voor de Zuidlftollaiidsche en leeiiw§clie Skilanden» Woensdag 15 Augustus 1906. 21st" Jaargang N°. 1163. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Uitpreo der Tariefveraipi Alle stukken voor «le Stedaetle £&e§temd, Ad veneus Hen en verdere Administratie traaeo toe te Kenden aan den Uit «'ever. S erhooffitifj van hel In disch tariej van In voerrechten. Uit de Pers. 1 raaifbank. Tuin- en Landliouw. Binnenland. Buitenland. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER 1 T. BOEKHOVEN. SOiJIMELSItlJW. Telefoon Intercomm. No. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij. beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. No. 11. De verleden jaar opgetreden regee ring is haar zelfstandige werkzaamheid op wetgevend gebiedj begonnen met het voorstellen eener belangrijke verhooging van het Indisch Tariel. Men zal zich misschien verwonderen dat een bestuur, voortgekomen uit partijen die, bij de verkiezingen ver klaarden onder geene voorwaarde te zullen medewerken tot tariefsver- hooging, juist met zulk een ontwerp debuteert. Maar dan moet men niet vergeten dat op het gebied der poli tiek, en vooral der handelspolitiek, hier te lande alles mogelijk is: »Das Unbegreifliche, hier wird's Erreig nisz.a Het is trouwens niet de eerste maal dat eene overwinning aan de stembus bevochten, door hen, die den vrijhandel zijn toegedaan, werd gevolgd door een ontwerp, dat met vrijhandel-sbegrippen moeilijk te rijmen vielmen herinnert zich het tariefvoorstel—Pierson in 1900, Wat nu het aanhangige ontwerp betrelt, indien de Regeering in derdaad meent, dat alleen door ta- riefsverhooging de Indische financiën op vasten voet geregeld kunnen worden dan kan men het in haar slechts prijzen, dat zij het ontwerp daartoe spoedig heeft ingediend Zij vermijdt daardoor de fout der vorige Regeeri ng, die haartariel voorstel zóó laatindiende dat daarover voor de verkiezingen geene beslissing kon vallen en alle tijd en moeite aan de voorbereiding en behan deling van het ontwerp besteed, ver- geetsch waren. Toch schijnt het dat de tegenwoordige Regeering eenigzins in het tegenovergestelde euvel is voor vallen. Noch de Kamers van Koop handel, noch de Commissie voor de Handelspolitiek zijn over het ontwerp gehoord. Dit ware toch niet overbo dig bij een voorstel, waarbij zoowel onze export-handel als onze nijver heid (zie de lange lijst van belaste fabrikaten in het achterstaande ont werp tarief) niet onbelangrijk zijn be trokken en waarbij zooveel détail-ken nis van verschillende artikelen noodig Of overigens de Regeering met haar voorstel succes zal hebben, staat zeer te bezien. Hoe kunnen de vrij handelaars in de Staten-Generaal hunne stem geven aan verhooging van dezelfde artikelen welke zij be streden toen Minister Iiarte haar voorstelde P Hoe kunnen zij die zoo jammerden over den «ondragelijken druk«, welke een matige verhooging van invoerrechten op het Nederland- sche volk zou leggen, er toe mede werken om de zooveel armere bevol king in Indië veel hooger rechten te doen betalen? Het moge waar zijn, dat het grootste deel der Indische bevolking bezwaar lijk door directe belastingen is te bereiken, en dat daarom verbruiks belastingen en invoerrechten onver mijdelijk zijn, maar hetzelfde geldt hier te lande en als men beweert dat terwille van het draagvermogen de invoerrechten hier laag moetenblijven dan mag men ze niet hooger opvoeren in Indie, waar het draagvermogen der bevolking zooveel kleiner is. lüiT0^ ,dlt het is niet waarschijn lijk dat men de étalages van artike len, welke sommige kiesvereenigingen verleden zomer hadden ingericht, om te doen zien welke zaken