voor de Znidliollandsclie en Keenwsche Eilanden. W oensdag 21N o vember 1906. Antirevolutionair 21ste Jaargang N°. 1191. Orgaan Buitenland. Plaatselijk Nieuws. IN HOC SIGN O VIN CE S Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. &OMM Mi Telefoon Intercomm. Ho. 9. jl Advertentiëu 10 cent per regel en 3/a maal. Reclames 20 per regel, li Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maa^ Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan. I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. .%lle stukken voor «le Bedacfie Itesteuid, A«lveriesitièn eis verdere AtSiiainlstratie iranco toe te zenden aan de» Uitgever l ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gra tis. 22ste LIJNT van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 72,733,29'/, Delfzijl met Farmsum, Uitwierda Biessum, Meedhuizen, Weiwerd en 1 levekes (per lijst) 220,85 Beetgum met Beetgumermoleu.En- gelum, Marssum, Dijkstrahuizen, Menaldum, Slappekop en Schai- gen (per lijst)175,55 Drogeham49,45 Haulerwijk met ged.Haule, Ooster- wolde, Een (Dr.), Veenhuizen en Westwolde105, De Lemmer met Follega en Eesterga 129,29 Opeinde met Nijega (Small). 85,— IJlst125,— Hardenberg80, Holten (gift)3, Eibergen m. Waterhoeken Bekken 210,82 Gendringen17,15 Laren met Verwolde en Oolde 162,07 Renkumm.Heelsum en Doorwerth 163,90 Amerougen met Leersum en Eist 129,28 Nieuw-Loosdrecht70, Polsbroekerdam met ged. Benschop (per lijst) 52,80 Amsterdam 1 (oud-Amsterdam. 1,600,37'/, Amsterdam II (Utr. en Weesp.zijde 57,91 Den Helder met Nieuwediep 150,79 Hoolddorp153,— Ooltgensplaat67,23 Rotterdam II (oud-Kralingen) 319,09'/, Dinteloord110,60 Tilburg44,70 Sittard 2, Totaal van 550 Locale Comités f 77.018,18 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. De Uniecollecte bedroeg te Delfzijl f 113,75, to Farnsum 1 46,50, te Uitwierda f38,25, te Weiwerd met Hevekes f 17 en te Meedhuizen f 5,35. Da Uniecollecte bedroeg te Beetgum f28,(e Beetgumermolen f 102,95, te Engelum f 20,75, te Marssum f 15,90, te MeDaldum f7,95, terwijl voor het tekort voor de Chr. school te Beetgumerinoleu nog ruim f 600 werd gecollecteerd. Te Hardenberg is in de Geref. Kerk voor de Chr. School in het afgeloopen jaar nog f 150 gecollecteerd. De Unie-collecte bedroeg te Amerongen f 79,13, te Leersum f 28,65 en te Eist f 21,59. Waar blijven toch de circulaires met de opgaven van de gehouden Uniecollecte? Vergeet de nagifteii toch niet. E. DEKKSEN, Secretaris der Unie. Minister Ntaal. Valt Minister Staal, dan 't heele Kabinet, zoo lazen we in de Memorie van Antwoord. Want ook 't Kabinet verdedigt het weggaan van 't blijvend gedeelte. Sinterklaas kan dus 't Vaderland een verrassing bereiden, nl. de ontslag name van 't heele Kabinet. Of 't zoover zal komen, is nog niet te zeggendat hangt af van Rechts en een deel van Links, maar dat de kansen tot ontslagneming ernstig zijn, wordt door niemand ontkend. Standhouden Excellentie, roept er een, wiens stem uiteraard van geen beteekenis is. Maar die bladen, welke als leidende organen mogen beschouwd worden, en op wier steun elke Minister prijs stelt, zijn zeer schuchter in hun oor deelvellingen over zulk een stand houden. En geen wonderWie eenige ver antwoordelijkheid voor 's Lands toe komst te dragen heelt, wat met dat weekblaadje 't geval niet is, beseft den zeer moeilijken toestand, waarin Land, v°lk en partijen worden gebracht. Houdt de Minister stand, dan valt 1 Kabinet, waarschijnlijk, en hoezeer wy daarover als zoodanig niet treuren zouden gaat er weer veel kostbare nationale tijd verloren en staat 't te bezien, dat weer een jaar vruchteloos scheiden gaat. En tocher is zooveel te doen op allerlei terrein. En juist daarom zouden we dat standhouden betreuren, omdat ons, lettende op 't verleden, 't geloof niet kan ontnomen worden, dat Minister Staal handelt na politiek bewerkt te zijn. De concentratie zit er achterzij drijft den Minister naar den hoek eener bezuiniging, die, lettende op zijn eerste hegrootingsrede, niet in zijn bedoeling heeft gelegen. Bezuiniging juichen we toezelfs kan deze, nl. de wegzending