oor de Kuldbollandsebr en ZeeHWiclie Eilanden, 21st® Jaargang TTT 1181. Antirevolutionair Orgaan f slemdesa (yd. Woensdag T October 1906. IN HOC SIGN O VINCES 0. WARNAER, C. WARMEE. W AIIN A EII O. WARNAER. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnemeutsprys per drie maanden franco per post 50 Cent- Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. HzöïMlerlijke nummers 5 Cent. HITGEVER T. BOEKHOVEN. SOMJK S3MIH JH Teletoon Intercemin. So. 2. AdvertentïëB 10 cent per regel en 3/2 maai. Reclames 20 per regel, j Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. i| öiengtaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. I Groote letters en vignetten worden berekend naar da plaatsruimte dia zij beslaan. I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. t He fcSsifefeeig voor\«pe MedacSie toestemd, AdverienUftn en verdere Administratie fragaes) toe te zenden aagg den fljaiyever. Iseeft zljss be- De oorzaak van den nieuwen strijd, waarvoor we staan is een droeve, en niemand duide 't ons euvel, dat we, als nog hoorend de weeklanken van den klokketoren, die den zoo trouwen grijsaard RüüDZANT opriep tot de rust, die er overblijft voor 't volk Gods, een oogenblik stilstaan en in 't ver leden blikken, hoe hij de hitte des daags en de koude van den politieken nacht verduurd heeftgestreden en steeds geleden heeft bij 't aanschouwen van teleurstellingen in 't partijleven zoo na dien, dan na genen slag, dien we verloren door ontrouw van den een, door lakschheid van den ander, door laster en leugen der vijanden. fiij is heengegaan in hoogen ouder dom als een vaandeldrager, meer nog, als een overste der garde, die op hem zag met gepaste jalousie, dat in het ingezonken lichaam nog zooveel levens vuur gloren kon, levensvuur om op alle terrein des levens zijn God te belijden zij 't ook in menscheiijke on volmaaktheid. Dat afsterven van den heer ROOD- ZANT noopt tot nieuwen strijd. Want alles heeft zijn bestemden tijd op aarde. Voorzeker is de taak moeilijk voor zijn plaatsvervanger Zulk een moet aangegord zijn met een vast beginselmeer nog, bezield met liefde om dat beginsel in te dragen in 't leven; in te dragen in 't College, dat hem als lid zal opnemenmeer nog, bedeeld met de voorzichtigheid der slangen en de oprechtheid der duiven om steeds en ten allen tijde vrucht te kunnen oogsten voor dat beleden beginselmeer nog hij moet hebben een ruimen blik om niet maar zijn partij te dienen, maar te dienen al de belangen van een district om te dienen mede- en tegenstanders, opdat er niet geklaagd worde over misken ning, terzijstelling, verwaarloozing van goede bedoelingen, en voornemensen plannen, al komen ze zelfs van een niet altijd eerlijken vijand. Zulk een plaatsvervanger moet in zicht hebben in de belangen van het Eiland in de eischen van 't leven der landbouwershij moet daarin geleefd hebben en steeds leven. Hoe gelukkig is dan in dat opzicht de keuze der Antirev. Kiesvereni gingen geweest. Want zonder ook maar iets af te dingen op de meerdere of mindere bekwaamheden derliberalecandidaten, durven we toch te verzekeren, dat onze candidaat, de heer een uitnemend plaatvervanger zal zijn van het helaas, nog te vroeg gestor ven Statenlid. En dit is 't edele. De heer Warnaer heeft zich niet opgedrongenwe hebben hem allen, overtuigd, dat hij onze man was, naar voren gehaald. Hij heeft de candidatuur niet gezocht; maar hij ontving ze, omdat hij ze in aller oog 't best kon