r 1% TWE V Advertentïèsi. A. JANSEN, l ETanis Gz. ral» GLASWERK met zilver puiteer! i Ai TROUWLUSTIGEN. VAN Buitenland. DUlTSCHLAim (üeiucn^U ftieuws i AiüA. j{i'.i,j,si;y fc oi mum* Maaskade 10 (Westzijde) ROTTERDAM, Uil OU JOS. WKSSKL, solide leuMen, Spiegels, ScMMen, enz. P „Middelhamis-Sommelsdijk." IC.C.BEN DERI Schcaasn en Laarzen. MOZES DE HAAS. liumlvleesch, Fijn Kookvleesch en Boterhamworst. I A. M VOGEL Straatdijk, - DIRKSLAND. ILIAS HASTOGS M2, Goudenen Zilveren werken Westdijk, Middelharnis. v. Alkeniadestr. 19, ROTTERDAM. Van Beek's H0ENMHIHËEL. OCHTENDVOEDER VOOR H0ENDES3 Hoofdagent voor „Ovorflakkee en Goedereede," k. ME BS ZOON EN, Kassiers ea Makelaars in Assurantiën, Rotterdam. Groote Markt 8. RENTE VAN GELDEN a DEPOSITO PHOTOGRAAF PH0T0GRAA1? Hipstraat 101 KipstraaT ROTTERDAM. 14 Zate Sell n b: Nf hondje, dat keft tegen een New-Found- lander Of zijt ge jaloerse h, omdat gij niet gesteld zijt? Zijn de druiven zuur? Gooische Courant. Belastingplannen. Reeds nu kan gezegd, dat de belasting plannen van het Kabinet een somberen indruk hebben gemaakt. Onder de burgerij van een gemiddeld bestaan, en onder de boerenbevolking doorzien de lieden zeer goed, waarop deze plannen uitloopen. Ze zullen weer gevoelig meer betalen moeten. Ze raken weer achterop. Ze worden het kind van de rekening. Op alle manier zullen ze weer geplukt worden. Natuurlijk waren ze bij de stembus van 1905 in hun nopjes, toen ze hoorden, dat hun koopwaren onder geen verhoogd taiief zouden lijdenmaar dat ze, nu die kat hun van 't lijf bleef, op zoo booze manier van den kater zouden gebeten worden, daar hadden ze niet van gedroomd. Dat ontstemt. En dat te meer, nu er geen sprake van is, dat de nationale arbeid zal winnen, en daardoor de koopkracht van de lagere klassen stijgen. Bij verhoogd tarief was er wel eenerzijds bedenking, maar toch ook anderzijds uit zicht op beterschap. Maar bij deze plannen is alle beter uitzicht vaarwel gezegd, en komt 't eigenlijk en uitsluitend op meer betalen aan. Op het meer betalen van kleine bedragen, waar men op financiën niet mee pleegt te rekenen, maar die een man van klein gedoe bitter hard voelt. En vooral de landbouwende bevolking, die pas even weer ademhaalt, schrikt ervan, dat nu reeds de fiscus er bij is, om haar de ader te laten. (»Standaard.«) Uit Straatsburg wordt gemeld, dat Prins Alexander Hohenlohe, de uitgever van zijns vaders gedenkschriften, zijn aan vraag om ontslag heeft ingediend als opperpresident van den Boven-Elzas. Dit dan zeker als resultaat van een gesprek, dat de Prins te Homburg heeft gehad met den Rijkskanselier Yon Bülow. Gisteren is Von Bülow na een afwe zigheid van bijna zes maanden die alleen door een kort bezoek bij den doop van het zoontje van den Kroonprins onder broken werd, te Berlijn teruggekeerd, Het plan was eerst dat Bülow pas half No vember het rijks-kanselierspaleis weer betrekken zou, maar hij moet zich zoo goed voelen, dat bij reeds nu de leiding van de zaken van staat weer geheel in handen wil nemen. Majoor Pischer, voormalig hoofd der intendance voor de koloniale troepen, die beschuldigd werd van knoeierij met de firma Tippelskirch, is Zaterdag bij gebrek aan bewijs weer in vrijheid gesteld. Hij zal nu nog voor een raad van eer moeten terechtstaan, die heeft uit te maken of hij als officier kan gehandhaafd blijven. In wel 200 vergaderingen hebben de mijnwerkers in de voornaamste Duitsche steen koolbekkens over de eischen om loons verhooging beraadslaagd. Het algemeen gevoelen