lierii en Schooi. De aardappeloogst in deze streek is over hel geheel, wat uitkomst betreft, zeer bevredigend. Door den bouwman K. T. werd van eene meed plm. 70 mud aardappelen gedolven. Alhier had de heer D. L., terwijl hij op zijne motorfiets reed en daarmede een tweede persoon wilde vervoeren, hel ongeluk zich zoodanig aan 't been te verwonden, dat hij in de eerste dagen het motorfiet sen zal moeten vaarwel zeggen. Ouridorp. Heden, (Zaterdagavond) zal er in de Chr. school een vergadering wor den gehouden van leden der Antirev. kies- vereeniging om in hoofdzaak een candidaat te stellen voor een lid van den Gemeente raad. Aanstaande Maandag 15 Oct. moeten de caudidaten voor een lid van den Gemeen teraad, wegens het overlijden van den heer K. Lodder, op de Gemeente-secretarie ingeleverd worden. Door deze gemeente is een inteeke- ningslijst in circulatie ten behoeve van het gezin van K. H. in den Oostdijk. Wanneer de burgers dezer gemeente en de Diakonie van Goedereede beiden in de noodzakelijke behoeften van dat gezin voorzien, kan het goed geholpen worden. Lootjesavond. Wie met zulke avonden op het platteland zich buiten op straat begeeft en zijn oor ten luister legt, en het oog overziet die joelende menigte, dronken, vloekende en razende, vergeet zich, dat hij is in een Christelijk land, in het land dat weleer biddend en strijdend zijn zege be haalde. Zou daaraan geen verandering gebracht kunnen worden Oostvoorne. Mej. A. E. Vliegenthart onderwijzeres alhier is benoemd tot onder wijzeres in de handwerken aan de Rijks normaallessen te Nieuwenhoorn. Zuidland. Tot leden van het college van Zetters voor 's Rijks Directe Belastin gen zijn herbenoemd de heeren P. Lam merse en G. Velthuizen. Het jaarlijksch onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer, zal worden gehouden op Woensdag den 14 November aanstaande, des voormiddags te 10 uren in de bewaar school alhier. Oud-Beierland. Aan de voorbereiden de militaire oefeningen wordt alhier door 29 jongelingen deelgenomen. Dat het bijgeloof de wereld nog niet uit is bleek alhier de vorige week. Daar liet een ouderpaar zich wijsmaken dat bijna hun dochter betooverd was. De heks zou in de loop der week wel op visite komen, en werkelijk kwam een oud mensch. Onder bedreigingen werd de vrouw gelast het meisje te zegenen. Deze van de prins geen kwaad wetende, weigerde zich met dien onzin in te laten. Gelukkig voor de ouders bleef het bij dreigen en schelden en kon de vrouw vertrekken, anders had het ge valletje voor hen nog onaangename gevolgen kunnen hebben. (R. Nbl.) Laag. Van een hit behoorende aan den heer G. S. Steveling te Rotterdam, die alhier in een weide loopt is Woensdag nacht de staart afgesneden. Woensdagmorgen jl. ontstond alhier brand in een schuur van den heer A. Stolk. In de schuur was hooi geborgen van de heeren Stolk en Van Arkel. 4 Spuiten gaven water, waardoor de brand tot de schuur beperkt bleef. Stolk was wel, van Arkel niet geassureerd. Oorzaak, waarschijnlijk het te hard stoken van een waschfornuis. Nuiliaiigdorp. Mej. J. Groeneweg alhier, is benoemd tot onderwijzeres te Werkendam Toen Maandagavond 6 uur de goede rentram van Rotterdam alhier aankwam, bemerkte men dat een wagen geladen met ledige zakken in brand stond. Het blusschen in 't dorp ging niet zoo gemakkelijk Met den meesten spoed, welke men maken kon werd naar Numansdorp (haven) gereden, waar men den brand spoedig meester was. Als van ouds: Oorzaak onbekend. Door de liberale kiesvereeniging »Burgerplicht« is tot candidaat voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing gesteld de heer J. Vlielander. Spijkenisse. Woensdag 17 Oct. a.s. zal hier geopend worden een landbouw cursus, waaraan 19 personen zullen deelne men. Elke week zal in verschillende, op den landbouw betrekking hebbende vakken, les worden gegeven door den heer Van der Molen, landbouwonderwijzer te Vlaardingen. Benoemd is eene Commissie van Toezicht, bestaande uit 3 personen nl. de heeren De Valois van Spijkenisse, L, v. d. Meer en Loeff, notaiis, beiden te Zuidland. Door den landbouwer De Valois is een proef genomen met kunstmest op bietwortelen. 