Woensdag 35 Juli 1906. 31stc Jaargang W. 1157, Antirevolutionair Orgaan voor lie !ZiiiiIIi©lIaiiils©lie en M©eisws©iie iïïilttitdeii. J N HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. Alle stukken voor «ie Redactie bestemd, Advertentie© ess verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitjrever. Vraagbaak. Deze Courant verschijnt eiken TV oensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER j Telefoon Intercom!». So. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maai. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanyragen 9n Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Ra's ongehoord. »Het Volk« deelt uit een circulaire van den Miiiciensbond eenige feiten mee, waarvan zij zegt »ontsteld« te zijn en die ook wij, even als ieder lezer, beslist afkeuren en betreuren. Het geldt nog de ramp in 'tkamp bij Zeist. Men herinnere zich nog den noodlottigen dag, toen twee landweer mannen door den bliksem zijn getroffen en sommigen ernstig gewond. Nu zegt de circulaire dit Niet ieder weet, dat de meeste dezer personen vaders van gezinnen zijn. Ook weet lang niet ieder, dat de nabestaanden van de overledenen nog geen officieele kennisgeving ontvingen van ons legerbestuur, meldende het treurig verlies hunner bloedverwanten. Ook weet lang niet ieder, dat op dit oogenblik uit 's Rijks kas nog geen cent is uitbetaald geworden, zelfs niet toegekend aan vergoeding voor gewonden of weduwengeld voor de nabestaanden. Ook weet haast niemand, dat er gewonden zijn, welke zoo goed als geheel blind of lam zijn. Ook weet haast niemand, dat de financieele toestand dezer hun plicht doende landweermannen van dien aard is, dat er armoede in hun gezinnen geleden wordt. En, voegt de circulaire erbij, al weet niemand deze dingen, zij zijn in alle opzichten juist gebleken bij een door het hoofdbestuur ingesteld en nog loopend onderzoek, waarvan binnenkort een rapport zal verschijnen. Tevens knoopt het er deze opmer king, liever deze aansporing bij Waar er nu vanwege de regeering nog geen geld is uitgekeerd, en waar het schijnt, dat zij zeer weinig spoed in dit bij zonder geval maakt, en waar het tot de overtuiging is gekomen, dat finan cieele hulp direcht zeer gewenscht is, heeft het bestuur van den Bond nu reeds een begin gemaakt met onder steuning, door uit zijn midden een komitee te benoemen ter inzameling- van gelden, welke geheel ten goede zullen komen aan bedoelde gezinnen. Men zende zijn bijdrage aan O. Kroon, Jan Pieter Heijstraat 137, Amsterdam. Wij achten zulke feiten ongehoord. Waarlijk, zooveel aangenaams is er voor den Landweerman niet aan, dat nu nog aan ongelukkigen zoo weinig hulp en bereidvaardigheid wordt be toond. Met grooten tegenzin zijn de Land weermannen uitgetogen naar de kampenmet veel tegenzin hebben ze, naar de berichten der bladen en naar persoonlijke meedeelingen, die vve daaromtrent vernamen, hun tijd in ledigheid of beuzelarij doorgebracht, terwijl ze wisten, dat thuis hun hulp en bijstand onmisbaar en hun afwe zigheid een ernstig gemis was. In afkeurenden en minachtenden zin is over de kampen en "t daar uitgevoerde prutswerk gesproken en geschreven. En waar men dat in 't Leger weet, althans weten kan, was het roeping en plicht alle pogingen in 't werk te stellen om de naweeën der »opkomst« te verzachten; om door dadelijken bijstand de weduwen en weezen te helpen en de ongelukkigen, die lam bund zijn, te steunen. Zeer zekerer staat niet in de circulaire, en dat had er eerlij kshalve och bijgevoegd moeten