Woensdag 28 November 1906. Antirevolutionair 21sle Jaargang N\ 1193. Orgaan voor de Knldhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Alle bukken voor «Ie Kedaetie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. fl Vraagbaak. Antwoorden of mededeelingen laiitenland. FRANKRIJK. Plaatselijk Aieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland hij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMÈLSBIJH. Telefoon Intercomm. No. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal.. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. 23ste LIJëT van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 77,018,18'/^ Den Andel (gem. Baflo) 28.00 Oldehove met Niehove 106,60 Oude-Pekela (per lijst) 170,95 Zoutkamp met Niekerk v 75,60 Hattum c.a. (G. K.)6,68'/j Hijlaard met Beers, Mantgum, Sehil- laard, Weidum, Jorwerd en Huins Oudega, (Wijmbr.) met Idsega en Sandfirde72,00 Zuidwolde (Dr.)60.35 Den Ham met Linde, Daarle, Egede en Meerle (G. K.)30,13 Aalten met Lintelo, Barlo en Bre- devoort294,35 Doesburg met Angerlo, Lathum, Bahr Bingerden en Giesbeek 132,45 Geldermalsem met Buurmalsen, Tricht en Meteren Hien met Doodewaard 376,75 Nijmegen met St. Anuen, Hees, Groes- beek, Beek, Neerbosch, Weurt, Ha- tert, Ubbergen, Milligen, Beuniu- gen, Lent, Bimmel en Eist 663,95 Oosterbeek213,47 IJzerlo (gem. Aalten- 80,08 Zutphen442,07'/, Schalkwijk en Het 8oij (giften) 22,50 Ameide met Tienhoven. 178,10 Hillegom161,50 Middelharnis met Sommelsdijk. 289,54'/, Rhijnsburg250,40 Klundert met Moerdijk (G. K.)284,94 Vrijhoeve Capelle met 's Grevelduin- Capelle Loonschendijk en Waspik 32.00 Woudrichem met Oudendijk 90,84'/, Totaal van 575 Locale Comités f 81,081,45'/, Waar niet9 staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Te 's-Gravenhage is behalve de Uniecollecte in het afgeloopen jaar nog f 4300 gecollecteerd door de Centsvereeniging tot steun der vier scholen der Ned. Herv. Gem. Die Centsvereeni ging telt 5150 leden en heeft in de 10 jaren van haar bestaan f 34150 bijeengebracht, dat zijn 3415000 centen. Alweer een bewijs, dat veel kleintjes één groote maken. Te Oude Pekela is behalve de TJniecollecte nog ingeteekend voor eene som van f 1000 voor een nieuw schoolgebouw. Te den Ham is behalve de Uniecollecte nog in het laatste half jaar f 243 ontvangen in de busjes in de Geref. Kerk. Voor de te bouwen Chr. school is aldaar ingeteekend voor pl.m f 2500. Op eeD der circulaires lazen wij de Uniecol lecte is afgeschaft". Wij zullen den naam van het L. C., dat ons zoo bitter teleurstelde, ver zwijgen en het nog niet schrappen, in de hoop, dat het Bestnur tot inkeer zal komen en zal leeren verstaan, dat de Uniecollecte eene dank bare herinnering is aan het Volkspetitionnement van 1878. Een ander Bestuur, dat ook een dergelijk be sluit had genomen, is tot onze vreugde reeds op dat besluit teruggekomen en hoopt een vol gend jaar weer te toonen, dat die dankbare her innering een dure plicht is voor allen, die de school met den Bijbel liefhebben. Onder de Uniecollecte te Klundert is f 6,22 uit Moerdijk begrepen. Wegens bijzondere omstandigheden kon de Uniecollecte dit jaar niet gehouden worden te Hijlaard en te Geldermalsen c.a. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Man de Landweer de mobilisatie dekken f Het dekken der mobilisatie is een hoogst belangrijke taak, omdat het beoogt den vijand buiten de grenzen te houden, z oolang het eigenlijke leger nog niet geheel actief kan optreden. Die taak eischt veel menschenlevens, omdat 't er natuurlijk den vijand om te doen is, om zoo spoedig mogelijk goede strategische punten, gevechts plaatsen te krijgen omdat 't er hem alles aan gelegen ligt, dat spoorbruggen niet worden verbrokendammen, wegen voor automobielen niet worden versperd door ijzerdraad als anders zins dat, in één woord hem den weg naar 't binnenland niet wordt belem merd, maar hij na de oorlogsverkla ring in een, twee uren al die punten heelt bezet, die hem noodzakelijk voorkomen voor een mogelijk eerste victorie in een eersten slag, Ran de Landweer daar nu dienst voor doen, is gevraagd. We geven 't woord aan de Telegraaf, die dit er van zegt; Nu is men ten onzent op het aller ongelukkigst denkbeeld gekomen, om de toch meestal uit gehuwden en huisvaders bestaande landweerbataljons met dit zoo ontzettend veel verliezen opleverend baantje te belasten1 »Overal elders wordt de landweer eerst na het leger gemobiliseerd, en dan belast met alle het minst gevaar opleverende opdrachten. Zeer terecht zeide keizer Wilhelm indertijd»Geen huisvaders in het leger der éérste linie.En wat doen nu wij, Nederlanders, niet zonder reden dikwijls de Chineezen van Europa ge noemd Wij zenden pardoes onze huisvaders het eerst van allen in het vuur, en dat om een opdracht te vervullen, waartoe ze wegens de groote verliezen niet mochten gebruikt worden, en waarvoor ze, als zijnde er niet toe ingericht en geoefend, ook niet geschikt zijn, terwijl massa's jeugdige en uitste kende krachten, welke slechts op eenige organisatie wachten, van alle diensten bevrijd zijn, door een gunstig lot, gevolg eeser legerorganisatie, lijnrecht indrui- schende tegen art. 18o onzer Groudwet »Wij zeggen, dat de landweer niet in staat zal zijn, deze eigenaardige taak naar behooren uit te voeren, omdat het dit troepenkorps in dezen ontbreekt aan de vóór alles noodige instracties, oefeningen en terreinkenniswant waarin bestaat hier de opdracht >Op het eerste bevel uit 's Gravenh age moet binnen enkele uren meer tijd mag zeker niet verloren gaan de voor mobilisatiedekking bestemde troepenmacht overal langs de grenzen en kusten, niet alleen hare posities ingenomen hebben, welke reeds in vredestijd door den staf eenigszins behooren vastgesteld te zijn, maar moeten ook hals over kop alle toe gangswegen der grensdistricten bv. voor het berijden met automobielen onmogelijk gemaakt wordendoor aanbrengen van draadversperringen, het vellen van langs de wegen staande boomen, het opbre ken van kleine bruggen enz. enz. Het nieuwe vervoermiddel, de automobiel, zal nl. bij den opmarsch der vóórlegers onzer groote buren een rol gaan spelen, waar van men zich nog maar geen goed denkbeeld schijnt te kunnen vormen. Was het voorheen voldoende, eenige spoorwegviaducten te laten springen, en alzoo een heele vertraging in het vervoer van vijandelijke infanterie te veroorzaken, de vlugge automobiel, aan geen rails gebonden, zal in dezen de taak der spoorwegen, zij het ook voor een klein gedeelte, overnemen en zoo spoedig mogelijk detachementen infanterie ver voeren, welke overal in actie kunnen gesteld worden om verwarring te brengen in onze organisatie van tegenweer. Verder moet zulke troepenmacht zorgen, dat paarden en rollend materieelin de grensdistricten aanwezig, zoo spoedig mogelijk naar het binnenland vervoerd