1 Are had hi] niet sgesuperdt, noch »gezout«. Daarna werden ze gerooid, en ook 1 Are, welke wel bemest waren. Beide hoopen werden toen gewogen men kreeg toen een merkelijk verschil van 4000 K.G. per 1/2 H.A. Door den heer Van der Molen werd van een en ander een »kiekje« genomen. De peëencogst valt in 't algemeen in deze streek niet mee. Welke bewijsgronden sommige aan voeren om hunne kinderen niet naar de onlangs geopende Chr. School te zenden, grenst aan het ongelooflijke. Een persoon o.a. wou ze niet sturen omdat hij anders meer belasting zou moeten betalen En dat in onze ver lichtte eeuw. Ing-ezoffigSeit stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Relactie en Uitgever. Geachte Redactie! Mag ik s.v.p. den lezers van ons blad het ver volg van mijn stukje aanbieden Bij voorbaat mijn dank. GEEN VREDE, MAAR HET ZWAARD. II. Waarde lezers! Mocht er onder U nog iemand zijn,die twijfelt aan de noodwendigheid van vervolging en kruis voor degenen, die in Christus' voetstappen trachten te wandelen, hij bezie in de le plaats het groote voorbeeld van den Hoogepriester onzer belijdenis, die van Zijne geboorte tot aan Zijn sterven wel de Man van smarten genoemd mag worden. Zien we op Zijn voorlooper Johannes, die Hem als met den vinger aanwees en ten zeerste aanprees, ook hij moest zijn ijver met den dood bekoopen. Blik ken we verder terug in het leven der Profeten, het bevoorrechte Jodendom kon hunne leer niet verdragen. Gaan we de Schriften na van den Evangelischen Jesaja, dia sprak alsof de profetiën reeds vervuld waren, en die den tijd en de om standigheden van Christus' geboorte zoo weerga loos schilderde, dan werd deze held ter belooning in stukken gezaagd. Met welke namen ze soms werden betiteld, het is ons niet vreemd; een Paulus, die zijn leven niet te dierbaar achtte voor den Naam en zaak van Jezus, hij werd een pest genoemd, die niet waardig was, dat de wereld hem droeg, terwijl er zeer weinig zulke edele menschen waren en zijn aan te wijzen. I-Iij kon het zeldzame getuigenis afleggen, dat hij niet het hunne, maar hen, 11.I. hunne zielen, gezocht had. Maar hoe kon dan toch de haat en afkeer zoo vele eeuwen blijven voortduren, als de Christelijke beginselen dan zoo hoog te prijzen zijn? I11 'tkort wil ik hier iets van aangeven. Ten einde de menschen in 't harnas te jagen tegen de Chr. beginselen, nemen de tegenstanders alle mogelijke middelen te baat. Somtijds komen ze grof voor den dag, zoodat elk hunne bedoelingen gewaar kan worden, doch op andere gelegenheden komen ze niet op klompen, maar in een deftig zwart gewaad, in welk laatste geval zij vele een voudige kiezers verleiden. Kwamen ze in 1857 openlijk met hun modern pakje te voorschijn, en wel met dit gevolg, dat aan onze jeugd den Bijbel op de School ontnomen werd, toen was hun op treden niet zoo gevaarlijk. Het niet-denkend deel der natie begon niet alleen na te denken over dien liberalen stap, maar trad ook handelend op, toonende dat het Woord hun dierbaar en voor hunne kinderen onmisbaar was, zoodat weldra scholen met den Bijbel verrezen. Hen verkoos dus geen valschen vrede te houden, maar greep naar het zwaard. In sommige gevallen komen ze zeer listig en slui voor den dagal hebben velen hunner geen beginsel van godsdienst, toch is het hun niet onbekend, dat niets zulk eene uitwerking op ons Volk kan doen dan de zorg voor de Kerk en voor den godsdienst. Hunne onheilige lippen moeten de heilige woor den ontwijden, opdat hunne onheilige daden zouden gewettigd worden door die heilige woorden. Gebeurt het soms, dat ze die praktijk zelf niet uit weten te voeren, dan trachten ze leeraars in den arm te nemen, en zeer zeker mag het be treurenswaard worden genoemd, dat deze leiders]?) zich daarvoor laten vinden! De verkiezingen in 1905 hebben ons