La at A. m If li If li I s I I' 1 1 Advertentiën. Luister eens 1 1 11 R 1 1 l! i H. VAN EESTEREN, Rotterdam. 7ITELL0 MARGARINE ft If i it I t I If J I' p j V Gemengd! JVieuws. Ktaiateü, - Stelieiam. Ondanks de Iteftig'e con currentie neemt het ver bruik van steeds toe. Persoonshaven Wz, 24, Brabantoche Speekblokken. M. VAN OOSTEN BRUGGE, Stellendam. 11 I si jfT i H," >?i|i i;L. ;B f *1 1 _J,; 1» Hat it sail rij ft hij in de Weener Neue Frai's Prease" de altijddurende worsfceiing tusschen de vrijheid der ge dachte en de dwinglandij over den geest met deze bijkomstigheid echter, dat dit maal ieder van beide partijen zich opwerpt als verdedigster van de Vrijheid. Daar beide dus in naam van hetzelfdo beginsel uitgaan, zou het den schijn hebben alsof een vergelijk mogelijk ware, indien slechts de Keik vrij was in haar doen, gelijk de Staat vrij ia in het zijne. Doch dit is niet zoo. Boven de Kerk staat de Paus en deze verbied haar, in eenige schikking met den Staat te treden en de gunstige voorwaarden aan te nemen, welke deze haar bood. (Jombes wil niet gelooven, dat de Paus, nog zijn eerste Raadsman, de veel ge smade kardinaal Merry del Val, van haat tegen Frankrijk bezield is. Hij houdt den Paus integendeel voor een man, die zijn ambt uitnemend opvaten het hoogste denkbeeld koestert van zijn leer en van zijn zending om die leer te bewaren. :s Pausen onverzoenlijkheid is niet de onverzoenlijkheid van een rnensch, maar van een ieer, en die leer kan door Pius X niet worden verloochend of ver zwegen. Hij oordeelt met recht, dat zijn plicht en zijn eer er mee gemoeid zijn, haar van het pauselijk gestoelte af te doen hooren op straffe van zich schuldig te maken aan een ware schending van zjjn ambt als hoogste Ieeraar van het katholicisme. Dit punt is van kapitale beteekenis. De gevolgtrekking uit Combes betoog af te leiden, is, dat er tusschen de Repu bliek en het Pausdom geen verzoening mogelijk isdat geen van beide mag buigen, dat één moet breken. Maar afgezien daarvan is het een feit van beteekenis, dat een der felste anti-cleri- calen nu komt erkennen, dat de Schei- dingswet het wezen de Kerk geweid aandoet en de Paus haar niet k&n aan vaarden, zonder de leer dier kerk te verloochenen. Is „het wonder dat men in politieke kringen, min gesticht over zulk getui genis, zich afvraagt wat Combes er mee voor heeft Juist thans, nu het ministerie- Clémenceau op het punt staat van vele zijden te worden aangevallen, ziet men in het artikel der „Neue Freie Presse'' de voorbode van het wederoptreden van Combes. De „Temps" toont zich al onrustig en de „Débats" is er geheel van in de war. Laatstgenoemd blad meent zelfs, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat Combes zal zeggen, dat er onderhandeld moet worden met den PausEn Combes is ongeveer de eenige die zulk een voorstel zou kunnen doen, zonder voor clericaal te worden gescholden 1 Met belangstelling wachten we af, wat hieruit worden zal. Pas nog heeft de minister van justitie op een bijeenkomst te Parijs verklaard, dat het ministerie besloten is, de nieuwe wet op den eere- dienst uit te voeren, kalm, doch zonder zwakheid. Ja, maar zal de Kamer daartoe aan Clémenceau c.s. de gelegenheid laten Straks komen de heeren afgevaardigden weer bijeen, en 't is best mogelijk, dat de vermetelde premier dan de dingen forceeren zal om zich te overtuigen of hij nog een meerderheid in de Kamer heeft. Dit is in tusschen wel zeker: als er kans is op een verzoening, dan zal het zijn door het toegeven van de Rrgeering op het cardinale punt. De Paus buigt niet en wijkt niet. Het blijkt ook hieruit, dat pas weer zekere vragen van Mgr. Lacroix, bisschop