L voor de Zuidhollaiidsclie en Keenw§ehe Eilanden 1 ®M. I Woensdag 5 September 1906 21st® Jaargang N°. 1169 A n tir evo Honair Orgaan H I w tl y II II i m u 1 f N ESS E IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. f fa. E. Koralen )giën. fjwielen, 1EELEN Alle stukken voor «le K&edacfJe bestemd, AdvertenUëïi en verdere Administratie franco t-:m geaden aar. dea iUltyever. Sierberg geweigerd. Tuin» en Landbouw. ¥r3,aag,feaal&. ISinnenland. Plaatselijk j$ieuwis, falen Jitenl. beurzen; Jen van hypotheken buitenl. Efifecten r billijke conditiën"; Lis verkrijgbaar zijn. Iging §34°/0 7o 372 Ie» voor |en U zal iet land liet past. 'OGS Jacz. |»»I'Xg!\S£\I3 Solide artikelen iuid-Holland A. pelmansstraat 183, IROENENDIJK, >P: en andere 'IELEN, te bezichtigen, srktuigen vert worden enz. rijgbaar bij IMAN, leur Nieuwe Tonge. oolc Benzine ver- seliappjj isurbeitS A Co., irklaart hier- natige opvol- em mi eer t zij over een lescbikt van [MACHINE, esperts, die ren, dat hei- ïenkomt. Wij leid adres. .DAM. srijzen vluKgc. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER, ITeïeüoesa Intereomm. Bi®. Adrertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maa'- Dienstaanyragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Q-roote letters en vignetten worden berekend naar d9 plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewao'at tot Dinsdag- o -, Vrijdagmorgen 10 uur. lieesa Biennis meer op Flakfeee. In Middel harais is sinds een paar jaar de kermis afgeschaft, en niemand zou wenschen haar terug te zien. 't Eere Saluut aan Burgemeester en Wethouders, aan den Gemeente raad, die finaal aan die bachanalien, die dronkemanspret, een eind maakte. En overal moesten de Overheden zoo üink doortasten. Daarom ook onze hulde aan de IJerkingensche leden van den Raad, die dat onding uit hun Gemeente begeerden te bannen. Zekerhun voorstel is verworpen Maar 't zal weer op talel komen En misschien nogal weerTotdat eindelijk de meerderheid haar af schaffing bestendigt. Daarom in alle Gemeenten probee- re men tot die afschaffing te komen, want het handhaven van elke kermis, groot of klein, is in strijd met de roeping eener Overheid. De Overheid moet de stoffelijke en zedelijke belangen van haar onderda nen behartigen. Dat doet een Overheid niet, die de kermis aanhoudt. Zij strijdt en werkt tegen de zedelijke belangen der burgers. Ze benadeelt de stoffelijke belangen. Ze keurt goed een borrelen, dansen en springen, kroeg in kroeg uit van jongens en meisjes, voor wie zij als Overheid verantwoordelijk- i^tan God almachtig. Ze keurt goed de onrust in een Gemeente, terwijl zij de rust en de welvaart moet steunen. Ze keurt goed de uitspattingen van jongeren en ouden, terwijl zij de orde moest bevorderen. Een kermis aanhoudende Overheid verstaat haar roeping niet jegens God en de belangen der Gemeenteen Ge meentenaren Daarom tegenstanders der kermis houdt aanZe moet op Flakkee ver dwijnen. Middelharnis geniet in deze dagen eene heerlijke stiltehaar kermis is voor altijd weg. Verscheidene eerste ranghotels te Berlijn hebben geweigerd om den als doopgast overgekomen Grootvorst Wladimir uit Rusland te herbergen, uit vrees voor de veiligheid van de overige hotelbezoekers. Daarop heeft Wladimir zijn intrek genomen in 't gebouw van het Rus sische gezantschap, dat door dubbele wachten van agenten en door speur ders wordt bewaakt Het