BIJVOEGSEL 4 43 Zaterdag 1 September 1906. No, 1168. Officieel Cwefieelle. BEZOEK Plaatselijk nieuws, €*emeeiïleraac)5. fjciiieü^il nieuws. BEHOORENDE BIJ m -fci- KHOCSIGRO'MSES VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. De Burgemeester der gemeente SosnBiiels- jlijll brengt ter openbare kennis, dat, volgens bij' hem ingekomen schrijven, de heer Commis saris der Koningin in deze Trovincie het voornemen heeft, deze gemeente te bezoeken op Woensdag den 5en Sept. a.s., en alsdan des namiddags ten 2 ure, in het Gemeentehuis audiëntie zal verleenen aan Colleges en byzon- dere personen alhier gevestigd, die Zijn Hoog edelgestrenge hunne opwachting wonschen te maken of over het beheer en de be.angen der gemeente wcnschen te spreken. Voorts worden de ingezetenen uitgenoodigd, door het uitsteken van viaggen hunne inge nomenheid te kennen te geven met dit liooge bezoek Sommelsdijk, den 30 Aug. 1900. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. INRICHTINGEN, WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VER OORZAKEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente SosMsnelStSijk, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Simon Hartensveld, bier- bottelaar alhier, om op deperceeien, kadastraal bekend in Sectie B, Nos. 1245, 1246 en 1247 een bierbottelarij (en daarin koolzure wateren, limonades enz. te vervaardigen) te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Sommelsdijk, den 28 Aug. 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. B. MIJS. DE GRAAFF. INRICHTINGEN, WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Suiuiiielsdijk brengen ter open bare kennis dot het verzoek van Pieter Kieviet, landbouwer alhier, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie B, No. 646 een bewaarplaats van benzine te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Sommelsdijk, '28 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. B. MIJS. DE GRAAFF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente ©oltgeiisi>laat brengen ter openbare ken nis, dat ingevolge een verzoek aan de besturen van den „Mariapolder", den „WeipoIdei'",en den polder „Alteklein", allen onder de gemeente Oolt- gensplaat, de legger der wegen en voetpaden in deze gemeente is gewijzigd en vastgesteld en dat deze gedurende eene maand ter lezing is neder- gelegd ter Gemeente Secretarie en wel van af 27 Augustus 1906 tot 27 September 1906. Belanghebbenden kunnen hunne bezwaren hier tegen gedurende dien tijd schriftelijk bij den gemeenteraad inbrengen. Ooltgensplaat, 27 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz fSinnenltiHd. Verkiezing Provinciale §taten, - Bij de Dinsdag gehouden vèrkiezing voor eeD lid der Provinciale Staten van Noord Holland in district VII te Amsterdam (vaca ture wijlen 'den heer C. G, Crone) werden uitgebracht 2579 geldige stemmen. Volstrek te meerderheid IZ90. Hiervan verkregen C. M. Herckenrath (Kalh.) 1189 en Mr. R. van Rees (Lib) 1390 stemmen, zoodat gekozen is de heer Mr. R. VAN REES. Sommelsdijk. Door de gemeente politie alhier, is procesverbaal opgemaakt tegen A. V., koopman te Middelharnis, wegens diefstal van koperen gewichten ten nadeele van W. C. van As, mr. schilder alhier. Woensdag werd een tweejarig kind van P. de Gans op den Oostdijk alhier, door een fietsrijder, terwijl het kind uit het huis kwam geloopen, zoodanig omver gere den, dat het metseen gapende wond aan het hoofd werd opgenomen en bij den dokter binnen gedragen werd. De werkman G. v. d. Ham alhier, werd verleden week Woensdag aan de tramhaven te Middelharnis bij het in den grond slaan van perkoenpalen per ongeluk door zijn kameraad op zijn