vervullen, Liever had hij zich terug-en schuil gehouden, en dat eert hem maar de antirev kiezers meenden, dat hij juist ln t vol'e daglicht komen moest vv el nu dan 1 de strijd om den Staten zetel is geopend. En met alle vrijmoedigheid hevelen we aan, aan heel 't kiezerscorps op Flakkee, den heer v Een man in polderzaken geen vreemde vast in zijn beginselen met ruimen blik om geen partij oogmerken na te jagen, waar alleen 't Algemeen Belang beslissen en den doorslag geven moet. Een kloeke voorvechter voor de Antirev. beginselen en jegens zijn hit- tersten vijand, zoover als de eischen der samenleving daartoe verplichten, verdraagzaam. Een antirevolutionair van ongerepte reputatie Kiezersoverweegt uw stem op Donderdag *25 October zeer wel en brengt ze uit op onzen candidaat 1! ®n&e Candidaat WAR- H'AEii. Hoewel de heer Warnaer door 't heele eiland zeer wel wordt gekend, willen we toch iets voor den een ol anderen minkundigen lezer over hem meedeelen. De heer Warnaer is geboren Flak- keeërDirkslander geboren op 19 Juni '67 hij is dus Jeen man in de kracht zijner jaren, die zijn gaven in de Prov. Staten, als hij gekozen en steeds herkozen wordt, een lange rij van jaren ten nutte van 't Alge meen, ten nutte onzer beginselen be steden kan altijd snaar den mensch gesprokene:. En niet alleen besteden kan, maar ook wil. Die 't zich voorgenomen heeft om zijn volle politieke werkkracht te besteden aan al de belangrijke vraag stukken, die in de Staten mochten aanhangig gemaakt. De heer Warnaer kent Flakkee van Oost tot West door eigen onder zoek, door overal betoonde belang stelling en door zijn familierelaties, die hij zoo in 't Westen als in 't Oosten heeft. De heer Warnaer is geen Dijkgraaf, noch zit in eenig polderbestuur, want elke uitnoodiging, die tot hem geko men is en ze zijn tot hem meermalen gericht om plaats te willen innemen in zulk een college, heeft hij van de hand gewezen. Waarom? Omdezelfde reden, waar om hij nu nog in al te groote mate van bescheidenheid, zich voor Candi daat wilde onthouden. Redenen van gansch persoonlijken aard waren oorzaak, dat hij in geen Polderbestuur zit, maar daarom is hij de zaken wel machtig, geheel machtig, als de beste Voorzitter en de actiefste Dijkgraaf. We zouden ze trouwens niet graag den kost willen geven, de vele dege lijke mannen op Flakkee, die zelfs *-ooit in een Vereeniging zitting willen ebben, maar wier invloed toch wel an beteekenis is De heer Warnaer is Wethouder der Gemeente Dirksland; bekleedt voorts eenige functies van onder geschikt belang. Heeft dus reeds daarin het bewijs ontvangen der Dirkslandsche kiezers van zijn be langstelling in en medewerking tot hun stoffelijke belangen. Dat hij de belangen der Chr. School met ijver dient, ieder weet het. Dat hij zijn functie als Wethouder met eere vervult, ieder kan 't getui gen, die in Dirksland woont. En juist, al die functies, met groo- tere en kleinere verantwoordelijkheid juist die zorgzame vervulling' ervan, die toewijding eraanzij staat ons waarborg, dat ook de Statenarbeid door hem met ernst, met toewijding, onverdeelde belangstelling zal worden verricht. En hoe ongaarne we ook over de Kerk spreken, we zouden onvolledig zijn indien wij bij de bespreking van zijn persoon; we zouden velen kiezers een ongewilden wrevel berokkenen, indien we ook niet vermelden, dat de heer Warnaer is Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Dirksland; Voorzitter van het Kerkelijk