genoegzame staaltjes opgeleverd, hoe moderne predikanten zich vertoonden als wolven, omhangen met een schapenvacht. Inde plaats dat zij den oorlog hielpen voeren tegen allen, die de heerschappij van Chr. trachten te verdringen en kon het zijn uit te roeien, streden zij soms op eene laaghartige wijze en met gesloten visier in de gelederen der vrijzinnigen. Op die wijze werden vele eenvoudigen misleid, waarvan 't gevolg was, dat ons Chr. Ministerie kwam te vallen. Dat achter zulke handelingen allerlei be doelingen lagen, kan gemakkelijk gezien worden in hoofdzaak was het de zucht tot uitbreiding van eigen gezag en voordeel. Gelukkig zijn veler aogen den laatsten tijd daarvoor opengegaan, maar nog altoos,, oefenen eenige predikanten meer een schadelijken invloed uit dan een gunstigen. We zouden hier nog bij kunnen voegen, dat het inderdaad soms belachelijk was, te hooren hoe personen van eene openbare ongebondenheid in hun gedrag, en zelfs wel spotters en attheisten, zich bekommerd toonden voor de eere Gods. Het was soms, of dezulken, die nooit in eenige Kerk gezien werden, nu ijveren wilden voor de onder steuning en handhaving van Gods Kerk. Het vervoerd worden door een verderfelijken wind is voor sommigen ook eenigsins te ver- schoonen. Er zijn werkelijke Christenen, die de eer van hun Meester gaarne bevorderd zien, die zich door onvoorzichtigheid of zwakheid uit de koers lieten brengen. De tegenstanders wisten namelijk hunne stellingen zoo godsdienstig te vernissen, en de zwakke punten van onze partij in zulk een zwart daglicht te plaatsen, dat men wel eens misleid werd en in verkeerd korps terecht kwam. Ik behoef hier niet te zeggen, dat iemand van onze beste soldaten vriendelijk ontvangen werd, daar onze tegenstanders goed wisten, dat een persoon van de onzen veel afbreuk kon doen in onze gelederen. Daaraan is het te wijten, dat sommige rechte anti-r. op een liberaal konden gaan stemmen, terwijl toch hunne stem ons toe kwam. Immers een ieder, die Gods Woord nog eert en onderzoekt, die nog door gebed en dank zegging zijne afhankelijkheid betoont aan den Heere van Hemel en aarde, hij kan en mag uit kracht daarvan reeds niet anders doen dan de Chr. candidaten steunen. Daarom zijn er honder den liberalen, die door opvoeding en belijdenis aan onze zijde zouden behooreD te staan, dit echter niet willende, waarvoor allerlei vleesche- lijke oorzaken bestaan. Hierin komt echter eenige verandering door medewerking van predikanten, doch vele leeraars zijn nog te onbeslist, en dat meestal om vrienden des keizers te blijven. Ook gebeurt het niet zelden, dat de beginselen, karakters, drjjfveeren en fouten van enkele per sonen, verward worden met de algemeene begin selen onzer Partij. Uit dien hoofde onttrekt men zich soms aan den strijd, waar men duur verplicht was te hebben, wat niet anders genoemd kan worden dau dom en eigenzinnig. Het Christendom verbiedt allerlei verkeerdheden, maar al is het nu, dat sommige personen onder de belijders zich misgaan, daarom is het Christendom niet a! te beuren, maar wel de fouten der menschen. Zoo heeft onze Partij heerlijke beginselen, dat elk moet toestemmen, en daarom mag men zich niet van haar onttrekken om de gebreken van dezen of genen. Neen, het volmaakte is fiier niet, en daarom handelt men zeer lichtzinnig als men niet mee wil gaan om het een of ander afwijkende, dat men in anderen ziet. I11 natuurlijke zaken is men wel wijzer; wie zou toch een beroep of eenige wetenschap afkeuren, omdat iemand der beoefe naars dat vak onwaardig waarneemt? In velerlei omstandigheden moet men immers het beste uitkiezen, waaraan toch altijd eene schaduwzijde of een gebrek is. De hoofdoorzaak van den tegenstand, die het Christendom in 't alge meen, en onze Partij in 't bizonder ondervindt, is hierin gelegen, dat verkeerde menschen niet dulden willen, dat de Chr. beginselen hunne kracht op hen zouden uitoefenen. Dit was dan ook de oorzaak, dat in sommige streken van ons