Advertentïèn. Buitenland. &ëiiien§rd lieuws üoekfreoordeelifig' Eerste Onderlinge Lerasrakering Maatscii0 •en argument dat op een argeloozen hoorder indruk mag maken, maar waarom een ernstig mensch lacht. Wie onder de vrijzinnigen zal het ooit in zijn hoofd krijgen om de vrijheidsleuze te wraken, omdat zij den heer van Karnebeek tot geheel andere conse quenties voert dan den heer Treub En wie zal ooit of te immer aan de veelvor migheid der Christelijke kringen een bewijs ontleenen tegen de deugdelijkheid van het Christendom zelf? Hoe hooger een beginsel staat, des te moeilijker is zijne toepassing en des te grooter de kans op verschil bij de uitwerking. Doch dit zal er een ernstig staatsman nooit toe brengen om er nu, ter wille van een zekere eenheid, beginselen op na te houden, die laag bij den grond zijn. In tegendeel. Hij zal voor niets, zelfs niet voor moeilijkheden in eigen kring, terugdeinzen om hooge beginselen neer te leggen in wetgeving en staatsbestuur. En hij heeft zijn pleit gewonnen als hij kan waar maken, dat wat hij wil, de meest zuivere toepas sing is van de door hem en zijn mede standers beleden beginselen. De Christen-staatsman heeft hier de moei lijkste taak. Want het beginsel, waarvan hij uitgaat, is het hoogste, het rijkste. Het ideaal van het Christendom staat zóó ver af van den reëelen mensch Daarom eischt de toepassing van zijn beginsel de grootste inspanning. Daarom moeten zich daarbij ook de* grootste afwijkingen, de meeste verschillen openbaren. Maar niemand, die eens de schoonheid van dat beginsel voor elk levensterrein heeft gezien, vertraagt om die reden in den strijd. Integendeel, wordt ieder daardoor aangevuurd om de betee- kenis en de draagwijdte van het Christelijk beginsel voor de politiek nauwkeuriger te formuleeren en uit te werken. En als iemand onze kracht wil verlammen door de heen wijzing »naar onderlinge verschillen*, dan herinneren wij lachend aan het heme llicht, dat zich immers altijd in de meest veel vuldige kleuren breekt, Om die red°n noemen wij het ter zijde leggen der antithese, op grond van de onbruikbaarheid van het Christelijk beginsel voor de staatkunde, beneden de waardigheid der linkerzijde. Een zeer groot woord om de antithese mede van de baan te schuiven, is Rome*. Er ligt iets comisch in, wanneer men de liberalen met dit schrikbeeld onder de recht zinnige protestanten ziet werken. Want hoe hebben diezelfde liberalen van Thorbecke af tot Bo gesius toe gehengeld om Rome's gunstZelden is er een kabinet geweest dat het hierin zóó ver bracht als het kabi- net-Pierson. Men moet over het clericalisme van mr. Borgesius mr. Van Houten maar eens hooren De Roomschen zijn verstandig genoeg geweest zich niet te laten vangen, zeer goed wetende dat het steeds meer naar het radicalisme opschuivend liberalisme straké op het »Di Dieu* het »ni maitre* zal moeten laten volgen. Maar feit is dat de verhouding van links en rechts tot Rome aldus het best kan worden geteekend Beide rekenen ernstig met Rome én om het groote aantal onzer R. C. medeburgers én om Rome's intellectueele en religieuse kracht doch »rechls« rekent er mede vóór het voetlicht, »links« achter de schermen. Een man als mr. Van der Vlug', heeft dit eerlijk erkend. En het is ook niet anders. Maar daarom is het zoo illoyaal, wanneer de liberalen voor hunne candidaten stemming maken door de protestanten op te hitsen tegen de Roomschen. Want hiermedi moet de indruk worden gevestigd alsof bij hunne candidaten de protestantsche belangen vei liger zijn dan bij die aan de rechterzijde. Dit nu is eenvoudig fopperij. Ten eerste omdat de politiek der libe ralen »achter de schermen* het tegenover gestelde leert. Ten tweede omdat in het negatief prote stantisme van verreweg de meeste liberalen hoegenaamd geen weerkracht schuilt tegen welk positief godsdienstig of kerkelijk be ginsel ook. Ten derde omdat ieder, die in de prac- tische politiek thuis is, weet dat de liberalen veel feller staan tegenover rechtzinnige protestanten dan tegenover R.