s IS MS Woensdag 29 Augustus 1906. 21ste Jaargang N°. 1167. EN. m BOER. Antirevolutionair Orgaan X 1 mzen. ng, doten. i Kaasmarkt. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. 1 ft 'ilver, VERDAM! TI KMIA B/er rijp, ie Steenhouwerij %18e «lukken voor «Ie lledaefie bestemd, Advertent icn en verdere Administratie franco toe te zenden aan eies? Uitgever. 111, die zlcli bi is «bma- sseere», ontvangen de nog voor 1 &ep- i tember verschij nende nummers (gratis. Arrondissement-School- opziener en 't Verslag'. Tuin- eis JLandboow. Buitenland. P II eheel op proef land. erktuigen als Stroosnij- aschmachl- in het magazijn van Alaurltsstraat S3. JAKKER) Telef. 2936. I a ii cl s c Ii Beaken enz. tkhfekkcn. februari 1906. te Woerden. bespannen tcspatmen el 1 paard Schapen, enz. <uint. istus 1906 geheel Flakkee. isaf heden direct be- ZandpadMtddelharnis. iolen. 45 intere. ■.«straat II! - ROT TER DAM- KE ARTIKELEN. LampenhappenLarri- ®T ETALAGES. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Ifzonderlyke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSBBWJH Telefoon ïntercoman. Ko. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 por regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij Koninklijk Besluit van 7 Juni 1906 is geregeld het ambtsgebied der Inspecteurs, der Districts- en Arron- dissements-Schoolopzieners en de ver deeling hunner werkzaamheden, voor zoover die hun door de wet tot regeling van het lager onderwijs zijn opge dragen. In Titel II art. 20 lezen we De Arrondissemenls Schoolopziener bezoekt meermalen 'sjaars alle Kweek scholen, Normaalscholen en andere in richtingen tot opleiding van onderwijzers in het arrondissement en doet ieder vierendeeljaars aan den districts-school- opziener schriftelijk opgave van de door hem bezochte scholen en opleidings inlichtingen met vermelding van de data van zijn bezoek. Jaarlijks vóór i Februari doet hij den districts-schoolopziener toekomen een beredeneerd verslag van den toestand van het onderwijs in zijn arrondissement. De Arrond.-Schoolopz. moet dus een verslag maken van den toestand van het onderwijs in zijn arrondis sement. Dat wordt verzonden naar den district-schoolopziener. Maar nu zouden we dit wenschen Een uittreksel uit dat verslag zonder namen en zonder data worde ook gezonden aan alle hoofden van scholen. Het dunkt ons een leemte in de wet, en nadeelig voor 't ouderwijs, dat een verslag wordt ingediend zonder dat de hoofden der scholen er iets van weten. Let welEen hoofd der school wil van dat verslag geen kennis nemen uit nieuwsgierigheid, maar om met de gemaakte opmerkingen zijn voor deel te doen. Herhaalde malen heeft de heer Wirtz, schoolopziener in Groningen, zijn verslagen geplubliceerden zelfs uit die stukken heeft schrijver dezes voordeelen geplukt, hoewel de scholen ver van hem verwijderd waren en soms een"ander karakter droegen. De heer Wirtz publiceerde in één onzer schoolbladen zijn ervaringen op de eene school vond hij het rekenen en lezen en schrijven zusop een andere zóó, en steeds gaf hij er de vermoedelijke oorzaak van opja meer, hij gaf ook in die krant advies, hoe naar zijn meening een en ander- kon verholpen worden, waar het niet goed was En zoo kwamen al de hoofden en onderwijzers te weten, hoe hun school opziener over hun onderwijs dacht en welke middelen ter verbetering konden worden aangewend. Want wien de schoen paste, die trok em aan, al was er geen adreskaartje bij. En zoo iets werkt best. Want natuurlijk! Een hoofd is verantwoordelijk voor de leiding der school en de onderwijzers steunen en staan naast hem. Maar al meenen zij den rechten weg in te slaan, er kan in een naburige school een betere zyn. Hoe komen zij dien te weten? uit de boeken van opvoedkunde? ch neenDeze helpen wel veel. maar Sj0g m,et alles- Er zij" school- J eden, die men nooit uit boeken leert kennen. een verslag, zulk een En nu kan een algemeen verslag over den toestand der scholen in eenig arrondissement een zeer gunstigen invloed uitoefenen. Om eens een zeer klein voorbeeld te noemenIk las eens, dat een schoolopziener een school binnen trad, en al de jongens gingen staan en groetten, toen gingen ze weer zitten. Deze autoriteit was in andere scholen