voor de Ziiidhollandsclie en Sük BIJVOEGSEL Zaterdag 1 September 1906. An tirevo lu tionair IN HOC SIGN O VINO1 %Ble stukken de Hedactie bestemd, Adverteaitiën eg» verdere Admi.n,™ Landarbeiders op Flakkee. Uil de f®er§. ■m en. UJTGEYER ialt T. BOEKHOVEN. '1,B HOMMELSIHJH. ,en Telefoon ïntercois»Mi. So. 2!05 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Bij dit nummer behoort een Willem aiiiderdijfe.(i) In den laatsten tijd wordt die naam nogal eens genoemd. Zijn nagedach tenis wordt levendig. En voorzeker, hij verdient in herinnering te blijven bij ieder, die een vurig strijder voor Oranje, een vijand der revolutiebe ginselen zich noemt. "Willem Bilderdijk is geboren te Amsterdam 7 Sept. 1756 en op 7 Sept. a.s. zullen we dus den 150sten jaardag gedenken Hij stierf '18 Dec. 1831. Zijn vader was Dr. Isaac Bilderdijk, een man van nauwgezette eerlijkheid en even driftig van aard als stevig van karakter. Met de praktijk als geneesheer vlotte het niet erg en Willem was nog maar enkele uren oud, toen een Patriottische bende zich voor het huis verzamelde en de ruiten inwierp. 'k Lag Met d'eersten zwachteldoek bewon- den In 't wiegjen, nog in zwijmelslaap. Een zestien uren oude knaap. Wanneer, in dolle woede aan 't koken De uit d'afgrond opgeborsten haat In schaduw van den nacht gedoken Mij met een hagel kwam bestoken Van kei en klinkers uitgebroken Aan 't steenplaveitsei van de straat. 't Was toen in den tijd, dat de Oranjezon aan 't tanen was, en de geest van Fransche schrijvers in werkte in 't Nederlandsche volk. De dokter nu was een vijand dier Fransche omwentelingsideëen en vandaar de haat der Patriotten en Franschge- zinden. Van zulk een vurigen Oranjeklant was Willem de zoon en tot op zijn dood heeft deze de innigste gevoelens van teederheid en liefde voor 't Oran jehuis geopenbaard. Toen de zoon ouder werd en Willem V naar Engeland vluchtte, de Fran- schen over onze grenzen getreden waren, een vreemde macht zich een weg baande naar de oude staatsin stellingen om ze te vernietigentoen werd het Bilderdijk hier te benauwd en hij toog naar Embden en Hamburg, om vandaar over te steken naar Engeland, waar zijn Prins, zijn stad houder was. Het ongeluk volgde hem op den voet en dankbaar was hij, toen hij in 1806 weer in Holland terugkeerde, waar hij onder de bescherming van Koning Lodewijk veilig was. Van dien tijd af is 't leven betrek kelijk rustig voor hem voorbijgegaan en had bij gelegenheid in volle mate zijn machtige, talenten als dichter en denker te openbaren. Legio is dan ook 't aantal dicht- voortbrengselen van allerlei aard. Meester der taal, vloeide de dichtader rijkelijk en op alle terrein van kennis en wetenschap ontplooide hij zijn geniale gaven in de poëtische zangen, die nog steeds bij lezen en herlezen boeien. Meesterstukken, als zijn Ode aan Napoleon zijn Ziekte der Geleerden, Zijn Ondergang der Eerste Wereld, hebben zijn naam beroemd gemaakt. 't Is waar, Bilderdijk was mensch Een populaire beschrijving is het werkje van J. W. v. Straten hij J. H. Kok te Kampen. en daarom met gebreken behept, gebreken, die soms van hoogst ernsti gen aard waren en sommige menschen afstieten om voor hem de meest warme vriendschap te koesteren. Maar toch was hij een geniaal mensch, die verdient een plaats in te nemen in de rijen der groote en beroemde Vaderlanders. Een dichter bij de gratie Gods Een worstelaar tegen opkomende rebellie Een beginsellijder in dagen, waarin het vooropplaatsen van dat beginsel iemand staatsgevaarlijk maakte. 7 Sept. 1906 zal het 150 jaar ge leden zijn, dat deze Christen geboren werd. Zijn gedachtenis is bij ons in zegening. 