worden; zij behoort schepen en vaartuigen en alle materieel, den vijand kunnende dienen voor bruggenbouw en transport, onmiddellijk te vernietigen of onbruik baar te maken, en soortgelijke opdrach ten meer. >Nu begrijpt een kind, dat alleen plaatselijk wonende en ingedeelde grens troepen, wier aanvoerders reeds in vredes tijd nauwkeurige aanwijzingen, hoe te handelen, van onze beroepsofficieren ontvangen hebben, waarvan ieder man als 't ware volkomen met zijn functie vertrouwd is, tijdig zulke zooveel spoed- eischende opdrachten met succes kunnen vervullen, en dat onze landweer met hare twee oefeningen in de vijf jnren ergens in de hei, daar totaal ongeschikt voor is Ons lijkt deze critiek op de Land weer als orgaan tot dekking der mo bilisatie zeer ter zake. Hypotheekliaiikeü. Hypotheekbanken komen in een slechten reuk. Het vertrouwen is in de laatste jaren geschokt door de geweldige catastrofen (ongevallen), die zij ondergingen en waardoor honder den in geldelijke ongelegenheden kwamen, zoo nog niet erger, en wat thans voor de Rechtbank verschijnt nl. de treurige figuren in de Hol- landsche Hypotheekbank, zoo beschul digden als medeplichtigen, is van zulk een afschuwelijken aard, van zoodanig misdrijvend karakter, dat men zelfs bij de beste Banken nog schuchter zou zijn om er zijn geld te brengen, ziende hoe listig en vermetel de waar heid en leugen kunnen opgeborgen worden om eigen zak te spekken, Commissarissen van toezicht zand in de oogen te strooien en Adviseurs (raadgevers) te misleiden. Geen wonder dan ook, dat sommige Banken door heel 't Land circulaires hebben verspreidwe denken hier aan de Groningscbe en Zeeuwsche waarin ze uit een zetten, hoe haar administratie en boeking loopt; hoe belet kan wurden dat uitgeloote pand brieven weer worden uitgegeven hoe de boekhouding over gesloten hypo theken, renten, aflossing; loopen moet en loopt, om de kleinste onregelma tigheid aanstonds te zien. En zoo duiken ermeer vragen op. Er is gevraagd aan den Minister van Justitie, in verband met deze zaakZijn er geef! regelen noodig omtrent de in acht te nemen verhou ding tusschen het aandeelenkapitaal der bank en het bedrag der uit te geven pandbrievenomtrent de ver houding tusschen 't bedrag dezer pandbrieven en der uitgezette kapi talen omtrent het houden van her schattingen het vormen van een re servefonds, onder toezicht der over heid. In zoodanige regeling zou men ook deze vraag onder de oogen moeten zien, of 't directeurschap of 't com missariaat wel met elke betrekking vereenigbaar is, bv. niet met 't nota risambt. Ook zou aan de pandbrief houders zekere invloed moeten worden gewaarborgd op de benoeming van de leden van den raad van toezicht. In een woorder dient in de toe komst aan de banken een veel nauw keuriger toezicht opgelegd te worden strenger controle van de administra teurs, en den aandeelhouders enz. de zekerheid hunner penningen bevestigd. Zooals 't nu staat, is er veel wankels. Taiin- en Landbouw. „LANDBOUW-ONDERWIJS." XVII. Be Wedstrijd En in de derde plaats bad J. MASTENBROEK te Ouddorp nog een cultuurproefmethavervarië- teiten. Het waren Reuzenvlag en Anderbecker. Ze groeiden naast elkaar elk op een stuk van 1 H.A. groot. Gezaaid werd 20 Aprilen sposdig bleek, dat Reuzenvlag het mooiste stond. Dus werd daaraan op 25 Mei slechts 40 KG. Chili- salpeter gegeven en aan Anderbecker 80 KG. Geheel gelijk was nu de toestand niet. Doch