worden, dat aan de weduwe van den eenen Land weerman uit Limburg zal gegeven worden een rijkspostje van kamerbe waarster of zoo iets bij een der Departementeneen bewijs dus, dat iu de eerste opwelling van medelijden met de nagelatenen, dadelijk om haar welzijn over de toekomst is gedacht. Maar nu schijnt men veel te lang zaam op te treden, en den nood te laten voortbestaan. Zie, dat gaat niet. We weten wel, dat al die bureaucratische zakendoe- nerij lang, veel te lang duurt en soms duren moet; dat er maanden ver- loopen, eer het touw over al de schijven ismaar hier moet men haastig zijn en geen reden geven tot zoo ernstige klacht als in de circulaire gemeld wordt. De Landweer is nu, rechtens of ten onrechte in zeer kwaden reuk gekomen en men diene te waken tegen gegronde aanmerkingen. Wie dan ook wat missen kan, sture aan'tComite, opdat in de eerste behoef ten redelijk kan worden voorzien. En 't Legerbestuur met 't Depar tement van Oorlog zijn, hopen we, de mocratisch genoeg, om zeer welwillend tegen deslaehtoffers op te treden. Kruidenierspolitiek, ot Anarchist. De agitatie tegen de winkelsluiting om 9 uur, te Amsterdam, is in vollen gang. Laatst hebben we eenige arti- len er aan gewijd en opgegeven de gronden, waarop die negen-uur-slui ting berusten. En 't is in de hoofdstad nu een teekenen op adresseneen teekenen, een teekenen tegen die sluiting, dat je oogen er blind van worden. Vergaderingen worden bijeengeroe pen en 'tis een rumoer als op een dorpskermis Maar erger nog is 't volgende. Een der winkeliers nam op één der laatste vergadering, het woord en zei »mocht de Gemeenteraad de ver sordening toch aannemen, zich »er daadwerkelijk tegen te ver- zetten, al zouden er 3000 politie- sagenten aan te pas komen. En een daverend applaus volgde Als nu een anarchist zulke smoesjes verkoopt, zouden we zeggenga je gang, mandat zal je wel afgeleerd worden. Maar dat een Middenstander, die zich zoo gaarne de kern der maat schappij noemenzoo ongraag gehee- ten worden het stootkussen tusschen kapitaal en arbeid, maar heel gaarne de onmisbare schakel tusschen kapita list en proletariër dat die man daar zóó uit den band sprong, is toch dwaas. Neen neen de overheid heeft gezag en dan is niet een finaal oproer de weg om tot verbetering te komen, want dan zouden de mannen van 1903 waarlijk gelijk gehad hebben maar de weg is een aanhoudend pro test, hoewel heel die anti-sluiting- beweging geen protest waard is. Onze Middenstander was daar anar chist En bij al zulke agitaties is een koel hoofd en een nuchteren kijk noodza kelijk. Zulk een. optreden als dat van dien heetgebakerden man is zeer onwaar dige kruidenierspolitiek. Taiisa- en Sjandliouw. „LANDBOU W-ONDERWIJS". VII. PROEFVELDEN. Thans ,is weer een cultuurproef aan de beurt- Te weten een met uien. Of liever twee. Proei" nemers waren hier de heeren C. lodder en T. Tanis, beiden te Ouddorp. En als variëteiten vergeleken ze Alosterzaad, betrokken uit België en uit Frankrijk. De Consulent, de heer Van Bijlevelt, geeft ons dit overzicht omtrent de proef. Proefnemer Lodder. Proefnemer Tanis. 