moet voor zulk een hoogge plaatst man zeer onaangenaam zijn, dat de revolutie in zijn land zoo na werkt zelfs in Berlijn. En toch, de hotelhouders hebben gelijk. De Grootwaardigheidsbekleeders van Rusland zijn nergens veilig- Dan valt de een, dan de ander onder de handen van sluipmoordenaars. Ze worden op den voet gevolgd door jonge mannen en meisjes, die schijn baar voort wandelend en in druk gesprek met elkander gewikkeld, plots- net helsche werktuig wegslingeren en verminken hen en hun gezelschap. Naar een vast plan wordt gewerkt door die terroristen, en de politie staat machteloos. De weg naar een formeele omwenteling is gebaanden duizenden, zoo boeren als soldaten, zoo officieren als landlieden begeeren dien te bewandelen, niemand der overheden ontziende. Trouwenswat baten hier een honderdtal arrestaties Wat baat het uitbranden van samenzweerdersnes ten Wat baat het ophangen en doodschieten van aanvoerderswat het opsporen van bommenfabrieken bij een zoo wijdvertakte, zoo geheim zinnige, zoo secuurwerkende en fijn gesponnen, zoo na rijp en welgewikt beraad gesmede samenzwering 1 Wij, die van verre de zaken zien en uit de berichten en telegrammen ons een denkbeeld moeten vormen van de anarchie, die allerwege heerscht van den omwentelingszin, die daar allen bezieltons schijnt het toe, of heel Rusland van Oost en West, Zuid en Noord in revolutionaire beweging is en er uit alle oorden een formeele strijd gevoerd wordt tegen de Regee- oing, de ambtenaren, de generaals en de admiraals en ridderschap. Ons schijnt het toe, dat Ruslands regee- ringsvorm kraakt, breekt, vernietigd wordt. En 't baart de grootste verwonde ring, dat de politieke aardbeving, die elk dorp in beweging brengt, nog niet ernstiger politieke gevolgen heeft ge dragen dan we nu zien. Wat moet de Regeering beginnen Dwangmaatregelen invoeren 't Zou olie zijn in 't gloeiende vuur. Zoetsappig toezien 't Zou van Rusland een politieke en sociale wil dernis maken Gematigd optreden De anarchie kent slechts onmaat. Wat moet dan de Regeering be ginnen Niets dan aanbrengen de verbete ringen, die reeds jaar en dag zoo dringend worden gevraagd. Geen beter antwoord op gewelde narij en wetteloosheid dan 't scheppen van betere levensvoorwaarden voor iederen stand, iedere partij, ieder ontluikend opleven. Verbetering van regeeringsstelsel tegemoetkoming aan de bezwaren door de boeren geopperdhaastige bijeenroeping der Doema of Staten- Generaalamnestie of genade aan politieke »misdadigers«. En tochons lijkt de toekomst duister. Rusland is zoo onmetelijk groot; het aantal natiën en volken is velerlei en van jaren her broeit er iets in 't Czarenrijk. Dan pas wachten we in Ruslands toestanden een finale verbetering, wan neer er een scheiding en scheuring gekomen is tusschen de talloos vele volken, die het bewonen. Zelfstandigheid en zelfregeering van de Oostzee-, de Kaukasus-, de Zwarte- zeeprovincies dunkt ons de eenige weg. Scheiding en afscheiding der landen met eigen taal, eigen zeden, eigen sociale en politieke behoeften is ons bedunkens de eenige weg tot een herboren Rusland. De Czaar blijve. Czaar; de vader van allen. Maar voorts een decentrilisatie, een losmaking van provinciën kan slechts de Eenheid des Lands bevorderen. Een bondgenootschap van Staten en Steden. „LANDBOUW-ONDERWIJS". XI. PROEFVELDEN. Een andere cultuurproef van den heer D. .70PPE te Sommelsdijk was er een met aardappelvarië teiten. Het proefveld lag in 't Oudeland van Sommelsdijk. 