218te Jaargang N°. 1179. BIJVOEGSEL Woensdag 10 October 1906. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Adverteistlën en verdere Administratie franco toe te zenden aais de ai Uitgever. 13de en 14üe 1LBJST Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeniging in 't Kiesdistrict lictdelliarttis. C. WARNAER te Dirksland. Provinciale Siaten esi Eerste liainer. Schouder aan schouder. Tuin- en Landbouw. Vraagbaali. Bliiitecilaiid. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UJTGKEYER SOMMELSiMiJH Telefoon Intereomni. No. 2. Adrertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 39,612,1 Uniegift van J. v. E. te U. door de „Standaard Godlinze (Hulpkerk) Niezijl met Grijpskerk, Kommerzijl, Gaarkeuken en Westerhorn Oldekerk met Niekerk en Eaan Sappemeer met Hoogezand, Foxhol. ICleinemeer, Westerbroek, Krops- wolde, Kolbam en Muntendam Siddeburen met Helium (per lijst) Ferwoude Najjwier met Wetsens Warns met Scharl (G. K.) Zwageireen met Kollumerzwaag, Westergeest en Oudwoude Stad-Vollenboven (per lijst) Zwolle met Zwollerkerspel Dieren met Laag-Soeren en Span keren Scberpenzeel met Woudenberg en Leusden Voorthuizen met Zwartebro .k Marken Purmerend met Beemster (H. en G. K.) Uithoorn I met Kwakel en De Men- nonietenbuurt-~ï Benthuizen Leksmond met Heikop Sliedrecht met Wijngaarden en Ruigbroek Wassenaar Zevenhuizen (Z.-H.) - Arnemuiden met Kleverskerke Heinkenszand met 's Heer-Arends- kerke Nieuwerkerk op Duiveland Wildervank Kollum met Lutjewolde Gramsbergen met Ane, Anevelde, Anerveen, Engeland en Holtheme Aalst (G. K.) Herwijnen met Vuren en Dalem Kootwijk met Kootwijkerbroek Haart met Miste en Woold De Meern (Kerkei. gem.) en Vleu ten Wijk A Weesp met Weespercarspel Aarlanderveen Bergscbenhoek Delft met Vrijenban en Hof van Delft Heerjansdam met Kijfhoek Heinenoord met Goidsehalksoord Langeruigeweide met Driebrugge Maassluis Ter Aar met Langer Aar, Korter Aar en Aard am Xerseke en Iersekedam Meliskerke met Mariënkerke 25,10 Oostkapelle (Kerken) 51,18 Serooskerke id67,04'/, Fijnaart met Zwingelspaan 338,65/ 's Gravenmoer met Dongensche Vaart en Oosterhout 56,79'/, Steenwijk75,85 Wijk bij Heusden (H. K.) 23,21'/, 10,- 32,82 189,25 135,— 220,85 146,85 29,9 VU 65,— 25,07 128,— 188,14 385,88 76,52'/, 132,75'/, 177,84 47,03 67,96'/, 138,16'/, 63,22 113,30 252,48 272,54'/, 135,30 25,03'/, 132,— 63,73 215,— 204,56 66,97 7,- 90,— 146,80 61,92 230,— 778,56'/, 76,16'/, 127, 546,73 201,58 143,64'/, 119,75 273,16 74.43 Totaal van 350 Locale Comités f 46,961,58 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Te Zwolle is behalve de Uniecollecte nog ge collecteerd bij inschrijving f 1,563,25 voor eene nieuwe school te Berkum (Zwollerkerspel). Behalve de Uniecollecte zijn er te Wassenaar nog aan 3/m. kerkcollecten voor de school plm. f125 ontvangen. Te Godlinze werd voor den bouw eener Chr, school ontvangen eene gift van f 6000 van den heer E. F. te 's G. De voorstanders der school daar ter plaatse brachten f 1200 voor dat doel bijeen. R. DERKSEN, Secretaris der UnieS Bij de stemopneming op 6 October jl. is gebleken, dat met bijna alge- meene stemmen der Kiesvereenigin- gen tot definitief candidaat voor de Prov. Staten gekozen is de heer Deze candidatuur is door hem aan vaard, en 't Moderamen hoopt op Vrijdag 12 October de lijst in de hootdplaats van 't district, te Middel- barnis dus, vóór 12 uur 's middags in te dienen. Namens H Mede? ■amen. J. v. d. WAAL. Waarom is een Provinciale Staten