f oer lie Zuidliollaiid«clie en Zeenwiche Eilanden. BIJVOEGSEL Woensdag 3 October 1906. $lsle Jaargang 1177, An tire vo l Orgaan IN HOC SIGN O VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. Telel«on EnfercosMta». Blo. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel, j Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. i Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiëa worden ingewacht tot Dinsdag- an Vrijdagmorgen 10 uur. %Ke slukken voor «Ie Siedaciie l?eséeingi, Ailvertesiliëia esi verdere A«lgiilni§tfalle frsa-Ei&p ie. sessdeei a«ui «le^i -suiggever. Bij dit nummer behoort een 11de SjSJNT van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport Ezinge met Feerwerd, Garawerd en Saaxum Grootegast met Doezum en Sebal- deburen Nieuwe Pekela met Ommelander- wijk en Zuidwending Westerlee Burum met Pieterzijl, Warfstermo- len, De Kolk en De Leegte Gaastmeer met Nijehuizum (per lijst) Gauw met Goënga, Sybrandaburen, Offlngawier, Ter Zool, Deerzum, Poppingawier, Rauwerd en Irn- sum Idsegahuizen met Piaam Oosterbierum met Lidlum Ambt-VollenhOTe met Kwadoe- len, Barsbeek, St. Jansklooster en De Belt Yriezenveen naet Westerhaar en Sibculo Gelselaar met Geesteren Veip bij Arnbem Heemstede met de Glip Goudswaard (giften) Noorden (Kerken) Oegstgeest (de Morschweg metRijn- dijk) Eockanje Voorburg Waarder Colijnsplaat met Kats Scharendijke met Eikerzee Vlissingen Zonnemaire (G. K.) Zevenbergen Totaal van 275 Locale Comités f 30.842.10 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. De Uniecollecte bedroeg te Gauw f 29,25, te Offlngawier f9,28te Goënga f30,87, te Rauwerd, Deerzum en Poppingawier f80,65, en te Sybranda buren en Ter Zool f 36,20. Te Scharendijke wordt maandelijks ongeveer f 10 in de Kerk voor de school gecollecteerd. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. f 27.720.12'/, 171.40 115.45 166.10 52.75 122.- 171.10 188.25'/, 23.15 36.19'/, 80, 273.10 262.05 254.87'/, 236.59 5.— 91.71'/, 107 44'/, 37.65 136.93'/, 111.40 169.80'/, 29.53 161.75 42.60 77.13 dok weer een realesa tol vakorganisatie. Geen zaak, die een werkman meer belang inboezemt, dan de werkloos heid. Ontmoet hem in zijn beste oogen- blikken, wanneer zijn tevredenheid op 't hoogste, zijn ontevredenheid op 't laagste peil staat, dadelijk is het uit zijn mond alles zou best zijn, als er van den winter, of dan en dan maar werk was. Dezer dagen ontmoetten wij nog veldarbeiders, die een prachtigen zomer gemaakt haddeneen zomer zoo rijk, ais ze zelden hadden gehad en prijzende het goede verleden van 'tjaar 1906, roemende de betere in komsten door weinig verlet, gemak kelijker ontdoen bij den arbeid door de droogte en 't mooie weer, was het toch al heel gauw vwe hebben reden dankbaar te zijn, maar die winterNog een week of wat en de verdiensten gaan zakken, houden op, en dan kan je je keel wel aan den kapstok hangen.« En dat is zoo op 't platteland als in de stadde werkloosheid knaagt aan veler bestaan. Nu zullen we niet de redenen be spreken, die daartoe leiden voor 't platteland is er 's winters voor vele u nu voor gezegd, arbeiders oorzaak tot weinig ver dienste want een stuk land is nu eenmaal iets anders dan een briketten fabriek [stilstand op 't platteland is de tijd van leven en beweging op zoo'n fabriek voor 't platteland is de win tertijd de braaktijd van de porte monnee, al is 't waar, dat er wel werk kan gezocht en gevonden worden, als de beurs of de wil der boeren dat maar toeliet en gedoogde. Voor de werkeloosheid in fabrieken zullen we evenmin redenen opgeven, waar ieder weet, dat de vrije invoer veler artikelen die bevordertde con currentie er aan mee doet om 't werk zoo goedkoop mogelijk te betalen, wat vanzelf tot werkeloosheid dringt enz. enz., maar zonder de redenen te bespreken, willen we alleen als feit constateeren, dat de werkeloosheid als een nachtmerrie drukt op den werk mansstand. En nu willen we in verband met de vakorganisatie dit opmerken Wil de werkmansstand in deze dagen zich eenigermate ontworstelen aan dien