SUNLIGHT- voor de inidbollandsclie en %eenwsclie Eilanden. Woensdag 30 Januari 1907. 218le Jaargang Nw. 1211. A n tir e m l n air Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. de beste Verbelerin^ door de Socialisten t gaat ons te ver. Tuin- en Landbouw. Vraagbaak. Binnenland. Buitenland FRANKRIJK. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom». No. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */j maal. Diens taan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur.? %lle bukken voor de Bedaefie bestemd, Advertentïën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever lil. We meenen in ons vorig artikel aangetoond te hebben, dat de econo mische onzekerheid door den Klasse- strijd of door de vooropstelling, de propageering van dat verderfelijke beginsel wordt ingedragen in land bouw- en industrie ondernemingen. De werkstakingen zettendefabrieken stop; belemmeren in elk geval geregel- den aankoop van grondstoffen, voort- durenden invoer, maar beletten dien tengevolge ook geregelden uitvoer en van den uitvoer, den verkoop, van den afzet op binnenlandsche of buiten landsche markt moet de patroon, de landbouwer, maar ook de knecht en arbeider leven. Het niet meer in ondernemingen belegde geld, het ophouden met »boeren« en »fabriceeren«, maakt het geld waardeloos en nutteloos voor den werkman, want de boer of fabrikant gaat rentenieren en zulke menschen laten geen cent verdienen dan alleen wat tuinspitten en nog eenige kleinere hebbelijkheden. Steken deze neeren hun geld in buitenlandsche sporen, industrieën, vennootschappen van handel en zee vaart enz enz, dan steunen ze 't Buitenland tegenover hun eigen Vader land, en de schade voor den arbeider wo.dt nog grooter, want grooter con currentie beteekent: langer arbeids duur, minder loon en minder Zondags rust. Maar, schreven we in ons vorig artikel, dan zijn we er nog niet En we wenschen op twee punten te wijzen, die door de Klassenstrijd prediking ellende brengen over den arbeider Punt 1Ze verlamtalle vakbeweging Punt 2: Ze vermeerdert de armoe van 't platteland. Bewijs; De Klassenstrijd heeft het gemunt op 't Kapitaal en dat moet er onderdaarom is nauwelijks de eene looneisch door den weiwillenden patroon ingewilligd, of de Socialist zit alweer over een tweeden eisch in zijn vereeniging of club te delibereeren. Zóó is 'tloon met een dubbeltje ver hoogd, of hij zit alweer te broeden op een voorstel tot 15 centen; zoo is de werkdag met 1/2 uur verminderd of hij zit alweer eischen te stellen tot vermindering van 1 uur. En altijd is 't dien man maar te doen om steeds hoogere eischen te stellen, want dat: dood aan 't Kapitaal! zit hem in merg en bloed en heeft hy als kind van socialistische ouders met de moeder melk ingedronken. Maar wat is 't gevolg? Niets anders dan dat de boer of patroon kort en goed zegt (laten we 't maar eens plat uitdrukken): sloop allemaal naar de maan met je eischendenk jullie nou, dat ik gek ben om maar te blijven gevenEn dan moeten de goede arbeiders het met de slechte, d.w. z. met die Socialistische loonopdrijvers te samen ontgelden. Op ernstige, wer kelijke grieven let de boer of de patroon niet meer. want hij is totaal verstoord over de onzinnigheden der Socialisti sche werklui en dreigt ten slotte goeien en kwajen met ontslag. Zie, dat is nu 't gevolg van den Klassestrijd volgens ons eerste punt: De werkelijke grieven worden door 't overvragen der arbeiders niet meer gehoord en ter harte genomen; of om 'tweer plat te zeggen: De patroon h.eft maling aan alle klachten en willigt er geen een meer in. En hij zegt: staat dje niet aan, dan ruk je maar in. Maar dan is de arbeider het kind van de rekening. En we meenen gelijk te hebben, door te zeggen en te her halen: De Socialist is de vijand van den werkman en op den duur brengt hij alle actie, alle beweging, alle orga nisatie voor beter loon in groot ge vaar; in gevaar, dat ze op niets uitloopt; of zoo ze al wat brengtdan vijand schap en wrok tusschen werkgever en arbeider. De Socialist slaat alle vakbeweging van welwillende arbeiders dood; ver lamt ze. Daarom kunnen we niet genoeg waarschuwen tegen de Socia listische vakbewegingen we roepen 't alle arbeiders, die