't Is, zooals we reeds onophoudelijk schreven. Men moet organiseeren, om staking te voorkomen. Lees dit bericht eens, 't staat in de N. Piott. Ct., uit Meeden Ter voorkoming van eert werk staking, heeft het bestuur van de werkliedenorganisatie, de leden van den bond van werkgevers opgeroepen ter bepaling van de loonen voor het aardappelrooier Aan den oproep hadden slechts weinig groote boeren gehoor ge geven. Het bestuur van den werkge- versbond was present. De Voorzitter van de werklieden deelde mede, dat de arbeiders eene uniforme (zelfde) regeling wenschelijk achtenmen wilde de loonen uitbetaald hebben per 100 M. en niet per Hecto Are, zooals dat voorheen gebeurde. Van de zijde der boeren bleek toenadering mogelijk het bestuur van de werkgeversorganisatie ging accoord met het voorstel, doch kon een definitieve (besliste) toezegging niet geven. Nu hebben we 't niet over die 100 M. of hoe ook de loonen moeten worden uitbetaald, 's Lands wijs, 's lands eer. Maar over de organisatie. En 't blijkt, dat men in Meeden juist om ruzie en staking te voorko men naar de organisatie grijpt. Best zoo Maar wat in Meeden goed is, is op Flakkee ook goed. Daarom de winter komt. Arbeiders organiseert u en overlegt met uw boeren door de organisatie wat het volgende jaar voor loonen naar rede lijkheid te ontvangen zouden zijn en welke de werkuren zullen zijn. Eerst organisatie En moet 'tdan staking. Toezicht op Keevis- scher§vaartiaiffen. Alweer een Staatscommissie. En alweer eene nuttige, zooals alle Siaatscornmissie's nuttig zijn vooreen Minister, die graag voor langen tijd van een lastige kwestie af wil wezen Alweer eene, zoodat nu ongeveer van het niet- en weldenkend Neder land een vierde deel der onderdanen bezig is zich in te werken in de pro blemen, de vraagstukken der heden- daagsche misstanden. Voorzeker, geen Kabinet heeft zóó geblokt om menschen bij elkaar te krijgen die het moeten voorlichten, dan dit. Wat het nog meer heeft gedaan, is alleen bekend aan de amb tenaren van 't Departementen aan 't Nederlandsche volk, dat in elk geval zeker weet, dat er nog weinig gedaan is aan wetgevenden arbeid. Een Kabinet van onvruchtbaarheid. Toch is er nu een Staatscommissie benoemd, waarvan te hopen is, dat ze spoed achter de zaak zet. 't Is er een om te onderzoeken, op welke wijze een van Rijkswege uitte oefenen preventief toezicht op de koopvaardijschepen en zeevisschers- vaartuigen, teneinde scheepsrampen zooveel doenlijk te voorkomen, ware in te richten en een of meer voor stellen van wetten ot wettelijke be palingen, met toelichtingen, uit te werken. Naast eenige reeders hebben zitten eenige ambtenaren enz., benevens de heer A. Duif, voorzitter van den Bond van Nederlandsche stuurlieden ter koopvaardij. In de 2e Kamer is over de zeewaardigheid van schepen een breed debat gevoerd en is gebleken, dat over verschillende vaartuigen een zeer ongunstig oordeel is te vellen. Roekeloos zou het zijn en is 't, de schepelingen te wagen. Met goede schepen dient men wel uit te varen. En het zou een zegen zijn, indien de Staatscommissie vlug werkte en de Minister zeer spoedig zulk een wettelijk toezicht op vaartuigen in stelde. Eerlijk Niet genoeg kan de nadruk gelegd worden op de oneerlijkheid, waarmede van vrij zinnige zij gespeeld wordt met de protectie cn in verband daarmee met de invoer rechten. Dat het in den politieken strijd er warm naar toe gaat, is niet slim. Wie geen slagen geven noch verdragen kan, moet niet mee doen. 't Is als op een steekspel, waar men wel van leest. Men tracht elkaar uit 't zaal te wippen en in het zand te doen bijten. Dat zijn de wetten van den strijd. Maar in elk steekspel was keur op de wapenen. En wie tegen deze voorschriften zondigde, werd smadelijk van de kamp plaats gejaagd. Zoo ook in onzen politieken strijd. Niet alle wapenen zijn geoorloofd en wie met ongeoorloofd strijdtuig kampt, moet gewraakt worden, waarbij tenslotte het publiek uit spraak doet. Vandaar dat de vrijzinnigen zoo wanhopige pogingen aanwenden, om zich zuiver te praten van oneerlijkheid 1 En nu het tarief. Een feit is, dat de vrijzinnigen al jaren lang wraak geroepen hebben over ons, die 's Lands geldmiddelen versterken willen door verhooging der invoerrechten. Dat mocht niet. Men tracht dat nu wel te ontkennen, maar dat zal niet lukken. In het vrijzinnig Schatboekvan 1905 leest men van de hand nog wel des heeren