EERSTE BLAD. Zaterdag 10 November 1906. 21slc Jaargang N°. 1188. An tire votu air Orgaan vo»r tic Zuidliollandsclie en 25eeiiwsclte Eilamlcii. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. 1 Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Roekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten warden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Gemeentelijke Gasfa briek. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UJTGEYER j SOMMEALSMUJfH. 1 Telefoon Intercomm. No. 3. AUe stukken voor «Se Mte«taeiie bestemd, Asiverteistiësi eis verdere Adiiaisaistrafie franco toe te eenden aan «Sen Uitgever, 39de en 30ste LIJST van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport. f 62,987,36 Uniegift van H. M. E. Gz. te Sch., coll. in de Evang. lok. aldaar 3,75 Uniegitt van Mevr. de wed. G. F. de J. te G5.00 Baflo met Eenrum, Easquert, Saa- xumhuizen en Tinallingen149,12 Nieuwolda met 't Waar 177,40 Oostwold (Oldambt) met Oostwolder- polder, Midwolda, Finsterwolde en Finsterwolderpolder217,90 Ulrum met Vierhuizen en Klooster buren W. ged250,00 Westernieland (per lijst en Evang. lokaal) 50.02 Grouw (gitten)17,60 De Knijpe 28,46'/* Marrum met Wester-Nijkerk104,00 Minnertsga met Firdgum83,20 Paesens met Moddergat 57,16 Tjerkgaast met Idskenhuizen, St. Nicolaasga, Doniaga, Boornzwaag Langweer, Ter Oele en Legemeer S9,65 Winsum (Fr.)56,50 Lutten a/d Dedemsvaart met Slag- haren26,00 C ulemborg met Beusicbem, Zoel- mond, Asch, Eavenswaai en Buren (per lijst)135,90 Driel bij Zaltbommel 1,25 Lunteren (per lijst) 295,00 Wel met Ammerzoden 7,50 Amsterdam III (Overtoom c. a. met ged. Sloten)494,44'/* Katwijk a/d Eijn met Valkenburg (Kerken)44.23 Nieuw-Lekkerland144,60 Meerkerk132,17'/* Papendrecht159,72 Piershil (per lijst)10,75 Poortugaal (G. K.)2,50 "Westmaas116,41 Aduard met Dorkwerd, Oostum, Fran- sum en Den Ham (per lijst) 162,00 Nieuw-Beerta Narum met Nuis, Noordwijk, De Wilp en Niebert141,25 Eimorra met Allingawier en Tjerk- werd 93,00 Borger Deventer met Colmschate. 149,12 Elleaom met Middachtersteeg 67,34 Haarlo (per lijst)173,01'/* Sillevolde met Terborgh en Etten 41,76'/* Varsseveld359,00 Zelhem met Wittebrink en Hum- melo188,49'/* Amersfoort met Hoogland 256,63'/* Zegveld met Zegveldsche Broek (H. K.)77,88 Nederborst den-Berg met Ankeveen 78,00 Oostzaan17,15 Giessendam met Giessen-Ouderkerk (Benedenkerks) en Hardinsveld (Beneden)148,00 Hendrik-Ido-Ambacht met Oosten- dam 239,94'/, Melissant9.57'/, Moercappelle59,54 Mijnsheerenlandn 238,30 Oud-Vosmeer (per lijst) 78,50 Wissekerke (N.-B.) met Geersdijk (per lijst) Breda met Prinsenhage, Chaam en Ginneken107,87'/* Nieuwendijk (Almkerk) en ged. van de Werken119,11'/, Werkendam met ged. van de Werken 226,65 HAGIFTEN", Assen8,25 Wetsinge-Sauwert3.67 Alkmaar2,75 Rijsoord6,75 Rijswijk bij den Haag. 21,00 Roodesehool8,50 "Waarder10,00 Zevenbergen (coll. Geref. Kerk) 18,02 Voorschoten5.00 Hazerswoude (dorp) 2,50 Meppel3,25 Rijswijk bij den Haag. 3,00 Rotterdam67,50 TotaaL van 500 Locale Comités f 69,175,38 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Te Westernieland is behalve de Uniecollecte nog verzameld f 2,824,18 voor schoolbouw. Behalve de Uniecollecte is te Lutten aan de Dedemsvaart aan maand'elijksche schoolcolleeten in de Ge ref. kerk in het afgeloopen jaar nog plm. f 240 ontvangen. Onder de Uniecollecte te Culemborg zijn f 5 begrepen uit Kerkwijk. Üe Uniecollecte bedroeg te Katwijk a/d Rijn in de Ned. Herv. kerk f 25 an in de Geref. kerk f 19,23. De Uniecollecte kon dit jaar te N. Beerta tot ons leedwezen niet gehouden worden. lot onze bittere teleurstelling kon dit jaar de Uniecollecte te Borger, die het vorige jaar f272 opbracht, niet gehouden worden. De Uniecollecte bedroeg te Zelhem f 142,14'/, en te Wittebrink met ged. Hummelo f 46,35. Te Zegveld is behalve de Uniecollecte in het afgeloopen jaar een schoolcollecte in de Herv. kerk nog t 602 verzameld. Het zal de vrienden van de Unie „Een school met den Bijbel" zeker tot dank aan den Heere stemmen, als zij vernemen, dat, ondanks