SUNLIGHT- Woensdag 23 Januari 1907. 218te Jaargang N". 1209, An tire vohi Hon a ir Orgaan voor de Xuidhollandselie en Zeeawsche Eilanden* IN HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. 1 Plaatselijk Nieuws. DE BE JBSf Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Gent. Buitenland by vooruitbetaling f 4,50 por jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. UITGEYER1 Telefoon Intercomm. No. 2. Adyertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per r6gel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Va maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dis zij beslaan. Adverlentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur.! Alle slokken voor de Healaetle bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franeo toe te aenden aan den Uitgever. 2fste of laatste LIJNT van de 28ste J aar'Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport i 88,467,20'/, Uniegift van H. Bisschop te Ruinen 2,47 O verschild118, Bols ward 72,33 Oosterlittens met Baard, Britswerd, Weeuwerd en Krom wal 18,25 Stavoren Tzum130,— Ureterp58, Coevorden26,— Emmer-Compascuüm 15, Bergentheim met Bergentheimerveld en Brachterveld 55, Daltsen c.a. (G. K.) 9.00 Genemuiden368,75 Kuinre 4,75 Gameren (G. K.) 5,98 Neede Voorst (G. K.) 12,55 Westervoort16,75 Abcoude115, Lage Vuursche (H. K.) 7,13 Diemen Haarlemmermeer o/z. 202, Krabbendam met Eenigenbnrg en War- menhuizen (G. K.) 17,76 Schoten bij Haarlem Velsen.184,98 Vijfhuizen (Haarlemmermeer) 82,30 Wieringen (Eiland) 2,50 Katwijk aan Zee (G. K.) 145, Stad aan 't Haringvliet Terbregge (gem. Hillegersberg) 81,40 IJselmonde243,25 Nieuw- en St. Joosland (gift) 2,50 Helenaveen 's Hertogenbosch (per bezoek) 74,— NAGIFTEN. Zwartsluis7,60 Dordrecht 5,25 Rotterdam IV (Oud-Charlois) 22, Brummen14, Rotterdam I7,10 IJlst4,15 Van E. R. door de redactie van „De Standaard"10,— Totaal van 681 Locale Comités f 90,600 91'I, Waar niets staat aangegeven is de collecte a: n de huizen gehouden. Te Katwijk aan Zee is behalve de Uniecollecte nog plm. f 300 iD de Geref. Kerk gecollecteerd voor de Chr. school. De Uniecolllecte bedroeg te Velsen f 24,37, te Jan Gijzenvaart f 12,50, te Wykeroog f 29,73'/,, te Velseroord f 32,65, te IJmuiden f 78,87'/, en te Santpoort f 7,05. De Uniecollecte is dit jaar niet gehouden te Stavoren, Neede, Diemen, Schoten, Stad aan 't Haringvliet. Aangezien de Uniecollecte bij 2 Locale Comité's niet is gehouden, omdat de besturen meenden, dat het niet meer noodig was, konden wij f340, die de Uniecollecten aldaar in 1905 hadden opge bracht, niet vermelden. Metgenoegen kunnen wy mededeelen, dat die besturen een volgend jaar de Uniecollecte weer hopen te houden. De geheele opbrengst der Uniecollecte van 1906 is f 281,66*/i minder dan die in 1905, waarvan die 2 besturen wel erge spijt zullen hebben. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. «eid«eld Rijkdom en armoe zijn de in Gods Woord de tegenover elkaar geplaatste levensomstandighedenmaar tevens wordt de opmerking er bij gemaakt, dat hij, die noch rijkdom, noch armoe wenseht, gelukkig is, ontvangende het brood zijns bescheiden deels. Dat de rijkdommen zoo reusachtig groot, en de ellenden zoo bijtend bitter kunnen zijn, is bekend. Maar grooter dan de rijkdommen zelf, zijn de moeilijkheden om ze beter dan thans verdeeld te krijgen. Want dat de milliarden bij som migen opgestapeld liggen is een feit maar hoe dat tegen te gaan P De socialisten geven een weg aan nl. de socialisatie van grond, labrie- ken, mijnen enz. d. w. z. grond, fa brieken, mijnen enz. worden het bezit van den Staat, die al de goederen door zijn ambtenaren laat besturen het volk wordt dus Staatsambtenaar en al de winsten komen in de Staatskas. Daardoor wordt opeenhooping van kapitólen tegengegaan ja, kapitaal vorming is zelfs onmogelijk. Ieder verdient zijn dagelijksch brood, is 't niet met de handen, dan met 't hoofd wordt beweerd. Wat ze nog meer willen, geven ze in deze woorden (Zie de S. L). A. P. Haar ontstaan, doel en streven, ge- schelst door P. J. Troelstra.) 1. Sterk opklimmende belasting op de inkomsten het vermogen en de erfenissen, met vrijstelling van lagere inkomens en vermogen. 