Woensdag 16 Januari 1907. 21Hle Jaargang JN°. 1307. An tirevo Orgaan voor de %uidholland§che en Zeeamcbe Ëilanden, BIJVOIWSKL IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Alle itlkke© voor «ie Redactie feestemd, Advertentiën en verdere Administratie traneo toe te «enden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een Gleich den Sfiienen. Neumann schreef eens: Lasst uns sammeln gleteh den Bienen Jeder trage Segen fort, en dat verzamelen van honing en was door die nijvere diertjes, werkt hij aldus uit: Sobald die Biene in ihrer vollkom- men geflügelten Gestalt ans Licht getreten is, kann sie, auch wenn man in diesem Augenblicke sie unter einem Glase bei einer Fülle von Nahrungs- mitteln gefangen halt, nicht ruhen; sie fliegt angstlich hin und her in ihrem Gefangnis, und sobald man sie herauslasst, gebraucht sie sogleich die Flügel so wie die anderen Glieder zum Aufsuchen und Herbeiführen des Stof fes und zur Geschaftigkeit für den gemeinsamen Bau, den sie mit den anderen Bienen ihres Schwarmes als Pflegeanstalt für die junge Brut und zu Vorratskammern errichten. Deze regels kwamen ons voor den geest, toen we dachten om den naderenden Junimaand, als de politieke oogst voor Provinciale Staten en Eerste Kamer zal moeten worden binnen ge haald, Flakkee is voor ons, antiliberalen, een vast district; een overvloed van stemmen werden steeds op de recht- sche Candidaten uitgebracht; maar evenals de bij, die met een volop van voedsel hunkert, het glas uit te vliegen, om met zijn gezellen saam te werken tot volkomenheid van woning, tot overvloed van voedsel en wintervoor raad, tot bevestiging en versterking van de bijenmaatschappij; zoo ook moet elk Antirevolutionair niet stil zitten denkende: er is voorraad ge noeg! maar hij moet zorgen, dat hij in samenwerking met al de leden der Kiesvereeniging tot den laatsten dag vóór 15 Februari arbeidt om het bouw materiaal en de voedingsmiddelen te zoeken voor onze Antirevolutionaire, anti-liberale partij. De kiezerslijst moet onzen Voorzitters en Secreta rissen geen rust laten! Wil er toch om denken mannen, dat alles mogelijk is! We moeten op Flakkee niet stil staan; noch veel minder mag er achteruitgang wezen in stemmental op onzen Juni-Candidaat, maar er moet vooruitgang zijn. En voor de Provinciale Staten is dit noodigl Maar ook voor de Tweede Kamer. Dit jaar 1907 kan aan zulk een Kabinet, als we nu bezitten, een aftreden noodzakelijk maken. Mogelijk is een Kamerontbinding! En dan kan van één stem zooveel afhangen bij een nieuwe verkiezing Gleich den Bienen! Als de bijen dan gewerkt, zonder rust en ophouden tot 15 Februari, om kiezers te werven. Loon-, huur-, woning-, examen-, belastingkiezers, ze zijn er van alle soorten En onverantwoordelijk handelt elk Bestuur eener Kiesvereeniging als het piet de hand aan den ploeg slaat. Jeder trage Segen fort. Ieders werk drage dan vrucht tot bei) onzer partij, tot verbreeding onzer organisatie, tot zegen van Land en Volk. MSen ander randschrif t - een grajschrift. Arm Frankrijk Dat de strijd tegen 't clericalisme, tegen Kerk en Godsgeloof zoo heftig voert. Uw Staat vermeerdert niet in zie lental, omdat ge in zedelijkheid bij andere volken achterstaater is een physïsche ondergang, een ontvolking, omdat ge de rechten der natuur in 't huwelijk verkracht. Het Tweekinderstelsei demoraliseert, ontzenuwt u; verzwakt de economische en politieke positie, waarin ge u eer tijds mocht verheugen. Ge komt achter Duitschland te staan, achter Engeland, achter andere groote Mogendheden in 't koloniseeren, want er is geen volk genoeg in uw Land om daar buiten de Fransche vlag te planten, te ontplooien. In rijken kinderzegen zijn andere Landen gelukkiggij, Frankrijk land van weelde, van wuftheid, van humor, van geestkracht en geestesgaven, maar van inzinkend zedelijkheids besef, gij verfoeit het Woord des Heeren, dat de kinderen een zegen zijn des Hemels. Uw mannen breken met God en Zijn beloften, Sprak niet