't Bestond uit zavelgrond en droeg ten vorigen jare suikerbieten. Er werden een elftal variëteiten gepoot n.l. Schoolmeester, Eigenheimer, Elite Eigenheimer, Frisius, Mun- sterschen, Hollander, Matador, Bravo, Suameer- der Munsterschen, Excelsior en Verwachting. Ze werden op 15 April in den grond gebracht; de afstanden, waarop men pootte waren 35 m. 70 cM. De scheuten kwamen regelmatig boven en ontwikkelden zich uitstekend. Drie variëteiten werden nog al geplaagd door de ziekte. Vooral hadden de Schoolmeesters er last vandan ook de Munsterschen en de Eigenheimers. De andere variëteiten bleven er vrij wel verschoond van De Schoolmeesters waren 't eerste rijp. Zij werden begin Juli gedolven; einde Juli waren de Mun sterschen en Eigenheimers aan de beurt en behalve Verwachting volgden de andere soor ten half Augustus. Verwachting stond toen nog groen In 't onderstaand tabelletje vindt men een overzicht der opbrengsten. De getallen zijn per HA. bedoeld No. Naam. Eetaard. Poter. I Schoolmeester 7291 KG. 5905 KG II Eigenheimer 13295 4419 III Elite Eigenheimer 13189 3788 IV Frisius 16666 5000 V Munsterschen 5 833 6666 VI Hollander 12766 3546 VII Matador 14184 3540 VIII Bravo 13333 6012 IX Suam. Munstersch. 11824 4504 X Excelsior 12612 4504 XI Ve r wachting 22058 2941 Wat de kwaliteit betreft zegt 't verslag, dat Schoolmeesters en Munsterschen slecht waren, Suameerder Munsterschen, Excelsior en Vei'- wachting vrij goed en de anderen goed. Uit den aard der zaak liepen de prijzen der onderscheiden soorten vrij wat. uiteen. Ze varieerden tusschen f 1,50 en f 3,25 per HL. In 't bij het verslag gevoegde staatje vinden we Schoolmeesters f 1,80 Eigenheimers 3,— Elite Eigenheimers 3,— Frisius 3, Munsterschen 1,50 Hollander 3, Matador 3, Bravo 3,25 Suameerder Munsterschen 3,— Excelsior 3, Verwachting 2,50 per HL. M. Vragen en Antwoorden worden Tc/tsteloos geplaatst Antwoorden of mefiefieelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 980. Waar verkoopt men schuimaarde? 681. 'k Heb wel eens gehoord, dat men zaaigraan ging kalken vóór 't uit te strooien. Waartoe doet men dat en hoe geschiedt 't? 982. Ongeveer 4 weken geleden is bij mij de regenbak gezuiverd van modder enz.; thans met den nieuwen regen vertoonen zich kleine beesties in het water, een soort model hagedisje (geen gewone waterluisjes.) Weet een onzer lezers ook een middel om den regenbak hiervan te zuiveren en dat het voor het gebruik van het water niet hindert? Ooltgensplaat. G. Antwoorden en mededeelingen. 978. Wanneer kettingegge gebruiken? In het vroege voorjaar. Dan is 't daarvoor den tijd. 979. Veldsla 't zelfde als molsla? Neen, volstrekt niet. Molsla noemt men de fijne blaadjes van paardebloemen, welke men in 't vroege voorjaar onder molshoopen kan aantreffen. Ze zijn dan prachtig geel. Veldsla is een najaars- en winter groente. Men zaait ze in den nszomer. Ze geeft mooie rosetten als ze goed aanslaat en in vrucht baren grond staat. Vot'stelijk »De Veluwe«, In voor Apeldoorn en volgende mededeeling gedaan Exempel. het Chr. Weekblad omstreken, wordt de Naar ons ter oore kwam, heeft onze Vorstin de vorige week een huis order uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat er in een der zalen van het paleis dage lijks des voormiddags huisgodsdienst