Woensdag 12 December 1906. 21sle Jaargang JS°. 1197. voor tie %ui<Hioll<iiid*rlie en üeeuwsche Eilanden Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Alle Stikken voor «ie MSeiSaetie bestemd, Adverteiatiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. 25sle LIJST Be Gasfalirieb, bron van luist en ergernis. li Tuin- en Landbouw. Uit de Pers. Buitenland. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlyke nummers 5 CeHt. UITGEVER Telefoon Intercomm. No. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. 1 Boekaankondiging 5 Cent per regel en i/3 maal. 1 Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Grooto letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimtedie zij beslaan. 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. vati de 28de Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f84.771.61 Loppersum120.— Warffum met Breede en üsquert 187.16 Hallam216. Hoornsterzwaag met Jubbega, SchurlDga en Hemrik 12. Lippenhuizen met Gorredijk(G. K.) 4.80 Terwispel (G. K.)7.50 Tjummarum53.— Wolvega met Oudelemmer, Nije- lemmer, Sonnega, De Blesse, Oldeholtwoude jNijeholtwoude en Ter Idzerd55.05 DwingeloometLeggeloenLee(G.K.) 15.— Roden (G. K.)23.— Hasselt117.54 De Krim bij Lutten (G. K.) 75.35'/i Doornspijk90.277, Bunschoten95.06 Doorn met Maarn198.37 Maartensdijk met Groenekan en Blauwkapel (G. K.)11.66 Zandvoort15.71 Groote Lindt23.50 Hoek yan-Holland69.— Scheveningen279.287, Schiedam 185.40 Zevenhoven met Achttienhoven 23. Nieuwdorp (G. K.)24.32 Schoondijke (G. K.),151. Dussen (G. K.)30.75 Totaal van 625 Locale Comités f86.855.347. Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Te Loppersum is behalve de TTniecollecte nog eene collecte gehouden voor het te kort, die 148.25 opbracht. De Unieeollecte is te Hoornsterzwaag gehouden door de leden eener Jongedochtersvereeniging. Onder de Uniecollecte is begrepen een Nagift van f 2.50. Te Doornspijk is in de Ger. Kerk in het afge- loopen jaar voor de school nog f 80 28'/, gecol lecteerd. Onder de Unieccllecte te Maartensdijk is eene Nagift van f 2.50 begrepen. Onder de Uniecollecte te Schoondijke is eene Nagift van f 15.begrepen. Nog 2 lijsten kunnen gewacht worden. Och waren alle Correspondenten even vlugl Wat zou dat heerlijk zijn! Een nieuwe gasfabriek moet con- curreeren met de oude. Maar dat zal slecht uitpakken. De nieuwe gasfabriek krijgt deOpen- bare Scholen en de Straatverlichting, plus nog eenige leden van den Raad, een logementhouder en wellicht nog een paar menschen, die onder den duim zitten. En al de anderen blijven bij de oude Waarom? Omdat ze goed en goed koop behandeld worden; omdat nie mand zoo dwaas is om ten gerieve van eenige vijanden van de gasfabriek in zijn huis te laten breken en rom melen. Omdat niemand der burgers, die nog wat redelijk gevoel heeft, er nooit aan zal meedoen, om den heer Adriaans te ruineeren en daarmee zijn vrouw en kinderen in ellende te storten. Wie dat durft, is geen mensch;en wee hem, als hij eens voor soortgelijk geval komt te staan. Hij is waard vertrapt te worden, zooals hij een ander in den put getrapt heeft. Ja, als de nieuwe fabriek komt, zal er een bittere strijd gestreden worden. Een strijd van burgers tegen de Burgemeesterstegen de Raadsleden, die den moed hadden om vóór de nieuwe fabriek te stemmen. Die nieuwe fabriek zal een wanorde, een onrust in de Gemeenten brengen, een strijd, een twist, zooals