van Tarentaise, in onlkènnenden zin zijn beantwoord. Deze bisschop wordt niet gemachtigd een poging aan te wenden om de goederen per bisschoppelijke mensa, der semi naries enz. te behouden, zij bet ook door middel van een vereeniging, gebaseerd op de wet van 1901. De Paus houdt dus den toestand volkomen zuiver en meent dat, indien de Regeering een overdracht van kerkelijke goederen aan de Vereeniging van den H. Sigismund (die ten doel heeft den normalen voort gang van den eeredienst in het bisdom te verzekeren) zou bewilligen, zij dit alleen zou kunnen doen omdat zij de genoemde vereeniging beschouwt als een vereeniging voor den eeredienst De uitslag der in het vorig jaar ge houden vjjfjaarlijksche volkstelling is thans openbaar gemaakt. De totale bevolking bedroeg 89.252.267 zielen, tegen 38.961.945 in 1901 een vermeerdering dus met 290 322 zielen. Gedurende het voorgaande vijfjarig tijd vak bedroeg die vermeerdering 443.613 zielen. Het aantal gemeenten bedraagt 36.222, waarvan 153 met een bevolking van 10 tot 20.000 en 129 met meer 20.000 zielen Men lette op dat cijfer van 290.322 als toeneming over 5 jaarIn hetzelfde tijdsverloop vermeerderde Duitschlands bevolking met vier millioen. Spreekt zulk een verschil geen boekdeelen voor Frankrijks verzwakking, zijn droeve krachtsinzinking, tegenover Germanje's machtige stijging ia kracht? Eeu prachtmop Een jongmensch te Amsterdam een van die bekende grootsteedsche typen, die altijd gentleman-like gekleed, geweldig meneer willen spelen, zonder een sou inkomen zoo'n jongmensch dan, kreeg dezer dagen een onbedwingbaren lust om toch ook eens in een auto te rijden. 't Was net een mooie middag. Daar moest wat op gevonden worden, en d'r werd wat op gevonden De automobiel-lusteling stapte naar de bekende zaak van den heer Jan Mulder, in de Van Ostadestraat, verkocht daar het praatje, dat de familie Van Loon, op weg naar Am sterdam, met een defecte automobiel bij SIo terdyk stond, en requireerde een flinke auto met twee (sic chauffeurs, om de familie en het weigerachtige voertuig naar Je stad te brengen. Van Loon is hier een welklinkende naam. De heer Mulder springt er aanstonds voor in de houding, deelt zijn orders uit, laat ma teriaal en touwen meenemen en tien minuten later tuf-tuft de adeftige klant« naar Sloterdijk. De kerel zwelgt van genot; fijn vindt-ie't; heerlijkJonge, wat loopt zoo'n ding In Sloterdijk natuurlijk geen defecte auto. Zal intusschen hersteld zijn. Dan maar naar het Victoria-hotel, waar de familie logeertVooruit gaat het weer in vliegende vaart. Bij 't Victoria-hotel vliegt't jongmensch dadelijk naar binnen, praat heel vertrouwelijk met den groom, doet of 'tin orde is, en stuurt de chauffeurs met hun auto naar huis. De rekening met een dikke fooi er op kan volgen Dat toertje was den banjer zóó bevallen, dat hij er meer van moest hebben en liefst dadelijk. Daarom werd, met hetzelfde praatje, opnieuw aangeklopt, nu bij den heer Leonard Lang, maar deze had geen auto thuis. Toen naar een andere zaak, die we om begrijpelijke redenen zooals straks zal blijken niet nader zullen aanduiden. Hier lukte de manoeuvre weer en andermaal autode 't kereltje naar Sloterdijk. Defecte automobiel weer weg. Dan maar terug naar stal. De hötelmop durfde hij blijkbaar niet weer uithalen. Maar die terugkeer heeft 'm opge broken. De heer Mulder had nl., toen zijn mannetjes onverrichterzake terugkwamen, lont geroken, het Victoria-hótel opgescheld en 'daarna de andere automobielzaken gewaarschuwd. De tweede »verhuurder« verkreeg daarbij van de familie Van Loon nog de zekerheid, dat er geen familie per auto uit was, noch in het Victoria-hötel logeerde. Toen een poos later de auto thuis kwam, en 't heertje zijn praatje van reeds hersteld defect wou gaan maken, stond het potje reeds voor hem gebakken. Ze de woedende chauffeurs inbegrepen ze hebben den »toerist« op z'n Amsterdamsch safgetuigdt van boven tot onder. Het pak slaag was van dien aard, dat de huid van »meneer« op de meeste plaatsen van kleur is verschoten Maar hij heeft getuft»Tel.