EERSTE BUD. Zaterdag 13 October 1906. 218le Jaargang N°. 1180. A n tirevo Ju l ion ai r Orgaan voor ile SiüMiioIlafflds©ii© ©is Meeiawsch© Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES &OM MBSLStHJH. 'f Merkje ISeiachelijk taakje. Iiskouisten belasting voor Flakkee. Dcss Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzoxulerHjlke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. TTelefooni IntercoMina. Ko. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maaL Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Grooto letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die sij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Al ie fcftïlifeesfi voor de Kieolacdie toesfemd, Adverteiatiëm eei ver«8ere AflinJg&isf.risfl© franco foe !e y.egagies8 «aiMi de-A »'t Kerlqecc moet er weer bijkomen, zegt er een Neen, juist niet 't Kerkje zal wegblijven uit onzen strijd. En kan juist nu vooral weg blijven Wat raakt het ons, antirevolutionai ren, van welke kerk iemand is. We zagen de Hervormden met de Gerefor meerden optrekken voor de heeren Yechtel en de Wilde in een eensge zindheidr, die wonderen verrichtte. En nu weer Gereformeerden zullen naast de Hervormden staan, en allen strijden we voor één man, kerkelijk niet de onze, maar in politiek opzicht volkomen de onze geheel onze man, dien we eeren om zijn beginselen. Weg met 't Kerkje in de politiek En 't Kerkje kan nu vooral wegblij ven We gruwen er van Want dat Kerkje» breekt de kracht onzer gelederen slaat de partij vleu gellam verwoest de broodnoodige samenwerkingverbittert. Wat hindert 't ons, van welke Kerk iemand zij. Hij zij slechts antirevolutionair Hij sta tegenover de beginselen der Revolutie, die in de politiek God ont kent en verzaakt. De Revolutie die 't Ongeloof deed baan breken en 't Geloof deed inzin ken; die verwarring en wanordesehiep in 't Sociale leven die de standen des volks tegen elkaar in verbittering bracht; die 't gezag van Troon en Altaar ondermijnde en de samenle ving als op een vuurspuwende berg doet gelijken, die telkens dreunt en schokt, en lava en vuur uitwerpt. Neen! de strijd gaat niet op politiek terrein over dit of dat kerkje, maar hieromzal de Samenleving tusschen oud en jong, rijk en arm, gaan naar de Tien Geboden, ol naar de wetten van 't persoonlijk inzicht! Zal de Bij bel en de Rede rechters zijn of de Rede alleen Zal de Bijbel 't wapen blijven in eiken strijd in 't leven, of zal hij 't niet blijven 1 Dat is de strijd. Al 't andere is bijzaak 1 Niet 't Kerkje, maar de Gods openbaring en 't Woord die beslist Maar zoo vraagt men, waarom schrijft ge dan over 't Kerkje Hierom, omdat we in »Vooruit« van 10 Oct. dit artikel lazen, een onhandig artikel, dat al dienst moet doen om sommige kerkjesspelers, die wat aan den liberalen kant kreupel zijn, eens een stutje te geven De Vooruit dan schrijft Satan. Te Ouddorp is verleden week een nieuw hoofd van de Christelijke school geïnstalleerd. Deze plechtigheid ging vergezeld van de noodige toespraken o.a. deed dominee Boss een duit in 't zakje. Zijn Eerwaarde zei onder meer >De neutrale School is een krachts ontwikkeling van Satan We weten natuurlijk niet, of zijn Eerwaarde deze mededeeling recht streeks van Satan heeit ontvangen dominee's relaties zijn ons onbekend "Wij willen evenwel trachten onzen lezers duidelijk te maken, hoe dominee Bos tot deze uitspraak komt. Vergissen we ons niet, dan behoorde Zijn Eerwaarde vroeger tot de Alge- scheidenen. Louter uit roeping, zooals we meermalen van predikanten lezeD, als hun een standplaats met hooger salaris wordt aangeboden, is dominee Bos later overgegaan tot de Ned. Herv. Kerk. Van diezelfde Ned, Herv. kerk heeft dr. Kuiper vroeger gezegd: »De Neder- landsch Herv. Kerk is driemaal gevloekt door den Heere God. Het Synodaal Ge nootschap is een gedrocht voortgeko men uit de Hel.