-Katholieken. Als mijne godsdienstige geestverwanten dit laatste doorzien, zullen zij zich niet langer door liberalen tegen Rome in het harnas laten jagen. Want dan weten zij, dat zij te dezen opzichte het slachtoffer zijn van eene tactiek, die eigenlijk het dag licht niet kan zien. Een derde middel om de antithese te verdonkeremanen en den politieken strijd onzuiver te maken, is het laten spelen van een politieke rol door de Ned. Herv. Kerk bij den verkiezingsstrijd. Ik zelf heb daarvan de merkwaardigste staaltjes gezien. Doch afgescheiden hiervan, staat het vast, dat menige linksche candidaat als een bescherm engel dier kerk wordt voorgesteld, terwijl wordt verzwegen, dat hij van eenig verband tusschen staat en kerk niets wil weten. Hoe vele Hervormden zouden worden ont nuchterd, wanneer zij, voordat zij een libe raal aanbevalen, op dit punt eene schrif telijke of mondelinge verklaring van den candidaat uitlokten Laat dr. Bronsveld eens de zinsnede uit zijn program Wij steunen niet wat leiden kan tot verdringen van de Ned. Herv. Kerk van de plaats, welke zij inneemt in ons openbare leven* voorleggen aan de oude liberale partij in hare huidige organisatie en het zal blijken hoe beslist zij zich van hem afkeertEn nu spreek ik nog niet eens van de absurditeit dat als steunsels dier kerk mannen worden aanbe volen, die nooit een voet in de kerk zetten, tenzij misschien tegen den verkiezingstiid niet eens van de raadselachtigheid dat de kerk hulp zou kunnen erlangen van moderne mannen, wier modernisme de kerken ont leding heeftniets eens van de wonderlijke tegenstrijdigheid, die eenerzijds tot eiken prijs de kerk allen invloed wil ontzeggen op het gebied van den staat en anderzijds reeds tal van jaren er op uit is om de kerk tot slippedraagster der vrijzinnige staatkunde te maken. Ter wille van oprechtheid en eerlijkheid dient deze tactiek te worden gebrandmerkt. Gelukkig gaan de oogen van steeds meerderen, vooral onder de jongeren, hiervoor open. En elke poging tot het ver krijgen van dit resultaat moet worden toe gejuicht. Te meer, naar mate de linkerzijde liever het punt, waarom het gaat, weg doezelt. De Hervormde kerk raakt de mo derne theologie langzamerhand te boven moge zij het ook de politiek doen, die op die theologie is gebouwd Dan zal het laatste kunstmiddel, om de z.g. antithese te bedekken, wegvallen. Want de werkelijke strijd gaat niet om de Her vormde Kerk en gaat evenmin om Rome. Deze culmineert zich in eene anti these, die de linkerzijde juist zooals wij j.l. week nog schreven (Red.) heeft opgeroepen en die zij nu bemantelen wil, doch waar alle man van Christelijken huize vierkant tegenover moet staan. FRANKRIJK. Van eenig transigeeren is bij den Paus nu zoo min als ooit sprake in do schei- dingsquaestte. Welke concessies de regeering ook aanbood. Rome weigerde ze als daardoor ook maar iets moest prijs gegeven op hot stuk der beginselen. Maar blijven de partjjen dan ook door een onoverbrugbare kloof gescheiden daarom is het nog niet een noodzakelijkheid, dat de Kerkvervolging nu ook tot de uiter ste consequenties zal worden doorgezet. De felle anti-clericalen willen dit na tuurlijk wel. Maar de regeering, of zoo men het zittend Kabinet, heeft reden om zulk een godsdienstkrijg over heel de linie te duchten. In de eers.e plaats om haar eigen positie niet in gevaar te brengen. En van den Paus is uiteraard allerminst te