een lid van den Senaat De triomf van den Galileeër heeft nu twintig eeuwen geduurd't is nu zijn tijd om te sterven. Vreeselijk woord! Maar de Galileeër lacht, als uwe vreeze komt; Zijn toorn ontbrandt en wee Zijne vijanden. Een uwer ambtenaren bij 't onder wijs zei: Met zijn denkbeeld over de nood zakelijkheid van verlossing en van schulduitdelgend offer Diedt de Christelijke! moraal (leer) niets meer of minder dan een ruw ideaal, waartegen onze consciënties opko men, en dat ons 2000 jaren ach terwaarts drijft. De eenige mogelijke uitkomst voor elke nationale op voeding moet zijn de evolutie (ont wikkeling) van den godsdienst van het verleden naar de gods dienstloosheid van de toekomst. En nu wordt door uw Staatsblad als verordening van uw Minister van Finantiën voorgeschreven, dat het randschrift der 20-francs stukken zal veranderen. »God bescherme Frankrijk«, zoo stond er eertijds. Nu zal het worden: Vrijheid- Gelijkheid-Broederschap de kreet der oproerlingen, der bentgenooten, der revolutionairen in 1789. Weg moet het, dat»God bescherme Frankrijk.Gij kunt het zonder Gods hulp wel af, meent ge. Weet dan, dat het nieuwe Rand schrift uw Grafschrift is, dat voor eiken Staat geschreven kan worden, want met en onder die leus, eene leus zonder God, is elke Staat inge zonken. Gij wilt, arm Frankrijk! de hulpe Gods niet erkennenToch slaat die God uw schandelijk, honend werk gade en op Zijn tijd zal Hij zijn toorn op uw Volk en Land doen neerkomen. Gij kunt God miskennen, toch leeft Hij en zal Hij Zijn raad met u uit voeren. o Moge Nederland uw voorbeeld niet volgen Moge 't Liberalisme en 't Socialisme, hoewel levend uit ^denzellden revo lutionairen wortel van Godverzaking en Godontkenning, zich hier, onder den invloed van 't Christendom en der traditie en der historie van ons Chris telijk volksdeel, zich intoomen, opdat hier niet uitbreke de ongodisterij in die mate als in Frankrijk. Ons Nederland zal er gelukkig bij varen Wat ons betreft Onze hulpe sta in den Naam des Heeren Die hulp vragen we voor Nederland! Want ze is onmisbaar voor alle leven van Volk en Staat. Uil de Pers. Buitenland. Plaatselijk Kieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland by vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. 1JITGEYER hOMMSEjMj SMt idH Telefoon Intercomm. üo. 3. Adyertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adyertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur.| Neutraliteit Steeds wordt 't ons betwist, als we zeg gen, dat de openb. ond. niet neutraal zijn. Maar we lezen in een stukje, opgenomen in het blaadje van de afdeeling Utrecht van den »Bond van Nederl. Onderwijzers^, dat een onderwijzer aan een der openbare Scho len te Utrecht op Sint Nicolaasochtend de kinderen prettig bezighield door hen o.mden socialistischen marsch te laten zingen. O, die neutraliteit Ja die onderwijzer was nog wel onpar tijdig, want verbeeldt u, hij beklaagt zich, dat het hoofd der school dit zingen ver bood. Wat een ^partijdig optreden« van zulk hoofd meent deze leidsman der jeugd. Christen ouders aan zulke onderwijzers moet ge toch uwe kinderen niet toever trouwen 1 Zij worden bedorven, als God 't niet verhoedt. Geelt uwe kinderen een plaats op die scholen, waar de Christus 't middelpunt van alle opvoeding en onderwijs is. 2>(Gooische Courant. RUSLAND. Rusland beleeft bijzonder gewichtige dagen a.s. sJ5 Januari moeten de kies mannen d ior de kiescolleges aangewezen zijn, op 8 Februari moeten de kiesmannen aanwezig zijn in de hoofdplaatsen der districten, om den 9den Februari de leden van de nieuwe Doema te kiezen. Door dit ingewikkelde stelsel van ver kiezing en door een herziening der kiezers lijsten, waarbij aan duizenden kiezers hst kiesrecht ontnomen werd, poogt de Regee- riug de krasse oppositie van de eerste Doema te voorkomen. Maar in haar zorg om zooveel mogelijk de linkerpartijen te weren gaat zij nog verder. Zij verbood bijeenkomsten van de K.