gekomen, en de jongens bleven zitten, wat toen van zelf een onaange- namen indruk maakte. Of in dat arrondissement nu voor taan alle jongens zijn gaan staan als een autoriteit binnen trad, weet ik nietmaar 't verslag had toch op eenige leemte gewezen in de opvoe ding der jongens. Er was in elk geval de aandacht gevestigd op een goede paedagogische regel. Zie, zulk uittreksel zouden we willen. De heer Wirtz publiceerde het, meenen we, elke drie maanden na schoolbezoek. Op Flakkee is geen schoolorgaan maar er is toch een Pers. En daarin kan zoo'n uittreksel geschreven worden. Want daar is nog een voordeel aan verbonden. Honderdmaal is al gezegd, doch 'tblijft bij zeggen: Maakt de school tot een voorwerp van ouderlijke zorg. Bestde christelijke scholen weten van die »zorg« en van de erger zorgenmee te spreken maar voor 't openbaar onderwijs is 't noodig, dat de ouders eens ermee wat nader in aanraking komen. Daar staat de school los naast de ouders. En dat deugt niet. WelnuEen verslag van den schoolopziener komt onder de oogen van de lezers eener courant; en zoo van jaar tot jaar wordt de belangstel ling gaande gemaaktde school begint een plaats in den gedachtenkring in te nemen men gaat mee-schoolleven. Er zou over deze zaak nog heel wat te zeggen zijn, maar voorloopig achten we 't voldoende de opmerk zaamheid er op te vestigen, dat een schoolverslag van al de Flakkeesche scholen zonder namen en data, maar met algemeene opmerkingen, met raadgevingenvingerwijzingen enz. zeer uitstekend zou zijn. Uitstekend voor elk onderwijzer, die 't beste voor zijn school zoekt en hoe oud ook, nog steeds wil leeren. Uitstekend voor de ouders, die in contact komen met de school, althans er meer van te weten komen dan thans. Uit «Ie iaers. a Waar we overnamen, wat de Graaf schapper schreef over de Socialisten- afdeeling Amsterdam XI, die volgens haar redactie maar zeer weinig arbei ders heeft, willen we meedeelen, wat 't Yolk van 8 Aug. daarover zegt: Van de 33 ^kantoorbedienden, boekhouders, reizigers en beambten uit het statistiekje worden 33 boekhou ders gemaakt, natuurlijk omdat dit nog al eens de hoogst bezoldigden onder de handelsbedienden zijn en de indruk gewekt moet worden, alsof er eigenlijk geen proletarisch handelsper- soneel in onze partij aanwezig is. Van dfti éenen stalhouder, den éenen apo theker, den éenen kunstschilder enz., die lid van de afdeeling zijn, worden gemaaktstalhouders, apothekers, kunstschilders enz. De 166 diamantbe werkers worden, nu de meesten van hen het ook eens een beetje goed hebben, fluks uit dc rijen der arbeiders weggegoocheld. En van de 129 arbei ders, die het blaadje, na alle onder wijzers enz. met hun meestal echt pro letarische inkomens uit de arbeiders klasse verwijderd te hebben, overhoudt, worden er dan maar twaalf als eigen lijke arbeiders gerekend. Dit zijn blijk baar de 6 rijkswerklieden en de 6 gemeentewerklieden. De 20 typografen, de 16 sigarenmakers, de timmerlieden, de metaalbewerkers, de dienstboden, de meubelmakers enz. worden gauw even arbeider-af gemaakt. Alles om te komen tot deze con clusie De sociaal-democratische arbei derspartij is geen arbeiders-partij. Niet de arbeiders, maar Studen ten, Dominee's en Advocaten voe ren in de partij het hoogste woord en misleiden onze arbeiders. En dat naar aanleiding van een afdee- lingsstatistiek, waarin geen enkele stu dent, geen enkele dominee, geen enkele advokaat voorkomt. Al heeft de Graafschapper enkele cijfers te zeer geforceerd, en is een beoordeeling van ééne enkele Afdeeling niet afdoende om er een allesomvat tend besluit op te nemen, toch beamen we hetDe Sociaal Dem. partij is geen arbeiderspartij hoewel onze gronden daarvoor anderen zijn dan van de Graafschapper. „LANDBOU W-ONDER WIJS" X. PROEFVELDEN. De heer Jfoppe te Somroeldijk had een tweetal proefvelden met Suikerbieten variëteiten, 't Eene veld lag in den polder Westplaat en het andere in het Oudeland. Beide bestonden uit zavelgrond, waarop, volgens 't officiëele verslag, 't woordje goed van toepassing was. Die in het Oudeland was eenigszins stijf. Als voorvrucht diende in de Westplaat tweemaal gemaaide roode klaver, terwijl in 't Ondeland de bieten vooraf gegaan waren door suikerbieten, geteeld op eene vijfjarige weide, 's jaars te voren met stalmest bemest. Beide proefvelden werden bemest met 400 KG. superphosphaat en 250 KG. chilisalpeter. 