TWEE BUDO. Zaterdag 24 November 1906. 21sle Jaargang 1192. 2 Antirevolutionair Orgaan voor de %uidhollaiid«clie en Meeiiwseiie Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. Alle stukken voor de Hedaclie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie iranco toe te zenrtea aaa dean IJ Hoever. Dit nummer bestaat uit Officieel Ciedeelte. Uil de Pers. Hinneiiland. Plaatselijk ATleuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UTTGEYEIt ëOMJfi ELSiPWJMi Telefoon Intercomiu. So. 2. l! Advertentiën 10 cent per regel en 3/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maai- Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Q-roote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. S Bekendmaking. SCHUREN DER STRATEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Somm.lsdijk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Vrijdag 30 Nov.mber a.s. de straten binnen deze Gemeente moeten worden geschuurd en dus bij de in art. 70 der Politie Verordening bedoelde personen ieder voor zich zooveel hem betreft worden uitgenoodigd hieraan gevolg te geveD zullende deze werkzaam heden moeten volbracht zijn vóór des middags 12 uur. Ingeval van nalatigheid zal de Straibepaling van art. 70 der Politie Verordening dezer Ge meente op hem worden toegepast. Sommelsdijk, 22 November 1906. Burgemeester en Wethouder voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. B. MIJS. DE GRAAPP. Vrijzinnigheid en Christendom. Niet zonder ontroering namen velen de vorige week kennis van de wijze, waarop de heer Van Kol zich uitliet over den Islam. Zooals men weet, had hij van den Mo- hamedaanschen godsdienst veel goeds te vertellen en gaf hij zelfs als zijn meening te kennen, dat voor Javanen en Soenda- neezen de Islam eigenlijk meer geschikt is, dan het Christendom, Zulk een uitspraak schokt. Daar komt de christelijke consciëntie tegenop. Voor wie waarlijk christen is en in den Heiland de zaligheid zijner ziel vond, is het een levenswaarheid geworden, wat de Schrift zegt, dat er n.l. geen andere Naam gegeven is onder den hemel, door welken wij kunnen zalig worden, dan de Naam van Jezus. Mohammed, Boeddha, Confucius en wat mannen daar meer geweest mogen zijn, die den weg ten hemel wezen, zij hebben zichzelven bedrogen en de millioenen, die hen volgen, zullen met hen zich bedrogen zien voor een eeuwigheid Die waarheid perst den christen het dagelijksche gebed op de lippen: Uw Koninkrijk kome 1 Daarom offert de christe lijke Kerk haar millioenen voor de zending en zendt ze haar mannen en vrouwen bij duizenden uit, om de blinde heidenen en den verdoolden Islamiet te prediken de vergeving der zonden door het bloed des Kruises. Geen wonder dus, dat elk christen zich bedroeft over de verblindheid van den man, die Mohamed en Christus tegen elkaar in de weegschaal durft stellen en er twijfelend bijstaat, waarheen de schaal wel zal daar- slaan Maar is wat Van Kol zeide nu eigenlijk iets nieuws Is deze zijne uitspraak niet volgens de echte, onvervalschte leer der vrijzinnigheid Ja, ik weet wel, dat alle vrijzinnigen het lang niet met hem eens zijn Geiukkig zijn de menschen vaak beter dan hun stelsel Maar de menschen sterven en 't stelsel blijft, vergeet dat nietEen verkeerd stelsel wint het ten slotte, altijd op de goede menschen. Wat heeft de vrijzinnigheid anders gedaan, Wie jaren lang, dan Christendom en heiden- om, jodendom en mohamedanisme op één hjn stellen? Cf is dat te kras gezegd Zie dan eens naar de school -ces, wat de vaders der sneutrale® sctoo schreven; een Jdoens een Kerdijk en zulke mannen Dan was, naar hun idee, dit de eer en het voorrecht van die school dat christen en jood, mohamedaan en heiden, naast elkaar zitten zouden, zonder dat een hunner in zijn godsdienstige gevoelens zou worden gekrenkt. Wat is dat anders, dan alles op één lijn stellen En wat hebben ze gedaan, de vrijzinnigen, met onze hoogescholen Tot 1876 bestond aan de universiteiten een teologische