« Twee koningstijgers op één avond. De heer E. Munaut wapenhandelaar en bekend jager te Soerebaje, doet aan het „Soerab. Han delsblad" mededeelingen omtrent een gelukkige jacht aan Java's Zuidkust, waarvan hij pas was teruggekeerd. Aan zijn verhaal is het volgende ontleend: Het was namiddags, toen alles aan wal was te Bandi Alit een kleina baai aan Java's Zuidkust, 35 40 K. M. ten oosten van Poegar (Bezoeki.) Ik wandelde het strand eens langs en zag overal de sporen van schildpadden, die er hun eieren komen leggen. Maar daarnaast ontwaarde is tij gersporen, gaande naar en van het strand naar het bosch. Vóórdat de nacht inviel, liet ik een hokje maken voor een geit, voor de opening in den wand plaatste ik een klem. Ik rekende er vast op dat één der wilde dieren, die hier blijkbaar in groote getale hun jachtterrein hadden, het aas zou rui ken en onder schot komen. Maar ik hoorde en zag nietsden volgenden morgen bleek de geit ongedeerd. Het had dien nacht geregend en de oude sporen waren alle uitgewischt. Dan maar nieuwe gezocht,"dacht ik, en jawel, een heel eind verder vond ik het spoor van een grooten schilpad, dat zich op het zand afteekende en lijnrecht op den boschrand toeliep dus van een dier, dat waarschijnlijk eieren had gelegd. Maar een spoor dat den terugweg van het dier naar zee aanduidde, was nergens te vinden, ergo was het zeer waarschijnlijk de prooi van een wild dier geworden. Inderdaad bleek dit zoo te zijn. De ongelukkige amphibie had haar taak als eierlegster blijkbaar niet kunnen volbrengen (gewoonlijk deponeert zij 100 6. 130 eieren in een kuil.) Onder het werk was de schildpad door een tijger overvallen, die het dier met een slag van zijn machtigen klauw op den rug had gewendeld om daarna de kop aan te grijpen en dan den hals door te bijten, tot het weerlooze dier geen teeken van leven meer gaf. Toen had het wonddier de schaal van den schildpad tusschen zijne tanden gevat en zijn prooi eenige passen verder de rimboe inge trokken, waar zij van buiten niet zichtbaar was. De strijd had blijkbaar nog niet lang geleden plaats gehad en het vleesch was nog onbedorven. Ik sneed er een flink stuk uit en de soep, die ik er van kookte, smaakte voortreffelijk. Bij eenig nader onderzoek van het terrein bleek mij, dat niet één, maar twee tijgers aan wezig waren geweestzij hadden niet veel van het beest gegeten maar zonden, daarvan hield ik mij overtuigd, de rest Diet vergeten. Op de plaats, waar het aas lag, boog zich een vrij diepe rivier af, zoodat het mij gemakkelijk viel den schildpad door een haag van in den grond gestoken boomtakken at te sluiten. Ik liet in die haag twee openingen, voorbelde legde ik een klem, zonder anker; met een ste vige rottan had ik echter vrij zware takken aan vast gemaakt om het spoor van de even tueel vluchtende dieren gemakkelijk te kunnen volgen. Dicht in de buurt maakte ik voor mij een schietstand, vanwaar ik de klemmen beide onder schot had. De maan was 10 dagen oud, dus de omstandigheden waren zoo gunstig mogelijk. Alleen was het zaak goed uit te kijken, omdat de golfslag op het strand en de branding iets verder in zee elk geluid verdoofden. Toen de zon onderging, nam ik mijn plaats in en het zal zoo ongeveer half zeven zijn ge weest, toen ik plotseling