was, dat de eisch van de werklieden wegens de dure tijden rechtvaardig mocht heeten en dat de vakvereenigingeu wilden medewerken, om een werkstaking en dientengevolge een ramp voor de Duitsche nijverheid af te wenden. Men sprak de verwachting uit, dat de mijneigenaars niet zoo stijf op hun stuk zouden blij-* en staan als in het begin van 1905. Yolgens het zeggen van de Köln Ztg. is er niet veel kans, dat de groote mijn werkersstaking uitbreken zal. De loonen zijn in den laatsten tijd aanmerkelijk gestegen, en stijgen nog zoodat het niet te denken is, dat de arbeiders deze gunstige beweging door een staking zullen onderbreken. De Elzasseis kunnen zich zelf» na zes- en-dertig jaren van inlijving nog niet naar de Duitsche heerschappij schikken. Niet minder dan 110 jongelieden, geboortig uit de districten Hagenau, Erustein en Straatsburg-Land, zijn voor de correctio- neele rechtbank te Straatsburg gedagvaard, als hebbende zich onttrokken aan den Duitschen krijgsdienst. Op de bezittingen der gedagvaarden is beslag gelegd. Er zal wel geen een aan de dagvaardiging gevolg geven, want naar de procureur des Keizers in zijn inleidend requisitor heeft medegedeeld, zijn er van deze 110 jonge lieden 82 naar Erankrijk, 18 naar Ame rika, 1 naar België uitgeweken, en is het waarschijnlijk te achten, dat de overigen bij het Eransche Vreemdenlegioen in dienst zijn getreden. Zondag is met groote praal te Vierzehn- heiligen bij Jena het standbeeld voor de gesneuvelden in den slag bij Jena onthuld. Generaal veldmaarschalk graaf Haseler hield een rede, waarin hij den toestand van land en leger, honderd jaar geleden, schetste, en ten slotte er op wees, dat het voortbestaan en de bloei van het and afhankelijk zijn van de sterkte en de geoefendheid van het leger. Het standbeeld is naar ren ontwerp van den Keizer uitgevoerd door prof. Unger. Op een hoog granieten kruis staan de woorden »Vergisz die treuen Toten nicht" Op het voetstuk van Zweedsch marmer liggen een krans van eikenbladeren en een vlag, in brons uitgevoerd. Een ontdekking in de Delftsche Nieuwe Kerk. In de Nieuwe Kerk te Delft zijn bij het in wendig schoonmaken fresco's zichtbaar geworden. De heer J. L. Schouten vermoedt, dat hier schilderwerk uit de 14e eeuw is ondekt en wel een Madonnabeeld. Men zal het oordeel van kunst-autoriteiten inroepen. Generaal Stössel, den commandant van Port Athur is door den Tsaar om gezond heidsredenen ontslag uit den krijgsdienst verleend. Dus geen veroordeeling, maar in ieder geval een roemloos eind. Uit de Amerikaansche staten New-York Ohio, Michigan en Ontario komen berichten omtrent sneeuwstormen, zooals men ze in de laatste 34 jaar niet gekend heeft. Fruit en de andere te veld staande gewassen hebben veel schade geleden. In Virginia en andere zuidelijke slaten heeft het geducht gevroren men schat alleen in Georgia de schade aan den katoenoogst op 40 a 50.000 balen. Ook te New-York is de koude zeer on verwachts ingetreden er viel sneeuw, doch niet in hevige mate. Een jonge Braziliaan, bekend door zijn vreemde invallen en buitensporigheden, heeft zijn leven op schrikkelijke en opzienbarende wijze geëindigd. Dezer dagen gaf Graaf Louis Almeida, naar men vandaar seint, te Rio Janeiro een groot en luisterrijk diner. Het was geheel ingericht op de manier van een oud-Romeinschen maaltijd met overdadige weelde en kostbare lekkernijen. Aan het des sert, toen de champagne stroomde, werd een kooi binnengebracht met drie leeuwen er in. De Graaf had die laten komen van een kermis