Woensdag 14 N ovember 1906 21atc Jaargang N". 1189. Orgaan io«r de Zuidfioiaamdsclie en Sfieenwsclie IN HOC SIGN O VINCES Buitenland. SSS!siSSS2SBa^iC5Sg25£a Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag, ibonaementsprijs per drie maanden franco per post 50 Geilt. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. JTGEYKB. -BOEKHOVEN. SOMMELSiHJH Telefoon ïnfercomm. So. 8. per regel. ,i Advertenties 10 cent per rogel en 3/a maal. Reclames i Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s 'maal. öienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 5|0 Cent per plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan I Advertentiën worden ingewacht tot Diasdag- en Yt-ijdagmorgen 10 uur. ggSggSagggSjBBB^BZHgBKBSBBgHMBBEBraBaBMMaaa—BBHE^^B^B^MMgBMMmmMaBMga Mr<ir«*r*hvei. Alle fslufcfeen voor «le Kedadle teesletwö, Advc^tefiitiéfii en verdere AgimSasi^frattfie frajie® f,oe ie ■nemïem «mw cseag Uafigever. lie oude füoslatsrfefe koopen. Behoudens één uitzondering hebben we 't zakelijke stuk der Burgemeesters van Middelharnis en Sommelsdijk met groot genoegen gelezen en met niet minder groot genot het aanbod van den heer Adriaans om door taxateurs te laten opnemen de waarde der fabriek en ze dan voor dien vast- gestelden prijs van de hand te doen. Te meer achten we beide stukken van waarde, omdat van achteren blijkt, dat er groot misverstand héelt voor gezeten èn bij de Burgemeesters èn bij den heer Adriaans. Want wat blijkt nu de zaak te zijn? Op 24 Juli 1905 schrijft de beer Adriaans aan Burgemeester Mijs,dat hij genegen was de fabriek te verkoo- pen, ?n.l. na taxatie door beëedigde gasdeskundigenmaar bet antwoord luidde op 27 Juli: ik ben vóór gemeente exploitatie, doch wil een nieuwe fabriek bouwen en de Uwe niet overnemen. Nu komt één goed jaar na 27 Juli (op 1 Oct. staat er in 't stuk der Bur gemeesters) bij den heer Adriaans weer een briefje van Burgemeester Mijs, of de fabriek te koop was en zoo ja op welke voorwaarden en tegen welken prijs. Stel U nu voor, hoe vreemd de beer Adriaans moest opkijken over zoo'n particulier briefje Een jaar te voren schreef de heer Mijsik wil de uwe niet, we willen een nieuwe fabriek, en nu op i Oct. is Z.Ed. veranderd en schrijft hij over koop der oude fabriek. En dat alles gaat zoo maar particulier Had de heer Adriaans kunnen be grijpen, dat de heer Mijs dat verzoek van '1 Oct. om inlichtingen gedaan had, uit naam van de Gemeenteraden en der Gemeenten, natuurlijk zou hij terug geschreven hebben: »Edel Achtbare heeruit mijn brief van 22 Juli 1905 weet U mijn voorwaarden, n.l. taxatie, daar houd ik me nog aan en daar blijf ik me aanhouden, omdat dat de redelijkste en de eenig humane weg is« maar de heer Adriaans be schouwde dat briefje van 1 Oct. als een, laten we 't kind maar bij zijn naam noemen, als een smoesje Zoo iets moest op den heer Adri aans een heel vreemden indruk maken en gaf den schijn of de heer Mijs eens achter de schermen wou kijken, wat er toch van aan was, n.l. van de onderhandelingen over den verkoop der Gasfabriek in die maand October want nog eensüe burgemeester kende de voorwaarden zeer goed. YVelke onjuistheid is door Burge meester Mijs in deze kwestie begaan door hetwelk nu gelukkig wel weinig geschrijf en gewrijf en warme hoof den zullen ontstaan. Deze Den brief van den heer Adriaans over die taxatie had men in '05 in den Gemeenteraad moeten neerleggen en wou de heer Mijs dat toen niet doen, omdat hij persoonlijk tegen de over name der oude fabriek