I II 1 j UIT i T r ~i| li' it Kerkvoogdij was opgeleverd, werd dit voor het eerst in gebruik genomen. Na een treffende inleiding van onzen hooggeachten predikant Ds. Bruining, ruischten de lieflijke tonen van het instrument door ons prachtig kerkgebouw. Onder den indruk van het lieflijk ge luid, luisterde de schare, die in groote getale was opgekomen, zeer aandaehcig. Alles te samen stemde tot eerbied en dank baarheid. Dankbaar aan hen, die na de vreeselijke ramp, welke onze kerkelijke gemeente trof zooveel energie toonden, dat in betrekkelijk korten tijd we reeds mogen bogen op een kerkgebouw, dat de ge meente tot sieraad strekt. Door de plaatsing van het orgel, was het geheel echter nu eerst voltooid. Hulde hiervoor aan de kerkvoogdij. Twee jaar lang heeft de gemeente het genot gemist, een werkelijk goed orgel bij hunne samenkomsten te mogen hooren. Vandaar dan ook de opgetogenheid bij het hooren van de reine klanken van ons nieuw orgel. Met van het orgel iets te zeggen, zou ik kunnen volstaan, met den naam van den maker te noemen, want wie levert zulke orgels. Wie geeft zijn registers zulk een waar karakter wie is solider wat bouwmaterialen aangaat, waar vindt men zulk een afwerking Tot in de kleinste bijzonderheden bemerkt men den meesterhand. Daarom dan ook hulde aan den bouwmeester van ons schoon orgel. Natuurlijk zijn op dit instrument de laatste verbeteringen op het gebied van orgelbouwkunst toegepast en is het in tegenstelling van het vroegere orgel, dat van dezelfde firma was, geheel pneumatisch ingericht. De klavieren zijn besloten in een op zich zelf staanden speeltafel, welke op zeer artistieke wijze is afgewerkt. De dikwijls zeer moeilijk te hanteeren registers welke bij de mechanische orgels, steeds nog in gebruik zijn, zijn hier ver vangen door sierlijke toetsjes, welke in een oogwenk geruischloos geopend of gesloten kunnen worden. De dispositie is als volgt le Klavier. 2e of Bovenklavier. 1 Prestant. 8 v. i Viola di Gamba 8 v. 2 Bourdon 16 v. z Quintadeem 8 v. 3 Helfluit 8 v. 3 Holpijp 8 v. 4 Salicionaal 8 v. 4 Roerfluit 4 v. 5 Octaaf 4 v. 5 Gemshoorn 2 v. 6 Quint 3 v. 6 Basson Hobo 8v, 7 Octaaf 2 v. Pedaal. 8 Flüte dolee 4 v. Subbas 16 v. 9 Cornet 5 sterk. 10 Miatuur 2 3 4 st. 11 Trompet 8 v. Verder nog: Pedaalkoppeling aan ie en aan ze klavier en manuaalkoppeling. De kast waarin het geheele orgel besloten is, mede ontworpen door den heer Maar- schalkerweerd, is geheel in den stijl van het kerkgebouw uitgevoerd. M. M. J. VLETTER. Organist. Terwijl K. B. Vrijdagavond op het Hoofd bezig was om een balk af te hakken trof hem daarbij het ongeluk, dat een splinter in zijn oog terecht kwam, met het gevolg dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Zaterdagmorgen had T. H. het on geluk bij het haversnijden zich zoodanig aan de hand te verwonden, dat hij het werk moest staken en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. J. E. had Zaterdag het ongeluk bij den heer J. D. de G. voorover in den kelder te vallen, met het gevolg dat hij een belangrijke verwonding aan den neus bekwam, zoodat geneeskundige hulp nood zakelijk was. De opening der jacht op klein wild vermeld in art. 17 der wet van 13 Juni 1857 Stbl. No. 87, voor dit jaar in de Prov. Z. Holland is vastgesteld op Zaterdag 25 Augustus met zonsopgang, met uit zondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op Zaterdag 29 Sept. a.s. mede