« De mannen dezer Ned. Herv. Kerk noemde dr. Kuiper Heidenen, Judas sen, Beulsknechten enz. De Eerwaarde Heer Boss is in die Ned. Herv. Kerk getreden. Door 't bovenstaande is 't wellicht te verklaren, dat Zijn Eerwaarde, thans dienaar eener 2-driemaal gevloekte Kerk« in zijn verblinding gekomen is tot een uitspraak over de Neutrale school, welke uitspraak treffend getuigt van den eerbied van dezen >herder« voor de meening van de Ned. Herv. welke aan deze school voor hun kinderen de voorkeur geven. Afgedacht nu van 't onzinnig Slot, dat heelemaal niet sluit en wat aan eenrijging van woorden is, om toch maar een »slot« te kunnen krijgen afgedacht nu van die minne bestrijding tegen Ds. Boss aangaande dat hooger salaris en het daarom overgaan naar de Hervormde Kerk afgedacht nu van 't feit, dat er in 't heele stukje geen verband te vinden is tusschen de krachtsontwikkeling van Satan en de woorden van Dr. Kuiperafgedacht van dat alles, blijkt het wel, dat zoo zijdelings reeds begonnen wordt om de Kerk erbij te halen en de half om half liberale kerkgangers te lokken naar de volkomen liberale heeren De Gast of van Schouwen. En met de kerk de dominee's, waarvan de redac tie met een zeker bravour vertelt, dat ze zich met geen dominees relaties ophoudt. Op dat gedoe willen we de aandacht vestigen. Wie zoo oppervlakkig den strijd .•onder de liberalen bij deze Staten verkiezing gadeslaat, en hoort, dat naast den heer de Gast ook gecan- dideerd is de heer P. van Schouwen, zet natuurlijk een heel ernstig gezicht en denktnou, daar zijn er twee aan 't kijvenda's mis daar in die partij, glad mis Och neen't is niet minder dan belachelijk. De twee fracties weten, kunnen 't althans op haar duim uitrekenen, dat de kansen voor den heer War- naer zeer, zeer sterk zijn. Voor de Staten en 2e. Kamer is Flakkee altijd een vast district; 't is voor de 2e. Kamer alleen 't liberale Schouwen, dat den strijder doet weifelen maar Flakkee op zich zelf beschouwd is steeds antirevolutionair geweest in de laatste 10 jaren met een groote meerderheid. En dit nu wetendewetende, dat ze 't toch verhezen, gaan de heeren schijnbaar aan 't kibbelen, 't Is ver toon maken reclame opblazen van een padde tot een koe Ze willen nu aan de buitenwereld eens laten zien, dat ze, als twee frac ties wel tegen mekaar durven stooten. Als twee worstelaars in een circus. Na den strijd leggen ze hun gordel af en samen gaan wandelen. Dat moet nu verbeeldenwe gaan trotseeren we elkaar. We razen niet alleen in onze krant, maar we durven bij de stembus wei tegen elkaar op. 't Is Comedie waarde lezer Comedie, anders niets Omdat ze toch gelooven, dat ze 't verliezen zullen, doen ze nu allebei heel ge wich tig- 't Spel lijkt belangrijk, maar is 't aankijken niet waard. Als twee Joden, die op de markt mekaar uitschelden, maar 's avonds op een stoel bij mekaars deur zitten om over de negotie nog eens hartelijk te praten. Of wij tegenstanders uit dien ziel loozen twist niet wat kunnen leeren Zeer zeker Ditom die heldhaftige strijders eens na te kijken als er een Tweede Kamer verkiezing is Dan loopen ze om 't hardst, zoo de voorstanders van den heer de Gast als die van den heer van Schouwen, om er denzelfden Candidaat te bren gen of hij democraat is of conserva tief; een modderaar of een Stavast in-'t beginsel Lezers! houdt nu die twee fracties eens in de gaten bij een volgende verkiezing niet voor de Staten, want dan spelen ze de comedie wellicht weermaar bij de Kamerverkiezing, dan zult ge de heeren, die nu eens een krachtproef durven wagen, als schapen zien gaan voor één en den zelfden candidaat, al is'tgeen demo craat, naar de stembus Deze strijd, nu, is belachelijk. met opzij manhaftig, als we zijn,- Voor de helling der Inkomstenbe lasting wordt het grondgebied desRijks verdeeld in vijf klassen, volgens de aanwijzing der tabel bedoeld bij art. 5 der wet van '10 April 1896 tot rege ling der personeele belasting, in dier voege, dat de gemeenten en gedeelten van gemeenten bij die tabel gerang schikt in de 1ste klasse vormen de le klasse. 