IS. voor de ZiidholSaodieiie en SKeenwsch© Eilanden, onze EERSTE BLAD, s I 1 1 i I 1 1 Zaterdag 21 October 1906, 31ste Jaargang K*. 1184, >en. or den An tirevo hi li onair id der Heer mg, rzittcr. aris. IN HOC SIGN O VINCES Alle snakken voor de itedaclie bestemd,-Atlverïeiitl^ra eis verdere Ada«aBBiIstralie traiseo toe ie aeasdegs nmi 'ilegn ajdffever. 18de LIJST Leiders Be. ftliddeisslassd roer» zlcli. W IIESÏ SUIT 14 IJ M, BuitenBami. 11 ■M r Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. toOMMBÏijSBèMJ H Telcüoon InfercoKins. No. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal« Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, f Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dingdag- en Vrijdagmorgen 10 mir. Rossing E TEz 1 Wiele Klooster "ende Kz h d Chr Sch 3mp hort iet igd Pz Dz nbroek Cz broek Wz iroek Kz broek Cz ■ok. van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport Onstwedcler-Mussel Berlikum (Fr.) met Anjum en Wier Schoonebeek (0. en N.) Balkbrug (Avereerst) Heemse met Collendoorn, Reeze en Diffelen Hengelo (O.) met Wooldaen Oela Lemele metLemelerveld (G.K.l Nijverdal met Hellendoorn c.a. Ambt-Vollenliove II iHeetveld) Harderwijk met Hierden.Ton- sel en Frankrijk Beverwijk met Heemskerker- dam, Wijk aan Zee, Assum, Castricum,Uitgeest en Noot dorp Enkhuizen met Bovencarspel Opperdoes Spaarndam Midsland op Terschelling Winkel met Kolhorn Bergambacht met Bergstoep, Zuidbroek en Berkenwoude Maasland Naaldwijk met Honselersdijk. Ouddorp Schoonhoven met Willige-Lau- gerak Waddingsveen met Zuid-Gou- wekade en Kruisweg Oostburg met Zuidzande Vrouwepolder Sprang met Besoyen en Waal wijk (G. K.) f 60.103.22| 20.— 226.55 152.70 45.75 117.30 118.10 4.244 165. 75.59 137.48 102.101 254.80 7.— 5.50 9.66 8.60 157.S0 331.75 246.24è 275.— 143.85 163.50 91.021 17.53 7.051 Totaal van 450 Locale Comilés t 62.987.36 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Behalve de Uniecollecte groot f 165 is te Nijverdal nog f 1850 verzameld voor den bouw van 2 nieuwe schoollokalen. Behalve de Uniecollecte wordt te Opperdoes wekelijks ern schoolcollecte gehouden, die plm. t 350 per jaar opbrengt. Denk aan de nagiften s.v.p. Op de 20e lijst worden zij vermeld. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Te Hekelingen nam de Socialistische afdeeling aldaar een motie aan, die ze tevens te Abbenbroek op de fede ratievergadering neerlegde en waar ze met groote meerderheid werd aan genomen, een motie, een scherpe afkeuring bevattend over de dwars drijverij van Loopuit, Wijn hoop en gezellen. Besloten werd de volgende vragen te publiceeren Wordt 't niet hoog tijddat de partij haar actie voortzet zonder der gelijke zoogenaamde leiders. Moeten deze zich op hun staat van dienst beroepende ruziezoekers in de partij, ons, arbeiders opvoeden en klaarmaken voor bet leven in den Sociaal-democr. toekomststaat Die vrage zijn ad-rem, van pas. Het gekibbel in de Socialistische partij is voor ieder warm Socialist onduldbaar en wij begrijpen, dat men te Hekelingen eens zijn hart luchlen wou. Is het niet mr. Troelstra tegen Van der Goes, dan is het Wijnhoop tegen Hugenholz; is het niet Loopuit tegen 't Patijbestuur, dan is't Vliegen tegen Mevr. Roland Holst. Een fraai denkbeeld over dat door de federatie genoemde «leven in den Sociaal-Dem toekomststa'at« geeft dat gekibbel echter niet. Als nu reeds over vaak onbenullige zaken, waarin niemand belang stelt dan die Socialist is, een heeten strijd kan gevoerd worden, wat moet het dan wel worden als de »groote« be ginselen moeten toegepast worden, waarover ook thans reeds geen een stemmigheid bestaat, waarbij zelfs de leiders nog niet in 't volle licht wan delen 1 Een partij, wier leiders onophou delijk op voet van oorlog staan met elkander wier leiders steeds wroeten in 't leven van anderen, zal aan de arbeiders niet geven het verlangde leven in dien toekomststaat. Leiders heeten die voorgangers maar die veel te weinig zelfverloo chening bezitten om eigen, ideeën wat achteraf te houden, opdat 't Partij leven niet geschaad worde. En in den Soc. Dem. Toekomst staat zal dat ook zoo zijn: de strijd