hand geslagen, waaraan hij zoodanig werd verwond dat hij zijn werk niet meer kon verrichten en genoodzaakt was zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Op een verzoekschrift van T. Hollaar om een geldelijke vergoeding voor zijn zoon Aiei.d mi icien-verlofganger van 1903, welke voor de herhalingsoefeningen in werkelijken ïenst is opgeroepen, is door den Minister van Oorlog afwijzend beschikt. De miliciens Adrianus Springvloed en Pieter Slui uit deze gemeente, zijn bij hun korps bevorderd tot korporaals Onzen vroegeren dorpsgenoot en Griffier bij het kantongereeht de heer Mr. J. Plet is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Miildelharnis Dinsdagmiddag gei aak ten twee kinderen tegelijk, doordat zij bij het vertrek der Onderneming* bij het inhalen v^n het touw daarin verward raakten te water. Gelukkig was er voldoende hulp bij de hand, zoodat beiden weder vrij spoedig op het droge werden gebracht. Maandagavond trof het dochtertje van J. A. het ongeluk dat zij een ketel kokend water, welke van het petroleumstel viel over haar been en voet kreeg, met het gevolg dat zij belangrijke brandwonden bekwam. M. de K, die Dinsdagmiddag met de stoomboot Middelharnis* van Vlaardingen naar hier terugkeerde, wilde toen men bij hem kwam om het voor enkele reis ver schuldigde bedrag zijnde f 0,50 te ontvan gen, slechts f 0,30 betalen, zeggende dat dit genoeg was. Hoe men ook duidelijk maakte dat hij f 0,50 moest geven, hij bleef bij zijn besluit volharden, met het gevolg dat hij bij- Oud Beierland aan wal gezet werd 's Avonds kwam hij toen met de z-Padang* hier aan. Onze vroegere dorpsgenoot RSchreurs thans werkzaam te Rotterdam, had Maan dag het ongeluk zich aau de hand te verwonden met het gevolg dat bloedver giftiging ontstond. Naar wij vernemen moet het gevolg van zeer ernstgen aard zijn. De heer G. Vermeulen, die de vorigs week weid benoemd tot Adjunct Machinist is met ingang van 1 Sept. als zoodanig geplaatst op Hr. Ms. zPiet Hein* te Willemsoord. De heer Commissaris der Koningin in deze provincie is voornemens op Woens dag 5 Sept. des namiddags omstreeks 12,15 uur deze gemeente met een bezoek te ver eeren. Donderdagavond had de aanbesteding plaats van een baarhuis op het Israëlitisch kerkhof. De laagste inschrijvers waren voor metselwerk, Gebr. Buurveld voor f 1 85, timmerwerk, G. Rixoort van Sommelsdijk voor f 98.95, smidswerk, P. Snijder voor f 34,50 en verfwerk, H. van der Wende voor f 18,50. Dinsdagavond had L. J. het ongeluk met het been beklemd te raken tusscheu zijn kar en de balie bij de aanlegplaats der stoombooten, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel zoodanig verwond werd, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Tot leden van het college Zetters zijn herbenoemd de heeren C. Kolff en j. J. Slis, terwijl als nieuwe leden zijn geko zen de heeren J. Kruithof en j. Tknmers. Stad aan 't Haringvliet. De hit van H, Kamerling kwam door het achteruit gaan met kar en al in eene watering terecht, uit welke benarde positie hij door C. Hoekman met een span paarden werd gered. Dinsdagmiddag, even voor schooltijd viel het 5 jarig zoontje van Abr. Keijzer in de Molendijkskreek. Na door zijne makkers er uitgehaald te zijn, werd hij in triomf huiswaarts gebracht. Ooilgeiisplaat. Terwijl (gistermorgen) 29 dezer de zoon van den landbouwer S, met een boerenwagen bespannen met twee paarden bij de smidse van Mej. de Wed. B. eenige goten etc. zoude opladen, werd er tegelijk een ander paard in de nabij staande travaille beslagen en terwijl de afsluitingsket ting viel, schrikte de paarden en sloegen op hol, rende in woeste vaart, door het