Woensdagl9Septeriïberl906. 21sl° Jaargang K°. 1178 A n tirevo tion air Orgaan voor de Xuiiliiollandsche en Zeeuwsche Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Advertenties 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. 5tie lil J SIT ©He LIJST Uit tie IPei's. Vraagbaak, BiAlleialasati. I ang XII." •Z. ot 1 April 1907. September 1906 adttg vm. 5 uur. eptember, Mean er, Nov. Decem- aartNm. 3 uur 9nymph". en met 29 Sept. •Z. Dagelijks vm. uur. andag en Dinsdag .30 uur. Overige 6,30 uur. terdam. insdag vm. 5,30, verige dagen vm. •Z. Zondag 9, 3 en Dinsdag 9, 12.15, 2.15, 4 en 7* uur. Schiedam 20 orden de diensten van 2 Apiil tot 1 6.15 uur. dag 8, 2 en 6* insdag 7,30, 10, 1 2 en 6* uur. rdt de dienst nm. van 2 April tot 1 uur. BRIELLIi. boot. Aankomst. 10.20 3.15 5,10 8,15 ËRDAM I>.I>. boot. Aankomst. 8,6 1,31 5.— 8.45 'et- HoOerd lard. Postbo. Aankomst. 8.6 9,39 2.34 5,- 8.45 11,55 sche tijd.) Numansdorp- 6.— 6.24 6.43 6.53 7.24 7.44 8.35 9.06 9.25 9.29 10.10 7.22 7.42 7.51 8.24 8.42 9,06 8.57 9.18 9.29 10.08 10.25 10.53 onregelmatig Ooltgensplaat halten. 45 7.55 05 8,13 .26 8.35 35 9.06 6.— .02 .24 .45 nregelmatig. rdam 8.35 9.12 9.33 9.52 13 25 40 35 7.43 7.56 8.07 8.21 9.06 R 45 57 07 25 8.35 9.25 9.37 9.47 10.05 halten, 6.— 7.54 8.07 8.35 10.40 7.01 8.24 7.14 8.37 9.06 10.53 eyoetsluia 20 55 25 43 15 6.20 6.52 7.20 7.40 7.52 8.05 50 03 20 40 07 40 egelmatig. 7.05 7.18 7.40 7.55 8.20 8.55 .50 .32 .15 .46 10.6 10.45 11.— 11.35 12.18 .15 .58 .20 .40 0.23 9.58 11.10 11.53 12.14 12.34 1.20 1.54 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER MDI.tlGtvniJIH. Telefoon Intercom»!. So. 2. Dienstaanvragen en Bienstaaabiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adyertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ert Vrijdagmorgen 10 uur. ■%lle Mn k ken voor öe §te«!acïie beétenid, .40 verten tien era verdere Administratie franco foe te zenden aan den Uitgever. van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel Transport f10,403,17 Visvliet51,50 Winsum (Gr.) met Obergum 167,50'/, Broek o/Akkerwoude 43,43 Hommers met Jutrijp 52.51'/, Oostermeer18,25 Saeek195,06 Suameer27,6L Meppel met Oosterboer en Hesse- lingen303,74 Montfoort met Blokland, Willeskop en Linsehoten c. a90,47 Mijdrecht met den Hoef, Bozen hoven en Waverveen 48,45 Vreeland37,82 Vreeswijk16r,13'/, Monnikendam met Overleek, Kat- woude en Zette50,58 Zaandam met Nauerna, Assendelft en Westzaan244,10'/, Nieuw-Beijerland (giften) 5,00 Lisse. 171,67'/, Nieuwerkerk aan den IJsel 144,10 Ouderkerk aan den IJsel (H. K.) 74,40 Ottoland met Molenaarsgraal en Brandwijk178,50 Pernis175,05 Rijswijk bij Den Haag 108,57'/, Sassenheim met voorhout 161,00 Biggekerke met Krommenhoeke 44 80 Veere met Zandijkbinnen (G. K.)38,61 Almkerk (G.K.)20,00 Totaal van 125 Lacale Comité's f 13,025,05'/, Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Onder de TJniecollecte te Montfoort zijn f 16,50 begrepen uit Linsehoten. Monnikendam is, voor zooverre ons bekend, het eenige L. C. waar de Uniecollecte gehouden wordt door de leden eener Meisjesvereeniging Zij is dit jaar weer hooger dan het vorige jaar K. DERKSEN, Secretaris der Unie. van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f13.025,05'/, Haren (Gr.) met Eelde (Dr.) 167,15 Wester Emden80,25 Augustinusga met Rohel 39,70 Britsum met Cornjum en Jeslum (G. K.)32,S5 Dokkum met Aalzum en Oostrum (Wg.)220,78'/, Franeker met Zweins, Ried, Boer, Schalzum, Dongjum, Herbajum en Peins159,05'/, St. Jacobi Parochie (met lijsten). 53,25 Rinsumageest met Sybrandabuis 121,15 Surhuisterveen met Serhuister- veensterheide. 124,52'/, Veenwoudsterwal metHardegarijp, Rijperkerk en Veenwoude 93,00 Wierum25,20 Wommels117,13 Diever53,00 Olst (G. K.) 3,34 Rheden met Wordt-Reden en Rhe- dersteeg122,10 Werkhoven45,65 IJaelstein. 