Advertentiën. foöB lil KV EBKMAN. 4. mVOGEL TROUWLUSTIGEN. Buitenland. Sieinengd ZVieuws solide Meubelen, Spiegels, Schilderijen, enz, 8. A I2 E U W N Straatdijk, - DIRKSLAND. Billijke Prijzen. mijner tijdgenootan stierven omstreeks 35 jaren oud. >Een 52-jarig steenhouwer: »al mijn tijdgenooten zijn dood, meest tusschen 26 en 36 jaren oud, een op 43-jarigen leef tijd. „Welke is de oorzaak van deze ver schrikkelijke sterfte Enkelen zoeken haar in het drankmisbruikdoch zij nemen hierbij het gevolg voor de oorzaak. Wel wordt er op de bouwwerken door de „karweizoekers sterk gedronken, doch op de werkplaatsen is het drankverbruik zeer verminderd. De ongezonde toestand waarin men verkeert en het vooruitzicht op een vroegen dood, wat tot roekeloosheid leidt, prikkelen evenwel tot gebruik en misbruik. „De oorzaak is de „steenhouwersziekte ziekte der ademshalingsorganen en long- tuberculose, als gevolg van het voortdurend inademen van met fijne korrels bezwangerde lucht. Niet alle gebruikte steensoorten zijn in gelijke mate schadelijkde meest moorddadige is de zandsteen (behalve Udelfanger)dan volgen hardsteen en Udelfanger zandsteen en ten slotte kalk zandsteen en marmer, „Wat over de schadelijkheid van zand steen (Bentheimer, Oberkirchner) wordt medegedeeld, is inderdaad verschrikkelijk »Bij de restauratie der Groote Kerk te Zwolle zijn ruim tien steenhouwers beneden de 30 jaren bezweken, die gezond begonnen. »De restauratie van de Groote Kerk te Deventer duurde 1 jaartien man gestor ven. »Aan de fafriek »Richtersbeek« werkten 20 steenhouwers7 zijn kort daarna ge storven, tusschen 30 en 40 jaar oud. »Aan sMusis Sacrum« te Arnhem (1887) werkten circa 50 steenhouwers in Oberkirchner zandsteen twaalf zijn kort daarna gestorven.« Is het genoeg, lezer? »We onthouden ons van inmenging in het conflict tusschen de patroons en de werklieden in het steenhouwersbedrijf te Arnhem. We koesteren de hoop, dat spoedig een middenweg zal worden gevonden, welke beide partijen bevredigt. Maar verhooging van loon, ook al werd aan de eischen der stakers ten volle toegegeven, zal de werk lieden niet vrijwaren tegen het gevaar, dat hen ook nog blijft dreigen. Een eerste wapen daartegen is verkorting van arbeids duur. Hoe langer de werkman in de met fijne scherpe stofdeelen bezwangerde lucht doorbrengt, hoe grooter het gevaar is, dat zijn leven bedreigt. Zou het niet mogelijk zijn daarover tot overeenstemming te ge raken »Doch het voornaamste en meest werk zame middel is het algeheel verbod van het verwerken van zandsteen, bij name de genoemde meest schadelijke soorten. De overtuiging dat de menschelijkheid gebiedt een einde te maken aan dezen moord op jonge levens gepleegd, heeft reeds vele bouwmeesters en patroons doen besluiten den zandsteen te vervangen door de minder schadelijke Udeltanger, Morley, St Joire, Savoniére enz. of wel door hardsteen. De bekende architect Cuijpers Jr. heeft aller- wege de Bentheimer vervangen door de kalkzandsteen. Ook bij Rijkswerken is thans het gebruik van zandsteen verboden.« De Gelderlander vraagt »of het gebruik van respiratoren bij het bewerken van na tuursteen geen gebiedend voorschrift wor den kan De Volksbode voegt hieraan toe Wij kunnen over de middelen tot voorkomen van het gevaar, dat de adem halingsorganen van de bewerkers van steen bedreigt, niet voldoende oordeelen, »Trouwens dat ligt ook op den weg der Overheid, die de beste gegevens bezit om zich op de hoogte te stellen. »Maar een protest tegen het gedogen van zulke vreeselijke toestanden, die in een rapport van 1903/4 reeds bij de Overheid bekend zijn gemaakt, is meer dan op zijn plaats in de pers meenen, wij.