A.ntirevolu lion air i "Woensdag 22 Augustus 1906. dam, If HO TO BBA AF >Ë1. 2Ï8le Jaargang W. 1165. Orgaan W9®p de !Knidlio!land§ehe en Meenw^clie Ëilanden. IN HOC SIGN O VINCES assurantiën. EipstraaT 3n Avondbrillen. DAM, WOED rdam. r Koralen Logiën. 18. Alle siufchen voor «Se ttedacile l>e§tein«S, Adversentlën en verdere Adggaigalsfrra&ie grasps toe te aemlem aama tie^s tJiigevcr Bezuiniging op l>oiiogr. Onder poBitieSoeziehi iuferefeeia Wie maakt ontevre denen Uil «le Pers. Tssin- e« fLantlliouw. Buitenland. Officieel €»e«icelle. Plaatselijk I3Jieuw§, ■13 11 'oon li O. M95. ten, verzilveren irden. landbouwers, vee- pitaal, tegen lage dichte j aarlij ksehe solide hypotheken gelukken en Scharen- en Brillen magazijn. AIV DOOR1V. 4, nabij het Gr. Kerkpl >TTEHDA.tt. ETERS vanaf f4, koopst adres voor voorschrift van HH IrordenBrülenelectrisch geslepen scheermessen |5. 5VJ. BAMM, ÏE 21, mand-en Kinder- et Hang 7, leeds zijn voorzien ede partij leuren, rd in i, Doodgoed en oeïen. lijn per stuk ook nor. ste 1 site" Kütage. tïOQS Jacz. IIDDËbMltNll Solide artikelen. IT 1840. pitalen buitenl. beurzen; uiten van hypotheken en buitenl. Effecten ;eer billijke conditiën jratis verkrijgbaar rijn. pegging »3<'i% 3 °/o Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. Telefioon Intcrcotiim. So. 3. j Advertentie» 10 cent per regel en 3/2 maai. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. 2 Naar verluidt is Minister Staal erin geslaagd eenige bezuinigingen in te voeren op Oorlog. Enkele posten zijn verhoogd. Zoo wordt f750 000 voor aanmaak van geweren gevraagd, dat is een ton meer dan op de vorige be- grooting. De voornaamste bezuini gingen zijn er een van f 3.140,000 op f2.725,000 voor voedingskosten; van f2.790,000 op f2.570,000 op kleeding posten en van f975,000 op f 935,000 op den geneeskundigen dienst. Het ligt in de bedoeling van den Minister om den gehuwden onderofficieren een vergoe ding van 5 cent per dag te gaan geven voor broodonkosten. Daardoor komt dan te vervallen het verstrekken buiten de kazerne van de kommies- brooden. Daarvan zal 't gevolg zijn, dat het personeel in de bakkerijen vermindert, minder rneel, en opheffing van den broodrondbrengingsdienst. De bezuiniging op kleedingskosten zou een gevolg zijn van de invoering eener uniform tuniek en de bezuini ging op den geneeskundigen dienst een gevolg van de geleidelijke opheffing der hospitalen. Ook de plaatselijke kommandanten en militaire staven worden allengs afgeschaft. 't Is nog niet veelop een begroo ting van zoovele millioenen slechts 1 millioen te bezuinigenmaar wat inkrimpen kan, zonder onze weer baarheid daarmee te schaden, moet inkrimpen. Oorlog verslindt zeer veel en had men dan maar waar voor zijn geld, doch deskundigen beweren, dat 't er maar slap bijstaat. En dat is juist 't ellendige. Op brengen voor oorlog is niet erg, maar dan moet men ook klaar kunnen staan bij handhaving onzer Neutraliteit. We ontleenen deze uitdrukking aan de Nederlandsche Stemmen van 8 Augustus jl. Nadat het Blad geciteerd heeft, wat de Rotterdammer zegt over den optocht der Socialisten te Rotterdam op Zondag, waarbij verboden was muziek te maken, en die toch door de straten en over de pleinen heen klonk zelfs onder toezicht der politie Wij willen niet treden in een beoordeeling, of de burgemeester van Rotterdam terecht of ten on rechte den optocht heeft toegelaten. Maar 't komt ons onbegrijpelijk voor dat de politie niet, desnoods met geweld, heeft belet, dat het verbod om muziek te maken, werd overtreden. Waar heeft men dan in ,s he