EERSTE BLAD. Zaterdag 5 Januari 1907. 318lc Jaargang JN°. 1304. Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsclie eis Zeenwiebe Eilanden, IN HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever Loten voor de militie en bezuiniging-. l)r. Jan Pieter Sletje. Herstelling-s- en Tacan- tie-Siolonies voor 14 inde ren. OP DË% (IirKIJH. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVEE Telefoon Inter comm. lo, 3. Adrertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/s maal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Eèn der bezuinigingen, die men met 't oog op het militairisme zou kunnen invoeren, willen we nader aanstippen nl. de loting voor de Nat. Militie. We hebben dan tevens gelegenheid daarover nog iets anders te zeggen. Hoe is de toestand nu Zij, die vóór of op den eersten Januari hun 19de jaar zijn ingetre den, moeten zich aanmelden aan het Gemeentehuis hunner woonplaats daar geven ze redenen van vrijstelling op en tusschen 7 October en 7 No vember heeft de loting plaats. Den 2den Maandag in December zit de Militieraad, voor wie verschijnen allen, die meenen reden te hebben tot vrijstelling. Nu is toch de vraag gewettigd, en ze is door den heer Van Rijn in de Vragen van den Dag ter zake gedaan, «waarvoor die manier van loting nu al jaren zoo omslachtig heeft geduurd. <s Want immers, feit is, dat kreupe len, lammen, blinden, broederdienst- gelukkigen en meer anderen vrij zijn van dienst. Feit is, dat men op het Gemeentehuis dat reeds van 1 Jan. af weet en toch moet voor al die invalieden een administratie gevoerd worden, die zelfs door keuringen en herkeuringen, door oproepingen en nog eens oproepingen worden uitge breid. Is 'tniet geld- en tijd vermorsen, dat een jongeling met een kunstbeen gelast wordt zijn schoen uit te trekken, onder de maat te komen zijn lengte opgenomen wordtdag en plaats van geboorte, namen en voor namen zijner ouders, en dan het door hem getrokken nummer door twee ambtenaren uit alfabetische registers ingeschreven hoort voorlezen en die staande de loting in twee andere registers ziet pverschrijven terwijl men reeds dadelijk de onge schiktheid van dien jongeling ziet, en deze toch zeer zeker weet uit de re gisters der Gemeenten, waarvan de jongen afkomstig is Wat moeten die ongelukkigen toch bij de loting doen? en verzwaren den dienst der politie, die het op zulken opgewonden dag toch reeds druk genoeg heeft. Bedenkt men, dat ook de gebrekkigen, willen ze niet worden ingelijfd, bij een wapen ingedeeld en in een hospitaal opgenomen worden, pm latpr toch weer naar huis te worden gestuurd op eigen kosten, dan valt die omslachtige administratie nog meer in 'toog. Onnoodig lang blijven èn ouders èn lotelingen van Januari af tot in December in 't onzekere of ze in Maart ja, dan neen, uit hun jeugdigen werk kring zullen worden geruktze hooren dat pas in Februari, terwijl ze 't al een jaar te voren konden weten, wat voor hun maatschappelijke omstan digheden heel wat gunstiger zou zijn. (blot volgt) In een circulaire van dhr Districts schoolopziener Renesse, lezen we het volgende Op 1 Maart 1809 werd Jan Pieter Heijh geboren. Ik behoef dezen kinderdichter niet bij U in te leiden. Zijne liederen zullen ook in Uwe school worden gezongen. Door die liederen en zijne Volks dichten bekoord, gevoelde ik als jon geling eene onweerstaanbare neiging, hem persoonlijk te leeren kennen. Ik had niet alleen het voorrecht, hem te naderen, maar ik werd zijn vriend, zijn «jonge vriend®, gelijk hij mij noemde en later zijn biograaf. Na zijn verscheiden werd, o a door de zorgen van den onvergetelijken C. H. den Hertog en met geldelijke bij dragen van schoolkinderen, een ge- denkteeken op zijn graf te Abbenes geplaatst. Sedert is hij niet meer gehuldigd, maar leeft hij door zijne gedichten en liederen in elke lagere school. Gevoelen de leerlingen iets, wanneer zij, onder geestdriftvoile leiding, zijn «Klein vogelijn op groenen tak zijn «Heb je van de Zilveren Vloot wel gehoord.