IAA5 Zaterdag 15September1906. No. 1172. Tweetie Blad. Ofleifeei C^edeeiie. 4de LIJST IJlt de £*er§, ISiiHieiiiasid. Plaatselijk nieuws, IN HOC SIGNO V.INSES De BURGEMEESTER der gemeente OoHgens- plaat maakt bekend, dat het kantoor van den Rijk9-0ntvanger te Oude Tonge, tbans gevestigd is aan de Voorstraat Wijk A no. 3 aldaar. Ooltgensplaat, den 8 September 1906. De Burgemeester, P. VAN WEEL G.Gz. Schoonmaken Bewaarschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat roepen bij deze op Solli- tanten voor het schoonmaken der lokalen van de Openbare gemeentelijke Bewaarschool alhier, met ingang van 1 October a.s. tegen een belooning van f 80,— 's jaars. Zich aan te melden ter Gemeente secretarie vdór Zaterdag de» 22 September a.s. alwaar nadere inlichtingen te bekomen zijn. Ooltgensplaat, den 10 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 6.897.89 Sclieemda met. Nieuw-Scheemda 161.OU Anjum met Oostmahorn 110.00 Balk met Wijckel, Haricli en Rui- gahuizen141.00$ Hijum met Einkum 41.16 Schiermonnikoog (G. K.) 10.06$ Gasselter-Nijeveeu c. a. ii 87.50 Nijeveen met Kolderveen en Wan- neperveen (G. K.) n 22.81| Ommen (stad) (G. K.) 45.00 Apeldoorn met het Loo, Hoog- Soeren, enzn 397.81^ Ermelo met Veldwijk, Telgt en Horst401.53| Nijkerk met Nijkerkerveen u 483.41 Puttenii 268.44 Loenen a/d Vecht met Oud-Over- Mijnden, Loenersloot en Nie- werslu'su 84.43| Nicbtevechtu 39.25$ Zeist396.07 Edain met Volendam 86.42^ Huizen (G. K.)9.20 Ransdorp met Sc: ellingwoude, Dnrgerdam en Holysloot 45.81$ Leimuiden met Bilderdam n 47.67 Langerak bez. Lek met Nienw- poort, Groot Ammers en Gou- driaan 16t.43$ Rotterdam III (oud Delfsbaven) 331.26 Stolwijkii 49.40 Baarland met Oudelande en Elle- woutsdijk (G. K j u 18.29-J- Kloe'.ingen 40.13 Aalburg met Heesbesn u 23.15 Totaal van 100 Locale Comités f 10.403.17$ Waar niels staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Te Anjum zijn f 2000 aan giften ontvangen voor den bouw eener nieuwe school. De Uniecollecte bedroeg te Langerak f 50.76$, te Nieutvpoort f 17.07, te Goudriaan f 21.43 en te Groot Ammers f 72.17. Met groote blijdschap deelen wij mede, dat de opbrengst der Uniecollecle bij de 100 ge publiceerde Locale Comités konderdvijf- tig gulden hoogeris dan bij diezelfde Locale Comités in het vorige jaar, niettegen staande bij een dier L. C. de gift van f 100 werd gemist. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Vergëtenen. Het te Hulst verschijnend weekblad Ze- landia toont zich ontevreden over het groot getal personen, in Zeeland en vooral in Zeeuwsch -Vlaanderen, welke bij het uitdee- len van onderscheidingen op Koninginne- verjaardag ^vergeten* zijn. Het blad noemt een geheele lijst van poldei* op, welke bij de jongste overstroo ming met uiterste krachtinspanning behou den of voor grooter kwaad behoed zijn en zegt dan verder: De bestuursleden en de waterbouwkun dige ambtenaren van al die polders zijn Katholiek met uitzondering van den dijkbaas bij het Waterschap Walsoorden, den heer H. Visser Pz. die liberaal en niet-Katholiek is. Is het toeval, dat deze de eenige is, wien een onderscheiding te beurt viel Op het eiland Tholen, en op Zuidbeveland zag bijna elk polderbestuur zijn voorzitter, soms een der gezworenen, ja zelfs den dijkbaas gedecoreerd worden. Waarom zijn de Zeeuwsch-Vlaandersche polderbesturen to taal uitgesloten Waarom de brievenbesteller en de Rijks-veldwachter te Oud Vossemeer beloond met de eeremedaille van Oranje Nassau en niet die van Hontenisse Zijn deze