dorp, totdat zij eindelijk op de mestkaai tegen den opgaanden haverdijk tot staan werden gebracht. Persoonlijke ongelukken zijn er echter niet te betreuren, slechts eenige schade aan wagen enz. Teleurstellend. Dezer dagen werden door de heeren Harteveld en Bruinisse, Bootenbazen te Rotterdam, door tusschen- komst van den Kruidenier A. van der W. alhier, 25 personen aangenomen om aan de booten te Rotterdam een vaste werkkring te verkrijgen tegen een vast salaris van f 15, per week, plus overwerken, welke ruim schoots betaald zouden worden. Vooraf werd echter van ieder aangenomen werkman f 2,5° geeischt, het laat zich indenken dat zeer spoedig aan de gestelde eischen werd voldaan om de rijksdaalders te offeren. Werkgevers alhier werden bedankt, maar helaas er kwam naar men verneemt, per post bericht, dat de Superieuren op heden naar Londen waren vertrokken en voorloopig niet een van de aangenomen werklieden aan het werk gesteld kon worden met de beloftede ingecasseerde rijksdaalders zouden volgen. Wijl Donderdagavond jl. de zoon van den landbouwer B. met een gevulde karos Bruiloftsgastjes allen opgetogen naar de plaats der feestviering zou voeren, sloeg de karos ongelukkig op de afrit op het begin der weespad in het dorp omver, allen op een paar na tuimelden er af. Tengevolge het makke paard etc. geen ongelukken voortkomende, kon de pleiziertocht na bekomen te zijn van de schrik, gelukkig voortgezet worden. Stellendam, Volgens publicatie is de begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het jaar 1907 aan den Raad overgelegd en ligt gedurende veertien dagen, van 25 Augs. jl. tot xi Sept. as. ter gemeentesecretarie ter inzage. as. Vrijdag, 7 September des vm. kwart voor twaalven zal deze gemeente worden bezocht door den HoogEdG. heer Commissaris der Koningin in Zuid Holland. Mocht er gelukkig in de laatste jaren alhier zelden een geval van varkens ziekte voorkomen, deze week trof P. v. d Hoek onder deze gemeente het ongeluk dat zijn varken erg ziek werd, zoodat de man genoodzaakt was. het beest zeer tot zijn schade te verkoopen, Goedereetle. De begrooting van in komsten en uitgaven dez.^r gemeente voor het dienstjaar 1907 is den Raad aangeboden en ligt gedurende veertien dagen, van 24 Augs. jl®- tot 10 Sept. as. ter secretarie dezer gemeente ter visie. Terwijl het 10 jarig zoontje van K. R. alhier op een wagen wilde klimmen, had hij het ongeluk, met zijn voet tnsschen één der achterwielen bekneld te raken. Gelukkig hield de voerman spoedig halt en kwam het knaapje er met eene lichte kneuzing en den schrik af. De rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1905 is den Raad aangeboden en gedurende veertien dagen, van 24 Augs. jl. tot 10 Sept. as. ter gemeentesecretarie ter visie nedergelegd. Op Vrijdag den 7 September as. des voormiddags ten ro u. 45 m. zal deze gemeente een bezoek worden gebracht door den HoogEdelGestr. heer Commissaris der Koningin in deze provincie. Aan den vader van den milicien verlofganger Krijn Soeteman der lichting 1899 is eene geldelijke vergoeding ad f 1 6 toegekend gedurende den tijd dat deze onder de wapenen heelt doorgebracht. VERSLAG van het verhandelde in de gemeenteraads zitting van .Relissant van 30 Augs. des voorm. te 10 ure. Voorzitter Mr. C. Zaaier. Afwezig zijn de heeren Sieling, Joppe en Polder, Sit ling met kennisgeving. Na opening verzoekt de Voorz de Secr. de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd goedgekeurd worden. Aan de orde isle. Ingekomen Stukken. Een missive van Heeren Ged. Staten, waarbij f 300 wordt toegezegd aan de armenkas. Een missive als voren waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de