Zaterdag 15 September 1906. Msic Jaargang JS". 1172. voor ale ti liaii(ï§c!ie ©ii Meeiiwiseli© EllaitAen EERSTE BLAD. I i i tl A n tirevo IN HOC SIGNO VINCES I ABSe ütukfeeu voor (Se üedaciie Bsestemd, Advertenties® es® verdere Administratie franco toe 8e zenden aan den Uitgever. 3tie LUST Centrale Aniürev. Miesv. ia 'I kiesdistrict ftliddeSiiarsii§ li oud. Lauw. War lil. II Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent» Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: -- T. BOEK HO VEN. •SOMMMMJ MJH Telefoon Interconani. So. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 4.778,62^ Kornhorn (Kerkel. gem.) met Peebosch en Opende n 86.65 Boïutu met Ooslerwierum li 61.00 Echtenu 20.00 Heerenveen met 't Meer Nieu- webrug, NeLjehaske, Hasker- dijken, Terband, Luinjeberd, TjalleberdGersloot, Nije- schoot, ged. St.. Johannesga, RotstergaastOranjewoud Katlijk, Rottum en Bron- gergali 183.41 Oppenbuizen met Uitwellin- gerga (G. K.in 36.90 Oudehaske met Haskerhorne 55.45 Kottevallen 32.80 SchraardV 44.50 Schettens met Longerhouw u 76.361 Wartena met Warstiens li 25.00 Wons met Engwier u 44.61! Hilversum614.47 Laadsmeer (G. K.) 34. Sloterweg (gem. Haarlemmer- mermeer) met ged. Sloten u 132.26 Schermerhorn (gift) 2.00 Hoogvlietll 29.55 Krimpen aan de Lek 28 76 Nieuwveenn 73.70 Streefkerk II 65.40! Wateringen n 60.00 Oude Wetering met Roelof Arendsvsen102.23! Nieuwe Wetering met Poelen Huigsloot 43.02| Bruinisseu 128.00 Bergen op Zoom (G. K.) 27.51 denderenu 81.17! Totaal van 75 Locaal Comités f 6.897,89 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Behalve de Uniecollecto is er Ie Wateringen nog een schoolcollecte gehouden, die f60 heeft opgebracht. Behalve de Uniecollecte zijn er te Bergen op Zoom nog 1 170 samengebracht voor het tekort, terwijl de maandelijksche schoolcol- lecten in de Geref. Kerk dit jaar t 90 heb ben opgebracht. Het gaat met de ingekomen opgaven der Uniecollecte zeer naai vvensch. e. derksen, Secretaris der Unie. Door 't afsterven van den heer Roodzant is binnen twee maanden een nieuwe verkiezing noodzake lijk. Het Moderamen deelt mee, dat de voorloopige besprekingen daarover zullen gehouden worden D.V. 26 Sept. a.s. 's midd. 2 uur, dus op Woensdag, en waarschijn lijk in 't Zondagsschoolgebouw, wat echter nog niet definitief vast staat. We geven alle vrienden der partij bij dezen van deze Centrale Vergadering kennis en noodigen hen uit daarbij tegenwoordig te zijn. Aan de Kiesvereenigingen is per brief een en ander reeds mee gedeeld, zoodat in elk dorp de voorloopige stappen kunnen ge daan worden om tot zekere re sultaten te komen. Alweer ons klaar gemaakt tot den strijd Met vunr, met vol harding We hebben goeden moed maar 't schijnbaar onmogelijke is toch nog mogelijk. Efcaarom zij jedere Antirevolutionair zich de gelijk bewust van hetgeen er in de volgende dagen en weken op 't spel staat en houde zijn kruit droog. Ieder worde en zij een propa gandist en aanvaarde in 't besef zijner groote verantwoordelijkheid als voorstander en lid onzer Anti revolutionaire beginselen de strijcl. En moge succes op ons aller pogen volgen en 's|Heeren onrtiis- baren zegen op aller werk rusten. Namens V Moderamen der Centrale J. v. d. WAAL, Secretaris. 'c Kiesrecht bezit niet ieder, en wie zoo de bladen eens nagaat, zou zeggen, dat de niet bezitters, uitgezonderd de Socialisten er tamelijk koud voor zijn. In niet één Blad van Rechter- of Linkerzijde wordt op 't aambeeld van Kiesreehtuitbreiding ook maar in voldoende mate geslagen. Spreek] trouwens eens op 't platte land met tal van eenvoudige rnen- schen, dan merkt ge op, dat de kiezers zich om hun groot geluk van kiezer te zijn niets bekommeren dat ze er weinig voor gevoelen en dat de niet- kiezers zelfs geen beetje moeite willen doen om 't te worden. Onverschilligheid omtrent 't kies recht openbaart zich allerwege, en zelfs onder de Socialisten moet het vuurtje dagelijks