Woensdag 8 Augustus 1906. 21sle Jaargang N". 1161, Antirevo lu tionair voor de Xuidhollandiche en Orgaan EiiRaitden. JN HOC SIGN O VINCES TOOTJES. in. T. BOEKHOVEN. Alle stukken voor de Hedactie bestemd, Adverséntiëis en verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever. Uit de Pers. Tutu- en Landöonir. 1 INIS. Padang XII." Ie W.Z. ïarnis Maandag en nsdag, Vm. 6,80 uur. amZondag, '3 avonds m. 5 uur. Maasnymph". tot en met 29 Sept. W.Z. dam, Dagelijks vm. [9,uur. Maandag en Dinsdag n 6.30 uur. Overige en 6,30 uur. Rotterdam, n Dinsdag vm. 5,30, Overige dagen vm, Pernis". 41. W.Z. am: Zondag9, 3 en Dinsdag 9, 12.15, 12.15, 4 en 7* uur. nuten, Schiedam 20 worden de diensten n van 2 April tot 1 ns 6.15 uur. Zondag 8, 2 en 6* r, Dinsdag 7,30, 10,1 110, 2 en 6* uur. wordt de dienst nm. >n van 2 April tot 1 ,30 uur. brielle. ostboot. Aankomst. 10.20 8.15 5,10 8,15 TTERDAM D.P DStboot. Aankomst. 8,6 1,31 5.— 8.45 levoet- Botterd. luis. D.P. Vlaard. Postbo. trek. Aankomst. .10 8.66 .35 9,39 .35 2.34 5,- ,40 8.45 11,55 mscho tijd.) Numansdorp- 6.— 6.24 6.43 6.53 8.35 9.06 9.25 9.29 7.24 10.10 7.44 7.22 7.42 7.51 8.57 9.18 9.29 8.24 10.08 8.42 10.25 9,06 10.53 zeer onregelmatig- ag te Ooltgensplaat en halten. 5.45 6.05 6.26 7.35 7.55 8,13 8.35 9.06 6.— 8.35 7.02 9.12 7.24 9.33 7.45 9.52 nregelmatig otterdam 6— 7.43 6.13 7.56 6.25 8.07 6.40 8.21 7.35 9.06 6.— 8.35 6.45 9.25 6.57 9.37 7.07 9.47 7.25 10.05 S- 3gen halten, 0 6.— 8.35 5 7.54 8.C7 10.40 7.01 8.24 7.14 8.37 5 9.06 10.53 gelmatig. ivoetsiuis 4.20 6.20 4.55 6.52 5.25 7 20 5.43 7.40 6.— 7.52 6.15 8.05 3.50 7.05 4.03 7.18 4.20 7.40 4.40 7.55 5.07 8.20 5.40 8.55 ;elmatig. ilipsland, 7.50 11.— 8.32 11.35 9.15 12.18 9.45 10.6 10.45 8.15 11.10 8.58 11.53 9.20 12.14 9.40 12.34 10.23 1.20 10.58 1,54 fa Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij roomitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMSSLStogJiH. Telefoon Intercomm. So. 2. Advertentiën 10 cent per regel en a/2 maai. Reclames 20 per ragel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */a maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten morden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- e,t Vrijdagmorgen 10 uur. Bevordering van den bloei van het Openbaar Onderwijs. De Stichtsche Courant schrijft Wat we vernamen had plaats te Zeven hoven, een dorp van ruim iooo zielen, waar een R. K. school is, die 6o, een Christelijke, die 50, en een openbare, die ongeveer 2 5 kinderen telt. Op de laatst genoemde school is vóór eenige weken een onderwijzeres benoemd. Haar salaris wordt door het Rijk vergoed, maar zoodra het aantal kinderen eenigszins daalde, zou dit ophouden. En vandaar pogingen om aan het vereischte getal te blijven. Nu is hiertegen nog niets te zeggen, als men maar middelen gebruikt, die den toets doorstaan kunnen. Doch dat is niet steeds het geval. Reeds vóór eenige weken bleek uit in gezonden stukken in de Telegraaf, dat het Hoofd der openbare school een na middag in de week zoogenaamd Gods dienstonderwijs geeft. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van het van ouds bekende bijbelsche vragenboekje van H. Wester, dat ook gebruikt werd door den vorigen Hervormden Godsdienstonderwijzer en dat daardoor bij de Orthodoxe leden der Her vormde gemeente vertrouwen geniet. Weliswaar wordt dit onderwijs gegeven na den gewonen schooltijd. Maar wij ge- looven niet, dat de wet toelaat om voor zulk >Godsdienstondenvij.s< 't schoollokaal af te staan. Art. 22 der wet op het Lager Onderwijs geeft vergunning om de lokalen der Openbare school af te staan voor »dit godsdienstonderwijsEn daarmee wordt blijkens de eerste alinea bedoeld het onderwijs, dat gegeven wordt door godsdienstleer ar en, waar niet voor het onderwijs van Jan, Piet of Klaas, die zegt, dat hij godsdienstonderwijs? zal geven. Toch hebben de voorstanders der Christelijke