MAS-1 TWEE BUBEW. Zaterdag 22 December1906. No 1200. Tweede Blad. H HII7P0C A i a 1 X /T\TZ CTTTVT) 1) rv-H-*v» *rl Q1Y1 IN HOC SIGNO WSES Dit nummer bestaal uit 36ste liSJST van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. f 86,855,34' 184,75 120,00 10,00 Transport Meeden (per lijst) Stad-Musselkanaal met le en Zelii- loërmond Bloehteren met Sehildwolde Harkema Opeinde (G. K.) Reitsum met Genum, Janum en Licbtaard Twijzel met Twijzelerheid# Wanswerd met Jeslum en Birdaard Gees met Oosterhesselen en Zwin- deren Havelterberg Valtermond met Odoorn (G. K..) Bennekom (G. K,) Ambt-Doetinchem met Stad-Doetin- ehem Lochem met Ampsen en Barehem ("G. K.). Ruurlo met Rietelaar Steenderen met Bronkhorst, Baak, Olburgen, Vierakker, Toldijk en Hoefkens Winterswijk c.a. (G. K., Evang. lok. en giften) Jutphaas met het Gein Binswoude Nieuw-Vennep met Abbenes Terschelling (West) Hillegersberg (dorp) Hoog-Blokland Overschie met Schiebroek Oosterland met Kapelle, Onwerkerk, Vianen, en Sir Jansland (G. K.). Roosendaal 60,00 18,00 97,00 16,677, 13,25 7,00 65,00 15,10 73,15 118,69 6,75 65,56 199,90 36,07 32,02 138,45 318,36 16,637, Totaal van 650 Locale Comités, f 88,467,207, Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. De Uniecoliecie is dit jaar te Slochteren met Sehildwolde niet gehouden, omdat er eene col lecte is gehouden voor de nieuwe school te Sehildwolde, die f 1000 heeft opgebracht. De Uniecollecte kon dit jaar niet gehouden worden te Ambt- en Stad-Doetinchem. Te Ruurlo is dit jaar geen Uniecollecte ge houden. De Uniecollecte te Winterswijk bedroeg f38,48 in de Geref. Kerk, f 14,81 in het Evang.-lokaal, f 11,90 in een vriendenkring en f 55,50 aan na- giften. Te Nieuw-Vennep zijn voor den bouw eener nieuwe school nog f 6000 verzameld aan vrije giften. De Uniecollecte kon dit jaar te Roosendaal nog niet gehouden worden. Op de volgende of laatste lijst worden ook de nog op te geven nagiften vermeld. E. DEKKSEN, Secretaris der Unie. OMIei«ei Metleelte. Oproeping Sollicitanten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ooltgensplaat, roepen bij deze Sollici tanten op naar de vaceerende betrekking van Administrateur van het Groot of Algemeen Arm bestuur dezer gemeente. Sollicitariën schriftelijk in te dienen voor Donderdag den 27 December a.s. ter Gemeente-secretarie van Ooltgensplaat, alwaar tevens inlichtingen verkrijgbaar zijn, om trent salaris, borgtocht enz. Ooltgensplaat, 19 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, (w.g.) J. VAN NOORD L.B. JOH. VAN PUTTEN. tilt tie Pers. Onder het opschrift Dc beruchte Fransche „Seheidings- wet," zet de »Graafschapperc< eens duidelijk uiteen, welk drama in Frankrijk door de god-loozen wordt afgespeeld. Zij zegt: Nu in de laatste dagen alle bladen, zoowel in Binnen als Buitenland, vol staan over hetgeen in Frankrijk met de kerken gebeurt, vraagt men ons, wat die Scheidingswet beweert en begeert. Met een kort woord willen wij dit nog even in het licht stellen, ook omdat het nuttig kan zijn, om den waren aard der vrijzinnigheid beter te leeren verstaan. Wij willen dus heden nog eens gehoor geven aan den raad, dezer dagen door een der Nederlandsche vrijzinnige woordvoerders gegeven en maar Frankrijk zien.t Vooraf gaat de opmerking, dat de be ruchte »Scheidingswet« in Frankrijk door dezelfde partijen is uitgelokt en tot stand gebracht, die ook in ons land de bazuin der vrijzinnigheid blazen. En deze wet treft alle kerken. Niet alleen worden de Roomschen door haar getrofien, maar ook de Protestantsche, ja zelfs de synagogen ondervinden er nu reeds de gevolgen van. Bij uitvoering van deze wet staat het vast, dat aan de bedienaren van den gods dienst geen traktementen meer zullen worden uitbetaald Natuurlijk zijn er