vlak in de buurt. De gasten dachten aan een vertooningzij lachten en klapten in de handen, geloofden zelfs niet aan den ernst van het geval, toen de gastheer de kooi opende en naar binnen stapte. Toen volgde een vreeselijk schouwspel. Brullend wierpen de leeuwen zich op den indringer en verscheurden hem voor aller oogen. Later eerst vernam men, dat de Graaf na groote verliezen bij het spel tot dezen schrikkelijken zelfmoord had besloten. Vuile wasch. Men zal zich herinneren, dat indertijd afd. II der S. D. A. P. te Utrecht geroiëerd is wegens oppositie tegen de candidatuur voor de Tweede Kamer van Oudegeest, den man der spoorwegstaking van 1903 die naar afloop der heele beweging in het //Paleis van Volksvlijt// een paar uren in de hel doorbracht, volgens zijn eigen verklaring. Dat zaakje werkt nog altijd door. Zeker Cerberus II valt in //Het Volksdag blad// de S. D. A. P. en haar partijbestuur aan wegens //broodroof// op de mannen der oproerige afdeeling toegepast. Tot die ge- broodroofden behoorden ook boden van de //Centrale Verzekeringsbank// en van //Zie kenzorg//. //Openlijk//, blaft Cerberus II, //werd door S. D. A. P.-ërs verkondigd de boden moesten maar eens honger lijden, dan zou den ze wel tam worden voor de kliek van Oudegeest//. Ook nog andere personen kregen te boeten voor hun verzet tegen Oudegeest, dien zij //Jan de Leugenaar// hadden ge noemd. En //dat alles geschiedde en geschiedt nog met medeweten van het Partijbestuur der S. D. A. P De conclusie van Cerberus II is//zoo ziet men, dat de S. D. A. P. langzamerhand is geworden een kliekje, dat echt kapitalistisch met de hongerzweep optreedt.//en verder verwijt hij den leiders der S.ü. A. P. dat zij weldra //als handlangers van de ka pitalistische klassen in het politieke leven zullen optreden, om de arbeiders dom en er onder te houden, en zeiven door schunnige streken langs de ruggen der arbeiders op te klimmen tot goed bezoldigde baantjes Zoo ziet men, zeggen wij op onze beurt dat die hervormers er onder elkander allevel rare manieren op na houden, en dat zij nog een degelijke zslfhervorming behoeven als- vorens aan het hervormen van andere personen en van maatschappelijke toestanden te gaan beginnen. //(Standaard.)// Een llollandsch schip gestrand. Uit New-York wordt gemeldEen tele gram uit Willemstad meldt, dat de //Oranje Nassau// in een zwaren storm gestrand is. Het schip zal waarschijnlijk geheel wrak worden. De //Prins Willem// heeft tevergeels getracht het gestrande schip los te trekken. De //Oranje Nassau//, in 884 door de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappijen te Amsterdam voor den Koninklijken West-In- dischen Maildienst te Amsterdam gebouwd, heeft een inhoud van 1308 registerton bruto en 809 registerton netto. De hoofdafmetingen zijn lang 235,7, breed 33 en hol 19 voet en 3 Eng. duim. De compound-machine heeft cylinders van 29 en 35 Eng. duim diameter bij een slaglengte van 39 Eng. duim. Deze machines kunnen een kracht van 750 1 P. K. ontwikkelen. Spoorwegongelukken. Een ernstig spoorwegongeluk is Maandag morgen voorgevallen tusschen Mechelen en Antwerpen, nabij St. Chérine. Een goederentrein, bestaande uit 20 wagens, is door het instorten van den bodem in een mijn gevallen. De machinist en de hoofd conducteur zijn doodelijk gewond twee werk lieden «rnstig gekwetst. De materieele schade is aanzienlijk. 