MUC-® TWEEDE BHD, Zaterdag 20 October 1806. No, 1182, j?<sc Si a.swt Plaatselijk Nieuws, [N HOC SI(tW1SES van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 54.931.712 Uniegift ran N. N. te Asperen n 2.50 Lutjegast met Westerhom, Eioersburen, Wierden, Mee- den, Buikstede en 't Zand n 120.50 Schruwerzij! m. Mensingeweer en Warfhuizen (G. K.) II 74.30 Spijk (Gron.) met Losdorp 429.61 Uithuizen met Eppenhuizen en Zandeweer 1.076.90 Winschoten met Heiligerlee en Beerta per lijst en G. K.) n 222.84j Zevenhuizen (Gron.) 162.85 Zuidwolde (Gron.) met Noord- wolde en Noorddijk 11 141.70 Buinerwold c. a, (G. K.) n 25.35 Blokzijlli fis-7 2 Enschede met Lonneker li 432.50 Glanerbrug met Gronau il 36. Kampen met Brunnepe en Kampereiland (lijsten en h.) 401 60 Steenwijk met Steenwijker- wold en Nijensleek (H. en G. K.) n 110.23 A Pinxperlo met Heurne en Groot- en Klein-Breden- broek172.3o Oldebroek 345.201 Schaarsbergen111.27 Vorden met Delden, Linde, Mossel en Veldwijk ii 141.69 llarmelen met Gerverskop 78.80 Watergraafsmeer 165.121 Giessen-Nieuwkerk m. Gies- Oudekerk (Bovenk.,) Peur- sum en Neder-Slingtland 104.84 Nieuw-Helvoet met Hellevoet- sluis, Oudenhoorn en Nieu- wenhoornu 98.23 Leerbroek met Nieuwland ii 197.50 Bhoonii 70. Woerden m.'s Gravesloot, ged. Rietveld en ged. Barwouis- WaarderII 303. Zierikzee (per lijst en G. K.) ii 80.89 Totaal van 425 Loe. Combe's f 60. l0322A Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. De Uniecollecte te Uithuizermeeden heeft opgebracht t 310 en te Roodeschool f 301 (verbeterd bericht.) In lijst 14 staat hij de 24e opgave Steen- wijk t 75,85, dit moet zijn: Sleeuwijk (N. Brabant) f 75,85. Onder de Uniecollecte te Steenwijk is f 2.51j begrepen, gecollecteerd in de Geref. kerk te Nijensleek. Behalve de Uniecollecte is te Dinxperlo in het voorjaar nog eene collecte voor htt tekort gehouden, die f 200 opbracht. R. DKRKSEN, Secretaris der Unie. iSfiiuenlastcl. Het wetsontwerp terugkoop van par ticuliere landerijen op Java is met 5 1 tegen 39 stemmen verworpen. Naar den part. Haagschen correspondent van de Tijd zou de minister van koloniën, de h.er Fock na de verwerping door de Tweede Kamer van hel wetsontwerp tct terugbrenging van particuliere landerijen op Java onder Staats bezit er sterk over denken zijn ontslag aan te vragen. Soimnelsdijk. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat op het land van den landbouwer Cor. Joppe Cz. een suiker peen gedolven is van 6 K.G. Terwijl de schipper J. Koppenhol van Middelharnis gisteren met zijn hoogaars in de haven bij de sluis alhier aan 't zand lossen was begon opeens het scheepje, door het ontstaan van een lek te zinken. Met behulp van anderen werd het scheepje naar een ondieperen kant gesleept en met emmers leeg geschept. Na de lek zoo goed m ogelijk dicht gemaakt te hebben kon het naar Middelharnis vervoerd worden Door laaghartige(n) is verleden week Donderdag de trekhond van den koopman Jan Troost Jz. een pees van een der pooten stuk gesneden. Het dier ligt thans nog te janken van pijn. Middelharnis. Toen Dinsdagmorgen het zoontje van G. N. op het Zandpad achter op den wagen van A. v. Alphen uit Nieuwe longe wilde klimmen geraakte hij daarbij met beide beenen tusschc-n het wiel. Op zijn hulpgeschrei stond het rijtuig on- middelijk stil tot groot geluk van hem daar de gevolgen vreeselijk voor hem geweest zouden zijn. Nu schoot de voerman zoo spoedig mogelijk toe en verloste het ventje ujt zijn benarde positie die, hoewel in 't eerst wet iu staat te loopen, er nu met een paar etrekkelijk lichte verwondingen aan beide beenen en de schrik afkwam. Dinsdag trof L. J. het