Zaterdag 18 Augustus 1906. 21slc Jaargang N°. 1164. voor de Zuidhollandsche en Keeuw§che Eilanden. BIJVOEGSEL. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. o M M m ËJ m SJ a 43!e stukken voor «te ttedactïe bestemd, Advertentiën eu verdere Administratie franco toe te zenden aan den ITItgrever. Staken in SoiaisiielscSijR. OP OË1V IlliüJBi. DU sie Pers. m- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzouderlijhe nummers 5 Cent. üïTGEYEic Telefoon Intercomm. Bi 0. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal« Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een Het is nog niet zoo lang geleden, dat in Melissant het volgende papier werd aangeplakt aan de arbeiders Aan de arbeiders van Melissant 1 Juli a.s. is het weer tijd dat u je zeiven 's morgens 4 uur naar uw werk zal moeten begeven. Vele jaren is onder u daar over gebromd en gesakkerd, dat die tijd veel te vroeg was. Vele uwer roepen nuwij zullen nu geen 4 uur meer gaan. Heel goed. Maar dat moet u allen doen, niet te veel er over spreken, maar stil den gewonen tijd blijven gaan. Zullen onder u vniet-durver se. zijn Wij hopen van neen. Wees allen eensgezind, steunt elkander in woord en daad, wees mannen van stavast. Kunnen de boeren het u kwalijk nemen Neen, de meeste uwer werk gevers zullen dadelijk moeten erken nen dat van vieren tot zessen te werken geen dag is welke naar werktijd beloond wordt. Wil er niet meer over mopperen, niet zuchten, maar sluit u allen aan. Wees eens gezind. Werk allen eendrachtig sa men en het 4 uur weg zal er af gaan. Laat nu niet langer over uw mopperen lachen, toont eens man nen te zijn en gaat niet voor half vijf van den hoek. Eenigc Arbeiders. Het is nog korter geleden, dat in Stad bij den arbeid in de witte juin door de arbeiders van Oude Tonge en anderen, die daar bezig waren een loonbeweging werd op touw gezet, die gelukte, maar anders door staking zou gevolgd zijn. En nog van allerjongsten datum is de staking van 24 uren te Sommelsdijk, die totaal mislukt is Er is dus, dit mag getuigd, onder de arbeiders een actie, om tot betere toestanden te komen Och neen af dat gedoe op die wijze heeft in 't minst geen blijvenden invloed. Zeker, het heelt een oogenblikkelijken invloed, maar van blijvende waarde is zoo'n staking of gemor niet. Zoodra zoo'n staking achter den rug is, of zooals in Melissant, zoodra de arbeiders hun zin gekregen hebben, gaan de boeren de handen in een slaan, gaan ze op middelen zinnen om in de toekomst tegen mogelijken overval gewaarborgd te zijn. En dat is nu juist de kanker, die aan de arbeidersbe weging knaagt. Zoo'n plotselinge sta king is anarchistischdie lui houden van zulke plotselinge stakingen, en denken bij eene kleine overwinning, dat ze^ al heel wat bereikt hebben maar 't is net andersomwant de patroons krijgen die lui in de gaten en wee ze, want als ze er maar even tjes van buiten kunnen, gaan zulke stakers oogenblikkelijk de laan uit en krijgen nooit meer één slag werk. Neendan doet men het in Stel lendam beterDaar richt men op een arbeidersvereniging en dat is de eenige, goede weg. Zoo'n Bond kan Januari reeds vergaderen om met r.nJ°oeren te overleggen, hoe de loo- ■.mn- kMi w®rktijden zullen zijn in de schillende tijden vóór Pinksteren, met 1 wieden en't snijden; de mannen krijgen, wat de vrou wen, wat de kinderen enz. enz. En zoo, op dat contract gaat men den arbeid tegemoet en verricht men dien. Zoo hoeft er nooit staking uit. te breken, tenzij er zonder medeweten van de betrokkenen van 't contract wordt af geweken. En dien weg moet het over heel Flakkee op. Den weg van orga nisatie der arbeiders, die overleggen met hun boeren, vóór dat de werktijd in April of Mei aanbreekt. Trust* heeft het verloren, tenminste voor wat de zachte zeep aangaat. De zeepfabrikanten uit Nederland hebben hun plan moeten opgeven, om volkomen naar eigen willekeur den prijs der zeep en dus ook hun eigen winst te bepalen. De Nederlandsche Grossiersbond is ge bleken in staat te zijn, den fabrikanten