« (Ned. Stemmen.) Schitterende leugens kunnen de Turken verzinnen, als 't erop aankomt de wereld in te lichten over de toestanden in het Rijk van den Sultan Ze hebben dit trouwens met andere natiën gemeen. Nu reeds vele maanden zijn de Turksche troepen bezig' een opstand te dempen in het oude Arabië, waar de woestijnstammen de heerschappij van den Padisjah niet langer wenschten te erkennen. Telkens kwamen nerichten van prachtige overwinningen, door de Turken behaald en van ontzettende nederlagen, door de Arabieren geleden. Mocht men die berichten gelooven, dan zou er weldra in Arabië geen paardestaart meer overblijven, die zich durfde onttrekken aan het Turksche bestuur. Maar ook hier is de snelloopende leugen door de waarheid achterhaald. Dezer dagen bereikten Europa berichten, waaruit blijkt, dat de Turken nog niets verder gekomen zijn dan een anderhalf jaar geleden. Ze hebben aan de kust eenige versterkingen bezet, maar in bet binnenland hebben ze niets te zeggen. Het spreekwoordelijk geworden Turksch wanbestuur is ook hier oorzaak van den strijd. Niettegenstaande de Arabieren hun broeders zijn in den geloove, hebben de Turken hen zoowat als slaven behandeld. Dat ging dezen kinderen der woestijn verdrieten. Zij waren eigenlijk de eerstgeborenen van Mohammedaansche huize Had de groote profeet niet onder hen gearbeid en geleefd Was Mekka, de heilige stad, niet in hun bezit Zouden, naar recht, niet zij moeten heerschen in de plaats der Turken Zoo is de opstand uitgeborsten, waaraan nog geen einde te zien is. Engeland, zegt men, ziet dien opstand niet ongaarne. Hoe meer de Turken daar in Arabië vastge houden worden, hoe minder ze eraan denken kuunen, om de Egyptenaren, onder wie het tegenwoordig gist, tegen de Engelsche //voogdij» ter hulp te komen De een z'n dood, is des anderen brood RUSLAND. De bui, die zich zoo bijzonder zwaar liet aanzien, is weer afgedreven. Maar nu zeggen sommige berichtgevers, dat men in het najaar de groote en geweldige uit barsting verwachten kan. Wat hiervan kome, de werkstaking te Petersburg bestaat feitelijk nog slechts in naam. Maandagnacht zouden de leiders die de staking hebben afgekondigd, heime lijk vergaderen, om te besluiten of zij al dan niet zou worden afgelast. Duurt zij voort, dan zullen er te Petersburg weldra nog slechts een paar bladen verschijneu het Regeeringsblad en de -/Novoje Vremja», benevens een paar goedgezinde blaadjes. De typografenbond zou, door zijn optreden als kampioen voor de vrijheid, aan de regeering geen beteren dienst hebben kunnen bewijzen want de dagbladen krijgen geen bevel om te verschijnen, maar wel gelast de bond hun te blijven voortgaan met het onverminderd uitbetalen van het loon der stakende werklieden. Hoe iemand heeft kunnen denken, dat de j.l. Donderdag afgekondigde staking eenige kans van slagen zou hebben, wordt nu zelfs een raadsel geheeten. Evengoed hadden de revolutionairen haar twee weken geleden kunnen uitroepenmaar toen evenmin als nu heeft het spoorwegpersoneel zich bij de beweging willen aansluiten, of hebben de troepen van het garnizoen der hoofdstad gemeene zaak met de stakers gemaakt. Yele werklieden, die Zaterdag het werk neerlegden, hebben dat Maandag weer lier vat. Oorzaak daarvan is, dat de beweging in den laatsten tijd hoofdzakelijk geleid werd door sociaal-democraten, leden van de minderheid dus, die het bericht der muiterij te Svaeborg dadelijk aangrepen om de algemeene werkstaking af te kon digen tegen den wil der meer revolutio naire groepen. Diezelfde verdeeldheid heeft ook de andere plannen doen mislukken. Thans echter is een nieuw manifest uitge vaardigd door de sociaal-democraten en de revolutionaire leden der ontbonden Doema, waarin krachtig wordt aangezet tot een beslissenden strijd tegen de regeering van den Tsaar, om een Grondwetgevende ver gadering, grond en vrijheid te verkrijgen door het uitroepen eener algemeene staking. Maar