Gemeente-rekening 1905. Een besluit van B. en Weth. mededeelende, bun besluiten omtrent de gedane wijzigingen in de armen-begrooting. Een adres van den heer W. Kruithof, verzoe kende zijn eervol ontslag als onderwijzer aan de Lagere School alhier. De Voorz. stelt namens Burg. en Weth. voor dit aan te houden tot een volgende vergadering, daar zij dit nu niet direct kunnen geven, daar de vacature v. d. Sluis ook nog niet is voorzien. in verband met deze aanvraag stelt de Voorz. voor om sollicitanten op te roepen voor de be trekking als onderwijzer met hoofdacte aan de O. L. S. alhier; dit wordt met algemeene stem men goedgekeurd'. 2e. Aanbieding gemeente-begrooting 1907In komsten worden geraamd op 17.219,73; Uitgaven worden geraamd op 17 219,73. 3e. Daarna stelt de Voorz. voor om dit jaar f600 af te schrijven voor de gemeentearmen, hetgeen 't vorige 'aar f 450 bedroeg. Dit wordt met alge meene stemmen aangenomen. Alsnu vraagt de heer Kastelein hoe het is afgeioopen met het onderzoek van Burg. en Weth. hetwelk deze hebben gedaan in de Openbare School naar de verhouding der onderwijzers. De Voorz. 2egt dat zij de Onderwijzers er op g wezen hebben dat zij verkeerd hadden ge handeld, door een adres aan de gemeenteraad te rich'.en, de gedachte daarin uitsprekende dat hun hoofd een aanklacht alleen uit haat tegen v. d. Sluis hal ingediend, en dat hij hun nu naar bewijzen, tot staving, dezer gedachte had gevraagd waarop zij geen antwoord hadden kunnen geven, ook deelde de Voorz. mede dat den onderwijzer K. v. Heek bekend had, dat hij verkeerd had ge handeld en dat deze in het bijzijn van Burg. en Weth excuus vraagde a n den heer J. J. van 't Hol, en tegelijk beloofde voortaan wsder als vroe ger vriendschappelijk te zijn. Den onderwijzer W. Kruithof en de onderwijze res C. Lokker echter waren niet te overtuigen en hadden ook niets tot hun verdediging aan te brengen. Niemand het woord meer verlangend, sluit de Voorz. de Vergadering. Visscliesij. MIDDELHARNIS. Alhier aangekomen de vischsloep ^Vertrouwen* st. C. van den Hoek met 104 ton kabeljauw, 30 ton leng en 25 ton schelvisch. ferkoMpiii^eis. Zaterdag I Sept. 's nm. 6 uur Klaver 2de Slag, uien en O. I. Kers te Velde onder Ouddorp voor Mej. de Wed. Kr. Lodder c. s. in het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Dinsdag 4 Sept. 's nm. 7 uurAfslag van een huis, schuur, Erf en Weiland in den Magdaienapolder aan den Magdalenadijk te Oude Tonge kad. Sectie B. nos. 43, 667, 668, groot 20 Aren, 80 Centiaren bij A. T. Waare en Zoon aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 5 Sept. 1906 's nam. 3 uur, te Dirksland, aan de Paai denmarktstraat van eene flinke partij gemaakt schoenwerk in verschillende soorten en maten, sajetten, garen band, petten en eenig meubilair, ten verzoeke van den lieer P. Roodzant. Notaris VAN DER SLUIJS. Donderdag 20 Sept.. des vm. 9 uur op het eiland //de Tiengemeten// gemeente Znid-Beij- erland 10 paarden, 42 driejarige ossen, 11 ledige schotten en 28 anderhalfjarige vaarzen ten verzoeke van den heer J. D. de Graat!' te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN en Deurwaarder DEN BOER. Bij den uitgever J. M. BREDEE te Rotterdam, is in bewerking een volksboek over onzen grooten M i c h i e I A d r z n. d e R. u y- t e r, van de hand van L. Penning. Naar wij vernemen verschijnt de eerste aflevering eerstdaags. Zooals bekend is viert Nederland, Maart 1907 den 300-jarigen gedenkdag van onzen grootsten admiraal. Een vreeselijk ongeluk. Een vreeselijk onheil had Zondagavond in de nabijheid van Bolsward plaats. Eeii zekere Douwe Aminabel, tuinman van beroep en wonende te