van 't blijvend gedeelte goed zijn, wat we niet anderen napraten willen, wijl we onze volkomen onkunde erkennen op 't punt van Legerorganisatie, maar dat in plaats van Minister Staal, Mr. Borgesius het sein op onveilig zet, komt ons onweersprekelijk voor. En dat is gevaarlijk. €*e§ciaei«ien door liet Geloot. De arbeidersvereeniging, zoowel als de organisatie's der patroons is in ons Vaderland belangena niet wat zewezen moet en wat ze wezen kan. Ten deele zit ditin 't individualistisch karakter van ons volk; d.w.z. in het ver langen naar vrijheid en het weigeren afwijzen van eenigen dwang, zij dit ook een zedelijke, die 't goede zoekt. Anderdeels zit 't em in het wantrou wen der arbeiders onderling, of zooals een arbeider 't tegen ons uitdrukte je kunt, als 't op loonsbepaling aan komt, niet vast op elkaar rekenen. Ten derde zit 't em in de slapheid der arbeiders, die, zoodra ze eenige verhooging van geld, loon, of minder werktijd langs den weg van »vragen« gekregen hebben, aanstonds het denk beeld van orgaffisatie loslaten, al mikt 't vereenigen ook op meer belangen dan hooger daggeld of minderwerktijd. Ten vierde zit 't em in 't feit, dat de arbeider een mensch is, die, het kan trouwens niet anders, weinig meer bezit dan zijn werkkracht, en daardoor een gevoel van af hankelijkheid bezit, dat de geldman uit den aard der zaak mist; daarom zijn de arbeiders dan, wanneer hun werkkracht des zomers noodig is, wel eens stakingsgezind, maar zoo onnoozel zijn ze niet, of ze voelen wel, althans op het platteland, dat ze machteloos staan, als de boeren het er nu eens opgezet hebben om niet toe te geven dat gevoel wringt meest tijds veel band stuk. Maar een andere factor is de arbei ders in de steden vooral zijn huiverig om den band vast te leggen tusschen hen en Socialisten. Op het platteland is dat minder 't geval, omdat het Socialisme daar nog niet zoovéél wortel heeft geschoten. Doch in de steden heeft 't Socialisme een verleden gehad, en dat werkt nog na. Daarom zijn daar de arbeiders gescheiden, ook omdatde Socialistische vak be weging politieke doeleinden heeft. Het godsdienstig en politieke geloof scheidt de burger-arbeiders van de Socialist-arbeiders, en dat is noodza kelijk, zoolang 't Socialisme in zijn süitdooven der hemelsche lichten, en zijn Klassenstrijd elk Christen-ar beider belet met hen mee te doen. Is dat nu ook op't Platteland zoo Dat is niet met een algemeen Ja of Neen te beoordeelen Scheiding van Christelijke en neu trale Arbeiders kan op 't platteland evenzoo noodig zijn als in de steden dat hangt er maar af, wat men met dat Neutraal bedoelt. De Socialisten noemen zich ook neutraal, maar er schuilt een adder onder het gras. Scheiding der Organisaties door 't geloof, kan absoluut noodzakelijk zijn ook op 't Platteland Wijziging- «Ier wel lot regeling van liet recht van vereeniging en ver gadering, li Het doel, dat de wetgever van 4855 meende te bereiken, is niet bereikt. Het gevaar voor oplichterij en ge waagde ondernemingen, dat men eenigszins te bezweren dacht door den eisch van rechtspersoonlijkheid, is niet geweken. Het Koninklijk toe zicht op de vennootschappen heeft voldoende aangetoond, hoe de Over heid mis kan tasten en de gewaagde ondernemingen onder de Koninklijke erkenning niet minder in aantal zijn, geworden. Het bezitten der rechtsper soonlijkheid heeft thans weinig waar de, omdat 't zoogenaamd preventief, toezicht op de handelingen van zoo'n vereeniging een wassen neus is. On danks alle voorzorgen, faalt het toe zicht, denk slechts om de goedgekeurde statuten der te Amsterdam en Maas tricht gevestigde Speelclubs. En juist, omdat dat toezicht zijn waarde mistomdat de statuten altijd zoodanig kunnen worden geformu leerd, dat de meest onzedelijke han delspraktijken als anderszins kunnen worden gepleegd, daarom is Tbeterdat toezicht niet meer op die wijze als in 1855 is voorgesteld, te doen plaats hebben afgedacht nog van de ontzaglijke administraties aan 't Departement; een administratie, verzwaard door tal van kleine vereenigingen voor muziek, zang, voetbal, kegelspel