150 werklieden zijn uitgezon den om den weg vrij te maken. Een tweede spoorwegongeluk had plaats met den expres-trein van Charleroi naar Bergen. Deze ontspoorde bij het vertrek uit het station van Marehienne au Pont. De lo comotief werd omvergeworpen, de machinist ea de stoker werden gewond en een aantal reizigers gekwetst. Ook in Frankrijk had Maandag een spoorwegongeluk plaats. Aan het s'ation Eper- non, waar een personentrein stilhield om een sneltrein te laten passeeren, reed een losse machine dwars door den personentrein. Negen personen werden gedood, 17 gewond, van twee zeer ernstig. Een groot aantal menschen werden gekwetst. De //Petit Journal// meldt later, dat de drie gekwetsten van het ongeluk te Epernon over leden zijn, wat het getal dooden op 12 brengt. Andere bladen zeggen, da. .ie meeste dooden herkend zijn. Dr. Floquet, geneesheer van het paleis van justitie te Parijs, is onder de slacht offers. De lijnen liggen in het station van Epernon. De stoker en de machinist, die het ongeluk veroorzaakten, hebben geen wonden. De trein werd getroffen op 't oogenblik dat hij het zijspoor verliet, waar hij zich geplaatst had om den sneltrein te laten passeeren. De locomotief was op weg naar het depot. De vernieling was groot. De meeste lijken waren verschrikkelijk verminkt. Heele families werden gekwetst, 's Avonds hadden er hart roerende tooneelen plaats. Menschen doorliepen de heele stad om te weten, of er onder de gekwetsten, door de inwoners opgenomen, iemand der hunnen was. De stoker en de machinist van de aanrijdende locomotief zijn voorloopig aangehouden. Moeder en kind verdronken Zondagmorgen liep te Renkum de 22-jarige vrouw J. uit Velp, die een kind op den arm hield, tegen een put, waardoor het kind in den put viel. Dr moeder sprong haar kind na om het te redden, maar een halfuur latei- werden beiden levenloos opgehaald. Verdronken. Te Wijdewormer is I. Brouwer door de duisternis misleid in de wegsloot geraakt en verdronken. Kerniisweeëii. Maandagmiddag had de smidsknecht Rul- gens, afkomstig uit Huissen, door eigen on voorzichtigheid het ongeluk, uit een op de Didamsche kermis staande luchtschommel (e vallen, waardoor hij zoodanig letsel bekwam, dat hem de laatste heilige sacramenten moes ten toegediend worden. A. Ct.)// Een familiedrama. Men meldt ons uit Drachtstercompagnie, d.d. 13 October In de onmiddellijke nabijheid van ons dorp onder het beheer van de gemeente Groote- gast, is een vreeselijk ongeval gebeurd. Een zoontje van A. B., oud plm. 14 jaren, moest voor zijn vader een boodschap doen aan de zuivelfabriek. Hij bleef wat lang weg, waardoor hij het misnoegen van zijn vader opwekte. Deze nam hem daarover onder handen en diende hem een oorveeg toe. In drift ontstoken wilde hij andermaal zijn zoon te lijf. Deze nam intus- schen een hooivork. Zijn vader liep met zijn hoofd daarin, werd in zijn oog getroffen, en overleed aan de gevolgen binnen enkele uren. //(Lw. Ct.)// O, die drank Men schrijft aan de M. Ct.// uit Oostburg Een zekere De T. alhier, die meermalen misbruik maakte van sterkendrank, zeeg Zon dagavond in een herberg alhier plotseling dood neder; de drank schijnt ook Uier een rol gespeeld te hebben. Hij was het hoold valJ het gezin, dat eenige jaren geleden zoo langen tijd in de open lui lit heeft gewoond en waarover toen in de bladen geschreven is op zoo hartroerende manier, dal van verschillende zijden gelden werden toe gezonden. Het in dien tijd ingezamelde was reeds lang opgeteerd, terwijl De T. en zijne vrouw hoe wel tot werken evengoed ais een ander in staat, nooit geregeld arbeidden. De T. deed in den regel niets dan drinken en zijne vrouw