meende twee beesten langs den boschrand te zien galoppeeren. In een oogenblik waren zij vlak in de buurt, het was het tijgerpaar, dat zijn achtergelaten prooi kwam opzoeken. Een twintigtal meters van het aas hielden de wilde dieren plotseling hun vaart in, aarzelden en gromden zij hadden de verandering opgemerkt hun prooi was gebarricadeerd Maar lang duurde de aarzeling niet, plotseling schieten beiden weer vooruit en het was of zij wedijverden, wie er het eerst zijn zou. Daar daverde een gebrul boven de branding nit; de eerste tijger zat in de klem. Het dier deed een kolosalen sprong, kwam in het volle maanlicht te staan. Het stond recht overeind, met de klem aan zijn rechter voor poot, woedend in de ijzeren veeren bijtende en op mij toeloopende. Vcor ik schieten kon, volgde een tweede gebrul, cok de andere tijger was gevangen. Ik loste daarop mijn eerste schot en trof den meest nabijzijnden tijger in de elleboog van den linker voorpoot; de kogel bleek later den kop te hebben geschramd. Het tweede schot velde het dier neer; het projectiel had de her senpan verbrijzeld. Op het tweede schot maakte de tweede tijger die te voren zich met niets had bezig gehouden dan in de klemijzers te bijten, een sprong in de richting der rivier. Het dier dacht die blijkbaar ie kunnen over zwemmen, maar de tak aan de klem gebonden, ging mee te water, ankerde daar in de bodem vast en toen ik den oever bereikte, had het wateroppervlak zich al weder boven dier, tak en klem gesloten. Dien nacht liet ik het dier waar het was; den volgenden morgen haalden mijn helpers het met veel moeite uit de diepte op. De woudboning had den dood door verdrinken gevonden. Een goeie agent. 't Boertje was naar de markt geweest in de stad, meldt de //Geld//. Hij liep 'n paar keer de straat op en neer en jvilde^eens zien hoe laat het was. Maar wat is dat Horloge naar de maan. Gelukkig ziet hij een agent en deeit dozen zijn verlies mee. //Ik verzeker je, er zal geen steen ongekeerd blijven, zóó zal ik er naar laten zoeken//, sprak de dienaar van den H. Hermandad. Getroost ging ons boertje naar huis. Acht dagen later was hij weer in de stad en zag, dat de heele straat was opgebroken voor de gasleiding: maar dat snap'e bij niet. En kijk daar stond weer diezelfde goeierd van 'n agent. //Wel m'n lieve mensch, zooveel moeite had je voor m'n ouwe knol niet be hoeven te doen//, zei de buitenman. //Voor jou heb ik alles over//, hernam de man der wet. En de landman ging zijns weegs en dacht //Wat 'n beste kerel.// Broeiing in steenkolen. Naar wij vernemen is in de koienloods van de gemeente gasfabriek te Arnhem broeiing ontstaan in de steenkolen. Er zyn de noodige voorzorgsmaatregelen genomen, o. a. door de kolen uiteen te halen terwijl er voortdurend toezicht wordt gehouden. De wethouder Cordes heeft Maandagmiddag in den Baad meegedeeld, dat er Zaterdag in de steenkolen aan de gaslabriek broeiing is ontstaan. Er zijn terstond alle maatregelen genomen om de kolen weg te halen. Maandagmorgen wees de thermometer in de kolen neergelaten 130° Celcius aan. De assu rantiemaatschappijen zijn gewaarschuwd, zoo dat voor de gemeente geen financieele schade zal ontstaan. N. A. Ct.)