was, dan had Z E A. die voorwaarden moeten bekend maken verleden week, toen het lange stuk over de nieuwe fabriek op de tafel kwam, maar inplaats van die oude bekende voorwaarden te zeggen, komt er op tafel een briefje over 1 1 dat over de voorwaarden niets rept en niets behoefde te reppen Wiipt df burgemeester kende ze, Eu dat krachtelooze briefje vormt nu den grondslag der besprekingen Sommelsdijk ,a° Een krachteloos briefje hierin, om dat er alleen in gezegd wordtde fabriek verkoop ik, en als derde reflec tant kan ik de Gemeente nu niet beschouwen, waarin de heer Adriaans volkomen gelijk had. Handel is handel. De heeren Burgemeesters hadden in Juli 'J905 door moeten tasten, toen was het ijzer heet om te smeden maar ze hielden de Gemeenteraden onkun dig van wat er gaande was tusschen hen, en den heer Adriaans. Doch on juist was ook de heer Adriaans, die niet met particuliere briefjes had moeten werken, maar officiëei. Maar nog eensdat alles achten we voorbij, 't Misverstand is opgehel derd slechts particuliere briefjes heb ben hier een moeilijke vraag inge wikkelder gemaakt. Ingewikkelder F Uch neende zaak slaat voor ons zooDe Burgerij moet desnoods een request indienen bij den Gemeenteraad om hem te verzoekeu de oude fabriek te koopen na taxatie. De Gemeenteraad kieze taxateursde heer Adriaans ook; en die samen kiezen weer een ander en zooals de beslissing valt, zoo valt hij. Wat kan ons, Gasverbruikers, al die particuliere briefjes schelen over f 85000 en dito, dito. Wij hebben alleen te maken met ol'flcieele stukken en officieel aanhangig gemaakte kwes ties. Al het andere iaat ons betrek kelijk koud. Wij, Gemeentenaren, hebben toe te zien, dat Burgemeesters en Wethouders en Gemeenteraden recht door zee gaan, en onze belan gen op een eerlijke en rechtvaardige manier behartigen, En dan nog eensWe hebben maling aan die brieljes, maar we hebben recht ais belastingbetalers te weten, hoe de oude fabriek kan gekocht worden. En dan zal wel blijken, dat die som heel wat kleiner is dan een ton of 85000 gld. We maken ons sterk, dat heel de Gasfabriek niet duurder op stok komt dan op een 8035000 gld, zoo onge veer wat de Gemeenten ervoor willen geven En is 't duurder, fiateerlijk duurt 't langst. En recht door zee Wat moeten we trouwens met twee gasfabrieken doen ConcurreerenO wee! dan durven we aan de Gemeenteraden verzekeren, dat er nog nooit zulk duur gas zal gestookt zijn en nog nooit zooveel betaald in den Hoofd. Omslag. Want dat kan toch ieder wel begrij pen Als de burgerij van Middelharnis en Sommelsdijk ziet en weet, dat men op onchristelijke, onredelijke manier iemand in den grond wil boren, dan mogen de Burgemeesters denken, dat zij tal van gasverbruikers zullen krij gen, maar dan zullen ze zich zeer vergissen. Noch in Middelharnis, noch in Sommelsdijk zullen de gasverbrui kers naar de Gemeentefabriek over komen geen zegen, geen vrucht, maar een vloek zal rusten op zulk revolu tionair bedrijf als nu afgespeeld staat\ te worden. Daar leent de burgerij zich niet voorEn niet één antirevolutionair Gemeenteraadslid. Het zou een schande zijn, als hij dat deed. Want 't is gruwelijk onrechtschan delijk misbruik van overmacht om een ander, die taxatie wil, terug te stooten en te zeggenweg met je fabriek, weg met de duizenden guldens, die ge ter verbetering der fabriek hebt uitgegeven ook om den gasprijs te kunnen verlagenweg met je, we hebben de Macht om je te knevelen, en die passen we op je toe, want onze Macht gaat boven de