door het ontwerp-Harte duurder zouden wor den naar Indië zal overzenden om de bevolking aldaar in te lichten omtrent de te verwachten gevolgen van het voorstel der tegenwoordige Regeering waarbij thans ongeveer dezelfde ar tikelen worden belast. Hoe zonderling men met begrippen van handelspolitiek omspringt, kan wel blijken uit eene beschouwing in een hoofdorgaan der vrijhandelaars over het aanhangig Indisch tarief- voorstel. Men geeft daarin |in over weging liever dan deze partieele eene algemeene verhooging van het (toch reeds vrije hooge) Indische tarief aan te nemen en daarentegen de bedrijfs- en rijtuigbelasting af te schaffen. Wel zeker, waarom niet? Vervanging van directe belastingen door hooge invoer rechten dat (schijnt de ware en con sequente toepassing ,der vrijhandels- leer. Wanneer de meerderheid aan hare verklaringen bij de stembus trouw blijft, dan heeft het ontwerp geen kans van slagen. Maar, mag men vragen waarom heeft de Regeering het dan ingediend? Waarom heeft zij zich noodeloos aan eene nederlaag blootgesteld? Of kent zij hare Pappen heimers en weet zij wel, dat men het met die vrijhandelsleuzen niet al te nauw nemen moet Wat zullen wij hiervan zeggen Het is maar het best er niets van te zeg gen, gedachtig aan het woord van Vondel »Wie hiervan 't schiklijkst zwijgt, .heeft,. 't allermeest gezeid.* Lie- verfczullen wij het ontwerp-tarief zelf mededeel en. Ieder kan dan oordeelen. Want deze tegenhanger van het tarief-Harte spreekt voor zich zelf. Nadere wijziging en aanvulling van de wet houdende vaststelling tarieven van in- uit- en doorvoerrechten in Ned. Indie. Rijlagen No. 199, '1—4, 8 Mei 1906. Maatstaf Rechten. Aardewerk, grof waarde 6 procent. ander 8 dakpan nen en metselsteen. vrij. Arakieggers x> Azijnwaarde 10 procent Beenzwart vrij. Bier op fust Hectoliter f 5.25. afgetapt »6. Blikvrij. Blik werk waarde 10 procent Boeken vrij. Buskruit waarde öjprocent Cementvrij. Dranken waarde 12 procent Eetwaren 12 Werktuigen vrij. Gambier" 100 Kilo 120—. Garenwaarde 6 procent Gedistilleerd Hectoliter f50. Glas en glaswerk waarde 10 procent Goud en zilver, blad-12 Goud- enZilverw. 12 Goud en Zilver in stavenvrij. Hars Hout Houtwerk waarde 6 procent Usvrij. IJzer Ijzerwerk waarde 10 procent Instrumenten vrij. Juweelen Kaarsen 100 Kilo f 12. Kalkvrij. Klappers en Klap perolie waarde '12 procent vrij. Kleederen Kolen Koper, ruw bewerkt waarde 10 procent Kramerij 6 procent Leder en Lederw. 10 procent Lood, ruw vrij. bewerkt waarde 10 procent Manufacturen ka toen 6 Manufact. zijde 6 andere 10 Meel10 Mestvrij. Meubelen waarde 10 procent Mineraalwater 100 kruiken f4.60. Muziekinstr. waarde 10 procent Opium 100 Kilo f450. Paarden, Ezels stuk 2.50. Papier waarde 10 procent Pekvrij. Petroleum Hectoliter f0.25 Photographie-ar- tikelen waarde 0 procent Planten vrij. Reukwerken waarde 12 procent. Rijstvrij. Rijtuigen waarde 10 procent Schilderijen vrij Schrijf- en tee kenbehoeften waarde 6 procent Speelkaarten Kilogr. f0,15af 1,20 Staalvrij. Staalwerk waarde 10 procent Stroop lOOflesschen 1' 15. Tabak 100 K. G. flG.— Tabak, sigaren en sigaretten f100.— Teervrij. TheeKilogram f 0.25. Touwwerk vrij. Uurwerken waarde 6 procent Vee, buffels en runderen stuk f2.— Vee, varkens 0.50. Vee, ander vrij. Verfwaren droge en lijnolie waarde 6 procent Verfwaren, natte 8 procent Vischj> 10 procent Vleesch 12 procent Wapens 6 procent Wijn op fust Hectoliter f 13.50. afgetapt s 16.— moussee- rende 100 flesschen f 41.