f Orgatih Zalerdag 29 September 1908 2 ii®p de en Ëieeuwsche fEiliaiiiieii. BU0EK as, 1 1 1 IN HOC SIGN O VIN CE S Tweede Blad. T. BOEKHO VEN. jit had J. aan de deur ■et toegang geëiaoht. |opeu. kwam te voor woord gewisseld was, In het hart, zoodat hfj Titte de straat op en verscheidene patronen af. Een dienstdoend oedig wat gebeurd was, in. jevecht, waarbij 8. den ■ze mishandelde, slaagde se overmannen en hem In politie te brengen. naar de gevangenis, |d. pagent was een man van dienst der politie, ge- fcheidene kinderen, ter- luwe familieuitbreiding |e superieuren stond hij De vrouw van de ver- I oogenblik buiten Aken pt in Aken maar al te jlitiebeambten van den loeiening van hun ambt aangegrepen en mishan- Igeiukltig als J. ia nog len. In laatsten tijd zooveel 1 een verscherpt toezicht j is. Nog geen 14 dagen Iegelijk. zelf betreft, verneemt gtijdigen dood van zijn In arbeidzaam oppassend big kon echter niet ver- henten van zijn karakter h. Reeds driemaal is hij |napt, de laatste maal in hij onmiddeiijk op J. I te zijn, dat hij in hem die hem reeds eenmaal pft teruggevoerd. incident greuskantoor te Kotten let een pak op den rug iren. Aan het bevel van llijven staan werd geen an zet het op een loopje, [mende kommies wordt revolver in de hand bp den vermoedeiijken |en loopeti flink, doch i beek te staan. De koop- Ide beek en springt zelf ,ir den kommies. Eerst- :et eerst uit en gaat er s kommies komt er ook pen door een kameraad, toont zich een beek. ploften alle drie in het ie is ze te vlug af en is het pak van door. De it droge, maar van den meer te bespeuren. Ze ;ewapend in een boschje, goedgezindeen geen er wordt nog wel een gd, als ze daar met het ïern Jromen aanvliegen, man is, maar de man veg en de handhavers den onverrichter zake (N. A. Ct.) wegongoluk wordt uit in Oostelijke richting rein van de Canadian iet eerste station ten op een anderen trein onen werden gedood, irklaard, dat de lucht- urende den rit onklaar en trein daarom niet natuur. den had op de Does- oe gekocht voor hij ireeg hij trek in nog toe vast en stapte een nu de beweegredenen is niet met zekerheid ing rukte zij zich los richting Doesburg. In den ouden G. B. die verjaardag vierde de kreeg een open wonde sde arm en schouder, stdag naar bed moest en Rliedensclten Enk irict door den bakker n hittekar stond hij le grijpen hetgeen mis- igekende misbaar sloeg or bij liet station een en viel op de holling p zijn knieën en kon )e koe vervolgde haar een man weer moeite Een flinke hoornatoot icheurde deed hem er en steeds aangroeiende rvolgd, kwam het dier ich plotseling scheen te van een weide sprong rasgenooten tot kalmte //(N. A. Ct.)// onweer. t men van Maandag lievige onweer, dat woedde, is een schuur izing, bewoond door aan den Paterswold- ksem getroffen en door 'tij hooi ging verloren, uur was, werd gered, ming gebruikte juist de bliksem insloeg in jk achter het woonhuis margarinefaoriek der en Bos gaf het eerst ar slaagde men er in tot de schuur. ivaring. d.d. 17 Sept.; ad op de Eems, tegen- /aring plaats tusschen boot //Emden// en de eepboot //Concurrent//, J. Swart. De botsing /Concurrent// in wei- k. Met groote moeite ing van de //Emden// den, die heden alhier k is waarschijnlijk te er gestikt. liet huwelijk van den is Zaïerday j.l. door M. te Worth-Rbeden, ilrank gedronken, dat ver is gestikt. I Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. A Wonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER OJft M !E3j f JH TTeïeioon Iistcrcomiit. Mo. SS. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Va maal. Menstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij boel?an. Advertentiën worden ingewacht tot Diasdag- e: Vrijdagmorgea 10 aar. ■fflirr- Alle Stikken voor «le Steöaelie bestemd, Advertentfën en verdere AiiinSnistrntfe franco toe le ssendegi aaga deo SJilgever Dit nummer bestaat uit file LIJST van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den' Bijbel. Transport f 15,615,47^ Stedum 173,25 Zuidhorn met Noordhorn 71,SO Blija, 83,80 Gaast .11 17,32 Hceg .li 158,00 Koudum.n 139.10 Oudega (Small) 86,00 Ooslhem niet Abbega en Eolsgare 95,45 J Woudsend met Smallebrugge, IJpecolsga en Indijk 58,41 Brummen nicl Hall, Leuvenheim Curtenoever, Oeken, Reinderen Tonden, Voorstanden en Empe 179,66| Twello48,9 LJ Zetten met Boenen, Herveld, Amlelst, Randwijk, Beteren, Hemmen cn Indoornik 675,98 Tiendhoven met Breukelerveen en Mnarsseveen ii 64,55 Alkmaar met lleilo, Bergen en Oudorp 213,7 OJ Den Bommel (per lijst) 125,60 Dirksland 79,47 Lekkerkerk (G. K.9,16 Vianen met Beladingen, Ever- dingen en Bagestein 146,68 J Vlaardingen 298,67 Warmond (H. K.) 21,174 Zwammerdam 108,17 's Gravenpolder (G. K.) 3,24 Hoek bij Terneuzen 120,52^ Tholen met Schakerlo 30,66 Oost en West Souburg met Groote Abeele. 82,02 Totaal van 175 Locale Comités f 18,705,80 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Oflcifeel €«ec!eelle. Ilct'haüugguudci'wijs BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SoiiiHiclsdijk maken bekend, dat voor degenen, die het gewoon lager onderwijs, hetzij op eene openbare, hetzij op eene bijzondere school hebben genoten, in de lokalen der openbare lagere school, gelegen aan den Binnenweg, ge legenheid bestaat tot bet ontvangen van Her- halingscmderwijs. Dit Herhalingsonderwijs wordt gegeven voor de JONGENS, iederen Dinsdag en Vrijdag, gedurenne de maanden November, December 1906 en Junuari, Februari 1907, des avonds van 5 tot 7 uren en gedurende de maanden October 1906 en Maart 1907 van 5.60 tot 7.50 uur en strekt zich uit over de volgende vakken: rekenen, Ned. taal, aardrijkskunde en natuurkunde voor de MEISJES, iederen Maandag en Donder dag gedurende de maanden October, November en December 1906 en Januari, Februari en Maart 1907, des middags van 3.50 tot 5.50 uren en strekt zich uit over de volgende vakkenrekenen, Ned. taal, natuurkunde en nuttige handwerken. Voor het genieten van dit Herhalingsonderwijs zal een schoolgeld worden geheven van f 0,20 per maand en voor kinderen van Minvermo genden van f 0,10 per maand. Kinderen van On vermogenden -zullen het Herhalingsonderwijs kosteloos mogen genieten. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het Herhalingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden verzocht daarvan voor 25 September 1906 40en t y het Hoofd der Herhalings school den Heer L. PEN. Somxnelsdijk, den 18 September 1906. De Wethouder, De Burgemeester, J. B. M1JS GRAAFF. DM «ie Pers. Anti-revolutionair ook in uw huisgezin. De vader is het hoofd van het gezÏD. Op hem is een deel van de ambten an den Christus gelegd, omdat hij in zijn gezin als profeet, priester en koning zou heerschen en dienen. Profeet door zijn kinderen te leeren en hen voor te gaan in een godzaligen wandel. Priester om als hun voorbidder op te treden in de verschillende omstandigheden van het leven om de huiselijke godsdienst oefeningen voor en na het eten te leiden om Gods Woord met hen te lezen en té bespreken. Koning om zijn gezag te toonen, ge hoorzaamheid van hen te vorderen hen op te voeden in de vreeze des Heeren hen te leiden en te beschermen Van deze hem verleende rechten kan hij nooit straffeloos afstand doen. Eu toch, hoe vaak matigt zich de moeder des gezins een deel dier rechten aan, of ziet zich genoodzaakt ze van haren echt genoot over te nemen. Hoe treurig is het, wanneer de moeder de taak der voorbidding, van de leidiDg der huiselijke godsdienstoefeningen op hare schouders moet nemen. Nog treuriger wordt het, wanneer de moeder te klagen heeft, dat het hob ld des gezins zich zoo weinig met de opvoe ding inlaat; haar maar j>voor allesc laat zorgen en