er nog nooit een is geweest. Want dat kan een kind wel begrijpen, ■de heer Adriaans vindt zijn brood in de fabriek en werkt met klein kapitaal, en heeft dus in die twee omstandig heden een machtig middel om het uiterste te doen ten gerieve van zijn klanten, die dat natuurlijk zullen waardeeren en in daden zullen toonen. En daarnaast staat dan die hatelijke nieuwe fabriek, opgericht uit haat en wrok van eenige heeren tegen den heer Adriaans, opgericht van de dure belastingcenten ook dier burgers, welke den heer Adriaans beslist en zeker getrouw blijven, al is 't niet om hem, dan om zijn vrouw en kinderen. Daar staat dan dat nieuwe pronkstuk van haat ennijd; bijpassen, bijpassen, 'teene jaar voor, en 't andere jaar na. Daar staat dan dat sieraad van Middelharnis en Sommelsdijk met den heer Sneep als directeur, van wie vermoed wordt door alle burgers, dat hij alle gegevens en alle stukken der oude fabriek aan de Burgemeesters in handen heeft gespeeld, waarover terecht ieder zich dagelijks ergert, dat deze man nu nog in dienst is als technisch raadgever voor beide Gemeenten. Daar staat ze dan dat pronkjuweel van ouden wrok en broodrooverij En bijpassen, mijnheer! betalen elk jaar meer! want 'tding brengt de rente| niet op, laat staan de aflossing. Zie, zoo zal er een strijd ontstaan tegen de Burgemeesters, en Wet houders, die geweldig is; tegen Raads leden, die ons dat vrachtje hebben thuis bezorgd, waar ze nota bene moesten zorgen, dat de belasting zoo laag mogelijk bleef; voorstanders van de oude fabriek tegen de tegenstanders. En daarom wilden we„van meet af®: taxatie; en weigert men die, dan een redelijk bod. De heer Adriaans diene afgekocht te wordenmaar ook de heer Sneep kan niet gehandhaafd blijven en late men dan met een nieuwen directeur de gekochte oude fabriek verder stoken op billijke voorwaarden. Dan komt er rust. Nu reeds is er onrust, wrijving, boosheid en als de heeren Overheden dat niet weten, dan wenschen we ze zeer ernstig te waar schuwen; want 't loopt verkeerd uit 't Wordt door de Gasfabriek op den duur een verbitterden strijd tegen de Burgemeesters. Aanvaarden zij dien strijd tegen de Gemeentenaren en de redelijk denkende Raadsleden; fiat! ze moeten 't wetenmaar laten ze zich bedenken. De Ambachtsschool is gebouwd en wij zijn er sterke voorstanders van, maar de antipathie er tegen wordt grooter onder 'tvolk; en nu weer zal men 't vuurtje gaan stoken door de stichting van een nieuwe Gasfabriek. Zoo maakt men haken en oogendoch 't kruikje gaat zoolang te water, dat ze breekt, 't Wordt van een strijd over zaken, een strijd tegen personen! Wil ge waarschuwd wezen, mijne heeren! Napoleon was machtig, maar toch vond hij een St. Helena. Een li roc is ure. Heeft de schrijver der Brochure, en we citeerden dat reeds, gewezen op onze bloeiende goud- en zilverin dustrie, waarin vóór 30 jaar nog ruim 1800 menschen werkten in Amster dam op verdwenen touwslagerijen, leerlooierijen, papierfabrieken, kuipe rijen enz., hij vervolgt aldus: Het vrijhandelstelsel verslapt niet alleen het volk in zijn geestkracht, het verstompt het ook in zijn begrip pen van eerlijkheid en kweekt niet alleen luiheid maar ook zedeloosheid aan. De splinter van voorheen, die de wol bereidde, is overbodig geworden door den invoer van een surrogaat, waarvan luttel of geen invoerrechten worden geheven, en aan dat artikel kan men alweer de zegeningen van het