melsnaam politie voor, als die alleen overtredingen mag constateeren, doch niet tegengaan. Een dergelijke houding doet af breuk aan 't gezag der overheid en maakt kwaadgezinden overmoe dig. Wie weet, of een andermaal niet, onder politietoezicht, wordt ingebroken De Ned, Stemmen zal evenmin als wij gelooven. dat de politie een in brekersbende aan 't werk zal laten ouder haar oogluikende goedkeuring. Maar 't is toch een kras feit, dat de urgemeester van Rotterdam de mu ziek beslist verbiedt, en toch toelaat, dat de optocht van straat tot straat voortgaat onder muziekgeschal. t is juist gezegd, door de Stemmen Een dergelijke houding doet afbreuk aan 't gezag der overheid en maakt kwaadgezinden overmoedig'. 't Is en blijft een brutaal Socia listisch stukje. Is de burgemeester toch niet huiverig voor de Zweep van Troelstra Nog niet eens is de Landweerkwestie in de Kampen koudnog is er een naritsel over de slechte toestanden, over den onbenulligen arbeid der Land weermannen in de Kampen, over de miskenning van 't Gezag enz. of uit Naarden komt het bericht van een gezamenlijke dienstweigering van sol daten. En waarom Omdat 't brood niet was om te eten, zoo slechtEn omdat er van het betere, dat er voor in de plaats kwam, veel te weinig was. Zienu behooren we niet tot de Sentimenteelen, de overgevoeligen, die een soldaat eiken dag een omelet zouden willen geven's morgens een geklutst eitje, 's middags aardappelen met biefstuk en 's avonds een glas portwijn, In geen geval willen een soldaat opgekweekt hebben als een jonge juf frouw, integendeel wenschen we hem onder flinke discipline en voor stevige mannenkost. Maar laat 't dan ook mannenkost wezen en geen oneetbare waren. En 't is niet de eerste maal, dat over liet eten geklaagd wordt. Wie maakt ontevredenen De autoriteiten zijn hier, volgens de berichten, de schuld. En 't is dringend noodig, om wille van den geest onder de militairen, terwilie van ons geheele leger, dat de klachten ernstig onderzocht worden. Duimschroeven. We schijnen de periode der duimschroe ven te zijn ingetreden. Het invoerrecht op sucade, gember en dergelijke is door het jongste beruchte koninklijk besluit verzesvoudigd. En mag men een vrijzinnig blad geloo ven, dan is op de staatsbegrooting dit jaar de opbrengst der directe belasting een millioen hooger geraamd dan op de vorige. Ook bij de indirecte belastingen schijnt de bekende duim-schroef-taktiek van mi nister Sprenger v. Eijk door minister De Meester te worden nagevolgd. Nu, ontduikingen kunnen niet genoeg worden opgespoord. Reeds veel te diep drong het kwaad door dat de eerlijke voor den oneerlijken betalen moet. Maar de ervaring leert, dat ook de eerlijke bij de toepassing der duimschroeven- verordening het kind van de rekening wordt met name bij de bedrijfsbelasting bleek dit herhaaldelijk. Daarin betaalt menigeen te veel, en stellig boven zijn vermogen. Waar nog bij komt, dat dit kabinet ons nog de opcenten heeft bezorgd, oftewel opgelegd. Altegaar gevolg van de misleidingen, waaraan men zich ten vorige jaren bij de Kamerverkiezingen te buiten ging Gelukkig, dat men 't gaat inzien. (»Zeeuw«). BEMESTING GRASLAND. (Antwoord op vraag 969.) De steller van vraag 969 wil graag ons oordeel hooren over 't bemesten van weiland, dat eens per jaar gehooid en daarna met rundvee geweid wordt en waarop hij dan uitsluitend superphos- phaat en chilisalpeter zou willen bezigen. Ons dunkt, dat hy waarschijnlijk de eerste jaren wel succes zal hebben. Maar toch moet hij niet uit het oog verliezen, dal er met elke hooioogst ook een aardig