Eeijne »lndien men gelden, welke de Staat noodig heeft, tracht bijeen te brengen uit de heffing van invoerrechten, dan wordt daarmee onmiddellijk gezondigd tegen de eeiste beginselen van rechtvaardigheid Duidelijk zeker Wel mochten de directe belastingen, en de successierechten worden aangesproken, maar van de invoerrechten moest men af blij verbom twee redenen. Primo, omdat een invoërrdSto.. allicht een binnenlandsch fabrikant 'n voorsprong geeft bóven zijn buitenlandschen concurrent wat niet anders is dan de zuivere, tienmaal gehate as. ;ze ;ht iris ng 1 6 ze Clejüeiigd Nieuws. Bij den uitgever J. M. BREDEE te Rotterdam, is in bewerking een volksboek over onzen grooten M i c h i e 1 A d r z n. d e S u y- t e r, van de hand van L. Penning. Naar wij vernemen verschijnt de eerste aflevering eerstdaags. Zooals bekend is viert Nederland, Maart 1907 den 300-jarigen gedenkdag van onzen grootsten admiraal. Een vreeselijk ongeluk. Een vreeselijk onheil had Zondagavond in de nabijheid van Bolsward plaats. Een zekere Douwe Aminabel, tuinman van beroep en wonende te Leeuwarden, had zijne kinderen van Bolsward gehaaid, en was met de tram weder vertrokken. Onder den invloed van alcohol zijnde, werd geweigerd de vracht prijs te betalen, zoodat, na herhaalde aanvrage de conducteur genoodzaakt was den man uit te zetten. Intusschen werden de kinderen mee doorgenomen, om evenwel mst de laatste gele genheid naar de familie terug te keeren, den kende dat hun vader wellicht daar weer zijn zou. Deze schijnt zich evenwel op de rails te slapen te hebben gelegd. Althans toen de laatste tram de Nijlander-zijl passeerde, onge veer 10.<15, verkondigde een lichte schok, dat iets overreden was, en onderzoekende vond men het deerlijk misvormde lijk van den ongelukkige. Men stelle zich de gewaarwording der kinderen voor, die in hetzelfde rijtuig werden teruggevoerd 't Spreekt vanzelf dat, gelijk in de meeste gevallen, ook nu weer eigen schuld, en met name het misbruik van sterke drank, de oor zaak van dit vreeselijk geval was. Geleerd brievenbesteller. De „Tel." correspondent te Breda schrijft; Wij hebben hier een buitengewoon knap tele grammen besteller, Booy geheeten. Hij is ongeveer 50 jaar oud en heeft zich, uitsluitend door eigen studie, de volgende talen machtig gemaakt, die hij leest, schrijft en spreekt: Fransch, Engelsch, Duitsch, Deenscb, Spaansch, Italiaansch, Arabisch, Latijn, Grieksch, Hebreeuwsch, Sanskriet, terwijl hij gemakkelijk het spijkerschrift ontcijfert. Behalve deze enorme talenkennis is hij nog goed thuis in cosmographie, sterrenkunde, na tuurkunde, kunstgeschiedenis en velerlei andere wetenschappen. Hij bezit een professorale bibliotheek en her haaldelijk komen leeraars bij hem om raad. Aan den klassiek gevormden directeur van het tele graafkantoor dichtte hij, bij diens vertrek een Grieksch vers. En deze buitengewoon begaafde man loopt geheele dagen langs de straten, machinaal tele grammen rondbrengend. Het vcrdwïtaldc Huizer knaapje. Men schrijft ons In den nacht van Donderdag op Vrijdag ging de heer C. de O., groentehandelaar te Huizen, met zijn beide zoontjes en een neefje naar de markt te Amersfoort. Terwijl de man zijn zaken deed, keken de jongens eens rond. Een er van,een nette, beleefde en kalme jongen, geraakte van de anderen af, kon de markt niet terugvinden en ging al dwa lende de stad uit. Denkende op huis aan te gaan liep hij er hoe langer hoe verder af. Hij vroeg verscheidene den weg naar Huizen, doch kreeg ten antwoord, dat daar geen weg naar Huizen was. Toen 't begon te regenen, vroeg hij ergens te mogen schuilen. Dit mocht. De vrouw sneed boterhammen. Ons hongerig knaapje kreeg niets en toen 't weer droog was, kon hij opstappen. Een andere vrouw stond voor haar huis. Hij vroeg weer naar den weg, zeggende, dat hij vader kwijt en dwalende was. „Zoo" was '1 antwoord. De vrouw ging achter 't huis en liet zich niet meer zien. Op soortgelijke manier ging het daar overal. Een melkboer liet hem melk drinken en liet hem alleen staan. 