zal worden gehouden voor allen, die op Paleis ot Domein een dienstbetrekking vervullen. Deze huisgodsdienst zal worden geleid door het Koninklijk Echtpaar, en bestaan in gebed, lezen van een gedeelte der H. Schrift en gemeenschappelijk ge zang. Ieder, wiens dienst dit gedoogt, wordt tot bijwoning uitgenoodigd, terwijl niemand gedwongen wordt. Eenerzijds gaan dus de deuren voor eiken belang stellende open, terwijl aan den anderen kant de persoorlijke vrijheid gehandhaafd blijft. »De Veluwe« is hoogelijk met den vorstelijken maatregel ingenomen en zeker duizenden en tienduizenden in ons la nd zullen dit bericht met hartelijke instemming lezen. Sommelsdijk. Verleden Vrijdag liepen een paar honden van den koopman A. de G. alhier, welke voor een kar gespannen waren waarin droge visch geborgen was, aan den Dorpsweg in eene volle sloot met water. Met behulp van anderen werden honden en kar op het droge gebracht en de vischjes stuk voor stuk opgevischt. Zondag jl. des namiddags omstreeks vier ure ontstond er een begin van brand in een sfrooklampje in den tuin van den heer Chr Tieleman alhier. Door toege schoten hulp werd den brand met eenige emmers water gebluscht. De marechaussee's die spoedig ter plaatse ware stelden ter stond een onderzoek in en namen een 16-jarige jongen in 't verhoor die bekende den brand gesticht te hebben. De agenten van suikerfabrieken die op de kaai en haven een ligplaats voor de door hen gecontracteerde bieten verlan gen, worden uitgenoodigd zich vóór Woens dag 12 Sept. a.s. tot den havenmeester te wenden met opgave der door hen ge contracteerde Hectaren. Middelharnis, 31 Aug. Hoewel, tot spijt van vele ingezetenen dezer gemeente geen volksfeest van gemeentewege zou wor den gegeven, bleef deze dag voor menigeen onvergetelijk. Het Bestuur en Directeur der Ambachtsschool hadden hunne leerlingen eenige vermakelijkheden bereid, welke be stonden uit mastkliïnmen, sprietloopen en ringsteken. Om drie uur werd aangevangen met mastklimmen, 't welk aan de eerste beproe- vers niet gelukte, maar nadat de paal gedeeltelijk van zeep ontdaan was gelukte het eenige een prijs te bemachtigen. Deze prijzen bestonden uit eenige stukjes ge reedschap, verder potlooden, duimstok, stukjes verf, penselen enz. terwijl ook voor ringsteken en sprietloopen gelijke prijzen waren uitgeloofd. Voor nummer twee van het programma stond sprietloopen aangegeven 't welk aan een tiental leerlingen gelukte. Allen een prijs geven kon niet, dus moest er gekampt worden om de zes uitge loofde prijzen. Het ringsteken gaf aan ondezwijzers, toeschouwers en leerlingen een groot ver maak, daar menig leerling deze aardigheid met een nat pak moest bekoopen. De uitgeloofde prijzen voor dit spel moesten tot tweemaal toe betwist worden, eer men deze kon bereiken. Na gehouden appèl konden de leerlin gen, welke geen aanspraak op eenige prijs konden maken, vertrekken, waarna de prijs- uitdeeling voor sprietloopen en ringsteken plaats had. Een vijftiental leerlingen konden met een aangename herinnering naar huis gaan, terwijl ook enkele met hun kiel over den arm huiswaarts gingen, om na verwisseling van kleedingstukken de aangename toonen der Nieuwe Tongsche vereeniging j>Apollo« te hooren, welke voor dit doel naar hier gekomen was en haar zetel in de muziek tent had gevestigd. Niet van onze geivone correspondent.] De milicien G. de Koning, garni