beetje kali uit z'n wei land wordt gehaald. En dus zal vrij waavschijn- lyk wat kalimest b.v. kaïniet niet mogen achter wege blijven. Hij neme daarmee zelf de proef maar. De helft van 't land (een kleiner stuk is ook al goed) geeft hij in 't najaar kaïniet, berekend tegen 1000 KG. per H.A. En verder krijgt 't geheel 6 baaltjes super. (600 KG.) op een bunder. Dit wordt gegeven vroeg in 't voorjaar b.v. Januari of Februari en eindelijk in April, als 't gras begint te groeien, één baaltje chili. In plaats van superphosphaat kan Thomasslak- kennieel ook heel goed dienst doen. Doch dit wordt liefst ook in het najaar uitgestrooid. Voorts is kalk mede aanbevelenswaardig voor een weiof de kalkrijke schuimaarde, een afval produkt van de suikerfabrieken. Wij maken van dit een en ander melding, wijl door den vrager licht gedacht kon worden, dat een bemesting van 1000 KG. kaïniet plm. 600 KG. superphosphaat plm. 100 KG. chili, jaar in, jaar uit, wat duur komt. Wij zijn dit met hem eens en geven dus in overweging goede nota te nemen, van wat indertijd door den heer Mansholt (des tijds landbouwleeraar in Zuid-Holland, thans in Groningen) als de meest doelmatige bemesting van klei-achtig veen wordt opgegeven. Genoemde deskundige zegt le jaar, in den herfst 2000 KG. meelkalk plm. 1000 KG. Thomasslakkenmeel en in 't voorjaar 100 KG. chilisalpeter; 2e jaar, in de herfst 1000 KG. Thomasslakken meel plm. 600 ICG. kaïniet en in 't voorjaar 100 KG. chilisalpeter 3e jaar zal kunnen worden volstaan met 600 KG thomasphosphaat. In latere jaren kon misschien ook thomaspho- phaat eenige keeren bespaard worden. Voor 't land, dat door den vrager wordt be doeld, zou wellicht kaïniet in latere jaren ook een enkele maal achterwege kunnen blijven. Wij vermoeden nl. dat z'n land ir.eer kleiachtig is. Uoch een definitief antwoord op de vraag: „wat is 't beste?" is alleen mogelijk na proefneming. Van super, met chili verwacht ik-veel succes. Doch of dit tweetal een aantal jaren achterten de wei in vruchtbaren staat zal houden geloof ik niet. Dan zal er wel kaïuiet, chloorkali, patent kali (een kalihoudende mest dus) bij moeten en wellicht ook kalk. M. NATIONALE EN INTERNATIONALE TENTOONSTELLING. Het derde internationale zuivelcongres zal in 1907 worden gehouden te 's Gravenhage. Gelijk tijdig zal eene nationale en internationale ten toonstelling plaats hebben. Reeds thans wordt hiervan door 't Hooldbe- stuur der Ilollandsehe Maatschappij van Land bouw kennis gegeven. Gaarne helpen we 't Hoofdbestuur een handje mee om mee te deelen, dat de bedoelde tentoon stelling zal omvatten de volgende rubrieken Rundvee; zuivel; paarden; klein vee (varkens schapen en geiten)pluimvee eu tamme konijnen bijenteelt; landbouwproductenheideontginning, boschcultuur, grondverbetering en zoetwater- visscherijStaatszorg voor den landbouw; nieuwste vindingen op het gebied der laudbouw- werktuigkunde en hoefbeslag. Een ieder neme hiervan niet alleen nota, doch denke er reeds nu over na, of 't hem niet mo gelijk is, iets bij te dragen tot 't welslagen dezer veelbelovende tentoonstelling. M. fiaa^baali. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen ïijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 975. Worden melasiekoeken gaarne door 't vee gegeten? 976. Bevatten voederbieten ook suiker? 977. Wat kost 't laten onderzoeken aan 't rijksproefstation van lijnkoek op vetgehalte Antwoorden en mededeelingen. 