49,35 Buiksloot met Nieuwendam en Zunderdorp66,72'/, Halfweg156,05 Schagerburg3,00 Leiderdorp met Soeterwoude(Hooge Rijndijk)201,16'/, De Lier met Burgersdijk 236,71 Oudshoorn met Ridderbuurt 178,02'/, Axel210,*7 Krabbendijke met Oostdijk (O.K.) 30,89 Totaal van 150 Locale Comités f 15.615,47'/, Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden, De Uniecollecte bedroeg te Buiksloot f 38,44, te Nieuwendam f 10,99'/, en te Zunderdorp f 17,29. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. ïeer juist. De Nederlander heeft over de Ka tholiek Sociale week een hoofdartikel, waarin ze de actie der R. Kath op Sociaal terrein terecht prijst, en tevens eenige kantteekeningen maakt op een geuit woord. De Tijd had dit ge schreven, over de vergaderingen in verband met wat de Socialisten be weren te doen voor 't volk: Wij zijn heusch den Socialisten niet den minsten dank schuldig. Wij kunnen wel dankbaar zijn, als iemand ons iets geel't, al is hij ook geen vriend var. den huize-maar als die man veel meer van on&%eelt weggeroofd dan hij ons gaf, dan danken wij niet! De sociaal-democratio heelt ons volk meer afgenomen dan zij 't gaf en zij zint voortdurend op middelen om met dien roof steeds voort te gaan. Indien de sociaal democratie aan de wereld enkel een andere economische regeling kon of wilde geven, de Katholieken zouden zich niet allerwege zoo geweldig tegen haar harnassen. De Kerk is immers geen instelling van eenige econo mische leer. Maar zij weet, dat de sociaal-democratie een ontzaglijke zedelijke verwoesting brengt overal, wr.ar zij verschijntdat zij 't recht streeks op het geloof vooral van de massa aanlegtdat zij verwildering en achteruitgang brengt in plaats van beschaving en voorspoed dat zij de volkswelvaart verwoest en daarmee een der middelen, waar door de Katholieke Kerk hare taak op de wereld moet vervullen. Doch ook op zuiver stoffelijk en economisch gebied heeft het socialis me de verdiensten van zijn schreeuwen en porren ten volle mee geteld oneindig meer verwoes tingen en rampen dan verbeteringen in de wereld gebracht. De Nederlander voegt er nu dit aan toe Deze opmerkingen schijnen ons van pas. Bovendien dient niet uit het oog verloren, dat de sociaal- democratie een beweging is welke parallel loopt met nieuwe maat schappelijke verschijnselen en be hoeften. Wat wakker gemaakt® heeft, is o i. het .geheel van die verschijnselen en behoeften. Omdat een materialistische wereldbeschou wing daarop de hand gelegd heeft schijnt het voor sommigen, alsof het de mannen dier wereldbeschou wing zijn, welke de hervormingsbe weging, door die nieuwe verschijn selen in het leven geroepen, hebben uitgelokt. Dit is onjuist en berust op een verwarring tusschen datgene wat ontstaan en gegroeid is buiten elke richting om, en de sociaal democratie die dit alles in haar ongeloovig-vvijsgeerig kleed heeft willen steken. En beide bladen hebben gelijk. Bet Socialisme maakte niet, maar vond een nieuwe maatschappelijke beweginger was een ontwikkeling van nieuwe toestanden zichtbaar, waarin de loonarbeiders, in 't algemeen uitgedruktde democratie zich naar boven poogde te worstelen. Want heel de strijd der laatste 25 jaar, heel de Sociale kwestie, kwam voor 't grootste deel neer op deze zaakde proletariër ontwaakte en de misstanden kwamen bloot. Maar de Socialist, materialistisch aangelegd, bekeek die dingen uit het oogpunt van voller maag en meer plei zier in de wereld. En hij zag niet, dat de proletariër ook leven moet bij 't woord des Heeren de Socialist bande dat Woord Gods uit de gezinnen liefst weg en deed den werkman opgroeien in on verschilligheid voor dood en eeuwig heid, voor kerk en Christelijk geloof; maar ook opgroeien in blijde ver wachting van een hemel op aarde, een aardsch paradijs vol van genoegen en geneugten. 