verwachten, dat hij den strijd noodeloos verscherpen zal. Op prin cipieels punten staat hij onwrikbaar pal; doch in andere zaken, practische regelin gen, toont hij een toeschietelijk, een zich willen schikken naar de toestanden van het oogenblik, geljjk men van een kerk vorst als Pius X verwachten kon. En zoo kan er thans door de pas openbaar gemaakte en door den paus goedgekeurde verklaringen van de bis schoppen misschien weer een tijdperk van beirekkelijken vrede voor Frankrijk aanbreken. Als gezegd, geen enkelen principieelen eisch laat Rome vallen het protest tegen de berooving der Kerk onverzwakt dóór maar om den strijd niet te verscherpen noch de moeilijkheden te vermeerderen, heeft het Episcopaat zich uitgesprokea voor een modus-vivendi, waarbij de openbare eeredienst in de kerkgebouwen verzekerd blijft. De verklaringen van de bisschoppen komen in groote trekken hierop neder. Onveranderd blijft het Episcopaat vast houden aan de roeda voorafgegane ver klaring, en houdt het zijn protes'en te gen de wetten, die het verwierp, in stand. Met den Pans eischen de bisschoppen voor de Kerk in Frankrijk volstrekten eerbied voor hiërarchie, en de onschend baarheid van haar goederen en have. Na ook op het recht van de kerkelijke eigendommen den nadruk te hebben ge legd, wier ontneming het Episcopaat een beslisten roof noemt, wordt in het licht gesteld, dat een administratief contract mogelijk zij eenerzijds tusschen de pre fecten of de burgemeesters, anderzijds tusschen de bisschoppen en de pastoors der onderscheiden parochiën. Volgens zoodanige administratieve, oontractueele bepalingen zouden de gees telijken in het genot gesteld kunnen worden van 't gebruik der kerkgebouwen. De wet toch waarborgt aan de civiele pnrtij het gratis gebruiksrecht, Aan hnn verklaringen hebben de bis schoppen een on twerp-con tract voor het vruch i gebruik als boven bedoeld toegevoegd waarvan zij den tekst laten volgen er bijvoegend, geen de minste wijziging er in te kunnen gedoogen. Jan Bak doodgevroren. Men schrijft uit Leiden //Zaterdagnacht werd onder Zoeterwoude doodgevroren gevonden J. L. straatventer te Leiden Ellendig einde van een ellendig bestaan werd door deze doodsaankondiging bekend gemaakt. Hij was een bekende Leidscbe straatfiguur of liever nachtfiguur en veJen, niet het minst oud-studenten, zullen zich nog wel herinneren hoe hij daar stond voor de Soeieteit Minerva, nacht in nacht uit bij tij of ontij, was er '/Jan Bak//, niettegenstaande zijn 60 jarigen leeftijd, en zag van binnen het heldere licht door de ruiten strabn of hoorde de feestmuziek. Zoo kon men hem daar zien, zijn bakje met lucifers om den hals, zijn stok, zijn trouwe die hem nooit verlut in de hand, strompelde hij daar heen en weer, krom gebogen zich voortsleepend. En als dan 's nachts de deur zich opende voor hen die huiswaarts gingen, kwam er wat leven in hem, dan zeurde hij om een doosje te verkoopen of danste, proes tend zijn stok. als fluit geuruikend. Wanneer hij sliep? Niemand wist't. 's Avonds was hij er, 's nachts en 's morgens was hij op zijn post en overdag strompelde bij over straat om van medelijdende wat lis te krijgen. Jan Bak behoorde tot die paria's der maat schappij, die zichzelf hun lot te wijten hebben. Hij was Wachtmeester geweest, Wachtmeester bij de Huzaren of bij de Veld, maar de drank was zijn ongeluk geworden. Dieper en dieper was hij gezonken tot op zoo ellendige wijze waarin hij zijn bestaan eindigde. Nog zie ik hem in dien nacht van de fells kou, daar rondstrompelen, hoestend, kuchend, zonder jas, zonder ietsstomdronken stond hij daar weer als altijd. En toen alles gesloten was, toen is hij zijn opgehaalde centen gaan verdrinken. Toen is hij weggegaan, het pad op en doodgevroren. Een honderdjarige. Zondag vierde de wed. Lievense, geboren Remeeus, in haar geboortestad Middelburg, haar lOOsten verjaardag. Van het gasthuis, waar de oude vrouw verpleegd wordt, wapperde de driekleur, en van de woningen in de buurt waren eveneens de vlaggen uitgestoken. Een krasse grijsaard. Te Nieuwendijk (N.