W oensdag September Ï906 Jaargang Nö. 1171, Antirevolutionair Orgaan voer 2Ku idliol Iand gelie eia Mieeiiwscli© Eiland© M il II i 1 I 'i 1 n. IN HOC SIGN O VINCES Alle stukken voor de itetlactle bestemd, Adverfentlëra en verdere Administratie franco ine geraden den Uit «ie Pers. Train- era JLaiscltïöiïw. Binnenland. Buitenland. IS. idang XII." W.Z. tot 1 April 1907. lis September 1906 liasdag vm. 5 uur. September tober, r Maart Maan- Nov. Decem- Nm. 3 uur laasnympli". t en met 29 Sept. W.Z. im, Dagelijks vm. uur. aandag en Dinsdag 6.30 uur. Overige sn 6,30 uur. otterdam. Dinsdag vm. 5,30, Overige dagen vm. arms". il. W.Z. mZondag 9, 8 en Dinsdag 9, 12.15, 12.15, 4 en 7* uur. iten, Schiedam 20 vorden de diensten van 2 Apiil tot 1 6.15 uur. Zondag 8, 2 en 6* Dinsdag 7,30, 10, 1 10, 2 en 6* uur. ordt de dienst nm. van 2 April tot 1 uur. BRIELLE. tboot. Aankomst. 10.20 3.15 5,10 8,15 l'ERDAM D.P itboot. Aankomst. 8,6 1,31 5.— 8.45 Rotterd Ö.P. svoet- lis. Haard. Postbo. ■ek. Aankomst. 8.6 9,39 2.34 5,- 8.45 11,55 ische tijd.) Nnmansdorp- 6.— 6.24 6.43 6.53 7.24 7.44 8.35 9.06 9.25 9.29 10.10 7.22 7.42 7.51 8.24 8.42 9,06 leer onregelmatig te Ooltgen splaat 8.57 9.18 9.29 10.08 10.25 10.53 sn halten. 5.45 7.55 6.05 8,13 6.26 8.35 7.35 9.06 6.— 8.35 7.02 9.12 7.24 9.33 7.45 9.52 iregelmatig itterdam 6.— 7.43 6.13 7.56 6.25 8.07 6.40 8.21 7.35 9.06 6.— 8.36 6.45 9.25 6.57 9.37 7.07 9.47 7.25 10.05 gen halten, 6.— 8.35 7.54 8.07 10.40 7.01 8.24 7.14 8.37 9.06 10.53 elmatig. voetsluis 4.20 6.20 4.55 6.52 5.25 7 20 5.43 7.40 6.— 7.52 6.15 8.05 3.50 7.05 4.03 7.18 4.20 7.40 4.40 7.55 5.07 8.20 5.40 8.55 elmatig:. lipsland, 7.50 11.— 8.32 11.35 9.15 12.18 9.45 10.6 10.45 8.15 11.10 8.58 11.53 9.20 12.14 9.40 12.34 10.23 1.20 10.58 1.54 Deze Courant Terschijnt eiken Woensdag en Saterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnnimers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. SOMM-SSMJ stPI.ga TeïeSoors Sntereonsns. So. S. Advertentiën 10 cent per regel en »/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Bienstaanvragen en Bienstaanbie-lingen 50 Gent per plaatsing. Q-roote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adverlontren worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar 2de van de 28ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 2.820.61 Uniegift van N. N. te Hilversum 2.00 Veendam135.00 Appelscha (G. K.)26.16 Oude Bildtzijl met Nieuwe Bildtzijl en Oude Leije108.63 Bergum met Bergumerheide 74,61 Baijum9.57 Garijp met Siegerswolde en Eerne- woude162.64'/2 Hindeloopen11.00 Oldeboom met Nes en Alckrum 91.68'/, Sloten (Fr.)16.60'/, Stiens70.36'/, Zwaagwesteinde26.00 Vries c. a. (G. K.) 17.10 Haaksbergen (G. K.) 915 Zalk met Veecaten 8.75 Brachem23 00 Hattem met Hattemerbroek 205.90 Wezep21.10 Tuil en 't Waal met Honswijk 18.05 Nieuwer-Amstel (Ouderkerk a/d Amstel met Duivendrecht en Over- Ouderkerk164.66'/, Loosduinen284.61 Rotterdam IV (Oud-Charlois) 205.87 Rotterdam VI (Kralingsche Veer c. a. (bij particulier bezoek) 59.69 Gapinge (G. K.)4.44 Eethen (peroonlijk bezoek) 8.10 Willemstad193.41 Totaal van 50 Locale Comités f 4.77S.821/, Waar niet3 staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Te Appelscha is behalve de Uniecollecte nog verzameld de som van f 1.516.50 voor school stichting. De Uniecollecte te Loosduinen bedroeg voor de Chr. School a/d Emmastraat f 165.95 en aan de Wilhelminastraat f 118.66. Vergeet vooral de ïiagifien niet. De corres pondenten zouden teleurstellen, als zij verzuim den ook de ïiagiflen af te halen. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Onrust lie StelissanJ. Melissant wordt een »rue,htbaar« dorpwilt ge 't wat krasser noemen zonder onwaar te zijn, noem het doen befaamd. Aan wie ligt dat nu? Aan de boeren Sieling, Kooman, Van Beek en die nog al meer genoemd worden Ligt 't em aan de arbeiders of eenige Voormannen onder hen of eenige onruststokers, die met de arbei- derij niet te maken hebben, maar toch zich als leidsbeden opwerpen en wel eens heel graag een opstootje bewer ken om dan naderhand in hun schulp te kruipen en alle verantwoordelijk heid van zich te werpen Ligt 't em aan zoogenaamde arbei dersvrienden, die de arbeiders gebrui ken willen" voor hun doel en hebben ze dat bereikt zich van de arbeiderij geen sikkepit meer aantrekken Ligt 't em aan enkele raddraaiers, die van genot zich in de banden wrijven als er in een gemeente eens een revolutiegeest zich openbaart en van hun doip allerwege met smaad en verachting gesproken wordt? Ligt 't em aan paar fortuinzoekende politiekers, die de eene of andere partij willen afbreken om er een ander boven op te brengen Zit er dus »vui!e« politiek achter? Aan wie ligt de schuld Ze ligt bij boeren en arbeiders allebeize ligt bij politieke tinnegie ters, die munt pogen te slaan uit de opstandjes voor bun partij, ze ligt bij de wanorde in 't arbeidersleven. -X- Wanorde in 't arbeidersleven! Dat is de groote kanker, die aan dat leven knaagt. Boeren en arbeiders leven als anar chisten, dat iszonder organisatie, zonder bindende afspraken, zonder wel saamgesteld contract, gaat't werk voort en men voelt zich los van elkaar, Waarom niet een llinke arbeiders vereniging tot stand gebracht, om met de boeren samen mondeling en schriftelijk te overleggen, wat rede lijk is. Doch neen dat leeft maar raak I Ieder op zijn eigen houtje. En 't eind draagt den last. Want ja als November komt, wordt het rustig in Melissant. Op 't land wordt niet meer gewerktde veldar beid als zoodanig is afgeloopen- en de arbeiders hebben niets te doen dan eenige maanden langs de straat te kuieren. Dat is zoo elk jaar. Maar dan komt Maart in 't land en werk komt weer uit. Doch dan begint in Melissant weer de onrust, en daarna de oproerigheid in daden. Zoo zal het aanstaand jaar in dat dorp weer zijn. Waarom Omdat boeren en arbei ders als droogzand aan elkander han gen men gaat elkaar zells baten en die haat moet zich luchtenbij de boeren in een gezagsvertoon, die af stoot en bij de arbeiders in een onverschilligheid, die te ver gaat. Zoo zal aanstaand jaar de toestand in Melissant zijn, want de kiem van dat alles is reeds gelegd en zulke narigheden ontwikkelen zicli als de paddestoelen op braakland. Daarom laat men den winter ge bruiken om te organiseerenLaten de arbeiders zich niet laten gebruiken door raddraaiers en politieke kwak zalvers maar laten ze zelf de koe bij de horens vatten, los van allen, die geen arbeiders zijn want zulke dwaal lichten helpen hen van den kant in de sloot. Die kwakzalvers weten van de arrebeierij wenig af en ze laten, als de nood werkelijk aan den man is, de arbeiders alleen staan. Met niemand heeft een arbeider te maken dan met zijn boer. Laten die twee zich met elkaar be moeien. En dan door toenadering van die twee komt de rust en orde volmaakt tot stand. Bij een boer behoort een arbeider bij een arbeider een boerdie twee kunnen elkaar niet missen, al wordt dat wel eens gezegd. Welnu dan! organiseer stevig Dat is :t eenige middel tot beterschap. Dan keeren vertrouwen en saamwer king weer terug. liet Chr. onderwijs en de dood. Een theologisch student preekte eens jaren geleden in een vacante gemeente. Tweemaal dichtte hij door zijn opwekkend en bezielend woord de schare, die des morgens en des avonds het bedehuis in het dorpje vulde. Na kerktijd was er in de gastvrije woning, waar hij logeerde, druk bezoek. Velen wilden den jongen man, die het Woord Gods zoo recht had gesneden, nog eens zien en van heel nabij hooren. Menigeen hoopte nog van een napreekje te genieten. Hunne ingenomenheid met wat zij dien dag al gehoord hadden verheelden zij geenszins. Een kerkeraadslid vroeg zelfs, of er een gunstig antwoord mocht verwacht worden, in geval hij naar hunne gemeente mocht worden beroepen. De student antwoordde „Hoe zou men, indien ik hier predikant ware, moeilijk