gestookt worden, anders gaat het heelemaal uit, Nu is er voor een en ander een goede reden nl. deze, dat de verkie zingen te wéinig plaats hebbeneen generale verkiezing voor de '2e Kamer is er eens in de vier jaar en voor de Prov. Staten geschiedt het om de drie jaar; deze tijdvakken zijn te lang, en zulke verkiezingen duren ook te kort, om op den duur de massa warm te houden voor 't kiesrechtvraagstuk. Wat zelden plaats heeft, wekt dan alleen belangstelling, als 't plaats heeftdaarom treurt men veel in de de dagen van verkiezingen zelf, dat men niet mee mag doen om een tegencandidaat te weren en er zijn eigen candidaat te brengenmaar zoo is de keus gedaan en heeft de stembus gesproken of diezelfde klagers trekken zich van kiezen en stemmen zoo wat niets meer aan. Kn zegt ge ze: Kom, geef U nü aan voor kiezer! dan is 't altijd het zelfde antwoord 'k heb den tijd nog maar ook als in Januari die lijd er is om zich op te geven, dan kunnen de voormannen eener kiesvereeniging op hun achterste beenen gaan staan, met lijsten gaan loopen om de heeren niet-kiezers op te zoeken, op te jagen en anders komt er nog niemendal van. Die zeldzaamheid van verkiezingen maakt vele menschen koud't grijpt zoo zelden in hun leven, zoo'n tocht naar de stembus vandaar de gevoej.. loosheid. Zeer zeker 1 er zijn nog andere oorzaken. We hebben meer dan een maal uitdrukkingen gehoord als deze Wat schiet je er mee op 1 't Kost nog maar verlet, en 't blijft toch alles bij 't oudenatuurlijk een uitdrukking die nooit zou gebezigd worden, als zoogenaamde volksmannen en ver kiezingsagenten niet gouden bergen beloofden. Maar die beloften van de totstandkoming van nieuwe toestanden falen in de eerste jaren steeds, omdat het leven zich door een of andere nieuw gekozen candidaat niet in vijf weken laat omzetten. De kiezers, vooral de nieuwe, de in Januari warm gemaakte kiezers zitten te loeren of er nu toch eens wat verandering komt. Ze zijn kiezers geworden en hebben op Mijnheer A of B gestemd, omdat die »de boekt eens recht zou zetteu, dit zou afschaf fen en dat tot stand brengen, en eilacy, de kiezers turen zich moe, want van die afschaffing komt in den eersten tijd niets zoomin als van de totstandkoming nieuwer toestanden. En dan hoor je die is nou gekozen, en daar zit tie weer voor nikshij zit nou goed op 't kussenook al weer een, die beloofd heeft en een beetje uitvoert. Zoo komt er wantrouwen onder de kiezers en de niet-kiezers loopen geen seconde meer om zich aan 't Ge meentehuis aan te geven. Dat is de toestand. De weinige verkiezingen en de on veranderde toestanden na de verkiezing van den een of anderen candidaat maken het volk totaal onverschillig. Meermalen spraken we arbeiders, die ons ronduit zeiden Om 't kiesrecht geven we niets, als de-Kamerleden maar voor pensioen zorgen. En zeiden we dan, dat misschien andere Ka merleden dan de huidige meer spoed zouden zetten achter deze zaak, en dus 't kiesrecht een middel kon zijn om dat pensioen te verspoedigen, dan keken ze ons wantrouwend aan want zoo onnoozel zijn de arbeiders niet meer, of ze hebben van beloften allang den buik vol. Ze vragen daden en nog eens daden. al koenen die ook van een Kamer van 50, inplaats van 100 Leden. Ze voelen 't wel, dat 't em niet in 'f getal zit, maar in de actie, in de werkkracht. En die kan in 50 minstens zoo groot zijn als in de '100. Vooral in de Kamers, die wij bezitten en waar men zoo ontzaglijk lang over een zelfde onderwerp spreken kan. Koudt voor 't kiesrechtis men in Nederland. En er zijn redenen voor. De vakorganisatie bloeit in Neder land nog niet. Wie Duitschland vergelijkt met ons land en dan naar de bevolking pro- centsgewijs cijfert, staat verbaasd over de enorme vlucht, die de organisatie van werklieden ginds genomen heeft en over de onbenulligheid der Neder- landsche organisaties 't Heeft al weer zijn reden. In de eerste plaats het Socialeleven. Duitsch- iand is