-D. partij, en tracht elke verkiezings agitatie onmogelijk te maken, behalve die van de n Bond der Russische mannen, en van den Bond van 17/30 October, de twee conservatieve vereenigingen die zij haar steun heeft toegezegd. Zelfs de Bond voor vreedzame hervor ming, aan wiens hoofd prins Troebetzkoi staat, kan niet op den steun der regeeriug rekenen vreedzame hervorming schijnt der Russische regeering nog te revolutionair. En toch was het deze Bond, die in Juli, na de ontbinding der Doema, het kabinet- Stolypin aanbood de regeering met raad en daad te steunen; het was deze Bond, waarmede Stolypin onderhandelde over de opneming van sommige harer leiders in het kabinet. Sedert echter heeft de reactie zooveel veld gewonnen, dat de Bond voor vreedzame hervorming, naar de meening der regeering, niet meer tot de //trouwe regeeringsvrienden// beboort. Het gevolg daarvan blijft niet uit. In een Zaterdag te Moskou gehouden bijeen komst hield prins Eugenius Troebetzkoi een redevoering, waarin hij een scherpe critiek oefende op de handelingen der regeering en van hare vrienden, de Rus sische mannen en de Octobristen. Hij verweet den laatsten, dat zij de Grondwet van 17/30 October 1905, waaraan zij hun naam ontleenden, minachten: dat zij de bepalingen dier Grondwet schenden en de regeering steunen in haar streven om die Grondwet weer in te trekken. Het schijnt, dat de regeeringskringen niet willen inzien, dat zij daardoor de revolutionaire terreur in de hand werken, zeide prins Troebetzkoi. Woensdag hebben met bijzonder verlof der overheid toch een aantal openbare politieke bijeenkomsten in St. Petersburg plaats gehad, waaronder van bij coustitutio- neele demoeraten en van de socialisten. Men ziet zegt Exchange daarin een teeken, dat de onderdrukkingsmaatregelen wat slapper worden. Maar dan moet men van andere zijde vernemen hoe het toegaat op zulke meetings. Woensdag waren o.m. ook de kiezers van het district St. Petersburg tot een openbare bijeenkomst opgeroepen met goedvinden der politie. Een commissaris van politie was natuurlijk tegenwoordig met een aantal inspecteurs. Herhaaldelijk viel deze politieambtenaar de sprekers in de rede als zij iets van de regeering zeidenkritiek op haar daden kwam in een' kiezersbijeenkomst niet te pas! Een spreker beschuldigde de leden van den Bond van het Russische volk van het organiseeren van pogroms. De com missaris gebood te zwijgen, want in Ruslaud wordt niet geduld, dat men een deel der bevolking tegen een ander ophitst. De spreker gaf den commissaris terug, dat laatstgenoemde aldus zelf de beste propa ganda voor de oppositie maakte. Al betoogende ging de vergadering uiteen zouder dat geweld werd gebruikt. "Vijftien agenten waren tijdens de bijeenkomst opgesteld in een aangrenzende zaal; op straat twee detachementen kozakken, ge wapend met karabijnett Middeiharnis.* De Gezondheidscom missie te Brielle heelt zich de zaak aan getrokken naar aanleiding van het feit, dat de rekening der Gezondheidscommissie gezeteld te Middelhamis, over 1905, door de gemeentebesturen van Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge wegens een post tot bestrijding der kosten van een afgevaardigde naar het Gezondheidscongres niet was goedgekeurd, en 't daartegen door die Gezondheidscommissie bij Ged. Staten van Zuid-Holland ingesteld beroep op den voormelden grond afgewezen werd. Daar her onder deze omstandigheden is te voorzien, dat vele gemeentebesturen denzelfden weg als de bedoelde commissiën zullen opgaan en dan vele commissiën haar lidmaatschap van het congres zullen op zeggen, waardoor het congres, dat van groot belaDg en nut is, ook voor de Ge- zondheidscommissien en de jaailijksche verzamelplaats behoort te zijn van allen, die op het gebied der volksgezondheid werkzaam zijn, daaronder zou lijden, heeft de Brielsche Gezondheidscommissie zich tot den hoofdinspecteur van de volksgezondheid voor Zuid Holland en Zeeland en tot ge noemd congres gewend met verzoek de zaak bij den centralen