Vader land zulk een lagen strijd gestreden werd. Deze mag nu tot het verleden behooren, doch de teekenen der tijden voorspellen ons geen roos- kleurigen toekomst, waarom het temeer noodig is, dat de voorstanders van onze beginselen zich nauw aansluiten, en het oude spreekwoord in toepassing brengen; „eendracht maakt macht." Laat niemand langer blijven veroordeelen en zijne krachten onthouden, maar laat ons in het bootje stappen, om ons scheepje in een goede haven te helpen sturen. Ook nu staat weer eene gewichtige verkiezing voor de deur, waarbij onze kans zeldzaam mooi staat. Als ieder in ons eiland zijn plicht doet, en als alzoo alle Hervormden en Gereformeerden hunne stem uitbrengen op den Heer Warnaer, dan kunnen we eene glorieuse overwinning behalen. Het getal immers dergenen, die daarbuiten staan, is onbeduidend. Dat we dan allen de eenvoudige wenken ter harte nemen, en ons niet laten ver voeren, zoo zal onze tegenpartij verbaasd staan over onze krachtsontwikkeling, en de uitkomst zal alzoo, onder Gods zegen, ten beste zijn voor ons Land en Volk, dat anders door de revolutie- beginselen in allerlei bandeloosheid afzakt. Dat velen zich bij dezen weusch aansluiten is onze innige begeerte. Middelharnis. H. v. d. MEULEN. Rechf/iüken. Arrondlssemcnts-Slcclitbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 9 October. Heden werden de volgende vonnissen ge wezen P. K., 21 jaar, zeevisscher te Ouddorp, wegens mishandeling, tot f 10 boete, subs. 15 dagen hechtenis. J, K., 2i jaar, arbeider te Ouddorp, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 14 dagen gevangenisstraf. Motorfiets en liittenkar. Bij vonnis van den kantonrechter te Soirt- melsdijk van 6 Juli werd de 47-jarige land bouwer C. B. te Melissant veroordeeld tot een boete van f 5 subs. 3 dagen hechtenis omdat hij op 23 Mei als bestuurder van een met een hit bespannen kar, niet naar rechts was uitgeweken bij het ontmoeten van een motorrijtuig. De veroordeelde was van dit vonnis in appél gekomen en vertelde hier voor de rechtbank, dat hij door den scherpen hoek den motorfietsrijder, niet op den Eortuin- weg onder Melissant had zien aankomen. iTweedens was zijn paard schrikachtig en daardoor had het dier den wagen achter uitgezet, waardoor de aanrijding was ont staan. Eindelijk was de weg daar ter plaatse niet breed zei hij misschien drie meter, f Dit laatste sprak de motorrijder Koo- fnan onmiddellijk tegen Twee rijtuigen jkonden elkander voortij op den harden weg. Daar had hij gemakkelijk kunnen passeeren, als de wagen niet dwars over den weg was gezet. Uit getuige's verklaring sprak het opzet van appellant om niet of onvoldoende uit te wijken De motorfietsrijder stelde zich nog ci viele partij voor de schade aan de motor- ifiets f 21. De veldwachter Elenbaas schatte de bfeedte van den weg, zonder den berm, op ca. drie meter, zoodat twee wagens elkan der op den harden weg niet konden pas- sferen. Het O. M. was er van overtuigd, dat apellant niet voldoende naar rechte had uitgeweken. Met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter vroeg de officier veroordeeliag tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Mr. Van Gelder, voor appellant optre dend, zei, dat niet zoozeer voor de boete van f 5 geappelleerd was, maar voor de veroordeeling als zoodanig, dus, voor het recht van het spel. Mede voor de civiele vordering. De botsing weet pleiter alleen aan het schiikken van het paard. In deze zaak staan voor het bewijs alleen de verklaring van den getu ge Koonian en de ontkente- nis tegenover elkaar. Pleiter concludeerde tot vernietiging van het vonnis en- ontzegging van de civiele vorder,ng. Landelijke gebruiken. 