tegen de burgeoisie zal dan uit zijn, maar de onderlinge strijd zal dan in vlammen uitbreken nu is er nog een vijand, dien men gezamenlijk tege moet trektT kapitaalmaar dan is die vijand er niet meer en wordt het een strijd van Socialisten onderling,- hoe men de zegeningen der Groote kladderadatscli het best zai genieten. Dan zal men nog iets anders zien en hooren dan 't gekibbel der leiders 1 Heusch die toekomst lacht ons niet toe. Er is een tijd geweest, dat de Mid denstanders, en we bedoelen hier meer in 't bijzonder, den Handeldrijvende» Middenstand steen en been klaagde over hun bestaan, 't Was maar las ten opbrengen, werd gezegd, en een zware concurentie voeren tegen de Warenhuizen, die bijna niet vol te houden was 't crediet was niet groot genoeg, sommige wetten des Lands werkten zelfs den Middenstand tegen enz. enz. in één woorder was ma laise. Van andere zijde is toen gezegd Klaag niet langer, maar sla de hand aan den ploegzoek actie toon, dat ge er zijt en dat men U niet onver dedigbaar in een hoekje zet, Wilt gij geholpen worden door den wetgeverhelp dan eerst U zelf En de Middenstand is ontwaakt. Twee flinke congressen zijn ge houden het eerste te Amsterdam, het tweede te Rotterdam en daar zijn de bezwaren van en grieven tegen den Middenstand flink besproken en in lijvige rapporten neergelegd. Nog duurt die actie voort, die niet anders dan tot heil van den Midden stand strekken kan. Naar De Winkelier verneemt, zal de Commissie van voorbereiding in zake de Middenstandstentoonstelling in 1908 te Amsterdam te houden, op Vrijdag den 26 October door den Bondsvoorzitter, den heer Meeuwsen, geïnstalleerd worden. Een achttal plannen kwam reeds bij een der Commissieleden in. Eenige van die plannen zijn geheel uitge werkt, met opgave van kosten voor aanleg van gebouwen, parken enz. enz En vele bewijzen van instem ming zijn reeds ontvangen zoowel van winkeliers als van voorstanders en begunstigers van den Handeldoen- den Middenstand. Zoo gaat het dus in orde. In den strijd om 't bestaan, baat klagen nietalarmeeren is noudzake lijk en daden, die komen. niet terugschrikken voor flinke 't doel kunnen doen nader Wijlen prins Hohenlohe, Duitschland's derde kanselier, behoorde tot degenen, die nog spreken nadat zij gestorven zijn. Menig een, die den buigzamen hoveling, den glad den diplomaat bij zijn leven gekend heeft, zal bij 't lezen zijner Memorie gezegd heb ben Wie had dat achter dien man gezocht P Wie had kunnen denken, als hij zoo losweg babbelde met grooten en minderen of met verschuldigden eerbied luisterde naar de meeningen van zijn eigen en van vreemde monarchen, dat zijn herinnering dan de klan ken als een gevoelig gemaakte plaat zou ^enzet, dat het in en snuffelen kan algemeen wordt opnemen, om ze in een familie-fonograaf na zijn dood uit te zeggen. Algemeen wordt de onbesuisdheid van den jongen Hohenlohe, die voor het groote publiek de deuren wijd o de schuilkameren gluren van zijns vaders hart ze afgekeurd. Ik zal de verdediging van den onbedacht zame, die bereids uit zijn staatsambt getreden is, niet op mij nemen. Er moge durven opivchihi id zijn in deze handelwijze, die iu.< Is achterhouden wil de voorzichtigheid der slang wordt te eenenmale gemist. Prins Hohenlohe Jr. naar onze manier van spreken weet niet wat hij zeggen of zwijgen moet. Zulke personen stuurt men bij een vertrou welijk gesprek de kamer uit en daarom is 't mij een raadsel, dat de oude prins juist den jongsten zijner zonen de beschikking over deze nalatenschap gaf. Toch is er in die verontwaardiging een element van valsch allooi. Ongetwijfeld heeft menig hooggeplaatst persoon, ziende wat Hohenlohe hem laat zeggen, toornig de vuist saamgeknepen, dat nu de hetle wereld weet, hoe hij zich toen en toen .over dien vorst en dezen gezant, heeft uilgelaten. Menig ander, die een min vleiend oordeel over zichzelf vindt vermeld, zal 't bloed naar 't gelaat geschoten zijn. Heel wat ergernissen ziju uit deze bladen de wereld ingegaan. De jonge pi ins had dit nu niet moeten doen. De Memorie's zijns vaders behooren tot de geschiedenis en hadden dan pas mogen verschijnen, als zij, die