vrijhandelstefsel bespeuren Dit houdt ook de keuring van levens middelen tegen, bevordert de meel- vervalsching, laat het importeeren toe van limonade surrugaat, kortom het bevordert alles, wat voor een volk schadelijk en schandelijk is. Bovendien belet het een breede ontplooiing der Volksconcientie, want waar de gelegenheid zich voordoet, steelt men tot zelfs de producten op kunst en litterair gebieden zij, die zich kanten tegen de Berner Conven tie, roepen met hartroerende eenstem migheid uit»welk een zegen, welk een genot, welk een voordeel vloeit voort uit het vertalen der werken van buitenlandsche schrijvers«, en wiegen zich al stelende lekkertjes in slaap. Leve het vrijhandelstelsel! Mercurïus was bij de Grieken de god van den koophandel maar tevens die van de dieven in alles wordt die stelling bewaarheid door de toepas sing van ons vrijhandelsbegrip. De naweeën van een goedkoop tarief doen zich overal en in alle takken van nij verheid gevoelen Ieder Nederlander, die produceert, wordt er de dupe van Ie. het is regel geworden dat de bnitenlandsche fabrikant door onze winkeliers wordt voorge trokken ?e. waar liet Nederlandsche pro duct zich staande houdt tegen over den vreemdeling, geschiedt dit ten koste van zijn concurent. In geen geval kan de industrieel, die geen kapitaal bezit, zich op de been houden, en op den duur moet zelfs de kapitalist fabrikant er ook ondereen der oorzaken van het oprichten van naamlooze vennoot schappen, die thans als paddestoelen uit den grond oprijzen. Tal van familiën in ons land ver armen en ze kunnen aan niemand met eenige hoop op verbetering hun nood klagen. De machtige vrijhandelaar viert in dolzinnigheid hoogtij, niets en niemand ontziende, en wetten, die daaraan paal en perk stellen, zijn er niet in Nederland. De faillissementen nemen bij den dag in aantal toe, en er zijn helaas zoo velen, die speculeeren op den ondergang van hun evenmensch. Hier ontbreekt een wet, die den industriëelenarbeid beschermtWach ter, wat is er van den nacht? VAN EEN BEMESTINGSPROEF OP AARDAP PELEN. Bij den heer A. L. van Dorsser op Rozenburg werd dit jaar onder mijn toezicht eene proef genomen om 't werk te vergelijken van ammo- niak-superphosphaat eenerzijds en superphos- phaat met chilisalpeter anderzijds op aardappelen. Tot dat doel werd een akker (158 roeden of iets meer dan een kwart bunder) voor de ééne heift bemest met 75 KG. superpbosphaat pi. 25 KG. chilisalpeter, terwijl de andere helft naast 75 KG. super 19 KG. zwavelzuren ammoniak ontving. Zoodat de giften phosphorzuur stikstof op de beide proefperceelen nagenoeg dezelfde heeten mochten. Maar 't resultaat was niet 't zelfde. Want bet perceel, dat men de stikstof gaf in den vorm van chili, bleef langer groen en liet zich al van uit de verte van het andere onderkennen. Bij 't delven bleek er de opbrengst: 197, HL. aardappelen 10 7» poters. 17, kriel, terwijl men van het andere stuk oogstte 167, HL. aardappelen, 11 poters, 17, kriel. Zoodoende kon het geldelijk voordeel van 't chilisalpeter perceel, trots den lagen prijs der aardappelen op f 7 hooger geschat worden, dan dat van het ammoniak superphosphaat per ceel. Ongerekend over 1 HA. zou dit dus pl. m. 8 m. f 7 is f 56 worden. Voorzeker een bedrag, dat wel de vraag doet rijzen zou het geen zaak zijn, dat door meerderen eens werd beproefd, om 't resultaat van ammoniak-superphosphaat (gelijk dit in onze streken