's Nach.ts heeft hij onder een boom geslapen en 's morgens giDg het weer verder Den volgenden dag nam eindelijk een bakker uit Putten, de heer K., hem liefderijk op, stelde den Burgemeester van alles in kennis, herbergde hem en 's Zondags ontmoette de knaap zijn vader op het station te Hilversum, waar hij onder geleide van een politiedienaar in burgerkleeren was aangekomen. Groote blijdschap in 't heele dorp Huizen. De vader van den knaap was onvermoeid bezig geweest. Direct was de politie in Amersfoort aan rt zoeken gegaan. Onder hen was, 't zij tot hun eer gezegd, al- gemeene deelneming. Vijftien telegrammen gin gen in alle richtingen. Mannen uit Huizen zijn op de flets naar Amers foort gegaan, om te zoeken. Zondagmorgen ging de vader weer naar Amers foort, om alles te laten afdreggen en ontmoette den knaap te Hilversum. De blijdschap der ouders is niet te beschrijven. Onbegrijpelijk is de handelwijze van de men schen buiten Amersfoort, die niet schenen te begrijpen, dat een dwalende knaap, zoo ver van huis, hulp noodig heeft. f 3000 gulden voor de armen. Wijlen Mevrouw E. G. Ph. van Muiken, geboren Koster, heeft aan de vereeniging //Armenzorg// in den Haag gelegateerd f. 3000. Verdronken bij het vischjes vangen. Maandagnamiddag is de 6 jarige M. M., wonende in de Sampioenstraat, te Rotter dam, bij het vischjes vangen aan de Nassau- kade in het water van de Koningshaven ge vallen en verdronken. Zijn lijk ie nog niet gevonden. Kinkhoest. De //XXe Steele// deelt mede, dat de Bel gische geneesheer Bordet aan ;de Belgische academie voor geneeskundige wetenschappen heeft verklaard, dat het hem is gelukt de kinkhoeslbacil te isoleeren en er reinculturen van te verkrijgen. In het keelsluint van de jonge patiëntjes heelt Dr. Bordet in het aan vangsstadium van de ziekte een groot aantal bacillen ontdekt. Later vertoonen ze zich in geringer hoeveelheid en vermengd met andere parasieten in mond- en keelholten. Het door Dr. Bordet verkregen serum heeft genezende kracht. Dr. Bordet is directeur van het serum instituut van Brabant. Ontzettend. Men schrijft ons 't Is hier kermis in Vaals. De balzalen propvol kermishouders. Zondagnacht,omstreeks 2 uur zakte een 55-jarige heer gedurende het dansen plotseling ineen en was onmidde- lijk een lijk. Vrouw en kinderen stonden er omheen. Ontzettend in een balzaal plotseling uit het leven geroepen te worden om voor den Heiligen God te verschijnen Ontzettend ook voor de familie te moeten zeggen //Mijn man of vader is op de kermis in een balzaal gestorven.// Weer een staaltje. Eon bediende van een kassierskantoor te 's Gravenhage moest een brief aan het loket voor aangeteekende brieven ten postkantoore aldaar bezorgen met een inhoud van f3000. Na dit gedaan te hebben en er een re§u voor te hebben ontvangen, kwam hij eenigen tijd later weder aan het loket en vroeg den brief weder terug. Hij had bij zich een machtiging om den brief terug fe krijgen, welk stuk ver moedelijk door hem valschelijk is opge maakt. Toen hij den brief weder in bezit had eigende hij zich de 13000 toe, en ging met het bedrag er van door. Maandag echter is hij aangehouden en overgebracht naar het Huis van bewaring. Ergeiijkc mishandeling. Twee wielrijders, de heeren Van Brienen en Meurs uit Nijmegen, zijn Zondagmiddag op weg naar Arnhem op den Eldeuschen dijk lastig gevallen door twee boerenjongens. Eerst werd daarvan geen notitie genomen, doch een defect aan een der rjjwielen maakte het nocdig af te stappen. Toen de tocht werd voortgezet, riepen de achtervolgde boeren: „Houdt ze, houdt ze!" met het gevolg dat een boer, die met een melkkar op den dijk reed, den wielrijders dendoor- tocht versperde. Een wielrijder paseerde nog, doch de heer Van Brienen werd met de zweep tegengehouden en viel, waarna de boerenjongens op hem afkwa men en mishandelden. Terwijl van zijn fiets de banden werden stukgesneden, werd de heer Van Brienen door messteken in rug en hoofd gewond. Da heer Meurs die den aangevallene trachtte