enz. die waar lijk ook al om rechtspersoonlijkheid vragen, omdat ze daar eenige waarde of eenige voornaamheid in zien hun vereeniging moet rijzen in respect, meenen ze, en de rechtspersoonlijk heid moet daarvoor dienst doen, maar natuurlijk, de wetgever heeft er ad ministratie door, zonder dat de eer lij k heid, rechtschapenheid, zedelij kheid der vereeniging in 't minst niet daar door wordt verhoogd. De wet van van 1855 heeft als uitvoerster van een toezicht geen waarde meer, omdat de statuten elk toezicht kunnen misleiden. Wordt vervolgd Tuin- en Landbouw. „LANDBOUW-ONDERWIJS." XVI. De Wedstrijd. De proef genomen door P. VAN DEN BOGAARD te Oude Tonge had blijkens het verslag ten doel om na te gaan den invloed van verschillende hoeveelheden chilisalpeter op suikerbieten. Behal ve 300 KG. superphosphaat kregen alle vijf per- ceelen op 15 Mei per gemel nog 50 KG. chili en op 25 Juni strooide men op perceeel 2 nog 50 KG. op 3 100 KG. op 4 150 KG. en op 5 ook 150 KG. Perceel 1 en 5 hadden ook slootaarde gehad. In de opbrengsten is een aardige klimming te con- stateeren. 't Onderstaande staatje wijst 'tduidelijk aan. Ga maar zelf de getallen daarin na. Bemesting per Gemet. Opbrengst. 300 KG. super en 50 KG. chili en slootaarde. 300 KG. super en 100 KG. chili 300 KG. super en 150 KG. chili 300 KG. super en 200 KG. chili 300 KG. super en 200 KG. chili en slootaarde. 17913 KG. 17863 18748 20041 21384 Dan komt de eerste proef van J. MASTEN BROEK Jz. te Ouddorp, een bemestingsproef op Oost-Indische kers. Het veld, waarop de proef genomen werd, verdeelde men in drie perceelen, elk 60 roeden groot. Perceel I bleef onbemest, II kreeg 5 KG. chilisalpeter en III eveneens, doch bovendien nog 100 KG. superphosphaat. In by. gaande tabel zijn de resultaten der verschillende bemestingen bijeengebracht. Zooals de lezer ziet, is alles omgerekend per gemet. t-i QJ Bemesting per Gemet. Opbrengst. 1 Onbemest. 300 KG. 2 25 KG. chilisalpeter. 325 3 500 KG. sup. en 25 KG. chili. 420 't Zaad werd verkocht voor f 0,60 per KG. Proef II van .T. MASTENBROEK Jz. te Ouddorp wa s gelijk bemestings- en cultuurproef. Hier werd de werking nagegaan van 200 KGammoniak- superphosphaat en 100 KG. chilisalpeter op Zil veruien, Aioster en Gewone Stroogelen. Wat cy fers drukken dit heel duidelijk uit. Ze zijn in onder staande staat heel netjes bijelkaar gebracht door den proefnemer. PH 1 2 3 4 5 6 Variëteiten. Zilveruien Aioster Stroogelen Bemesting per Gemet. Onbemest. 200 kg. Am. Sup. en 100 kg. Chili. Onbemest. 200 kg. Am. Sup. en 100 kg. Chili. Onbemest. 200 kg. Am. Sup. en 100 kg. Chili. Opbrengst. 10800 KG. 12000 16200 18200 14400 15800 De bemesting had dus wei gewerkt op 't doen stijgen van de opbrengst. Maar bij de Zilveruien, zegt proefnemer, deed zij den groei langer voort duren, zoodat ze later konden worden geleverd en op een tydstip, toen de markt gezakt was. Indirect had men dus nadeel van de bemesting. M. t ruafi baah. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of' mededeelingen z|jn met hetzelfde nummer gemerkt als devrageD waarop ze betrekking hebbon. Vragen. 3. Kan men Chrysanthemums stekken 4. Gaan de wortels onzer landbouwgewassen heel diep den grond in Antwoorden en mededeelingen. 1. Kanariezaad waarde als Veevoeder? Zeer zeker, 't Bevat volgens de voor ons liggende voedertabellen ongeveer evenveel stikstofhouden- de bestanddeelen en vet als haver. Doch van stikstofvrije extratiestoffen houdt kanariezaad slechts 38,5 percent tegen haver 58 percent. 2. Bruinsteen is een oxydeeene zuurstof- verbinding. 