to if :i 1J B c Otficieel Gedeelte. Telegrammen. J I f v HI mi Ic Wi j fc-l? 3 IB a '11 •i I si ;ij; Lanzerac zijn Dunderdag voormiddag met een sterke macht cavalerie en afdeelingen pioniers benevens 200 gendarmen uit Van- nes naar de beroemde Bretonsche bede vaartplaats St. Anne d'Anray opgerukt, 't Ging er om, het kleine priestersemi narium aldaar met geweld te doen ont ruimen en bezit te nemen van de basiliek van St. Anne, die als deel van het bis schoppelijk vermogen van VenDes onder een beheerder is gesteld. Het kwam, als voorzien werd, tot een botsing tusschen de politie en de geloo- vigen, zoodat eenige personen moesten worden gearresteerd, onder wie de markiezin van Curverville, die een commissaris van politie met haar parapluie bijne eeu oog heeft uitgestoken, en haar broeder, markies van Anglade, die haar wilde bevrijden. De geniesoldaten moesten verscheiden deuren openhakken om den inspecteur der regi stratie toegang tot het kerkgebouw te verschaften, dat 's nachts door 500 vrouwen en twee priesters bewaakt was. De profes soren van het seminarium, die zich met eenige priesters, onder wie de vicaris- generaal van het bisdom Vannes en de particuliere secretaris van den bisschop van Morbihan, op een kamer der tweede ver dieping hadden verscholen, werden natuur lijk op straat gezet. BEKENDMAKING. Alphabetlsche JLyat ran de In deze Gemeente metterwoon gevestigde Eigenaars of Beheerders van Paarden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdyk brengen ter algemeene kennis, dat de, ingevolge art. 17 van het Konink lijk bealuit van 16 December 1903 (Staatsblad No. 322), opgemaakte alphabetische lijst, bevat tende de namen der in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, ge durende de maand Februari, voor een ieder op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage is neder- gelegd. Sommelsdijk, den 26 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. B. MIJS.DB QRAAFF. Plaatselijk A'ieuws. Soiumelsdijk. Op verschillende tijd stippen vielen Vrijdagmiddag niet minder dan drie kinderen in de gemaakte brand- bijten in de Kerkgracht, te water. Allen werden door toegeschoten hulp gered. Een droevige tijding ontving de familie C. van den Berg alhier, toen Don derdagavond hun bericht werd gezonden, dat hun zoon de Heer F. van den Berg, Rijkstelegrafist te Rotterdam, door het ijs was gezakt en zijn toestand bedenkelijk was. Het bleek, naar de »N. Rott. Crt.« meldde, dat de Heer Van den Berg met het schaatsenrijden zich op het midden gedeelte van de Kralingsche Plas, waar het Woensdag op verschillende plaatsen nog open water was, begeven had, en daar er door is gezakt, waardoor hij weldra in levensgevaar verkeerdé. De gebroeders Roggeveen van de ge meentelijke reddingsbrigade, gestationeerd op Rozenburg, begaven zich onmiddelijk met een schietschouw tot hulp van den drenkeling op weg. Het gelukte hen de jonge man, die zijn bewustzijn reeds had verloren, uit het water te halen waarna hij met de hulp van de schietschouw van de IJsclub Kralingen naar het terrein van die club is vervoerd. Twee doctoren, die zich daar onder de rijders bevonden, slaagden er in de levensgeesten op te wekken. Op hun advies is hij vervolgens naar het Ziekenhuis vervoerd en ter verpleging op genomen, omdat de borstkas door den val was ingedrukt. Men kan zich de toestand der ouders denken, die, toen ze aanstonds (Vrijdag) zich naar Rotterdam begaven, daar hun zoon niet meer levend mochten aanschou wen. Vrijdagmorgen omstreeks half drie was hij overleden. Een veelbelovend mensch, die zich door eigen kracht, zonder lessen zelfs, had opgewerkt tot