verkiezing zoo gewichtig Omdat de Prov. Staten de Eerste Kamer kiezen. En de Eerste Kamer beslist over de wetsontwerpen, die in de Tweede Kamer zijn aangenomen. Een wet, vijandig aan den werk man, vijandig aan den patroon, vijan dig aan 't christendom, in één woord, een drukkende wet kan door de Eerste Kamer worden verworpen of aange nomen. En daarom moeten Provinciale Staten goed uit de oogen kijken, wie zij als Eerste Kamerlid afvaardigen Welke politieke beginselen dat lid heeftof hij christelijke dan wel anti-christelijke beginselen verdedi gen zal. En de kiezers moeten weer oppas sen, dat ze naar de Prov. Staten mannen zenden, die weten wat ze willen die een beginsel kloek en fier belijdenen ten allen tijde in de Staten klaar staan om voor dat be ginsel hetzij te pleiten met den mond of met 't stembiljet. De Provinciale Staten zijn dus van politieke beteekenis, al is 't waar, dat in hun gewone vergaderingen meest over polderzaken wordt ge sproken, over subsidies, en meer andere niet zoo politieke onderwerpen, De Eerste Kamer is de beslisser over de wet. Daarom kieze elke anti-rev. zulk een man tot lid der Prov. Staten, die de vaan der partij hoog houdt, de vaan der anti-revolutionaire beginse len, de beginselen van recht en vrijheid en verdraagzaamheid de be ginselen van eerbied voor God en Zijn Woord; de beginselen van 't Geloof in Opstanding en Eeuwigheid de be ginselen der ware democratie, die alle deelen des volks beschermt, en niet 't minst die, welke het meest bescher ming noodig hebben nl. de werklieden ende middenstand. De Candidaat onzer partij, in 't district Middelharnis n.l. is de heer C. Warnaer. Over zijn candidatuurzoo eensgezind uitgesproken, voorloopig geen woord. Zeer zeker had hij ernstige mede standers, die op de Centrale met groote meerderheid waardig werden gekeurd om 't Lidmaatschap waar te nemen. Maar ze trokken zich terug, omdat ze de overtuiging hadden, dat eenheid de basis is van alle verkiezingswerk. Daarmee eerden ze zich zeiven, en wezen zoo den weg aan voor alle kiezers, hoe te handelen, nl. schouder aan schouder te staan en aller saamwerking te bevorderen. We meenen in den geest der Cen trale Kiesv. en alle antirevolutionaire kiezers te spreken, indien we hier openlijk die teruggetreden mannen hartelijk dank zeggen voor hun nobel voorbeeld. En nu, de Candidaat is gesteld. De propaganda kan beginnen. Maar we vergissen ons niet, indien we be weren, dat ze zeer kalm zal zijn. Kalm hierom, omdat we de over tuiging zijn toegedaan, dat elk anti revolutionair kiezer zijn roeping ver staat en zijn verantwoordelijkheid gevoelt. Hij weet het,, dat hij in dagen van strijd op de bres moet staandat hij tegenover ieder met gepaste vrijmoe digheid zijn, ja zijn candidaat mag aanbevelen een candidaat, die door heel 't Eiland in haar Antirevolut. kiesvereenigingen is begeerd. Een antirevolutionair kiezer maakt geen kabaal, maar doet zijn plicht en stemt antirevolutionair. Hij haalt de schouders op over al dat geschrijf en gewrijf, maar stemt op den Candidaat zijner partij, der organisatie, waarvan hij een werkend lid is. Hij haalt de schouders op over dat gedebateer, die kranten en strooibil jetten, want hij stemt ten slotte toch antirevolutionair en komt van de stembus terug met deze gedachte ziezoo. Warnaer zit in de bus. En heeft hij op 't land, op de kaai, bij zijn woning, in zijn tuin, de neu zen geteld, dan is hij dankbaar, als hij terugkomend, aan moeder de vrouw zeggen kan»Maar die en