't Element waaraan er de zuurstof verbonden is, heet mangaan. FRANKRIJK. In de „Temps" komt Bertillon ver teilen, dat de eerstdaags verschijnende bevolkingsstatistiek (over 1905) nog on gunstiger cijfers zal toonen dan men dusver onder de oogen kreeg. Het aan tal geboorten is geringer geweest dan ooit sinds honderd jaar. Daarentegen is, hetgeen den toestand nog erger maakt, de sterfte toegenomen, hoewel niet aan merkelijk. Die vermeerdering is wellicht tijdelijk en geenszins zóó onrustbarend als de regelmatige daling van het ge boortecijfer, dat in alle andere landen stijgt. In 1904 vermeerderde de bevol king der Britsche eilanden met 475,000, van Oostenrijk-Hongarije met 562,000, van Italië met 387,000, van Duitschland met 862,000 inwoners. „Alle vo ken groeien rondom ons", roept Bertillon, „wij alleen staan stil, in afwachting dat wjj achteruit zullen gaan. En dat zal niet uitblijven." In 1904 waren er 36 departementen, waar het aantal sterfgevallen dat der geboorten overtrof; in 1905 waren er reeds 44. Er zjju departementen, waar men op elke twee geboorten drie sterf gevallen vindt ^Treurige toestanden, wortelend in af schuwelijke zeden. Er bestaat geen on gezien verband tusschen zulke bedroe vende dingen en het „uitdooven van de lichten aan den hemel?" Somnielsdijk. De marechaussee Neele van het detachement Kon. marechaussees alhier, is benoemd tot gemeenteveldwach ter te Goedereede. Middelharnis*. Zondag jl. had het dochtertje van den heer W. Huijsmans, terwijl het zich in de woning van den heer A. Jansen bevond, zoodanig over een kleed te struikelen dat het meisje haar been brak Zaterdag had een der leerlingen van de Chr, school het ongeluk een speld in den voet te trappen. Hoewel alle pogingen in het werk gesteld werd om haar te ver wijderen mocht dit niet gelukken, zoodat men genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel alhier, worden geregeld door een 30 tal personen bijgewoond. De oefe ningen hebben gelukkig een heel wat or delijker verloop dan verleden jaar. Ds Bakker zal op 28 November in het ^vergaderlokaal® optreden, tot het houden van een rede in het belang van het Chr. onderwijs. Alhier worden pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een Chr. Jonge- dochtersvereeniging Het initiatief schijnt uit te gaan van de dames van den Doel en Korteweg uit Sommelsdijk, die reeds bezig zijn begunstigers(sters) te winnen. Stad aan 't Haringvliet. In deze gemeente is eene voorloopige commissie opgericht met het doel rot de oprichting te komen van eene vereeniging in den trant van »Het Groene kruis.® Eene vergadering is daartoe uitgeschreven tegen Dinsdag 18 December a.s. des avonds ten 6.30 ure op de bovenzaal van den heer G. Smits. De commissie bestaat uit de heeren: Du A., W. van Toorenenbergen, Johs. v. d. Gevel, W. van Ettinger, Ds. G. W. H. Esselink, J. Koert Mzn. en L. J Elvé. Aan de kaai zijn ruim 5 millioen K G. peeën gebracht. Het gewicht der gehalte peeën is hierbij niet tnedegerekend. Den Hommel. J.l. Zaterdag kwam den heer M. met zijn, fiets door de Kerkdreef rijden en had het ongeluk in de sloot terecht te komen. Met een nat pak kon hij zijn weg vervolgen. 19 Nov, De schipper J. v. N. werk verrichtende aan de boegspriet, had het ongeluk in de kaai terecht te komen. Spoedig was hij weer op het droge. Oude Touge. Nog dagelijks ziet men Wouter Spruijt in den ouderdom van ruim 95 jaar het dorp rondwandelen. Zijn de publicaties met een flinke letter gedrukt, hij kan ze nog zonder bril van het aanplak bord lezen. De hengst »Fenelon« van den heer K. Dingemans alhier is op de j.l. te Dirks- land gehouden najaarskeuring, goedgekeurd. Zaterdag j.l. had J. de Korte Sz. het ongeluk een paard door den dood te ver liezen. Een zware slag voor iemand die niet verzekerd is. Naar men verneemt heeft zekere Urksche schipper, alhier een collecte gehou den en -j- f 30 gecollecteerd. Nieuwe Tonge. J.l. Zaterdagmiddag zou een schipper op Battenoord, met zijn vaartuig geladen met suikerpeen, wegvaren. Hij was echter nog maar goed op de slikke, toen zijn mast met het zeil overboord sloeg. Spoedig kwamen zij hem ter hulp, om het vaartuig voor anker te krijgen, hetgeen goed gelukte Zondag is hij door een sleepboot gehaald en naar zijn bestemming gebracht. Dirksland. Toen men verleden week met een dorscbmachine toe behoorende aan den heer Nelisse uit een dam wilde rijden, wilde het ongeluk dat een dam uitschoot, en de machine kantelde. Met behulp van domkrachten, wist men het echter (hoewel niet zonder moeite) weder over eind te krijgen.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1