met zons opgang. Bij B. en W. is op 15 Augustus ingekomen een verzoekschrift van Jacob Laurens Nipius, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende localiteit zijnde de con certzaal van het perceel plaatselijk gemerkt wijk C No. 177, en gelegen aan den Visschersdijk. Binnen 2 weken na genoemden datum dezer bekendwording kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaar inbrengen bij B. en W. Stad aan 't Haringvliet Woensdag 15 dezer was het een pleiziertocht naar Oostvoorne waaraan ook een dertigtal kinderen der Openbare School deelnamen. Met muziek en zang en andere festiviteiten ging deze tocht naar wensch. Een ieder keerde voldaan huiswaarts. De 3 jarige zoon van J. v. d. G. viel Vrijdag in de kaai en werd door behulp van J. G. gered. Den Bommel. Raadsvergadering op Donderdag 23 Augustus 1906 voorm io1^ ure. Zaterdag op Zondagnacht werd bij G. Keuvelaar alhier eene ruit ingeslagen. Dader tot heden onbekend. De opening der jacht op klein wild is vastgesteld op Zaterdag 25 Aug. a.s. de korte jacht mag dagelijks en de lange jacht drie malen per week, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag. Oude Tonge. Door den heer J Over- dorp uit N. Tonge zijn Vrijdagmorgen de eerste 5 stuks vee op de markt gebracht. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is alhier uit de haven het laatste schip vlas vertrokken. De commissaris der Koningin in Zuid Holland heeft bij publicatie bekend gemaakt, dat de opening der jacht op kleinwild dit jaar is vastgesteld op Zaterdag 25 Augs. a.s. met zonsopgang, met uitzon dering van de jacht op fazanten en hazen waarvan de opening isvastgesteld op Zaterdag 29 Sept. a.s. mede met zonsopgang. Zie verder publicatie. - Tegen Donderdag 23 Augustus v. m. 10 ure is de Raad dezer Gemeente ter openbare vergadering bijeengeroepen Burg. en Weth. hebben bij publ. bekend gemaakt dat een afschrift van het aanv. kohier 1 van de Hoofd. Omslag dienst 1906 tot en met den 18 Jan. 1907 ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Dil'ksland. Zij die wenschen in te schrij ven naar de levering van petroleum en steenkolen ten dienste der gemeente, zij gemeld dat ook die inschrijving geldt voor het Algemeen Armhuis, loopende van 1 Sept. 1906 tot 1 Sept. 1907. Naar ons werd medegedeeld sloeg Maandagmorgen een paard bespannen voor een wielslede, dat naar men zegt, van eenen Brinkman te Stellendam toebehoorde) op hol, hetwelk tot staan gebracht werd door D. L. alhier. Aan de wielslede was nog al averij gekomen. Ilerkiiigeii. Vrijdag had het 2 jarig knaapje van den heer A. Zoeteman alhier het ongeluk zijn rechterarm te breken. Stellendam. Volgens publicatie be staat er tot Vrijdag den 14 Sept. as. gelegenheid tot inschrijving naar de levering der voor de gemeente benoodigde petroleum en steenkolen dienst 1906/7. Goedereede. Ondanks de uitnoodiging tot teekening door de ontwerpers van het verzoekschrift bij aanplakking aan 't plak bord en bij bekendmaking in enkele herber gen is het adres, gericht aan den Minister van Waterstaat tot het verkrijgen eener keersluis, dat van 13 tot 20 Aug. jl. ter teekening heeft gelegen, slechts door een 12-tal ingezetenen geteekend, t. w.A, van Schouwen, J. L. Bosschieter, T. Lodder Czn, C. A. Vogel, Veenhoven D. Breen, G. Joppe Czn., C. Lokker Jzn., S. I. van Nooten, F. de Gidts, F. den Eerzamen Fzn. en A. Kaashoek. Eigenaardig is het voorzeker, dat