school het niet geacht op hun weg te liggen om deze afwijking van de wet tegen te gaan, en o. i, terecht. Doch wat is nu verder gebeurd Er is te Zevenhoven een vrachtrijder, die dagelijks vandaar over Nieuwveen naar Alphen gaat met hit en kar en daarmee zijn brood verdient. De vorige vrachtrijder H. zond, toen hij zich te Z. vestigde, zijn kind naar de Open bare school, hoewel hij later getuigde, dat hij daar spijt van had, doch dat hij door valsche voorstellingen van sommige personen daartoe gekomen was. En hij bewijst, dat hem dit ernst is, door thans in zijn nieuwe woonplaats van de Christ, school gebruik te maken. Niemand van de voorstanders der Christ, school heeft H. echter ooit, toen hij te Z. woonde, ook maar eenigszins in zijn brood bena deeld. Doch nu heelt H. zijn zaakje voor eenige honderden guldens aan een ander overgedaan, n.l. aan O. Deze had in de gemeente waar hij eertijds woonde zijn kinderen eerst naar de Christ, school ge zonden, doch ze later op aandrang van sommigen naar de Openbare gezonden. v, H ^aar ec^lter geen vrede mee ge a en nu hij in een andere gemeente wam, was het zijn voornemen, ze weer op de Christ, school te doen. Doch zie, hij was nog niet eens in zijn nieuwe woonplaats gevestigd, of daar kwam ook tot hem, evenals vroeger bij zijn voorganger, reeds een handlanger van het Liberalisme, om hem sterk af te raden zijn kroost naar de bijzondere school te zenden en dat o.a. ook met dit argument dat hij in dat geval niets verdienen zou aan een 0f meer liberale voormannen in de gemeente. In weerwil daarvan heeft O. toch zijn kinderen naar de Christ, schoei gezonden. Doch wat gebeurde er Een paar weken daarna behelsde de Rijnbode de volgende advertentie Vrachtrijder. Een flink persoon kan op een dorp omtrek ALPHEN, een goed bestaan vinden als vrachtrijder. Zoo noodig, financiëele steun verleend. Brieven met opschrift Vrachtrijder? aan CAM- BIER VAN NOO TEN'S BOEK HANDEL, Alphen. Zoo worden dus pogingen aangewend om een man met een vrouw en zeven kinderen uit zijn brood te stooten, om dat hij zijn kinderen naar de Christelijke school zendt. Want wel zou men kunnen opmerken, dat het toch niet zeker is, dat in boven bedoelde advertentie Zevenhoven bedoeld wordt. Maar in verband met geruchten omtrent andere pogingen in denzelfden geest, die gedurende eenigen tijd in de gemeente rondgaan, valt daaraan geen oogenblik te twijfelen. Op deze wijs wordt dus gewerkt om de school waaraan de natie gehecht is? te bevolken. En voeg daarbij, dat te Zevenhoven op de Christelijke school het schoolgeld 3 a 4 maal zoo hoog is als op de Openbare. Maar in weerwil van dien kolossalen voorsprong schijnt de Opendare de concurrentie niet te kunnen volhouden zonder middelen als de bovengenoemde. Wat zegt men van dit staaltje, van de wijze waarop soms op onze dorpen gewerkt wordt ter bevordering van den vrede onder de burgerij en van de dier bare volkseenheid, waarover de liberale bladen verleden jaar roerend schrijven konden Wat moet er van dien vrede en van die eenheid terecht komen, als er op deze wijze gestreden wordt Onvastheid van bestuur. Stel nu eens, geachte lezer, dat onder het ministerie-Kuyper ware voorgevallen, wat zoo pas het ministerie de Meester durfde bestaan. We hebben onlangs gehoord van een Koninklijk Besluit, waarmee de heer Rink zich in de vingers sneed, thans vernemen we van een ander Koninklijk Besluit, waar mee de heer de Meester om het maar zacht uit te drukken, zich deerlijk heeft vergist?. De 2den Juli nl. verscheen er in de Staatscourant een Kon. Besluit, waarbij aan belanghebbenden werd meegedeeld, dat met ingang van 1 Aug, daaraanvolgende de invoerrechten op sucade en eenige andere suikerhoudende artikelen zouden worden verhoogd. Een verhooging, die neerkwam op een zesvoudige heffing van het tot nu toe betaalde invoerrecht, zoodat aanmerkelijke schade beloopen werd