enkele overgangsbepa linden gesteld, wat evenwel aan de zaak als zcc dei ig niets verandert. Op zichzelf is dit zoo erg niet. De ei dei mi <tn g toch heeft geleerd, dat dit ten keu en dat de gemeenten er zelfs wèl bij varen. En dit is nog het ergste niet. Het fijne puntje van de »Scheidingswet« bedoelt en bewerkt iets anders, Haar revolutionair karakter komt daarin vooral aan den dag, als wij zien, dat zij in den grond der zaak geen kerken meer er kent. Zij erkent slechts associationscultuelles-z, dit wii in goed Hollandsch zeggen meree- nigingen tot uitoefening van deneeredienst Dit is het fatale van de geheele geschie denis. De kerken worden dus volmaakt op één lijn met een zang-, dans- of schietvereeniging geplaatst. Dit is de op-en top revolutionaire gedachte van de zoste eeuw Ruim een jaar geleden, hoorden wij haar ook uit den mond van den viijzinnigen redenaar, Mr. Levy, toen hij te Arnhem in een openbare vergadering tegen Ds. Talrna debatteerde, ter bestrijding van den antire volutionairen candidaat, Mr. d® Vries. De Kerk op éen lijn gesteld met een of andere gewone vereeniging. Zij bestaat derhalve, voor zooverre het den Staat goed dunkt, haar te erkennen en haar bestaan mogelijk te maken. Als de Staat zoo'n zang- of dansveree- niging ontbindt, dan is zij weg, Zoo ook, als de Staat zoo'n y association cultuélleizoo'n mereenigingt tot uitoe fening van dm eeredienst*. ontbindt, dan bestaat zij niet meer. Natuurlijk worden die godsdienstige vereenigingen< nog aan allerlei bepalingen onderworpen, zooals wij hier boven zagen. Haar bezit is beperktook bij de beant woording der vraag, hoe daarmede te han delen, is zij niet vrij, maar verantwoording schuldig aan den Staat. Ziehier slechts een paar punten van de Fransche wet, die de zoogenaamde Schei ding van Kerk en Staat tot een voldon gen feit maakt. Wij zouden nog op andere artikelen kunnen wijzen, maar die in den grond der zaak slechts zouden dienen, ter illustreering van het droeve feit, dat men de Kerk heeft vernederd tot een voetschabel van den Staat. Zoo heeft men bijv. bepaald, dat de goederen, die aan de Kerk behooren, aan de godsdienstige vereeniging* zullen komen Waar men van zulk een vereeniging niet is gediend, daar kunnen de goederen zelfs ten bate der publieke liefdadigheid worden verkocht. De R.-Katholieken in Frankrijk hebben den fleren moed gehad om voor het stich ten van zulk een vereeniging te bedanken. Liever elk stoffelijk voordeel prijs gege ven, dan de geestelijke zelfstandigheid der kerk ten offer gebracht Hierop heeft de Fransche Regeering gezegd, goed, de scheidingswet wilt gij niet, de kerkgebouwen blijven ons en gij kunt daarin vergaderen, onder voorwaarde, dat gij dan aan de vereenigingswet van 1881 voldoet. Een andere zaak is het echter, of de kerk geen verkregen rechten heeft, tengevolge waarvan op den Staat de verplichting rust, deze traktementen uit te betalen. Zoo is het bijv. bij ons. Maar daar blijft het in Frankrijk niet bij. De geheele inrichting der kerk wordt door de wet getroffen. Vrij beheer van eigen zaken is voortaan volstrekt niet meer geoorloofd. Zoo zijn bijzondere maatregelen getroffen, om de zoogenaamde skapitaalvorming in de doode handt voor goed te voorkomen. Men mag slechts zooveel bezitten, als de Overheid goed vindt, en niet meer. Tot dit doel verplicht de wet. om voortaan van inkomsten en uitgaven nauwkeurig boek te houden en na afloop van het boekjaar aan de Regeering verslag te doen met overlegging van den inventaris. Uit de overschotten, die men wellicht zou kunnen maken, mogen reserve-fondsen worden gevormd, ter bekostiging van den eeredienst. Maar die reserve-fondsen mogen een bepaald bedrag niet overschrijden. Men ziet, de Kerk, of wat men voortaan Kerk zal