het adres geene onderteekening draagt van de besturen dezer gemeente en van de polders alhier, niettegenstaande deze in den aanvang van het adres genoemd zijn. Door de bemanning van de blazer schuit GO. ï8, bevaren door schipper L. Roos, is in het Goereesche Gat een anker opgepikt. De herhomst is tot heden onbekend. De jacht op klein wild zal in deze provincie worden geopend op Zaterdag 25 Aug. a.s., des morgens met zonsopgang. Bij het ruwe weder in den afgeloopen week hebben enkele der visschers, die ter zeevangst waren uitgezeild, nog al averij aan hunne netten beloopen. De vangst was zeer verschillend, terwijl de prijs, welke besteed werd, nog al bevredigend was. Uit 't pakhuis van den molenaar T. L., gelegen aan de zuidzijde der haven, zijn de vorige week bij schoonmaak eene groote menigte kalanders op de publieke straat terecht gekomen, die aan de aangrenzende bewoners veel last veroorzaken. Met carbol wordt getracht de diertjes te dooden. Bij het behulpzaam zijn aan de uitlading van het Zweedsche stoomschip >Orlando<t heeft de blazerschuit GO. 1, bevaren door schipper J. Troost, aan den voorsteven belangrijke averij bekomen. Ouddorp. Vrijdagnacht is bij M. West hoeve tijdens een hevig onweder, dat boven ons dorp woedde, de bliksem geslagen in een schuurtje waardoor nog brand werd veroorzaakt doch spoedig is gebluscht. Door de polder het West-Nieuweland« is ter zelfder nacht eene windhoos heen gekomen, welke in haar weg alle ten velde staande korenschoven heeft weggeslingerd, sommigen daarvan kon men vinden in het hooge geboomte. Dat het fietsrijden op de klompen nog niet zoo gewenscht is bewees J. V. nog deze week toen hij al rijdende in een moddersloot terecht kwam en onherkenbaar uit de sloot uaast zijn fiets naar huis moest gaan. Spijkeuisse. Na vrij langen tijd is wederom een proef genomen met de brandspuit Als altijd veel bekijk van oud en jong. Vooral voor de laatsten genot volle oogenblikken. De vreugde stijgt ten toppunt wanneer een ferme straal water »bij geval« in aanraking komt met jas of broek. Voor moeders evenwel minder plei- zierig. De proefneming liep tot genoegen van hoofdlieden en burgers goed af. Onze dorpsgenoote Mejuf. E. de Baan is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Hoogvliet. J.l. Zaterdag werd door een commisie van de R. T. M. proefgereden op de lijn SpijkenisseOostvoorne. Het geheel scheen zoo goed te voldoen dat onmiddellijk vele lijnwerkers zijn ontslagen. Bij gevolg zal de tram 1 September daarheen rijden. In verband met een en ander is alhier een stationchef benoemd. I IsigesD&Hïen Stukfcen. Buiten verantwoordelijkheid dor Redactie en Uitgever. Geachte Redactie In no. 1164 van uw blad wordt een artikel overgenomen uit de ant.-rev. „Graafschapper" onder den titel„De arbeiderspartij". Dit artikel werd geschreven naar aanleiding van een door de afdeeling Amsterdam IX gepubliceerd beroeps statistiek der leden dier afdeeling. Om aan te toonen, dat uit deze statistiek zou blijken, dat de 9. D. A. P. geen recht bad zich arbeiderspartij te noeinen, ontziet dit blad zich niet, deze lijst op brutale wijze te vervalschen. Want van de 38 kantoorbedienden, boekhou ders, reizigers en beambten, wordt eenvoudig 33 boekhouders gemaakt, omdat dit meestal de best betaalde betrekking onder deze catagorie van arbeiders is, terwijl op de lijst staan 1 apotheker, 1 «talhouder, 1 kunstschilder, maakt