te verde digen, werd ook aangevallen. Hij en de voerman gingen de politie waarschuwen. De heeren Van Brienen wist nog met zijn rijwiel tot den Rijnbrug te komen, doch was toen uitgeput eu moest naar het stedelijke ziekenhuis te Arnhem worden overgebracht, waar zijn toestand levensgevaarlijk bleek. Een der longen is geraakt. De daders zijn nog des avonds gearresteerd en naar 't huis van bewaring overgebracht. Een los kruitschot in 't gelaat. Bij 't lossen van het morgenschot in 'tkamp te Laren, kreeg Maandagochtend de korperaal van Bunge, van du 9de compagnie, 2de regiment vesting-artillerie te Haarden, de volle lading in 't gezioht. Hij werd zwaar gewond en is een oog kwijt. Een Jater bericht zegt hieromtrent Het sohot ging niet af, daarom deed de kor poraal lucifers in den moud van het stuk om het to doen ontbranden. Uuk dit hieip niet en toen bracht hij zijn hoofd voor den mond van 't kanon om te zien, wat er haperde. De smeu lende lucifers deden het schot eensklaps afgaan. Da korporaal werd zwaar aan 't hoofd gewond 't linkeroog is geheel verblind; zijn rechter ernstig gekwetst. Hij werd naar het hospitaal te Nasrden gebracht. Gewapend beton voor zeeweringen- Men schrijft ons het volgende: Toen in het voorjaar de ovoretroomingen in Zeeland op tal van plaatsen zulke groote ver woestingen aan de zeeweeringen hadden aan gebracht, maakten wij met belangstelling melding van de praohtige resultaten te Schouwen ver kregen, waar het eerst was toegepast het ver dedigen der duinen met gewapend beton. In het weekblad „De inginieur" komt thans een zeer interessant artikel voor over het verdedigen van de duinen met gewapend beton. Op tal van plaatsen ziet men thans reeds het nieuwe systeem toepassen. Te Vlissingen 0. a. wordt voor het Grand Hotel van wege de gemeente een uit gestrekte glooiing aangelegd van gewapend be ton. De verschillen van prijs tusschen de ba- zaltglooiingen en die volgons het cieuwo systeem moeten enorm zjjn. De glooiingen worden koud weg op het zand aangelegd en toegang van het water onder de glooiing is absoluut onmogelijk. Het gewapend beton schijnt meer en meer alle bouwwerken te gaan beheersehen. Een gelukkige gemeente. De gemeente Gorinchem werd dezer dagen verrast met een schenking van f5000 door een onbekende uit Rotterdam, gezonden aan B. en W. Een zwerver. Men schrijft uit Diemen aan 'c „Hbld.": Woensdag werd hier oen man aan den dijk te Over-Diemen gevonden, die totaal uitgeput leek. Per brancard naar het dorp vervoerd, is hij door dr. Der Kinde ren onderzocht en wordt nu van ge meentewege voorloopig verzorgd eu verpleegd. Het blijkt dezelfde persoon te zijn, die voor een paar dagen te Rotterdam zwervende werd aangetroffen. Hij zegt, schipbreuk geleden te hebben met het Eogelsche stoomschip „Albatros" en te Gibraltar in hot hospitaal verpleegd te zijn, waarna hij, ontslagen zijnde, al loopende hier naar toe is gekomen. Zijn reisdoel was Utrecht, waar zijn moeder moet wonen. Onze gemeente-polidedoet daarnaar onderzoek. WAR MA. TOEVAL Een meisje, dat zich een poosje alleen in de huiskamer bevond, speelde met hare pop en allerlei ditjes en datjes. Het kind was pas twee jaren oud en kroop liever rord, dan op hare voetjes te staan. Te midden van haar spel ziet zij een breeden zonnestraal, die door het venster in de kamer scheen. Aanstonds kroop zij er heen om dien te pakken, denkende dat het speelgoed was. De zonnestraal ging langs stoelen en tafels en kwam ook bij het koperen kettinkje van de kamerklok. Hee glinsterde dat kettinkje 't Meisje vond het mooi, kroop er heen, pakte het kettinkje en 't gevolg was, dat de slinger stilstond. Tien minuten later kwam haar vader de kamer haastig binnen, zag naar de klok, merkte niet dat zij stilstond, en zei»Hoe gelukkigIk heb nog twintig minuten tijd; ik kan dus nog best tien minuten wachten, voordat ik naar het station ga Toen hij daarna aan het station kwam, was de trein reeds weg. Hij was te laat gekomen.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1