Rechtvaardigheid. Tegen dat gruwelijk onrecht verzet- ton wij ons als Antirevolutionair; neen, verzet zich ieder eerlijk, rechtschapen burger, van wat kleur en richting hij ook is, Taxatiedat wil de burgerij en daarna de oude fabriek overnemen. We vragen dit niet uit sympathieën voor den heer Adriaans, want zijn persoon en persoonlijkheid laten we geheel voor wat ze zijn; maar we beschouwen heel deze zaak uit het oogpunt van 't Algemeen Belang, het eenig juiste standpunt dat door heel de burgerij moet worden ingenomen uit 't oogpunt vaifYedelijkheid, waar over dan van ons geheele Vaderland nu en in de toekomst met lof zal worden gewaagd. Hoe zoudt gij het vinden, heeren Gemeenteraadsleden, die boer, bakker of koopman zijt, als de Gemeenten eens één groote bakkerij gingen oprichten of één grooten winkel, en ze boorden U in den grond. Zoudt ge geen noodschreeuw aan heffen, en heel de burgerij oproepen tegen dien broodroof. Welnu, zoo is 't hief met de Gasfa briek net eender. Elkaar in de wielen rijden, is 't gevolg. Eu daar zullen we ons in naam der Burgerij, in naam van alle humaniteit, rept kracht en klem tegen verzetten, ook om wille van onze portemonnee. In den ordelijken weg wenschen we een Gemeente-gasfabriek, maar geen revolutionair bedrijf, waar nooit zegen, maar van den beginne af vloek op rusten zal. Of «Ie Pers. IJdelheid in de kfecding. Onder de vele zonden en dwaasheden die op den huidigen dag bij alle rangen der maatschappij zijn op te merken, treden vooral op den voorgrond, welke met de kleeding in verband staan. Waar gij u ook heen begeeft, overal ziet gij personen, die, naar 't schijnt, niet weten hoe zij zich belachelijk genoeg kunnen maken die maar al te duidelijk toonen meer aandacht te schenken aan het lichaam dat weldra voedsel voor de wormen zal zijn, dan aan de kostelijke ziel, die eeuwig bestaan zal. O, welk een zonde en dwaas heid, zooveel geld en tijd te besteden aan het ontsieren van den mensch, terwijl zoo veel vereenigingen tot bevordering van Gods Rijk een kwijnend leven lijden, en zielen verloren gaan, omdat zij niet gekleed zijn met de gerechtigheid van Christus. Mijn jeugdige vrienden, raadpleegt Gods Woord van 't begin tot het einde, en gij zult bevinden dat, terwijl het op reinheid en netheid in uw kleeding aanhoudt, alle buitensporigheid afkeurt. Ziet toe, dat gij uwe zielen niet verliest te midden van ai den opschik en al de ijdelheid der wereld. Overdenkt met ernst de volgende anec dote. Een jonge dame van omstreeks twintig jarigen leeftijd was het eenig kind van rijke ouders, die buitengewoon veel vaD haar hielden. Niets weid gespaard, om haar opvoeding te voltooien en haar, naar den wensch harer moeder, te doen schitteren in de kringen, waar men de mode in alles navolgt. Maai zij de dochter werd ziek 't Was een vreeselijke tijd, want zou nu al de hoop en verwachting van ouders en kind verijdeld zijn De dominee werd geroepen. Hij sprak van dood, oordeel en eeuwigheid. Zulke taal was nooit tot dc dochter gericht en zij beefde. In haar sterfure vroeg zij om eenige harer mooiste kleederen. Toen Zij haar gebracht werden, keek zij haar moeder aan en zeide»Deze hebben mij in 't ongeluk gebrachtMoeder, gij hebt mij nooit onder 't oog gebracht, dat ik jong kon sterven. Gij hebt mij niets anders geleerd, dan dat ik deze wereld blijde moest doordartelen, dat ik steeds goed gekieed moest zijn en de ijdelheden van dit leven moest genieten. Waartoe leerdet gij mij dit Gij wist toch, dat ik óók kon sterven, en voor 't gericht moet verschijnen Gij hebt mij nooit aangeraden den Bijbel te lezen, of als gij mij naar de kerk deed gaan, dan was dit om met mijn kleeding boven anderen uit te steken, Moeder, gij hebt mij in 't ongeluk gebracht 1 Neem ze weg en bewaar ze ter herinnering aan uw zonde en aan mijn treurig einde. Eenige oogenblikken later stierf zij 1 Waar is haar ziel (Overgenomen »Pas op de kleintjes.Brengen wij dit spreekwoord in toepassing vooral met het oog op onze kleine kinderen. (»De Oranjevaan.