daarin bespro ken staan, gelijk de oude Bismarck historische personen zijn geworden. Behoedzaam geschift en gelouterd, had er nu reeds een interessant boek van gemaakt kunnen zijn, zonder dat de nog levenden pijnlijk werden gekwetst. Maar zij, die toch betreuren dat de oude prins zijn herinneringen in dezen vorm te boek steldegaan veel te ver. Daarvoor hem niet genoeg danken hij kunnen we gaf een kostbare bijdrage tot de kennis van zijn tijd. Zulke dagelijksche aanteekeningen van mannen, die met de staatslieden van hun tijd gemeenzamen omgang hadden, zijn goud waard. Eenige jaren geleden werden door de goede zorgen van het Historisch Genoot schap dergelijke aanteekeningen uitgegeven van zekeren baron Hardenbroek, die in den tijd van Willem V leefde. Voor wie wat thuis is in dien tijd is menige roman min der boeiend dan het dagverhaal van een man, die u rondleidt met het stadhouderlijk hof en u mee in 't vertrouwen neemt, waar de zaken van Staat besproken worden onder de hooge schouw van der regenten huizingen. Zulke 2>I-Ierinneringen<z, vooral waar ze in den vorm van een dagboek werden bijgehouden, ziju een kostelijk hulp middel, om personen en tijden te leeren kennen. Er moeten in de boekerijen onzer aan zienlijke familien nog tal van ïrandschriften schuilen, met name uit de 18e eeuw, die ze uit valsche schaamte niet door den druk publiek willen maken. Vele aanzienlijke namen toch, die men thans in stads- en staatsbestuur telkens terug vindt, werden in de 18e eeuw gedragen door de voormannen der aristocratie, tegen standers van het Oranjehuis, zoodat hun woorden en daden, in dagboeken en gedenk schriften opgeteekend, overvloeien van bit teren haat tegen Willem V en de partij, die zich naar hem noemde. Maar dat alles is historie geen levend wezen zal meer schuin worden aangekekeu voor wat zijn betovergrootvader in dien tijd misdeed in 1813 heeft de Prinses- weduwe een Doende Is en Kraaijenhof al in gehoor ontvangen, zou men dan in 19 r 3 haatdragender zijn Ik wil toegeven, dat men ook bij het maken van dagelijksche aanteekeningen de te gauwe pen controleeren moet. Maar tevens wil ik beweren, dat de man die waarlijk groot is, die bovendien waarlijk God vreest en deze vreeze Gods dagelijks in praktijk brengt, niet bang behoeft te zijn voor de Camera, waarmee hij op het onvoorziens wordt gekiekt, om voor het nageslacht bewaard tê blijven. Wie in des Heeren Wet zijn dagelijksche vermakingen vindt, heeft ook door genade geleerd, zijn tong een breidel aan te leggen en zijn driften te beheerschen, ook hij zal zich dagelijks moeten verootmoedigen over zondeD, door woord en daad bedreven, maar het volledige beeld zijns levens door den trouwen kroniekschrijver neergepend, zal zijnen God niet tot een oneer zijn. Het intiem gesprek, wie zou het ontken nen, behoeft niet dadelijk naar buiten uitge dragen. In elk geval dient het tijdens het leven der betrokken personen als privaat bezit te worden geëerbiedigd. Maar het dient zóó te worden gevoerd, dat het later, als elke prikkelende bijsmaak door verjaring haar kracht verloor, gerust mag worden openbaar gemaakt. N En daar mankeert veel aan. Ook onder, wie zich christenen noemen. Ze houden het negende gebod, naar de verklaring van den Heidelberger, in hooge eere, telkens wanneer hun woord uitgaat in 't publiek. Maar in het intiem gesprek, onder 't zegel der geheimhouding, »onder de roos,« zoo in de gezelligheid van het theeuurtje of bij een fijne sigaar en een schuimend glas, dan laat men soms zijn fantasie en zijn rappe tong vrij spel, om te knagen aan zijns naasten eer en goeden naam. Ik geloof, dat de omgang ook onder ons, veel hartelijker zijn zou, als die geheime en geheimzinnige praatjes sonder ons,<t zoo weinig mogelijk over personen liepen. Voor de broederlijke en zusterlijke liefde zijn ze zoo vaak, wat de nachtvorst voor het herfstgroen is Niet het minst ons, Nederlanders, zit de zucht in 't bloed, om langs de kronkel paadjes van vele onder-onsjes ons doel te bereiken. Met zijn woorden zuinig in het publiek, kwistig in allerlei apartjes zoo komt men er. Voor de publieke zaak is dit al 't ergste, dat