Telegrafist, de trotsj zijner ouders, werd plotseling van hen weggeno men. Moge God hen kracht geven, dit hen opgelegde kruis te dragen. *Als een zeldzaamheid meld men ons dat bij den Landbouwer P. Kieviet een varken io jongen ter wereld bracht die alle tien van het mannelijk geslacht waren. Middelharnis. De stoomboot »Onder- neming* heeft hersteld zelf den dienst weder hervat. Maandagmorgen werd door haar de haven, die geheel dicht lag, opengemaakt, wat vele toeschouwers daarheen lokte. Het was dan ook een aardig schouwspel te zien hoe zij deze taak volvoerde. De stoomboot »Padang« deed dien dag geen dienst. Dat het ijsvermaak soms ook minder aangename gevolgen heeft, ondervonden Zaterdagmiddag en avond enkele personeD, die zich op minder vertrouwbare plaatsen waagden of in een bijt terecht kwamen, zoodat zij met een nat pak huiswaarts konden keeren, terwijl M. D. die Vrijdag avond op de Sommelsdijksche haven door het ijs zakte ook nog zijn pet daarbij ver speelde. Zondag ontstond bij den heer L. v. d. W. een begin van brand in den schoor steen. Intijds ontdekt werd deze, naar men meende, geheel gebluscht, doch dit scheen niet het geval te zijn, daar het eenige oogenblikken later opnieuw uitbrak. Geluk kig werd het weder vroeg genoeg gezien, zoodat men het, nu beter dan de eerste maal, kon blusschen eer het belangrijke schade veroorzaakt had, Terwijl A. de B. Zaterdagmiddag aan het schaatsenrijden was, werd hij dooreen ander omvergereden, met het gevolg dat hij zijn arm uit het lid viel, waardoor ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij het vooreest buiten het gebruik van dit lichaamsdeel zal moeten stellen. Terwijl M. G. Maandagavond in een wagen enkele varkens van de boot vervoerde, brak achter de Kaai gekomen een der assen van den wagen, waardoor deze omver sloeg en men genoodzaakt was naar een ander voertuig om te zien om de reis te kunnen voortzetten. Maandagavond ontstond tusschen enkele personen op de Westdijk twist, die weldra in een vechtpartij ontaarde, waarbij bij de wed. v. d. P. een ruit werd verbrijzeld, Het bestuur van de polders >het Oudeland van Middelharnis* en van het waterschap >de oude polders* loozende op de haven vaD Middelharnis maken bekend, dat de opgemaake lijsten der stemgerech tigde Ingelanden gedurende 14 dagen vanaf 23 dezer ter inzage van Ingelanden is nedergelegd ten kantore van den secretaris Het kohier der grondbelasting voor het dienstjaar 1907 is invorderbaar ver klaard, aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld en ieder daarop voor komende belastingschuldige is verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Op Maandag 4 Februari a.s des voormiddags 11 uur zal onder nadere goedkeuring door de voorzitterof een der leden van het college van Ged. Staten der Prov. Zuid Holland en in bijzijn van den hoofdingenieur van den Provincialen Water staat in Zuid Holland aan het locaal van het Provinciaal bestuur te 's Gravenhage worden aanbesteed: Het vernieuwen van de buiten en binnenvloeideuren van de schut sluis alhier. Raming f 7200, De Burgemeester dezer gemeente, gelet op het feit dat de afdeeling Middel harnis en Sommelsdijk der vereeniging »Schuttevaêr op 30 Januari te Sommelsdijk hare algemeene vergadering zal houden en overtuigd van de belangstelling der inwoners ten deze, noodigd de ingezetenen en belang stellenden van hun ingenomenheid met d t feit te doen blijken door het uitsteken der vlaggen. Stad aan 't Haringvliet. De Burgm. maakt bekend, dat het kohier der Grond belasting dienst 1907 op den 24 Januari 1907 invorderbaar is verklaard en, aan den Ontvanger is ter