natuurlijk, gelet op het fiasco van de huidige '/strike», is het al zeer de vraag of die nieuwe poging zal slagen. Mag wat nu is gebeurd, naar de cor respondent der Times opmerkt, voor de regeering in zekere mate geruststellend zijn, de vrees, dat de Doema slechts plaats heeft gemaakt voor een aanstaanden anarchistischen toestand, heet meer dan gewettigd. Maar tot het najaar verwacht men dan geen nieuwe uitbarsting van beteekenis. Als de regeering nu inmiddels maar door daden toonen mag, dat ze krach tige en heilzame hervormingen wil én doorzet, dan hoeft ze bij het vooruitzicht eener nieuwe crisis straks niet te versagen. Uit Odessa wordt van Maandag gemeld Wegens den gemoedstoestand van de troepen alhier, zijn er strenge maatregelen genomen. Geen enkel vreemdeling wordt in het kamp toegelaten, dat streng bewaakt wordt. De agenten van de handelshuizen die het land hebben afgereisd om graan te koopen, melden dat de boeren het einde van den oogst afwachten, om dan aanstonds een geweldigen opstand te beginnen. Zes tig revolutionaire drijvers zijn gisteren vertrokken, om de beweging in de dorpen voor te bereiden Het gisteren op de Beurzen verspreidde gerucht als zou het ontslag van Stolypin binnenkort te verwachten zijn, wordt geheel ongegrond genoemd. Maar een feit is dan toch, dat de minister dusver nog geen ministerie heeft. Hij kan maar niet klaar komen. Ter geruststelling komt echter een officieus bericht verzekeren, dat de plannen der regeering onveranderd daarop gericht blijven, met kracht de orde te herstellen, waartoe ze over voldoen de middelen beschikt, maar ook om met beradenheid weldoordachte hervormingen voor te bereiden en die onverwijld met behoud der tegenwoordige wetgeving in te voeren, waardoor het leven in Rusland weder in wettelijke banen kan worden gebracht Een moedige vrouw. Men schrijft ons uit Oefl'elt Een weduwe, wier kostwiunende zoon was opgeroepen voor den militieplicht, had alle pogingen aangewend om hem vrij te krijgen, echter zonder resultaat. Eindelijk trekt de vrouw de stoute schoenen aan en spoort naar het Loo, vraagt en verkrijgt toegang tot het paleis, waar zij onder bittere tranen haren toestand bloot legt. Het vrouwtje wordt aangeraden nogmaals een verzoekschrift in te zenden en haar zoo veel moed ingesproken, dat de hoop weder in haar hart opleeft. Yoor haar vertrek werd baar bovendien namens H M. de Koningin een flinke gift ter hand gesteld. (Geld.) Een ruw automobilist. Men schrijft uit Zandvoort aan de//Haarl. Cl.// Woensdagmiddag tegen haltvijf stond een rijtuig rechts boven aan de Kerkstraat, ter wijl een groot gezelschap kinderen, onder geleide op weg naar 't «trand, bijna het boveneind der straat bereikt had. Plotseling verscheen automobiel H 277, welks bestuurder, zonder den kritieken toestand genoegzaam in acht te nemen, naar beneden reed. De kinderen stoven uileen, de voorsten links het trottoir bij café Hoogveld op, de achtersten rechts, veiligheid zoekend in een portiek en tusschen rijtuig sn straat. De koetsier, voor de auto uitwijkend, trachtte zijn voertuig op het plein bij hotel Driehuizen te brengen het achterwiel werd echter door de auto gegrepen en het eerste voertuig daardoor naar de trottoirzijde gedrongen, waardoor één der kinderen met het been er onder raakte. Hevig was de verontwaardiging der omstan ders tegen den bestuurder der automobiel. Van een zwemmer en een koebeest Uit Deventer schrijft men aan de uTel.