de kinderen minder het gezag van den vader dan de straf van de moeder vreezen. Dit is een omkeering van de orde der dingen. Een wegwerping van een onver vreemdbaar rechteen prijsgeven van een kostbaar pand den vader toevertrouwd. Arm huisgezin, wanneer de moeder het dan niet met vaste hand bestuurt. Het wordt dan der anarchie ten buit. Maar diep, zeer diep is het huisgezin te beklagen, waar de moeder haar best doet het vaderlijk gezag te ondermijnen, of haar gezag ten koste van zijn gezag te vestigen. Dit nu is een taktiek geheel jlmet de ordonnantiën Gods in strijdeen taktiek, die zich in de ontaarding der kinderen en in de verdwijning der tucht wreekt. Het is onverklaardaar, dat iets dergelijks ook in Christelijke gezinnen wordt gevonden. En toch, de voorbeelden zijn er van bekend, zeker wel een gevolg van de wanverhouding tusschen de ouders onder ling. Immers, waar de liefde het cement des huwelijks niet aanwezig is, daar ontbreekt ook de rechte samenwerking. Maar ook in tal van gezinnen, waar dat cement wel aanwezig en het Woord Gods in eere is, zijn nog vele kleinigheden die zoo licht te vermijden zijnkleine vossen, die zoo gemakkelijk verdreven zouden kunnen worden. Nooit mag bijvoorbeeld bij het kind de gedachte postvatten, dat het eigenlijke hoofd van het gezin de moeder is; dat vader slechts at en toe mag optreden, wanneer er een buitengewone afstraffing moet geschiedendat vader en moeder niet eenzelfde lijn trekkendat veder's woord geen gezag zou hebben, of derge lijke. Nooit mag de schijn gegeven worden, alsof moeder eigentlijk de besturing niet aan kan of voor de gevolgen er van terug deinst, en slechts uit zwakheid de hulp van vader wordt ingeroepen. En toch, hoe vaak gebeurt dit niet. Menige moeder ondermijnt haar eigen gezag door die herhaalde bedreiging >Ik zal het vader zeggen !<s Het komt ook niet zelden voor, dat een door den vader opgelegden straf door moeder wordt verkort of te niet gedaan, of dat zij den vader belet een rechtmatig tuchtmiddel toe te passen. Zoo wordt gaandeweg aangekweekt een geest van verzet tegen het vaderlijk gezag een zekere eigenwilligheid, die niet rekent met het gebod. Getuige Overal eender. Het socialisme, dat zich zoo gaarne inter nationaal verklaart, draagt daarom ook overal mede zijn karakter van internationaal bedrog. Het eene doel van revolutie, opstand en omverwerping moet overal bereikt met dezelfde middelen, En hoe verder de broeders van elkaar woDen, des te onbeschaamder is de leugen, des te baldadiger het bedrog en de ruwe lasterpraat. Zoo ontvingen wij dezer dagen een schrij ven uit Krakau (Polen), waarin de redacteur van een Poolsch Katholieke courant ons om inlichtingen vraagt omtrent sociale toe standen in Nederland, daar van socialistische zijde in Polen de ougeloofelijkste dingen over ons land met veel gerucht worden rondverteld. Nederland zoo vertellen die socialisten daar is een overwegend Christelijk land, meerendeels bestaande uit Katholieken en uit streng-geloovige Protestanten, en ver blijdend is het te zien hoe daar het socia lisme, juist in geloovige kringen, snellen voortgang maakt. En dit is zoo sterk, dat er nu reeds 150 Katholieke priesters in Nederland ziju, die openlijk tot het socia lisme zijn overgegaan, omdat zij het socialis me met het Christendom vereenigbaar achten. Hun voornaamste leider is priester van den Brink een Doctor in de theologie. Voor een paar maanden is door hen zelfs een groote vergadering belegd te Heeren- veen, waar o.a, pastoor Bruins van Kn'jpe en parioor van Winkel van Limmen krach tige pleidooien voor het socialisme hebben gehouden. Zulke dingen worden nu den Polen, van Holland uit natuurlijk, op den mouw gespeld. Alles is hier leugen, opzettelijke verdraai ing, pure laster. Van die 150 Katholieke socialistische priesters zijn er 149 