organiseeren willen toeOrganiseert U flink, maar houdt er de Socialisten buiten. Laten die zelf maar een vereeniging oprichten, dan kunnen ze «eischen* zooveel als ze willen. - Daarom zijn we ook altijd zoo huive rig voor die zoogenaamde neutrale vereenigingen; want 'tis in de steden een een dat bijna een vaststaand feit, neutrale vakvereeniging is socialistische. Kwansuis, om zieltjes te lokken en te winnen, zegt men: we doen aan geen godsdienst en geen politieken dan is dat waar; maar waar ze wel aandoen, blijkt als men maar eenmaal lid is. Dan komt de socialistische aap uit den mouw en dan blijkt, dat het wel om loonsverhooging te doen was, maar een verhooging, die bedoelt om over een jaar of half jaar den «Kapitalist* nog eens wat gouden schijven uit den zak te halenom hem te raken, waar men maar kan. Dan blijkt van geen samenwerking met dien «uitzuiger*, met dien «uitbuiters en hoe men den werkgever nog meer betitelt, maar van tegenwerking. Het tweede punt wenschen we in volgend artikel te behandelen. Wordt vervolgd) Mr. Verkouteren, lid en secretaris van den Christ. Uistorischen Kiezers- bond, sprak voor de propaganda club «Groen van Prinsterera over Kies recht Volgens 't Verslag in de Stan daard stond hij tegenover uitbreiding. Uitbreiding van kiesrecht vindt in hem een tegenstander. Hij is volkomen tevreden met 't tegen woordig aantal. Het uit te breiden zou beteekenen het kiesrecht in handen te geven van de meest gevaarlijke elementenvooral het proletariaat. Het zou ook oorzaak zijn, dat nbg meer dan tegenwoordig de beste mannen en knapste koppen, die meestal niet zoo populair zijn, héél moeilijk een parlementszetel zouden kunnen benaderen. Het algemeen kiesrecht verbetert het lot van de slechten boven dat van de goeden, zegt spreker met Xen- ophon. Als 't verslag juist is, dan is de historie in alle tanden met de door ons gecursiveerde uitspraak in strijd. Zelfs nu zien we in Rusland iets heel anders en dezer dagen wees de Neder lander, het orgaan van mr. Verkou teren c s. er nog met eenige blijdschap op, hoe al dat geroep om kiesrecht kiesrecht niets beteekent, want, als men het heeft, adres aan den Kauka- sus, waarin de verkiezingen voor de Duma (Russische Tweede Kamer) ver leden week plaats hadden, dan wordt er bijna geen gebruik van gemaakt. 't Is in Nederland geen haar beter. Duizenden kunnen nog onder de slechte wet van mr. v. Houten kiezer worden, maar jawelals de Kiesver- eenigingen, de propagandisten, de Pers de trom nierroerden, kwam er van die duizenden niet één op de Kiezers lijst. Ge kunt ze nog achterna loopen met allerlei biljetten van Model dit en Model dat. En is er verkiezingiedere partij houdt haar hart vast voor de gere nommeerde «thuisblijvers.* Hoe dus, bij zooveel lakschheid van kiesbevoegden, mr. Verkouteren bang is om 't kiesrecht in handen te geven van talloos velen, die 't nu missen, is ons niet duidelijk. Bedoelde hijomdat er zooveel lakschheid is, zooveel onverschillig heid, geeft 't daarom nietdaar zouden we wat voor gevoelen, want kiesrecht is kiesplicht, en wie er geen moeite of tijd voor over heeft om het te krijgen of om te stemmen, wat moet dan toch waarlijk zoo'n politiek-schuw man met 't kiesrecht doen. Maar dat bedoelt hij niet. «Gevaarlijke elementen*«vooral het proletariaat* zit hem dwars. Maar ondertusschen uitsluitende de gevaar lijke elementen, veegt hij met één zwaai al de niet-gevaarlijke elementen onder 't proletariaat ook weg; en daarom gaat ons de uitspraak van mr. Verkouteren veel te ver. 't Zou wel treurig zijndat de »goeien« om de «kwajen* moeten lijden. Omdat er kaf in 't koren is, moet de boer heel de wan maar op den mesthoop werpen Geen eene boer, die 't doetwant daar zou zijn beurs onder lijden, en politiek gesproken de socialistische «vogelen des hemels« zouden er heerlijk van profiteeren of gebruik maken. Onzes inziens is nooit door eenige Kieswet, uitgebreid of eng, er voor te waken, dat er gevaarlijke elementen komen. Zie naar de praktijk. Zijn de Socialisten gevaarlijk? Ja. Zijn ze kiezer? Ja. Zijn Bankdirecteuren die een millioen of drie stelen, gevaar lijk? Ja. Zijn ze kiezer? Ja. Hoe veel booze, oproerige, oneerlijke, luie, verkwistende menschen zijn er niet? Zijn ze kiezer? Ja. Waarom niet, en dat zou meer logisch zijn, het aantal kiezers ingekrompen, als men zich nu eenmaal plaatst op 't standpunt van »'t gevaar* Gevaar is er altijd maar om met de «kwaden* in het proletariaat, ook de »goeden«, en dui zenden zijn er gelukkig nog, uit te sluiten, dat dunkt ons niet taktisch en verstandig. Om het gevaar te bezweren, moet een anderen weg worden ingeslagen. OVER DEN PRIJS DIE STALMEST OP ZOU MOETEN BRENGEN. My werd onlangs de vraag gesteld, of mem'n stalmest wel met voordeel kon verkoopen, als men daar per 1000 kg. f 3,— voor kon maken. 