972. Frambozenstruiken nu of latei- afsnijden Laat ze nu maar groeien en snijd ze later in. 973. Kaïuiet nawerken Zeker, dat komt wel meer voor, dat deze meststof juist later zich mooi doet voelen, 'k Zag het verleden voorjaar (1905) aan een wei, die men er in den herfst van 1903 mee bezaaide. In 1904 merkte men er weinig van. In 1905 veel. 974. Wat men met sluitkool bedoelt? Dat is kool, die zich sluit, dus roode, witte of savoye. RUSLAND. Woensdagavond hebben soldaten weer eens beestachtig huisgehouden in de Jodenwijken te Warschauterwijl er ook in andoie sleden van Polen onlusten plaats grepen. De „Voss. Ztg." verneemt omtrent de moordpartij in Warschau De militairen doodden tal van voor bijgangers. Vele straten werden voor het verkeer gesloten en de huizen doorzocht. Te Wlociawck werden vijf politieagenten gedood. Te Rodam werd een bom in het politiebureau geworpen. Hier viel een doode, terwijl velen werden gewond. Te Plock werden zeven politieambten gedood. De soldateu vuurden op het volk. Ook hier vielen dooden en gewonden. Tal van inhechtenisnemingen hadden plaats. Een ander telegram uit Warschau meldt dat daar Woensdag niet minder dan 240 menachen vierden gedood of zwaar gewond. Onder deze zijn ongeveer 40 politiebeambten. Omtrent de aanleiding tot de onlusten te Warschau wordt nog geschreven,dat de revolutionairen Woensdag uit woede over de gevangenneming van 140 fa- bi ieksarbeiders, op versonülende plaatsen in de stad aanvallen deden op de politie 'en de militaiie patiouilles. De reeks van aanvallen werd begon nen door een jongen man, die in da voor stad Praga een soldaat en een politiebe ambte doodschoot eu daarop in een winkel vluchtte. Een der soldaten, die hem vervolgde loste in den winkel een schot, waardoor hij de winkelierster- doodde. In de Solnascraat werd een agent gedood, in de Maarschaikstraat vielen drie politiebeambten en twee soldaten, en zoo ging het Voort een lange lijst van slachtoffers. Natuurlijk bleven de troepen het antwoord niet schuldig en op verschillende plaatsen vuurden zij maar in den blinde op de menigte los. Reuter seint nader dat er Woensdag bij de vreeselijke moordpartij 226 men- schen gedood ot gewond zijn. Den ge- heelen avond duurde het schieten in verschillende wijken voort. Woensdag- en Donderdagochtend heb ben de soldaten in de Kelodnastraai 1 persoon gedood en 5 gekwest. Een bende revolutionairen bestormde een slijterij. Een bediende werd gedood en twee andere gekwetst. Het geld werd gestolen, maar een patrouille voetvolk, die de schoten gehoord had, kwam aan gesneld en omsingelde hei huis. De revolutionairen gingen na-ar boven, van waar zij op de gewapende uacht schoteu. Zij werden ten sioue gevangen geno men. De gouverneur-generaal heeft bevolen dat om 10 uur s avonds de koffiehuizen en schouwburgen gesloten zullen worden. Na dit uur mag men niet uieer door de volkswijken loopen. In de Oholdonastraat heeft een jonge leeglooper een donderbus geworpen onder een aantal bedevaartgangers die terug keerden van het miraculeuze beeld van Maria te Rokitna nabij Warschau. Twee bedevaartgangers werden gekwetst. Eeu patrouille infanterie kwam toegesneld. Zij begon op haar beurt te schieten 8 personen werden gevaarlijk eu 20 licht gekwetst. Uit Jalta wordt gemeldt, dat de com missaris van politie daar een samen spanning, met het doel om een aantal viila's te plunderen, had ontdekt. Hij vroeg daarop troepen aan. Voor zij kwa men, gingen de commissaris met een ambtenaar twee verdachte mannen na. De commissaris schoot een hunner neer. De andere haalde toen een bom uit zijn zak en stak de font met zijn cigaret aan. Hij zette het op een loopen, maar slibberde en de bom ontplofte, hem