vallen een doop te bedienen Allen keken verbaasd op. Hoe, in een gemeente van Christus, waar alle leden mochten betuigen, dat ze de waarheid, die naar de Godzaligheid is, van harte toegedaan waren, zou het daar voor eenen leeraar beiwaar kunnen opleveren den Heiligen Doop te bedienen aan de kinderen der geloovigen De verklaring van deze onwaarschijn lijkheid volgde spoedig. De student had namelijk vernomen, dat in het dorp waar hij thans was, alle kin deren op een school gingen, waar in het beste geval gezwegen wordt en volgens de wet gezwegen moet worden van den Heiland, in wiens Naam de kinderen der geloovigen gedoopt zijn. Waar de leer, in welke de ouders bij den doop voor het aangezicht Gods beloofd hebben, hun kroost ook te doen onderwijzen, contrabande is. De student deelde zijn verbaasde toe hoorders mede, dat iemand eens geschreven had over: de leugen in de kerk.« Welnu, zoo sprak hij, dat is hier de leugen in de kerk, De kerkeraad vergt den ouders een belofte af, die door niemand wordt nagekomen. Denzelfden avond nog werd eene ver- eeniging gesticht, die zich ten doe! stelde een school in het leven te roepen, waar de H. Schrift viaagbaak en richtsnoer is voor meester en leerling saam. Graafschapper. ANTWOORDEN. Vooreerst geef ik nu 't antwoord op de vrt naar de kusten van onderzoek aan een her proefstations van lijnkoek op vetgehalte/Dit kan kort zijn. Want als ik zeg: ,,'t kost f4, dan ben ik feitelijk gereed. Maar 'k denk, dat wellicht velen van die kosten nog wel graag iets nadi rs willen hooren. En daarom schrijf ik hier het een en ander over uit liet mij heel welwil lend toegezonden „Reglement voor de onder zoekingen aan de Rijkslandbouwproefstations". De 4de Ai'deeling van genoemd reglement handelt over de tarieven. En daarin lezen we onder meer dit: „De onderstaande prijzen gelden uitsluitend voor onderzoekingen ten behoeve van landbou wers, dia in Nederland gevestigd zijn. Eveneens gelden zij voor de particuliere onderzoekingen van voederstoffen en zaaizaden, verricht ten be hoeve van do onder openbare contróle staande handelaren in die waren. „Voor voederstoffen en water". Bepalen van a. de zuiverheid (met inbegrip van het vocht gehalte bij alle voederstoffen en bij raap koek van de hoeveelheid mosterdolie, die zich uit liet monster kan ontwikke- 1,50 0,50 0,50 1,50 1,00 f 0,50 0,50 0,50 len) b. de hoeveelheid vocht c. minerale stof d. eiwitachtig stoffen e. vetachtige enz. Voor meststoffen. Bepalen van a. de zuiverheid (echtheid) b. hoeveelheid vocht c. minerale stof d. phosphorzuur (oplosbaar in mineraalzuur, in water, in water en citraat of in citraat 1,50 e. de hoeveelheid stikstof in den vorm van ammoniakzouten of van salpeterzuur 1,25 enz. Ge ziet dus, lezer, dat een en ander toch niet buitengewoon veel kost. Vooral niet, wanneer men samen doet. Slaat dus de handen ineen en koopt nooit iets op 't gebied van mest- of voederstofien zonder het te laten onderzoeken. Eerst daarna weet ge zeker, wat ge hebt. En nu het antwoord op vraag no. 981, waarin het kalken van het zaaigraan wordt genoemd. De vrager wou graag weten, waartoe men dat doet en op wat wijze. Laat ik dan zeggen, dat men in den laatsten tijd van „kalken" niet zooveel meer hoort als vroeger. Wat men thans op Flakkee bereikt met „poeieren" (en dat weet vast de vrager wel wat hier beduidt) dat deed men vroeger door het graan te „kalken", 't Doel is (of liever) was,om ziektekiemen dood te maken. De korrel toch draagt vaak de „sporen" van ziekteverwekkende bacteriën bij zich. Gaat hij daarmee den grond in, dan bestaat er heel veel kans, dat 't jonge plantje, 't welk er straks uit groeien zal, terstond wordt aangetast of later door een kwaal, die oorzaak is van heel, heel slechte resultaten bij den oogst. Dus tracht de landman deze ziektekiemen, vóór hij 't koren zaait, onschadelijk te maken, te dooden. En zulks deed men eertijds veelal door „kalken". Men maakte