hand gesteld. Door den gemeenteraad is tot markt meester benoemd, den heer L. van Antwer pen, alhier. Aan de vereeniging, »het groene kruis* is een subsidie toegekend, groot f 5 Voor het doen van de noodige op nemingen tot het vaststellen der huurwaarde van perceelen voor de Personeele Belas ting voor het belastingsjaar 1907 zijn voor deze gemeente aangewezen de H.H. F. K. Jansma van Hellevoetsluis en H L. Beuken horst te Oude Tonge. Wegens het vele drijfijs, hetwelk zich in het Haringvliet bevindt, voer de Bommel- sche boot Maandagmiddag om 1 uur, om Dinsdag 1 uur weer van Rotterdam te vertrekken. Dien dag was er veel vervoer van beesten. Oude Tonge.'* Jl. Donderdag hield het Schoolfonds voor Schipperskinderen in Zuid Holland alhier haar twaalfde jaar vergadering. In haar jaarslag zegt ze Het jaar 1906 was voor onze Vereeni ging, geen jaar van bijzondere gebeurtenissen. Het Bestuur vergaderde 7 maal, welke vergaderingen zooveel mogelijk door de Bestuursleden werden bijgewoond en waarin werden behandeld 1 z aanvragen tot onder steuning voor 12 kinderen op 11 aanvragen werd gunstig beschikt, één werd na inge wonnen inlichtingen afgewezen. Op 31 December 1905 genoten 23 kinderen ondersteuning, in 1906 werden 11 kinderen aangenomen, daarentegen zijn eveneens 11 kinderen afgeschreven, zoodat de Vereeniging op 31 December 1906 weder 23 kinderen ondersteunde, terwijl het onderzoek omtrent de aanvragen voor 4 kinderen nog hangende was. Van de 11 leerlingen, die zijn afgeschreven vertrokken er 7 na volbrachten leertijd, de anderen door ongesteldheid of andere omstandigheden. De onderstaande kinderen zijn van ver schillende godsdienstige gezindien20 ge nieten het onderwijs op de openbare, 3 op de bijzondere school. Ze gaan ter school te Oude Tonge 4, te Nieuwe Tonge 3, te Herkingen 4, te Den Bommel 2, te Stad aan 't Haringvliet 1, te Ooltgensplnat 1, te Rotterdam 2, te 's Gravenhage 1, te Klaaswaal 1, te Noordelcos 1, te Brouwershaven 1, te Zonnemaire 1 en te Wemeldinge 1. (De 3 laatsten zijn in Zuid-Holland gedomici lieerd.) De rapporten van de onderstaande kin deren, betreffende schoolbezoek, gedrag en vlijt, zijn vrij goed. Naar de wenschen van Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, beoogende een onderzoek naar de behoeften aan geregeld onderwijs voor schipperskinderen, is eene Commissie samengesteld door de School fondsen in Nederland, waarbij voor onze Vereeniging als lid is benoemd de Heer Mast te Den Bommel, en welke Commissie in het jaar 1907 dat onderzoek zal instellen. Dit is zeker toe te juichen daar alsdan zal blijken welk een arbeids veld op dit gebied nog braak ligt. Door den steun aan de Vereeniging in 1906 van verschillende zijden''geschonken, behoefde het Bestuur geene aanvragen at te wijzen, doordat de kas der Vereeniging niet toereikend was. Een woord van dank zij dan ook aan die allen gebracht, die onze Vereeniging zoo steunden, in het bijzonder aan H. M. de Koningin, Zijne Excellentie den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, voor de steun uit de staatsuitgav.n ons geschon kenaan de Maatschappij tot 't Nut van 't Algemeen, de Zusterverenigingen, die ons bijdragen schonken, kortom aan allen die de vereeniging zoo moreel als finantieel hebben gesteund. Het bestuur onderging in het afgeloopen jaar geene verandering, door de herbenoe ming der Heer en P. Oomens en E. Mast. Thans is met den Secretaris, aan de beurt van aftreding de Heer J. A. Habig, die gedert de oprichting steeds als Voorzitter zijne krachten ruimschoots heeft gewijd aan het leven der Vereeniging, waarom het Bestuur hem zijn welgemeenden dank brengt. Ten slotte wekt het Bestuur allen op tot krachtige propaganda voor de Vereeni ging, waar het aantal leden, dat thans. 