die stemt ook op Warnaer, dat kon je wel aan hem hooren«. Maar dan gunt hij zich nog geen rust; op den stemdag trekt hij dien in de gaten gehouden nieuwen of ouden kiezer eens even aan den jas en zegtDenk er om Barend, 't is van daag de beslissingga je mee, dan gaan we samen naar 't stembu reau. En onderweg praat hij nog eens met Barend, en overtuig hem nog eens, en raad hem nog eens en is dub bel blij, als ze samen van 't Gemeente huis komen, en ze hebben allebei Warnaer j»zwart« gemaakt. Zie, zoo werkt een antirevolutinair op 't land, op de kaai, bij zijn wo ning, in zijn tuin, overal; zoo kalm, maar secuur. Maar steeds persoonlijke propa ganda; de kennissen aanspreken, ze tegen 't lijf loopen, ze niet loslaten, voordat men weet, hoe ze er over denken en wie ze stemmen waar schijnlijk. Welnu, zóó hopen we allen te wer ken schouder aan schouder kalm, nobel, maar secuur. En dan is de kans groot, indien de Heere onze pogingen zegenen wil, dat uit de bus komt de Candidaat der Centrale Antirevolutionaire Kies vereeniging. DE VLEKZIEKTE DER VARKENS EN HARE BESTRIJDING. Op vele plaatsen in Nederland heerscht thans onder de niet-ingeënte varkens de vlekziekte. De vlekziekte is voor Nederland eene iaheem- sehe ziekte. Er zijn bepaalde plaatsen, waar zij, zonder voorafgaande besmetting door een reeds aangetast varken, van zelf kan ontstaan, en wel doordat de vlekziektebacillen op die plaatsen in levensvatbaren en virulenten toestand aanwezig zijn. Echter breidt zij zich in sommige tijden vooral uit door overbrenging van zieke op ge zonde dieren, hetzij doordat deze dieren recht streeks met elkander in aanraking komen, hetzij doordat de smetstof, hangende aan voorwerpen of opgenomen door het bodemwater wordt over gedragen. Langs slooten en beken, door het voeder en het strooisel der varkens, zelfs door kleine dieren, vooral muizen, kan de tmelst o i verspreid worden. met de vlekziektebacillen bezoedeld kunnen worden. Zooals bekend is, stelt de Rijksseruminrichting serum en entstoffen o.a. ook tegen de vlekziekte voortdurend gratis ter beschikking en de ervaring heeft thans afdoende geleerd, dat de ziekte onder de ingeente varkens slechts bij hooge uitzondering voorkomt. Ook is het serum, aangewend zonder de cul tuur een uitstekend middel om de aangetaste varkens te genezen. De geneeskrachtige werking van het serum treedt evenwel vooral dan duide lijk op den voorgrond, wanneer de dieren inge spoten worden als de ziekte nog in het begin is. Bovendien moet de inspuiting in den regel herhaald worden, hetgeen niet zelden verzuimd wordt. Het is veelal geheel onvoldoende de aan getaste varkens slechts eenmaal met serum te behandelen. Ofschoon het bekend is, wordt het hier nog maals nadrukkelijk gezegd, dat zieke varkens slechts met het serum mogen ingespoten worden en niet met de cultuur. De cultuur bestaat uit vlekziektebacillen, waardoor gezonde dieren on vatbaar gemaakt worden, maar die in staat zijn de vlekziekte bij de aangetaste varkens te doen toenemen. Nu op sommige plaatsen de vlekziekte zeer hevig heerscht en de smetstof daardoor langs vele wegen verspreid wordt, staat de veearts aan het gevaar bloot, zoodat hij reeds aangetaste of besmette varkens inent, ofschoon hij in de meening kan verkeeren, dat de dieren gezond of niet besmet zijn De inspuiting der cultuur heeft dan een schadelijke uitwerking, zij zal het uit breken der ziekte bevorderen. Het verdient daarom thans ernstig in plaatsen, waar de ziekte zeer hevig