zoensplaats Bergen op Zoom, is dezer dagen tot korporaal bevorderd. Deze week zal een begin gemaakt worden met het houden der gewone jaar- lijksche Uniecollecfe. Toen J. van d r S. Maandagmorgen op de Kaai met een geladen voertuig met mest reed, brak bij het draaien het voorste gedeelte der wagen waarop hij-stond, zoodat hij voorover tusschen de paarden viel. Wonder boven wonder bekwam hij in het minst geen letsel, zoodat hij met den schrik vrij kwam. De begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1907 is den Raad aangeboden en ligt gedurende 14 dagen van den 31 sten Aug. tot en met 13 Sept. a.s. fer Gemeente secretarie voor ieder ter lezing en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Op de Gemeentesecretarie ligt ter inzage een raadsbesluit met bijbehoorende teekeDing houdende een verbod dat gebou wen worden gebouwd of herbouwd op gronden die bij raadsbesluit van 10 Juli 1906 zijn aangewezen als in de naaste toe komst bestemd voor de aanleg eener straat. üutle Tonge. Bij publicatie is ter alge- meene kennis gebracht dat het kantoor van den Ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is verplaatst van Molendijk A no. 204 naar Voorstraat A no. 3. Donderdag a.s. zal deze gemeente vereerd worden met een bezoek van Z.Exc. den heer Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. De ingezetenen zijn verzocht hunne vlaggen uit de woningen te steken. Stellendam. Voor de loting der Na tionale Militie der lichting 1907 zijn voor deze gemeente ingeschreven A. v. d. Berg, C. L, v. Es, W. Grootenboer, L. T. Hanse C. Human, G. Jansen, F. v. Lenten, W. v. I.enten, N. v. d. Nieuwendijk, B. v. d. Ree, L. de Ruiter, J, P, Visser en M. v. d. Vlugt. Goedereede. Voor de lichting 1907 zijn alhier ingeschreven J. W. Bruggeman A. v. d. Houten, P. Kalle, A. v. d. Laan Azn., A. v. d. Laan Jzh., A. Reedert, K. Struijk, A. v, d. Tak, N. l'anis, L. Tem mink, D. v. Tighelen en J. Troost. In de afgeloopen acht maanden zijn te dezer plaatse reeds 14 personen over leden, terwijl het aantal overlijden in het jaar 1905 in totaal slechts 9 bedroeg In tegenwoordigheid van den Bur gemeester werd Zaterdagnamiddag eene on bewoonbaar verklaarde woning ontruimd. Het gezin, bestaande uit de echtelieden en vier jeugdige kinderen, werd met den in boedel op de openbare straat gezet. Nauwelijks had dit plaats gehad, of de betrokken personen brachten den inventaris weder op zijne plaats en betrokken de woning, zoodat na ongeveer een uur van dit voorval niets meer te zien was. Maandagmiddag omstreeks 3 uur geraakte het 4 jarig zoontje van K. H. alhier in de volle haven met water. Geluk kig was de timmerman J. IC. in de nabijheid die spoedig toeschoot en den kleine op het droge bracht. Ouddorp Vrijdag was ons dorp ter gelegenheid van de verjaardag onzer Ko ningin in feestdos gehuld. Reeds vroeg in den morgen klonken de schoone accoorden van ons fanfarekorps van den dorpstoren, Na deze aubade werd de schooljeugd rijkelijk onthaald, 's -Middags was het een wedstrijd van fietsrijder., en van versierde fietsen. Aan de wedstrijd van hardrijden namen 8 personen deel. oor de prijzen kwamen in aanmerking ie T, de Mooij die een bepaalde af stand in 8 minuten en 15 seconden aflegde. 2e K, Lanis legde deze afstand in 9 minuten en 5 seconden af. S - i Ij n u'1., F 3 jtfi fi 1 1

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1