de „Graaf- «chapper" er van apothekers, stalhouders, kunst schilders en plaats de diamantbewerkers, die thans een beetje in goeden doen zijn, er ook maar buiten. Deze opzettelijke vervalsching wordt door dit blad gepleegd, alleen om te kunnen betoogen, dat de S. D. A. P. geen arbeiderspartij is. De aan het slot zoo geestige opmerking, dat de Studenten, Dominee's en Advocaten het hoogste woord voeren en te lezen S. D. O. P. inplaats van S. D. A. P. kan naar aanleiding van het bovenstaande op de juiste waarde worden geschat, wanneer men bedenkt dat op de leden lijst dier afdeeling geen enkele student, dominee of advocaat voorkomt. Dat dit artikel door U zonder de minste op- of aanmerking wordt overgenomen, wekt temeer verwondering daar „'t Volk" van 8 Augustus de „Graafschapper" reeds op deze vervalsching heeft gewezen, terwijl de „N. Pr. Gron. Ct.", die ook het artikel had overgenomen, hare fout herstelde door ook de tegenspraak van „Het Volk" te vermelden. Vertrouwende, dat door U hetzelfde zal wor den gedaan, bfljf ik, met dank voor de plaatsing, achtend, J. C. DE BONTE. Dirksland, 20 Aug. 1906. [De opmerking van den inzender is juist. >Het Volkd heeft eene tegenspraak ge leverd, die we, om wille der waarheid, reeds zouden opgenomen hebben, als toeval 't niet had tegengewerkt. Red.] VerBioopiiigeit. Op Woensdag, 22 Augustus 1906, des nam. 2 uur, ten verzoeke, en ten woonliuize v»n de Wed. P. Booij, aan den Oostdijk te Mid del harnis Meubiliare goederen, manufacturen, enz. Notaris VAN BUUBËN. Zaterdag 25 Augustus, 's avonds 6 uur Veiling en Afslag in ééne zitting van 1.35.30 hectare weiland aan den Zuidweg, in den Ouden Oostdijk onder Ouddorp, in het loge ment van Akershoek aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Dinsdag 28 Aug. 1906, 's avonds 7 uur Veiling van een Huis, Schuur, Erf en Weiland in den Magdalenapolder aan den Magdalena- dijk te Oude Tonge, kad, sectie B. nos. 43, 667, 668, groot 20 Aren, 80 Centiaren bij A. T. Waare en Zn. aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Op Dinsdag 4 Sept. 1906, 's avonds 7 uur Afslag van een Huis, Schuur, Erf en Weiand in den Magdalenapolder aan den Magdalena- dijk te Oude Tonge, kad. sectie B. nos. 43, 667, 668, groot 20 Aren, 80 Centiaren bij A. T. Waare en Zn. aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Gemengd Nieuws. Van het onweer. Te Gaanderen, gem. Ambt-Doetinchem, werd een schuur, staande bij de boerderij Elshof, door het hemelvuur getroffen en is een prooi der vlammen geworden. Men schrijft uit Winterswijk Woensdag sloeg te Raesfeld bij Borken (Duitschland) tijdens een zwaar onweer de bliksem in een huis, waar juist een gouden bruiloft werd gevierd. Een 60-tal gasten zaten aan tafel. Enkelen werden gewond. In een oogenblik stond het huis in lichte laaie; de gasten konden zich ternauwernood redden. Door het inslaan van den bliksem is de korenmolen van den heer E. te Eeek, gem. Pergh bij Doetinehem, totaal afgebrand. Vrijdagmorgen sloeg te Watergraafsmeer de bliksem in een woning, staande aan het eind van de Paul Krugerstraat, in eigendom toebehoorende aan A. de Man en bewoond door A. J. Pieterse. Het geheele dak werd vernield. De bewoners kwamen met den schrik er af. Vrijdag sloeg de bliksem in een schuur achter den Heerensingel te Weesp en brandde met een in de nabijheid staanden hooiberg geheel uit. De schuur behoorde toe aan den