door die handelaars die nog belangrijke leveranties op de oude basis hadden te doen. Gevolg hiervan was, dat men in den handel op allerlei wijze en van verschil lenden kant transacties op touw zette, om zoodoende de schade zooveel mogelijk in te perken. Inlusschen gingen er requesten naar den minister van Financiën en Z.Exc. werd verzocht, zoo intrekking van de fatale beslissing onmogelijk was ten minste den termijn van het in werking treden te ver dagen. Vergeefsche moeite. Officieel gaf de minister kennis, dat op het verzoek niet kon worden ingegaan, en belanghebbenden hadden dus eenvoudig rekening te houden met de genomen be slissing. Dit geschiedde op 21 Juli en zelfs nog twee dagen daarna gaf de minister per soonlijk aan een fabrikant die bij hem op audiëntie kwam, de verzekering, dat van een wijziging geen sprake kon zijn. Wat echter gebeurde? De heer Plate, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, ging nu den minister voorlichten en, zooals het Vaderland zegt, werd door hem »in het belang van den handel in het algemeen met klem bij den minister aangedrongen op verdaging?. Deze voorlichting nu had tot uitslag, dat de minister weer even ^officieel? liet bekend maken, dat »nadere informaties hem er toe geleid hebben aan H. M. wij ziging voor te stellen?. Van dat schommelen met staatszaken is niet alleen het gevolg geweest, zooals een telegram uit Amsterdam zich uitdrukte, dat het departement van financien basis is geworden van unfaire speculaties ten koste van den bona fide handel, maar ook nog dat velerlei schade en ougenaam- heid ten laste kwamen van die handels lui, die hun leveranties hadden geregeld op de nieuwe beslissing van het verhoogde recht. En wat hier, evenals bij het Kon. Besl. over de kweekscholen, de zaak voor den minister nog erger maakt, is dat hij zich dit wild ingrijpen in de handelsverhou dingen veroorloofde niet alleen op advies van wie weet wie, maar ook nog geheel builen de Kamerleden om, die zooals de minister zelf verklaarde ^geheel buiten de zaak staan«. Als dit nu geen dictatorsmanieren zijn, welke ziju het dan wel. Eu als Kuyper ot minister PI arte eens zoo eigenmachtig hadde opgetreden of dermate met Koninklijke Besluiten hadde gespeeld, welk rumoer zou er dan zijn opgegaan in heel de liberale pers. van de grootste tot de kleinsle Nu zwijgt die pers en bepaalt zich alleen tot een onvermijdelijke mededeeling van de feiten. Inmiddels hopen wij, dat nu een liberaal ook eens den heer Rink aan het verstand ga brengen, dat ook liberale ministers zich kunnen vergissen met Koninklijke Besluiten. De Maasbode. Een rekenmeester In Dordrecht, dicht dus bij ons in de buurt, woont een rekenmeester van zeldzame bekwaamheid. Dr. van Raalte is z'n naam, propagan dist van den vrijzinnig-democratischen Bond, z'n werk. Deze Dr. van Raalte heeft uitgerekend, dat er in 1913, over zeven jaar dus, geen antirevolutionairen, Christelijk Historischen enz. meer zullen zijn, althans dat deze partijen maar heel weinig meer zullen te beteekenen hebben. Ge kunt begrijpen, hoezeer wij schrokken, toen wij in de Vryzinnig Democraat, dit merkwaardige artikel lazen. Dr. van Raalte becijfert, dat de Chris telijke partijen langzamerhand in stemmen- cijfer achteruit gaan. In 1909 zal dit cijfer natuurlijk nog wat dalen, en in 1913 einde lijk, zullen de rechtsche partijen vèr, zeer vèr in de minderheid komen. Dan zullen zij het wanhopige der ^antithese-politiek? inzien, en met pak en zak overloopen naar de vrijzinnigen. Een deel zal Mr. Tydeman om den hals vallen, en een ander deel Mr. Treub. Zoo zal het vanzelf komen tot de partij-groepeering conservatief tegen democratisch. Wat een toekomst voor de vrijzinnige partij, hè Zij alleen baas Een ding is jammer. Jammer tenminste voor Dr. van Raalte z'n cijfers deugen niet. Wilt ge bewijs Dr. van Raalte beweert, dat de rechter zijde in 