in alles ons ver vooruit. Wat wij in Nederland doen, is meestal naschrijven van de wetten uit Duitsch- land of eenig ander Land over de grenzen. Neem slechts het laatste on derwerp, dat aan de orde is de win kelsluiting om 9 uur. In Duitschland bestaat ze al eenige jaren en men gaat reeds de 8 uur sluiting toepassen, terwijl men in Amsterdam, de hoofd stad des Rijks notabene, nog aan 't schrijven en wrijven en petitioneeren of klagen is over een pas ingediende verordening. Zoo was het met de Ongevallenwet, de Ziektewet, de Leerplichtwet, met collectieve contrac ten met alles in één woord, wat 't Sociale leven raakt. Duitschland is ons vooruit. Natuurlijk wekt zoo iets een lust tot organisatie. Maar hier in Nederland ziet ge geen vrucht, althans weinig, 't LIeele sociale leven hangt nog als droog zand aan elkaarer ont breekt zelfs het juiste inzicht, welken kant 't nu eigenlijk op moet, en dat inzicht ontbreekt bij de voormannen der partijen en dus bij de achteraanko menden niet minder. Men ziet allerlei boomen, maar waar 't bosch is, weten weinigen. Dat heeft ook weer zijn reden, waar over we thans zwijgen zullenmaar 't feit bestaat, dat de leiders zelf niet goed weten, hoe men gaan moet en zal. Het dobbert in hun brein. Daarom zijn de vakorganisaties dan ook nergens op gebaseerd dan op hoo- ger loon en minder werk. Daar leven ze voor en 't is maar een klein stukje van haar eigenlijke werk, want een vakorganisatie heeft nog wat anders te doen dan over een gemeu belde bote:ham te praten; en toch verder reikt haar actie in onze dagen niet. Lauw is ons Volk voor een Organi satie omdat 't niet weet, hoe het Sociale leven zich in de toekomst ontplooien moet; omdat 't niets ziet van de toekomst, 't Leeft alles bij het heden. En waar zijn de helderziende leids lieden. Daarom grijpt een organisatie al vast naar wat te krijgen is nl. een betere boterham. En lukt zoo'n actie niet gauw genoeg marsch gaat de organi satie, ze sterft. Voor welk vraagstuk is 't Neder- landsch Volk dan eigenlijk warm? Alleen voor Kerkelijke en School- belangen. Spreek met wien ook over de Kerk, spreek over zijn School, dadelijk ont moet ge een ijveraar. Ja, sommigen houden zich zoo in 'teerste oogenblik wat achteraf;neu traal noemen ze dat. Maar dat duurt niet lang, als ge met hen maar eens dieper in de zaak in dringt; zoo allengskens komt er dan vuur op de tong en na een kwart ier sprekens zit ge tot over de ooren in een gesprek gewikkeld, dat raak kan zijn. Dan is die schijnbaar neutrale goed zak veranderd in een soort redenaar, die met allerlei wapentuig van goed en slecht allooi u tegemoet treedt. Dan geeft het vat uit, wat er soms onbewust in zatdan vergadert hij en trekt hij alle gedachten samen om U te verslaan en dan blijkt het, dat de neutrale man uw vijand en tegen stander is in uw Geloof. Nederland telt veel van die neu tralen en te vertrouwen zijn ze niet, want ze toonen zich als het op principes, op beginselen aankomt, altijd tegenstanders en vijanden van 't Woord Gods. En o, ze komen U zoo zoetsappig te gemoet. 't Ruischt alles vrede uit hun mond, maar in hun hart zit gal tegen 't Geloof. Ja, ja, zeggen ze, de menschen moeten mekaar wat verdragen, er moest meer eenheid zijn, en dat kon wel, als ze allemaal maar waren als Wijkalm, geduldig, vriendschappe lijk, afwachtend. Maar vraagt ge dan: hoever Zij de grenzen trekken van die vriendschap, hoe lang en waarop men dan eigenlijk moet wachtenwaarover men halm en geduldig moet zijn, dan komt er meestentijds juist datgene, wat u ongeduldig heeft gemaakt al jaren lang-, dan noemt men juist die zaken op, waarbij geen vriendschap mogelijk isdan eischt men van U een kalmte en geduld over dingen, waarbij ge al jaren hebt staan voettrappelen van onge duld. Wijst ge hem dan daarop, dan begint de discussie krasser te worden en ten slotte noemt hij u een 1 i pi vfi

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1