trots het verschil in bemesting bleef Reuzenvlag tot aan 't laatst toe vóór. Per geniet was de opbrengst Reuzenvlag 2064 KG. met een HL. gewicht van 43 KG. Anderbecker 1845 KG. met een HL. gewicht van 45 KG. Van 'tstroo vertelt 't verslag ons niets. Dan volgen er niet minder dan een drietal cul- tuurproeven op aardappelvarieteiien, alle geno men doorL. W. H. VOGEL te Goedereede. Op 'teerste werden vergeleken: Eigenheimers, (nieuwe Eriesche kleipoters). Bravo's, (al sinds 4 jaren achtereen verbouwd). Wadden (poters uit Zeeland). Hoewel 't gewas prachtig opgroeide, viel er later in de Wadden de ziekte. Eigenhei mers en Bravo's bleven vrij. 't Resultaat was als volgt: Eigenheimer 115 HL. aardapp. pl. 24 HL. poters. Bravo 104 32 Wadden 60 22 Op 't tweede teelde de proefnemer Matador, (van den heer Veenhuizen uit Sappemeer betrok ken). Eigenheimer, (nieuwe Eriesche kleipoters) en Bonten, (één jaar geteeld). Ook hier werd één der drie te vergelijken soorten leelijk door de ziekte aangetast, 't Was het stuk met Bonten. Eigenheimer en Matador bleven vrij. 'tResultaat was: Matador 150 HL. aardapp. pl. 22 HL. poters. Eigenheimer 142 25 Bonten 30 22 Het derde proefveld van L. W. H. VOGEL ein delijk droeg Eigenheimers, (nieuwe Friesche klei poters). Eigenheimers, (één jaar verbouwd) en Prima (nieuwe poters van den heer Veenhuizen). Reeds aanstonds bleek, dat de „oude" Eigen heimers achter zouden blijven, 't Verschil werd maar grooter en bij het delven was 't verbazend. Eigenh. (nieuw) 150 HL. aardapp. pl. 20 HL. poters Eigenh. (oud) 68 28 Prima 105 23 Vooral wat aangaat 'tresultaat met Eigenheimers (oud en nieuw) was deze proef heel leerzaam. Wie nog mocht twijfelen aan de beteekenis van het „vernieuwen" van zijn zetgoed, die ziet het hier dan weer eens heel klaar aangetoond, hoe het altijd van veel belang is voor den boer. (Slot volgt.) M. JV g 60 O 60 O O CO OO 2 a CO CO O o o o oi oo °o O? o» rj .2 Ph M j3 07 07 to o to X o -2 H fl <37 07 07 r-H C3 07 I Pi M Pi v u a 07 07 o -a M g s M o M w o O) V H "te M. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. J5[jn met hetzelfde nummer gemerkt ala de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 5. Hoe te zien of grond kalkarm is? 6. Wat zijn boven- en ondergrassen? Antwoorden en mededeelingen. 3. Chripanthemums stekken? Dat gaat heel ge makkelijk. Als men de uitloopers, die onderaan voor den dag komen maar afbreekt en in den grond zet, slaan ze heel licht aan. 4. Zie 't antwoord hier boven. In 27 departementen is de boedelbe schrijving nu voltooid. Eergisteren zijn niet minder dan 343 inventarissaties gedaan in bet departement Cötes-du Nord, 86 in Haute Loire, 85 in Doubs, 78 in Maine- et-Loire, 78 in Hérault, 72 in het Noor derdepartement en even zooveel in Savoye enz. In 21 departementen zou het werk gisteren hervat woiden, en dan bleven er nog maar 2000 inventarisaties te doen over. Op sommige plaatsen werd gisteren nog heel wat verzet geboden. In Haute-Savoie moesten vei schillende kerken stormender hand worden genomen, en als dan de ambtenaren eindelijk waren 'binnengetreden,, bevonden ze zich in een verstikkenden zwaveldamp, zoodat men bijv. te Pignan door twee brandspuiten en door het werpen: van zand eerst de brandende zwavel moest OF DE WORTELS ONZER LANDBOUW GEWASSEN DIEP GAAN. (antwoord op vraag 4.) Wie eens aandachtig 't volgende lijstje nagaat zal aanstonds inzien, hoe het