laatsten dan minder dienst- en hulp vaardig geweest dan de eersten Het is niet aannemelijk. Al de burgemeesters van de geteisterde gemeenten hadden reeds een onderscheiding of hebben er een bij deze gelegenheid gekrêgen, behalve die van Yerseke, maar die is antirevolutionair, en die van Osse- nisse, Hengstdijk, Grauw, en Philippine, doch deze zijn Katholiek. Zouden deze zich tijdens den watersnood minder verdien stelijk hebben gemaakt, dan hun-ne liberale collega's? Waarlijk, het zijn raadselen. Het is alsof er met twee maten is gemeten. Eene onderscheiding stemt ons tot dank baarheid, die van de eerw. Moeder Overste van het Liefdehuis van den Groenendijk, maar waarom is alweer de Guardiaan van het Capucijnerklooster te Rilland Bath, die zoo buitengewoon veel voor de slachtoffers van den watersnood heeft gedaan, ook ter onderscheiding vergeten voor te dragen Een bloemruiker. De Hilder- en Vcchtbode heeft onder staande bloempjes tot een ruiker samen- gelezen Voor 1905 was de antithese de vloek onzer vaderlandsche politiek thans zoekt men aan de overzijde nog naar een nieuwe partijgroepeering en regeert intusschen op den grondslag van de oude tegenstelling. Voor 1905 zwoer men bij den vrijhan del het parlementaire jaar 19051906 werd het terrein van den vrijhandel niet uitgebreid, maar wel het oog gericht op het tarief van invoerrechten om er meer geld uit te halen Voor 1905 was bezuiniging vooral op militaire uitgaven dringend noodig sedert zit een Minister van Oorlog die met de bezuinigingsleuze den spot dreef. Voor 1905 verzette Mr. Van Raalte krachtig tegen 5 opcenten thans heb ben wij er tien. Voor 1905 was Mr. Kuyper zelfs op zijn vacantiereizen voor de plagerijen der oppositiepeis niet veilig thans werd de reis van Mr. Kraus naar Chili wel niet met woorden toegepraat, maar door een votum van de regeeringspartijen in de Ka mer gedekt. Voor 1905 was er een Mr. Veegens, die het kabinet Kuyper hard viel omdat het negen maanden optreden geen belang rijke ontwerpen had ingediend het sedert een jaar opgetreden kabinet waarin Mr. Veegens zitting heeft, laat zelfs zijn voor nemens in het duister. Voor 1905 was er een kabinet op welks wetgevende capaciteiten Mr. Veegens, sprekende als minister, meende aanmerking te mogen maken onder het Kabinet- De Meester hadden wij in 't eerste jaar reeds 't gehaspel met de instelling van een negende ministerieel departement, de malle sucadegeschiedems, het terugkrabbelen op Mr. Veegens, regeling van den arbeid der vrouw in de steenbakkerijen, enz. Voor 1905 was de Speetwet uit den booze na 1905 blijkt intrekking onge- wenscht. Voor 1905 weiden te veel staatscommis sies ingesteld het sedert verloopen jaar zag er misschien meer dan ooit te voren geboren worden. Voor 1905 vond het ontwerp Arbeids wet van Dr. Kuyper meer spot dan waar dering sedert hoort men herhaaldelijk de regelingen die het bevatte prijzen Voor 1905 was er een ontwerp-pensi oenwet die niet deugde, omdat pensioen eerst op 65 jarigen leeftijd gegeven werd (wat heeft nu een dooie aan pensioen en daarnaast aan den invalieden werkman op eiken leeftijd sedert komen de adviezen der mannen die de zaak bestudeerden en wordt almeer de invaliditeit als grond slag voor pensioen naar voren geschoven Voor het zuivere leeftijds-pensioen. „Alleszins begrijpelijk." Toen Minister Kuyper kwam met zijn ontwerp Ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring, stak er een storm op in het land, of lieverin het vrijzinnige en roode kamp. De Roodhuizen* vroegen