de treu rige 17de lijst en het niet houden der Uniecol lecte te Borger de opbrengst van de Uniecollecte bij de 500 gepubliceerde Locale Comités f 650 hooger is, dan die van bet vorige jaar bij die zelfde Locale Comitéi. Hartelijk hopen wij, dat de opbrengst der nog te wachten 185 opgaven evenzeer reden tot vreugde zal geven. Wij wachten ze spoedig. Wie nog eene Uniegift of nagift heeft, verzuime niet haar te bezorgen ter plaatse waar het be hoort. indien de Correspondenten niet mochten weten, waar zij nog moeten afgehaald worden. De Uniecollecte moet blijven de thermometer van onze liefde voor de School met den Bijbel. II. DERKSEN, Secretaris der Unie. Ilebletreclit op Tabak. Vooruit behandelt in vogelvlucht de tabaksbelasting, en zegt ('t is weer als bij de andere wetsontwerpen)we behooren tot de tegenstanders van dit ontwerp, maar dan verdedigt het Minister De Meester tegenover Mr. Harte, met deze woorden Wil de Minister een hooger invoer recht op tabak In geenen deele. Dit blijft bepaald op 70 cent per 100 kilo. Wil de Minister hooger recht op sigaren of sigaretten Volstrekt niet. Dit blijft bepaald op f 40 per 100 kilo. Er is dus geen sprake van, dat onze tabakshandel zou kunnen lijden van het voorgestelde recht. Dat wordt geheven van den binnenlandschen ver bruiker en verkooper. Het wordt ge heven in verhouding van den omzet van den verkooper. En nu is het besluit, dat zij er uit trekt: Minister Harte vroeg een hooger recht op tabak en bedreigde aldus onze bloeiende tabaksnijverheidMi nister De Meester brengt deze totaal niet in gevaar, hij wil geen hooger invoerrechten, doch een recht opliet binnenlandsch gebruik. Ja, als Mr. Harte die nijverheid bedreigd had, zou Vooruit nog niet ge lijk hebben maar dat deed de Oud- Minister niet. Zie hier 't bewijs I11 de Tariefwet werd voorgesteld onder no. 397 a. Tabak in rollen of bladen en tabaksstelen f 2,50 per 100 KG., of f 1,8 hooger. b. Tabak gekorven, karotten, snuif enz. f 25 per 100 KG., of f 13 hooger. c. Sigaren en sigaretten f 100 per 100 KG., of f 00 hooger. Uit 100 KG. tabak maakt men ge middeld 15000 sigaren; en dies was door het invoerrecht een kistje van 100 sigaren het 150ste deel van 180 cent duurder geworden is goed 1 cent. Ontzettend cijferEen kistje sigaren wordt door Mr. Harte 1 cent duurder gemaaktEn daarmede bedreigde hij onze bloeiende tabaksnijverheid Maar nog iets. Door Mr. Harte werd de opbrengst van het hoogere tarief uit de onbe werkte ingevoerde tabak geschat op f 500,000, maar Minister De Meester schat zijn debietrecht op 2 millioen. Hij zegt op blz. 15: »De opbrengst van een debietrecht op tabak ten be drage van 10 pCtzal volgens raming, 2 millioen beloopen. Dat is precies 4-maal zooveel, en ieder gevoelt nu de beteekenis van Vooruit's argument: Minister De Mees ter wii geen hooger invoerrechten, doch een recht op 't binnenlandsch gebruik. Zeer zeker4 maal zoo drukkend als een invoerrecht. Viermaal zoo drukkend zeiden we. Maar 't is meer; want de invoerrech ten, daarover zijn alle Staathuishoud kundigen 't eens en niet één handels man zal 't tegenspreken, worden voor een deel gedragen door den buiten- landschen verkooper, den exporteur 't ligt trouwens in den aard der zaak. En als de invoerrechten iets drukken, dan kan dit in volkomen mate gezegd worden van een debietrecht, juist omdat dit recht het binnenland raakt; 'tis een accijns, die als alle accijnzen, met volle gewicht valt op den con sument, den gebruiker. Ja, maar, zegt een lezerDat Mi nister De Meester 2 millioen uit onze pijpjes halen wil is onverantwoordelijk, en Minister Harte kwam dank toe voor zijn tariefmaar hoe zit 't met deze zaak Bewerkte tabak als snuif enz. was f i z invoerrecht per i oo KG. Minister Harte maakte erf 25 van. Minister De Meester houdt de f12, dat is dus i 13 minder. 