heer G. Portengen en was in huur aan den heer Fr. van Duijkeren, die ook eigenaar van het hooi was. Alles was verzekerd. Tusschen Spaarndam en Amsterdam zijn de telegraafpalen en lijnen op den dijk dooi den bliksem ernstig beschadigd. Te Sloterdijk is een paard door den bliksem gedood. Men seint uit Haarlem Vrijdagnacht half vier sloeg de bliksem in de villa //Bijou// in den Aerdenhout van den aannemer Van den Haage te Amsterdam, Wijl de gemeente Bloemendaal als eenig bluschmiddel daar slechts een maximum heeft brandde alles totaal uit. De villa was ver zekerd bij //De Nederlanden// voor f 20.000. Bij Spaarndam sloegen telegraafpalen stuk. Op den Wagenweg bij Haarlem werd een boom gespleten. Uit Tilburg meldt men Vrijdagmiddag is de schuur met den ge- heelen oogst van den landbouwer L. in de Berkdijk door het inslaan van den bliksem afgebrand. Vrijdagvoormiddag, te half tien ongeveer, sloeg de bliksem op de eleetrisehe geleiding van het Pharmaceuiisch Laboratorium, te Leiden, staande op Vreewijk, aldaar. De smeltstukken werden uiteengeslag; n, de telephoonverbinding met het zuivelstation ver broken en de telephoon en eleetrisehe schellen defect. Materieele schade werd overigens niet aan gebracht en de personen, die in het, labora torium aanwezig waren, geraakten ook met den schrik vrij. (L. D.) Donderdagavond is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Van der Looij te Strijp. Geheel het perceel met gansch den inboedel werd vernield. 14 koeien, 3 kalve ren, 1 paard en 3 varkens verbrandden mede. Niets kon worden gered. Het verbrande is slechts gedeeltelijk ver zekerd. Te Waddingsveen ontstond brand in het. winkelhuis van C. Toen. De vlammen sloegen naar het belendende woonhuis over, dat geheel in de asch werd gelegd. Het winkelhuis zelf, waar de brand was ontstaan, bleef gespaard en kreeg maar weinig schade. Vrijdagmorgen sloeg hij een hevig onweer de eliksem in de hoerenhuizinge in de Won- serweêren te Makkum, bewoond door F. Bakker. In een oogenblik stond de schuur met den geheelen voorraad hooi en boeren gereedschappen in lichtelaaie en kon men er alleen door den gunstigen wind in slagen bet woonhuis te behouden. Alles was ver zekerd. Vrijdi gmiddag is de bliksem eslugen in het telegraafkantoor te Schiedam. Het toe stel op de lijn naar Den Haag, werd zwaar beschadigd. Het bureaupersoneel kwam met den schrik vrij. Amsterdam krijgt eveneens de laatste dagen wel zijn deel van het onweer dat boven ons land woedt. Vrijdagavond tegen achten pakten zich weer de dikke, zwarte wolken boven de stad samen, bliksemflitsen doorkliefden het luchtruim en zware donderslagen volgden. Tot middernacht toa was het vuur bijna niet van den hemel, terwijl de regen bij stroomen viel. Schandelijk verzuim. Men schrijft uit Maastricht aan //Het Volk// Dinsdag liet een vrouw de jeneverflesch onder het bereik van haar 4-jarig zoontje, terwijl zij boodschappen ging doen. Toen zij terugkeerde lag het kind bewus teloos op den grond. Het had zooveel jenever gedronken, dat eenige uren later dood was. Eleetrisehe tram te Schiedam. De Schiedamsche Tramwegmaatscappij heeft aan B. en W. aldaar advies gevraagd over den aanleg eener eleetrisehe tram op de be staande lijn StationHoofdplein, het aan leggen van lijn 0 door de KerkstraatBeurs met doortrekking tot Vlaardingen, benevens het bouwen eener Centrale. Engelsche boeken over Holland. In het „Hbl." geeft