ongeluk dat een it wiens poot hij van onderen bekeek ïem op de hand trapte waardoor dit lichaamsdeel zoodanig verwond werd dat geneeskundige hulp moest woiden inge roepen. Woensdagmiddag geraakte twee jon gens bij het visschen in de Haven te water. Gelukkig was spoedig hulp aanwezig om beiden weder op het droge te breDgen. Deze week is door de heer W. M. van den Broek aan de universiteit te Leiden met gunstig gevolg het theoretisch tand heelkundig examen afgelegd, Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim is benoemd den heer J. Timmers Den WelEd. heer J. Zalmann," zende ling onder de Russische Joden te Rotterdam, geboren in Turkije, grootgebracht in Rus land, zal Dindagavond 6 ^'2 uur in het ivergaderlokaak alhier een spreekbeurt vervullen. ZEd. zal spreken over de gruwelijke vervolgingen der Joden en de dure, doch steeds te weinig vervuld wordende roeping der Christenen. Volgens mededeeling van den Mi nister van Oorlog, zullen op een nader tusschen 1 ea 15 November a.s. vast te stellen dag schietoefeningen worden ge houden van het fort »Pampus«, het fort op de »Harssens« en het fort bij IJmuiden. (Zie voor nadere bijz. aanplakbord,) Het kohier der Pers, belasting over het 3e kwartaal dienstjaar 1906 is invor derbaar verklaard, den ontvanger ter in vordering ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Woensdagavond as. des avonds 7 uur zal iu het Zondagschoolgebouw optre den de WelEerw. heer Ds. van Lummel tot het houden van een politieke rede over s-De oude strijd. 1 Debat zeer ge- wenscht. Aansporing tot het bijwonen dezer ver gadering is zeker wel overbodig, daar de naam van den spreker, zouden vve zoo zeggen, reeds een groote opkomst waarborgt. Ooltgensplaat. Maandag jl. viel er een paard van de Wed. J. Guddens alhier, onder het vervoeren van een met suikerpeen beladen wagen dood in het land. 18 Oct. zijn tot leden van het Kies college bij de Ned. Herv. kerk alhier, her kozen de heeren P. van Prooijen Cz L. van Nieuwenhuizen en Corns. Hartmans en in de plaats van wijlen dhr. Am. v. Prooijen Cz. gekozen den heer D. Korteweg Lz. 18 Oct. In de heden gehouden ver gadering der afdeeling Ooltgensplaat van de Zuid-Hollandsche vereen. »Het Groene Kruis,werd o.m. met algemeene stemmen tot eere-lid benoemd deu ZeerEerw. Heer L. J. Weve, Pastor-Loei te Kethel, eerder Pastoor te Achthuizen, (Ooltgensplaat) en bestuurslid dier afdeeling. Nieuwe Tonge. 18 Oct. Door den raad dezer gemeente is tot hulponderwijzeres benoemd Mejuff. Elizabeth Htlda Poortman van Middelburg. Door de manslidmaten dezer gemeente zijn tot gemagtigde van het kiescollegie benoemd Arij van Alphen Hz. en Cornelis Snijder in de plaats van K. Kievit thans ouderling en C. Verweij thans diaken. Dirksla lid.* Op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Geref. Gemeente onder 't Kruis te Rotterdam komt voor Ds, Mackenze alhier. Ilerkingeil. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier, is besloten de oogstcollecte niet te houden in de kerk, doch, evenals in enkele naburige gemeenten en in vele buiten ons eiland, langs de huizen waarvoor deze week reeds een collecte is gehouden. Bij publicatie zijn de candidaten bekend gemaadt voor de a.s, stemming ter voorziening in de vacature van een lid der Prov. Staten welke zal plaats hebben op 25 October as. AUerwege en in iedere gemeente wordt den lotelingen der lichting 1907 gewaarschuwd, geen gehoor te geven aan personen, welke voorgeven voor een som geld de afkeuring voor den dienst te kunnen bewerken. Melissant. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de stemming ter vervulling van één plaats in de Provinciale Staten van Zuid Holland zal plaats hebben op Don derdag, 25 October a.s. Het kohier no. 4 der personeele belasting over 1906 is aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. stellendam.** In deze gemeente zal op Woensdag, den 35 October e.k. de jaarlijksche Paarden- en Veemarkt gehou den worden. Door den heer F. de Geus alhier is aangekocht de Noordsche bark >Aster« voor eene som van f 2400. In de woning wijk I 139 is de besmettelijk ziekte s>Diphtheritis« geweken verklaard en het kenteeken van de betrokken woning verwijderd. Goedereede. f 1. Maandag geraakte de zandzuiger 2>Sliedrecht«, bezig zijnde met baggerwerk, aan de Zuidwestelijke punt van de ondiepte Noord-Pampus aan den grond Dinsdag geraakte de zuiger zonder assistentie bij vloed vlot. De stemming ter vervulling van één plaats in de Provinciale Staten in het kiesdistrict Middelharnis is bepaald op Donderdag 25 October as. Candidaten zijn J C de Gast, P. van Schouwen en C. Warnaer. Het Stembureau houdt zitting in het Raadhuis van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur. Op de te Rotterdam gehouden keuring van Zaaigranen werd o.m. met bronzen medaille bekroond de inzending Wilhelminatarwe van J. Lodder Cz. en verbeterde Wilhelminatarwe van F. den Eerzamen Ez beiden alhier woonachtig. Ouddorp.** Op de laatst te Rotterdam gehouden keuring van Zaaigranen werd o.m. bekroond mei f 5,of bronzen medaille de inzending verbeterde Wilhelminatarwe van T. Lodder Jz. alhier. Hellevoetsluis. Maandagmiddag werd in 't bijzijn van het bestuur van de Ned. Militairen Bond, begunstigërs belangstellen den door den voorzitter, den heer Colder, arts, officier van gezondheid, de eerste steen van het alhier te bouwen militair tehuis gelegd. De steen die in den gevel komt is een geschenk van mr. Baron Van Heemstra, te Doorn en draagt het opschrifts>Maar die dit alles gebouwd heeft is God. Dr. Colder hield een toespraak waarin hij dank aan alle gevers uitsprak en hoopte, dat Gods zegen verder zou rusten op het Bestuur, op architect en opzichter, aan nemer en werklieden bij hun verderen arbeid. Het worde een stichting in het waarach tig belang van de Militairen te Hellevoet- sluis, daardoor medewerkende tot verboo- ging der weerkracht voor Koningin, Va derland en Koloniën, was het slot zijner rede. Zuidland. 18 Oct. Heden had hier een treffend ongeluk plaats. Het lieve tweejarig zoontje van den onlangs hier in functie gekomen hoofdonderwijzer der Openbare School, was even aan het wakend oog der moeder ontsnapt en speelde even lustig op het bleekveld achter de school. Toen na een klein kwartiertje de moeder haar lieveling miste, en aan het ventje riep doch geen antwoord kreeg, kwamen op het geroep de onderwijzers uit de school snellen en zagen hem drijven in de vrij breede en diepe watering welke naast het bleekveld was. Zonder zich te bedenken sprongen beiden en vader en onderwijzer naar het jongetje tot reddmg. Maar alhoewel direct twee dokters waren aangekomen om de levens geesten weder te trachten op te wekken, mocht zulk helaas niet meer baten, en was de dood reeds ingetreden. Men kan zich de droefheid der ouder voorstellen bij zulk droef geval, terwijl naar we vernemen de moeder schier wanhopig en troosteloos is De gausche gemeente verkeerde schier onder den indruk van het zoo treffend ongeval. Aan den avond van dezen zelfden dag, kwam ons een tweede, niet minder tref fend, ongeval ter oore. Terwijl de bode C. v. R. alhier elk oog nblik de dood van zijn zuster kan verwachten, wegens een slepende ziekte en een huisgezin met 8 kleine kinderen heeft, kreeg bedoelde persoon hedenavond plotse