men denken kan Zoo brachten de 18-eeuwsche regenten hun naam en ambt in oneere, door in hun »tractaten van coirespondentie« het systeem van geheime afspraakjes tot een stelsel van regeering te maken. Groen van Prinsterer woest daar niets van hebben. Hij was gewoon te zeggen, niet wat hem voor den mond kwam, maar wel wat hij op het hart had. En dat sprak hij uit, met wat Thorbecke zijn ^terrible vrij moedigheid-!: noemde, zich ook over perso nen uitlatende met groote openhartigheid. Hij kon dit geheimzinnige »onder-onsje spelen-s: niet hebben, In tijden van verkie zingen en -staatkundige beroeringen mocht ieder hem gerust schrijven, wat hij dacht, maar hij moest niet vergen, dat Groen het »geheim« zou houden. Dan wierp hij het advies liever in de prullemand. Groen nam het recht, wat men hem schreef, ook publiek te maken, altoos echter, als de schrijver nog leefde, desverlangd zijn naam verzwijgende. Ook omgekeerd mocht men met hem even zoo handelen. Maar ik ben dan ook overtuigd, als er ooit nog >Brieven,« »Memories« enz. van hem publiek komen, dat we hem niet anders zullen leeren kennen, dan hij reeds uit zijn redevoeringen en geschriften gekend wordt. Zoo hoort het ook. In het huisvertrek behoeven we niet het deftige gala te dragen, dat bij een openbare plechtigheid past en zijn een luister jasje en pantoffels geoor loofd. Maar we dienen ook daar voegzaam gekleed te zijn. Desgelijks past in het vertrouwelijk gesprek ook een luchtiger toon dan in de officieele toespraak. Maar waarheid en bedachtzaam heid dienen ook daar de uitspraak der lippen te beheerschen. UITKIJK. ENGELAND. Gisteren is voor de herfstzitting het Lagerhuis weer bijeengekomen, en de eerste vergadering heeft al dadelijk veel van zich doen spreken. Niet door wat in de zit tingszaal onder de geachte afgevaardigden verhandeld werd, maar door hetgeen voorviel in de groote hal, grenzende aan de koffiekamer van het Parlement. Een aantal vrouwen, »beschaafde dames«, heeft daar ten behoeve harer »rechten« zoo druk gemanitesteerd, dat de politie er aan te pas moest komen en zelfs geweld gebruiken moest. Het veertigtal dames was tegen het bevel van den speaker naar binnen geslopen en beproefde dadelijk allerlei »aanslagen« op de leden, om ze te overtuigen van de klem harer eischen. Toen de heeren on gevoelig bleken, begonnen zij vervaarlijk te schreeuwen »Wij eischen stemrecht Wij zijn slavinnen Wij tarten uw gevan genissen Daarop volgde een meeting in de hal, waarbij eenige harer, druk gesticuleerende, toespraken hielden van de banken langs den muur. De gewone politie kon haar niet tot stilte krijgenen zoo werden een groot aantal agenten op de manifesteerende afgezonden om haar te verwijderenmaar de dames, geen katjes om zonder hand schoenen aan te pakken, verweerden zich als razenden en scheurden de kleeren der politieagenten Mevrouw Montefiore o a. weerstond met een dozijn vrouwen geruimen tijd een groot aantal agenten. Ongeveer een dozijn aanvoersters van de worstelende dames-bent werden gearres teerd. maar onder borgtocht weer vrijge laten. Ook een bejaarde zuster van den bekenden generaal Etensch behoorde tot de betoogsters. Het geval is vermakelijk en heeft na tuurlijk geen politieke beteekenis. 't Toont alleen, dat dames uit beschaafde kringen allesbehalve beschaafd kunnen optreden, wanneer ze voor de wrochten der vrouw-s: gaan manifesteeren. En aan de zaak die ze voorstaan, doet zulke razernij zeker geen goed. DUITSCULAND. Gelijk we reeds in ons vorige nummer met een enkel woord meldde van de brutale diefstal te Köpenick, meldt' men de geheele toedracht die zich aldus voordeed. De gewaande kapitein moet een man tusschen de 45 en 50 jaar zijn geweest, van lange gestalte, eenigszins gebogen houding, met diep liggende oogen en grijzen knevel. Zijn uniform was die van kapitein van het 1ste regiment grenadiers der garde te voet; hij "droeg een sjerp om de heupen en had de gewone officierspet op. In zijne manieren was hij zoo zeker en beslist, dat. Ii i li I A I !.i i, m I i' f cüwvuxcr L/t! ueooraeeuug de,- a,u,vw,,le„ ryKwea [tcofa

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1