C. v. S. uit Hilversum een uittreksel van een paar aardrijkskundige leer boeken in gebruik op een Engelsche H. B. 9. Hieruit blijkt op welke wijze de Engelsche jeugd een juist beeld van ons land wordt gegeven. „Holland is een land, dat grootendeels opge bouwd is uit modder door den Rijn van de Alpen aangevoerd. Een groot gedeelte in het Westen en het Noor den is tot eilanden verbrokkeld het grootste dier eilanden is Walcheren in het Zuiden (men sla een blik op de kaart) en Tessel in het Noorden. Het land wordt door dijken van graniet tegen de zee beschermd (van duinen schijnt men nooit gehoord te hebben). De Hollanders zijn nu bezig om de zuidelijke helft der Zuiderzee droog te maken) I De voornaamste rivieren zijnde Rijn, de Maas en de Schelde (I) 1570. Vreeselijke over strooming, waardoor 100.000 personen en duizen den dieren om het leven kwamen. Dag en nacht wordt er steeds streng wacht ge houden, ten einde ongelukken te voorkomen. (Ali er soms Hollanders zijn, die zich niet gerust ge voelden, behoeven zij niet langer bevreesd te zijn I) Bovenstaande zinsnede slaat op de dijken. Het eenige product uit het delfstoffenrijk, dat in Holland gevonden wordt is pottebakkersklei. Er zijn geen mijnen. Veel aardewerk wordt te Delft gemaakt. 9teden: Amsterdam, Rotterdam, den Haag (de hoofd stad, wat m. i. te verschuldigen is) is Utrecht, Arnhem Kamperduin en Luxemburg. 9ommige steden zijn zelfs lager gelegen dan de rivierbeddingen. Rotterdam: In het midden van iedere straat loopt een kanaal met hoornen langs de kanten (waarschijnlijk wordt Amsterdam bedoeld). De menschen worden geboren, leven en sterven, ja hebben zelfs hunne tuinen op (kanaal)schepen. Boerderijen met daken, als breed gerande hoeden over de oogen getrokken, staan op houten palen, als wilden zij zeggen „Wij zijn van plan droog te blijven, indien zulks mogelijk zij I" In plaats van groene lanen strekken „groene" kanalen zich uit van veld tot schuur en van schuur tot tuin. De boerderijen (bedoeld zijn de landerijen die polders genoemd worden, zfin slechts leegge pompte meren. (Hier komt men de waarheid gedeeltelijk nabij, voor sommige streken ten minste.) Er wordt weinig graan verbouwd. In sommige gevallen bindt men de schepen evenals paarden, vast aan de deurposten der woningen, en ontvangen zij dan hunne lading uit het bovenste raam. Moeders roepen hare kinderen toe niet te schom melen aan het tuinhek, uit vrees dat ze zullen verdrinken. Alle kleine steentjes en keitjes indien er ooit waren zjjn verdwenen. De Hollandsche kinderen kunnen er zelfs geen vinden om kringen te maken in vijver of plas, of om konijnen mee te gooien. Er zijn kanalen van allerlei afmetingen, van het Noord Holl. kanaal (wat een merkwaardigheid genoemd wordt) tot dezulken waar een jongen over kan springen. Ik vermoed, dat de schrijver onze weidesloten ook kanalen noemt. Trekschuiten (wateromnibussen) varen op dit soort van wegen heen en weer om reizigers te vervoeren. Zijn de schuiten niet te vol, dan maken de passagiers het zich zoo gemakkelijk mogelijk aan boord. De mannen rooken, de vrouwen breien of doen iets dergelijks, terwijl de kinderen op het kleine dek spelen. Op sommige plaatsen moeten de arme Hollan ders ver het land in gaan om zich van water (drinkwater) te voorzien. Soms kunnen zij na een regenbui het gevallen water bemachtigen, indien zij ten minste voorzien zijn van de middelen