heerscht, de dieren eerst met serum in te spuiten en de inenting met cnltuur en gernm li dagen later te doen. Het doel van deze circulaire is, om de vee houders en sommige veeartsen andermaal op merkzaam te maken a. op de Rijksseruminrichting, die serum in overvloed in voorraad heeft en die dit voortdurend gratis ter beschikking stelt om de ziekte te bestrijden b. op het feit, dat de aangetaste dieren bij den aanvang der ziekte en dikwijls bij herhaling met het serum moeten behandeld worden c. op de noodzakelijkheid, dat thans in zeer verdachte plaatsen de sernmbehandelingaan de voorbehoedende enting met cultuur be hoort vooraf te gaan. Dat de vlekziekte door de inenting met veel succes kan bestreden worden, blijkt duidelijk uit het feit, dat in 1905 van 82313 gezonde var kens, die ingeënt werden, slechts 92 dieren overleden. Wanneer men nu weet, dat volgens de stati stiek van 1904 in geheel Nederland ruim tienmaal meer varkens aanwezig zijn, nl. 861840 stuks, dan zouden, naar bovengenoemden maatstaf, wanneer alle gezonde werden ingeënt, jaarlijks slechts ongeveer 960 dieren in Nederland aan vlekziekte moeten sterven. Inderdaad zou echter dit getal nog geringer zijn, aangezien de bovenbedoelde 82313 stuks ingeënt werden in streken, waar de vlekziekte gewoonlijk veel slachtoffers maakt. In die streken toch werden nl. in genoemd jaar ruim 11000 zieke of verdachte dieren aan de behandeling met serum onderworpen. 't Bovenstaande opstel werd ons door de Directie van den Landbouw „Ter verspreiding" toege zonden. We meenden goed werk te doen met het in zijn geheel hier te doen afdrukken. M. Wanneer de vlekziekte een heerschend karakter aanneemt, zooals thans het geval is, de vlek ziektebacillen zeer algemeen verspreid zijn en hare besmettelijkheid tijdelijk belangrijk is toe genomen, dan is het voor vele varkenshouders, in aanmerking genomen de ongunstige omstan digheden, waaronder de varkens aldaar gewoon lijk moeten verblijven, zeer bezwaarlijk de ziekte uit de stallen te houden. Talrijke oorzaken, ver band houdende met de wijze, waarop de varkens houderij wotdt uitgeoefend, hebben onvermijdelijk tengevolge dat de hygiëne der varkens niet zelden op grove wijze wordt verwaarloosd. Het voortbestaan en in sommige tijden het heerschend optreden der ziekte worden daardoor in de hand gewerkt. In de inenting heeft men echter een krachtig middel om de gezonde varkens tegen de vlekziekte te beschutten, niettegenstaande die dieren aan de besmetting blootgesteld en zelfs Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst* Antwoorden of mededeelingen fijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen 991. Wordt „peekoffie" van een soort peen bereid 992. Is 't loof van suikerbieten rijk aan kali? Antwoorden en mededeelingen. 989. Kippenhok van luis reinigen Laat (eerst alle naden goed dicht) wat zwavel branden in 't hok. De dampen, die daarbij ontstaan zijn doodend voor al wat leeft. Wees bij 't openen van 'thok voorzichtig, dat ge die dampen niet inademt. Als ze er uitgetrokken zijn (die dampen) dan 't hok ferm kalken. 