Kiescollege en Ge machtigde. Maar welke is de politieke belijde nis van onzen Candidaat Onnoozele vraag, zegt ge 't Is zoo. Toch geven we antwoord. Hij is antirevolutionair! Hij is geen Conservatief, maar jjemand, die als de meest vurige De ocraat de lasten des volks leggen il, daar waar ze te dragen zijn. Hij wil elk voorstel steunen, dat den werkman verheft in zijn stoffe- lijken, zedelijken en geestelijken toe stand Hij wil en zal nimmer een Candi daat voor de Eerste Kamer stemmen, die niet verklaard heeft den Midden-, stand en de Arbeiders te beschermen tegen elke sociale onderdrukking niet. en nooit stemmen een Eerste Kamer Candidaat, die de rijken zou willen onderdrukken ton koste van de andere standen. Vermindering van druk op de min dere standen do -r flinke sociale wet geving en belasting naar draagkracht voor allen: dat is de democratie van onzen Candidaat Voor hem dan ten strijde Ten strijde voor den heer C, Weekblad „Vooruit." Het Weekblad Vooruit behandelt ook de finantieele wettenmaar de wijze, waarop heeft wel eenige be- ienking. Ze zegt Ten bewijze, dat de kleine luiden geen j meerdere lasten te dragen krijgen, ver gelijken we den aanslag in de bestaande bedrijfs- en vermogensbelasting met de nieuw voorgestelde. En dan schrijft ze als bewijs Inkomen uit bedrijf van f iooo is aldus Aanslag thans f 6,50. Aanslag ontwerp: ie klasse f 5,25 2e 5,75 3e 6,25 4e 6,75 5e s. 7,25 Maar nu vergeet ze te zeggen, dat heel Flakkee behoort tot de 4e en de 5e klasse, en dat dus heel 't Eiland meer moet betalen, En de elf dorpen weer meer dan Middelharnis en Sommelsdijk. Ze schrijft echter, dat de 10 opcen ten maar voor twee jaar waren dat is een looze voorspiegeling, en meer niet. De Inkomstenbelasting treedt niet in werking voor 1909, en dus duren de opcenten absoluut drie jaar, maar, en allerlei liberale bladen ge- looven 't met ons, dat ook daarna de opcenten blijven zullen. En waarom Omdat de inkomsten van den ver minderden accijns op suiker van den verhoogden op de jeneverllesch het debietrecht voor tabak nog geheel in de lucht hangen. De Minister hoopt dit en gelooft dat; alles goed en wel; maar met geloof, hoop en liefde houdt de schatkist zich niet opeerst moe ten de inkomsten vast staan, dan weet een Minister op wat finantieelen grondslag hij werken kan en of hij opcenten kan afschaffen. En dat nemen we niet één Minister kwalijk, dat hij zoo voorzichtig is. Integendeelwe prijzen zoo iets. Maar dan moet men 't volk ook geen onzekere voorspel lingen doen, die verkeerd kunnen uitkomen. Mog' eens: Vooruit. »Vooruit« schrijft De dubbeltjes zullen niet komen uit de zakken der kleine luyden, zij zullen geen zwaarder lasten te dragen krijgen. (De cursiveering is van "Vooruit.) Nu hebben we in ons voorgaand artikel aan Vooruit betoogd, en ze wist 't wel tlat heel Flakkee meer moet betalen dat alle kleine luiden op ons Eiland 't slachtoffer worden der nieuwe wet. En toch schrijft het cursiefgeen zwaarder lasten, 't Is kras Maar we merken nog iets op. Vooruit schrijft Men kan verhooging van den drank accijns afkeuren, omdat het verkeerd is voor versterking der finantiën te tekenen op het alcoholgebruik, doch men kan zoo'n belasting geen belasting op de kleine luiden er door noemen. Want alcohol is een schadelijk genot middel, een weeldeartikel en geen levensbehoefte. Voor een groot deel kunnen we deze woorden onderschrijven, maar dat had Vooruit in de Junidagen van 1905 en daaraan vorige