ling bericht dat een zijner broeders, welke als onderbaas bij de bootwerkers arbeide te Rotterdam, hedenvoormiddag uit een ongeveer dertig Meter hooge mast te pletter was gevallen, een vrouw met drie nog jeugdige kinderen nalatende. Er is maar eene schrede tusschen ons en de dood, dit blijkt uit beide gevallen en de roepstem ^bereid uw huis want gij zult sterven«,l wordt daardoor weer opnieuw bewaarheid Oud Beierland. Bij herstemming zijn tot leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk alhier gekozen de heeren P. Baars, A. Koppenaal en A. Troost, respectiefelijk met 53, 83 en 97 stemmen. Op de voordracht voor hoofd voor M. U. L. O. alhier bestaat uit de heeren A. H. Tornier onderwijzer te Zaandam, E. J. de Haan, hoofd der school te Aarden burg, G. Zijlstra hoofd der school te Barne- veld. Nuinansdorp. Alhier doet zich weder een geval van februs typhoidea voor en wel bij een 16 jarig meisje aan het gehucht Middelsluis B no. 20. Spijkeiiisse. Woensdagmiddag werd alhier ge opend de Landbouwwintercursus, die van wege de Afdeeling „Putten" van de Holl. Maatseh. v. Landbouw zal worden gehouden. De Rijkslandbouwleeraar de heer Neeb, bespraak in grove trekken de geschiedenis van ons land- bonw-onderwijs''en vertelde van de wijze, waarop de Regeering in de behoefte aan Landbouwonder wijs tracht ta voorzien. Hij wijst de jongelui op de moeilijkheden, die hun wachten, doch hij hoopt, dat ze ernstig zullen blijven streven naar 't bereiken van 'tdoel van den cursus en dat 't Bestuur veel genoegen zal beleven van dezen cursus. Daarna sprak de heer G van der Molen, landbouwonderwijzer te Vlaardiagen over Land bouw en Wetenschap. Spreker begon met te vertellen van een ouder- wetschen boer, die in de praktijk van 't vak uit stekend thuiS*?s as, doch die van ai wat land bouw- onderwijs heette niets moest hebben. „Watheeft een boer aan al die boekenkennis", zei bij altijd. Landbouw en Wetenschap hebben immers niets met elkaar te maken. Maar zoo vertelde spreker verder onze vriend vergat nimmer, zijn Winter graan te kalken vóór den uitzaai en dus te proiiteeren van 't geen geleerden hadden ontdekt, n.l. dit. dat de man van de praktijk de ziekte kiemen aan de korrels op die wijze- dooden kan. Ook ging hij, toen hij merkte hoe met koper vitriool het graan ook wel „ontsmet" kon worden, ('n wijze, die veel eenvoudiger was) deze methode van zijn collega's overnemen. Doch dat hij ook weer hier, heel onbewust, profijt trok van wat door de wetenschap werd aanbevolen als zijnde een afdoend middel ter voorkoming van een ziekte in 't koren, dat werd door hem glad over 't hoofd gezien. Wat had hij niet gelachen indertijd om de kunstmeststoffen, die door wetenschappelijke menschen werden aanbevolen. Edoch sinds enkele jaren kwam daarin verandering. Hij had eerst heel in 't geheim wat chilisalpeter geprobeerd en toen 'them goed beviel (spreker herinnerde bier aan de bietenproef van den heer DeValoiswaar ruim 6000 K.G. per gemet of 12000 K.G. per HA. meer waren gegroeid op 't perceel dat chili kreeg) toen had de vriend er meer van opgedaan en uitgestrooid en superphosphaat. ook en van een kalkbemesting trok hij mede al eens partij. Toch hield hij voleen boer behoeft geen wetenschap te beoefenen, landbouw en wetenschap hebben niets met elkaar te maken. Zoo haalde spreker nog een reeks voorbeelden aan, waaruit ten duidelijkste bleek, dat zelfs een praktisch man, die niets van wetenschap wil weten geregeld van die wetenschap partij trekt in 't be drijf. .Terwijl voorts heel duidelijk werd aange toond, dat nog veel meer geprofiteerd kon worden van de wetenschap. B. v. zou't.licht kunnen