schadelijken tijd, en wil hij zelfs in dagen van werkeloosheid nog wat ontvangen, dan moet hij zich met zijns gelijken verzekeren tegen wer keloosheid. Ja, zegt men: dat is je ware! We moeten ons verzekerenTegen den ouden dag is 't uitnemend, maar tegen de werkeloosheid is 't niet minder noodig, want die gevolgen gevoelt ge eiken winterdag Maar merkt dan op, waarde heer dat alleen een krachtige organisatie in staat is om die verzekering te be werkstelligen. In Januari 1906 is na eene vóór studie en een uitgebreid onderzoek van vier jaar in Amsterdam gebleken, dat een verzekering tegen werkeloos heid alleen mogelijk is bij flink ge organiseerde arbeiders, of zooals het geleerder gezegd wordt: de Amster- drmsche Commissie vond voorshands de goed-georganiseerde vakvereeni- sing het eenige milieu (de eenige kring), waarin de werkeloosheidver zekering een goede kans van slagen heelt. Houdt het arbeiders Na een nauwkeurig en nauwgezet onderzoek in Amsterdam een onder zoek gesteund door werklieden, voor zitters van werkliedenverenigingen, raadsleden bn andere bekwame kop pen, die de zaken in 't Buitenland ook door en door kenden die op de hoogte waren met wat het Gentsche stelsel is, met wat in andere vereenigingen gebeurtzij constateeren, dat geen verzekering van werkeloosheid mo gelijk en afdoende is, dan die rust op een krachtige vakorganisatie. Doet hier nu uw voordeel mee en klaagt niet al te lang, maar slaat de hand aan den ploeg. Uit «Ie Pers. De Jenever-accijns. De heer De Meester bezit een buiten gewonen durf, Zijn beide voorgangers hebben geprobeerd een accijnsverhooging op de jenever er door te krijgen: Dh. Pierson in 1898. Dh. Harte zelfs tweemaal, in 1902 en in 1904, maar het is hun niet gelukt. En toen waren deze heeren nogal be scheiden in hun eischen ze stelden een verhooging voor van maar f 7 per hecto liter. Thans komt minister De Meester met een verhooging niet van zeven, maar van zeven en twintig gulden. Zoo'n sprong heeft nog nooit een minis ter van Financiën durven maken. In 1862 bedroeg de jeneveraccijns f 22 per hectoliter. In 1863 werdt het f 35. In 1865 f 50. In 1869 f 53. In 1877 f 57. In 1884 f 60. In 1892 f 63. Eu nu zal het met één sprong ineens f 90 worden, een verhooging even groot als waarover men in veertig jaar tijds vijf keer heeft gedaan. Men begrijpt haast niet, hoe de heer De Meester dat zaakje aandurft. Kuyper is mede om zijn Drankwet ge vallen zijn grootste vijanden waren de herbergiers. En nu jaagt De Meester al deze vrien den van Borgesius tegen zich in het harnas. Men kan haast niet van zijn verbazing bekomen. Het is de sterkste toer, dien dit kabinet kan uithalen. Maar hij zal moeten slagen voor iemand ter wereld het gelooft. Ook een mindere dan Thomas zou hier twijfelen. Het huisgezin.) Tisin» eis Uanlltsouw. EENE VERKLARING, DIE OOK TEGELIJK EENE AANSPORING IS. Hoe het verklaard moest worden, vroeg mij een lezer, dat bij 't gebruiken van wat Chili op wintergraan, in het najaar maar gering verschil te zien was, terwijl in 't voorjaar het perceel, dat Chili had ontvangen in den herfst, een mooien voorsprong kreeg. Want zoo werd er door hem nog bijgevoegd nawerking mag men toch van het salpeterzout niet verwachten Ik vindt het altijd heel pleizierig, dat men zulk soort vragen doet. Vooreerst leer ik er uit dat men leest, wat ik schrijf en er ook over denkt. En in de tweede plaats geeft zulk vragen er aanleiding toe, eene kwestie goed onder de oogen te zien. Maar nu de gevraagde verklaring, Laten we met het oog hierop even luisteren naar hetgeen ons de heer M. J. Mansholt vertelt over de ««werking van de bemesting op een hooilands proefveld te Groot-Arnmers. Bedoelde deskundige zegt „Eigenaardig is het, dat juist chilisalpeter overal de sterkste nawerking vertoont, terwijl toch alge meen wordt aangenomen, dat chilisalpeter hoogs tens een seizoen in den grond blijft en 'tgeen niet wordt opgenomen, voor de plant verlo ren is." „In 't algemeen is dit juist. De nawerking moet hierdoor ook niet worden