®, zijn »o Schittrende kleuren van Nederlands vlag zijn: «Braaf is braaf en slecht is slecht® en nog tal van andere liederen aanheffen, de on derwijzers waardeeren en gevoelen mede, wat zij aan hem te danken hebben, üf was het niet eene uiting van dankbaarheid, toen in 1902 de afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering van het N. O. G de ver tegenwoordigers van de onderwijzers uit heel Nederland, te Leiden bijeen gekomen, eene bedevaart hielden naar het graf van den beminden kinder dichter, om daar een krans van lauwerbladen en bloemen, het symbool hunner hulde, te hechten aan het monument, twee van Heijes kern achtige liederen te zingen en in ge voelvolle woorden te gewagen van zijn «Goed leven Het leven van Dr. Jan Pieter Heije was onafgebroken gewijd aan bevorde ring van het welzijn van oud en jong, inzonderheid van lichamelijk en gees telijk misdeelden. Als geneesheer ver toefde hij bij voorkeur in de armen wijken van zijne geboortestaden bij al hetgeen hij later tot stand bracht, en dat was veel, in velerlei richting, was zijn oog gericht op volksveredeling en volksverheffing. In de uitgave zijner Kinderdichten vroeg hij den kinderen, op 1 Maart aan hem te willen denken IJdele vraag Hij zelf zal wel niet geloofd hebben aan de verwezenlijking van dien wensch. Maar ik hoop en vertrouw, dat U en alle onderwijzers en onderwijzeres sen zult willen medewerken om den len Maart 1909, den honderdjarigen geboortedag van Heije, een feestdag voor alle schoolkinderen te doen zijn een dag van dankbare herinnering aan hunnen Vriend. Ik zou mij verheugen, indien, op Uw verzoek, die dag tot een vrijen dag werd gemaakt, tot een Heije-dag, te openen door U, met een woord te zijner herinnering, te sluiten met het zingen van eenige zijner liederen. Maar ik zou meer wenschen, en hoop, dat de vervulling daarvan niet ijdel blijke. Ik zou wenschen, dat alle school kinderen, ten getale van 850.000, op 1 Maart aanstaande althans één pen ningske bijdroegen, opdat den len Maart 1909 op de Veluwe kunne wor den geopend eene Heije-stichting, die het allermeest beantwoordt aan heel zijn willen en werken, een Medisch- paedagogisch instituut voor onvermo gende kinderep. Zulk eene inrichting bestaat in de nabijheid van Arnhem, onder directie van den Heer A. J. Schreuder. Haar doel is oa., tijdelijk of blijvend eene medisch- en hygiënisch-paedagogische behandeling te verschaffen aan spraak- gebrekkige en zwaarhoorige kinderen, aan kinderen van nerveusen aanleg en aan hen, wier geestesontwikkeling te langzaam voortgaat om met het gewone klasse-onderwijs gelijken tred te kunnen houden Doch deze is uiteraard slechtstoer gankelijk voor kinderen van vermogen de ouders, terwijl aan de voortreffelijke opleiding en verpleging, die daar genoten wordt, ook arme kinderen behoefte hebben. Voor het tot stand komen van zoo danige school met internaat, voor kinderen van onvermogende ouders, wordt een kapitaal vereischt, hetwelk in omvang evenredig zal moeten zijn aan de uitgebreidheid der stichting. Hoe grooter kapitaal bijeengebracht wordt, hoe meer zegen kan gespreid over die arme misdeelden naar lichaam en geest, van wie ieder Uwer voor beelden in zijne school heeft aange troffen De grondslag ven dat kapitaal zou gelegd behooren te worden door de kinderen zei ven, als eene daad van dankbaarheid jegens hem, die in een bundel gedichten, waarvan de inhoud niet voor l Maart 1909 bekend mag worden gemaakt, van zich zeiven ge tuigde »'k Heb steeds de kindren lief gehad, En 't eêlste en beste van mijn wezen, Gelijk een bij uitbloem en bloesemblad, Voor hen tot zoete honig saamge- [lezen«.J Ik ben