dagen ook moeten zeggen. Dat was eerlijk ge weest. Doch ze deed het niet en sprak van alcoholvergiftiging door de verhooging van f 63 tot f 70, die Harte wilde. En als dan toen de kleine luiden vergiftigd werden met de slechtere brandewijn, dan worden ze nu totaal gedemoraliseerd door de verhooging van f 63 op f 90. En 't lichaam totaal verwoesten door salpeterachtige brandewijn is niet democratisch, niet waar 1 Da's re volutionair op en top Als zoodanig is deze Minister niet op de lijn zijner beweerde beginselen. En als Vooruit dan er bij voegt Een hooge accijns er op is dan ook volstrekt niet strijdig met democratische begrippen, enz. enz. Dan beamen we datmaar dandiene zij zich nu evenals onder Harte te herinneren, dat de goede democratie waakt over de gezondheid harer belij ders, over haar leven en lichaam en dat dus een democratisch Minister de roeping heeft om der gezondheids wil den accijns maar luttel te ver- lioogen doch niet met 40 percent. Van waar dat afkeuren van f 7 en goedpra ten van f27? Toen gold Vooruits de mocrafie den gehaten heer Harte, nu is ze wat veranderd, omdat De Mees ters, Minister is. Taiiii*- ess JLandiJouw. STAND VAN DEN AARDAPPELOOGST (in het buitenland). Het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft hieromtrent het volgende gepubli ceerd Engeland. (Oogstbericht over September, ge publiceerd door het Britsche Departement van LandbouwDe met aardappelen bezette opper vlakte is dit jaar in Groot-Britannië aanmerkelijk kleiner dan die in 1905. Toen waren, bezet, ter wijl deze oppervlakte in 1906 slechts 565,921 acres volgens de officieele statistiek, 608,473 acres met aardappelen bedraagt. De aardappelcultuur is dus, in vergelijking met het vorige jaar, met 42,552 acres of met 7°/u verminderd, welke inkrimping grootendeels wordt toegeschreven aan de lage prijzen waarvoor de aardappelen in het vorige jaar in Engeland verkocht moesten worden. De binnenlandsche productie was toen zeer groot, zooals ook kan blijken uit de cijfers van invoer. Deze bedroeg in 1903 ruim 9 millioen Cwts, in 1904 bijna 10 millioen Cwts en in 1905 slechts 3,6 millioen Cwts, waarvan natuurlijk ook nog een groot deel op het tekort van het vorige jaar is te rekenen. Over het geheel is de stand van de aardappelen in Groot-Brittannië thans van dien aard, dat eene opbrengst per H.A. verwacht kan worden, welke iets beneden het gemiddelde zal blijven, en daar waarschijnlijk ook de opbrengst in Ierland niet hoog zal zijn is het zeer waarschijnlijk, dat Engeland dit jaar weder belangrijke partjjen zal moetan invoeren. Da maanden Juli en Augustus waren in het midden en zuiden van Engeland abnormaal droog, zoodat, evenals hier te lande, de aardappelen te vroeg zijn afgestorven. De knol len bleven dientengevolge klein van stuk, zoodat de opbrengst niet meevalt. De ziekte trad op zeer vele plaatsen in, doch werd over het geheel niet zeer schadelijk. Het sterkst trad zij op in het noorden van Engeland, in Schotland en in Ierland, waar eerder te veel dan te weinig regen is ge vallen. De berichten uit de verschillende deelen des lands luiden als volgt Engeland, oostelijk gedeelte. De planten zijn over het geheel vrij van ziekte, doch de knollen blijven klein van stuk. De opbrengst blijft beneden het gemiddelde. Engeland, noord-oostelijk gedeelte. De voortdu rende droogte en hitte benadeelden den groei der knollen. Ziekte trad bijna algemeen op, doch ver oorzaakte weinig schade. In