verklaard, alsof er nog salpeter in den grond was gebleven, waar uit eene nevenwerking van de salpeter, nl. het bevorde ren van den groei van bepaalde grassen, waar door andere worden verdrongenmaar vooral omdat door salpeter-bemesting de beworteling van de grassen sterk wordt bevorderd". En op de laatste zinsnede uit deze aanhaling wou ik vooral de aandacht van de vrager vesti gen „vooral omdat door salpeter-bemesting de be- worteling van de grassen sterk wordt bevorderd". Zou er_ in deze woorden ook niet de gevraagde verklaring liggen opgesloten. Wanneer men aan 't wintergraan in 't najaar 50 KG. chili geeft en van de werking daarvan boven de aarde weinig bespeurt, terwijl dan later, in 1 voorjaar toch 't met stikstofmest begiftigde perceel een goeden voorsprong krijgt, dan wil ft mij heel waarschijnlijk lijken, dat hier's heeren Man holts woorden van toepassing zijn, met dien verstande, dat men voor grassen granen schrijve en ous leze: vooral omdat door salpeter-bemes ting de beworteling van de granen sterk bevor derd wordt. Het spreekt van zelf, dat die „verklaring" niet gelijk gesteld mag worden met de mededeeling van een onomstootelijke waarheid. Maar wel kan ze mee helpen tot de vorming van 't besluit, eens te beproeven met een halve baal salpeter op z'n wintergraan. G. VAN DER MOLEN, Landbouwonderwijzer. Vlaardingen, Sept. 1906. Praag baak.. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zyn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen 989. Hoe '11 kippenhok van luis te reinigen? 990. Is 't noodig, andijvie voor 't ingemaakt wordt te koken Antivoorden en mededeelingen. 987. Melkeiwit Dat is de kaasstof in de eerste plaats en dan nog eene andere eiwitsoort, die melkalbumine heet. 988. Geen zwavelzure ammoniak op gekalkt land? Neen, volstrekt niet. De kalk zou de am moniak (en daar is 't juist om te doen) uitdrij ven. Ook geen kalk op versch (met stalmest) bemest land. BSuitesilanil. RUSLAND. Het gerucht houdt nog maar steeds stand, dat de Tsaar niet naar Beterhof is terug gekeerd voor de wapenschouwing over de garde, omdat minister Stolypin hem voor een samenzwering had gewaarschuwd. De officieren der garde moeten zeer ontstemd zijn over het uitstellen dier revue. Stolypin zelf wordt gezegd, in zijne kamer in het Winterpaleis te Petersburg een brief te hebben gevonden, waarin hij met een nieuwen aan dag bedreigd wordt. De bewakers begrijpen niet hoe die brief'daar gekomen kan zijn, Men zegt dat de Tsaar heelemaal niet meer naar Peterhof zal terugkeeren, maar straks verblijf nemen in het Winterpaleis. En nu blijkt het ook daar niet meer veilig te zijn Minister Stolypin heeft op een hem ter beschikking gestelden kruiser een bezoek gebracht aan den Tsaar in de Pinsche wateren en met den Keizer een vertrou welijk onderhoud gehad. Het resultaat van dit onderhoud heet van groot belang te zijn. De Tsaar zou nl. den eersteu minister nieuwe uitgebreide volmachten hebben gegeven. Alle belangrijke beslissingen moe ten door den eersten minister worden bekrachtigd, en alle ministers, behalve die van oorlog, marine en van het keizerlijk huis, zullen vooitaan rechtstreeks staan onder minister Stolypin. Dinsdagavond is in de Weezenstraat te Riga een bom in een tramrijtuig geworpen. Bovendien werd er op de tram geschoten. Een reiziger werd gedood, de conducteur, een onderofficier en twee reizigers werden zwaar gewond. Van de uitgestrekte vlakten ten N. der Kaspische Zee, tusschen de Wolgaendeu Oeral, komeu berichten van vreeselijken hongersnood. De onderstand, dien de regee ring de door misgewas getroffen bevolking zendt, is veel te gering om den nood te kunnen lenigen. De verdorvenheid der Russische beambten verijdelt daarbij nog de goede bedoelingen der regeering, daar de voor bet koopeu van goed koren be stemde gelden voor het meerendeel in de zakken der beambten heeten te verdwijnen. De toestand der bevolking in het gouver nement Samara is eveneens wanhopig. De priesters uit twaalf dorpen smeeken het Roode Kruis om hulp. Geheele gezinnen