nog al vaak gebezigd wordt op aardappelen) te vergelijken met dat, wat verkregen wordt, bij het vervangen van den zwavelzuren-ammoniak door chilisalpeter? Ik meen van wel. En gij, m'n waarde lezer G. VAN DER MOLEN. Landbouwonderwijzer. Vlaardingen, Dec. 1906. Tuinbouwvereeniging „DE ZUID-HOLLAND- SCHE EILANDEN," gevestigd te Rotter dam, goedgekeurd by Koninklijk besluit, d.d. 16 Mei 1905, no. 48. Naar aanleiding van het besluit der Algemeene Vergadering van 29 November jl. die hetgevolg was, van eene gecombineerde vergadering van HH. Rotterdamsche Exporteurs met het Hoofd bestuur van de Tuinbouw-vereeniging „de Zuid- Hollandsehe Eilanden," is besloten om vanaf 17 December e.k. groote Export veilingen te doen plaats hebben en deze geregeld 8 maal per week te doen plaats vinden in het gebouw „Caladonia" N.Z. 41 te Rotterdam en wel Maandag, Dinsdag en Vrijdag des vóórmiddags 10'/, uur. Voorloopig van de w.v. producten, juin, aardappelen en wortels. Van Juin zal 27, ets. per baal veilingskosten worden berekend. Van aardappelen zal 4 ets. per baal veilingkos- ten worden berekend. Van wortels zal 2 ets. per baal veilingskosten worden berekend. De vracht komt voor rekening van den kweeker, de contróle op uitladen voor den Directeur-Boek houder. Met volstrekte meerderheid van stemmen werd sympathie en steun toegezegd door H.H. Rott.- Exporteurs en van de leden der Tuinb.-vereeni- ging de „Z.-H. Eilanden" werd met algemeene stemmen het voorgenomen doei toegejuigd. In opdracht van het geacht Hoofdbestuur der Z. H. E. verzoek ik U beleefd, deze voor U zoo gewichtige zaak te willen steunen door flinke Export-toezendingen. Ieder blijft meester over zijn producten, daar dezelve kunnen worden opgehou den. Hiervan moet worden kennis gegeven aan den Directeur Boekhouder, die zelfs geen handel in Uw producten mag drijven volgens art.2der Reglementen. De Veiling-opbrengst wordt U na de veiling onmiddelijk na attrek van de onvermij delijke kosten toegezonden, met bijvoeging van Copie Veilingsbrief. De Nieuwe Directeur-Boek houder zal alles in 't werk stellen uw belangen te behartigen. Zoowel ter veiling als bij de con tróle. Hij wenscht U echter op't hart te drukken, steeds toe te zien op goed gesorteerde eerlijke waar, doch ook op gewicht. Het zal den Directeur aangenaam wezen, om trent het belang der Exportveilingen en kleine veilingen te komen spreken ten Uwent, gelieve hem daarvoor tijdig in kennis te stellen, zoodat de werkzaamheden er hier ter plaatse naar kun nen geregeld worden. In het belang der zaak raadt hij U aan voor bekendmaking zorg te willen dragen, zoodat zijn uiteenzettingen omtrent vei len op finantieel en moreel gebied onder gehoor komen van vele belangstellenden. Gelieve aan het kantoor der Veiling Persoons- dam, Rotterdam uw schrijven te richten op hoe veel balen men van U rekenen kan op den 17, 18 en 21 December e.k. en vervolgens iedere Vrijdag vooruit, zoodat, den Directeur vroegtijdig den heeren Exporteurs daarvan in kennis kan stellen. De Producten worden geveild in het gebouw „Caladonia", Haringvliet N.Z. Rotterdam. Namens het Hoofdbestuur der Tuin-bouw- Yereeniging „de Zuid-Hollandsche Eilanden," De Directeur-Boekhouder, HERMAN VOGEL. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrokking hebben. Vragen. 9. Is laagveen 't zelfde als moerasveen 10. Waarom moet men bij 't vervoederen van erwtenstroo nog al voorzichtig zijn? Antwoorden en mededeelingen. 