't Was vandaag weer een zitting waarin de zelfstandige naamwoorden" ploert, snot neus, smeerlap enz. schering en inslag waren. Het ligt voor de hand, dat deze collec tie bij voorkeur in onze dorpen gebruikt wordt. Toen de boerenjongens, die bovenge noemde expressie als gemeen goed be schouwen, behoort de 19 jarige visscher J. F., le Goedereede. Deze woorden waren uitgebraakt tegen den veldwachter P. A. de Moor, die een troepje feestnummers tot kalmte aanmaande. Er zat dus vermoede lijk olie in de lamp. Gerequireerd werd een gevangenisstraf van 14 dagen. Aan de toonbank. Tot de landelijke gebruiken kan ook gerekend worden verzet tegen de politie. In deze rubriek voeren we als voorbeeld ten tooneele den 24 jarige arbeider te Oost voorne L WV, dis zich op 29 Juli te Rockanje verzet zou hebben tegen den veldwachter A. Visser, toen deze hem op verzoek van den kastelein K. Broeder uit de herberg wilde verwijderen. Het verzet zou bestaan hebben in het zich vasthouden aan de toonbank, in trap pen en in slaan. Beklaagde verklaarde niet te zijn ge waarschuwd de herberg te verlaten. Ook zou hij zich in het geheel niet verzet hebben. Geëischt werd een gevangenisstraf van 14 dagen De rechtbank te Zierikzee veroordeelde den ontslagen veldwachter Klooster wegens doodslag op zijn vrouw, tot 6 jaar gevan genisstraf. Zaterdag 13 Oct. 's avonds 6 uur Inzet van de Schoollocalen der Vereeniging tot \tiehting en in standhouding van Schoien met den Bijbel te Ouddorp, gelegen in de kom d)er gemeente Ouddorp, in 3 perceelen, in hut logement van Akershoek aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. -Donderdag 18 Oct. 's morgens 10 uur Paard, Runderen, Varken, Bouw- en M 't- gereedschap, voor de Wed. en erven van den heer Krijn Lodder, op de hofstede te Ouddorp, -fiabij het dorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 20 Oct 's avonds 6 uur Afslag van de Schoollocalen der Vereeniging tot stichting en in standhouding van Scholen met den Bijbel te Ouddorp, gelegen in de kom dier gemeente, in 3 perceelen ca 2 combinaties, in het logement //Bellevue// te Ouddorp. No taris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 20 Oct. 's avonds 65 uur Ver koop van Veldvruchten en verhuring van bouw- en geestland ouder Ouddorp, in het loaement //Belleveu// aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 24 October 1906, 's avonds 6 uur, te Dirkstand, ter heroerge van Jobs. Vroegindeweij, veiling van een woon en win kelhuis (waarin sinds vele jaren winkel in kruidenierswaren, glas- en aardewerk) met wagenhuis en stalling, 'e Dirksland, aan het eind der Voorstraat, kad. Sectie B nommer 956, groot 01 are 41 centiaren, ten verzoeke van de wed. en kinderen van wijlen 13. Tig- gelmari. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 31 October 1906, 's avonds 6 uur, te Dirksland, ter heroerge van P. Brooshooft, afsla" van een woon- en winkel huis (waarin sinds vefe jaren winkel in krui denierswaren, glas- en aardewerk) met wagen huis en stalling, te Ditksland, aan het eind der Voorstraat, kad. Sectie 13 nommer 956, groot 01 are 41 centiaren, ten verzoeke van de wed. en kinderen van wijlen B.Tiggelman Notaris VAN DER SLUYS'. IfiemeBig'ti ieuws Zoo de eeuwigheid in Te Borculo zijn door de buren dood in hun kamer gevonden J. B. en zijn vrouw, zij zittende op een stoel en hij liggende op den grond, beiden met een schot door het bootd. Het is gebleken, dat liet echtpaar één dag voor hel besluit om te sterven genomen werd, te Zutphon is geweest oni een revolver te koopeii. Einancieele rampen moeten de oorzaak van deze wanhoopsdaad zijn. Van etui galant boertje. Men meldt u t Woerden aan de N. R. Ct. Maandagmiddag had op den Breeveldschen zandweg onder Woerden een ongeval plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep. Twee dames kwamen op haar rijwiel een kaasbrik tegen, waarvan de bestuurder ongeneigd bleek te zijn uit te wijken. Uit voorzichtigheid stegen beide af en bleven staan, maar het eene rijwiel werd nog gepakt, waarop een der dames van den berm in een sioot rolde en haar enkel bezeerde. Terwijl de anderedame haar gezellin uit het bad hielp, bleef de boer stil staan toekijken en toen de dame weer op den vasten grond stond, reed hij verder, nadat hij ten