eten slechts driemaal per week, tengevolge waarvan het aantal zieken dagelijks gruoter wordt. Vooral heerscht er hevig scheurbuik en onderlijfatyhus. Brood wordt uit onge looflijke bestanddeelen samengesteld en heeft een groene, vieze kleur. Het door de regee- ring geleverde zaaikoren is van twijfelachtige qnaliteit, omdat het zoo goedkoop mogelijk gekocht is. Ook in de steppen heerscht hongersnood. Tengevolge van den mislukten oogst i3 er voorts geen veevoeder, zoodat het vee voor spotprijzen verkocht moet worden Er is geen brood en geen zaaikoren. Overal moet de hulp van particulieren ingeroepen worden. KRETA. Geheel zooals het behoort, hebben de vier beschermende mogendheden de Porte kennis gegeven van de benoeming van Zaïmis tot opvolger van Prins George van Griekenland als gouverneur van Kreta. Zoodra dit officieele bericht was ontvangen, besloot de Turkselie ministerraad tegen die benoeming een jarotest te lichten. Zaïmis toch was benoemd door den koning van Griekenland met de toestemming van die mogendheden, en de Sultan beschouwt dit als een inbreuk op zijn souvereiniteitsreeb- teu over Kreta. Hij zal wel gelijk hebben, Abdoel Hamid, maar het gebeurt meer, dat er over hem zonder hem wordt gehandeld En spijt zijn protest is en blijft Zaïmis nu gouverneur. Vóór prins George, onder het geweervuur der Kretenzers, het eiland verliet, had hij het volgende manifest aan de eilanders gericht'/Ik ga heen met een gerust geweten, Dademaal ik mijn plicht jegens het land getrouw en met toewijding vervuld heb, in de hoop dat in een niet ver ver wijderde toekomst ai onze verwachtingen verwezenlijkt mogen worden. Ik ben over tuigd, waarde Kretenzers dat gij, doordron gen, van een oprechte en innige vaderlands liefde, mijn ouherroej.eltjk besluit om het eiland te verlaten, zult eerbiedigen, en dat gij u getrouw zult onderwerpen aan de door de vier mogendheden genomen beslissingen. Donderdag is Prins George te Athene aangekomen. De gezanten der mogendheden waren allen aanwezig, terwijl de Engelsche gezant den prins in een korte toespraak welkom heette. E11 wachten we nu af hoe Zaïmis het op Kreta maken zal Officieel fsedeelte. Toelating tot de Openbare School. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Somuielsdijk brengen ter kennis van Ouders en Voogden, die voor hunne kinderen en pupillen met 1 November a.s. toelating op de Openbare Lagere School verlangen. Ie dat zij zich onder ovei legging der vaccine- bewijzen kunnen aanmelden ter Secretarie dezer gemeente van 820 October 1906. 2e dat alleen worden toegelaten kinderen die den leeftijd hebben van 6 jaar of dien bereiken zullen binnen zes maanden na den dag der toelating en 3e dat na gemeld tijdstip geene toelating meer zal plaats hebben. Sommelsdijk, 1 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAM Mz. DE GRAAFF. Waterschouw. DIJKGRAAF EN GEZWORENS der polders „Oudeland" en „Everdina" onder Sommelsdijk, maken bekenddat zij op Dinsdag 16 October a s. schouw zullen houden over weg- en dijksloo- ten, welke overeenkomstig art. 19 der keur van deze polders behooren te zijn gezuiverd van alle ruigte, vuil, riet, en alle daarin verder groeiende planten behooren te worden afgehakt. Gelasten mitsdien alle ingelanden en gebruikers te willen zorgen dat hieraan worde voldaan, ten einde alle bekeuring overeenkomstig dit aTtikel te voor komen. Sommelsdijk, 29 September 1906. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris, De Dijkgraaf, A. J. DE GRAAFF. K. DE GRAAFF Cz. Plaatselijk fVieaws, Somnielstlijk. Wij laten hieronder volgen afdruk van een schrijven, dat door de Gedeputeerde Staten van Zuid Ho land dezer dagen werd verzonden aan de polder besturen op Flakkee Naar aanleiding van de ingekomen bezwaarschriften tegen het ontwerp-be...uit tot vaststelling van een reglement op het gemeen waterstaatsbelang van het eiland Goedereede en Oyerflakkee over wegen w.j, in hoeverre de invoer g van een dijktafel gepaard moet gaan aan

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1