doo- delijke wouden toebrengende. Zijn iaatsie wooiden, voor hij den geeBt gaf, waren U ziet dat wij weten te sterven De aanhoudingen te Kroonstad duren voort. Vele kazernes zijn in gevangenis sen herschapen. Te Krasaoje is een bommenmagazijn ontdekt. Talrijke studenten zitten in de gevangenis. JACHT; De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Ged. Staten dier provincie, van den C Aug. 1906, no. 55; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit le. de opening der jacht op klein wild, ver meld in ait. 17 der wet van 13 Juni 1857 Staatsblad 87), voor dit jaar in de prov. Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag 25 Aug. a.s. met zonsopgang met uitzondering van de jacht op fazanten en bazen, waarvan de opening is vastgesteld op Zaterdag 29 Sept. a.s., mede met zonsopgang 2e. van dio opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett, e, der aangehaalde wet; 3e. de korte jacht dadelijks en de lange jacht slecht driemalen 's weeks, en wel Woensdags "Vrijdags en Zaterdags mag worden uitge oefend. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Prov. blad en in de Nederl. Staatscour. worden geplaats. 's-Gravenhage, 13 Aug. 1906. Dc- Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. SomnielsdijkT Jl Zondag werd bet vergaderlokaal te Middelharnis als evange lisatielokaal ingewijd door Ds. Rappart van Berg-Ambacht naar aanleiding van Psalm 121 i en 2. Het gebouw ziet er van binnen aantrek kelijk uit. Uit een flink voorportaal gaat men èn rechts èn links naar binnen. De banken zitten gemakkelijk, staan flink wijd uit elkaar, en zien er eenvoudig, doch zeer net afgewerkt uit. Het geheele inwendige is eenvoudig, doch lijkt alles zeer doelmatig. Een klein orgeltje begeleid de zang, dat echter veel te zwak is, doch alles niet in eens langzaam aan groeien de verbe teringen. Het lokaal was Zondag te klein om de schare te bevatten, en geen wonder, een prediker als Ds. Rappart hoort men niet alle dag. Wie weet, hoe dichtbij de tijd is, dat door de actie van de vrijmaking der kerken ook wij, die niet tot de Hervormde Kerk behooren, één van ziel en één in belijdenis, met één doop, één geloot, één liefde saam zullen vergaderen om beurten in de Geref, Kerk èn in 't vergaderlokaal. De Heère geve, dat we een zijn of worden om in 's Heeren kracht te strijden tegen alle macht, die het op den ondergang van Christuskerk hebben gemunt. Trouwens de tijd rijpt. In de laatste dagen komen in deze gemeente vele gevallen van vlekziekte bij de varkens voor. Een drietal varkens hieraan lijdende werden dood in het hok gevonden en moesten, daar ze voor de consumptie niet meer bruikbaar waren, begraven worden. Aan den heer P Kastelein alhier-, is door den heer Commissaris der Koningin een rijbewijs afgegeven om te mogen rijden met een stoomfiets. Vrijdagavond ontlastte zich boven ons dorp een hevig onweder. Door den dreun van een zwaren slag voorafgegaan door het hemelvuur, vielen hier en daar van de gebouwen op den Oostdijk vuil en puin naar beneden, waardoor de timmerman M, Palingdood aan een zijner oogen werd verwond, zoodat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Bij H. Visser werd met kracht het plaatje uit den schoorsteen in het vertrek geworpen zoodat het roet door de geheele kamer stoof. Middelharnis.* 19 Augustus 11. was voor het kerkbestuur en leden der Herv. gem. alhier een gewichtige dag. Nadat op Maandagavond daarvoor het nieuwe kerkorgel door de firma Maarschal- kerweerd Zoon te Utrecht aan de i rSfl

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1