't Is zoo, maar weet gewei, dat de invoer van die bewerkte takak zoo luttel is, dat de meerdere inkomsten maar 1 9001) zouden bedragen? Weet ge wel, dat de ingevoerde onbewerkte tabak op 20 millioen KG. wordt geschat, en de snuiftabak maar op een kleine 40,000 KG.? Dat dus, zooals Vooruit beweert, onze bloeiende tabaksnijverheid bedreigt wordt is wat al te mal. Integendeel, als er nog eenig gevolg van die f 13 te wachten was, dan was 't juist bloei of vooruitgang, want daardoor werd de buitenlandsche snuiftabak wat meer geweerd en kon de inlandsche meer iloreeren. Hier was juist de protectie, de bescherming aan 't woord, want men vergeteniet, dat de snuif uit onze Geldersche tabak ook wordt vervaardigd en hoe meer buitenlandsche snuif wordt geweerd door hoogere invoerrechten, des te beter voor de tabaksplanters of telers in Gelderland. We zien dus, dat Vooruit zich in haar betoog vergistwant onze tabaks mij verheid ging niet achteruit door de invoerrechten door het duurdere kistje sigaren ad l ceoten de snuif tabaksindustrie ging in 't geheel niet achteruit, maar de tabaksteler ging er iets mee vooruit door meer leverantie aan die snuiffabrieken. Rest nu nogde buitenlandsche sigaren en sigaretten ad f 100 die bij Minister Harte f 60 hooger waren, dan tegenwoordig. Maar lach nu niet! Want die uitheemsche sigaren zijn meest de fijne soorten, die juist ge rookt worden door de rijke lui en een kistje van die Havanna's komt dan 40 cent hooger. En dat kunnen die menschen best betalen 't Is alles dus precies andersom als Vooruit schrijft. Deze Minister drukt met zijn accijns op arm en rijk, maar op de armsten het meest, omdat de rijken het wel kunnen betalen; van de 2 millioen gulden komt het meeste uit de zakken der armeren Maar minister Harte liet de rijkeren 40 ct. per kistje sigaren meer betalen, en de armeren maar .1 cent. De tabaksleler ging met Harte's wet vooruit, maar door 't ontwerp van min. de Meester gaat hij eer achteruit. Het onderwerp hierboven genoemd, behoort onder de wetenschap, die men tegenwoordig met den naam van Soci ale Gemeentepolitiek bestempelteen wetenschap, waarbij men nog aan 't begin staat, en dus als glaswerk, voorzichtig te behandelen. Het inzicht in die wetenschap is daarom nog zoo belemmerd, omdat zoowel in 't Buiten- als in ons Vader land nog weinig in de praktijk datgene is uitgeoefend, wat aan zoo'n weten schap basis, grondslag, houvast geeft. De ervaring is de beste leermeeste res, en juist de Sociale Gemeentepo litiek heeft te weinig ervaring. Hoe dat komt, begrijpt ieder, die 't Staatsle ven der laatste 50 jaar eenigzins van naderbij heeft bekeken toen de Staat als Vader optrad over alle terrein, behalve 't Sociale leven. En die ont houding, dat laat-maar-waaien-stelsel werkte na op de Gemeenten maar sinds de Staat aan 't ingrijpen is in de sociale verhoudingen, hebben de Gemeenten begrepen, dat ook zij in dit uitnemende streven niet achtep- mochten blijven. Maar zelfs dit standpunt deugt nog niet. De Gemeenten moeten niet volgen, ze moeten vooropzij zijn de eerst aangewezen lichamen om die Sociale politiek ter hand te nemen ze moeten aan den Staat een exempel, een voor beeld geven van de Macht van het Kleineze moeten door haar praktijk den Staat een gids wezen, hoe hij ten opzichte van eigen Inrichtingen, eigen werknemers, eigen loonen, rusttijden, enz. handelen moet, wat voor den Staat weer een reden is om voor al de Landsbelangen hetzelfde goeds te zoeken, wat in de Gemeenten voor haar Gemeentenaren wordt gedaan. Om concrete voorbeelden te noemen, die tot de Sociale Gemeentepolitiek behooren a. winkelsluiting b. arbeidsbeurzen c. landuitgifte in erfpacht; d. verzekering der Gemeentewerk lieden tegen werkeloosheid e. drankwetcommissies f. tramaanleg g. waterleiding h. gasfabriek i. verhuring der aanplakborden j. reinigingsdienst; k. grondaankoop; 1. subsidies aan woningvereenigin- gen; m. loon- en werktijd-minimum n. woningbureaux. enz. Over de Gasfabrieken in een volgend artikel. OP UITMIJM. Het pessimisme is een der grootste kwalen van onzen tijd. 