2. Invoering van hetStaats-erfrecht. 3. Afschaffing van alle belastingen op noodzakelijke levensbehoeften. 4. Landnationalisatie. Vergoeding aan de pachters, wegens door hen aangebrachte verbeteringen van den bodem. Uitbreiding van 't onteigeningsrecht tot het brengen van onbebouwden grond in han den der gemeenten Verbod van verkoop van grond door publieke lichamen aan particulieren. Af schaffing van tienden en heerlijke rechten en van alle bevoorrech ting in zake het jachtrecht. Het kan niet ontkend, dat deze wijze van oplossing radicaal is; wan neer werkelijk de monopolies van industrie en vervoer d. w. z. het eigendom van gronden, mijnen, fa brieken, sporen, booten, trams, ka nalen, venen enz. aan den Staat over ging en indien dan de welvaart er beter door werd, dan zou die oplossing aan te bevelen zijn. Natuurlijk blijve op den voorgrond staantoeneming van welvaartwant ging met den overgang der monopolies uit handen der particulieren, aan den Staat, een mindere welvaart gepaard, dan was de verandering geen ver betering. Doch hier staat men voor een onoplosbaar vraagstukZal de wel vaart, het geluk van duizenden en tienduizenden, dat toch bij zoo'n ver andering van Staatsleven op 't nauwst betrokken is. toe- of afnemen Zal het middel der Staatsexploitatie niet erger zijn dan de kwaal der hedendaagsche opeenhooping van kapitalen tot milliarden. De socialisten beweren van neen. De anti socialisten zeggen van ja althans van allerlei zijde haalt men de schouders op. De opeenhooping van milliarden kan voorkomen wo den docr Staats exploitatie, Staatserfrecht enz., maar of het onmogelijk maken van kapitaal vorming, de lust tot arbeid, arbeid in de volle beteekenis van handen en geestesarbeid zal aanwakkeren, wordt sterk betwijfeld. De solidariteit der menschen, de naastenliefde moet dan wel zeer groot zijn, dunkt onsen zoolang de zonde woedt, die 't egoïsme of 't eigen Ik van den menseh voedt en aankweekt, zoolang het »ben ik mijns broeders hoeder® nog door de rijen der vol keren klinkt, wachten we van die naastenliefde een beetje. Hoe dit zij en andere bezwaren latende rusten, bedoelen we slechts ditOm het geld te verdeelen, en het geroep om GeldGeld wat te pogen te verstommen is Staatsexploi tatie, is socialisatie der eigendommen een weg, maar of hij leidt tot het hoofddoel van 't Staatsleven: wel vaart, tevredenheid en ontwikkeling van het individu, van hoofd, hand en hart valt niet te gelooven, wie nog aan het blijven bestaan van zelfzucht gelooft. Verbetering ü»oi- de Socialisten. In »het Volk® van 17 Januari jl. schrijft mr. Troelstra dat de sociaaldemocratie krachtens haar wezen zelfs verplicht is, op den bodem der bestaande maatschappelijke verhoudingen het levenspeil der arbeiders te verhoogen. Verplicht in dubbel opzichtie. omdat zij bestaat uit arbeiders, die zich de weelde van een uit theoretische over wegingen voortspruitend verzet tegen werkelijke direkte verbeteringen niet kunnen veroorlooven.« Eenvoudiger uitgediukt wil dit zeggen de arbeiders moeten eten, en al wilden ze dus in theorie een verzet tegen hervorming, hun maag zou dat verzet wel beletten. Maar zoo gaat de schrijver voort: 2e. omdat juist de sociaaldemo cratie al hare hoop gesteld heeft, niet op een half ondergane, wanhopig ver warde en economisch machtelooze arbeidersklassedoch op ééne, die door hare vak- en politieke beweging de strekking van 't kapitalisme, om weerlooze arbeiders tot ellendige pau pers te maken, heeit overwonnen en hen tot een zekere mate van welstand van geestelijke en stoffelijke zelfstan digheid heeft opgevoerd. Dit beteekentde Socialisten willen manhafte krijgers geen invalieden in hun politieken en socialen strijd. Van een Lompenproletariaat zijn ze niet gediend, maar van welbewuste strij ders, die met een gemeubelden boter ham naar 't werk trekken. Mr. Troelstra schrijft hec geciteerde met de bedoeling er tegenstanders op te wijzen, dat de Socialisten ook in het raam der tegenwoordige kapita listische wetgeving, zooals ze die noemen, verbetering en hervorming, doch volstrekt geen reactie willen, maar vragen we.Wat is uw kies rechtactie anders dan reactie Vs Welke partij zoekt voor den werkman het beste Hervormingen willen de bur gerlijke partijen en mr. Troelstra zegt ze ook te willen. En toch beweren we dat de Socialisten principieel vijanden zijn van den werkman, omdat ze door den klassenstrijd, schijnbaar vredig bij de stembus, maar bitter in het bedrijfsleven, kapitaal en arbeid stel selmatig tegenover elkaar plaatsen en scheiden wat bijeen behoort. Over de Socialistische tegenwerking tegen de arbeiders in een volgend artikel. Tuin- en Landbouw. KALKPOOTEN. 