// Eeu boefje. Van N.euw-Veanep kwam hij met zijn sportkar en had Hillegom uitgekozen als ter- rein zijner operatiën. In de Meerlaan ontving hij van medelijdende menschen wat aardap pelen en zette zijn tocht door de Hoofdstraat voort. //In 'l Wapen van Hillegom// vond hij de gelagkamer onbeheerd. Brutaal zette hij zijn onderzoekenstoeht voort in de richting der geldlade van het buffet. Haastig trok bij die open, om zich van den inhoud meester te maken, maar de la was kort en zijn greep te heftig. Wat gebeurde laat zich raden. De klank van 't vallende geld waarschuwde de bewoners en de dienstbode zette het haastig vluchtende knaapje na, die sportkar en aard appelen in den steek liet. Waarschijnlijk zou ons jeugdig boefje den dans ontsprongen zijn, als een paar fietsrijders het ongewone van dezen wetioop niet spoedig hadden doorzien en de twee achterna zetten met het gevolg, dat de knaap bij 't begin van den Stationsweg gegrepen werd en aan de politie overgeleverd. Bij fouilleering vond men op den jongen nog wat chocolade, door hbm 111 de Meerlaan weggenomen. Het ventje beweerde door zijn moeder tot dergelijke handelingen te zijn aangezet. //(Opr. Hari. Ct Eea aanvaring in het Sue* kanaal. Het Ned. stoomschip //Timor//, van Bata via naar Amsterdam, is te Suez aangekomen met eenige schade door aanvaring. Drie platen midscheeps zijn gebroken en verscheidene klinknagels gesprongen, terwijl een der boot davits is gebroken. De schade is echter boven water en nu gehouden expertise werd een certificaat van zeewaardigheid afgegeven en heeft het stoomschip de reis voortgezet. Volgens van de directie der Stoomvaart Mij. //Nederland// ontvangen bericht, is het stoomschip //Timoi// ter reede van Suez in aanvaring geweest met het Eng. stoomschip //Knowslcy Hall//, dat van Calcutta naar Londen en Duinkerken is bestemd en beliep de //Timor slechts lichte schade, zoodat het stoomschip na gehouden expertise zeewaardig werd verklaard en de reis heeft voortgezet. Vader moeder en kind verdronken Een paar dagen geleden speelden eenige kinderen op het dikke ijs, dat de groote vijver van York in Londen bedekte. Een van ben, een 9 jarig jongetje, John Barnard genoemd, naderde het wak, dat men in het midden van den vijver had opengehakt, om de eenden te kunnen laten drinken. Hij wilde een der vogels grijpen, maar storte daarbij in het gat. Zijn verschrikte kameraadjes vluchtten cn gingen de ouders van den knaap, die in de buurt waren waarschuwen. De doodelijke ontstelde ouders ijlden naar bet wak, maar het ijs brak onder hun gewicht, en de ougelukkigeu ver dronken. Eerst na drie uur zoeken, vond men de drie lijken. Laaghartige ^diefstal te Rotterdam. Visser, de moedige redder van den 11 jarigen knaap, die op Nieuwjaarsdag aan het Strooveer, door het ijs zakte, is tengevolge der doorgestane koude eenige dagen ziek geweest. Bovendien vermist hij een gouden ket ting ter waarde van f 42, welke in zijn vest aan een horloge bevestigd was en het welk hij voor te water te springen, met zijn jas aan een der omstanders in bewa ring gaf. De ketting is van het horloge afgerukt. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld naar den onbekenden dader van dezen laffen diefstal, daar de redder een beteie belooning verdiend, Door snel handelen gered. Een dertienjarige knaap stak op een der overwegen der spoorlijn AmsterdamZaandam over op een oogenblik, dat juist van beide zijden een trein naderde. Toen hij midden op den dijk was, bemerkte hij pas in welk gevaar hg verkeerde. Een oogenblik aarzelde hij. Toen echter hoorde hij zich toeroepen //Jongen, laat je vallen I// aan welk bevel bij dadelijk gehoorzaamde. Op hetzelfde oogenblik snorden beide treinen langs hem heen zonder hem te deren. Door den schrik was hij be wusteloos geworden, doch die bewusteloosheid duurde slechts kort en dank zij zijn snel handelen, was hij op wonderbaarlijke wijze den dood ontkomen. Vechtende militairen. Men meldt uit Amersfoort aan de Tel.: Zaterdagnacht had tusschen enkele militai ren van de drie bier in garnizoen liggende wapenen een vechtpartij plaats, waarbij ge ducht van de messen werd gebruik