overvloede ook nog weigerde de dames naar de stad te rijden. Bij een anderen landbouwer kon de dame gelukkig andere kleeren krijgen, waarop zij ten minste droog kon thuis komen. Waar gaan wij heen Men schrijft aan de Tel De vereeniging voor facultatieve 1 ijkver— branding in Nederland wil een Crematorium uouwun op de begraafplaats Westerveld te Velsen. De uitvoering is athankelijk van een besluit, door het bestuur van de begraafplaats op Woensdag jl. te nemen. De vereeniging voor lijkverbranding heeft naar aandacht gevestigd op het stuk grond voor den ingang der begraafplaats, bij het z.g. koepeltje. Kindermoord Men seint ons uit Ylissingen Aan het strand alhier werd Dinsdagmorgen gevonden liet lijkje van een pasgeboren kind van het manlijk geslacht. De politie doet onderzoek. Een prettige candidaat. Men schrijft aan het Vad. uit het distriet Sluis Bij de stemming van een lid in de Prov. Staten in dit district heeft de heer G. A. Yorsterman van Otjen (vrijz.-dem.), die, zoo als bekend, i.u herstemming komt, zich aan bevolen in het door hem geredigeerde //Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaandcren Wesi. Deel//. I11 dat blad werd een door hem ge- teekend artikel geplaatst, waarin hij den voorzitter der lib. kiesvereeniging, den heer H. G. Hamniaober te Groede, minder nobele handelingen toeschreef, door 1 hem in zijn qualiteit van notaris verricht. //Zeelandia// meldt nu, dat de heer Ham- macber naar aanleiding van dit artikel een klacht wegens smaadschrift tegen den heer Vors1 er man van Oijen heeft ingediend. Ecu kanon op I10I. Woensdagmorgen sloeg een span met zes paarden dat voor een stuk gespannen was en op de Gasthuisvelden te Breda aan het oefenen was, op hol. De artilleristen waren niet bij machte de paarden ijl te houden en deze holden 1111 de Nieuwe Huizen in, draaiden daarop en reden vervolgens de spiegelruiten en de win kelkast bij een bakker stuk. Eindelijk slaagde men er in de dieren te grijpen en kon men de bereiders die voor het meerendeel naast de paarden hingen, uit hun hachelijke positie bevrijden. Koekdoos bedrijf. Uit Eindhoven meldt men aan de „N. R. Ct." De locomotief van een tram, die Zondagavond van de Belgische grens naar hier reed, is ontspoord doordien een zwaar stuk hout op de lijn was gelegd. Gevolg: een groot half uur ver traging. De locomotief van de tram, die met eerstbedoelde tram te Veldhoven moest kruisen, was ter assistentie ont boden. De tram, die van hier 6 u. 40 min. (nam,) vertrok, onderging betzelfde bij do tramhalte in de Kuil onder Hapert. De machinist, dio het stuk hout zag, remde met alle macht, maar kon niet voorkomen, dat de 'ocomotief in het zand terecht kwam, door den schok van het blok. De tram kwant dientengevolge eerst Maandagochtend halfzes aan de Belgische grens. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De daders te Veldhoven is men op het spoor. Het onderzoek wordt voortgezet. - Het Russische gouvernement wil bezuinigen. En aanzienlijk ook. Veel betrekkingen aan de departementen zul len het in den vervolge moeien doen met de helft van het inkomen. En de „Tovarisch" zegt, dat het ministerie van spoorwegen ongeveer 27 millioen gulden zal uitsparen. Zeker inbreker is te Berlijn onge lukkig aan zijn einde gekomen. Hij was bezig om een brandkast in een mantel- fabriek in de Jiigerstrasse te openen daartoe had hij het sleutelgat met kruit gevuld en er een brandende iont bij gebracht. De deur vloog echter gauwer open dan hij verwacht had en verplet terde hem den schedel. Men vond hem 's ochtends dood naast do brandkast liggen. De poluie ontdekte met behulp van vingerafdrukken en zijne tatoeëering wie hij was. Een kozakken-idylle Ia Samara ligt het klein armolijk dorpje Jermolowka. Toen do revolutie in de provincie Sa mara woedde, kreeg ook Jermolowka tot straf een sotnia kozakken ingetwartierJ. Vol schrik zagen de boeren de gevreesde krijgers binnenkomen eu zj m takten zich al op ettelijke kennismakingen