1901 en 1905 eene stemmen- meerderheid had, respectievelijk van 18000 en 19000. Maar feit is, dat de candidaten der christelijke partijen in 1901 47.763 en in 1905 55.759 méér stemmen op zich vereenigden, dan die der linkerzijde. Dat scheelt j dunkt ons, nogal een beetje. Indien dus de lezers ook mochten ge schrokken zijn, kunnen zij zich thans van dien schrik herstellen. Er is eenvoudig niets van aan, dat de Christelijke partijen steeds achteruitgaan. Wel heeft in 1905 de linkerzijde de meerderheid in de Kamer veroverd, maar dit beduidt nog niet, dal zij ook de meer derheid in het land beeft. In geen geval. Er zijn districten, waar alles aan zeer wisselvallige omstandigheden hangt. Bovendien vergete men niet, dat de districten indertijd geknipt zijn met een libera'e schaar. Door al deze dingen is het mogelijk, dat links, hoewel minderheid in het land, de meerderheid hééft in de Kamer. Voorloopig kunnen we Dr. van Raalte nog niet huldigen als een groot wiskundige. MerwebodeJ De Christelijke pers. De ^Christen-Democraat? schreef naar aanleiding van verschillende bladen onzer richting rondgaande klacht over den invloed onzer pers het volgende De klacht over te geringen invloed uitgaande van de Christelijke Pers is dezer dagen weer algemeen. In meer dan een Orgaan wordt de verzuchting geslaakt, dat toch de Christelijke Pers meer aan haar doel zal beantwoorden. De val van het Ministerie-Kuyper wordt voor een groot deel geweten aan de niet voldoende verspreiding van Christelijke bladen, waardoor de vrij zinnigheid in staat was hare leugens ruimschoots ingang te doen vinden. Deze klacht gaat in onderscheidene Bladen gepaard met zeer krasse beschul digingen aan 't adres der >geloovigen? die maar al te vaak hun Bijbel begra ven onder een stapel, zoogenaamde neutrale Kranten, terwijl ze of niet of tegen wil en dank geabonneerd zijn op een of ander Christelijk orgaan, dat dan nog in vele gevallen ongelezen voor het belangrijkst deel wordt terzijde gelegd. Daarvoor is de Christelijke Pers, en terecht, verontwaardigd, al geeft zij toe niet te kunnen geven, wat de bladen der Vrijzinnigheid aanbieden. Dit laatste wordt veroorzaakt, zoo heet het dan, door gebrek aan geld. Om een goed Dagblad te kunnen uitgeven, zou minstens een ton gouds uoodig zijn, zoo rekent men U voor. Hoewel wij van deze overwegingen niets willen afdoen, meenen we toch, dat gebrek aan geld niet de hoofdoor zaak is van den treurigen toestand waarin de Christelijke Pers verkeert. Die oorzaak moet gezocht in de verregaande beginselloosheid van hen die zich tooien met den Christen-naam. Een Christelijk Blad, al zouden er vijf ton gouds aan ten koste worden gelegd, zou op den duur de vijf ton toch nog verspelen. En waarom Omdat de ^christelijke? menschen, in massa, geen Christelijk blad begee- ren. Zij begeeren een niet-Christelijk blad, opgevuld met allerlei wereldsche berich ten en anonces, verslagen van voor hen verboden vergaderingen en voor stellingen en bovenal wat schuine lectuur in vieze, vaak onzedelijke romans als feuilleton. Zoo is de toestand. En anders niet. Waarom dat te verbloemen Stel een onderzoek in bij al de gezinnen, die U bij den verkiezingsstrijd verketteren, wanneer ge 't wagen durft niet te stemmen voor den achristelijken? candidaat, menschen die trouw ter kerk gaan en hunne »Zondagsplichten? waarnemen en zie eens wat we lezen, zij zelf of hunne kinderen. En dan zijn wij voor ons overtuigd, dat de groote, groote meerderheid al die vieze leclflur uit de neutrale cou ranten, zóó zeer behaagt, dat ze er niet weer buiten kan. Ze is dezen menschen een levens- behoefte geworden. Daar schuilt de oorzaak. Gebrek aan geestelijk léven. Of men het erkennen wil of niet, de bewijzen zijn er en de feiten spreken. OVERWINTEREN VAN SLUITKOOL. Zeer veel zorg wordt in de laatste jaren be steed aan het overwinteren van sluitbool. Dit