2e en 3e v 2e 4e en 5e 3e 6e en 7e 4e 8e en 9e 5e Zien we nu de klassen in de wet op de Personeele belasting na dan blijkt, dat in de 4e klasse der Inkom sten belasting zijn geplaatst de dorpen Sommelsdijk (kom) en Middelharnis (kom), en dat tot de 5e klasse behooren al de andere dorpen. In Sommelsdijk en Middelharnis wordt dus de belasting anders geheven dan in Dirksland, Herkingen, Ouddorp, Ooltgensplaat enz. Hoe wordt ze geheven? Ter berekening der belasting worden de belastbare inkomens verminderd met, a. wanneer zij uitsluitend uit ver mogen of voor niet meer dan f 400 uit andere bronnen voort spruiten met f 240. b. wanneer de niet uit vermogen voortspruitende inkomsten meer dan f 400 bedragen, met 60 ten honderd van de eerste f 1500; 40 ten honderd van de volgende f 6500; 20 ten honderd van het meerdere dezer inkomsten. De belasting wordt daarna voor Sommelsdijk en Middelharnis aldus berekend; Zijn de inkomsten f 1000, dan wordt er afgetrokken, als we de zaak wel hebben begrepen 60 X f 10 of 600 gld., en dus is er. f 400 als belastbaar over. Het zou kunnen, dat er maar f 260 overschoot; welnu, dan voor is dit de tabel, ook gegeven grootere inkomsten dan f 1000 Is de overblijvende som niet grooter dan f 260, dan is verschuldigd 50 ct. voor elk heel bedrag van f 20, waarmee zij de som van f 200 te boven gaat. Is de overblijvende som grooter dan t 260, doch niet grooter dan f 1900, dan is verschuldigd f 1,50, benevens 75 cent voor elk geheel bedrag van f 20 waarmee ze de som van f 260 te boven gaat. Is de overblijvende som grooter dan f 1900, doch niet grooter dan f6500, dan is verschuldigd f 63 benevens f 2,25 voor elk geheel bedrag van f 50, waarmede ze de som van f 1900 te boven gaat; is die overblijvende som grooter dan f 6500, doch niet grooter dan f 11000, dan is verschuldigd f 270, benevens f 5 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 6500 te boven gaat; is die som grooter dan f 11000, doch niet grooter dan f 22000, dan is ver schuldigd f 495, benevens f 11 voor elk geheel bedrag van i 200, waarmede zij de som van f 11000 te boven gaat; is die som grooter dan f 22000, dan is verschuldigd f 1100, henevens f30 voor elk geheel bedrag van f 500, waarmede zij de som van f 22000 te boven gaat. In de andere elf dorpen is de belas ting neergelegd in de cijfers der 5e klasse, waarover in een volgend artikel. Alleen dit nog opgemerkt: De be lasting wordt verminderd met 3 ten honderd vóór ieder minderjarig eigen of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zelf in deze belasting wordt aan geslagen. De aftrek bedraagt tenminste 10 ct. en voor ieder kind ten hoogste f 50. [Wordt vervolgd.) or f)Ë.V UITKIJK. Moge mijn gauwe pen zich niet vergrij pen aan de voorzichtigheid Schoone deugd, vooral in ons Holland hoog geacht en in graaggebruikte spreek woorden van ouder op kind overgebracht. Doch voorzichtigheid kan de grens der oprechtheid overschrijden en dan is ze een verachtelijke ondeugd maar ik kom ter zake, 't zou wel lijken of ik met opzienbarende onthullingen kwam en ik ben niet van plan iets te schrijven, dan 't geen van publieke bekendheid is of door hon derden onzer wordt gedacht en gezegd. In Leiden hebben de antirevolutionairen bij eerste stemming gecandideerd Dr. J. Th. de Visser. Zóó luiden de berichten op 't oogenblik, dat ik schrijf. Tijd om te wach ten tot den dag der candidaatstelling heb ik niet, bijgevolg ik neem aan, dat Dr. De "Visser er onze candidaat wordt. 