'kHeb toen gezegd, dat ik het tot dien prijs jin geen geval zou doen, vooral niet, als de stalmest versch is. Mij dunkt, het kan geen kwaad, hier even te vertellen, op welke gronden mijne meening steunde in dezen. In 1000 kg, versche stalmest, zegt ons de land- bouwscheikunde van Dr. Coops vinden we: Ongeveer 750 kg. vocht. 212 humusvormende en stik- stofhoudende stoffen. 38 minerale bestanddeelen en zouten. De stikstof houdende en de minerale bestand deelen bevatten ongeveer: 4,2 kg. stikstof, 1,9 phosphorzuur, 5,0 kali, 4,5 kalk. Dit viertal komt vooral in aanmerking, wan neer we de waarde als plantenvoedsel van den stalmest wenschen te beschouwen. Intusschen zijn ze niet zoo maar te vergelijken met de stof fen van dien aard, die we met kunstmest koopen. Ze zijn (in stalmest) voor een heel groot deel nog moeilijk oplosbaar en dus niet terstond door de planten op te nemen. „Vooral geldt dit van de stikstof", zegt Dr. Coops. En volgens proeven, door den bekenden Wagner genomen, bedraagt de hoeveelheid nuttig verbruikte stikstof in den vorm van stalmest gemiddeld slechts 25 pCt. Waar dus de stikstof in chilisalpeter op't oogen- blik plm. 95 cent kost (by groote party en wat minder) daar mogen we voor die in stalmest niet meer dan 25 cent per kg. rekenen. Phos phorzuur, kali en kalk willen we nu maar even hoog noteeren als in superphosphaat, patentkali en landbouwkalk. Per kg. kost het daarin onge veer 23 cent, wat 't phosphorzuur betreft, plm. 27 cent, wat aangaat de kali en bijna 1 cent, waar 't de kalk geldt. Onze rekening wordt dan aldus: 4,2 maal 25 cent is f 1,05 1,9 23 0,44 5 27 1,35 4,6 1 0,04'/. Totaal is f 2,88'/, Wy biyven derhalve nog iets beneden de f 3. Maar daar staat tegenover, dat we nu ook nie mendal in rekening brachten voor de zooge naamde humusvormende bestanddeelen. En deze mag men zoo maar niet wegcy feren. Zij hebben ongetwijfeld groote waarde, 't Is waar, zij kunnen de planten niet van voedsel voorzien, maar zij hebben eene andere werking; zij maken namelyk zoo lezen we in Dr. Coops' boven aangehaald boek zware gronden losser, warmer en meer toegankelijk voor de lucht. En in de al te lichte gronden verhoogen ze de vastheid en 't water houdend vermogen. De stalmest is dus niet alleen drager van plantenvoedsel, hij is tegelyk een uitstekend middel, om de gesteldheid van den bodem te verbeteren. En de laatste eigen schap is meer waard dan een paar dubbeltjes per 1000 kg. Daarop steunde mijne meening, dat het niet verstandig zijn zou, 1000 kg. versche mest voor slechts f 3 te verkoopen. M. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 23. Kan uit krijt kalk verkregen worden 24. Heeft kaf veel bemestingswaarde Antwoorden en mededeelingen. 21. Waarom paardenmest warm heet en koemest koudT Omdat de eerste veel meer broeit aan den hoop dan de tweede. Er zit in paardenurine veel meer stikstof dan in die van koeien. 22. Spinazie nu al zaaien? Toen deze vraag gesteld werd, zou men 't gewaagd hebben. Doch op 't oogenblik, dat de lezers ze onder deoogen kregen, zullen velen wel effen met den vinger tegen 't voorhoofd getikt hebben en gedacht: is de vrager niet al te goed? Maar als 't zoo vriest als Dinsdag 22 en Woensdag 23 dezer, dan zaait men niet en denkt ook niet aan zaaien. Intusschen is spinazie wel 't eerst aan de beurt. Het ontkiemt al by betrekkelijke lage tempe ratuur en groeit gauw een weinig. Statendistrict Oud-Beijei'land. In de Hoeksche Waard zal de Staten verkiezing een eigenaardig karakter hebben. Aftreden moeten twee ledenéén liberaal den heer L. Overwateren één