-Br.) was j.l. week de 84-jarige schipper K. Bonis nog lustig aan het schaatsenrijden. Inbraak in een klooster. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebioken in het klooster der Franciscanessen. De dieven bereikten het gebouw over het ijs. Behave eenige levensmiddelen, zijn er een twintigtal kippen en een gans ontvreemd. Geheimzinnig geval. Eenigen tijd geleden meldden we de ver missing van een 20-jarig meisje te Schiedam. Op Nienwjaarsavond was zij het laatst gezien en tot nog toe is er niets naders van haar vernomen. Herhaaldelijk is op verschillende plaatsen in de stad gedregd, maar zonder re sultaat. Aan haar verloofde, met wien zij 't laatst in gezelschap was geweest, had zij te kennen gegeven, dat zij niet meer in 't va derlijk huis zou terugkeeren. De //Msbmeldt nu, dat kort na de ver missing de ouders een briefje ontvingen, door de dochter onderteekend, en waarin stond, dat zij op spoedig weerzien hoopte. Bij vergelij king met schrift van het meisje bleek echter, dat het briefje onmogelijk van baar kon zijn. Eenigen tijd later kwam een als heer gekleed persoon allerlei bijzonderheden omtrent de vermiste aan de moeder vragen. Hij noemde zich Van Leeuwen, te Rotterdam wonende. Na dit gesprek is hij niet meer teruggekeerd. De politie, met dit voorval in kennis ge steld, stelde een onderzoek in bij de moeder en bij een persoon, bij wien de onoekende eerst informaties omtrent de familie van het meisje had ingewonnen. Slechts een vaag sig nalement kon vastgesteld worden. Tol dusver is men er nog riiet in geslaagd, in deza ge heimzinnige geschiedenis eenige klaarheid te brengen. Onder een boom bedolven. De werkman C. Blom te Heer-Hugowaard is bij het rooien van hoornen op het erf van den Heer Van der Busse onder een boom geraakt. Enkele uren later is de man aan de gevolgen overleden. Te zeer bezorgd. Eer. inwoner van Hengelo wilde tijdens cie strenge vorst zijn 15 kippen 's nachts wat verwarmen, en plaatste daarvoor een test met gloeiende briketten in het nachthok. Den volgenden morgen ging de ntan zien en bleek het dat er 11 kippen door den damp waren gestikt. Moeilijke redding. Het jongetje, dat Zaterdag met zooveel moeite aan de Absteder'orug te Ulrecht uil het ijs is gehaald, leefde Dondeidag nog en nam snel in beterschap toe. Niet zonder inspanning slaagde men er in het bewustzijn te doen terugkeeren. Den doorgestanen schrik en angst is de knuap echter nog niet geheel te boven. Van de inbraak in de onbewoonde Burgemeestersvilla. Omtrent den inbraak in het buitenverblijf van de familie Boreel te Velsen kunnen wij het volgende melden Op den avond van den dag der ontdekking zou door de familie Boreel een diner worden gegeven, in hun huis aan het Kenaupark te Haarlem. Aan den tuint/aas op //Waterland// (de naam van het buitenverblijf) was order gegeven, om voor die gelegenheid bloemen te zenden. Daar de man geen geschikte mand bij de hand had voot de verzending der bloemen, gaf hij zijn knecht last eens te gaan zien op den zolder van het Heerenhuis of zich daar ook een geschikte mand bevond, en gat hem den sleutel mede. De knecht was echter DOg niet lang in dienst en nog nooit in het Heerenhuis geweest, waarom de tuinbaas hem op den voet volgde. Dadelijk zag hij, dat het in het huis niet was zooals het behoorde, daar alles door en over elkander lag. Er heerschte groote wanorde, waaruit