Leeuwarden, had zijne kinderen van Bolsward gehaald, en was met de tram weder vertrokken. Onder den invloed van alcohol zijnde, werd geweigerd de vracht prijs te betalen, zoodat, na herhaalde aanvrage de conducteur genoodzaakt was den man uit te zotten. Inlusschen werden de kinderen mee doorgenomen, om evenwel met de laatste gele genheid naar de familie terug te keeren, den kende dat hun vader wellicht daar weer zijn zou. Deze schijnt zich evenwel op de rails te slapen le hebben gelegd. Althans toen de laatste tram de Nijlander-zijl passeerde, onge veer 10.45, verkondigde een lichte schok, dat iets overreden was, en onderzoekende vond men het deerlijk misvormde lijk van den ongelukkige. Men stelle zich de gewaarwording der kinderen voor, die in hetzelfde rijtuig werden teruggevoerd 1 't Spreekt vanzelf dat, gelijk in de meeste gevallen, ook nu weer eigen schuld, en met name het misbruik van sterke drank, de oor zaak van dit vreeselijk geval was. Geleerd brievenbesteller. De „Tel." correspondent te Breda schrijft; Wij hebben hier een buitengewoon knap tele grammen besteller, Booy geheeten. Hij is ongeveer 50 jaar oud en heeft zich, uitsluitend door eigen studie, de volgende talen machtig gemaakt, die hij leest, schrijft en spreekt: Fransch, Engelsch, Duitsch, Deensch, Spaansch, Italiaansch, Arabisch, Latijn, Grieksch, Hebreeuwsch, Sanskriet, terwijl hij gemakkelijk het spijkerschrift ontcijfert. Behalve deze enorme talenkennis is hij nog goed thuis in cosmographie, sterrenkunde, na tuurkunde, kunstgeschiedenis en velerlei andere wetenschappen. Hij bezit een professorale bibliotheek en her haaldelijk komen leeraars bij hem om raad. Aan den klassiek gevormden directeur van het tele graafkantoor dichtte hij, bij diens vertrek een Grieksch vers. En deze buitengewoon begaafde man loopt geheele dagen langs de straten, machinaal tele grammen rondbrengend. Het verdwaalde iluizer knaapje. Men schrijft ons In den nacht van Donderdag op Vrijdag ging de heer C. de O., groentehandelaar te Huizen, met zijn beide zoontjes en een neefje naar de markt te Amersfoort. Terwijl de man zijn zaken deed, keken de jongens eens rond. Een er van,een nette, beleefde en kalme jongen, geraakte van de anderen af, kon de markt niet terugvinden en ging al dwa lende de stad uit. Denkende op huis aan te gaan liep hij er hoe langer hoe verder af. Hij vroeg verscheidene den weg naar Huizen, doch kreeg ten antwoord, dat daar geen weg naar Huizen was. Toen 't begon te regenen, vroeg hij ergens te mogen schuilen. Dit mocht. De vrouw sneed boterhammen. Ons hongerig knaapje kreeg niets en toen 't weer droog was, kon hij opstappen. Een andere vrouw stond voor haar huis. Hij vroeg weer naar den weg, zeggende, dat hij vader kwijt en dwalende was. „Zoo" was 't antwoord. De vrouw ging achter 't huis en liet zich niet meer zien. Op soortgelijke manier ging het daar overal. Een melkboer liet hem melk drinken enliet hem alleen staan. 's Nach.ts heeft hij onder een boom geslapen en 's morgens ging het weer verder Den volgenden dag nam eindelijk een bakker uit Putten, de heer K., hem liefderijk op, stelda den Burgemeester van alles in kennis,herbergde hem en 's Zondags ontmoette de knaap zijn vader op het station te Hilversum, waar hij onder geleide van een politiedienaar in burgerkleeren was aangekomen. Groote blijdschap in 't heele dorp Huizen. De vader van den knaap was onvermoeid bezig geweest. Direct was de politie in Amersfoort aan rt zoeken gegaan. Onder hen was, 't zij tot hun eer gezegd, al gemeene deelneming. Vijftien telegrammen gin gen in alle richtingen. Mannen uit Huizen zijn op de fiets naar Amers foort gegaan, om