smalend: Wat heeft een dooie aan een pensioen En men kreeg zoo den indruk, alsof al die heeren het zoo veel beter zouden weten klaar te spelen. Het kabinet Kuyper viel. Nu kwamen de heeren vrijzinnigen weer voor het voetlicht. En de verzekeringswetten werden ingetrokken. Omdat de middelen, waardoor en waaruit de kosten zouden kunnen bestre den worden, den heeren niet aanstonden, En tot nog toe laat het tegenwoordige Ministerie niets vrn zich hooren. Die kant uit tasteD we nog in het duister. Alleen weten we, dat er eerst geld moet wezen en dat j-men« daarna eens zal gaan zien Alsof daar de ouden van dagen en de invaliden mee geholpen zijn Zoodat op dit terrein het nieuwe Minis terie bittere teleurstelling heeft gewekt. Nu zal er vanwege verschillende christe lijke werklieden organisatie's op 17 Sept. in Den Haag een groote meeting gehouden worden, waar als sprekers zullen optreden de heeren J. v. d. Molen van Leeuwarden, M gr. G. W. Konings en Dr. J. Th. de Visser van Amsterdam. We hopen dat ze mag slagen. Onzerzijds doen wc nog niet druk aan meetings. Maar laat er van deze, kracht uitgaan. Laat het den liberalen en radicalen op het hart gebonden worden, dat het ome mannen met de pensioueering ernst is. En dat ze durven vragen wat zult g ij nu in dezen doen en hoe spoedig Getuige, j Een socialistische intreepreek Dat komt niet eiken dag voor, in het sociaal-democratisch hoofdorgaan Het Volk vinden we heden Kerknieuws Over de intreepreek van een dominee in een nieuwe gemeente. Wij lezen in Het Volk: Onder grooten toeloop van be langstellenden, van heinde en verre opgekomen, deed onze partij genoot ds. A van der Heide Zondag te Britswerd zijn intrede, na vooraf door onzen partijgenoot ds. Horreus <le Haas, van Bergum, te zijn bevestigd. Van der Heide had tot tekst woord gekozen „Een zaaier ging uit 0111 te zaaien". Zijn rede, met- gloedvolle overtuiging uitgespro ken waarbij de sprekerzijn politieke richting niet onder stoelen of banken stak, maakte op de hoorders in de stampvolle kerk een over weldigenden indruk. Van de gelegenheid tot kennismaking werd in het logement van Wiersma druk gebruik gemaakt. Vele predikanten uit den omtrek woonden deze godsdienstoefening bij. Over den inhoud van de preek van den socialistisehen dominee, die zulk een „overweldigen indruk" maakte, vernemen we, behalve den tekst, geen woord. Maar hij heeft „zijn politieke richting niet onder stoelen of banken gestoken." De zaaier zaaide dus socialistisch zaad. Zou deze socialistische dominee dan begonnen zijn met zijn gemeente toe te spreken als„geachte partijge- nooten Zou dominee bijv. in zijn preek herinnerd hebben aan Bom. 13 vs 1 en 2 Alle ziel zij den machten, over haar gesteld onderworpenwant er is geen macht dan van God, en de mach ten die er zijn, die zijn van God verordendalzoo dat die zich tegen de macht stelt, de verordening van God wederstaat," en dan naar aanlei ding van deze woorden nog eens de stakingsdagen verheerlijkt hebben toen de socialistische oproermakers de Re geering aan kant poogden te zetten, om zelf het roer van Slaat in handen te kunnen nemen Zou dominee misschien aangehaald hebben den tekst: „Vreest God eert den Koning" en in verband daarmede betoogd hebben, dat men in Nederland zoo spoedig mogelijk het Koningschap en alle Overheidsgezag moest afschaf fen, om uit te roepen de heerschappij van de absolute democratie, als voor proefje van den heilstaat'? Zou dominee wellicht hebben uit eengezet, dat de Bijbel aanvangt„In den beginne