het hoofd te bieden. Maar dat dient erbij gezegd niet dan doordat ze van een dier fabrikanten zelf grooten steun had gekregen. De concurrenten noemen als zoodanig den heer Chr. PleiDiet, eigenaar van de bekende zeepfabriek i>De Duikt, aan den Dolderschen Weg, tusschen Utrecht en Amersfoort. Als ik me wel herinner, stond de fabriek van dezen heer voorheen in laatstgenoemde stad en brandde ze daar af. Daar het gemeentebestuur, naar men zegt, ik kan 't niet beoordeelen wat tyranisch tegen hem wilde optreden en de heer Pleiniet daarvan niet gediend was, bouwde hij zijn fabriek aan den Dolderschen Weg op, aan 't uiterste puntje van de gemeente Zeist, waardoor Amersfoort natuurlijk de voordeelen van zijn industrie miste. Indien dit zoo is, kan ik wel begrijpen, dat genoemde heer op zijn beurt niet wilde meedoen aan het tyranniseeren van alle Nederlandsche zachtezeep-verbruikers. Maar hij deed meer. Hij nam maat regelen, om binnen weinige maanden te kunnen fabriceeren drie vierden van al de zachte zeep, die in Nederland gebruikt wordt. Door zijn kordaat optreden zonk den zeepfabrikanten de grond onder de voeten weg en zagen ze zich genoodzaakt toe te geven. Waar ik me over verheug. Ik houd niet van 2.Trust.* Ik vind ze een leelijke uitwas van het kapitalisme. Tyrannie is altijd leelijk. Of men tyran- niseert met het woord, of met het zwaard of met het geld 't is misbruik maken van zijn macht. Het geld of in 't algemeen het kapitaal is in onze dagen vaak het hoogste, waar naar de mensch jaagt. En voor wie, als ik, geen kapitaal bezit, is 't altijd moeilijk, daar iets van te zeggen. Zoo licht wordt u toegevoegd De druiven zijn zuur. Laat ik volkomen eerlijk zijn en tevens spreken in den naam van zoovele duizenden, die in mijn geval verkeerenMocht ooit, door welke bestiering des Heeren, een grooter of kleiner kapitaal mij in den schoot vallen, ik zal het niet weigeren, maar trachten, er een Hem verheerlijkend gebruik van te maken. Na deze gulle erkentenis kan ik verder gaan en zeggen, dat in onze dagen, geen erger afgoderij wordt gepleegd, gelijk de Catechismus dit woord verklaart, dan juist met het kapitaal. Dezer dagen las ik, dat het hoogste levensdoel van den kleinen man in Frankrijk is, zóóveel geld bijeen te brengen, dat hij zich een huisken met een lap grond koopen kan en zuinigjes rentenierend zijn einde kan halen. Hoogste levensdoel Is het toch eigenlijk niet om van te huiveren, als ge 't leest Wat staat dan de calvinist, ik bedoel den echtenniet den imitatie cavinistniet oneindig hooger, wiens doel, wiens leven vreugde, wiens zaligheid het is, den Raad zijns Gods over hem uit te dienen hier op aarde Een goed calvinist zal dan ook niet gauw gaan rentenieren Ja, als de krachten minder worden en God zelf, om zoo te zeggen de kruk der machine stilhoudt, dan berust hij daarin en, is hem een onbezorgde oude dag gewaarborgd, dan geniet hij die goede gave zijns Gods met dankzegging. Maar zoolang hem de krachten gelaten worden, werkt hij. In de kracht zijns levens gaan rentenieren, daar houdt hij niet van. Om echter op het kapitaal terug te komen. Wat heeft een kapitalist niet een groote verantwoordelijkheidEn wat moet daardoor met name een geloovig kapitalist zich bij tijden en oogenblikken niet gedrukt voelen Hij kan met zijn kapitaal zooveel goed doen en zooveel kwaad j-Och, waren alle menschen wijs,« zucht het bekende rijmpje. Ik zeg zoo weieensOch waren alle kapitalisten wijs 1 of dan »deez' aard'« een paradijs zijn zou, waag ik te betwijfelen, maar ze zou er stellig heel wat beter aan toe zijn, dan tegenwooidig. Als de kapitalisten in Nederland wijs waren, dan brachten ze eerst van hun overvloed een millioen bijeen »voor christe lijke belangen. Een millioen, waarvan ze geen rente vragen en dat er in den goeden zin des woords aan mag worden gewaagd. Als ik daar dan administrateur van werd, dan besteedde ik de helft daarvan aau rentelooze voorschotten voor op te richten christelijke scholen en voor ODze christelijke