antirevolu tionair, de heer J. L. Verhoeven. Beiden zijn op het eiland mannen van positie en van invloeden geen der partijen ziet kans om beide zetels voor zich te winnen. Immers vast staat voor de antirevolutionairen dat de heer Overwater niet uit de Staten kan worden geweerden vast voor de liberalen, dat dit ook niet lukken zal met den heer Verhoeven. Onder deze omstandigheden lijkt ons het gerucht nog niet zoo onaannemelijk, dat nl. bij liberalen en antirevolutionairen het voornemen zou bestaan om geen strijd te voeren bij de liberalen om tegenover ons aftredend lid, den heer Verhoeven, geen candidaat te stellen >en bij de antirevo lutionairen om tegenover den heer Overwater met geen caadidaat uit te komen. Of het gerucht waarheid bevat dit is thans nog niet uit te maken. Doch dat het iets aantrekkelijks heett, kan moeilijk worden betwist. Immers, vast staat over en weer, dat de heeren Overwater en Verhoeven toch herkozen worden waarom dan zoo vraagt men zich druk te maken Intusschen is het zaak door onze partij alle zeilen bij te zetten. Het meerendeel der bevolking van de Hoeksche Waard is orthodox roomsch katholieken vindt men er niet, behalve in de gemeente Oucl- Beijerland; en Chistelijk-historischen zijn er ook vrijwel onbekend. Indien de leiders van onze partij taktisch optreden, wat van hen trouwens te verwachten is indien thans gezorgd wordt, dat alle menschen van onze richting op de kiezerslijst komen dan is niet slechts de zetel van den heer Ver hoeven verzekerd maar dan als de Hoeksche Waard bij een eventueele Kamerverkiezing meer stemmen op den autirev. candidaat kunnen uitbrengen dan in 1905 het geval was, toen een paar gemeenten uitge zonderd indeidaad het stemmental voor ons niet schitterend was. Hard werken zal dus de boodschap zijn. De heer De Wilde van Den Haag trad er reeds in enkele gemeenten op in flink bezochte vergaderingen. DUITSCULAND. Zou Von Bülow werkelijk op een hem welgevallige meerderheid in den Rijksdag straks mogen rekenen We wagen ons aan geen voorspellingen, maar de eerste stem busresultaten zijn zeer gunstig voor de regeering. Het is wel niet zwart dat verkiest, gelijk Von Bülow, althans zijn liberale keurkorps, het liefst had gezien doch met een gevoelig verlies van rood wordt de kracht der oppositie óók gebroken. En nu, de socialisten zijn geducht aan het verliezen, terwijl we voor de roomsche staatspartij tot op dit oogen blik nog niet één verloren zetel hebben te boeken. De bestaande leerplichtwet voldoet in de Fransche Republiek al even weinig als die ten onzent. Veel omslag, een hoop last, en zeer povere resultaten. E11 daarom heeft de regeering nu bij de Kamer een ontwerp ingediend tot wijziging der wet van 1882. In de toelichting wordt gezegd, dat het aantal analphabeten blijkens de jongste statistiek wel 4.8 pet. van de manneliike en 6.3 pet, van de vrouwelijke bevolking bedraagt, maar dat die cijfers wel tot 25 a 80 pet. zouden stijgen, wanneer ook het aantal werd meegeteld dergenen, die slechts gebrekkig lezen en met moeite hun naam schrijven kunnen. De voornaamste schuld hieraan wijt de regeering aan hef toezicht op het schoolbezoek door de bij de wet ongestelde commissiën, én aan het feit dat n 14,000 van de 36,000 gemeenten des lands zoodanige commissiën niet eens zijn benoemd. Donderdag heeft de Kamer met 358 tegen 125 stemmen een wetsontwerp aangeno men, bepalende, dat de scheiding van tafel en bed na drie jaren zal overgaan in alge- heele echtscheiding, wanneer een der par- tijeu zulk# verlangt. Jaure» wil weer eens zijn pijlen op Rusland afschieten. Hij heeft bij de Kamer een aanvrage ingediend tot interpellatie over buitenlandsche fondsen, die een gevaar opleveren voor de geldmiddelen der Repu bliek. Hfj zal Maandag verzoeken, deze interpellatie zoo spoedig mogelijk aan de orde te stellen. Men begrijpt wat er komen kan. Maar de regeering zal niet veel moeite hebben om zich den lastigen interpellant van het lijf te houden, tenzij de socialist kan aantoonen, dat Frankrijks regeering weer op de een of andere manier den Russischen bondgenoot financieel wil ster ken. De prefect van Morbihan en geueraal

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1