overtuigd van Uwe instem ming, dat. op Heijes honderdsten geboortedag door de kinderen iets ge daan moet worden, om zijne nage dachtenis te eeren Leide dat iets tot groote dingen, althans tot de beoogde' nuttige stichting, door het kind aan het kind geschonken, in Heijes'naam. Het dankoffer van de jeugd in Uwe school zou ik gaarne in den loop van de maand Maart e. k. van U tegemoet zien. x) Gelijk ik die nu reeds mocht verkrijgen van den Heer Jkr. Mr. A. P. de Savornin Lobman en van de Heeren Inspecteurs van het lager onderwijs. Er is geen land in West Europa, waar betrekkelijk zoo weinig kinderen worden gezonden naar herstellings- en vacantie-kolonies als Nederland. Deze kolonies, meer speciaal Gezondheids kolonies genoemd, om "at over 't geheel alleen de zwakke kinderen verpleegd worden, komen nog altijd in ons land sporadisch voor, terwijl zij bij onze naburen reeds jaren burgerrecht heb ben gekregen. Parijs bezit 81 vereenigingen, die zich met dezen tak van liefdadigheid bezig houden en die jaarlijks 4% der schoolbevolking, 4000 kinderen, naar buiten zenden. De grootste en meest gezaghebbende Fransche bladen, zoo wel als de locale pers, wijden voort durend hoofdartikelen aan deze uit nemende instellingen en houden het publiek steeds op de hoogte van de gunstige uitkomsten. Toch is geen land beter geschikt voor de uitzending van zwakke kinde ren dan het onze, waar de grootste afstand naar het heerlijke Noordzee strand, naar hei en dennen nog zeer gering is. Gelukkig is ook hier een ontwakend gevoel van belangstelling duidelijk merkbaar. Het aantal comitè's wordt steeds grooter en het Centraal Genoot schap voor kinderherstelling- en va- cr.ntie-kolonies maakt het aan de kleinste plaatsen mogelijk een Veree- niging voor Gezondheidskolonies op te richten. Dit Genootschap tracht door geheel Nederland afdeelingen te stichten. Deze afdeelingen feitelijk zelfstan dige vereenigingen houden zich bezig met de keuze der kinderen uit eigen omgeving, met het toezicht op de kleeren zij houden voeling met de ouders en brengen de gelden bijeen voor de verpleging van hun eigen kinderen Voor de verpleging zelve zorgt het hoofdbestuur. Het bouwt of huurt tehuizen, die het inricht en in exploi tatie brengt, onder medetoezicht der afdeelingen. Het zorgt voor een verple ging, zóó gunstig en economisch als de omstandigheden zulks veroorlo ven. Door een weldoordachte wijze van verpleging zorgt het er voor. dat steeds het karakter van 't gezinsleven bewaard blijft, zelfs wanneer 40 of meer kinderen in één huis bijeen zijn. Iedere dame heeft haar troepje. Het CentraalgenoQtschap en zijn afdeelingen geven een voorbeeld van de meest gezonde vereeniging van centralisatie en décentralisatie. Het streven van het C. G. wordt gaandeweg meer begrepen. Dit bewijst de ongekende vooruitgang in dit jaar. Het aantal afdeelingen steeg van 5 tot 25. Deze zonden in den afgeloopen zomer 261 kinderen naar de 3 kolo niehuizen van het C. G. In 1905 bedroeg het aantal verpleegden 31. Toch waren de meeste afdeelingen pas in het vorig jaar opgericht en nog niet voldoende georganiseerd. Het bouwfonds, voor korten tijd slechts 4600 gld., bedraagt nu 25000 gulden, Op 27 Oct. jl. werd de eerste steen gelegd voor een koloniehuis, dat met de beste inrichtingen op dit gebied kan wedijveren. De sympathie, waar mee dit eerste gebouw wordt begroet, belooft veel voor de stichting van meerdere tehuizen, die dringend noo dig blijken. De resultaten van het afgeloopen seizoen waren schitterend, al waren de huurhuizen primitief. De gewichts toenamen waren verrassend en telkens komen uit de afdeelingen de meest gunstige berichten over den zedelijken en lichamelijken vooruitgang der kin deren. De geleidsters, voor het meerendeei leerlingen en oud leerlingen van de School voor Maatschappelijk werk