leelt hoofdzakelijk van bedeltn. Nieuwe steenkoollagen. Uit Helenaveen wordt gemeld, dat men, borende tot op een diepte van over de 1200 meter, nog twee lagen kolen iieeti gevonden in 't geheel 7 lagen. Zonsverduistering bij Jezus' dood. „En daar werd duisternis over de ge- heele aarde," ongeveer drie uren zoo luidt liet bericht bij Marcus en Lucas, en de laatste voegt er nog aan toe „en de zon werd verduistert." De beroemde zonsverduistering, terwijl Jezus aan heb kruis hing, moet eene '/bovennatuurlijke" geweest zijn, daar er volgens den natuurlijken loop der dingen toen geen verduistering kou plaats hebben wijl de Heere bij volle maan gekrui sigd werd. Een ingrijpen van Gods almacht in de natuur was dus haar oorzaak, zoodut wij het als een wonder moeten beschou wen. Voor alle slerrekundigen uit dien tijd is dan ook deze zonsverduistering een niet op Ie lossen raadsel gebleven. Er wordt verhaald, dat Dionysius etn jonge man uit Athene, met zijn vriend naar Egypte was gegaan, om bij de ge leerden aldaar zijne kennis betreffende de sterrekunde te vera eerderen Beiden ver toefden juist te Heliopolis, toen de ver rassende duisternis plaats vond. Ten zeerste verschrikt riep Dionysius zijn vriend toe "Of de Godheid lijdt, óf de aarde is haren ondergang nabij." Een ander geleerde uit dien tijd Trelli- anus, schrijft dat deze zonsverduistering de grootste geweest is die ooit nog had plaats gehad. De nacht had den dag om huld en de sterren, hoewel het middag was, zichtbaar gemaakt. Tevens meldt hij dat er toen een aardbeving plaats had, door welke in Nicea en Bithynië huizen ingestort zijn. Dit onbevooroordeelde en onpartijdige getuigenis van heidenen is een getuigenis ook uit de wereldgeschiedenis voor Chris tus, als Gods Z0011. Weliswaar is zulk een getuigenis niet noodig voor hem, die in de duidelijke berichten van de evan gelisten gelooft; maar wij mogen ons toch van harte verblijden in deze getui genissen. Wanneer tegenwoordig zoo veel vuldig de hand geslagen wordt aan de kroon der Goddelijke heerlijkheid van den lijdenden menschen en Gods Zoon, dan kan men slechts medelijden hebben niet de blinden en verblinden, die zoo iets wagen. Wij staan in den geest met eerbied en aanbidding onder Jezus kruis, omgeven door de donkerheid dezer geheimzinnige duisternis, welke in de machtige taal der teekeus de wereld moet verkondigen "De ze stervende is waarlijk Gods Zoon." Bij Dionysius, die haar in Egypte be leefde, heeft zij een diepen indruk achter gelaten en ongetwijfeld heeft zij er toe medegewei kt om 50 jaren later Paulus prediking te Athene van den Gekruisigde in het hart van den raadsheer te bekrach tigen, zooals we lezen in Hand 17 34. ■sief Vergunning. Wachtpiaats «Ier ütoombooten. Beleefd aanbevolen II. SCHREUDER, voorheen Hamakers-Fenenga. schreven mijn concurrenten, omdat ik de eigengemaakte verkoop tegen spoiprijzen, maar Jaat hen stil roepen en blijf er Bleeds mee voortgaan. Een ieder koopt bij Kipstraat 84, ROTTERDAM. voor fabrieksprijzen. Groote uitverkoop van Kinderwagens v-tegen spotprijzen. en ieder ander, Iaat u niet verleiden om in groote Winkels uw inkoopen te doen, doch brengt eerst een bezoek aan het goertkoopste adres van Men koopt daar Keukentafels 1.25, Keuken stoelen /'0.85, Rietenstoelen f 0.95, groote 1.50, Kolomtafels ƒ5.50, 6 prachtige Stoelen ƒ7.50, 6 Stoelen met leer of trijp 18.