te zoeken. Zondagmorgen ging de vader weer naar Amers foort, om alles te laten afdreggen en ontmoette den knaap te Hilversum. De blijdschap der ouders is niet te beschrijven. Onbegrijpelijk is de handelwijze van de men sehen buiten Amersfoort, die niet schenen te begrijpen, dat een dwalende knaap, zoo ver van huis, hulp noodig heeft. f 3000 gulden voor de armen. Wijlen Mevrouw E. G. Ph. van Muiken, geboren Koster, beeft aan de vereeniging //Armenzorg// in den Haag gelegateerd f. 3000. Verdronken bij het vischjes vangen. Maandag namiddag is de 6 jarige M. M., wonende in de Sam pioenstraat, te Roti er- dam, bij het vischjes vangen aan de Nassau- kade in het water van de Koningshaven ge vallen en verdronken. Zijn lijk iB nog niet gevonden. Kinkhoest. De //XXe Sièele// deelt mede, dat de Bel gische geneesheer Bordet aan |de Belgische academie voor geneeskundige wetenschappen heeft verklaard, dat het hem is gelukt de kinkhoestbacil te isoleeren en er reinculturen van te verkrijgen. In het keelsluim van de jonge patiëntjes heeft Dr. Bordet in het aan vangsstadium van de ziekte een groot aantal bacillen ontdekt. Later vertoonen ze zich in geringer hoeveelheid en vermengd met andere parasieten in mond- en keelholten. Het door Dr. Bordet verkregen serum heeft genezende kracht. Dr. Bordet is directeur van het serum instituut van Brabant. Outzettend. Men schrijft ons 't Is hier kermis in Yaals. De balzalen propvol kermishouders. Zondagnaeht„omstreeks 2 uur zakte een 55-jarige heer gedurende het dansen plotseling ineen en was onmidde- lijk een lijk. Vrouw en kinderen stonden er omheen. Ontzettend in een balzaal plotseling uit het leven geroepen te worden om voor den Heiligen God te verschijnen 1 Ontzettend ook voor de familie te moeten zeggen //Mijn man of vader is op de kermis in een balzaal gestorven.// Weer een staaltje. Eau bediende van een kassierskantoor te 's Gravenhage moest een brief aan het loket voor aangefeebende brieven ten postkantoore aldaar bezorgen met een inhoud van f3000. Na dit gedaan te hebben en er een re$u voor te hebben ontvangen, kwam hij eenigen tijd later weder aan het loket en vroeg den brief weder terug. Hij had bij zich eeu machtiging om den brief terug te krijgen, welk stuk ver moedelijk door hem valschelijk is opge maakt. Toen hij den brief weder in bezit had eigende hij zich de f3000 toe, en ging met het bedrag er van door. Maandag echter is hij aangehouden en overgebracht naar het Huis van bewaring. Ergciijke mishandeling. Twee wielrijders, de heeren Van Brienen en Meurs uit Nijmegen, zijn Zondagmiddag op weg naar Arnhem op den Eldenschen dijk lastig gevallen door twee boerenjongens. Eerst werd daarvan geen notitie genomen, doch een defect aan een der rijwielen maakte het noodig af te slappen. Toen de tocht werd voortgezet, riepen de achtervolgde boeren: „Houdt ze, houdt ze!" met het gevolg dat een boer, die met een melkkar op den dijk reed, den wielrijders dendoor- tocht versperde. Een wielrijder paseerde nog, doch de heer Van Brienen werd met de zweep tegengehouden en viel, waarna de boerenjongens op hem afkwa men en mishandelden. Terwijl van zijn fiets de banden werden stukgesneden, werd de heer Van Brienen door messteken in rug en hoofd gewond. De heer Meurs die den aangevallene trachtte te verde digen, werd ook aangevallen. Hij en de voorman gingen de politie waarschuwen. De heeren Van Brienen wist nog met zijn rijwiel tot den Rijnbrug te komen, doch was toen uitgeput eu moest naar het stedelijke ziekenhuis (e Arnhem worden overgebracht, waar zijn toestand levensgevaarlijk bleek. Een der longen is geraakt. De daders zijn nog des avonds gearresteerd en naar 't huis van bewaring overgebracht. Eeu los ki'uitschot in 't gelaat. Bij 't lossen van het inorgenschot in 't kamp te Laren, kreeg Maandagochtend do korperaal van Bunge, van de.