faculteit, waar het dan in elk geval heette, dat de grondwaarheden der christelijke religie werden onderwezen. In '76 kwam de nieuwe Wet op 't Hooger Onderwijs, waarbij de »theologische facul teit® werd afgeschaft en daarvoor in de plaats werd gesteld, de faculteit der »gods- dienstwetenschap D. w, z. de hoogleeraren moeten voor de studenten de verschillende godsdiensten, elk met zijn voor en tegen, behandelen. Pro fessoren en studenten s(aan dan met de schaal in de handen en zij zullen tenslotte zeggen, welke godsdienst het zwaarste weegt. Zoo kan Christus het winnen. Maar hij kan 't óók moeten afleggen, gelijk men immers weet, hoe er reeds mannen opstonden, ook in óns land, die de leer van Boeddha verhevener, reiner, menschelijker achten dan de leer van Christus. JChristus zegtIk ben de waarheid Dit is absoluut. Buiten Christus, tegenover Hem, is de leugen. Hij alleen is de waarheid, ként de waar heid, léért de waarheid. Daar nu staat de vrijzinnigheid vierkant tegenover. In haar kerkpak, dat ze er ten onzent opna houdt, maakt ze voor onzen Heiland j een diepe buiging en zegt»Goede Meester Laat ons Uwe woorden hooren en maak ons Uw wil bekend wij stellen daar hoogen prijs op maar of we die woorden willen opvolgen en dien wil vol voeren, dat zullen wij, alles overwogen hebbende, zélf beslissen 1 Dat is vrijzinnig. Mr. Borgesius zei 't nog pas op vroomen toon, dat de vrijzinnigen niemand uitsluiten, die den Naam van Jezus belijdt, 't Kan zijn. Maar als zoo iemand in den Naam zijns Heeren onderwerping eischt aan Zijn inzettingen, dan is 't mis Een woord uit de schrift heeft voor een ernstig vrijzinnige waarde '11 soude oor konden immers, vol levenswijsheid maar géén absoluut gezag. Waardenet zoo goed als de Koran en de Talmud. Laat niemand dus Kan Kol alléén hard vallen. Hij zing een vervolg-versje op 't vrijzinnige partijlied. Hij doet het wat hard, maar dat ligt aan z'n stem. En tóch hebben tal van orthodoxen ten vorigen jare de handen dezer vrijzinnigheid gesterkt, daarvan verwachtende het behoudt en den welstand óók der Kerk Onbegrijpelijk I (Onze Cour at.) Minister Staal. Er is blijkbaar eenige onrust links over wat de komende dagen brengen zullen. Het Unie-orgaan, De Vaderlanderbespreekt ook de quaestie en stelt de volgende vragen, die bedoelde onrust vertolken: Hard tegen hard zal het gaan. Welke zal de uitslag zijn? Wat-zullen de Vrij-Liberalen doen, die een jaar geleden het Kabinet steun toezeiden, met een voorbehoud, alléén ter zake van het kiesrecht Zullen zij bij dit eerste ernstige conflict gemeene zaak maken met de mannen, die in 1905 hun zetels zoo" fel mogelijk betwistten, en in den steek laten de bondgenooten, die hen naar het Binnen hof brachten? Wat de Roomsch Katholieke Staats partij, die uit den tréure aandrong op beperking van militaire uitgaven? Zal zijals eindelijk een Minister optreedt, die het daarmede «rnst doet zijn, dien doen vallen juist ter zake van zoodanige bezuiniging Wat de socialistische fractie? Ge boren vrienden van Minister van Oorlog zijn de socialisten nooit geweest. Zullen zij zich daardoor laten verleiden Om regelrecht in de kaart te spelen van de krachtigste militaristische reactie, die sedert jaren het hoofd opstak? De weken, die komen, zullen het uitwijzen. Men ziet duidelijk hoe het spant. Om op een van die vragen een antwoord te vinden, kan misschien dienen de uitspraak van het Vrij liberale Utr. Dagblad: Het valt op, dat de toon, dien de minister van financiën tegenover zijn tegenstanders aan zijn rechterhand aan slaat, vrij boud is. Misschien vergissen wij ons, maar het lijkt bijna alsof men, ook door het stellen der kabinets-quaestie, een deel van hen, die het beleid van den minister van oorlog gevaarlijk achten- voor het belang des lands, wil intimi- deeren. Toegeven naar links, intimideeren naar rechts. Dan, denkt men, kruipt zekere fractie wel in haar schulp en blijft, door de democratische elementen gesteund, de minister