te Amsterdam, waren ten volle berekend voor hun taak, die opoffering, be kwaamheid en toewijding eischt. Voor de harmonische ontwikkeling van het C G. moest nu ook het aantal leden eir begunstigers vertien dubbeld zijn. Dit bleef helaas sta- tionnair. Het oprichten van nieuwe afdeelingen moet zoo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt, het uit zenden van kinderen zoo goedkoop mogelijk. Dit jaar betaalden de af deelingen 80 ct. p. d. en p k ge neeskundige behandeling inbegrepen. Hiervan wordt de huishouding enz betaald. Maar voor den bouw, voor de huren, de meubileering en inrichting van het steeds toenemende aantal kolonie huizen en ten slotte voor een ruste- looz e propaganda, moet het hoofd bestuur zorgen. Alles teekent een voortdurende, snelle ontwikkeling van het U. G. Het aantal afdeelingen en het aantal uit te zenden kinderen kan in 1907 weder veel en zeer veel grooter zijn. Maar dan is noodig, dringend noodig, dat het C. G. zijn leden en begunstigers niet meer bij tientallen, maar bij tienduizenden telt. Veel wordt gevraagd, maarhetwordt gevraagd ter wille van het zwakke kind. Alg. Secretaris is Mr. L N. Rooden- berg, Banstraat 9, Den Haag. Alg. Penningmeester Th. M. Kete laar, Ceintuurbaan 286, Amsterdam. Gedelegeerde v. h. H. B bij de verpleging en propaganda is onderge- teekende. A. C. BOS, Egmond aan Zee.. Ik durf even de aandacht vragen voor een schoolkwestie. Er is een tijd geweest, dat onze politieke bladen met de »school« opstonden en naar bed gingen, 't Was, toen ons politieke leven zich bewóóg om den schoolstrijd. Die tijd is voorbij gelukkig. We zou den eenzijdig geworden zijn politiek scheef zijn gaan loopen. En voor wie van »kwes- ties« houdt er zijn er genoeg, meer dan inktmerksels in een vloeiboek Hij kan uitzoeken. Toch lijkt het' wel, alsof school en pers afscheid namen voor goed, en alsof de schoolzaken nu voortaan maar in het vak blad* moeten behandeld worden. Dat het groote publiek natuurlijk nooit onder de oogen krijgt. Dit deugt toch niet, dunkt me zoo. Dat onze school een plaats heeft in 't hart van ons volk, is meê te danken aan de pers, die sinds de dagen van Groen aan de school een ruime plaats in haar kolommen afstond. Maar ik kom ter zake. Nu we langzamerhand wat ruimer in onze contanten komen, rijst op verschillende plaatsen de vraag zullen we houden één school voor alle kinderen, of zullen we voor de kinderen der meergegoeden een aparte school stichten Die vraag geeft aanleiding lot bespreking, tot wrijving, soms tot krakeel. Er zijn zelfs plaatsen, waar die »meergegoeden«, der kibbelens zat, eenvoudig de hoofden bijeen stak n en 'n school opricht'ten, welker ver der onderhoud, na de jongste wetswijziging geen zorg meer voor hen is. Maar ook van hen geldt de vraag, of ze daar wijs en goed aan deden. Laat ik er 't mijne van mogen zeggen, op conditie, dat geen mensch boos wordt, want in onze nerveuze twintigste eeuw worden we steeds meer prikkelbaar. Zij, die erop aansturen, om, indien éven mogelijk een aparte school te hebben voor de kinderen der >meergegoeden«, gaan uit van de stelling, dat deze kinderen, met het oog op hun stand, hun toekomst in de maatschappij, enz. uitgebreider in vele op zichten ander onderwijs moeten hebben, dan het kind uit de volksklasse Vroeger, zeg gen ze, hebben we ons beholpen met uit- breidings-, hcrhalings- en avondklassen bij de gewone school, maar dat was lapwerk. Wij moeten een ander gebouw hebben en daarvan moeten reeds de fondamenten anders worden gelegd. Een eigen, afzonderlijke school dus. Nu dat »lapwerk« daar is veel van waar Er is geen wanstaltiger, meer anti-paeda-" gogisch opvoedings instituut denkbaar, dan de school voor ^gewoon en meer uitgebreid ager-onderwijs.« 'l Is geen gewone lagere

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1