'k Wou, dat ik met even weinig kans, dat de uitkomst me wraken zou, zeggen dorstIk neem aan, dat Dr. De Visser gekozen wordt. De trompet voor hem steken, zal ik thans nietook zonder dat er voor hem geblazen wordt, is zijn naam genoeg bekend, zijn werk, ook onder ons, gewaardeerd. In de Kamer gekomen, als de ijzeren vuist vau Dr. Bronsveld die èn de Roomsc'nen èn ons tot moes verpletteren zou, werd hij dra de rechterhand van Lohman en straks een armstut voor minister Kuyper. Meer hoef ik niet te zeggen, om duidelijk te doen uitkomen, hoezeer wij zijn ver diensten erkennen en het een aanwinst voor de Kamer zouden achten, als Dr. De Visser er in wederkeerde. Niet alleen om de Kamer, maar ook om de beginselen, die ons lief zijn. Ja, ik ga verder. Na en naast Dr. Kuyper heeft niemand ten vorigen jare alzoo den smaad van Christus gedragen als Dr. De Visser. Met dezelfde onbetoomde passie schreven en lasterden, pamfletteerden en scholden ze tegen Dr. De Visser, als tegen den Voor zitter van het Kabinet. Hem is 't een cere geweest, om Christi wille, smaadheid te mogen verduren. En de laatste der zaligsprekingen zal hem ten springenden bornput zijn geweest, te mid den der schroeiende hitte der stokebranden, waaronder hij dagelijks moest verkeeren. Wat me dan ook verwonderd heeft, is dat geen zijner partijgenooten den zetel ruimde, om hun voorm au in de Kamer te houden. Namen zal ik niet noemen, de goedgunstige lezer vult zelf wel in, maar er zijn toch wel Chr. Historische Kamer leden, die minder presteeren dan hij en wier zetel vaster staat dan de Amster- damsche Beurs. Dat geen hunner opstond voor Dr. De Visser kan ik alleen begrijpen, als 't waar is, dat hij beslist toen geen Kamerzetel wilde. Iemand als Dr. De Visser hóórt in de Kamer en ik zou het kunnen begrijpen en billijken, dat de onzen, als de Chr. Historischen onmachtig waren, om hem er te brengen, zich er voorspanden en zeiden Dan zullen wij er voor zorgen Maar zóó staan de zaken niet. Als Dr. De Visser in de Kamer wenscht terug te keeren, zijn er drie Chr. Histo rische zetels voor één, die zonder gevaar voor hem kunnen worden opengemaakt. Onzen mannen in Leiden en op vele andere plaatsen is 't dan ook niet zoozeer er om te doen, dat ze Dr. De Visser in de Kamer zouden brengen hoe hoog ook wij hem waardeereu, we hebben man nen, die ons nader nog bestaan, en die we nog liever verkozen zagen maar 't is omdat ze met hem hopen te bereiken, wat zonder hem, naar den mensch gesproken, hopeloos staat. Te bereiken, dat Leiden, niet bij ver rassing, maar na zwaren strijd, voor de Kamer-meerderheid ver- tegenwoordige loren ga. En daarom kan ik niet medegaan met hen, die gedachtig aan het 3>bij eerste stemming een eigen candidaaU, het stellen van een Chr. Historisch Staatsman afkeuren. Zij vergeten, dat er in ons Program bij staat in den regel een eigen candidaat. Er kunnen omstandigheden zijn, die ons nopen inééns op een vriend, zelfs op een tegenstander over te gaan. Ik hoop, terwijl ik dit schrijf, dat onze partij te Leiden alsnog in een motie, een verklaring of hoe dan ook, die omstandig heden zoo duidelijk zal teekenen, dat we allen met haar keuze instemmen. Hoe dit alles zij en loope, er is onder ons een streven merkbaar, om met Chr. Historische candidaten de taaie middenstof in beweging te brengen. Wat niet anders is, dan de voortzetting van de reeds lang gevolgde tactiek, om antirevolutionairen van herv ormden huize boven gereformeerden de voorkeur te geven. Het gaat dan zoo. »Met een Afge scheiden, Koksiaanschen, Doleerenden candidaat halen we 't hier nietnemen we dus iemand van de Groote Kerk.« Maar ook dezen, zoover ze zich bij onze partij voegden, hebben zich in veler oog geblameerd en hebben het zuiver kerkelijk gewicht niet. Welnu,wordt er gezegd, »dan maar een Chr. Historisch man, die heeft nog de meeste kans.« De zaak staat dus zoó, dat de middenstof, zoover ze nog orthodoxe denkbeelden heeft, als belooning voor haar kerkelijke en politieke onverdraagzaamheid, van ons gedaan krijgt, dat wij a de gereformeerden uit onze partij achteruitschuiven en b aan Chr. Historischen de voorkeur gaan geven boven onze eigen partijgenooten. Terwijl die middenstof ons daar niet eens dankbaar voor hoeft te zijn, daar men in

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1