't Is meer gezegd, maar er is reden, om het te herhalen. Ik heb eens van èen onzer eerste letter kundigen, man van gezag onderde»nieweren« gehoord, dat hij heele avonden op de canapé kon liggen, zuchtend en steunend, soms wegsmeltend in tranen. Ook als hij bezoek had, kon hij zulk een séance ten beste geven, af en toe onderbroken door snikwoordekens en er moeten discipelen geweest zijn, die na afloop getuigden, dat ze een heerlijken avond bij den >meester« hadden gehad. Anecdote of niet, het typeert vele levens beschouwingen. Ze zijn nu eeDmaal op de wereld en ze moeten er door, dat kan niet anders, maar ze gaan met looden schoenen. Al wat ze zien, is met zwarte randen omgeven; 't genot, dat ze nog proeven heeft een bitteren bij en nasmaak; ze zijn pessimist van het hoofd tot de voetzool toe. Wel loopt er heel wat namaak door. Meer dan een onzer nieuwere letterkundige zou men het, ze hoorende boomen achter hun potje bier in het artisten-café niet aan zeggen, dat ze in hun werken de aarde en al het aardsche niet anders dan met een grimmigen blik bekijken kunnen. Maar er zijn ook vele echte pessimisten, uit wier woorden en geschriften u een echte kerkhofwind tegenwaait; die hun laatste hoop nog gevestigd hebben op de »koele meren des doods* en in opperste vertwijfeling uitroepen; En of God leeft weet geen Eigenlijk geeft dan ook het kerkhof nog geen juist beeld; beter nog is het te spreken van een lijkoven lucht, waardoor 't ge bladerte, dat onze graven beschaauwd nog, ten spijt van alle godverzaking, de profetie ruischt van de wederopstanding der dooden. Nu kan ik me van de kinderen der wereld dat pessimisme begrijpen, zelfs als het komt tot dat schrikkelijke uiterste, 't welk Bilderdijk teekende, toen hij zong En als alles tegenloopt, Dan uzelt maar opgeknoopt. Voor hén is er geen grooter raadsel dan de loop van de dingen dezer wereld. Het gaat hun duizelen. De man, die netjes leeft, goed op zijn zaken past, ieder 't zijne geeft en een model van braafheid is, struikelt over stapelingen van tegenhedcn, zinkt ónder, als de ongelukkige, die uit het water z'ch tegen een brokkelenden wand wil opwerken, maar geen vastigheid meer vindt voor zijn voet, tot hij geheel verzwolgen is door een vloed van ellende. De ODgerechtige man daarentegen, die het kwaad indrinkt als water, wien elk minder goed is, een schurk in 't kwadraat, komt er vaak bovenop en regeert de wereld of een deel ervan. Dat is een raadsel, om wanhopig van te worden. Dat brengt tot de gedachte, dat er geen wereldbestuur is, of dat een boos noodlot het 2>rad van avontuur* zóó draait, dat bóven komt, wat ónder leggen moest. En daar de mensch weet, er toch niets aan te kunnen veranderen, wordt hij pessimist en geelt alle hoop op de toekomst op. Onder de jongelui kunt ge dat al merken. Nauwelijks behoorlijk gebaardzien ze met onverscholen minachting op de dingen dezer aarde neer waar toch niets goeds van te wachten is; moeizaam slepen ze zich voort alle énergie week uit hun oog; alle veer kracht smolt weg uit hun gestalte; ze drijven voort op den stroom van 't leven, futloos, stuurloos, hopeloos. Als het dezen lieden al te machtig wordt, dan verdooven ze het knagende pessimisme door geestelijke morfine: dan willen ze lachen, lachen! Zie het aan onze schouwburgen, variête's en dergelijke inrichtingen. Ga de aankon digingen maar na en het is»Groot lach succes k »Lachen, lachen, lachen!* Zoo trekken ze volk. Ik ken niets droevers, niets aangrijpenders, niets dat u zóó voert tot in 't binnenste van uw gebeente, als die lach. Dat is niet de gulle zonnige, zilverglan- zende lach van den optimist, die de wereldsche dingen ziet door het kijkglas des geloofs, maar dat is de dwaze zelfbedwel ming van den pessimist, die zich een lacht oes drinkt, om zich te bedwelmen en de ledigheid van zijn hait te vergeten. Nu hebben wij van dat pessimisme allen een tikje beet. De tijd en de wereld, waarin hij leeft, heeft op den christen grooten invloed, In een weelde- en zondestad als Corinlhe was, moest b.v. Paulus ook bij de »geroepen heiligen* juist tegen die zonden bestraffend en vermanend optreden, die daar inheemsch waren. Hoe zou het dan anders kunnen,

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1