65 bedraagt, toch zoo gering is, als men nagaat het schoone doel dat de Vereeniging beoogt. Bij publicatie is bekend gemaakt dat het kohier der Grondbelasting dienst 1907, invorderbaar verklaard den 22 fan. j. 1. aan den Heer Ontvanger de directebelas- tingen is ter hand gesteld. De Heer Roodzant, Rijksveearts alhier is Vrijdag j. 1. vertrokken naar Alkmaar, alwaar hij, naar meu verneemt, een genees kundig praktijk heeft overgenomen. Dirksland. Vanwege de IJsclub alhier werd Zaterdagmiddag op >Den Boezem*, een prikslede-wedstrijd voor behoeftigen georganiseerd, waaraan 15 jongens deel namen. Uitslag als volgt rste prijs: l/2 Heet. tarwe, Wed. Wit- vliet-vau Rumwinner Johs. van Gulik. 2de prijsV2 Heet tarwe, Wed de Jong-Keizerwinner H. Knöps. 3de prijs 3 Kilo spek, Johs. Bogert Az. winner M. de Roon. 4de prijs2 Kilo spek, Wed. Okken- burgwinner Joh. Groenendijk Az. 5de prijs: i»/a Kilo spek, Wed. Johs. Bestmanwinner M. Zoon Cz. Toen deze pret afgeloopen Was, liet het Bestuur der IJsclub onder de deelnemers, (ook op de prikslede) om een paar schaat sen strijden. Den gelukkigen winnaar was Johs. van Gulik. Tevens reikte het Bestuur aan 18 uitgezochte behoeftigen aan ieder 1 pond spek uit, en mochten de deelnemers voor de moeite die zij zich voor hun medemenschen opgeofferd hadden, bij het Bestuurslid M. Zoon elk een kop chocolade gaan nuttigen. Burgemeester en Wethouders hebben doen weten, dat het verzoek van 14 Dec. 1906 No. 173/6 om op perceel Kadastraal bekend in Sectie B. No. 582 een vuilnisbelt te mogen oprichten door Ged. Staten dezer provincie is ingewilligd. Op Dinsdag 12 Februari a.s. zal des avonds ten 6.30 uur in de zaal van den Heer Gaanderse alhier, als spreker op treden de Heer J. de Vries, Voorzitter van de Coöperatieve broodbakkerij te Rotterdam, met het doel om de werking uiteen te zetten, voor een te stichten Coöperatieve broodbakkerij te dezer plaatse. Aan lieden beneden de 20 jaar wordt geen toegang verleend. Heden Maandag 28 Jan. werd alhier in veiling gebracht een Heerenhuis met tuin en bergschuur, aan de Voorstraat, onder No. 13, bewoond geweest door wijlen den Heer F. A. Deijermans. Hoogste bieder de Heer C. Vroegindeweij voor f 2660. In diezelfde zitting werd bij opbod en afslag verkocht voor afbraak den opstal van een Wagenhuis met stalling, staande alhier op den hoek van de Winterstraat en de Nieuwstraat. Eigen. Dames de Graaff Hoogste bieder P. Hamete voor f 90, welke later werd afgemijnd door P. de Bruin voor f 104. Stellendam De mannelijke ingezetenen welke op grond van het bepaalde bij art. 4e lid der Kieswet op de Kiezerslijst wenschèn te worden geplaatst, behooren zich daartoe vóór 15 Februari ter Secre tarie aan te |melden. Goedereede. In de woning plaatselijk geteekend No 148, is de besmettelijke ziekte „febris tijphoïdea* geweken verklaard. Door het stoomloodstransportvaartuig Frans Naerebout* worden de gasboeien in iet Goereesche Gat in verband met den ijsgang ingehaald. Naar wij vernemen zal spoedig de hand worden geslagen aan de opruiming van de wrakstukken van de op den Ban- jaard gezonken stoomschepen uNura*, Rotterdam" en »Gustave Grisar.