Norfolk en Lincoln is de opbrengst van gemiddelde grootte; in East Riding zal zij daar beneden blijven. Engeland, zuid-oostelijk gedeelte. De stand is overal vrij goed. De oogst zal iets baven het gemiddelde uitvallen. jHiddeii-Engeland (oost.) De opbrengst zal het gemiddelde niet bereiken. De knollen zijn klein, doch van goede qualiteit. Süidden-Engelaiid (west.) De stand laat veel te wenschen over tengevolge van de droogte. Engeland, zuid westelijk gedeelte. Hoewel de droogte in ds ziekte,hier en daar de ontwikkeling tegeuging, verwacht men een meer dan gemiddel den oogst. Engeland, noordelijk gedeelte. De planten zijn vrij weelderig ontwikkeld, doch lijden aan droogte De oogst blijft iets beneden het gemiddelde. Engeland, noordwestelijk gedeelte. De ziekte trad hier op uitgebreide schaal in. De opbrengst loopt sterk uiteen. Wales. De ziekte werd overal geconstateerd. De stand is overigens vrij goed. Schotland, oostelijk gedeelte. De berichten luiden zeer verschillend. Oer het geheel verwacht men echter dat de oogst beneden het gemiddelde zal blijven. Schotland, westelijk gedeelte. Ook hier loopen de berichten zeer uiteen. De stand is echter beter dan in het oosten van Schotland. Omtrent den stand der aardappelen in Ierland zal binnenkort een afzonderlijk bericht worden gepubliceerd. Bnitschlaiid. (Oogstbericht van den 15den September, gepubliceerd door het „Kaiserl. Sta tistische Ambt'' te Bei-lijn.) Evenals in Engeland is de met aardappelen bezette oppervlakte in Pruisen in dit jaar iets kleiner dan in het vorige. Deze bedroeg in 1905: 2,274 000 HA. in 1906: 2,254,000 H.A. eene vermindering dus van plm. 20,000 HA. of bijna 1 pCt. Naar de berichten om trent den stand der aardappelen te oordeelen, zal ook de gemiddelde opbrengst per H.A. niet onbelangrijk beneden die van het vorige jaar blijven. De stand van de gewassen wordt in Duitschland opgegeven in punten, waarbij de volgende schaal als grondslag wordt genomen 1 is zeer goed2 is goed3 is gemiddeld 4 is gering; 5 is zeer gering. Het Statist. Bureau ontvangt berichten van een groot aantal over het geheele Rijk verspreid wonende personen (voor Pruisen alleen plm. 4730) en berekent uit al deze berichten een gemiddeld cijfer voor het geheele land. Dit bedroeg voor aardappelen: op 15 September 1906 2,8 op 15 Augustus 1906 2,6 op 15 Sept. 1905 2,4 op 15 1904 3,4 De berichten over den stand der aardappelen luiden over het geheel niet zeer gunstig. In vele streken hebben de aardappelen in het begin zeer onder te veel vocht geleden^ zoodat de ziekte reeds vroeg is ingetreden. De latere droogte heeft echter eene zeer sterke uitbreiding van de ziekte tegengegaan, zoodat een oogst verwacht kan worden, welke iets boven het gemiddelde zal uitvallen, terwijl deze in 1905 niet onbelangrijk hooger was, hetgeen ook blijkt uit het cijfer, dat in September 1905 2,4 bedroeg, tegen 2.8 in dit jaar. Over het geheel beloven de late soorten eene betere opbrengst dan de vroege. Van de laatste valt het beschot algemeen tegen. Oostenrijk. (Oogstbericht van het Ministerie van Landbouw te Weenen van 15 September.) Sedert het laatste bericht (van 15 Aug. 1908;ziju de vooruitzichten van den aardappeloogst, ten gevolge van het ongunstige weer, achteruitge gaan. Door het droge weer is het loof te vrceg afgestorven, zoodat de knollen klein gebleven zijn Bovendien trad, vooral in Midden-Oostenrijk, de

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1