schiep God den hemel en de aarde" en verklaard hebben dat hij, als socialistisch zaaier, toch een goed geestverwant, een „partijgenoot" was van den socialist Dr. Gorter, die in Januari 1904 schreef: „De wereld be staat uit niets dan stoffelijke wezens Er is geen God, geen wezen buiten het heelal, dat op de een of andere onverklaarbare manier het heelal zou bewegen en besturen Ook in het heelal is geen God, niet zulk een wezen?" Zou dominee misschien hebben laten zingen „Dient God met blijdschap, geeft Hem eer", en tegelijk gesproken hebben over het ideaal van zijn vriend Gorter, dat eenmaal de „godsdienst van de aarde als een laffe schim met gebogen hoofd zal wegvluchten O zeker, dan begrijpen wij volkomen, dat de predicatie van den socialisti sehen „zaaier" een „overweldigenden indruk" te weeg bracht. En dan staat er nog bij, dat vele predikanten uit den omtrek deze gods- diewsfoefening bijwoonden! Hoe lang zullen deze dingen in de Ned. Herv. Kerk, alzoo in een Christe lijke Kerk, nog kunnen en mogen ge schieden {De Rotterdammer burgerlijke betrekkingen aan gewezen militairen. Binnen korten tijd zal voor deze aangelegenheid waar schijnlijk eene commissie worden benoemd, om den minister van ad vies te kunnen dienen. Een zucht van verlichting ontsnapt ons. Het Commissoriaal ei eenig teeken dat het productie-vermogen van ons Kabinet nog niet geweken is gaat weer gelegd worden. Moge het zonder al te veel geka kei geschieden! Te groote inspanning zou het teêre kiepke lichtelijk te zeer kunnen vermoeien. De Gelderlander schrijft onder het opschrift: „Kók, kök, kók '11 ei 1" We waren ongerust. Er haperde blijkbaar iets in het Kabinet. Een volle week was voorbijgegaan, zonder dat er een regeeringscommis- sie was benoemd j>Wat kan er aan schelen dus vroegen we ons angstig af. Gelukkig blijkt de crisis nu voorbij te zijn. Uit den Haag komt het ge ruststellend bericht, dat althans weer spoedig de benoeming van een Com missie kan worden tegemoet gezien. We lezen toch in de Avondpost Naar we vernemen overweegt de minister van oorlog een nieuwe regeling voor het toekennen van Treurig. Als 3.historisch« wordt in j>Het Volk« meegedeeld, dat in een le klasse school (dus in een Openbare) in een onzer groote steden het gesprek kwam op de KoniDgin. De kinderen (leeftijd ongeveer 9 jaar) wisten alleen dat ze in een paleis woont en heel rijk is Toen werd er gevraagd of ook iemand wist, hoe haar man heet. Niemand wist het, maar eindelijk was er een die antwoorde »Rembrand Blijkbaar vindt xHet Vo!k« deze onwe tendheid bijzonder aardig. En vermoedelijk heeft de redactie haar historisch bericht van geestverwante Openbare onderwijzers. Wij vinden echter deze mededeeling een bedroevend staaltje van den geest, die op vele Openbare Scholen en onder vele Openbare onderwijzers heerscht en van de onwetendheid en onverschilligheid, die daardoor b'j een deel van het opkomend geslacht bestaat omtrent zaken en personen waarvoor de volksschool liefde en geest drift behooren aan le kweeken. Wij verheugen ons er over dat op onze Chr. scholen iets dergelijks ondenkbaar is. (Stichtsche Courant.) Ons Statenlid de Heer Vegtel. Zooals onze lezers misschien allen weten is de Heer Vegtel, ous Statenlid, ook lid van den gemeenteraad te 's Gravenhage. En dat hij daar >zijn mondje roeren« kan zal zeker niemand durven tegenspreken. Maar dat hij het zóó doet, dat het liberale Vaderlands uitbundig lof over hem spreekt, gebeurt niet alle dag. De Heer Vegtel had het in de zitting van 10 