zijn, dat iemand op z'n wei een kalkbemesting toe ging passen, als bij pas stalmest bad uitgestrooid, dat is te zeggen, iemand die van wetenschap niet weten wil. Doch die wat landbouwonderwijs genoot, zou weten, dat daardoor verlies geleden werd, verlies aan ammoniak, wat door spreker met eene eenvoudige proefneming werd aange toond. De niet ontwikkelde zou door aanvankelijk succes met chilisalpeter zich licht kunnen la en verleiden een éénzijdige bemesting toe te passen Wie echter wat van plantenleven leerde en dus eenige wetenschappelijke kennis opdeed, zal weten dat de plant niet alleen van stikstof leven kan, doch ook phospborzuur behoeft en kali en kalk en magnesia enz. 'tZal hem bekend zijn, dat er degelijk verschil bestaat tusschen de stikstof in chilisalpeter en die in zwavelzuren ammoniak en guano, dat phospborzuur en „super" niet dezelfde waarde beett als dat in Thomasslakken, dat men verschillende gewassen verschillende kunstmest stoffen moet geven en dat men op verschillende lijden en op onderscheiden wijze toedient. Hij zal ook weten, dat de eene meststof vooral werkt op bladgroei van de plant, terwijl weer andere de vruebtvorming bevorderen, dat de boer door 't gebruiken van kunstmeststoffen ook grooten invloed uit kan oefenen op de kwaliteit der ge wassen. Ter illustratie vertelde hier de spreker van een reeks proefnemingen dezen zomer door hem genomen waarbij bedoeld was om den invloed na te gaan van chilisalpeter op kwantiteit en kwaliteit van 't hooi. En volgens aan't rijksland- bouwstation te Hoorn gedane onderzoekingen van de desbetreffende monsters waren eiwitgehalte, vetgehalte en gehalte aan aschbestanddeelen van 'tbooi gegroeid op de chiliperceelen hooger dan dat van de andere perceelen. Spreker zeide op deze proeven nog wel eens nader terug te zullen komen, 'tzij op vergaderingen of in vakbladen. Nu gaven ze hem een mooie gelegenheid nog even stil te staan bij enkele zaken de veehouderij betreffende. Ook hier toonde bij aan, hoe onze tegenstander van wetenschap toch lekker profi teerde van wat door de wetenschap was aan de hand gedaan op dit terrein. Enfin, zeide spreker, zulk soort tegenstanders maken toch inderdaad een niet onaardige propaganda voor de waarheid landbouw en wetenschap befiooren bij elkaar, ze hebben elkaar noodig. En 't deed den spreker groot genoegen te bemerken, dat ook in deze streken die waarheid veld begint- te winnen. Hij heette hartelijk welkom de jongelieden, die zich hadden doen inschrijven als leerlingen der thans te open win tercursus. Hij dankte den Rijksland- bouwleeraar en 't Bestuur der Afdeeling voor't in hem gestelde vertrouwen, door hem uit te noodigen als leider van deze landbouwcursus op te treden. Spreker besluit met het uiten van den wensch, dat het hem zal mogen gelukken dit vertrouwen niet te beschamen. Hij belooft, zijn best te zullen doen, het door Rijk en Provincie verleende subsidie nuttig te doen werken. Maar dat hij hierbij rekent op de medewerking der leerlingen spreekt van zelf. Aan die van de betrokken autoriteiten en 't Bestuur der Afdeeling twijfelt spreker geen oogenblik. Donderdag had de loting plaats voor de Nationale Militie. De volgende perso nen zijn daardoor aangewezen een plaats in het leger te vervullen C. Smits Hzn., J. Huisman, C. Oorebeek, C. Reedijk, J. Verzijl en G. Mol Szn. De heer P. v. Bokkum is benoemd tot tijdelijk hulponderwijzer aan de Chr. School te Zuidland. De inzittenden van den stoomtram, die 11. Zaterdagavond 6,34 uit Hellevoet- sluis vertrok, werden aan het station »Mallendijk(( plotseling verschrikt door een hevig gerommel. Bij nader onderzoek bleek