van oorlog wel aan. Zoo dit spel gespeeld mocht worden, twijfelen we toch aan het succes. Het geldt hier een hooger belang dan partijbelang of kabinetsbelang: het belang van de weerkracht des lands. Politieke partijschap kan het debat daarover slechts troebel maken. Alleen zuiver zakelijke teoordeeling mag gelden omtrent het beleid van dezen, gelijk van eiken minister van oorlog. Het vaderland is meer waard dan de partij. En zoo zij het richtsnoer: F ais ce que dois, advienne que pourra Wat zullen de komende dagen brengen? Wie naar geruststelling zoekt, kan misschien terecht bij de spreekwijze, dat krakende wagens het langst meê kunnen, Standaard De Rede-De Boer. De heer De Boer is tegen tariefver- hooging, omdat hooger tarief bij de nijver heid vraag naar meer handen zal geven, en vraag naar meer handen bij de nijverheid, die meerdere handen aan den landbouw onttrekt. In de Unie-vergadering schijnt dit argu ment den indruk van iets nieuws te hebben gemaakt. Nog al vreemd. Het is reeds zoo dikwijls te berde ge bracht. Nog onlangs door den heer Dela- vranca in het Roemeensche parlement, toen Minister Costinesco zijn hooger tarief verdedigde. Ook hij zei toen»Nu reeds komt er volk voor den landbouw te kort, en we brengen den landbouw in het gedrang, indien we aan 't land wqrkvolk onttrekken, om het te geven aan de nijverheid.(Zie le Tarif des Douanes de HOi. Exposé des motifs. Bucharest 1904, biz. 266) De minister wees in zijn antwoord op de plage der werkeloosheid. Dit kunnen wij hem nadoen. Ook hier vormt de werkeloosheid een steeds moeilijker probleem en men is bang, dat een hooger tarief bij de nijverheid behoefte aan meer handen zal scheppen. Wie rijmt dit Van hoog belang is het intusschen, dat nu ook in de Liberale Unie door een ge zaghebbend man geconstateerd is: Ver- hooging ran tarief.zou meer arbeid, veel meer arbeid scheppen, zooveel meer arbeid, dat er handen te kort kwamen. Mogen we er dan onzerzijds den heer De Boer niet dankbaar voor zijn, dat hij den moed had, ons in dit opzicht in een volle vergadering der Unie gelijk te geven (Standaard.) Tegen de Unie-collecte. Men meldt ons uit Elburg Op de aanvraag van het Bestuur der Chr. school aan B. en W. om als gewoonlijk de najaarscollecte voor de Chr. school te houden, is door B. en W geantwoord, dat deze collecte voor ditmaal nog wordt toegestaan, maar dat er in het vervolg verwacht wordt, dat er geen aanvraag weer wordt gedaan om eene collecte voor de Chr. school te houden, ook geene Unie- collecte. Het Gemeentebestuur van Elburg schijnt dus de treurige vermaardheid te willen vernieuwen, die Leeuwarden op dit gebied bezit. Statenverkiezing in Gorinehem. De verkiezing voor een lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland (vacature Mr. L. van Andel) zal plaats hebben op 28 Dec. De stemming op 9 Januari. Prov. Staten van Zuid Holland. In de Dinsdag gehouden zitting der Prov. Staten van Zuid Holland huldigde de Com missaris der Koningin de overleden Staten leden Van Seijpe en Roodzand, wier ge kozen opvolgers, Jhr. de Gijselaar en Warnear, respectievelijk voor Gorinchem en Middelharnis, zitting namen. De voorstellers betreffende de krank zinnigenverpleging werden naar de afdeeling verzonden. Sommelsdijk. Terwijl P. Troost Jz. verleden week aan het stroopersen was, had hij het ongeluk zijn hand zoodanig te verwonden dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Woensdagavond 11. zijn de onafge haalde prijzen, bestaande uit een vaars, een vet varken alsmede eenige landbouw werktuigen van de op 7 November 11. al hier gehouden verloting onderling door de leden van de dorpsvereeniging in het Hotêl Spee verkocht. De opgebrachte gelden hiervan liggen nog eenigen tijd ter beschikking van de houders der loten. Met het oog op de algemeene ver gadering der Vereeniging j-Schuttevaer® welke op 30 Januari a.s. te Sommelsdijk zal gehouden worden, zal de afdeeling SommelsdijkMiddelharnis eene buitenge wone