'De Socialist legde de hand op de Evolutie (ontwikkeling) der Maat schappij en maakte., haar tot een zaak "van Brood en Spelen Daarom moet een Socialist geen meerdere eere geschonken worden, dan hem toekomt en die eer ismet taai geduld de hindernissen te hebben aangewezen, die 't proletriërspad be moeilijken. Maar overdo opruiming der versperringen behoeft men hem niet te prijzen, want waar hij hier opruimde richtte hij door zijn klassenstrijdleer elders een versperring op nog grooter dan de eerste, die hij hielp aanwijzen. Kort van Memorie. Zooals de lezer weet, is bi] den jongsten lintjesregen ook den heer D. de Klerk, den Kamerafgevaardigde- van Rotterdams 2 de district, een Koninklijke onderscheiding te beurt gevallen. Menigeen keek daar vreemd van op. Ten onrechte, dunkt ons. Bij dergelijke gelegenheden moet men zich op alle moge lijke verrassingen voorbereid houden. leis anders is echter, wat de socialisten bestaan. Het Volk vloeit over van bijtende spot voor den nieuwen ridder, en de Rotter- damsche correspondent noemt het geval ?de bekrouiDg van de omhoog geholpen middelmatigheid, <v Wel, wel, dat is nu de candidaat der socialisten bij de herslemming van verleden jaar. De h er De Klerk is weer in de Kamer geholpen door hun toedoen. De 500 stem metjes die bij de eerste stemming op partij genoot llelsdingen werden uitgebracht, zijn in het citfer der herstemming bij den heer 15e Klerk terug te vinden. De socialisten schijnen zich dit goed geconstateerde feit niet meer te herinneren. Anders moesten zij toch niet zoo'n kabaal maken over hun eigen afgevaardigde. f Maasbode./ Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 985. Wat is nitrificatie? 9S6. Zijn de „Mededeelingen" van't Ministerie van Landbouw in den handel? Antwoorden en mededeelingen. 983. Sensioen? Dat is de naam, waarmee men in Zeeuwsch Vlaanderen 'tKruiskruid aanduidt, 't welk bij ons ook kruiswortel heet. Wellicht is die vreemde naam eene vervorming van de Latyusch Senécio, die in de wetenschap voor kruis- kruid gebezigd wordt. 984. 't Bietenaaltje is uiterst klein, 't Wijfje heeft een citroenvorm en is slechts 1 mM. lang. 't Mannetje heeft de palingvorm, is dus iets langer, doch ook heel klein. Met 't bloote oog misschien alleen dan te zien, als raon weet, dat ze er zijn. We zullen er eens wat meer van vertellen. Tuin- en ijandlMKUw:, DENKT HIER EENS OVER NA EN NEEMT DE PROEF. Nu 't weer zoo zacht aan Herfst gaat worden, en straks de tijd komt voor het zaaien van ons wintergraan, nu is het, dunkt mij, zaak, den landlui er ook weder op attent te maken, dat de korrels, die men straks ter kieming uit zal strooien, stikstof moeten kunnen vinden in de buurt, precies zoo goed als phosphorzuur en kali. Dit laatste schijnen velen wel te weten. Want van phosphaat- en kalimest wordt menig vuldig reeds in 't najaar heel wat uitgestrooid. Maar stikstof in den herfst? Chilisalpeter in het najaar? Neen, dit wil er niet reebt in bij velen. En toch toch is 't een feit, dat dan alleen een stikstofmest mag achterwege blijven in den herfst „als de akkers zich in een zeer goeden ent- tuurtaestand bevindt of te voren met stalmest of stikstof verzamelende groenmestplanten is bemest zegt G. J. Bieleman in 't bekende werkje „Onze meststoffen", bewerkt naar 't Duitsok van Pro fessor Dr. A. Stutzer. De aangehaald en door mij gecursiveerde woorden zijn het, waarover ik den lezer -verzoe ken wou, eens na te denken en dan ook proef te nemen met of baaltje chili per H A. op z'n wintergraan. Want stellig zal 't bij lang niet allen gelden, dat de akker zich in zeer goe den cultuurtoes(a»d bevindt. En zelfs ook dan