— Zaden vrij Zeildoek Zink Zinkwerk waarde 10 procent Zout100 Kilo f2. a f 12. Alle andere goe deren waarde 6 procent. Tarief opbrengst 19001905 gemid deld f8.420.873,—. De meerdere opbrengst van het nieuwe tarief wordt door den Minister berekend op sruim anderhalf mil- lioen« 's jaars. Wisselziek. Den zen Juli komt een Kon. Besluit af. Daarbij wordt, tot groote verbazing van belanghebbenden, die er weinig of niets van vermoedden, het invoerrecht op sucade, gember en nog enkele koekebakkers-arti- kelen ongeveer verzesvoudigd. Deze ver hooging geschiedt door toedoen van een liberaal minister, onder vrijhandels-fanfaren aan 't bewind gekomen. Belanghebbenden, die al voor maanden orders aannamen, trachten de invoering der verhooging te verschuiven. Adresseeren. Gaan op audiëntie. Niets helpt. Den zien Juli geeft de minister te ken nen, dat de verhooging vast en zeker met 1 Aug. in werking treedt. Komt tot hem de invloedrijke voorzit ter van de invloedrijke K. van Kooph. eener invloedrijke vrijzinnige-stad. Deze overreedt hem. Den 2 jen Juli geeft de minister te kennen, dat een voorstel tot uitstel is aanhangig gemaakt bij den Raad van State. Dat komt dus in otde, meent men. Nieuwe feiten, hem mededeeld, zegt de minister, noopten hem hiertoe. 't Is i Augustus. En ziedaar op de Beurs der hoofdstad een telegram aangeplakt van denzelfden minister, dat het voorstel-besluit van den Raad van State is teruggehaald en dat met ingang van den dag zelf, het verhoogde tarief toch in werking treedt Aldus geschied in het koninkrijk der Nederlanden, het tweede jaar der vrijzinnige vrijheid. Wisselzucht is een lastige kwaal (»Onze Courant.*) Tweeërlei Maat. Onder dit hoofdje schrijft de Haagsche Stemmen, Christelijk weekblad voor Neder land. Het heugt ons, hoe de vrijzinnige pers verontwaardigd was over zeker telegram, dat minister Kuyper zond aan de ver- eeniging van Christelijke Onderwijzers, en de decoratie van den inmiddels zoo droef verscheiden voorzitter Scheffer. Dat mocht niet. Dat was partijdig. Thans is Rink Minister van Binnen- landsche Zaken en komt Volksonder wijs* saam. En, als moest het vorig Kabinet ook hier gecopiëerd worden, Rink zendt een telegram naar de saamgekomen vereeni- ging, en de voorzitter Zelverder wordt gedecoreerd. Maar nu is alles in den haak. Het geldt thans immers geen partij- zaakdeze vereeniging nam op hare ver gadering slechts een voorstel-Zutphen aan, om in een populair geschrift de ouders te overtuigen, dat de openbare school de beste isen dat is immers geen partijkiezen Of wordt er gemeten met tweeërlei maat, al naar gelang de windwijzer op het Torentje naar rechts wijst of naar links Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen ijjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 973. Werkt Kaïniet wel meer na? 'k Geloof, dat ik 't thans kan zien aan een stuk Haver. 974. Wat bedoelt men met sluitkool Antwoorden en mededeelingen. 969. In België onkruiden uitroein bij de wet voorgeschreven Ja. Van sommige onkruiden wel. Vooral van die, welke bij zaadgeven Ook eens anders akker kunnen besmetten. B.v. distels. 970. Slootbagger kan heel vruchtbaar zijn. Uit den aard der zaak is de samenstelling zeer ver schillend. Laat voor 't gebruik de modder goed doorvriezen. Ze laat zich dan veel gemakkelij ker verkruimelen. „LANDBOUW-ONDERWIJS". IX. PROEFVELDEN. Een uiterst leerzaam proefveld had de heer C. de Haas vau Dorsser te Nieuwe ïonge. In overleg met den Consulent werden door genoemde proefnemer in 1904 verschillende stikstofverza melaars uitgezaaid, ten einde de waarde als groenbemesting daarvan te kunnen vergelijken. Het waren 1. Zweedsche basterd tegen 10 KG. per H.A. 2 Reuzenklaver 15 3. Rood Wisconsin 16 4. Serradella 40 1 f. TT J» V 5. Hopperups 15 6. Een mengsels van 1, 2, 3 en 5. Als