'tZaad kwam 6 Mei op 'tveld in de Westplaat. In het Oudeland zaaide men in 't laatst van April. Opkomst en groei hadden zeer regelmatig plaats. En heel den zomer door verliep de ontwikkeling van 't gewas hoogst regelmatig. Er kan dus een aardige vergelijking gemaakt worden. De be trekkelijke cijfers zijn in een tweetal tabelletjes bijeen gebracht. Daarin vindt de lezer ook opge geven de namen der variëteiten, welke door den heer Joppe met elkaar vergeleken zijn. PROEFVELD WESTPLAATPOLDER. Naam. Afkomst. Opbrengst per H.A. Suiker gehalte. Dippe W. R. Dippe W. R. Quedlinburg Fabr. Gorin- chem. 37228 kg. 40727 15,1 14.5 KI. Wanzleb. KI. Wanzleb. Fabr. Zevenb. (Lebret) Fabr. Gorin- ehem. 43384 42092 15,1 14,8 PROEFVELD OUDELAND. Naam. Afkomst. Opbrengst per H.A Suiker gehalte. Dippe W. R. KI. Wanzleb. Quedlinburg Fabr. Zevenb. 36112 kg. ",7 Eigen gewon nen zaad van KI. Wanzleb. (Lebret.) 40347 42857 16,5 16,9 "Wanneer we nu deze twee staatjes met elkaar vergeleken, merken we op, dat op beide voorko men Dippe W. R. van Quedlinburg en KI. Wanz- lebener uit de fabriek Zevenbergen (Lebret). Op de Westplaat gaven deze respectievelijk 3(220 KG. met 15,1 pCt. en 43384 KG. met 15,1 pCt. suiker, terwijl ze in 't Oudeland opbrachten 36112 KG. met 17,7 pCt. en 40347 KG. met 16,5 pCt. De suikeropbrengst was dus op de West plaat rond 5620 KG. en 6550 KG. per HA en in 't Oudeland 6390 KG. en 6657 KG. Aard van grond en voorvrucht hebben dus blijkbaar ook een grooten invloed op de suiker opbrengst. Waar Dippe W. R. op 'teene veld 5620 KG. gaf, leverde dezelfde variëteit (hoewel de bemes ting dezelfde was) op 't andere land ruim 700 KG. meer. Bij Klein Wanzlebener bedroeg 't verschil min der, maar toch ook nog 200 KG. Genoemde hoeveelheden zijn dus wel zóó groot, dat 't de moeite loont acht te geven op 't feit, dat hier te constateeren valt. M. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 978. Wanneer moet men de kettingegge ge bruiken 979. Is veldsla 't zelfde als molsla? Antwoorden en mededeelingen. 975. Melassekoeken gaarne gegeten door 't vee Zeer zeker. Ze bevatten veel melasse, ze zijn daardoor zoet. En dit is de ooizaak van 't feit, dat 't vee ze graag eet. 976. Voederbieten ook suiker? Zeer zeker. Soms zelf vrij veel. 7 h 8 percent komt vaak voor. 977. Wij zullen even voor den geachten vrager informeeren, wat 't laten onderzoeken aan het proefstation van lijnkoek op vetgehalte kost. We hopen hem a.s. week van antwoord te kunnen dienen. SSisinenlaml. Gouverneur Idenburg. Het Hollandsch is niet bepaald onbe rispelijk, maar de bedoeling toch een zeer vriendelijke, van het volgende stukje, dat we vonden in de »Nwe Surinaamsche Courants (redacteur de heer Libertador Ellis) van 29 Juli Z.E. de Gouverneur herdacht jl. Maandag zijn jaardag in huiselijken kring. Wij gelooven hiermede de tolk der be volking te zijn, den Landvoogd voor dien dag gelukwenschingen geheel uit het harte aan te bieden. De wijze van optreding van dezen Gouverneur, sedert hij het Bestuur der kolonie in handen heeft en die even krachtig is als van zijn voorganger, doch waarbij hij nog aan de richting van het bestuurslid een ethische koers weet te gaven en wel door zijn hooge zedelijke krachten, doet de bevolking hem bovenmate aanhangen. Z.E. stelt in alles belang en laat niemand, die zich tot hem wendt, ten minste als hij eenigszins kan onge troost heen gaan. Hoevelen zijn er al niet die reeds door den Landvoogd op de een of andere wijze geholpen zijn en van welke de linkerhand niet weet, wat de rechterhand doet! Van velen gaan ook dankzeggingen naar Boven tot zija Heil. Wat ons echter betreft, wij voegen de onze er bij, voor alles wat de Gouverneur doet der koloiiie tot bloei en welvaart, waartoe de hem ten dienste staande Intel lectualiteit en Moraliteit, gepaard met een verbazend goede wil, de waarborgen zijn, dat hij niets onbeproefds zal laten om dat schoone doel te bereiken. Hij leve in gezondheid en kracht om de zware bestuurstaak voorwaar niet licht te blijven volvoeren. ZUID-AMER1KA. De aardbeving te