antwoord op de gestelde vraag volmondig „jal" moet zijn. ZP a S "3 f-i Tji O bO P blusschen, alvorens tot de inventarisatie kon worden overgegaan. Te Villelongue-de-la Sanlangue (Pyre nees Orientales) boden vooral de vrouwen heftigen tegenstand. Ue pastoor las een in bet Katalaansch gesteld protest voor, waarin hij zeide, dat de kerk hem door den bisschop was toevertrouwd, en dat hij eerder het schavot zou beklimmen dan de kerk over te geven. Sappeurs sloegen daarop met geweld de deur open, maar er hing in de kerk zulk een zware zwaveldamp, dat men twee uur moest wachten, alvorens men binnen kon treden. En toen bleek, dat alle kerksieraden, alle bij den dienst benoodigde voorwerpen, naar een nabij gelegen lokaal waren gebracht. Te Erossay in Bretagne wierpen de boeren soldaten en gendarmen peper in de oogen, en toen de kerk werd geopend, ontstond er een gevecht, waarbij verschil lende gendarmes werden gewond. Ook in het departement Einistère ging hier en daar de inventarisatie met heel wat moeite gepaard Te Pioudry werden de ambtenaren op een hagelbui van steenen onthaald. Te Ploudaniel wierpen de dorpe lingen, op het kerkhof verzameld, soldaten, veldwachters en den smid, die de deur openbrak, met allerlei projectielen, zoodat er eenigen gek west werden. Te Trennec hebben de vrouw en de dochter van den burgemeester de dienstdoende ambtenaren met steenen en stukken hout. bestookt. Elders, te Linselles, werd een luitenant met een stok boven bet oog gewond. Te Saint-Bonnet d'ürcival, in 't kanton Roche- fort, verbrijzelde meliniet dc zware kerk deur. Hier en daar werden eenige betoogers gevangen genomen, maar daar bleef het bij. Te Elètre is een kapitein, die weigerde de kerkdeur te laten openbreken, van zijn bevel ontheven. Middelharnis. De vorige week had de huisvrouw van R. v. d. V. door met haar voet op een klomp te trappen het ongeluk dit lichaamsdeel zoodanig te verwondden dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen en zij tot nog toe bijna of geheel geen gebruik kan maken. De vergadering morgenavond (Woens dag) te houden in het svergaderlokaak en waarin zal optreden Ds. Bakker van 's Gra- venhage zal half zeven aanvangen. Wij wekken allen op zich derwaarts te begeven, eenerzijds om overtuigd te worden, dat, waar men God Woord beschouwd als het richtsnoer ook in de opvoeding van zijn zaad, men naar dat Woord verplicht is hen naar die scholen te zenden waar dat Wooid in eere is, en anderzijds om in die over tuiging gesterkt te worden. De pogingen in het werk gesteld om hier nog een Chr. Jongedochtersvereeniging op te richten schijnen met den gewenschten uitslag te zijn bekroond. Maandagavond werd de eerste vergadering gehouden. Oude Tonge. De bietenaanvoer alhier is voor goed gestaakt. Er zijn pl.m. 13 milioen K G. aangevoerd. Goedereede. Naar wij vernemen, heeft de heer S. I. van Nooten bedankt als bestuurs lid der plaatselijke vereeniging »Het Groene Kruisalhier. Thans zijn twee zetels vacant gekomen, n.l. door het nietaannemen der benoeming als bestuurslid door den heer A. J. van Vessem en het bedanken van den heer van Nooten. Naar wij vernemen heeft de Oogst- collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier ongeveer f 22 opgebracht. Het navolgend schrijven aan den Directeur van de Stoomboot-Maatschappij »Maasnymph« circuleert in deze streek ter onderteekening.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1