vergadering houden op Dinsdag 4 December 's avonds teD 6.30 uur in het hotel Spee, welke vergadering ook toegan kelijk zal worden gesteld voor belang stellenden ten einde in bespreking te brengen op wat wijze hoofdbestuur en afgevaardigden waardig kunnen ontvangen worden. Middelharnis. Terwijl Donderdagmid dag op het Zandpad een aantal jongens aan het vechten waren, kreeg J. v. H. daarbij een schop, waardoor hij neeersloeg juist op het oogenblik dat een wagen passeerde, met het gevolg dat een der wielen hem gedeeltelijk over het hoofd ging en hij vreeselijke verwondingen bekwam, zoodat hij thuisgebracht moest worden en de hulp van den geneesheer noodzakeiijk was. Op Vrijdag 30 November a.s. zal het gewone jaarlijksche schuren van straten enz. plaats hebben. Dinsdagmiddag bij het uitgaan der Bewaarschool, werd een paard van J. T. daar ter plaatse schichtig en wist zich van zijn geleider los te rukken. Een der kleinen werd door het dier omvergeloopen, doch kwam er gelukkig met een paar kleine kwetsuren af. Men wist het beest nogal spoedig in bedwang te krijgen, voor het verder onheilen kon bewerken. Obltgeusjilaat. Naar men met zekerheid verneemt zal sVan den Broek, Magazijns knecht op het Fort P. F. alhier, eerstdaags als zoodanig naar Willemstad overgeplaatst worden. Het reeds meer dan 40 jaar op den Havendijk staand Veerhuis alhier, bewoond door de familie Van Houwelinge, moet volgens bevoegde autoriteiten binnen korten tijd ontruimd worden en de ledige plaats in orde worden opgeleverd. Waarop dan ook door de veerschippers een aanvrage is gedaan, om voor eigen rekening een wachthuisje te mogen plaatsen. Den op den 6en Nov. 11. voor eene maand gevangenisstraf veroordeelde F. v. N. arbeider alhier, heeft voorloopig een buiten- landsch reisje met het stoomschip »Staten- dam« ondernomen. Dirkslaud. Tot en met 1 Dec. bestaat hier de gelegenheid om in te schrijven naar de levering van Spek en gort ten be hoeve der warme spijsuitdeeling, dienstjaar 1906--—1907. Voorwaarden zijn: dat het spek moet zijn inlandsch gerookt, en de gort iulandsche gepelde gerst, tevens moet van de gort een monster overlegd worden, en de Commissie behoudt zich het recht voor, het geleverde af te keuren. Wat voor de zedelijkheid zeker niet af te keuren is, zijn hier van wege de ge meente waar dit noodig geacht werd, de waterplaatsen met een ijzeren ommanteling voorzien. Woensdagmiddag terwijl de knecht van den korenmolenaar Nieuwenhuizen aan het poldersweegje meel afgaf, ging het paard op den haal. Na den Gelderschendijk en den Straatdijk afgemarcheerd te hebben, werd het achter de kaai tót staan gebracht, gelukkig zonder ongelukken veroorzaakt te hebben. Ilerkingen. Bij het verrichten van eenige werkzaamheden viel de vrouw van J. Bech- tum j.l. week in den kelder, met het gevolg, dat zij zoo niet gebroken dan zeker wel een gekneusde pols bekwam. Alhier is door eenige jongelieden een vereeniging opgericht, 'zich ten doel stel lende door het geven van zangstukken enz., de winteravonden gezellig te maken. De vereeniging is dan ook genaamd »Nieuw Leven® en moet naar men verneemt zijn een afdeeling der Rederijkerskamer. De in deze gemeente verkochte huizen van de Wed. Aupperlee zijn door den heer Jac. Snijder gemijnd op f 958." Bij de gehouden inschrijving naar de beide schooltrassen dezer gemeente werden voor den tijd van 5 jaien als huurders aangewezen de hoogste inschrijvers de heeren P Dale en Joh. Kalle. Op de kaai alhier werden dit najaar ruim 4 millioen K. G. suikerbieten aange voerd, gewogen op de fairbank en zal naar schatting met de aangevoerde gehalte bieten de totale hoeveelheid bedragen, ongeveer S millioen K. G. Meiissaiit. Bij publicatie is bekend ge maakt, dat de openbare straten en goten in deze gemeente, op Zaterdag 1 December a.s. moeten worden geschrobt en gereinigd. Aan den milicien P. van Aalst is voor den tijd gedurende welken hij voor

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3