met de nagaika (zweep) gereed. De kozakken legerden zich in het dorp, lieten huu paarden uitrusten en spanden ze daarna voor deploegen van hun gas'heeren. „Bjj zoo'n slecht jaar mogen wij niet op de beeroahuid liggen, zeiden ze; wj zjn ook boeren en daar we ons eigen land niet bebou wen kunnen, zullen wo jullie een handje helpen." Zoo workien de kozakken ia vereeniging met de boeren in het zweet huns aanschjns en vervulden moteen bun taak: rust en orde te herstellen. Ds kleine historie wordt te belang wekkender, daar de oppositie haar mee deelt. Zj (de historie) moet bewijzen, dat zelfs de kozakken geen willoos werk tuig in de handen der regeering meer zjn. Ia hoover het bovenstaande een gelukkig voorbeeld is doet er nu niet toe. Moordaanslag. Een ernstige moordaanslag is Maandag morgen te Amsterdam gepleegd. De personen van liet drama zijn een man en zijn vrouw de plaats waar het zich atspeelde, een huisje in de Vrolikstraat. De man die er Maandag toe kwam te trachten zijn vrouw te dooden, is figurant bij Prot, en trad daar tot dusver iederen avond in de Rembrandtreveu op. Reeds lang leefde hij in oneenigheid met zijn vrouw, die eemgen tijd geleden genoeg kreeg van de dagelijks terugkeerende twisten en hem verliet. In de Vrolikstraat betrok zij niet haar moeder een achterkamertje en weigerde hardnekkig hij haar man terug te keeren. Deze trachtte Maandag een laatste poging te wagen 0111 zijn vrouw bij zich terug te krijgen. Maandag begaf hij zich naar het huis in de Vrolijkstraat, voorzien van een uniform jas en helm van een Amsterdamsch politie agent vermoedelijk zijn costuum uit de revue van een groot nieuw mes en van een valschen baard. In het portaal der woning kleedde hij zich in het uniform, deed de baaid voor en belde toen aan. De vrouw kwam naar voren. Met veran derde stem, zoodat hij niet herkend werd, deelde de voorgewende politieagent haar mede dat hij gestuurd was van het politiebureau aan de Muiderpoort en kwam vragen of de juffrouw ook geneigd was weer met haar man te gaan samen wonen. De vrouw weigerde, en zeide te veel ellende met haar man te hebben doorgemaakt om hef nog wser met hem aan te durven. Toen haalde plotseling de man het mes voor den dag en bracht de vrouw een houw over de rechterzij van het hoofd, over den slaap en de wang toe. Ernstig gewond vluchtte zij in de achter kamer, waar de man haar tevergeefs trachtte te volgen. Toen hij zag dat dit niet ging en misschien ook meende, dat hij zijn werk ver richt had en de wond doodeltjk was, keerde hij zijn wapen tot zichzjf en bracht zich een ernstige snede in den hals toe. Door de bemoeiingen van buren werden spoedig daarna de beide gewonden naar het Onze Lieve Vrouwen-Gasthuis vervoerd. De man was er het ergst aan toe en moest per raderbaar worden weggebrachtzijn wond is echter niet onmiddelijk levensgevaarlijk. De vrouw kon te voet naar het gasthuis gaan, waar zij verbonden werd. Uit het feit, dat in de zakken van den figurant brieven aan familieleden zijn gevonden en ook een brief aan den officier van juslitie waarin aan dezen kennis wordt gegeven ran het misdrijf, blijkt, dat de man zich met het vooropgezette doel om zijn vrouw te dooden, indien zij niet tot hem terug wilde keeren, naar haar woning heeft begeven. (Hbl.) Predikbeurten op Zondag IA Oct. NEDERL. HERV. KERK. Sommelsdijk, ra, eu 's av. Ds. Westrik. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Bruining. Stad aan 't Haringvliet, nana. Ds. Emmen van Den Bommel. Den Bommel, vm. Ds. Emmen. Ooltgenspiaat, vm. en nam. Ds. Verwejj. Oude Tonge, vm. eu uatn. Dg. van Dolder. Nieuwe T01 ge, vm. en nam. Ds. Wentink. Dirksland, vm. en nam. Ds. Lammere, llerkingen, vm. (Dankzegging voor den Oogst) eu nam. Ds. Addink. Melissant, vm. en nam. Ds. Hoedemaker. Stellendam, vm. en nam. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. en nam. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Boss.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 4