't Is al vry lang geleden, dat men in de „Vraagbaak" ons een middel vroeg om „Kalk- pooten" van de zoo lastige schubben te bevrij den. Wij rieden toen aan op grond van eigen ervaring en die van anderen wat zeepsop te gebruiken met een scheutje terpentijn er door geroerd. Sinds er echter in den handel „Belliflos" als een uitstekend middel aangeprezen. Dit schijnt naar ik vernam wel goede diensten te bewijzen. Slechts éénmaal smeren is voldoende om de kippen van een groote last gouw af te helpen. Doch „Belliflos" is nog al duur. En daarom meen ik goed te doen, de lezers onzer krant eens even te vertellen, wat door den heer H. G. Stoop, Melsen (Voorzitter der Onderafdee- ling Bergen op Zoom en Omstreken van de V. P. N.) in het laatste nommer van „De Pluim graaf" wordt gezegd. Of neen, lees 't maar zelf. Hier staat 't afgedrukt. „Dikwijls, ja zelfs zeer dikwijls, wordt er raad gevraagd voor Hoenders, die last hebben van de bekende kwade ziekte „Kalkpooten". Aangenaam is het my den leden onzer V. P. N. een best en goedkoop middel aan de hand te kunnen doen. Ik doe dit te meer, daar er tegenwoordig een middel aanbevolen wordt onder den naam „Belliflos", wat wel goed is maar niet goedkoop. Ik raad ieder aan die met bovengenoemde ziekte te kampen heeft, te gebruiKen „Hertshoornolie". Zy heeft dezelfde waarde als „Belliflos", maar is minstens 7 maal goedkooper. Mogelijk zijn er onder onze leden die mijn schrijven en ook 't wederwoord daarop in „Avicultura" gelezen hebben, en bang worden, na 't wederwoord te hebben gezien, maar ieder kan zeer goed begrijpen, dat wan neer men iemand aan zijn zak gaat trekken, deze natuurlijk alles aanwendt om die trekkers er af te doen blijven. Ik durf dan gerust uit eigen ondervinding ieder aanradengebruikt „Hertshoornolie", 't is zeer goed en goedkoop. Gebruiksaanwijzing: Men smeert de beenen der aangetaste dieren éénmaal flink in met „Hertshoornolie"na drie weken zijn al de korsten er af. Mochten er eventueel nog een paar aan blijven, dan is nog eenmaal insmee- ren noodig. Men kan gerust zyn, dat de dieren er niets mede lijden, en dat zij er U dankbaar voor zullen zijn. Nietwaar, het door den heer Stoop hier aan geprezen middel is al heel gemakkelyk eens te probeeren. Hertshoornolie is een bruine kwalijkriekende olie, die, onder meer, verkregen wordt bij zoo genaamde droge destillage van been. Het ia een nevenprodukt van de beenderenkoolfabrikage evenals teer een nevenprodukt is bij 't stoken van lichtgas uit steenkolen. De latynsche naam is „oleum corneu cervi". 'k Denk, dat ge om 't te koopen, by apotheken of drigist wel terecht kunt. M. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingeu zyn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 21. Waarom heet paardenmest warm en koe mest koud 22. Kan spinazie reeds nu gezaaid worden? Antwoorden en mededeelingen. 19. Nu nog super zaaien? Stellig wel, waarom niet? 'k Zou geen enkele reden kunnen opnoe men, op grond waarvan 't afgeraden diende. 20. Kalksalpeter bevat ongeveer 12 percent stikstof. afinnen land. Nederland boven aan. In een statistiek van de geboorten en sterfgevallen in de Europeesche landen, vinden wij het heugelijk nieuws, dat Neder land in vooruitgang van het zielental de kroon spant. Met andere woorden wil dit zeggen, dat er hier meer geboren dan overleden zijn. Ziehier de juiste cijfers Op de duizend inwoners. Meer gebo- Geboren. Overleden, ren dan overleden. Noorwegen 28,2 14,3 13,9 Zweden 25,8 15,3 10,5 Denemarken 28,5 13,9 14,6 Duitschland 34,1 19,6 14,5 Nederland 31,4 15,9 15,5 België 27,1 16,8 10,3 Frankrijk 21 19,5 1,5 Zwitserland 27,7 17,8 9,9 Portugal 32,1 19,1 13 Spanje 34,4 25,9 8,6 Italië 32,6 20,9 11,7 Oostenrijk 35,6 23,8 11,8 Hongarije 37 24,8 12,2 Gr. Br. enlerl. 