dekvrucht diende rogge, die op stalmest groeide. De bodem bestond uit lichten zavel grond. Het zaad, dat begin April werd uitgestrooid, sloeg góed aan. En zoo beloofden alle soorten vlinderbloemigen een mooien snee, als 't weder na den oogst der rogge ten minste wat gunstig was. Doch de droogte was er de schuld van, dat er zich na den graanoogst o zoo weinig groei ver toonde. Dus werd 't land al spoedig omgeploegd. Doch de heer Van Dorsssr merkte toen op, hoe reuzenklaver een zeer groote wortelmassa had gemaakt. Proefnemer onthield dit en gaf aan 't desbetreffende perceel in 't volgend jaar (er werden suikerbieten verbouwd) wat minder chili dan aan andere stukken. In 't onderstaande staatje vindt men een overzicht van bemesting en opbrengt der verschillende perceelen. De getallen hebben betrekking op een Voornsch Gemet (0,4592 H.A.). Perc. Groênbe mesting 1904 Bemesting 1905 Opbrengst in KG. 0 Geene. 200 KG super. pi. 140 KG. chili. 19073 1 Zweedsche 200 KG. super. basterd. ■pi. 100 KG. chili. 192C8 2 Reuzenkla 200 KG. super. ver. pl. 50 KG. chili. 19911 3 Rood Wis 200 KG. super. consin. pl. 100 KG. chili. 18923 4 Serradella. 200 KG. super. pl. Z00 KG. chili. 18876 5 Hopperups. 200 KG. super. pl. lOOKG.'chili. 19243 6 Mengsel. 200 KG. super. pl.lOOKG. chili. 19735 Uit de opbrengst blfjkt (aldus de heer Van Bijlevelt in z'n verslag) dat de Serradella wel het minst gewerkt heeft. Dit valt niét te ver wonderen, daar dit gewas, behalve op zandgron den, op dit eiland, zelfs niet op de lichtste zavelgronden, vooruit wil. De reuzenklaver heeft goed werk gedaan. Blijk baar had de heer Van Dorsser goed gezien. Zelfs in het mengsel liet deze klaversoort zich nog goed voelen. Vergelijkt men perceel 0 met 2, dan blijkt de reuzenklaver voordeeliger geweest te zijn dan 90 KG. chili. M. De Koningin hersteld. Woensdagmiddag 12 uur is H. M. de Koningin voor het eerst na haar ongesteld heid weer uitgereden met den Prins die zelf de schimmels mende. Er was veel publiek voor het paleis, dat een levendig hoerah aanhief. H. M. de Koningin zag er zeer goed uit. Des avonds halfnegen vertrok Z. K. H. de Prins naar het buitenland. RUSLAND. We beginnen weer met het Tsarenrijk, maar niet omdat er heden nieuws van beteekenis te vermelden valt. De lijst van aanslagen, moorden en plunderingen blijft even langhet is een eentonige opsom- miug in de buitenlandscke bladen doch in politiek opzicht schijnt men nog geen stap verder te zijn gekomen. Het Russische telegraaf-agentschap spreekt het beweren van het Noivoje Wremja betreffende de benoeming van grootvorst Nikolai Nikolajewitsj tot ge neralissimus beslist tegen. Wat zal er echter dan gebeuren Naar verzekerd wordt, heeft minister Ttolypin verklaard, dat krachtiger maat regelen noodig zijn om de revolutionairen te bestrijden. Ook zou hij de nieuwe Doema veel vroeger dan in Februari wil len bijeenroepen; maar de hofpartij wil daar niets van weten. Deze legt het erop toe, zoo goed als geen der oud-afgevaar digden te doen herkiezen, door het instellen van gerechtelijke vervolgingen ter zake van het ouderteekenen van het manifest van Wiborg, of om andere redenen. Verscheidene aanvoerders der constitu tioneel-democratische partij zijn, veiligheids halve, naar het buitenland vertrokken. De partij houdt zich op bet oogeublik voor namelijk bezig met de voorbereiding van haar in September te houden congres. De regeering is inmiddels bezig met maatre gelen tot arrestatie der opruiers op het platteland en in het leger. Zooals we zeiden, komen eiken dag weer verschillende berichten in van moorden

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1