dan ook bleek dat er ingebroken was. Onmiddellijk waarschuwde de man Mevr. Boreel per telephoon, die spoedig naar Velsen vertrok. Vermist worden 12 prachtige servetten, die genomen zijn van een stapel van 48 sluks. Verder 5 zijden blouses, waaraan knoopen zaten, die, naar de dader(s) zeker dachten, dat zij met juweelen waren gezet, doeh waarin zij zich leelijk vergisten,, terwijl een zijden blouse van freule Boreel met echte diamanten bezet, onopgemerkt was gebleven. Verder wordt nog vermist eenig oud porselein. Onopgemerkt is gebleven een kistje met juweelen van Mevr. Boreel, welk kistje stond tusschen eenige groote meubelen. Na den inbraak zijn kisten vol goederen naar Haarlem getransporteerd. Droeve armoede. Voor de rec'itaank te Groningen moest wegens laudlooperij terechtstaan de kleermaker Gerrit B. De man had langen tijd met werken in zijn onderhoud kunnen voorzien, doch in 't laatst van het vorige jaar niet meer. Welke moeite hij ook deed, werk kon hij niet krijgen. Zijn spaarpenningen werden aan gesproken en geraakten ten slotte op. En zoo gebeurde het, dat B. 's avonds naar het politiebureau ging, om onderdak in een cel. 's Morgens werd hem te eten gegeven en dan ging B. de straat weer op, om des avonds weer om nachtverblijf aan ie kloppen. Dat ging ten slotte niet meer en men wist geen beter raad dan den stumperd maar wegens landlooperij op te pakken. Zoodoende moest hij zich thans verantwoor den. Maar hij was niet verschenen. In de gevangenis was B.krankzinnig geworden, volgens de verklaring van den geneesheer, tengevolge Van de ellende, waaraan hij had oloolgestaan. Het O. M. vroeg ontslag van rechtsver volging tegen B., die nu in Medemblik wordt verpleegd. Een tunnel onder den Mont-Blanc. Volgens Italiaansche bladen zijn de Fran sche en Italiaansche regeeringen in overleg getreden omtrent het boren van een tunnel door den Mont-Blanc. liet voornemen zou zijn een internationale commissie niet het ont werpen van bet plan te belasten. In een regenput verdronken. Te Helmond is een 8 jarig meisje, doch tertje van den heer v. d. M., in een regen put geraakt en na eenigen tijd levenloos opgehaald. Lafaards Te Srnilde werd dezer dagen des nachts de woning van notaris Veenhoven met teer be smeerd. De justitie looft thans f 100 voor de ontdekking van den dader uit. Uit de West. Tut nu toe zijn drie-en-dertig vour allen waarneembare aardschokken op 't eiland Jamaica voorgekomen. Sir A. Swettenham, de gouverneur van het eiland, seinde Vrijdag dat 530 lijken begraven waren, 3000 menschen zonder eenige huisvesting waren en dat zoo goed als heel Kingston opnieuw opgebouwd zal moeten worden De grootste passagiersboot. De directie der Hambnrg-Amerika lijn heeft bij Hat land en Wolff te Belfast, voor de vaart op New-York, een stoom boot besteld, die nog grooter afmetingen zal hebben dan de nog niet lang geleden in dienst gestelde «Kaiserin Auguste Victoria» en '/Amerika», wier tonnenmaat ongeveer 24.000 is De zeereus zal «Europa» heeten eu 550 passagiers le klasse, 350 2de, 1000 3e kl. en 2350 tusschendekke/s kunnen meevoeren, met een bemanning van 500 koppen. Aan boord zal men, evenals op de andere genoemde schepen, een Ritz Carlton restaurant aanbrengen, maar van dubbele grootte, en, ook wat nieuws, een zwembassin met stroomend zeewater en een Turksch bad er naast, en op he> zonnedek gelegen heid voor tennisspel. Het schip zal niet zoo heel snel varen 19 knoopen in het uur, en vermoedelijk in het volgend jaar zijn eerste reis doen. Wandaad van een ontaarden zoon. Een treurig voorbeeld van een jeugdigen ontaarding leverde eenige dagen geleden een voorval in Berlijn. Een 57-jarige weduwnaar, de schrijnwerker Eberbard, moest namelijk