<r) Tuin- en Landbouw. „LANDBOUW-ONDERWIJS." XV. Als naar gewoonte wordt het slot van de ver slagenreeks van „Landbouw-Onderwijs" ook weer nu gevormd doordat van den „wedstrijd in het uit voeren van proefnemingen door Oud-leerlingen van Landbouwcursussen." Er werd nu, blijkens dat verslag, door zes oud leerlingen aan den wedstrijd deelgenomen. Het waren C. den Eerzamen Fz. te GoedereedeP. van den Bogaard te Oude ïongeJ. Mastenbroek ,Tz. te Ouddorp; L. W. H. Vogel te Goedereede; P. van Erkelens Cz. te Goedereede en C. Dorst te Nieuwe Tonge. De Commissie van beoordeeling bij dezen wed strijd, bestaande uit de heeren M. W. V. van Bijlevelt, J. van Schouwen en L. Pen is van meening, dat de verslagen (er waren een 10 inge komen) over :t algemeen bevredigend mochten heeten, hoewel er nog al eens aan ontbrak het maken van voor de hand liggende gevolgtrekkin gen. Ook moest wel eens navraag worden gedaan omtrent de bedoeling bij het niet juist weer geven. Er werd dan ook geen eerste prijs toege kend. De ingekomen verslagen werden als volgt be kroond C. den Eerzamen Fz. voor één proef 5 gld. P. van den Bogaard 5 gld. J. Mastenbroek Jz. voor drie proeven 7.50 gld. L. W. H. Vogel 5 gld. P. van Erkelens Cz. één proef 2.50 gld. C. Dorst voor een resumé van vroeger door hem gehouden proeven 2.50 gld. Wij zullen de verslagen, zooals ze zijn gerang schikt door de Commissie achtereenvolgens op nemen. No, 1. Afstandsproef bij aardappelen. ProefnemerC. DEN EERZAMEN Fz. te Goedebeede. Het proefveld was gelegen in den Grooten Zuiderpolder, en bestond uit zavelgrond. De aardappelen, die tot proefneming dienden, waren Eigenheimers, voor het tweede jaar ver bouwd. Het proefveld was verdeeld in 5 perceel en, elk van 50 roeden (0,076-5 H.A.) Het aantal poters op de roede uitgezet be droeg op Perceel I 45 poters. II 50 III 55 IV 60 v 65 Alle perceelen werden bemest met Kaïniet in het najaar, superphosphaat in het voorjaar en chilisalpeter in de maand Mei. De poters zijn gelegd den 4den April met den scheut naar boven. In den nacht van 22—23 Mei zijn de enkele, die boven stonden bevroren. Begin Juni stonden de aardappelen op alle per ceelen goed in de rij, behalve op perceel I, waar ongeveer 8 pCt., en op perceel V, waar ongeveer 5 percent achter waren tengevolge van koudeen »atheid. De aardappelen groeiden verder uitste kend op alle perceelen. Half Juli kwam de ziekte in het loof, welke zich echter niet sterk uit breidde, maar toch bleek bij het rooien, dat er nog enkele zieke knollen waren. Óp 15 September werden de aardappelen gerooid, en bleek de opbrengst te zijn Perceel I 17 Hl. aardapp. en 1,8 Hl. poters. ttt 2 TTT 2,5 18,50 2,7 V 18,8o 3 of per Gemet (0,4592 H.A.) Perceel I 102 Hl. aardapp. en 10,8 Hl. poters. JK 12 nr ij, 15 V 1131 Is'2 V n 18 De aardappelen zijn verkocht voor 3 gld., en de poters voor 1,50 gld. per III. Zooals uit bovenstaande opbrengst blijkt, ia het verschil tusschen de perceelen niet groot. Toch is het aan te raden, geen te