7. Magnesium Dat is een metaal. Net zoo goed als ijzer, koper, goud enz. Maar 't komt niet vrij voor in de natuur, 't Is gebonden aan andere stoffen. Magnesiumzoufe» komen er in de aardkorst voor. Sommige „kalizouten" zoo als men die in de Stassfurter bekken vindt zjjn ook rijk aan magnesiumverbindingen. Zwavel zure kali magnesium b. v. bevat er vrij wat van. 8. Waar lurfetrooisel koopen Te Rotterdam vindt men het hoofdkantoor van „De Griendts- veen Mosslitter Compagnie" een van de groote maatschappijen, die zich ten doel stelt, 't grauw- veen te verwerkon tot turfstrooisol. Wanneer de geachte vrager zich tot dit hoofdkantoor wendt, zal hij stellig wel aan 't goede adres zijn. Een juiste opmerking. Mr. Troelslra heeft Zaterdag in de Kamer eene opmerking gemaakt, welker juistheid moeilijk kan betwist worden. De socialistische leider was van oordeel dat in het inroepen van Gods zegen in de Troonrede niet thuis behoort en zeide hij, o.i. zeer ad rem »het is eene inconsequentie van den heer Borgesius, die scheiding van gods dienst en politiek wil, om zulk een passus in de Troonrede op te nemen.c Inderdaad, Mr. Troelstra gij spreekt de waarheid Al verheugen wij er ons over, dat de Nederlandsche liberalen thans nog zoo handelen, inconsequent is het. Der liberalen »Staat« is los van God. Dit wil volstrekt niet zeggen dat ze, hoofd voor hoofd, eeu oneerbiedige posi tie tegen God Almachtig wenschen in te nemen. Neen, dat werd onzerzijds nimmer be weerd. Maar wie met Prof. van der Vlugt, en Mr. Beaufort bijv. van meening is, dat >Godsdienst« alleen thuis behoort in de binnenkamer, moet, wil hij consequent zijn, Gods heiligen naam uit de Troonrede schrappen. De Staat, als Slaat, moet God ignor- reeren, doen alsof Hij niet bestaat. Dat is, Mr, Troelstra heeft volkomen gelijk, de consequentie van het liberale beginsel. Maar des te duidelijker komt op die wijze uit, dat wie de souvereiniteit Gods over alle dingen erkent, wie belijdt, dat de Oveiheid is Gods dienaresse, onmogelijk de hand aan de vrijzinnigheid kan reiken. De antithese bestaat. Door geen vrij zinnige redenaars is de werkelijkheid weg te redeneeren. De liberalen en socialisten belanden, willen zij consequent zijn, bij den God- loozen Staat. De Christelijke partijen daarentegen vragen eerbiediging en erkenning van het gezag, dat God Almachtig ook op het gebied van den Staat heeft. Vrije Fries.) VAN DEN BALKAN. De Europeeaehe bevelhebber der po- litietroepen in Macedonië, de ltaliaansche generaal De Giorgis, heeft in het laatst van November de bevelvoerende officieren in de verschillende afdeelingen bijeen geroepen om over deD toestand te be raadslagen en op hun eerste bijeenkomst die Dinsdag vorige week gehouden werd, gaven ze eenstemmig als hun opinie te kennen, dat de toestand in één woord treurig is. Allen getuigden, dat krach tige maatregelen noodig zijn, om een einde te maken aan de moordpartijen. De feiten schreien ten bemol. Telkens en telkens hoort men van nieuwe schand daden. In ontzettende eentonigheidzeggen de opsommingen. Zooveel mannen gedood, zooveel vrouwen en kindereu vermoord, zooveel lijken geschonden. De wandaden van den rassenhaat worden dagelijks erger en ergerlijker. En de gisting onder de Balkan-volkeren neemt hand over hand toe. Te Sofia heerscht een zeer verbitterde stemming

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1