geschiedt meestal in speciaal daarvoor ingerichte schuren met dubbele muren en gebroken kap. De buitenwand bestaat uit eene halve-steens-muur de binnenwand die gewoonlijk iambrizeering wordt genoemd, uit hout. Tusschen buiten- en binnen muur is eene spouw van 8 10 cM. breedte gelaten, welke met houtzaagsel wordt gevuld omte sterke afkoeling zooveel mogelijk te voor komen. Een groot aantal raampjes geett gelegen heid versehe lucht aan te voeren en bij niet- vriezend weer de temperatuur laag te houden. Bij strenge vorst kunnen de raampjes door pas sende houten luikjes worden gesloten, terwijl, wanneer dit niet voldoende is om de ruimte in de schuur vorstvrij te houden, kunstmatige ver warming plaats heeft, meestal met behulp van eenige petroleumlampen, welke hier en daar in de schuur worden opgehangen. De gebroken kap maakt, dat men eenen ruimen zolder krijgt. In de lengterichting verdeelt men de schuur door middel van een houten middelschot in twee gelijke deelen, zoowel de ruimte gelijkvloers als die op den zolder. Doordat het schot door de benedenruimte tevens moet dienen tot steun van den zolder, die dikwijls een zeer zwaren last moet dragen, wordt het op een stevig fundament aangebracht. Tegen den winter wordt de kool, die men wenscht te bewaren, naar de schuren gebracht, na vooraf van den stam en alle losse bladeren te zijn ontdaan. Alleen de vaste kroppen zjjn voor overwintering geschikt. Zoowel op den zolder als gelijkvloers worden ze in vier stapels, welke bijna de geheele lengte dor schuur inne men, gerangschikt. Twee dezer stapels rusten tegen het middenschot, de twee ander» tegen de lambrizeeringen. Tusschen de stapels laat men een pad van ongeveer M. breedte vrij. Door de kooien, welke de aan dit pad grenzende zijden uitmaken, van onderen naar boven telkens een weinig verder naar binnen, d.w.z. naar de wanden, waartegen de stapels met de eene zijde rusten, op te stapelen, brijgen de vrfl staande zijden voldoende stevigheid om zonder verderen steun te blijven staan. Men moet nu zorgen, dat de kool niet bevriest, niet berst en niet gaat rotten. Het bevriezen en bersten voorkomt men zooveel mogelijk door regeling der temperatuur, die even boven het vriespunt moet worden gehouden. Te lage tem peratuur doet de kool bevriezen, te hooge doet haar bersten. Het eerste gaat men tegen door, zooals reeds is gezegd, desnoods kunstmatige verwarming aan te brengen met behulp van petroleumlampen, het laatste door bij niet vriezend weer de raampjes open te zetten en zoodoende versehe lucht aan te voeren. Hierdoor gaat men tevens rotting ten deele tegen, daar hooge tem peratuur en vooral vochtigheid dit sterk in de hand werken. Immers het open zetten der raampjes geeft meteen de vochtige lucht gele genheid om te ontsnappen. Toch is dit niet voldoende om rotting geheel te voorkomen.Elke 14 dagen worden de stapels „omgezet", bij welken arbeid de werkman alle kooien afzonderlijk in handen krijgt en elk rottend plekje zorgvuldig uitsnijdt. In het voorjaar, van einde Februari tot zoo lang de kool wordt bewaard, d.i. AprilMei, kan bet binnendringen van zonlicht veel schade doen, doordat het bersten der kooien er zeer door wordt bevorderd. Daarom worden in dien tijd de raampjes weer afgesloten met de boven genoemde houten luikjes. Helgrootste deel der „bewaarkool" wordt ge woonlijk gedurende den winter geleidelijk ver kocht. Doordat de prijzen dan meestal aanzien lijk hooger zijn dan in den herfst, levert het bewaren, ondanks den velen arbeid, die er aan verbonden is, een goede verdienste op. In bet algemeen oogst men de kool, die het meest geschikt is om bewaard te worden, van de zwaardere gronden, terwijl men bovendien door strenge selectie en eigen zaad winning rassen heeft weten te verkrijgen, die zich voor het overwinteren al bijzonder goed leenen M.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1