gelieven te noemen, komt dus in Frankrijk voor goed onder de controle van den Staat. Zelfs wordt zij rekenplichtig aan de Over heid Dit wii met andere woorden zeggen, dat zij in haar vrijheid niet weinig wordt gekort wiekt, dat zij geen eigen, zelfstandig leven meer kan leiden, maar als de mindere onder worpen zal zijn aan den godsdienstloozen Staat. Toch zullen vrijzinnigen van allerlei gading in Frankrijk nog wel beweren, even als ten onzent, dat zij het zoo kwaad met de kerk niet bedoelen, en alleen in het »algemeen belang* meenen, zoo en niet anders te moeten handelen. Volgens die wet moet voor elke bij eenkomst aan de Regeering verlof worden verleend, maar om het u gemakkelijk te maken, kunt gij met eenmaal in het jaar volstaan. Slechts eens pe r jaar een kleinig heid behoeft gij dus aan het altaar der vrijzinnigheid, van het anti-clericalisme de opperheid van den Staat over de kerk te erkennen. Maar ook deze »gunst« hebben de Roomschen en dit zeer terecht afgewezen. Verbeeld u, de gcloovigen zouden slechts bij gratie van de overheid hun eeredienst, hun godsdienstoefeningen mogen houden, en dit niet in hun eigen huis, maar in dat van een vreemde. De kerk zou ook zoo met elke gewone vereeniging op één lijn zijn gesteld. Elke geestelijke zelfstandigheid zou zijn prijsgegeven. Fff de Staat zou het ook dan ten allen tijden in zijn macht hebben gehad om dat recht bij gratie, die bijzondere vergunning in te trekken en zoo de kerk te dwingen tot wat hij wil. Want men vergete niet, dat vele leden der linkerzijde in de Fransche Kamer hebben verklaard, dat deze wet tot »Sehei- ding van Kerk en Staat* maar een eersten stap is op den »goeden weg*. Men wil nog meer vrijheid*, dit wil in goed verstaanbaar Hollandsch zeggen, nog meer onderdrukking van den godsdienst. Duidelijk blijkt hier dus, waar de heeren vrijzinnigen in Parijs heen willen. En zoo is het in Frankrijk niet alleen! Als de radicalen, vrijzinnig-democraten en sociaal-democraten ten onzent nog meer aan invloed en aan macht winnen men kan daar zeker van zijn zullen zij ook hier beproeven, om de kerken zooveel mogelijk te muilbanden. Men zij dus gewaarschuwd 1 Frankrijk is ook voor Nederland een baken in zee Ook voor de vrijzinnigen in ons Vader land staat in den grond der zaak de Kerk meer of minder met andere particuliere vereenigingen op een lijn. Wat is de Kerk nu anders dan een gewone vereeniging, dan bijv. een rijwiel club of dansvereeniging, een gewone ver eeniging van menschen, die de liefhebberij hebben, om aan ^Godsdienst te doen Ook ten onzent zijn velen »vooruitstre- vende* geesten voor Scheiding van Kerk en Staat in revolutionairen zin, waarbij de Kerk, evenals in Frankrijk, ge bracht wordt onder controle van den Staat. Dit is het toppunt, het ideaal van de echte, onvervalschte anticlericale, vrijzin nige vrijheid ■»Zie naar Frankrijk waar het houden van godsdienstoefening thans strafbaar is gesteld. Uit hun humeur. De trieste voorspc ingen over den Minis ter van Marine zijn niet uitgekomen, Daar over schijnen enkele boi.dgenooten, de meest Linksche, uit hun humeur. Het Vrijzinnig- Democratisch orgaan s>Land en Volk,* aan welks hoofd het Kamerlid Mr. Marchant staat, zegt onder meer De 17e December 1906 is voor onze Tweede Kamer een ongeluksdag geweest. Een Minister van Marine, die de leiding van den aanbouw zijner vloot in de Volksvertegenwoordiging te grabbelen gooide. Wat hij noodig achtte voor de verde- diging van ons land liet hij los. Door een 2-volslagen leek* liet hij zich een ander schip opdringen in zijn plan, op 1909 gedateerd, om toch maar iets te hebben. Duidelijker kan niet blijken, dat niet de defensie, maar de Amsterdamsche werf aan de Regeeringstafel hoofdzaak is, Het bedroevende van het