pers. Ik hielp dan enkele flinke kweekscholen oprichten, voldoende aan de strengste eischen des tijds en ik hielp tal van arme gemeenten aan een school. Ver scheidene goede, christelijke bladen 'hielp ik flink vooruit. En de andere heltt besteedde ik aan landontginning, om dan flinke, joDge krach ten, die anders naar Amerika zouden gaan ot naar de groote steden afzakken, aan een boerderij te helpen, waar ze ten slotte door noeste vlijt eigenaar van konden worden. Ik zou met dat millioen wel raad weten Dezer dagen las ik, hoe tijdens de laatste helft van den 8o-jarigen oorlog in Noord- Holland alleen dertigduizend bunder land werd aangewonnen door het droogmaken van meren. Dertigduizend bunder vruchtbaar land Dat was het werk van de kapitalisten uit de steden. Die deden dat nu wel niet met een filan tropisch doel, maar 't gevolg was dan toch, dat onze toenmalige overbevolking een plaats vond. Door de groote volksverhuizing uit Zuid- naar Noord-Nederland (waar de jongste aflevering van Ons Tijdschiift treffende cijfers mededeelt) wisten we met al die menschen zoo opeens geen raad en daarom was die landaanwinning een groote uitkomst. Zie zoo kan het kapitaal ten zegen zijn. Dat is wat anders dan door een Trust de zuigpomp te laten werken en de centen en dubbeltjes van den kleinen man op te zuigen. En als ik dan bedenk, hoe nog onge veer één vijfde van ons vaderland woeste grond« ishoe dank zij de gave Gods, die wij wetenschap noemen, de ontginning dier gronden veel meer belooft,- dan voor heen dan kijk ik telkens in de bladen, of ik nog niet aangekondigd zie een z-handboek voor kapitalisten. Dat zou nut kunnen doen UITKIJK. Invloed. Wanneer er gewerkt wordt, met name door middel van huisbezoekdan is het altijd mogelijk een zeker deel der »midden- stof« op uw blad te laten abonneeren. 't Moet hun smakelijk worden gemaakt. Er moet een beroep gedaan op de christe lijke beginselen, die ze nog eeren. Ze moeten met anderen vereenigd worden, om samen te lezen, want veel mag 't hun niet kosten Maar bij ernstige arbeid valt de oogst méé, Anderen zijn er, óók swaggelmutsen«, maar toch nog vatbaar voor een rukje naar de goede richting, die nog weieens wat van u lezen willen, maar 't moet hun geen geld kosten. Hier is arbeid voor onze kiesver- eenigingen propagandaclubs. Niet om bij een verkiezing in den wilde en den blinde met kranten rond te gooien, Maar om een zeker aantal exemplaren van het blad, dat hun beginselen verbreidt, voor hun rekening te nemen en die zoo te verspreiden, dat een zoo groot mogelijk aantal niet geest verwanten ze geregeld onder de oogen krijgt. Zóó komt ge met beginselen in familiën, gezelschappen en kringen, waar ge persoon lijk slechts zelden toegang vindt. Terwijl de invked van het geschreven woord weer veel verder gaat, dan tot hen die het lezen. Zij toch hebben weer contact met zoovele anderen, in wier levenskring ge zoo 't woord uwer beginselen meespreekt. Zie men klaagt over die >middenstof« en zou ze zoo weieens door elkaar willen rammelen. Verkeerde methode Een reizi ger, die orders plaatsen wil, moet zich nooit laten afschrikken of zich humeurig toonen altijd weer moet hij met zijn koop waar voor de afnemere verschijnen, net zoolang, tot hij ze krijgt. Zóó moet men ook in de politiek tot de middenstof gaan. En dan kunt ge uw waren niet beter aanbieden dan in den vorm eener politieke courant. De invloed der Pers echter gaat nog verder. Al zou ze hier of daar slechts in enkele honderden exemplaren uitgaan, dan toch spreekt ze haar woord mee op de markt des levens. We leven in een tijd, dat de menschen steeds meer gaan deelnemen aan de »publieke zaak«. 