gelogen, alleen van den Brink is hun man, Gelogen de »pastoors« Bruins en van Winkel. Deze menschen zijn geen pastoors, maar moderne domine's. Gelogen heel die Heeren veensche verga dering met zijn aantal Kath. priesters, die daar propaganda voor het socialisme zou den gemaakt hebben. Wel is in de week van 5 12 Aug. ji. een vergadering gehouden te Heerenveen van aldus zich noemende Christen-socialis ten, maar deze vergadering heeft met het Katholicisme niets te maken, daar zij alleen bestond uit moderne domine's, die daar dan ook alleen het woord gpvoerd hebben. Het liegt, zoo mag men van het socialisme zeggen, overal waar men het ontmoet. En het moet zoo. De heeren kunnen niet anders. Wie, hun gestadig in 't oor blaast, 't is de vader der leugentaal. Dit kan niet genoeg herhaald worden. Intusschen hebben wij den Katholieken redacteur in Polen van een en ander inge licht, en de socialisten ginds zullen, om dien redacteur te weerleggen en hem te straffen voor zijn controle, wel weer gereed staan met een nog dikkere leugen. [Maasbode.) lïe omgekeerde wereld. Er kan tegenwoordig in meer dan één opzicht gesproken worden van een om gekeerde wereld«. Er zijn zoo vele be schouwingen, er gebeuren zoo vele dingen, die geheel averechts zijn. Daar hebt ge b.v. de geboden van de Tweede tafel der Wet. De nieuwe tijd heeft geboden, die er lijnrecht tegenover staan. Van gezag, van autoriteit wil men niet meer weten. Voor het huwelijk wordt in de plaats gesteld de vrije liefde. Stelen is tot zich nemen wat iemand wettig toekomt. En zoo zouden wij door kunnen gaan. De fundamenten worden inderdaad om gekeerd. En zoo geschieden er ook zulke vreemde zaken. Denk maar eens aan de Zending. Dat er gearbeid wordt voor de uitbrei ding van het Christendom onder de Hei- densche en Mobammedaansche volken, het ligt geheel voor de hand, 't Is de eisch van den Heere Jezus aan zijne discipelen: Gaat heen in de geheele weteld predikt het Evangelie aan alle kreaturen. 't Chris tendom heeft bepaald de bestemming, dat het wereldreligie moet worden, 't Brengt tijdelijke en geestelijke zegeningen beide voor de volken, die het Evangelie aanne men. Welke eeredienst trouwens kan met de Christelijke religie worden vergeleken P Zij is de eenig ware Godsdienst, vrucht van de bij ondere Godsopenbaring. Wij zingen er van »Hij heeft Jacob zijne wetten ge geven Israël zijne inzettingen bekend ge maakt alzoo heeft Hij met geen volk gedaan, en zijne rechten, die kennen ze niet.«: Doch zie, wat gebeurt er in den tegen- woordigen tijd Dat valsche godsdiensten gesteld worden boven den eenig waren godsdienst dat zelfs de afgodsdiensten hunne zendelingen hebben onder de Chris tenvolken, ten einde gedoopten te winnen voor het Heidendom. Is dit ook niet de omgekeerde wereld En helaas, deze Heidensche Missie werkt niet zonder succes. Het Licht van de Zonue der gerechtig heid wordt door velen verworpen, en de duisternis der leugenreligie, der leer van Boeddha en van den valschen profeet Mo hammed, wordt als het ware licht begroet en verheerlijkt. 't Is al zoo ver gekomen, dat de Hei densche eerediensteu in de wereldsteden van Europa en Amerika eene vaste plaats hebben gekregen. In Parijs b.v. is een Boeddhisten-tempel, en krijgt Londen ook haar Moskee. Dit Mohammedaansch bede huis zal worden opgetrokken in imitatie Carrarisch marmer, afgewisseld met groene steenhet geheel krijgt een reusachtige koepeldom, welke vermoedelijk verguld zal wezen en gesierd zal worden met ster en halve maan. Hel zal moeten kosten ongeveer 1 z ton. En voor zulk een Moskee offeren ook iu den Naam van een Drieëenig God ge- doopten hun goud en zilver. Waarlijk, dat geeft te denken. En wel mag het de geloovige Christen heid er toe dwingen, om toch meer als een eenig man te strijden voor haar aller dierbaarst en allerheiligst geloof