September over de bekostiging van de schoolbouw te 's Hage, die tot nu toe niet uit de gewone kas, maar uit leeningen gedekt worden, wat Z.EdelGestr. zoo verderfelijk mogelijk achtte. In het verslag nu, dat »het Vaderlands van die rede gaf, zei het blad o.tn. De heer Vegtel, 's ïtaads schrandere Benjamin, is een elegant en bekoorend redenaar. De onberispelijke salongestalte staat in welverzorgde achteloosheid en geeft, in oratorie, weinig andere be weging dan een veel herhaald, met tact beperkt schouderophalen, door een beproevend armenspreiden begeleid. De heer Vegtel geeft dan te kennen hoe is het eingenjijk in 's hemels naam mogelijk, dat men het met mij oneens kan zijn Snel spreekt de heer Vegtel, ongeloofelijk snel en dan in toonsoort, keurig en puur Haagsch, als schier niet te verbeelden is. Zoo vlieten dan in keurige snelheid en snelle keurigheid de onberispelijkste volzinnen uit 's heeren Vegtels mond, en zoo bewerkt, in snelvlietende elegantie gekienkt komt het droogste doorcijferdsle onderwerp in oratorisch tooverkleed te voorschijn. De Raad, door glans bevangen, geeft zich. In stilstand staart hij naar den schitterstoet van argumenten. Zij volgen elkaar in snellen, dichten gang en tusschen 't kostelijkst goud flonkert juweelenglans en leven wondere kleuren En als eindelijk, bij wijze van spreken, de film is afgeloopen en de lichten weer opgaan, gaan erkentelijke Raads leden op den heer Vegtel af en danken hem hartelijk voorliet verschafte genot. Het is een verblindende, verbluffende maskerade van argumenten, die deze bekorende redenaar weet te geven en gisteren weer gaf. Ik bedoel hiermee geen boosheid. Integendeelde vele complimentjes, waarmee de gulle Raad niet gul is, kwamen hem geheel toe, want zijn onderwijsrede was een schitterend stuk werk. Met argumenten maskerade zij dan ook allerminst bedoeld een maskerade, die argumenten had voor te stellen. Warempel niet; argumenten waren er ongetwijfeld. Alleen, ze zaten in een pakje zoo kleurig van stof, zoo wonderbaar van siersel, zoo edel van snit, dat het gehalte verduisterd werd door den vorm Er bestaan wonderkoks. die van oudbakken brood schoteltjes weten te maken, die zelfs fijnproevers in taar- tenweelde en indigestie zouden weren. En zoo stond het gisteren ook met de argumentale taart van den won- derkok Vegtel. Dat een politiek tegenstander zulk een oordeel uitspreekt verhoogt niet weinig de waarde. Waarlijk, er zijn toch nog >denkers« onder het niet-denkend deel der natie. De Standaard moet nog even terug komen op de verkiezing voor de Staten in het district Steenwijk. Zij schrijft Men meldt ons, dat de beschouwing van Onze Courant over die verkiezing, welke beschouwing wij verleden week overnamen, niet volkomen juist is. De uitslag van deze verkiezing behoeft absoluut niet tot ont moediging aanleiding te geven. Want in de eerste plaats is het Statendistrict Steen- wijk niet gelijk aan het Kamerdistrict. Het Statendistrict mist de plaatsen Genemuiden, Zwartsluis en Staphorst, die zeer overwegend rechts zijn. In de tweede plaats was de vacant gekomen zetel voorheen bezet door een caudidaat, die zijn plaats aan zijn buitengewone populariteit had te danken en in de derde plaats moet in aanmerking worden genomen de meerdere bekendheid van den nu gekozen heer Meesters boven den onzerzijds gecandideerden Mr. De Bie. In het district zelf werd onzerzijds dan ook volstrekt niet op een overwinning gerekend en is men daar dan ook door den afloop van deze verkiezing niet teleurgesteld. Men