door twee agenten van politie uit de handen van zijn 16-jarigen zoon worden bevrijd. De buitengewoon sterk ontwikkelde knaap heeft zijn vader reeds meermalen zeer zwaar mishandeld wanneer deze den jongen deugniet terrechl had ge wezen. Pas drie maanden geleden had hij zijn vader zoo geslagen dat deze 7 weken ziek bad gelegen. Toen op den bewusten dag de vader zijn thuiskomende zoon vroeg, waarom hij niet eerder naar huis was gekomen, stak deze als eenig antwoord met een scherp mes op zijn vader los. Op diens hulpgeroep kwamen de buren toeloopen. Zij konden echter den knaap, die woest met het mes om zich heen stak, niet in hun macht krijgen. Toen twee gehaalde agenten in de kamer binnendrongen, lag de vader uewusteloos op den grond, in een pias otoed. De onnatuur lijke zoon had hem verscheidene messteken in het hootd toegeuraeht, en daarna nog met een stok op hem losgeslagen. Toen de geweldenaar in arrest werd ge nomen, beweerde bij cynisch: //ik zal den oude doodslaan, als ik los komtEr is daarom zorg voor gedragen, dat het gevaar lijke individu in een tuchthuis werd onder gebracht. De vader is naar het Ziekenhuis vervoerd. Een millioeiien-tal. Het getal brieven, da- in het jaar 1906 in Londen is bezorgd, komt tot het res pectabele cijfer vau 753,009,090, dai is meer dan twee millioen per dag. Hieruit blijkt, dat de Engelschen nog al een schrijfluatig volk zijn, want dat maakt per inwoner zoowat 160 brieven in het jaar, dus om den anderen dag een brief. Daarbij komen Dog de briefkaarten, waarvan er 183,000,000 in Londen aankwamen dat is zoowat 40 per hoofd. Zeldzaam schouwspel Men schrijft uit IJrauitleu aan de Te) De visscbersbaveii levert gedurende twee. dagen een zeidzaam schoonen aanblik. De uit zee komende trawlers, beugers en loggers en sloepen gelijken uit ijs gehouwen bij hun binnenkomstmet een meer dan 1 decimeter dikke ijslaag zijn dek en want bedekt. Nan een der booten was bij de stoomfluit een ijs vlag aangegroeid van ruim drie decimeter. Twee en twintig ijsbooten, afgewisseld door een dertiental zeilschepeu, ais zooveel ijsgewrochten beschenen door een helder zonnetje, leveren een frappanten aanbiik. Een wonder bloem. Zooals men weet, zijn de Japanneezen zeer bedreven in de bloementeelt: hun nieuwste vinding is de //veranderlijke roos//. Deze rooi is wit in het donker, maar zoodra men haar aan de zon blootstelt, wordt zij helrood. Wanneer het avond wordt, worden de bloem bladen eerst blauwachtig, daarna bleek-rose en ten slotte leliewit. Naar men verzekert, zal deze wonderlijke uloem weldra in Europa ingevoerd worden. Pokken te Rotterdam. Men meldt uit Rotterdam Met het oog op het aantal pokkenlijders wordt door het gemeentebestuur aan de Maas haven eeu Volledig quarantaine station voor 22 lijders opgericht. Vrijdag zijn 300 arbeiders aan bet werk getogen, en Zaterdagavond hoopte men gereed te zijn. Pjjnlijk. Vrijdagmorgen zou een zoon van den lood gieter De Ridder te Zwolle een bevroren pijp van de waterleiding ontdooien met een spi ritusvlam. Plotseling vatte zijn hoofdhaar vlam en wel dra stond het geheele hoofd in brand. De Van Sp., te wiens huize dit ongeval gebeurde, wierp den jongen een jas over het hoofd en doofde de vlam. Deerlijk gebrand werd de jongen naar huis gebracht. Ontzettend einde. Kolonel Blake, die eenige vermaardheid heeft verworven als aanvoerder van de Iersche brigade aan den kant van de Boeren in den grooten Zuid-Afrikaanschen oorlog, heeft op zijn kamer zelfmoord gepleegd. Hij had zich langzaam door uitstroomend lichtgas laten vergeven. Blake moet het in den laatsten tijd hard hebben gehad en Woensdag diep terneerge slagen over zijn vooruitzichten thuis zijn ge komen. In den laatsten tijd