kalkmelk van 100L water en een pond of 10 goede gebrande kalk, waarin men 't graan een poosje weeken liet. En daarna werd het weer gedroogd, opdat men het zou kunnen zaaien. De wijze van doen die men thans volgt is eenvoudiger en gemakkelijker. Kalk bezigt men niet meer maar kopervitriool, een soort van zout dat als vergift de kiemen doodt. Men lost daarvan een paar ons op in een halven emmer water of wat minder. Daarmee bevochtigd men dan 1 HL. zaaigraan onder her haald omscheppen. En 't zoo bevochtigde graan laat men een nacht b.v. op den dorschvloer liggen. Als 't voldoende opgedroogd is, kan het uitgezaaid worden. N. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als do vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 983. Wat is sensioen 984. Hoe groot is een bietenaaltje Antwoorden en mededeelingen. 980. Schuimaarde Vraag daarom aan eene beetwortelsuikerfabriek 981. Zie 't tweede deel van ons opstel van hedon. 982. Zou de heer G. niet wat van de door hem gevonden beestjes in een flescbje met water kunnen zenden aan 't Bureau van ons blad? Mogelijk kunnen we dan 't gevraagde antwoord geven. Prov. Statenverkiezing. De verkieziDg voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland te Middelburg, ter voorziening in de vacature. De Bats, is bepaald op 22 Sept. de stemming op 2 Oct. en een eventueele herstemming op té Oct. »De Standaarde het afsterven van onzen afgevaardigde naar de Prov. Staten bespre kende zegt in haar nummer van Maandag J. Roodzant Kz. Donderdag overleed in zijn woonplaats Dirksland op den hoogen leeftijd van 81 jaren de heer J„ Roodzant Kz, De zomerzitting van de Staten van Zuid-Holland had hij nog van het begin tot het eind bijgewoonddoch men kon 't aan hem zien, dat hij lijdende was. De heer Roodzant is van 1889 tot 1895 en daarna van 1898 tot aan zijn overlijden lid der Staten van Zuid-Holland geweest voor het district Middelharnis. Niet het minst door zijn populariteit kon in 1889 voor het eerst een bres geschoten worden in de vrijzinnigheid op Flakkee, die daar tot dat jaar steeds in meerderheid was. In 1895 werd hij evenwel niet herkozen, als gevolg ook van reactie, die op de actie voor de kieawet-Tak-beweging in onze partij, ook op Flakkee, was gevolgd. Doch in 1898 werd hij met den a.r. notaris Kuypers tegenover twee aftredende liberale leden op nieuw naar de Staten afgevaardigd. De heer Roodzant is voor de ontwikkeling van onze partij op het eiland Goeree en Overflakkee een man van beteekenis geweest. Steeds heett hij zich onderscheiden door groote trouw aan onze beginselen en door een voorbeeldige toewijding aan de belangen van onze partij. In de Staten trad hij niet naar voren, maar onze anti-liberale Staten- club kon op hem rekenen als een der meest principieele ledenterwijl zijn practische ervaringen op het gebied van polderaange legenheden door zijn medeleden zeer werden gewaardeerd. Zijn overlijden is dan ook een groot verlies voor Flakkeeen moeielijk zal 't zijn voor onze vrienden aldaar een opvolger te vinden, die op gelijke sympathie bij de bevolking - van het geheele eiland kan bogen. Lit onze Koloniën. liet t/Bat. Nw'ol. schrijft Eenige maanden geleden deelden wij een en ander mede over den slechten toestand, waarin de geweren onzer infanterie verkeer den. Dit euvel is men thans bezig met spoed te verhelpen. Een daartoe bekwaam officier is sedert vele weken bezig, alle geweren van de korpsen te Batavia en Meester Cornelis in te schieten, waartoe de onbruikbare loopen worden verwisseld, de herstelbare aan de geweermakerschool in orde gebracht, zoodat thans de expeditionaire infanterie althans reeds over uitstekende geweren kan beschik ken. Is bedoelde luitenant hier te Batavia en Meester gereed, dan zal hij met eenige goede schutters Java afreizen, om ook elders dezelfde werkzaamheden te verrichten. Minder goed in orde bleken dezer dagen andere t quipementstukken der Bali-troepen te zijn. Van