gezondheidsraad ter sprake te willen brengen en om bijde Regeering aan te dringen op zoodanige meer nauwkeurige omschrijving van den werkkring der Gezondhéidscammissie, dat daaruit duidelijk haar bovenbedoelde be voegdheid blijke. De Gezondheidscommissien in het land zijn door de Brielsche commissie uitge- noodigd haar verzoek bij den hoofdinspec teur en bij den centralen gezondheidsraad te ondersteunen. Reeds moeten tal van Gezondheidscom missien aan deze uitDoodiging hebben voldaan. Bij het opladen van beesten op de stoomboot »Padang<r Maandagmorgen, ge raakten een tweetal ossen van M. B. uit S, te water. Een er van wist zelf nogal spoedig op het droge te komen, doch met de andere is men wel een kwartier bezig geweest, eer hij met veel moeite nog gered was, zoodat ook de stoomboot zooveel later vertrok. Zeldzaam Een arbeider dezer ge meente verloor j 1. zomer tijdens zijn werk zaamheden, in een greppel zijn horloge. Hoe hij ook het omliggende bezocht en herzocht, het horloge was en bleef weg. De winter naderde, waardoor ook van zelf de tijd, dat de greppels nagezien en afge stoken worden. Zoo ook hier. Bij het afsteken van de greppel, waarin vermoedelijk zich het verlorene bevond, werd niets ont dekt, doch later bij het verspreiden van den grond over het land, kwam het bewuste horloge te voorschijn, tot blijdschap van den wettigen eigenaar. Het horloge dat ongeveer een half jaar in den vochtigen greppel heeft verkeerd, bevond zich in een besten toestand. Als bewijs gelde, dat toen het opgewonden werd, het direct begon te loopen. Alleen de wijzerplaat was door de vocht eenigszins beschadigd. Oude Toilge. Bij publicatie zijn bekend gemaakt de namen der op de najaarskeuring goedgekeurde hengsten. De voor de gemeente Middelharnis gelootte, thans in deze gemeente woonach tige Abraham Houthuijzen is bij de herkeu ring voor Gedeputeerde Staten, wegens ge breken ongeschikt verklaard voor den dienst. Naar men verneemt zal de heer A. Verhoeven, telegrafist alhier met ingang van 1 Februari verplaatst worden naar Rotterdam Op 31 December 1905 bestond de bevolking dezer gemeente uit 2657 zielen. Vermeerderd in 1906 door geboorte met 86, door vestiging 128, Totaal 214. Ver minderd door overlijden met 31, door ver trek 155. Totaal 186. Zoodat de bevolking op 31 Dec. 1906 bestaat uit 2685 zielen. De bevolking is derhalve vermeerderd met 28 zielen. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat 't kohier no. 5 der Persoueele belasting, dienst 1906 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Bij publicatie is bekend gemaakt aan belanghebbenden, dat zij, die verlangen bij de zeemilitie te dienen, zich daartoe vóór 1 Februari a.s. ter Secretarie moeten aan melden. De Burgemeester dezer gemeente heeft bij publicatie verschillende bepalingen der Kieswet bekend gemaakt, welke voor de aspirant-kiezers van groot belang kunnen geacht worden. Nieuwe Tonge Donderdag 10 Jan. jl, werd de 2e Jaarsvergadering van het Onder ling Begrafenisfonds alhier, gehouden. Uit de rekening van den boekhouder bleek, dat we weer een voordeelig jaar achter den rug hadden. De totale ontvang sten bedragen f 492,68, hieronder begrepen het batig saldo op 1 Jan. 1906 groot f 96,72. De uitkeeringen en onkosten be liepen f 74,98 Op 1 Jan. 1907 was het batig saldo dus vierhonderd zeventien gulden zeventig cents, zegge f 417,70. Het werkelijk aantal leden bedroeg 499, en de laatst uitgegeven polis draagt het no. 535. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. v. Vliet, tot secretaris K. Breur, en tot commissarissen de heeren M. Dijkers, G. v. d. Kroon, en A. v. Alphen Pz. De boekhouder de heer B, Dekker, en de ophaler Jb. Breur Gz. werden herkozen. (Part. Correspondent). Dirksland. Zij die eenige vorderingen ten laste der gemeente hebben, kunnen hunne nota's vóór of op 22 Jan. a.s. ter Gemeerde-Secretarie indienen. De vorige week maakten wij melding

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1