* De aanbesteding zal plaats hebben te Middel burg op 6 Febr. a s. Ouddorp. Vrijdagavond zou de 25 ja rige W. V. nog een poosje op de »gracht« blijven om alleen naar hartelust schaatsen te rijden. Het ijs was prachtig, en de baan breedgeen rekening houdende met de windgaten, reed hij opeens zulk een wind gat in, en riep in doodsangst om hulp Oogenblikkelijk kwam, hulp opdagen. De Heeren H. Heide (Hoofd der Chr school) C. Pijl en K. Tanis mochten met vereende krachten het genoegen smaken om den drenkeling op het droge te brengen Zaterdagavond vergaderde de Anti- rev. kiesvereeniging alhier, hoofdzakelijk met het doel om elkander op te wekken tot het aanbrengen van nieuwe kiezers op de kiezerslijst. De Secretaris Dr. Róssing gaf op het einde der vergadering nog een interessant opstel ten gehoore, waar in voornamelijk de jongere leden den kiesver eeniging die ook tevens lid zijn eeuer jon- gelings vereeniging werden aangevuurd voor den politieken strijd. Staande de vergadering werd nog een collecte gehouden voor de stakers in Rijssei». Verdere gaven worden ingewacht bij den Voorzitter den Heer H, N. Basoski. Door de zo 'derP. K zakte deze week met een mud graan door de zolder Het een en ander liep zonder ODgelukkeD af. J. v. L. koopman alhier zou naar zijn kar en hit toe gaan, maar kar en hit waren verdwenen. J. M. heeft den hollenden hit gegrepen en tot staan gebracht Het voorbereidend militair oud ;rrich 1 is voor dit jaar afgeloopen. De koopman J. Polak had Vrijdag het ongeluk door het achteruiiioopea van zijn hit, met zijn kar in de sloot te rijden. Hellevoetsluis. Op het Haringvliet ko nt wat ijs. De Flakkeesche booten doen de reis naar Rotterdam door 't Voornsche kanaal. De »Frans Naerebout* is bezig de gasboeien op te nemen die hier geborgen worden. Oostvoorue. Een kleine schoolgaande jongen in ons dorp schoolgaande leverde j. 1. week ook een bewijs van koelbloedig heid (P) Gewoon zijnde per tram naar zijn een half uur van 't dorp \erwijderd huis terug te keeren, had hij Dinsdagmiddag niet voldoende tijd om in te stappen, en zou in de snerpende kou naar huis moeten wandelen, waarin hij echter weinig zin had waarin hij de tram achterop liep. Iemand die daarbij tegenwoordig was riep hem toe achterop te gaan zitten Hij nam het woord voor de daad, sprong op d e buffer waar hij zelf nog zooveel vrij heid van beweging had, dat hij zich voor de koude een das om den hals deed en reed aldus tottaan de ouderlijke woning mee. Oud Beijerland. Ten nadeele van eenige houthakkers uit deze gemeente zijn bijna alle goederen uit de keet van de polders >Zomerlanden* van Heinenoordwaar zij tijdens den haktijd vertoefden, gestolen. Brood, spek, kousen, laarzen, een ketel, alles was voor de dieven welkom. De diensten Oud BeijerlandRot terdam en Oud BeijerlandDordrecht zijn gestaakt. De stoomboot sOude Maas* is naar de werf ter reparatie aan de schroef. Numansdorp. De 16 jarige B Proos alhier had het ongeluk bij het schaatsenrijden met een anderen rijder in botsing te komen, waarbij hij kwam te vallen met het nood lottig gevolg dat hij een pols brak. Ondanks het vele drijfijs, doet de tramboot nog geregeld dienst. Visscherij Middelharnis. Te IJmuiden binnen ge komen de vischsloepen: „Vertrouwen" st. C. v. d. Hoek f 1200, „Doggersbank" st. Jao. v. d. Hoek 660,— „Leo en Willy" st. Jan de Waard 730,— „Anna" st. C. Langbroek* 1220,— „Burg. Mijs" st. L. Koster Sr. 600,— „Theod. Emmerentia" st. J. v. d. Hoek 1150, lerhoupinxea Op Woensdag 30 Januari 1907 's namid dags 0 uur aan den Kaai te Middelharnis, eenegroo.e partij sparren. Noiaris VAN BUU- REN. Op Woensdag 30 Januari 1907 'a namid dags 3 uur aan de Kaai ie Sommelsdijk,eene groote partij sparren. N a i- AN BUUREN. Op Donderdag 31 Januari 1907 's namid dags 2 uur aan de Kaai te Stad aan 't H - ringvliet eene grooie partij sparren. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 31 Januari 1907 voormid dags 10$ uur aan de Kaai te Den Bommel, eene groo e party sparren. Notaris VAN BUU REN. Op Donderdag 31 Januari 1907 'snam. I uur te Stellendam aan den Plaatweg op de bouwhoeve vLandzicht" van een groote partij jonge kippen, 3 loopvarkens, een partij klaver en kanthooi, stroo, bieten, schuurgereedschap enz. ten verzoeke van de Heeren A. Lokker en J. Gebraad. Notaris VAN DER SLUIJS. Zaterdag 2 Februari, 's avonds 6 uur Afslag van een woonhuis met Achterhuis en Schuur te Ouddorp op den besten Stand van het dorp, in het logement van Akers hoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Maandag 4 Feuruari, 's nam. 3 uni te Dirksland, ter herberge van P. Brooshooti, afslag van een Heerenhuis mei mooi aange- legden tuin en uergsehuur ie Dirksland aan de Oostzijde van de Voorstraai en un komend aan de Tuinstraat, plaatselijk ge eekend no. 13 (bewoond geweest door wyieti den lieer F A. Deijermans). Notaris VAN DER SLUIJS. Op Woensdag 6 Februari, 's voormiddags 10 uur, te Stellendam, nabij de bouwschuur van Mej. de Wed. C. Visser, van twee merriepaarden oud 6 en jjaa, (le 6 jarige 27 Mei 1906 gedekt bij den hengst Caesar) Boerenwagen me toebehooreu, nieuwe burrierolb'ok, wielslee tuigen, eggen, ploegen enz. Notaris VAN DER SLUIJS. Zateideg 9 Februari 1907'snam. 2 uur: Ver koop van Schaarhout, voor dhr. D. Mooijaarl Kz., gegroeid op bosohlaiid aan den 2e Groeueuweg te Oude Tooge, bij J. A. Sala aldaar. Notaris VAN IöPELEN. Op Donderdag 14 Feur. 1907 's namiddags 3 uur, ten herberge van G. Tieleman ie Nieuwe Tonge, afslag van een huis met boterfabriek, schuur, erf en tuin aan den Noordlandschen- ilijk te Nieuwe Tonge, kad. bekend Sectie A nos. 829, 779, 778, samen groot 21,12 Are, ten verzoeke van den Heer Johs. Giphart te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 28 Februari 1907 's namid dags 3 uur, ten herberge van T. H. Holle man te Nieuwe Tonge, inzet van een huis met boterfabriek, schuur, erf en tuin aan den Noordlandschendijk te Nieuwe Tonge, kad. bekend Seotie A nos. 829, 779, 778 samen groot 21,12 Are, ten verzoeke van den Heer Johs. Giphart te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUUREN. Gemengd Nieuws. De koude. Tengevolge van de ongewoon strenge koude zijn te Parijs reeds negen personen gestorven. Ook in het Zuiden, waar men er over liet algemeen zoo slecht op ingericht is, heerscht buitengewone koude. Te Rome en te Napels bieden de groote sneeuw massa's een daar zelden gezien schouwspel. Te Milaan vroor het 9 gr. C., te Rovigo 10, te Livorno 4 gr, Op de hjn Napeis- Ronie bleven treinen iu i'e sneeuw stekeu. Vele tclegnifi-oha en telefonische verbin dingen zijn verbroken. Te Konstantinopel heerschte Woensdag een hevige sneeuwstorm bij 10 gr. koude. Het geheele verkeer stond stil. Zeer merkwaardig is, dat het denzelfden dag te Nizza (3 graden vorst) kouder was dan op IJsland, waar de thermometer juist op het vriespunt stond Naar aanleiding van de hevige vorst bij vooral in Rus'and ongekend hooge baro meterstanden is het niet onaardig om weer te geven, wat oude geschiedschrijvers van strenge winters vertellen. Dat was nog wat anders dm nu! In 860 was de geheele Adriafische zee bevroren, en in 1132 de Pó van Grémona tot den mondde Rhone kou in haar geheele lengte te voet begaan worden. Zelfs in de beste kelders bevroor de wijn. In 1245 was het meer van Venetie, evenals alle kanalen, bevroren en organi seerde men er sledevaarten en bals masqués. In 1290 was de koude zoo fel, dat het Kattegat geheel met ijs bedekt was, terwijl men in 1305 per slede van Dantzig naar de Deensche eilanden kon gaan. In 1334 waren de Italiaansche meren bevroren en mislukte de sinaasappelen