nog schijnt een 50 K.G. salpeter erg goed werk te kunnen doen. Herinnert ge U nog van 't proefveld, waarvan ik verleden jaar vertelde Daar had men in den aanvang maar heel weinig onderscheid gecon stateerd. Doch dat chilisalpeter er toch nuttig was geweest, bleek in het voorjaar, toen het koren weer begon te groeien. De halve bunder, waar men 25 K.G. zout had uitgestrooid, kreeg nu een goeden voorsprong. Genoeg; de lezer weet nu wel, wat ik bedoel, met bovenstaande regelen. Hem" aansporen op z'n winterkoren eens, zij 't dan maar baaltje op een halven bunder te beproeven, 't Zou mij verwonderen (als z'n land geen gebrek aan phosphor heeft of kali) hem geen goede resul taten te zien krijgen Voor de mededeeling hier van houd ik mij zeer aanbevolen. G. VAN DER MOLEN. Landbouwonderwijzer. Viaardingen, Sept. 1906. RUSLAND. In de Oostzee-provinciën schijnen de terroristen nog op vreeselijke wijze huis te houden en allerwegen schrik te ver spreiden, terwijl de regeering niet bij machte is er paal en perk aan te stellen. Het volgende geeft er een paar staaltjes van In de dorpen van het district Riga staat het revolutionaire comité de uit oefening van handel en nijverheid toe of verbiedt haar. Zaterdag jl. kwamen vier vertegen woordigers van dit comité bij een boer en vroegen hem om geld en wapeuem Toen zij dit gekregeu hadden, gingen zij heen, maar een half uur later kwamen ze terug en joegen hem een kogel door het hoofd, Daaiop gingen zij naar de school, trapten de deur in en dwongen den onderwijzer met het gelaat naar den muur te gaan staan, waarop zij hem met kogels doorboorden. Zij lieten verscheidene weesje?, van wie de oudste 11 jaar is, bij het lijk van hun vader. In hetzelfde district liet de revolutionaire '/regeering// een boer opzoeken, die draaide met het betalen van een schatting van 375 gulden, hem opgelegd. De boer zei, dat hij slechts 225 gulden bezat, hetgeen de revolutionairen aannamen, waarna zij hem eveneens een kogel door het hoofd joegen. Voor hun aanslagen gebruiken de terroristen telkens weer jonge personen. Jonge meisjes, ja zelfs schooljongens loopen met bommen en revolvers rond en beweren de uitvoerders van revolutionaire vonissen te zijn. Verleden week werd een 14-jarige gymnasiast gearresteerd, die met een ledige bom over straat liep. Ondervraagd wat hij er mede wilde doen, antwoordde hij kalm, dat hij op weg was naar een kameraad om die te laten vullen, «Eu dan vroeg de commissaris van politie. «Ik weet niet, ik wilde hem ergens neergooien, waar veel menschen waren.De rechtbank veroor deelde den jongen tot vei banning naar Sachalin. De jonge meisjes maken er over het geheel meer ernst van. Elke studente, die zichzelf respecteert, schijnt tot een groep terroristen te behooren. Zij weten, dat zij aan de gevangenis bloot staan het kan haar niet schelen. Zij weten, dat baar de doodstraf wachthet houdt haar niet terug. Zij weten, wat erger is, dat haar, vóór haar dood, de ergste mishan delingen kunnen wachten Zij werpen haar bom, en de partij verkoopt haar portret op de hoeken der straten, en het wordt gretig gekocht, als dat eener nieuwe martelares voor de vrijheid. Ge wikkeld in vlammende vlugschriften gaan O O die portretten bij duizenden. W apenen worden 'bij massa's ingevoerd, en zooals w,e hierboven zeiden, niet enkel over Einland. Of men de ambtenaren omkoopt, of hoe ook, het feit staat vast. liet verwonderlijkt is, dat men nog menschen vindt, die een post als gouver neur of zelfs als politieagent willen be- kleeden. Daarbij treft het, hoe in die kringen een bijna misdadige zorgeloosheid heerseht. Met dreigbrieven wordt evenmin rekening gehouden als met waarschuwingen van vrienden. Zoo wist men, dat geloerd werd op generaal Timachew. De dag en het, uur, dat