daartoe noodig. Doch in het algemeen zijn zij als de matro zen uit het bekende gedicht van Coleridge „The old Mariner", waar zij roepen „Water, water overal, doch geen droppel om te drinken." Over onze koloniën heb ik slechts het volgende gevonden De voornaamste eilanden zijn Sumatra, Java, Celebes en Borneo. Tusschen al dit schoons is een kaartje afge drukt, waar het IJ nog doorloopt tot de duinen, de IJsel van Doesburg tot Westervoort niet be staat, de Maas en Waal even voorbij Tiel zich vereenigen en dan heel genoegelijk als een rivier verder stroomen, terwijl het eiland van Dordrecht met wat daarop is, van den aardbodem schijnt verdwenen te zijn. Een slechte gewoonte. Dinsdagavond had te Drachten een ernstig ongeluk plaats. Iemand uit Franeker reed met de tram huiswaarts en had de onvoor zichtigheid zijn hoold buiten den waggon te steken terwijl de tram in volle vaart reed. Doordat er hoornen langs de trambaan staan, slingerde hij mat zijn hoofd tegen een boom, daarna door eene ruit van den waggon, viel toen uit bet rijtuig en rolde in een droge sloot. Daaruit in een vre selijken toestand opge nomen, werd hij in de woning Van den tol gaarder Van den Berg gebracht. Dr. G. H. Kaiser, in allerijl ontboden, onderzocht den patiënt en constateerde, hoe wel bet ongeval ernstig was, dat er geen oogenblikkelijk levensgevaar bestond. (L. Ct.) Van de verminking door electriciteit. Uit Zandvoort meldt men, dato 16 Aug. aan de //Tel.// Tot ons leedwezen kregen wij zooeven be richt, dat de jongen, wiens toestand wy Zaterdag nog als zeer bevredigend beschreven gisterenavond om 7 uur gel eel onverwachts gestorven is. De geneesheeren constat erden hersenvlies ontsteking vandaar deze diep treurige wending. Met de ouders, die naluurlijk vol hoop waren over het herstel an hun kind, ge voelen vrij diep medelijden. TeiegTaniineii. De aardbeving. SANTIAGO (Chili), 18 Aug., 7 u. 40 's avond». Alle gemeenschap is afgesneden. In veertig uren is uit Valparaiso geen telegram ontvangen, maar een renbode te paard meldt via Quillota dat men het aantal dooden op 500 schatte. Een groot deel van de stad staat in brand, er is gebrek aan water. De spoorweggemeensehap is door land verschuivingen afgesneden. Hier worden nog altijd lichte schokken gevoeld. (Later telegram). Men meldt dat er te Valparaiso 5000 dooden zijn. Hier (te Santiago) zijn 30 dooden en beloopt de schade 2 millioen peso's (1 peso nuevo is f0,90.) Markihericliien. Oude Tonge, 17 Aug. Granen. Tarwe per Hl. f 7.— a 7.40. Gerei per kilo 8 a 8oent. Rogge per Hl. f5.— a 5.25. Haver per kilo i7 a VL cent. Aardappels per Hl. f 1,60 a 1,75. Boter f0.70 per pond. Eieren 4 cent per stuk. Botterdam, 15 Aug. Groenten. Op de Groentenveiling aan de PersooM- dam der Tuinbouw-vereeniging „De Zuid-Hollandichc Eilanden" waren heden de prijzen als volgt Komkommers 1.25 a 1,30 per 100 stuks. II 0.50 a 0.72 Kroten 1.20 a 1.40 Sla 0.62 a 0.71 Savoye kool 5.a 7. Roode 3.a 3. Witte 3.a 3,50 Zuring 0.03 a 0.04 Augurken 0.20 a 0.27 Bloemkool 6.30 a 0. 2e soort 3.50 a 0.