// dato 1 Augustus In deze warme dagen is een frisch waterbad onontbeerlijk. Vooral smorgens vroeg is zulk een bad, genomen in den snel vlietenden IJsel, een weldaad. Van die weldaad kan de mensch evenwel ook te veel genieten. Dat ondervond hedenmorgen een eerzaam burger der gemeente. Vooraf echter dienen wij de lezers van dit blad op de hoogte te stellen met een kunststuk, dat de Deventer jeugd, die de edele zwemsport beoefent, heeft geleerd aan de in de IJselweiden grazende koeien. Deze, in de zomerdagen slechts gras etende beesten, zijn dol op stukjes brood en zoo is het een feit geworden, dat de domme koebees ten, alles behalve dom dagelijks 's morgens te gast gaan bij de jeugdige zwemmers, die voor de oeesten hun stukje brood meebrengen. Dat brood echter wordt onder de kleeren der zwemmers verborgen en nu bestaat het kunststuk der kooien hierin, dat zij hun ontbijt moeten zoeken onder die kleeren, hetgeen geschiedt tot oneindig pleizier der zwemmer- tjes, die spartelen van vreugde als zij het koe beest hooren loeien ten teeken, dat 't broodje onder de kleeren gevonden is. Met dit kunststuk nu was bovengenoemde eerzame burger geheel onbekend Rustig ont kleedde hij zich en vlijde netjes zijn plunje aan den kant van den IJsel. Met welbehagen dook en dook hij in het frissehe nat, tot hij voelde, dat zijn lichaam genoeg genoten had en het tijd werd, dat hij weer op het droge kwam. Daartoe dus met forsohen slag naar den wal 1 Onze burger nu was niet een der dappersten en men stelle dus zijn schrik voor, toen hij zag, dat een groot roodbont rund met groote woedde een onderzoek instelde naar zijn kleeding, daarbij zoekende naar brood en loeiende, omdat het niets vond. De man was werkelijk verslagen, toen hij zag hoe het beest met horens en pooten trachtte van onder de kleeren te halen wat er niet te balen was en de schrik zat er zoo bij hem in, dat hij niet aan den wal durfde terugkee- ren. En zoo was hij gedwongen langen tijd in het water te vertoeven, zoolang, dat het anders weldadige bad welhaast werd een kwel ling en zijn lichaam weldra kleuren vertoonde evenredig aan die van het woedende, brood- zoekende, bonte beest. Tot een visscher, die met innerlijke prit dit tooneel had aangestaard, eindelijk besloot den man, die in gevaarvolle omstandigheden begon te verkeeren, te verlos sen en het beest met eenige droppels water verdreef van de kleedij. De man zelf besloot nooit meer te baden in de nabijheid van broodetende koeien. Een vreeselijke ontdekking. Woensdagmiddag '12 uur was de 7-jarige Alida van Eden door bare ouders te Dordrecht met een briefje gezonden naar haar oom, die met zijn vaartuig in den mond der Voor straatshaven aan het houten hoofd bij de Bomkade lag. Toen het meisje eenige uren wegbleef, maakte de moeder zich niet ongerust, daar zij wel meer wat aan boord bleef, maar toen zij te 7 uur nog niet was wedergekeerd, ging men toch op onderzoek uit en bleek, dat het meisje in het geheel niet aan boord geweest was. Omstreeks kwart voor 10 haalde de vrouw van den schipper het lijk van het meisje met een haak op. (D. Ct.) Onder de verf. Men schrijft uit Grouw aan de //Leeuw. Ct.'/ De avondtrein van Heerenveen was in aan tocht.. Op het perron stonden eenige passagiers gereed voor de reis de kaartjesknipper was druk aan zijn arbeid en evenzoo een sohil- derskneeht op een steiger voor den gevel van het station. Wat gebeurt Een groote bus met gele verf kwam van boven; haar val werd door den telegraafdraad gebroken ze kantelde en stortte haar inhoud uit over de wachtenden een twaalftal personen. 