en citioenoogst totaal. In 1433 sneeuwde het in Holland gedurende 40 dagen zonder ophouden Op Kerstmis vaD het jaar 1493 was de ha ven van Genua geheel bevroren, en vier jaar later konden de bewoners van Marseille op de bevroren haven aldaar wandelen. In 1594, 1621 en 1638 waren alle havens der Adrjatische en verscheidene der Middel- landsche Zee bevroren. I11 1658 kon Karei X het ijs van de Kleine Belt met zijn geheele leger, de artil erie er bij, ov er- steken. De winter van 1739-^-1740 schijnt echter het record geslagen te hebben; deze duurde van eind Sept. tot eind Juni. In sommige streken was het wegens den steenharden grond onmogelijk de dooden te begraven. In Maart was de ijslaag iu de Elbe nog twee el dik! Herk en school. Sommelsdy li.* Aan belangstellenden wordt bekei.d gemaakt, dat a.s. Vrijdag des namiddags te 3 ure, iu de Ned. Herv. Kerk alhier, na voltrekking der burgerlijke wet, een huwelijksin zegening zal plaats hebben door I)s. Bruining van Middelharnis, tot welks bijwoning ieder wordt uiigenoodigd. Jliddelhamls. De heer M. W. v. d. "Wel, die zijn benoemiDg rot onderwijzer aan een Chr. school te Aalteu aannam, hoopt 1 Febr. aldaar in lunotie te treden. Iu zijn plaats heeft men nog geen ander onderwijzer kannen vinden. Coedereede. Aan onze dorpsgenoote, Mej. J4. H. Uoekoop is met ingang van 1 Februari a.s. eervol ontslag verleend uit de betrekkiug van onderwijzeres aan de 2e O L. Sohool te Ouddorp. Heen vliet. Met 1 April 1908 worden de Rijksnormaallessen van hier en die vun Nieuwen» hoorn vereenigd tot de Rijksnormaallessen van den lsten rang te Spijkenisse. Nlumansdorp. De heer A. Spoel, alhier, is benoemd tot on lerwjjzor te Vlaardingen. BERLIJN, 28 Januari. Een vreeselijke mijugas- ontploffing, waarbij vele menschen gedood werden wordt ons geseind uit St. Johan (bij Trier.) Maandagmiddag vijf uur waren 77 lijken bovengebracht. Aan het reddingswerk werd deelgenomen door de reddingsploegen, welke uit alle staatsmijnen in het Saargebied waren ont boden. Maar na 5 ure ontstond brand in de mfjn, waarop alle redders werden teruggeroepen. Juist waren ook de laatsten hunner gelukkig boven aangekomen, toen een nieuwe hevige ontploffing werd gehoorddaarbij werd echter niemand gekwetst. Men beschouwt de vijfde kolenlaag (van bovenaf geteld) als geheel verloren. Op het oogenblik word t door de hoogergeplaatste mijnbouwambtenaren beraadslaagd over de maat regelen, welke dienen te worden genomen om den brand meester te worden. Van de bovengebrachte lijken zijn de meeste niet meer te herkennen zij zijn neergelegd in loodsen. Morgen zullen de familieleden worden toegelaten De mannen der reddingsploegen heb ben verlof gekregen, zich te verwijderen; maar morgen moeten zij zich gereed houden om op te komen. 8T. JOHAN (bij Trier), 28 Januari. In de schacht Bildstock van de mijn Reden is vanochtend mijngas ontploft, waarbij 6 mijnwerkers gedood en een groot aantal gewond moeten zijn. Bijzon derheden ontbreken nog. SAARBRüCKEN, 28 Januari. In de mijn Reden is vanochtend een verschrikkelijke mijngasont- ploffing geweest. Er zijn omstreeks 250 mijnwer kers bedolven. Om elt uur waren 10 dooden en vele zwaar en lioht gewonden boven gebracht. ST. JOHANN, 28 Januari. Volgens een mede- deeling van de mijndirectie zijn ongeveer lOo lijken bovengebracht. Volgens mededeeling van een ooggetuige zijn 125 dooden opgehaald en nog ten minste 300 man bedolven. RIJS8EL, 28 Januari. Om half negen heeft er een ontploffing plaats gehad in de mijnen van Llévin. Er zijn verscheiden dooden en gekwetsten. ST

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2