— Postelein 0.a 0.mand. Aardappelen 1.a 1.25 Peren 1.25 a 3. Appelen 1,25 a 2,— Princesseboonen 0.30 a 0,36 Snijboonen 0.51 a 0.55 Uien 1,65 a 1.70 50 kilo. Mt'tl. Rekening houdende met de gewone jaarlijk- sche stilte in zaken, was de vraag bevredigend. Ame rikanen blijven de attentie trekken terwijl ook in Duitsch meel een en ander omging. Fransohe soorten noteeren te hoog, terwijl de Belgen ook minder in tel zijn. Prijzen nagenoeg onveranderd. Hedenter beurz9 zeer kalm. Granen. (Binnenl.) Tarwe per 100 kg. f8.50 a 9,50 Puike partijtjes ook per 100 kilo 19.50. Haver per 100 kilo f7.75 a 8.25. Rogge per Hl. f 5,20 a 5,60. Blauwe Erwten per Hl. f 9,a 9,50. Witte Boonen per Hl. f a Bruine Boonen per Hl. f0.a Aardappelen. Brielsche Kralen f 2,80 a f3,Gel- dersche Kralen f 2,20 a 2,30. Zeeuwsohe Jammen f 2,a 2,30 do. Bonte f 2.a 2.30. Eigenheimers f 1.80 a 2,—. Tamelijk aanvoer, tamelijke vraag. Eieren. Zeeuwsche f3.90 a 4.10. Overmaasche f4.20 a 4.40 per 100 stuks. Vee. Aangevoerd0 Paarden, 150 vette Runderen, 263 vette- en graskalveren, 0 nuohtere Kalveren, 1580 Schapen en Lammeren en 454 Varkens. De prijzen zijnMelkkoeien le kwal. 76, 2» kwal. 68, 3e kwal. 52 cent. Ossen le kwal. 76, 2e kwal. 68, 3e kwal. 52 cent. Kalveren le kwal. 102, 2e kwal. 84, 3e kwal. 64 ot. Schapen le kwal. 80, 2e kwal. 72, 3e kwal. 50 ot. Varkens le kwal. 52, 2e kwal. 50, 3e kwal. 44 ot., lioht soort 42 a 41 cent. Alles per kilo. Over 't algemeen handel vlug. Runderen was de handel vlug en duur, vette kal veren waren gezooht, prima soort gingen ver boven notoering, varkens hooge prijzen en gingen vlug van de hand, er werden veel gekocht voor 't buitenland. Schepen giDgen in le kwaliteiten vlug weg met hoogs prijzen. Amsterdam, 20 Aug. Aardappelen. Andijker muizen f 1,80 a 2.20. West- landsche zand f 2,a 2,80, Westlandsche Klei man den f 1.a 1.90. Westlandsche Lossen 0.a 0, Noordwijber Zand f 1,50 a 2,50. Katwjjker Zand f 1,50 a 2,50. Aanvoer 13 ladingen. Vee. Aangevoerd 269 vette Koeien. Men noteert: le kwal. 70 a 74, 2e kwal. 64 a 68, 3e kwal. 56 a 60 oent per kilo. 195 Melk- en Kalfkoeien f130 a 260 per stuk. 55 nuchtere Kalveren f8 a 16 per stuk. 13 Schapen f22 a 28 per stuk. 5 Lammeren f 0 a per stuk. 613 vette Varkens, (Holl.) le kwal. 47 a 49 cent, 2e en 3e kwal. 45 a 46 cent; (Overz. en Geld.) le kwal. 47 a 49 ct., 2e en 8e kwal. 44 a 45 ct. per kilo Granen. Niet genoteerd. Edam, 18 Aug. Kaas. Alhier waren aangevoerd 44 wagens K»««, wegende te samen 9427 kilo. De hoogste prjjs wal f28.50 per 50 kilo. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 21 Aug. 1906. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 40 Paarden, 1 Veulens, 0 Ezels, 159 Magers Runderen, 489 Vette Runderen, 218 Vette Kolveren, 103 Nuchtere Kalveren, 370 Graskalveren, 0 Schapen of Lammeren, 0 Varkens, 251 Biggen, 2 Bokken of Geiten. PRIJZEN PER KILO. Koeien en Ossen, van f 0.26 tot t 0.40. Stieren 0.24 0.33. Kalveren 0.36 0.50. PRIJZEN PER STUK VAN MAGER VEE. Melkkoeien f 115 a 285 Kalfkoeien f 125 a 315 Stieren 85 a 140 Pinken 50 a 115 Graskalv. 35 a 85 Vaarzen 45 a 96 Paaiden 65 a 140 Biggen 8,50 a 1# F»k Nuchtere kalveren van 1' 15 tot f 23 Slacht 9,— 18.— Biggen per week Handel traag. Op de Botermarkt werd heden aangevoerd 66 vaten 43 '/ia 338 Stukken a Kg. Prijzenle kw. 55 2e kw 52 3e kw. 48 ct. Voor stukken werd besteed a Kg. 70 a 75 o. ROTTERDAMSCHE EIERVEILING. Op de Eierenveiling werden aangevoerd 14400 stuks eieren. Kippeneieren f 4.50 a 5.18 per 100 «tuks. Eendeneieren 0.a 0. Ganzeneieren a~ 0. Kalkoeneieren 8.a 0.— CU co «O co p 3 5 H is M S g kd z h-1 w w sz z go 00 gp* H 23 «1 o p4 C 4 1 -c 3 N u. O O u h 53 <o O 4> CU s V ÖC «f I 2 o O W

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 2