en om toch alles tegen te gaan, wat tot bevordering van het Paganisme strekken kan. Want hiervan mag men zich verzekerd houden. Als een modern Heidendom tot heerschappij inocht komen in de Christen natiën, dan zal het feller en bitterder in zijn bestrijding van het Christendom zijn, dan ooit het oude Heidendom is geweest. vOranjevaan Binnenland. We Vereenigrte Zitting der Staten-Generaal. Duizenden en duizenden vulden reeds Dinsdagmorgen vroeg de straten dei- residentie, om de opening der Staten- Generaal bij te wonen. Op het Bin nenhof was 't een woelige, levendige drukte van de zeer velen, die trachtten daar een plaatsje machtig te worden. Als gewoonlijk deden ook weer de verkoopers van plaatsen voor de tribune hun werk. In de ridderzaal vereenigden zich de leden der beide Kamers (de socia listen warén als gewoonlijk afwezig), onder voorzitterschap van baron Schim - melpeunink van der Oye. De meeste leden dragen hun ambts kostuum een aantal echter de heeren De Klerk, Nolting, Roodhuyzen, Hu- brecht, Ketelaar, Van Vliet, De Boer, Mees, Bos en Plate, zijn in rok of gekleede jas, terwijl dr. Nolens is ge kleed in zijn geestelijk gewaad. De zaal biedt een prachtigen aanblik, die niet weinig wordt verhoogd door de schitterende uniformen van de vele gezanten,* stralend van zilver en goud. De zaal ziet er vrijwel uit, zooals verleden jaarelegant, maar zonder overbodige versiering. De prachtige toiletten der dames, in afwisselende kleuren, maken 't geheel tot een schoon schouwspel. Nadat de zitting is geopend wordt het Koninklijk besluit voorgelezen, waarbij baron Schimmelpennink tot voorzitter der veroenigde vergadering is benoemd. Daarna komen ook de overige minis ters de zaal binnen en begeven zich naar hun zetels, liiiks van den troon geplaatst Zóó wacht de schitterende vergadering op de komst der Lands vrouwe. Tien minuten voor half twee uur schalt het „Wil 1161111113" van de koperinstrumenten der jagers tot in de zaal door. Dat is het sein. De cere moniemeester kondigt de komst dei- Koningin aan, Hare Majesteit, die gekleed is in roomkleurig satijnen kostuum, wordt dooi- alle aanwezigen staande ontvangen. Zij wandelt, vriendelijk naar alle zijden groetend, tusschen de schit terende rijen door naar den troon, vergezeld van den Prins, die in admi raalsuniform is. H. M. neemt plaats op den troon en spreekt onder adem looze stilte de troonrede uit, met duidelijke, klankvolle stem. Als Zij daarop weer opstaat van Haren zetel, roept de heer Van der Borch „I^eve de Koningin! „Leve de Prins!" dat door allen wordt herhaald. Daarna begeeft de Koningindie er inderdaad gezond uitzag, zich wederom naar den uitgang, waar Zij door het volk met daverend gejubel wordt be groet. In het gebouw onderhield Hare Majesteit zich met het eerste Kamerlid, den heer Knol, Wtlt, en de Prins me', het Tweede Kamerlid, den heer Van Alphen. De commissie, welke II. M. de Koningin in het gebouw van de vereenigde vergadering der Staten- Generaal in- en uitleidde, bestond uit de heeren: Knol, Welt, Vau Alphen, Reekers, Van Asch van Wijk (Eerste Kamer), Lely. Loeff, De Ridder, Schok king, Dojes, Von Fisenne, Van Wijn bergen, Treub, Van Doorn, E R II. Regout (Tweede Kamer) en Patijn. In de vergadering daarna te 3,15 uur nam de hoer Van Alphen, oudste lid in jaren, tijdelijk den Voorzitters zetel in, en hield de volgende rede Mijne Heeren, Tot dusver bij het leven en den redelijken welstand gespaard, geniet ik nogmaals de eer voor een korte wijle den Voorzitterszetel te bezetten. Daareven teruggekeerd uit de Gra felijke Zalen, waar do nieuwe zitting der Staten Generaal door H. M. onze geliefde Koningin wederom in per soon kon worden geopend, hebben wij in dit voorrecht, na de smartelijke teleurstelling welke ons geëerbie- I

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3