't Regende verf. Hoeden, jassen, vesten, mantels, aangezichten, alles gekleurd. Men zag o.a. een drietal Leeuwarder heeren, die naai hier waren gekomen om te vissehen en zeker nog nooit met zulk een vangs', thuis kwamen. Ze werden in eene afzonderlijke coupé gelalen. Gelukkig dat de meesten der betrokken reizigers nitt met een bedorven pak geruïneerd waren. Er is geducht gelachen, doch niet door de slachtoffers. Door electriciteit verminkt. Te Zandvoort had Vrijdag een ernstig on geluk plaats. Een knaap was daar in de na bijheid van het Grand Hotel bezig een vlieger op te laten, toen op een gegeven oogenblik het touw verward raakte in een telephoon- draad. Hij klom den paal in om zijn gewaar deerd speeltuig te bevrijden, doch greep toen in de geleiddraad van de electrische tram. De zware electrische stroom, die hom door het lichaam ging, verkoolde hem hand en arm, de ongelukkige viel omlaag en hij bekwam daarbij ernstige hoofdwonden. De geneesheeren j Drs. Gevke en Varenkamp, die toevallig in de nabijheid waren, verleenden den jongen, die onderwijl reeds bewusteloos was geworden, de eerste hulp en lieten hem toen naar het ziekenhuis vervoeren. Zijn toestand is echter zoo ernstig, dat er weinig hoop bestaat hem in het leven te kunnen behouden. //(Hbld.)// Vreeselijke scheepsramp op de Spaansche kust. Aan de Oostkust van Spanje heeft Zaterdag avond een soheepsramp plaats gehad, die slechts eenmaal door het vergaan van het stoomschip „Bourgogne", is overtroffen. Het stoomBOhip „Sirio" van Baroelona naar Zuid-Aineriku met 800 landverhuizers an 1 boord, meerondeeis Italianen, is toen bij Kaap Palos gezonken. Volgens de laatste medode dingen moeten hierbij 385 personen, meest viouwen en kinderen zijn omgekomen. De bijzonderheden, die omtrent deze schipbreuk worden gemeld, zijri vreeselijk. De correspondent van ue „Daily Telegraph" te Cartagena meldt, dat op 't oogenblik dor ramp, de Italianen elkander de reddingsboeien betwistten met revolver en dolk in de bandon, veohtend op do brutaalste manier, zonder acht te gaven op vrouwen of kinderen. Een half uur lang waren de landverhuizers meester. Zij maakten de bemanning machteloos. Mot het mes in de hand maakten zij zioh van de booten meester, trots do heldhaftigheid van de officieren, die eerst vrouwen en kinderen wilden redden. Een groep landverhuizers sprong op eene boot toe, die reeds vol was en te water ge laten zou worden. Met het mes staken zij ieder een overhoop en namen de plaats van hunne slachtoffers in. Zij bloven op 't punt to vertrek ken, toen een nieuwe groep aankwam en het gevecht op vreeselijke wijze opnieuw begon. Do kapitein, ziende dat het sehip verloren was en da reddingsbooten bemachtigd, schoot zich voor het hoofd. Daarna verloren de offioieren hun kalmte en trachtten aan land te komen. Niemand bestuurde meer de redding. Daarom is het aantal dooden zóó groot, hoewel op het tijdstip der ramp de zee volkomen kalm wae. Van den wal zag men wanhopige tafereelen. Een moeder wier drie zonen verdronken zjjn, is krankzinnig geworden. Op een plaats in het want van de „Sirio" hadden zioh zes kinderen vastgeklampt, waar van de moeders te ver weg waren om to hulp te komen. Hartversoheurend waren de kreten dezer moeders, die aanschouwden, hoe de golven dezen tros kinderen één voor één wegsloegen. Een moeder redde hare drie kinderen door middel van eene plank. Een oud man verloor zijne drie zonen. Een jonge man, pas een maand getrouwd, verloor zijne vrouw en zijne zuster. De dokter van de „Sirio" vond bij het aan land komen zijne dochter die hij dood waande, terug. Het wederzien was roerend. Vele kinderen zijn weezen geworden en zijn door het weeshuis te Cartagena opgenomen. Ouder de verdronkenen zijn vooral vrouwen en kinderen. Alle schepen in de nabijheid van het tooneel van de ramp namen aan het reddingswerk deel. De gezagvoerder van de „Miguel Aeoosta" dwong zijn bemanning met de revolver in de vuist in do nabijheid van het zinkende schip te blijven, zoo konden 300 passagiers worden gered. De stoomboot „Vinoenta Elioano" redde 200 passagiers, die naar Cartagena werden gebracht. Een oude kreupele vissoher, geheel alleen ir zijn bootje rondvarende, redde twaalf mensohen. De kapitein van de Fransche boot „Marie Louise", die getuige was van de sohipbreuk, vertelt dat hij de „Sirio" opmerkte, toen zij in