27,6 16,5 11,5 De toeneming der bevolking houdt hier mede natuurlijk geen. gelijken tred andere oorzaken werken daarop ook. Maar dit neemt niet weg, dat deze cijiers niet weinig ten goede van ons land spreken. Zal dit evenwel zoo blijven Natuurlijk hopen wij dit van ganscher harte. Maar toch bekruipt ons toch wel eens de vrees, dat het anders kan worden, als wij er op letten, hoe de vieze slak van het onnatuurlijk Nieuw Malthusianisme, onder bescherming van vele vrijzinnige bladen, ook onder ons volk al verder en verder voortkruipt. Wat daarvan wordt, zien wij in Frankrijk, dat bijna geen overschot meer heeft. Frankrijk met zijn weelde, niet zijn gees tesgaven, maar ook met zijn inzinkend zedelijksbesef komt in rijken kinderzegen achteraan, waardoor het economisch en politiek van lieverlede wordt verzwakt. (Graafschapper.) Stuitenland. FRANKRIJK. Nadrukkelijk, tot tweemalen ff>e, moet aan de deelnemers aan het bisschoppelijk concilie te Parijs stipte geheimhouding zijn opgelegd en zoo verstaat men, dat er niets met zekerheid omtrent de beraad slagingen valt mede te deelen. Het aandeel dat het Vaticaan in de besprekingen heeft, wordt zoozeer geheim gehouden, dat de telegrammen eerst pei estafette naar Brussel worden gebracht en vandaar over Duitsch land en Oostenrijk naar Rome geseind, uit vrees, dat de Pransche ambtenaren het telegram geheim mogelijk zouden kun nen schenden, en de Regeeriug aldus op de hoogte komen van wat er gebeurt. Natuurlijk gijn er daarom wel couranten mannen, die beweren een en ander te weten doch allen vertellen iets verschil lends, een paar punten uitgezonderd, zoo dat het niet onwaarschijnlijk is, dat ook de journalistieke phantasie hier een rol speelt. Misschien verdient nog het meest vertrouwen, wat de Ganlois mededeelt, dat de vergadering nl. de meening toe gedaan zou zijn, dat de uitoefening van den eeredienst in het openbaar zal worden voortgezet, totdat die met geweld wordt verhinderd. Voldoening aan een der wetten, hetzij die op de' vereeuigiugen, hetzij die op de vergaderingen, zou niet in de be doeling der bisschoppen liggen. Van andere zijde verluidt, dat in de bijeenkomst van VVoensdagde mogelijkheid van de organisatie van een privaten eere dienst is ter sprake gebracht. Evenwel, de aartsbisschop van Avignon bestreed dit denkbeeld, meeuende, dat dit een eeredienst zou worden alleen voor de rijken. Ook het meereudeel der overige prelaten was tegen een zoodanige inrichting van den eeredienst. Eerst wanneer de priesters ge noodzaakt zouden zijn de kerken te ver laten, d&n zouden de openbare godsdienst- oeteningen in particuliere gebouwen moeten gehouden worden. Dat strookt dus tamelijk wel met wat de Gaulois weet te veitellen. Woensdag werd er onder de bisschoppen een gedenkpenning uitgedeeld, die aan de eene zijde een Ghristuskop, en aan de andere een kruis met het woord Liberté (vrijheid) vertoont. Deze penning zal het vereenigingsteekeu voor alle Eransohe Roomsch-Katholieken worden. De op brengst van den verkoop komt de kerk ten goede. Het kasteel La Muette, waar de bis schoppen vergaderen, toebehoorende aan graaf Eranqueville, ligt op een der schoonste punten van het Bois de Boulogne. Het is een zeer fraai en bijzonder kostbaar gemeubeld slot. Het gebouw telt ryk- vergulden zalen, kostbaar versierde kamers en gangen, bronzen beelden en schilderijen. Soinmelsdijk. Eene openbare verga dering van den Raad is belegd tegen Woensdag den 23 Januari a.s. des namid dags ten 7 ure. Middelhamig. Deze week zullen voor 't laatst de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel worden gehouden, zoodat zij een maand vroeger geëindigd zijn dan in vorige jaren. Vrijdagmorgen had de stoomboot »Onderneming« een aanvaring of liever een aandrijving. Door het moeten uitwijken voor een stoomboot, kwam zij in conflict met een ledigen Rijnaak, waardoor eenige ruiten van de salon werden verbrijzeld en het berghout ontzet. De boot is direct op de werf gebracht ter reparatie en werd de dienst waargenomen door de stoomboot »Vlaardingen IVi. Oude Tonge. Bij publicatie is bekend gemaakt dat het kohier no. 5 der Personeels belasting dienst 1906 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1