de nog niet lang aan de inlan ders uitgereikte schoenen was meer dan 25 procent na twee of drie malen gebruikt te zijn, reeds stuk, waarbij bleek, dat zij van inferieure, verlegen materialen waren ver vaardigd. Thans heeft men het eerst hier te Batavia later ook te Meester Cornelis een euvel ontdekt, gelukkig nog tijdig, dat te velde ernslige gevolgen had kunnen hebben. Zooals men weet, voert de man eon patroon- voorraad van honderd patronen met zich mede, de helft verpakt in twee voortasschen en de helft in een achtertasch. Wat bleek nu, toen toevallig eens een compagnies-com mandant op het snuggere idee kwam -niet waar, bij van gouvernementswege verstrekte bullen kan men alles verwachten die tasschen eens model te laten bepaKken Dat drie kwart djsr voortasschen, als ze geheel gevuld waren, met den besten wil van de wereld niet waren dicht te maken dat het zelfde verschijnsel zich, hoewel in mindere mate, voordeed bij de aehtertasschen dat vele houders eenvoudig niet in de daarvoor bestemde ruimten waren te krijgen, en an dere, wanneer ze er met reuzenkrachten waren ingetimmerd, er met geen mogelijk heid door den man waren uit te trekken in één woord, de tasschen waren onbruik baar. Het is duidelijk, wat de gevolgen zouden geweest zijn, indien men niet tijdig nog tot deze ontdekking was gekomen. Ons geweer is ingericht op snelvuren doch een eerste vereischte daarvoor is, dat het vlug kan wor den geladen, wat niet mogelijk is, indien de hulp van een buurman moet worden inge roepen, om een houder uit de laseh te trekken. Verder loopt men kans, dat bij tasschen, die niet dichtgemaakt kunnen worden, jwanneer de man hard loopt, zich bukt of ligt, de houders er uit vallen, wat niet steeds bemerkt wordt en voor den vijand bijzonder fortuin lijk is. Kunnen wij aan de eene zijde niet be grijpen, dat dergelijke onbruikbare eqtiipe- mentstukken van gouvernementswege worden afgeleverd, aan den anderen kant valt hef verwijt op de betrokken eompagniesoomman- dantm, in zekeren zin ook op de bataillons- chefs, dat blijkbaar nooit de tasschen model zijn gepakt of' zoo al, terzake nooit is ge rapporteerd. Naar wij nader vernemen, moeien de schoenen door één der bekendste schoenen- specialiteiten hier ter plaatse zijn vervaardigd. Het is te hopen, dat de te bezigen munitie althans van uitstekende hoedanigheid zal zijn, daar de bij de schietoefeningen somwijlen gebruikte patronen herhaaldelijk weigerden, de hulzen de'en scheuren of klemden. RUSLAND. Over het algemeen is niet alleen met be langstelling, maar ook met zekere voldoening begroet het oflicieele communiqué der Rus sische regeering, waarin de door minister Siolypin te volgen koers wordt aangegeven. liet is waar merkt o.a. de //Indép.// heden op - dat het program nog niet de elementen bevredigtdie de meerderheid vormden in de oude Doenw maar het is de eerste maal dat het Russische gouvernement zijn bedoelingen .van liberale strekking bloot legt en een bepaald doel voor zijn aelie aangeeft. En dat wordt dan gewaardeerd en geloofd. Trouwens, de Beurs toonde Donder dag ook reeds, dat ze de publicatie van de voornemens der regeering gunstig opvatte. Geven we een kort overzicht van wat in het stuk te lezen slaat. Geconstateerd wordt eerst, dat sedert twee jart'n de revolutionaire beweging een buiten gewonen omvang heelt aangenomen, en vooral sedert het voorjaar. Bijna geen dag gaat voorbij zonder een nieuwe misdaad. De ge wapende opstanden en muiterij te Sebasfopol, Sveaborg, Reval en Kroonstad, moorden op ambtenaren en politieagenten, aanslagen en rooveiijen vo'gen elkaar zonder ophouden op. Na een korte opsomming van de misda- daden in den laatsten tijd gepleegd, heet het dan dat het duidelijk bewijs is geleverd, hoe de revolutionaire lichamen zich tol taak heb ben, gesleld, <le regeering tc hinderen in haar rustigen arbeid. I El li H -Jl Srf "Tra 1 1 4

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1