had hij met le zingen geld trachten te verdienen, maar er kwamen niet velen naar hein luisteren. Laatst heette het, dat hij zijn geluk nog eens in de goudvelden van Nevada wilde beproeven. Handboek voor de beoefening der Bijbelsche geschiedenis van E. STOCK, bewerkt door Ds. RENKEMA. Uitg. D. A. Daamen, Rot terdam. Het handboek van Stock is overal bekend en geprezen. Maar enkele punten, zoo werd steeds beweerd, mochten wel eens door een Gerefor meerde anders bekeken worden. Dit is geschied door Ds. Renkema. Voor Predikanten, Catechiseermeesters, onder wijzers, ouders, is dit boek onmisbaar, omdat het een rijk inzicht geeft in de Heilige schrift. En juist zulke boeken, die de historie des Bij bels kunnen toelichten, moeilijkheden oplossen, vragen beantwoorden, zijn voor elke Bijbellezer hoogst welkom. We twijfelen dan ook niet. of deze nieuwe uit gave zal haar weg wel vinden. Michtel Vdrs. de Balter. Uitg. Mart. Nijhoff te 's-Hage. Door het Nationaal Comité voor de Herdenking van den 300-jarigen geboortedag van M. Adrs. da Ruiter, wordt uitgegeven een boekje van 64 bldz. met 44 prenten, dat het leven van den zeeheld beschrijft, en als een passend geschenk aan school kinderen en aan werklieden, die geen groote uit gaven voor breedere levensbeschrijvingen kunnen doen, op 23 Maart, den dag van het Ruiterfeest kan worden aangeboden. We vestigen op deze uitgave alle aandacht. Een goedkoope, een volksuitgave is zeker gewenscht. Hanndboek ten dienste van de Geref. kerken in Nederland voor het jaar 1907. Uitg. OoSTEBBAAN Le CoiNTRE te Goe8. Over dit handboek wordt elk jaar in alle chris telijke bladen zooveel goeds gezegd, dat ieder reeds weet, hoe een aanbeveling overbodig ia. Toch herhalen we ze. Voor elk Gereformeerd lid der kerk is 't onmisbaar, waar 't omvat alle plaat selijke Kerken in Nederland met allerlei bijzon- derbeden inzage verleent in het naar buitentre- dend leven der Kerk in stichtingen en organisaties, die de uitbreiding van Gods Koninkrijk bedoelen en de welvaart van zielen en lichamen der lijdende leden. Levensbeschrijvingen van gestorven leera ren verhoogen de waarde, van het flinke boek. In een woord wie weten wil, hoe de Geref. kerken groeien en bloeien, staande op 't fundament der Apostelen en Profeten, sebaffe zich dit uitne mend uitgevoerde werkje van ruim 300 bladz. aan. Levens- en Bekeeringsweg van Abraham van der Hoeve te Goedereede, Met een inleidend woord van Ds. F. DEGIDTS te Goedereede. Leiden. Firma B. de Kier. Er is een uitdrukking onder sommige vromea, die ons altijd tegen de borst heeft gestaan nl. deze ik kan mijn zaligheid wel op den nagel van mijn duim zetten. De indruk van dit par mantige woord is bij ons altijd deze geweest: verwaande ziel, die in eigen gerechtigen trots wil blinken boven een ander, hebt ge wel zalig heid, d. i. volheid van geluk in Hem, die de zaligheid bewerkt. Hoe gansch anders komt de schrijver van bovengenoemd boekje voor den dag i Alles sober, eenvoudig. Hij vertelt zijn leven, zijn bekeering zonder opsmuk, zonder zonderlingheden, die ge soms wel eens tegen komt bij nagelschrijvers. En in alles verheerlijkt h\j zijn God en Koning, 'tls bij hem werkelijk: „onverdiendezaligheid." Ds de Gidts deed een goed werk een sohoone inleiding te schrijven en 't boekje uit te geven tot leering, stichting, vermaning,waarschuwing; ten voorbeeld. Hebbe 't werkje veel aftrek. zouder geneeskundig onderzoek, te AMSTKRDAM, werkt ouder toezicht run de erzekerdeu en sluit verzekeringen tegen lage premieu op zeer gunstige voorwaarden. De Hoofdagent voor Oveiflakkee eu Goedereede F. C. ARMSTRONG te Bommelsdjjk. erstrekt gaarne gratis inlichtingen. ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2