feit is niet allereerst, dat er millioenen worden uitge geven voor het bouwen van schepen. Al gingen de uitgaven ver onze krachten te boven, indien men zekerheid had, dat het doel. onze weerbaarheid er mede werd bereikt, men zou er voor kunnen gevoelen. Maar dat is het juistmen heeft een andete zekerheid dat de bestede millioe nen zijn verspild. Onze marine zwabbert rond, zonder stuur. Wie zal haar redden En de helden van dezen ongeluksdag zijn de dertien leden van de Liberale Unie, die den doorslag gaven. Het ongeluksgetal. En 3>Het Volk* is niet minder van streek De wijze, waarop het besluit (over het pantserschip) genomen werd, geeft er inderdaad den omvang van een schandaal aan. Regeering en Kamer hebben door de overhaaste wijze, waarop zij over ruim anderhalf millioen gulden meer uit de vaak zoo moeilijk opgebrachte belastinggelden beschikten, het geval nog ergerlijker ge maakt. De allereerste gewoonten van par lementair fatsoen zijn door de van militari- schen honger bezeten Kamer met voeten getreden. Zoo gaat 't dan nog een beetje voort, Het blijkt uit zulke uitingen wei, met hoeveel vertrouwen de bondgenooten opzien naar het Kabinet, waaraan de heer Borge- sius hen geholpen heeft; en dat ze wel moeilijk anders konden verwachten na de beruchte stembuscampagne van 1905. Standaard. Plaatselijk Sleuws. Sommelsdijk. In het huis gemerkt A no, 483 alhier, is besmettelijke ziekte (febris typhoïdia) uitgebroken. Het detachement Kon. Marecheaussee's alhier wordt tegen den 24 December op geheven. Een jongeling uit Middelharnis die door omstandigheden in 't huwelijk zou moeten treden en zich daarvoor ter Ge meente Secretarie alhier kwam aanmelden werd, omdat hij de vereischte ouderdom niet had, afgewezen. Zonder toestemming vau de Koningin zal hij zich moeten, ge troosten om in de maand October van het volgende jaar in het huwelijk te treden. Een openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Zaterdag den 22 De cember a. s. des voormiddags ten 11.30 ure. Door den Rijksveldwachter van Es is proces-verbaal opgemaakt tegen D. V. v. H. wegens het rijden met een fiets zon der licht. Middelharnis. Woensdagavond had vanwege de vereeniging »Dorcas* de gewone jaarlijksche uitdeelmg plaats van kleeding- stukken. Ruim een negentigtal behoeftigen kwamen hiervoor in aanmerking. Het aantal door deze gemeente in de lichting 1907 te leveren manschappen is bepaald op 18 en wel 13 voor volledige en 5 voor korte oeleningstijd. Doordat er nog al eenigen zijn afgekeurd zal naar men zegt No. 33 het laatste dienst plichtig nummer zijn. In de plaats van den heer T. Schil- peroord die als zoodanig ontslag heeft genomen, zeker tengevolge van zijn ver kiezing tot lid van den gemeenteraad is tot biandmeester-Generaal benoemd den heer J. L. Vink. Stad aaa 't Haringvliet. Tot schatters van het meubilair zijn door het college van zetters aangewezen de Heeren, T. Schil- peroord te Middelharnis en H. Visser te Sommelsdijk. Donderdag 1.1. had er in het Spui een aanvaring plaats tusschen de motor de ^Koophandel* van schipper J. v. d Gevel en de stoomboot sDen Bomrnek waardoor aan beide scheepen averij ontstond. De oorzaak was dat de motor niet naar het roer luisterde. Ooltgensplaat. Wegens voortdurende ongesteldheid verkreeg D, Vermaat nacht waker alhier, alszoodanig ontslag. Ruim tr«AWftfnnnt peladejAsajhee ilien jM^^HLiI d'jiH^HK n Tn^JpBRfcr uwiaar onaer al eeit hij deze ld. er bedelarij om gelden n, teneinde 3 2 achtereenvolgende betrekking met allen De commissie hield zich dezer bij de ingezetenen met het a.s. Nieuwjaar onSer alle behoef tigen zonder onderscheid extra bedeelingen te kunnen houden. IFirksiiand. Heden Zaterdagmorgen ten 10 ure zal alhier een gemeenteraadsver gadering belegd worden. Was het voor de kinderen der Open bare Bewaar- en handwerkschool met het St. Nicolaasfeest, Donderdagmiddag en avond kwam de beurt aan de kinderen der Chr. Bewaar en Handwerkschool, ook deze was het aan te zien, dat zij genoien hadden, en gingen met hun cadeau vroolijk huis waarts. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben ter openbare kennis ge bracht, dat ter Gemeente Secretarie, ter inzage ligt een verzoekschrift met bijlage van B. en W. van Dirksland om vergunning tot het oprichten van een vuilnisbelt op het perceel aan den Fhilipshoofdjesweg, kadas- straal bekend in Sectie B. No. 582. Op Vrijdag z8 December 1906 des n.m. ten 7 ure zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen, en die mondeling, en schriftelijk in te lichten. Drie dagen voor het boven gemelde tijdstip kan men op de Secretarie kennisnemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Door het achteruitloopen van een paard van C. K., werd een winkelruit van F. Nieuwland op de Straatdijk verbrijzeld. Op verzoek van eenige heeren alhier zal aanstaande Donderdagavond in het Sociteitgebouw, den Heer Kleeuwens van den Bommel eenige voordrachten ten beste geven. Ilerkingen. De jongeheeren G. J„ Noor- dijk, W. v. Eek en L. Heijblom hebben zich aangegeven om te dingen naar een bewijs van militaire bekwaamheid en licha melijke geoefendheid, Door den Militieraad is vrijstelling van dienst verleend aan L. W. Peekstok op grond van broederdienst. Het aantal te leveren manschappen der lichting 1907 voor deze gemeente be draagt 2 n 1. D. Struik en G. J. Noordijk welke laatste voor korte oefeningen dat is voor 4 maanden is aangewezen. Als een zeldzaamheid kan worden aangemerkt dat bij den landbouwer M. Keij- zer een kip twee kuikens heeft uitgebroed, welke onverwachts te voorschijn kwamen. Stellendam.** Als deskundige voor de schatting der huurwaarde ten bate van de heffing der personeele belasting voor 1907 is aangewezen de heer J. L. Bosschieter en als plaatsvervanger de heer A. van der Vlugt. jol Voorzitter der plaatselijke com missie lot wering van schoolverzuim is be noemd de heer Dr. J. Duijster en tot Secretaris de heer Ds. A. Hoogendijk. Wegens niet voldoening aan de plaatselijke bouwverordening is tegen I. Hol leman en M. Troost, in verband met de plaatsing van een varkenshok, proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen, zijD bij bakker H. alhier een drietal duiven ontvreemd. De dader(s) is (zijn) tot heden onbekend. Tot deskundigen voor de opneming der waarde van mobilair ten bate van de heffing der personeele belasting in dsze gemeente zijn benoemd de heeren H. Visser te Sommelsdijk en T. Schilperoord te Middelharnis. (Aoedereede. Als deskundige voor de schatting der huui waarde ten behoeve van de heffing der personeele belasting voor 1907 is aangewezen de heer C. A. Vogel en als plaatsvervanger de heer J. L. Bos schieter. De heeren T. Schilperoord te Mid delharnis en H. Visser te Sommelsdijk zijn benoemd tot deskundigen voor de opmeting der waarde van mobilair ten behoeve der personeele belasting. Ouddorp. Met belangstelling ziet de Ouddorpsche burgerij de vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming van Z.Ed.Achtb. Heer S. Karsten tot Burgemeester van Wiss tegemoet. Ouddorp is overwegend antiliberaal, en daarom wenschen wij ook een antiliberale Burgemeester bij eene antiliberale meer derheid in onzen gemeenteraad. Aangebracht bij de strandvonderij een balk en een anker met ketting, -Door deze gemeente worden hand- teekeningen verzameld op het request aau Z.Ex. de Minister van Waterstaat, hetwelk inhoudende het verzoek om pogingen aan te wenden tot verbetering van de stoom- bootdienst Stellendam op Rotterdam. Door de duisternis misleid. J. v. S. had