Öde compagnie, 2de regiment vesting-artillerie te Kaarden, de volle lading in 't gezieht. Hij werd zwaar gewond en is een oog kwijt. Een later bericht zegt hieromtrent: Het schot ging niet af, dairom deed de kor poraal lucifers in den mond v/in het stuk om het to doen ontbranden. (Jok dit hielp niet en toen bracht hij zijn hoofd voor den mond van 't kanon om te zien, wat er hapu-do. De smeu lende lucifers deden het schot eensklaps afgaan. De korporaal werd zwaar aan 't liool'd gewond 't linkeroog is geheel verblindzijn rechter ernstig gekwetst. Hij werd nuar het hospitaal te Naarden gebracht. Gewapend beton voor zeeweringen- Men schrijft ons hot volgende: Toen in het voorjaar de ovcretroomingen in Zeeland op tal van plaatsen zulke groote ver woestingen aan de zeeweeringon hadden aan gebracht, maakten wij met belangstelling melding van de prachtige resultaten te Schouwen ver- kregon, waar het eerst was toegepast het ver dedigen der duinen met gewapend beton. In het weekblad „De inginieur" komt thans een zeer interessant artikel voor over het verdedigen van de duinen met gewapend beton. Op tal van plaatsen ziet men thans reeds het nieuwe systeem toepassen. Te Vlissingen 0. a. wordt voor het Grand Hotel van wege de gemeenfe een uit gestrekte glooiing aangelegd van gewapend bo- ton. De verschillen van prijs tusschen de ba- zaltglooiingen en die volgons het nieuwo systeem moeten enorm zijn. De glooiingen worden koud weg op hot zand aangelegd en toegang van het water onder de glooiing is absoluut onmogelijk. Het gewapend beton schijnt meer en meer alle bouwwerken te gaan beheersohen. Een gelukkige gemeente. De gemeente Gorinchem werd dezor dagen verrast met een schenking van f 5000 door een onbekende uit Rotterdam, gezonden aan B. en W. Een zwerver. Men schrijft uit Diemen aan 'c „Hbld.": Woensdag werd hier een man aan den dijk te Over-Diemen gevonden, die totaal uitgeput leek. Per brancard naar het dorp vervoerd, is hij door dr. Der Kinde ren onderzocht en wordt nu van ge meentewege voorloopig verzorgd en verpleegd. Het blijkt dezelfde persoon te zijn, die voor een paar dagen te Rotterdam zwervende werd aangetroffen. Hij zegt, schipbreuk geleden te hebben met het Eugelsche stoomschip „Albatros" en te Gibraltar ia bot hospitaal verpleegd te zijn, waarna bij, ontslagen zijnde, ai loopende hier naar toe is gekomeD. Zijn reisdoel was Utrecht, waar zijn moeder moet wonen. Ooze gemeente-polide doet daarnaar onderzoek. VARtA. TOEVAL Een meisje, dat zich een poosje alleen in de huiskamer bevond, speelde met hare pop en allerlei ditjes en datjes. Het kind was pas twee jaren oud en kroop liever rood, dan op hare voetjes te staan. Te midden van haar spel ziet zij een breeden zonnestraal, die door het venster in de kamer scheen. Aanstonds kroop zij er heen om dien le pakken, denkende dat het speelgoed was. De zonnestraal ging langs stoelen en tafels en kwam ook bij het koperen kettinkje van de kamerklok. Hce glinsterde dat kettinkje 't Meisje vond het mooi, kroop er heen, pakte het kettinkje en 't gevolg was, dat de slinger stilstond. Tien minuten later kwam haar vader de kamer haastig binnen, zag naar de klok, merkte niet dat zij stilstond, en zei»Hoe gelukkigIk heb nog twintig minuten tijd; ik kan dus nog best tien minuten wachten, voordat ik naar het station ga Toon hij daarna aan het station kwam, was de trein reeds weg. Hij was te Iaat gekomen.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3