ruimen stand aan de Eigenheimers te geven, en 60 a 65 poters op de roede te zetten, omdat deze aardappelen veel beter geschikt voor den handel waren dan die van de andere perceelen die veel te groot zijn. Als men een geheel gewas van die groote Eigenheimers had, zou men er niet den vollen prijs voor maken en de geldelijke opbrengst minder zijn. Tot zoover het Verslag. Een aardig opgezette proef. Ook voor de anderen wel waard, om aandacht aan te schenken. Het is jammer, dat niet even opgegeven zijn de af stand onderling en in de rijen. M. ¥iriicsgbaali. Vragen en Antwoorden worden hosteloo3 geplaatst. Antwoorden of mededcelingeit zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen 1. Heeft kanariezaad waarde als veevoeder? 2. "Wat is bruinsteen? Antwoorden en mededeelingen. 999. Hoe warkruid er uit ziet? Als gele draden, ter dikte van een stopnaald en dan vele malen rond gewonden om de plant (klaver b.v.) waarop het woekert. Bladeren ziet men er niet aan. Wel bloempjes, heel klein in propjes bij elkaar, 1000. Zijn hermoes en kattestaarfc 'tzelfde? Heen. Hermoes noemt men ook wel paardestaarf. Kal testaart is eeue plant met gewone bladeren. Hermoes heeft naaldvormige aanhangselen, die in kransen rondom den stengel staan, die in kokertjes uit elkaar gehaald kan worden. FRANKRIJK. Het ontzaglijk woord van minister Viviani heeft nu onthuld, wat dc anti- eleriealen gemeenlijk niet wilden toegeven, maar voor ons vast stond dat de strijd der geavanceerde vrijzinnigheid niet gaat tegen de kerk en haar dienaren, maar wel terdege tegen de reiige, tegen God in den hemel l)e minister beroemde er zich op, dat het geluk was, na een larg proces, om den zwoegenden, vermoeiden werkman aan het verstand te brengen, dat de hemel leeg was dat er slechts hemelsche her senschimmen zijn, en dat, wijl daarboven geen licht straalde, alle licht en alle heil van deze aarde moest verwacht. Eerst, zoo betoogde Viviani, beeft de revolutie van 1789 de rechten van den mensch geschapentoen heeft die van 1848 in staatkundig opzicht den nederig- sten burger gelijk gemaakt aan den mach tigste en daarop is dan de derde republiek in het kindergemoed het revolutionaire zaad komen strooien door het onderwijs. Maar dat is niet genoeg geweesten toen hebben wij ons geworpen op het anticlericalisme wij hebben aan de volks ziel het geloof aan een ander leven ontrukt, bet geloof aan bedriegelijke en onwezen lijke hemelvisioenen Kan duidelijker uitgedrukt, hoe het hier een weloverlegd proces gold, dit in zijn geheel moest doorwerken Eerst het neu trale onderwijs, toen de anlielericale po litiek, en ten slotte het geloof aan een Hoogere macht aangerand, neen, uitgeroeid in de harten. De lichten aan den hemel gebluscht voor den s'.ovenden arbeider Vooral in deze dagen, nu ook ten onzent door geavanceerde vrijzinnigen zoo begeerige blikken naar Frankrijk worden geslagen, is deze bekentenis van Viviani van zoo ontzaglijke heteekenis. We zijn opnieuw gewaarschuwd, waartoe liet drijven der ami-clericalen leidt 1 En we wezen er reeds op dat minister Viviani hier niet een aparte meening verkondigde, die geheel voor ziju eigen rekening blijft. Neen, de Kamer juichte hem uitbundig toemen zegt zelfs dat Clémenceau de handen niet liet zakken, om het gejubel maar lang te doen aan houden en ten slotte werd dan ook be sloten om Viviani's rede in de 36.000 gemeenten van Frankrijk te doen aan plakken 1 Van een terugkeer tot God en Zijn

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1