dat een ledige melkkan op de rails was gezet, en door de locomotief gegrepen en verpletterd was. Ongelukken hadden niet plaats, hoewel de mogelijkheid van een déraillement niet geheel buitengesloten was. lng-e%oiB(less stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Hebt ge dat gelezen In de Standaard van 16 October stond een artikel waarin de Redactie een ernstige opwek king schreef aan haar geestverwanten om toch niet „moedeloos" te worden. De Redactie werd hiertoe geleid, omdat zij in sommige bladen van onze partij een neiging om moedeloos te worden had bespeurd. Na de nederlaag dien wij het vorige jaar leden schijnt er in sommige streken van ons land een verflauwing in den strijd, een verdooving van den geestdrift te zijn gevaren in onze gelederen. Hebt ge dat gelezen, kiezers op FlakkeeDan heb je zeker wel gedacht: Gelukkig dat wij ons daarvan niets behoeven aan te trekken." De Redactie van de Standaard kan onmogelijk dan ook de Antirevolutionairen op Elakkee bedoeld hebben. Misschien denkt zij ook in dit geval en in de meeste gevallen niet aan Flakkee. Trouwens het ligt ook zoo ver van Amsterdam af. Zelfs naar het persoverzicht in ons hoofdorgaan te oordeelen zoudt ge denken dat op zijn Redactiebureau niet eens onze „Maas en Seheldebode" ontvangen wordt. Allicht dacht ik, zou de Redactie aan die „moedelooze" men schen een enkele maal althans, eens verwezen hebben naar den opgewekten toon die door Re dactie en Inzenders in onze „Maas" bleef klin ken, nadat wij de nederlaag moesten lijden dank zij de gemeene manier waarop de vrijzin nigen in 19P5 den strijd hebben gevoerd. Maar het kan óók zijn dat de Redactie van de Standaard onze „Maas" leest en van onze eensgezindheid hoort en dan denkt: „Het gaat goed zoo!" Doch hoe dit zij, laten wij er om denken dat moedeloosheid ook ons kan aan grijpen. Hoe zeer wij nu ook het verlies van onzen Roodzant betreuren, toch is zoo'n tusschen- tijdsche verkiezing als wij nu hebben, uitstekend geschikt om er de stemming in te houden. Zoo'n extra strijd staalt de veerkracht, verhoogd de energie, maakt dat wat slap kan worden weer strak gespannen wordt. Daarom Kiezers op Plakkee, Gij die van Chris- telijken huize zij t. Gebruik deze verkiezing. Ie. Om de vrijzinnigen te doen verstaan dat Ge nog gloeit van verontwaardiging over hun bedrog en misleiding, waardoor zij onze wetge- venden arbeid, vooral op sociaal gebied hebben tegengehouden. 2e. Om te tooneu dat wij hoewel geslagen ons allerminst als verslagen gevoelen en 3e. Om door Uw verhoogde geestdrift en betoon van „Moed, beleid en trouw" uwe zwak kere Broeders op wien de Standaard het oog had, te sterken en op te wekken. Dit drievoudig doel bereikt ge met deze ver kiezing als alle man, in wien het echte Geuzen bloed stroomt trouw ten stembus komt. Dan klinkt het op 26 October van Donau tot Bchelde Plakkee hield zich goed Minstens duizend stemmen meerderheid voor den Aatirevolutionair C. WARNAER, en ieder onzer vóór-en tegenstanders zal vragen: „Hebt Ge dat gelezen?" X. Ouddorp, Wijnmaand '06. MSeeflitasafcen. Arrondisscütwiis-Rccliüian (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 16 October. J. T., 19 jaar, visscher te Goedereede, wegens belecdiging v.tn een ambtenaar, tot f 10 boete, subsidiair 15 dagen hechtenis. Door de kiisders. Hij had een zalvend toontje in zijn stem gelegd, toen hij het geval op zijn manier vertelde, 't Eenvoudige manneke deed alle moeite om het den EdelAchtbaren duidelijk te maken, dal hij toch heusch onschuldig was, dat hij heusch vrouw C. van Dijk niet op het hoofd geslagen had, haar niet aan de haren had getrokken. Maar de >büvrouw« wist het heel anders te vertellen, 't Was door de >kinders« aangekomen en bekl. v. D. genaamd en veldarbeider te Dirksland was met een opgestoven zeiltje naar vrouw Van Dijk geloopen. Toen moet het gebeurd zijn dat, waarover het geheele dorp schande sprak Maar D. hield zijn onschuld vol, als een verongelijkte, die zich van alle zijden val~ schelijk hoort beschuldigen. -- 'k Ben er onschuldig an, heer rech ter, zoo waar Ja, ja, stil maar. 