had niet anders verwacht. Sommelsdijk. In de gehouden ver gadering van de Landbouwvereeniging Mid- delharnisSommelsdijk, is tot bestuurslid benoemd de heer M. G. Bom en tot secretaris de heer D. Joppe Cz. en tot lid van de verlotingscommissie de heer C. van Eek. Middelliartsis. Woensdagmiddag had de timmerman J. L. T. het ongeluk zich zoodanig aan de hand te verwonden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was en hij voorloopig geen arbeid kan verrichten. Stad aan 't Haringvliet. Zaterdag 11. ging de landbouwer J. Wagner in eene weide naar zijn stier zien. Dit beest zeer mak, liep op hem aan, stiet hem tegen den grond, wierp hem met zijne horens opwaarts zoodat hij in groot gevaar verkeerde gedood te worden. Hij kon zich gelukkig redden door over eene sloot te springen. De stier werd Maandagmorgen per stoomboot »Den BoinmeU naar Rotterdam vervoerd. Even voor aankomst sprong hij over boord, doch werd toch gered. De milicien F. Wesdijk is voor onbe- paalden tijd in Verkelijken dienst 6e Reg Infantrie te Breda vertrokken. Door de Landbouwvereeniging alhier is aangekocht eene nieuwe dorschmachine. Den Dommel. De zoon vau den heer Joh. van Weel slaagde deze week voor het examen als surnumerair bij de Rijks belasting. De Raad dezer gemeente heeft be sloten f 5 uit te keeren aan ds gemeente Sommelsdijk voor de kazerneering der marechaussees. Het inschrijvingsregister dezer ge meente, is gesloten met een aantal vau 16 lotelingen. B. Marcus, W. van Balen en P. Vervloet zijn alhier overgegaan bij de Landweer. Th. J. Segers. M. Tiggelman Az. en J. Ph. Polio hebben zich Maandag jl. onder de wapenen begeven. Aan P. flolleman is f 0,80 per dag nitgekeerd voor zijn verblijf onder de wapenen. Aan P. Kardux is door den Minister van Oorlog een jaar buitenslands verlof verleend. P. Bakelaar, is alhier benoemd tegen 16 dezer als postbode. Ooltgensplaat. De levering van de benoodigde steenkolen voor den a s. winter voor deze gemeente, is gegund aan D Braber tegen 92 cent per H.L. en van petroleum aan de Automaat tegen 63/4 cent per Liter. iXieuwe Tonge. Het inschrijvingsre gister der militie bevat 11 ingeschrevenen nl. D. van Alphen, J. Brooshooft, Klaas Gampfeus, K. Dubbeld, J. II. Hartveld, A. Kabos, A. Knöps, M. M. Sneep, G. Tijl, W. Verseput en J. Visser. Aan de eebtgenoote van den milicien J. Bakker is een geldelijke belooning van 60 cent per dag toegekend gedurende den tijd dat hij onder de wapenen is. Dirksland. De teraardebestelling van den heer JoEmmies Kooilzant Kznin leven lid der Provinciale Sla en van Zuid-Holland enz enz. Een aantal familieleden en vriendenhadden zich Maandagmorgen op 'l sterfhuis ver- eenigd om den overledene de laatste eer te bewijzen. De heeren "Vegtel en De Wilde waren wegens ziekte en ambtsbezigheden verhinderd deze plechtigheid bij te wonen. Op 't kerkhof aangekomen nam de predi kant der Ned. Hervormde Gemeente het woord en sprak Daar staat geschreven Ik moet weiken zoolang het dag is, eer de nacht komt dat niemand werken kan.' Werken zoolang het dag isdat heeft ook hij gedaan die van ons werd weggenomen, om wiens laatste rustplaats wij thans staan geschaard. Ik zal geen lofzang aanheffen om zijn groote daden te vermelden 't zou niet zijn naar den zin van onzen vriend, die beleed God alleen komt de eere toe van alleé. Ik zal niet spreken over zijn politieke loopbaan. Ik zal niet gewagen van zijn voorzitterschap in verschillende polderbesturen gedurende

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3