't Is bij ons nog wel geen Engeland of Amerika, maar toch, vergeleken bij een kwarteeuw terug, is ons volk in politieken zin ongelooflijk vooruit gegaan. Op de fabriek en in de werkplaats, op straat en plein, in den vriendenkring en aan den familiedisch telkens worden zaken besproken, die met de politiek in verband staan. Door uw blad spreekt ge als partij uw woord mee. Uw lezers, elk in hun kring en in hun taal hebben op het aanvallend woord een wederwoord. Zij staan niet weerloos, als de meeningen bot sen en een woordenstrijd ontbrandt. En waar ze de wapenen kennen, daar oefent hun blad ze in het dagelijksch gebruik. De vraag kan rijzen, of niet langs ande ren weg hetzelfde doel te bereiken is. B.v. door het regelmatig verspreiden van vlugschriften, politieke tractaatjes e d, g. Zeker dat helpt iets. Maar 't is een gebrekkig middel. Een »blaadje«, ook al bevat het maar vier bladzijden politiek, is voor velen werkelijk te zwaar. Ze ontvan gen het en geven het zóó aan de kleine kinderen, die nu eenmaal alles van hun gading vinden. Een »krant« is veel huise lijker, prettiger. Een vlugschrift is een vreemde; de krant is eeri goede kennis, 'n gewilde tafelgast. Een tractaatje komt altijd op z'n Zondagscheen krant gaat zonder complimenten, in huisjasje. Groen heeft het jarenlang met geschrift - jes gedaan. Maar hij zuchtte er onder. »Om een gedachte te kunnen uitspreken, zeide hij, »moet men altijd wachten, tot er een gansch bundelken gedachten bijeen is,« En hij was dankbaar, toen eindelijk de Standaard verscheen, die hem gelegenheid gaf, elke gedachte, die hem nuttig voor kwam, al besloeg ze maar 'n luttel aantal regels, dadelijk onder de oogen van het publiek te brengen. Ziehier dus, waarom elke partij krachtig steunen moet haar politieke pers. Onze partij meer nog dan eenige andere. Andere partijen hebben door hun man nen, die in allerlei ambt en bediening staan, reeds grooten invloed. De roomschen in 't Zuiden beschikken daar over een over weldigende meerderheid. Wij missen dit alles. Bijna nergens zijn we op den tel af in de meerderheid. Wij moeten het, onder Gods zegen, van onze actie, onze propaganda en dus grootendeels ook van onze pers hebben. Dat het begrepen worde (»Onze Courant. De Arbeiderspartij. Men weet het, de sociaal-democratische arbeiders-partij noemt zich gaarne de arbei derspartij. Zij vertegenwoordigt, zoo heet het, bij uitnemendheid de Nederlandsche arbeiders bevolking. Met hare wenschen dient dus, wanneer arbeiders-belangen ter sprake komen, wel in de eerste plaats rekening te worden gehouden. Wat van dit alles aan is, leeren ons de onwraakbare cijfers, ons dezer dagen door den secretaris van een der Amsterdamsche afdeelingen van de sociaal democratische arbeiders- partij verstrekt. Die cijfers spreken boekdeelen. Volgens den opgaaf van den secretaris telt deze atdeeling 295 leden. Van die 295 leden zijn 45 openbare onderwijzers, 33 boekhouders, 7 post- en telegraafbeambten, 4 zijn werkzaam in het verzekeiingbedrijf, 3 zijn winkelier. Verder heeft men nog bij deze afdeeling van de arbeiders parlij stalhouders, apo thekers, kunstschilders, docters, journalisten, enz. Allemaal arbeiders. Onder de 295 leden tellen wij ongeveer 100 niet-arbeiders, Van die 195 overblijvende leden zijn 66 diamant-werkers. En dit zijn, gelijk de Alblasserwaard opmerkt, s.die arme ver druktendie uitgebuite loonslaven, die vertrapte proletariërs met een gemiddeld inkomen van van f 47,55 per week en per man. Wij houden dus nog over 129 arbeiders waarvan slechts één dozijn werklieden verder zijn het ambachtslieden. Hoeveel daarvan werkgever in plaats van werknemer zijn, is niet uit te maken. Onwillekeurig dachten wij hier aan de merkwaardige uitspraak van den heer Vlie- gen, gespreken op het laatste Paasch-Con- gres der sociaal democratische arbeiders- partij. Hij sprak Dat het helaas waar is, dat de parlij onder de doorsnee Nederlandsche ar beiders geen voet heeft gekregen en dat dit in de laatste jaren eer slechter dan beter is geworden. In den laatsten tijd komen de schrij vers en sprekers in de partij uitsluitend voort uit de kringen van niet-arbeiders. Zie zoo is hetDe sociaal-democratische arbeiderspartij is geen arbeiderspMl) Niét de arbeiders, maar Studenten Dominee's en Advocaten voeren in de partij

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1