snelle vaart stoomde. Eensklaps stopte de boot. Verrast richtte de kapitein der Mario Louise" zijn kijker op hot schip, wel vermoedende dat er iets buitengewoons gaande was, want hij wist dat er daar ondiepten waren hij zag dat de voorsteven van de „Sirio" in de hoogte ging en de aohtersreven zonk. Er was geen twijfel meer, de „Sirio" had op eon rots gestooten. De kapiteiD liet aanstonds den steven wenden kort daarna hoorden zij den ketel der „Sirio" ont ploffen, weldra bemerkten zij lij keu op het water en hoorden zij hulpkreten. De „Marie Louise" nam 25 personen op en zond die per boot naar de eilanden Hormigas. Daarna nam zij er nog 29 op, die zij naar Alicante bracht. Do aartsbisschop van het Braziliaansche aarts bisdom Para kon gered worden, maar de bisschop van de Braziliaansche diocees Sao Paulo is verdronken. Volgens een ander bericht zou ook do aartsbisschop van Sao Petro in Brazilië tot de vermisten behooren. De Oo8tenrjjksohe consul in Brazilië die met een reddingsgordcl in zee was gesprongen, gaf den gordel aan een moeder met kind, die op het punt stonden te verdrinken en redde haar, hij zelf werd door een monnik gered. Op de kust zet men het reddingswerk voort. Het strand is bezapid met lijken en wrakhout van de ramp. De ramp wordt aan den kapitein geweten, die over de ondiepten bij Hormigas heen wilde varen om zijn weg te bekorten. De man was 62 jaar en had al 45 jaar lang gevaren. Vele schipbreukelingen zijn te voet naar Car tagena gegaan, daar zij zich niet over zee wil den laten vervoereD. Men heeft hen in het oirous en het gesticht van weldadigheid opgenomeD. Het Italiaansoh gezantschap te Madrid heeft uit Rome last gekregen volledige bijzonderheden naar het Quirinaal te zenden en aan de over levenden de deelneming des Konings te belui gen en hun hulp te verleenen. Uit het Vatikaan komen ook telegrammen die dringend om inliohtiugen vragen over de relaten, die slaohtoffnrs van de ramp geworden zijo. Er waren verschillende bisschoppen aan boord, dio onlangs door den Paus naar Romo waren ontboden. De plaats van de schipbreuk is een histori sche plaats. Dicht bij de eilanden Hormigas, na melijk bij Kaap Palos, vertok op 3 Augustus 1492 Columbus op zijne reis, waarop hij de Nieuwe Wereld ontdekte. Hoe kon dat onopgemerkt blijven Woensdagavond is te Maassluis de ongeveer 16 jarige de V., spelende met een paar ka meraden rondom het prikkelgat, daarin ge vallen en verdronken, zonder dat andere jongens het opmerkten. Een uur later werd zijn lijk opgehaald. Door de stoomtram gedood. Uit den Haag meld men Doordat zij viak voor de in gang zijnde stoomtram Den HaagDelft der Haagsche Trnmwegmuatschappij nog de rails wilde over steken, werd Woensdagochtend op het Huy- genspark alhier ter hoogte van de bocht, een 16-jarig meisje door de machine gegrepen. Deerlijk verminkt werd zij opgenomen de dood trad nagenoeg onmiddeüjk in. Een ontaarde vader. Het gebeurde Woensdagnacht op de ürie- hovenplaate aan den Achterweg te Groningen. Moeder zat bij het bedje van haar doodziek kindje, dat daar hijgend neerlag. Docter had geen hoop meer gegeven. Het zou wel spoedig ufloopen. En vader Vader was natuurlijk niet thuis. Hij trok kroeg in kroeg uit. Rn toen hij 's nacnts zwaar beschonken, cle kamer hinnensirompelde, waar moeder n0a steeds zat bij het bedje van haar en ook zijn zieltogend kindje, toen wees zijn schoonmoeder hem op zijn ellendig gedrag. En toen ver. nielde hij, onder een stor.vloed van de ge. meenste scheldwoorden, de tafel, die stond bij bet bedje van zijn stervend kindje. 