990. Moet andijvie, vóór 't inmaken koken Zulks is niet bepaald noodig. Maar wees niet te spaarzaam met 't zout. RUSLAND. Men kent het oordeel van de meeste buitenlandsche bladen over de toestanden in Rusland. Ze zien door de oogen van een groep correspondenten, die met de revolutionairen dwepen en zoowat alles veroordeelen wat de regeering tbans doet. En als men hen gelooven mag, dan breekt er geen beter toekomst aan voor hei Tsarenrijk, tenzij alle radicale} wea- schen worden vervuld eu de Girondijnen voortaan mogen baas spelen. Anders gaat, economisch en politiek. Rusland zeker ten onder. Maar toch ontbreekt ook niet het getui genis van mannen, die niet door een rooden bril den gang van zaken bekijken en, wars van alle revolutionaire sympa thieën, het geloof aan Ruslands weder geboorte onder deze regeeriDg volstrekt niet hebben opgegeven. Meest zjjn dat mannen van zaken, die in Rusland woon achtig, buiten de politiek staan en met nuchterder blik de dingen bezien. Pas weer gaf een briefschrijver in de Figaro, Wasislewski, geruststellende ver zekeringen en deze week bevatte ook het Vaderland een vertrouw wekkend relaas van een Hollander, die een fabriek in Moskou heeft, en op het oogenblik in ons land toeft. In het kort komen zijn indrukken hierop neer De revolutionaire beweging wordt in het zakenleven in Centraal Rusland zoo goed als niet bemerkt. Alles gaat zijn gewonen gang. Onrust heerscht alleen nog sporadisch in de door de 13,000,000 Joden bewoonde streken. De Russische Jood heeft met zijn wes- terschen rasgenoot alleen den naam ge meen. Yerder werkt hij hard en met groot talent, daardoor den Rus zoo over- heerschend, dat men bij een getal van 13 millioen Joden op een bevolking van 140 millioen kan spreken van de noodza kelijkheid van maatregelen tot zelfbehoud voor de 140 tegen de 13 millioen. De Doema vroeg te veel en op de doille manier. Daarom is haar veidwijning goed. Langzaam, zeer langzaam, kan de bevrij ding en beschaving van het Russische volk slechts voorwaarts gaan. De toestand van den landbouw is uit stekend. De enkele plaatsen van misoogst schaden het geheel niet, want Rusland is ongelooflijk rijk en vruchtbaar. De graanopbrengst, al ontzaglijk, kan nog veel grooter worden. De boeren hebben te weinig land, dat is waar, maar de zonderlinge bepaling, dat het door de afschaffing der lijfeigenschap van 1863 beschikbaar geworden land om de 7 tot 10 jaar opnieuw verdeeld wordt, maakt dat de boer de laatste jaren voor de her verdeeling zijn land verwaarloost. Doch luiheid en drankzucht blijven ongetwij feld de hoofdoorzaken voor de armoede van den rnoejik. Voor de werklieden-kwestie geldt in hoofdzaak hetzelfde alleen komt er nog bij dat de vele feestdagen het aantal werkdagen bedenkelijk inkrimpen. Men kan op niet meer dan 200 werkdagen per jaar rekenen. Na de groote werksta king in October werd de 9 tot 10 urige werkdag geproclameerd, het resultaat van Joodsch gedrijf. Thans heerscht weer de 15 a 16 urige werkdag eu niemand klaagt. Voor de arbeiders wordt* minstens even goed gezorgd als in Nederland. Elke fabriek van 500 man moet voorzien zijn van een school, badinrichting, arbeiders- wouingen, verzekeringskas en geneeskun dige hulp. Er blijft veel te verbeteren in Rusland over, maar het moet langzaam gaan. De autocratie bestaat niet meer. Een conser vatieve, gematigde volksvertegenwoordi ging zal het land weer tot bloei en ontwikkeling kunnen brengen. De Tsaar wordt nog bijna algemeen als een soort heilige beschouwd. Wie aan hem wil raken heeft geen invloed. De Poolsche en Lettische beweging zijn veel meer onafhankelijksuitingen dan revolutionaire agitaties. Op wreedaardig afdoende wijze herstelde generaal OcJow in de Baltische provinciën orde en rust. De bureaucratie boette den laatstee tijd veel van haar invloed in. Het is waar,

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1