't Woord is aan mijnheer den officier. Eischf 5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. Dorpsuiysterie. Dus M. W. heeft u gescholden Jawel, Edelachtbate, antwoordde de veldwachter J. van Zuylen van Ouddorp, in strak-militaire houding, den pink op de naad van zijn broek. -Waarvoor heeft hij gescholden Voor vvabes, aap en schoft. Zoo Maar veldwachter, wat is feite lijk een wabes Ja, dat weet ik niet, Edelachtbare. Weet u dat niet? Neen. Het woord »wabes« wordt in Ouddorp veel gebruikt, 't Beteekende niet veel moois, Edelachtbare. Dus u was daardoor beleedigd Jawel, 'k Ben geen »wabes«. Het O. M. wist al evenmin wat een wabes is. Hij vroeg 7 dagen gevangenisstraf voor den man, den 20-jarigen schipper M. W., wonende te Ouddorp, die voor »wabes« gescholden had. Zou een »wabess een dier zijn dat de omstreken van Ouddorp onveilig maakt We staan hier voor een duistere zaak. 't Wordt misschien nog een goudmijntje voor planeetieesters. $Surg,erl*Jke Miami Middelharnis. Geboren: Jacoba d. v. Jacob Hurtog en Chris tiana Noteboom; George z. v. Jacob Tongejan en Petronella SpringvloedPrans Hendrik z. v. Bastiaan van den Berg en Arendje Verbrugge Jannetje d. v. Johannis Muller en Kommertje Langbroek. Gehuwd Arie van Geider 21 jaar en Trijntje Krijtenberg 22 jaar; Laurens vau der Put oud 23 j. en Cornelia Viskil 22 j. Overleden: Maria Vroegindeweij echt. van J. v. d. Baan oud 68 jaar. Sïoltgensptaae. GeborenWilhelmina d. v. Johannis Huibrecht- se en Jacoba de KoningEliza d. v. Abraham C. Hotting en Johanna Robbe. Overleden: Pieter Leijdens oud 21 mud. Melissant. Geboren: Jannetje Cornelia d. v. Tijs Bestman en Maatje Looij. Merk en ScBiool. Prcdïkiseaiten op Sontlag 21 Oct. NEDERL. HERV. KERK. Sommelsdijb, vm. en 's uv. Ds. Weatrik. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. Bruinirjg. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nam. Ds. Polhuijs. Den Bommel, vm. Ds. Emm en. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Oude Tonge, vm. en nam. lis. an Dolder. Nieuwe Tonge, vm. en Dam. Ds. Weniink. Dirkslaud, nam. Ds. Emmen van Den Bommel. Herkingen, vm. (voorbereiding H.-Avondmaal) eu nam. Ds. Addink. Melissant, vm. en nam. Ds. Hoederaaker. Stellendam, vm. en nam. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. en nam. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. Dg. Boss. GERLPORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Steketee. Stad aan 't Haringvliet, vm. 9,30 en 's av. 5.30 uur Da. Essolink. Den Bommel, leeskerk. Ooltgensplaat, vm. ori 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 'sav. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en 's av. dhr. Basoski. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Herkingen, vm,, nam. en ;s av. leeskerk. Melissant, vm. pain. eu 's av. dhr. Barth van 's Gravendeel. Ooltgensplaat, Iooekerk. GEREF. GBM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm., nam. en '3 av. Ds. Maekonze. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. "W. Róssing EVANGELISATIE. Middelharnis, vin, en 'sav. Ds. Keek van Eist. 1 loltgensplaat, (Langstr vm. en nam. dhr. Hach.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3