hij in de lucht zou vliegen, waren hem aangekondigd. De generaal deed niets. Dat waren riebiatcheslwa (kinderachtigheden), het woord is dezen menschen in den mond hestorveii, Welnu, den lOden Augustus oin 6 uur zon het gebeuren. De terroristen hielden woord. De generaal kwam thuis zonder geleide. Een jong meisje stond aan de poort van zijn huis. Zij gat hem een smeekschrift tegelijk liet zij een handtaschje vallen en liep weg. Dezen keer ontploften de vier bommen niet, en de daderes werd gepakt. Maar voor zij op het politiebureau was gebracht, was zij dood. Zij- had een capsule met blauwzuur ingenomen. In haarportemonnaie vond men nog drie van die capsules. Over wat in Siedcle voorviel, geen nadere bijzonderheden van beteekenis. Maar het moet er vreeselijk zijn toegegaan. Vier der voornaamste straten zijn bijna geheel verwoestin andere straten is een groot aantal huizen geplunderd en be schadigd. Zeven en twintig huizen zijn afgebrand. Dinsdagmiddag hadden nieuwe onge regeldheden jilaats. Er werd dien middag een der gevallen soldaten met militaire eer begraven. Tegelijkertijd begroeven de Joden eenige hunner dooden. Toen nu van het naburige Russische kerkhof de salvo's van het militaire eerbewijs weerklonken, ontstond onder de Joden een ernstige paniek. Van zijn kant meende daarop het garnizoen, dat de revolutionairen een nieuwen aanval begonnende soldaten begonnen daarop weer te schieten en dwongen de weinige winkeliers, die hun winkels weer geopend hadden, ze opnieuw te sluiten. Een Poolsche vrouw werd gedood. VAN DEN RALKAN. De Turksclie Sultan schijnt nu te gaan ge- looven, dat liet Bulgarije wel eens ernst kon woiden met zijn oorlogstoebereidselen. Dat wil zeggen dat liet niet enkel om vertoon te doen is, maar om straks werkelijk een slag te slaan, als de noodzakelijkheid onafwend baar zou blijken. En zoo heeft dan de Porte, gelijk we reeds onder de telegrammen in ons vorig nummer mededeelden, aan haar vertegenwoordigers in het buitenland een omzendurief gericht, die bestemd is voor de groote mogendheden en ten doel heelt deze voor te bereiden op de ernstige, militaire maatregelen, die de Porte wil nemen. Turkije verklaart, dat iet niet langer de oorlogstoebereidsi len van Bulgarije kan o-e- doog.ui, en dat het besloten is die te beant woorden met militaire maatregelen van den zelfden aard Nu behoeft men daarom nog voor o-een liondgenieen-raken te vreezen. Beide partijen maken zich eenvoudig klaar om te laten zien, dat ze op alle eventualiteiten zijn voorbereid, en de eene wil voor de andere niet onder doen. Maar toch, er is in den Balkan zoovéél brandstof opgehoopt, en ais ergens de vlam uitslaat, zullen Bulgarije en Turkije niet hard loop n niet bluschwater. De Bulgaren althans loeren op elke gelegenheid, hun'van buitenaf gegeven, om hun toeleg door te zetten. Eenige dagen geleden dook hel wonderlijk gerucht op, dat de gezant van Griekenland te Konstantinopel op last zijner regeering aan de Porte een oflicieuse alliantie legen Bulgarije moest voorstellen op de volgende grondslagen Turkije zon den oorlog aan Bulgarije verklaren en Oost-Roemenië overweldigen. De Grieksehe vloot zou, vereenigd met de Turksche, de Bul- gaarsehe havens van de Zwarte Zee aanvallen. In geval Van succes, zou Bulgarije 50 millioen francs als oorlogsschatting te betalen hebben, waarvan dan Griekenland een flinke portie zou krijgen. Men behoeft dit gerucht niet ernstig op te nemen maar flat het in Bulgarije van uit werking is legen Griek en Turk, lijdt geen twijfel. Daar gelooft men grif, dat die beiden Bulgarije tien ferme kastijding zouden wiiien toedienen. Kwam het tot een Turksok-Grieksch verbond, dan zou daartegenover dadelijk een

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1