gemaakt. Twee militairen moesten in het hospitaal worden opgenomen. De toestand van een dezer is zeer ernstig. Haast u langzaam. Een heerenhuis te Nijmegen staat ledig, De familie, die het bewoonde is naar elders vertrokken. Zaterdag bemerkte eeu der bureu, dat de tusschenmuur, die zijn woning van het belendende pand scheidt, doornat werd. Spoedig een onderzoek ingesteld het bleek, dat het in het leege huis stort regende. De vertrok ten bewoner had vergeten de hoofdkraan der waterleiding af te sluiten, en de op de vorst ge volgde dooi had zijn werk gedaan de leiding was op verschillende plaatsen ge scheurd, en het water spoot rusteloos naar binnen. Tot over de enkels door het water plassend zocht de buur, geholpen door eeu dito, naar de hoofdkraan. Onvindbaar! In de kelder, onvindbaar! In kasljes, achter muurverstekken onvindbaar! Waar een gat bereikbaar was, werd de looden buis dichtgeklopt,maar nog steeds regende het uit de plafonds, en zweetten de muren nattigheid. Na een groot half uur vergeefs zoeken snelde eeu der helpers naar het kantoor der waterleiding DhAr, waar de deskundi gen tronen, zou men de hoofdkraan wel weten te vinden 1 In korte woorden werd het geval uiteengezet, en de belofte werd grifweg gedaan, dat dien middag 't was 2 uur een man zou gezonden worden. Inmiddels stroomde het huis van water. Vestibule, keuken, voorkamer begonnen op een aquarium te lijken. Om 3 uur geen waterleiding-man Om 4 uur- geeu waterleiding-man Toen hebben geburen en vrienden, ge lukkig, iemand weten te vinden, die aan den bouw van het huis was werkzaam geweest en de (oudergrondsche) plaats van de hoofdkraan wist aan teduideu. Daarna was de zondvloed spoedig gestopt, en wei den de wateren uitgehoosd. Oin vijf uur geen waterleiding man Om 6 uurid. Enz. Van een afgezant der gemeente water leiding was Zaterdagmiddag 2 uur nog niets bespeurd. Als 't aan dezer zoete zorgeloosheid gelegen had, zouden thans wellicht de be lendende benedenhuizen en de straat blank hebben gestaan, en het peiceel zelf voor vele honderden guldens schade hebben geleden, (Geld.) Het //Journal Officiel// heeft Dinsdag een ministerieel besluit openbaar gemaakt, waarbij op de Eransche gouden en zilveren muntstukken de woorden Dieu proiege la France, (God bescherme Frankrijk) vervangen worden door Libené, Egalité, Fraterriité, (vrijheid, gelijkheid en oroederschap.) De minister volgt in deze den door de Kamer uitgesproken wensch maar men hoeft niet te vragen ot zijn hart er mee sympathiseert. In de Oosier-Pyreneën blijft het lievig stormen en sneeuwen, vooral in 't arron dissement Céret. In een Spaansch grensdorpje, Camprédon, is tijdens den dienst het kerkje ingestort, zoodal verscheiden personen ver pletterd werden. Bij Koeabrutie, ook in Sp nje, zijn drie mannen onder een sneeuwval in een diepe mijnschacht gestort en gedood. Nog niet slecht afgeloopen Een tienjarig knaap in Oosidongeradeel (Fr.) stakeen brandende lucifer in een patroon- huls, die zijn kameraad in de hand had en met kruit gevuld was. Het kruit ontplofte, zoodat zijn aangezicht geheel zwart werd. Zijn jas, die vuur gevat had, werd hem nog tijdig door een toegesneld persoon uitgetrokken. Hij kon bijna niet zien. Weidadigheidszegels. Tot 25 Decern ier waren te Amsterdam voor omstreeks t 50.000 aan weldadigheid postzegels verkocht, wat een winst van on geveer f 25,000 voor de Vereeniging ter bestrijding der Tuaercuiose vertegenwoordigt la brand geraakt. Te Rithe (N.Br.) had vrouw E. C. het ongeluk eene brandende lamp op de kachel te laten vallen, waardoor deze ontplofte, en de vrouw iu een oogwenk in vlam men stond, Spoedige hulp kon de kleeren van de vrouw nog blusschen, doch zij had zulke hevige brandwonden bekomen, dat voo haar behoud gevreesd wordt. Huwelijken tusschen Nederlanders en Japanners behooren tot de zeldzaam heden Daarom vermelden wij als eene bijzonderheid, dat onze sedert een aantal jaren te Tokio gevestigde landgenoot, de bekende ethnoloog Dr. Herman F. C. ten Kate, zoon van wijlen den schilder Her man ten Kate, te Yokohama iu het hu welijk is getreden met mej Kimi- Fujli. Eeu val met ongelukkig gevolg, Men meldt uit Steenbergen aan de '/N. R. Crt.'