Valparaiso. Titans komen meer uitvoerige berichten omtrent de verwoestingen, door de aard beving te Valparaiso en omstreken gange- richt, berichten, die eenig denkbeeld geven van de uitgebreidheid der ramp. In liet centrum der stad is ongeveer een 5e deel der huizen ingestort. Alle kerken, op één na, liggen in puin, de hospitalen en de schouwburgen eveneens. Het aantal dooden overtreft de 2000. De eerste schok hield 4)V2 minuut aan, de tweede slechts 2 se conden. De schade wordt op f 120 millioen geraamd. De wijk Almendal is geheel ver woest en in de nabijheid der stad is van het dorp.Llai-Llai totaal niets overgebleven, de huizen zijn als 't ware in den grond verzonken of opgelost in een stofwolk, die zich urenver in den omtrek der stad verspreidde. De bevolk.ng van Valparaiso kampeert nog steeds op de pleinen en in het open veld buiten de stad en voortdurend ver trekken mensclien, die geen woonplaats meer kunnen vinden. Men berekent, dat 80.000 mensclien de geteisterde plaats zullen verlaten, met stoomschepen worden zij afgehaald. Nog steeds is er gebrek aan levensmiddelen. De staat van beleg wordt nog steeds gehandhaafd, maar toch keert langzamer hand het gewone leven terug. Woensdag werden er reeds hier en daar winkels heropend. De telegrafische en telefonische gemeenschap met Santiago is hersteld en ook de verkeersmiddelen hervatten gaan deweg den dienst, dank zij de krachtige maatregelen, die de overheid neemt. De ministers van. binnenlandsche zaken en nijverheid werken daartoe met de plaat selijke autoriteiten samen en de regeering heeft voor de eerste hulp een crediet van 4 millioen toegestaan. Alle kerkhoven zijn vernield en meu weet geen raad om de dooden te begraveu. De doodkisten staan opgestapeld eD in middels zoekt men ijverig naar lijken in de puinlioopen, om het gevaar van be smetting te ontkomen. De overlevenden zeggen, dat de schokken zoo hevig waren, dat men onmogelijk kon blijven slaan. De nacht van den ramp moet vreeselijk zijn geweest. De regen viel bij stroomen en alles werd door dikke duisternis om huld. Zoo vluchtten de menschen uit hun huizen, die achter hen instortten en zij durfden nergens beschutting zoeken, want slechts het open veld kon als veilig worden beschouwd. In het gelukkigste geval konden zij zich met dekens, zeilen en kleeden eenigszins tegen den regen beschermen, maar hun voeten zonken weg in den doorweekten grond. Ook het voortgaan in de duisternis was hoogst gevaarlijk, want op verscheidene plekken was de grond vaneen gescheurd en hadden zich diepe kuilen gevormd, die door den regen weldra vol water stonden. Daarentegen heeft men het aan den regen te danken, dat de branden, die gelijk met de aard beving ontstonden, weinig voortgang hebben gehad. Te Santiago moet men 3000 huizen afbreken, die door de aard beving zoozeer geleden hebben, dat zij gevaar opleverden. Nu en dan neemt men nog aardschokken waar. Het schijnt dat wij voor dit jaar nog niet aan het eind van de aardbevings rampen zijn. De seismograph van de univer siteit te Straatsburg heeft een aardbeving aangewezen op 3300 KM. afstands in de richting van den Caucasus. De metereoloog Wragge te Sydney voorspelt, dat er iri den loop van dit jaar nog een aardbeving zal plaats hebben ten Zuiden van den equator en waarschuwt voornamelijk Nieuw Zeeland, terwijl Zuid West Austrelië ongemoeid zal blijven. Te Triest zijn in het maritiem labora torium door de seismografische instru menten gedurende den loop van dit jaar reeds 105 aaadbevingen aangeteekend. Plaatselijk Nieuws, Somtnelfitiijk. Voor het opkomen onder de wapenen, is aan den milicien verlofganger A. Th. Bens eene geldelijke vergoeding toegekend van 60 cent per dag. De arbeider A. v. d. Waal is ver leden week Woensdag, door de hitte be vangen, uit het land naar huis moeten keeren, Op last van den geneesheer moet hij zich voorloopig te bed houden. Bij den molenaar Landheer ontstond gisteren in den molen een begin van brand. Gelukkig wist men, door het spoedig aan gevangen blusschingswerk, kwader te voor komen alleen eenig waschgoed, dat op een naburig bleekveld lag, werd door vonken beschadigd. MiddcBiarnis. De vorige week legde f 225#-

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1