zijn meisje in het late avonduur tot Goedereede geleid terugkeerende liep hij den weg mis en kwam in de sloot terecht. Hulpgeroep mocht hier niet baten, zoodat hij uit eigen beweging druipnat weer op het droge kwam. Niets heeft meer nadeelige gevolgen gehad als zijn horloge. Spijkenisse. Woensdagavond trad voor een vrij talrijke schare, in de zaai van den heer L. v. Bodegom, op de heer Steen bergen, ie luitenant der Infanterie te Delft. Het doel van sprekers optreden was een afdeeling op te richten van de vereeniging Volksweerbaarheid*. Hij besprak eerst wanneer deze organisatie was begonnen, n.l. in 't jaar 1900. De oorzaak was gelegen in den Boerenkrijg*. Het trok de opmerk zaamheid van geheel Europa, wat een klein volk vermag tegen een bijna onoverwinne- lijken vijand, mits allen van te voren gevormd zijn als soldaten. Bij ons volk evenwel was verwatering te constateeten op dat gebied. Velen meenen dat wij te klein zijn, om ons met vrucht te kunnen verdedigen. Met kracht trok spreker tegen deze meening te velde, en haalde tal van bewijzen aan uit onze geschiedenis, om aan te toonen dat dit niet een rede mag zijn om voet te geven aan dat laat-maar-waaien systeem. Hij riep allen op zich bereid te maken, daar wij vreemde tijden beleven. Allen ^weerbaar* zij het wachtwoord van ons volk. Met een driewerf hoera voor onze Vorstin eindigde spreker zijn interessante en met aandacht gevolgde rede. Daarna circuleerde een lijst, waarop 60 personen teekenden. Boven verwachting werd hier dus een afdeeling met 60 leden opgericht. Staande de vergadering werd het bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Burgemeester De Lint, Eere-Voorz., H. Krijgsman, Voorz G. v. Gent, Secretaris. J. v. Holst, Penningmeester, en de com missarissen Dr, A. Both, Van den Berge, G. v. Aken en C. J. Mol Gzu. Dat de vereeniging meer en meer moge deelen in de sympathie van Spijkenisse's burgers. Ingezonden Stukke». Buiten verantwoordelijkheid der Redaetie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! Tn het nummer van Zaterdag 15 Deo. 11. kwam onder rubriek Tuin- en Land bon w een stukje voor van den heer J. v. d. Koog, voorz. der Landb. Vereen. „Landbouw Belang" te Middel harnis over onderzochte Lijnkoeken. Ten zeerste zoudt U mij verplichten in ver band daarmee onderstaande op te uem.n in het eerstvolgende nummer. Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, J. P. HUIJSER. Den WelEd. Heer J. v. d. Koog Middelharnis. WelEd. Heer! Volgens uw schrijven onder de rubriek Tuin en Landbouw zijn er door de Vereen. „Landbouw Belang" vijf monsters lijnkoeken van verschil lende fabrikanten aan het Rijkslandbouwproef station te Goes gezonden, om alleen voor de zuiverheid onderzocht te worden en bemerkte dat no. 5 (leverancier firma Huijser Barendrecht) 10% onzuiverheid zou bevatten. Nu vraag ik U, mijnheer v. d. Koog, weet U zeker dat het laatste monster no. 5 genomen is van koeken door mij geleverd? De lijnkoeken welke door mij worden geleverd en trouwens ook gegarandeerd voor een zeer goede gehalte zijn gemerkt J. P. Huijser (perskoek) en een prima Slagkoek merk .1 P II beiden onder een gehalte van 13% vet, 30% eiwit, voldoende zui verheid en vocht beneden de toegestane grens. Daarom kom ik nogmaals met de vraag tot U, kunt gij aantoonen, dat gij werkelijk mijn merk hebt laten onderzoeken? Bovendien geef ik hiermede alle lezers van dit geëerd blad of de verbruikers van mijn prima Lijnkoeken, met mijn naam gemerkt, de volle vrijheid op wettige wijze te laten onder zoeken en mocht er niet aan de eiscbeu zijn voldaan, mij met 25te korten. Aangenaam zal het mij zijn eenige inlichtingen van U te ontvangen. Hoogachtend, J. P. HUIJSER.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3