/ Yrouw v. M. uit de kerk thuis komende wilde een kind dat schreiende op den vloer lag oprapen, doch struikelde, en viel zoo ongelukkig op het hoofd, dat zij onmid- delijk dood was. Door eeu hevigen storm werd het Grieksche schip '/Urania'/ tegen de rotsen van Ancona geworpen. Twaalf manschappen vonden den dood in de gol ven. De pokken in Spanje. Te Marseille heerschen de pokken in vrij hevige mate. Er ztjn krachtige maat regelen genomen om verdere uitbreiding der ziekte te beletten. //De groote spoorwegbruggen zijn han gende bruggen en geen liggende., Zij bestaan uit bogen, die op pijlers rusten, en waaraan de brug hangt. Ook zijn er kabelbruggen, waarbij geweldige staaklraadkabels van oever tot oever zijn osspanncn om de brug te dragen. De langste brug in ons land, die dij Moerdijk, bestaat uit 14 bogen, ieder van 100 M. spanning d. w. z., dat de pijlers 100 M. van elkander verwijderd zijn, en elke boog dus een brug van 100 M. lengte, draagt. Bij de spoorweg brug bij Kuilenburg is de spanning 170 M. Nu is een sta'eu boog van 170 M., die een brug met spoortreinen en al dragen kan, een mooi stukje metaal, niaar bij de spanning, die men in andere landen bereikt heeft, is zulk een boog toch eigenlijk maar kinder speelgoed. Over de Firth ot Forth in Schotland ligt een brug met twee spanningen, elk van 1710 Eng. voet of 521.5 M., en deze spanning, dia tot dusver de grootste der wereld was, wordt thans overtroffen door die van de nieuwe brug bij Quebec over den St. Laurens (Canada.) Deze brug heeft aan de beide oevers eerst een boog van 200 voet of 64 M daarop volgt aan weerskanten een boog van 500 voet of 152.5 M. en dan in het midden de groote spanning van 1S00 voet of 549 M. De middenooog is dus zes minuten gaans lang. De brug wordt 80 voet breed, en zal bestaan uit een spoorbaan van dubbel spoor, twee wegen voor wagens en rijtuigen en twee voetpaden. En dat alles hangt zes minuten gaans in de lucht aan een paar stalen bogen aan weerskanten, //gerust in 't vertrouwen op 't menschelijk genie, en dien God, die het schiep.// //Timotheus.// uw Kleeding aanmeten bij Vraag stalen en prijsopgaaf. Jekkers vanaf i 4, Demisaisons vanaf f 6,25. m ~o<r Winkeliers vraagt inlichtingen bij O. SLAGER, MIDDELHAR.MS. Handel in Ypen Esschen-, Acacia-, Eiken-, Noten-, Plaat- en Tophout. (Amk. Greene deelen dik 2 duim en een Boomen Mailejan as dik 10 c.M. wielen hoog 2 M zonder gebreken). De echte WINNSELMANN - NAAIMA CHINE zijn alleen verkrijgbaar op Goeree en Overflakkee bij De voor- en achterwaartswer- kende Machines zijn niet voor f 52,—, maar voor f 35,— met prachtige afsluitkast verkrijgbaar. 8 Jaar garantie. Oude Machines worden tegen hoogen prijs ingeruild. Reparaiiën aan de machine worden spoedig en billijk afgeleverd. Schoenbeslag 5 cent per kaartSchoen- cream voor Chroomleer 121/2 cent per potSchoenapretuur 20 oent per flacon Schoensmee groote hotnen doop, prima kwaliteit, 5 cent per doos; Machineolie 20 cent per flacon, bij 8. N ACiTJECi A AL, Schoenmakerij en Schoenhandel, Kerksin- gel 8788, tegenover de Kerkbrug, DIRKSLAND,

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2