'fe twee uur daarna was de kleine dood. f)e vader leeft nog en loopt kroeg, in kroeg uit. Mevrouw Koopmans-De Wet. y De Londensche avondbladen van Donder dag bevatten het bericht, dat dien dag te Kaapstad is overleden Mevr. Marie Koopmans- De Wet. Het heengaan van deze nobele figuur is een zwaar verlies voor de Hollandsche Afrikaanders niet enkel m de Kaapkolonie, maar in heel Zuid-Afrika. Wat mevr. KoopmansD. Wet gedurende, en na den Boeren-oorlog geweest is voor haas zwaar beproefde stamverwanten in de Republieken, ligt nog in ieders herinnering, Zij was een kloeke vrouw die ook den Ne derlanders steeds een goed hart toedroeg, en die tot betrekkelijk zeer kort geleden, met invloedrijke Nederlanders in briefwisseling bleef. Mevr. KoopinansDe Wet bereikte een hoogen leeftijd. Een kogel in het hart. In het hospitaal te Melborne werd een tijd geleden een man opgenomen van 70jaar, die zelfmoord had willen plegen en zich daartoe met een revolver in de borst geschoten had. Met Röntgenstralen was de kogel duidelijk te zien op korten afstand links van het borst been, maar de man had nergens binder van en hij werd dus, zonder bijzondere behande ling, na een paar weken ontslagen. Acht maanden later kwam hij weer terug met alle verse hijnselen van hartverlamming, die men op grond van zijn hoogen leeftijd niet vreemd kan achten, maar waaraan hij spoedig be zweek. Bij de sectie werd echter de oorzaak gevonden de kogel van vroeger, die in het rechterhart gedrongen was en daar was blij ven zitten, zonder in de eerste maanden eenige schade te doen, maar op den duur toch aanleiding gevende tot veranderingen, die den dood ten gevolge hadden. Arme vrouw Te Londen stond eene vrouw mrs. Kowen genaamd, terecht, beschuldigd haar man ver moord en haar huis in ürand gestoken te hebben. De jury sprak het //schuldig// over haar uit, doch niet met algemeene stemmen zooals de wet eisckt om een veroordeeling mogelijk te maken. Daarom moest de zaak opnieuw voor een jury behandeld worden. Bij deze tweede behandeling bieek dal de man zelf het huis in brand gestoken en zich daarna gedood had, zoodat de jury nu het //niet schuldig// over de vrouw uitsprak en zij in vrijheid werd gesteld na 13 maanden preventieve hechtenis. De doorgestane aan doeningen hadden de ongelukkige echter zoo geschokt, dat zij krankzinnig is geworden en uit de gevangenis naar het gesticht moest worden vervoerd. Krankzinnigendaad. Dinsdag zweefde een luchtballon over Gian- dola in Italië; laag bij den grond, uant men wou landen Zoo zweefde de Oailon over een veld, dat aan een krankzinnigengesticht be hoorde en waar eenige krankzinnigen werk ten. Een aantal hunner grepen hettouw.dat over den grond sleepte, en trachtte de ballon neer te trekken. De luchtvaarders, onaange naamheden vreezende, wierpen met ballast naar de krankzinnigen, maar deze lieten niet los. De wachters kwamen er bij en sloegen er op in, waarna de krankzinnigen het touw lieten schieten, behalve een, die, toen de bal lon weer steeg, een eind de lucht in ging. Toen viel hij, juist op een ander, maar geen van beiden bezeerden zich erg. Weder voorradig de bekende Wevkschoenen ondanks de verhoogde lederprijzen) tegen de bekende prijs onder dezelfde voorwaarden. S. KAOTKOAAL. OIKKSI.ANP. en ieder ander, laat u niet verleiden om in groote Winkels uw inkoopen te doen, doch brengt eerst een bezoek aan het goedkoopste adres van Men koopt daar Keukentafels 1.25, Keuken stoelen ƒ0.85, Rietenstoelen 0.95, groote 1.50, Kolomtafels ƒ5.50, 6 prachtige Stoelen ƒ7.50, 6 Stoelen met leer of trijp 18.—, Salontafels, Mahonikasten, Vouwstoelen, Tabouretjes, Boe kenhangers, Étagères, Nachtkastjes, Kasten vanaf 5.prachtige Spiegels 1.25, Schilde rijen met gouden lijst 1.25 per paar, Spiegels met prima Fransch glas 3.Penanttafels ƒ2.25. Eet °P het juiste adres: Kipstraat 44, ROTTERDAM, naast het Kosthuis, recht tegenover de Korte Baanstraat Boven 25 gulden een Spiegel of een paar Schilderijen cadeau.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 2