—Salontafels, Mahonikasten, Vouwstoelen, Tabouretjes, Boe kenhangers, Étagères, Nachtkastjes, Kasten vanaf 5.prachtige Spiegels 1.25, Schilde rijen met gouden lijst 1.25 per paar, Spiegels met prima Fransch glas 3.Penanttafels ƒ2.25. Let op het juiste adres: 8. A A LKEltWË H, Hipstraat 44, ROTTERUAM, (naast het Kosthuisrecht tegenover de Korte Baanstraat.) Boven 25 gulden een Spiegel of een paar Schilderijen cadeau. De Bank leent gelden aan leden tegen 4*/4 pCt. 'sjaars. Ze neemt gelden op tegen3 pCt. 'b jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het bestuur. Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden eiken Maandagavond van 6—8 uur, ten huize van den Kasrier D. JOPPE Cz., Sommelsdijk. vraaöt Catalogus aan: LEI DEN-AMSTERDAM. ROTTERDAM Wijnhaven 22.°A MIDDELHARNI8. Het foesïfi? adres voor alle soorten zoowel verschillende soorten Heeren- en Üames-Chioomleeren SCHOENEN en LAARZEN als ZEE- EN WATER LAARZEN. Vleeschhouwerij, 8t Joris Doelstraat, Sommelsdijk Telefoon Intercomm. No. S, (tegenover de Stoomdr. van W. Boekhoven). Uoorloopand eerste kwaliteit Alles wordt Machinaal gesnedou. Vanaf heden prima kwaliteit rolpens verkrijgbaar. Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen De Aatnbeienzalf van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uit wendige en bloedende Aambeien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per poije 50 cent. Overal verkrijgbaar in de Drogist- winkels. Te Sommelsdijk bij DIJ KEMA DOORNBOS. Schiet- en «Fachtbenootllgdiieden. E. G. üMNm*, OPPEBT 44, ROTTERDAM, VEILi&HElQSSCHEERflflES, vanai f2.50 waarmode men zich niet kan verwonden of snijden. Revolver 3.50. buksen ƒ6.50. Schijf kaarten per 1000 f4.50 Flobertpatronen f4.—, met Spits- kog-els 6.—,p. 1000 Rillij'be Prijzen Oud Goud en Zilver worde tegen den hoogsten prijs gekocht en geruild. GROOTE SORTEERI1VG Ruime keuze. Billijke prijzen. Ruime keuze GESCHENKEN voor elke gelegenheid. Mijnheer De kwaliteit van het „RENS« wagensmeer voldoet mij uitstekend enz. enz. B, 3 Sept. 1906. fw.g.J W. B „RENS" Machineolie heeft de grootst Smeerkracht S3. Vl,\ RENSEIV Bewerkttloor liaar hoog geli al t e aan eiwit eri vet de eierproductie tot liet hoogste aantal, be vordert de verteerbaar- lieid van het korrelvoedej' en beperkt zoo doende de voederkosten tot de minste uitgave. 50 25 10 5 2i K.G. f5.75. f3.—. f 1.30. t 0.70. f 0.35. Hoenderfokkerij Ouddorp. Soliede agenten gevraagd. met één dag opzegging 33/4 pCt. tien dagen 4L Voorlangeren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. Slewaring van Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn. I, eerste AlelierTerste Etage. van de Uniegift van Lutjegast i Eioersburi den, Buil Schruwerzijl en Warfh Spijk (Gron Uithuizen en Zande Winschoten Beerta p Zevenhuizen Zuidwolde wolde en Buinerwold Blokzijl Enschede ïr Glanerbrug I Kampen n Kamperei Steenwijk wold en G. K.) Dinxperlo Groot broek Oldebroek Schaarsberg Vorden mi Mossel e Harmeien Watergraaf Giessen-Ni Oudeker sum en Nieuw-Hel sluis, Ou wenhoor Leerbroek Rhoon Woerden n Bietvold Waardei Zierikzee Totaal van Waar n aan de hu De Uni opgebracht (verbeterd In lijst wijk f 7 Brabant Onder f 2.51 J b< kerk te ]S Behalve het voorja gehouden Het ticuliere 39 stemnl Haagscht de minis! na de ve van het particulie bezit er te vrage l'l 801111 kan ger den lanc peen ge T Middelh de have lossen v het ont behulp een ond leeg ges dicht g Middelh D Dondert Jan Trc stuk ge: janken i Midi het zo< achter Nieuwe I daarbij I Op zijn! middelijl de gevl zouden spoedig?] uit zijn niet in betrek k beenen een hit I hem c

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 2