't Proefveld ligt in 't Oudeland. Grondsoort klei (omgezette grond.) Idem. Idem. Voorvrucht en bemesting. In 1900 was deze grond omgezet en be- teeld met haver, waar onder lucerne klaver, bemest per H. A. met 600 K.G. Patentkali en 900 K.G. super- phosphaat. In 1903 werden de klavers omgereden en in 1004 droeg 't veld suiker bieten op de met 70 voer stalmestverzorg- de klaverstoppel. In 1902 was 't proef veldbeteeld metbaver waaronder roode kla ver, bemest met kunst mest. In 1903 werd de klaver tweemaal gemaaid. En in 1904 droeg 't veld suiker bieten op klaverstop pel met 70 voer stal mest. Bemesting der uien. 500 K.G.Amm. Sup. perH.A. 200 K.G. Chilisalpe- ter per H.A. Groei Het Alosteruien- zaad, betrokken uit Belgie, was zeer dun opgekomen, waardoor 't gewas veel loof maakte. Daarentegen kwam het Aioster- uienzaad uit Frank rijk betrokken zóó krachtig op, dat het te dik stond. Plukken en De uien van het Belgische zaad bleven wat lang groen. Dus werden die het laatst geplukt. Per H.A. berekend gaven Belgische Aios ter 26400 K.G. uit sluitend groote uien. Fransoh zaad gaf 34500 K.G. groote en 7800 K.G. kleine uien. Hier was het zaad uit Belgie ook dun opgekomen en dat uit Frankrijk zeer dik. Het ook nog uit gezaaide Rijnsburger- zaad had een norma len stand. De kwaliteit van beide variëteiten was dezelfde. Opbrengst. Ook op dit veld kwamen de Belgische Aioster laatst aan de beurt. Rijn burgers werden 'teerstgeoogst Hier oogstte men van Belgisch zaad 27156 K. G. grooteen 630 K. G kleine. Fransch zaad gaf 40100 K. G. groote en 8210 K.G. kleine. Van Rijnsburger verkreeg men 35368 K. G. groote en 4421 K.G. kleine. Kwaliteit. Idem Alleen bleken bij 't bewaren de Ry nsburger iets duur zamer te zijn. Laten we nu de Eijnsburger een oogenblik buiten beschouwing, dan leert deze proef ons tech heel klaar, hoe groot de invloed <is van 't zaaizaad op den oogst. Zoowel bij den heer Tanis als by zijn collega loopen de opbrengsten zeer uiteen. En toch 't waren beide Aloster-uien. Alleen 't zaad was van verschillende plaatsen betrokken. Onthoud de resultaten van dit proef veld! Doet er uw voordeel mee I De keuze van het poot en zaaigoed is van heel veel invloed op den oogst. M. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vrageü waarop ze betrekking hebben. Vragen 965. Hoe kan hooi door broeien in brand geraken 966. Wat is zwavelkoolstof? 'k Las, dat men 't wel gebruikte voor 't dooden van sommige insecten. Antwoorden en mededeelingen 968. Wat pnlverisateurs zijn Dat zijn toe stellen die men gebruikt om planten te bespuiten. In den laatsten tijd komen ze zeer veel in zwang. Denk aan Bordeaux3che pap. 964. Linaria 't zelfde als vlas De geslachtsnaam van vlas is linaria. Nietwaar ge voelt eenig ver- band tusschen dit woord en ons linnen. JPla&lseüyii lWIe8Sw§, Soinmelsdijk.* Op Flakkee is een commissie gevormd bestaande uit de heeren U. J. Mijs, A. J. de Graaff, dr. Prins Fokkes, J. G. van Putten en W. de Jong, die alle pogingen in 't werk zal stellen om op dit eiland een Rijks Hoogere burger school met 5 jarigen cursus te vestigen. Tot brandmeester bij Spuit II is benoemd de heer W. C van As en tot assitent bij dezelfde spuit de heer P. Kieviet. De Brigadier Padmos en de mare chaussees Van Giesen en Van Ommen, keeren Zaterdag a.s. naar hunne respec tievelijke standplaatsen terug. Eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag den 26 Juli a.s. des namiddags ten zeven ure. Naar aanleiding van de plaats gehad hebbende vechternijen tijdens de kermis te Ooltgensplaat, zijn op verzoek van den heer Burgemeester dier Gemeente, Zaterdag j.l. twee manschappen van de alhier gevestigde brigade Kon. marechaussee's daarheen ver trokken, teneinde dien dag mede de orde te helpen handhaven. Alhier is een postduif gevangen welke gemerkt was: Linkerpoot A 729 Rechterpoot 170^ T 1488 op beide vleugels gemerktWatergraafsmeer Midden weg 23 ("23 is onduidelijk.) Middclharnis. Zaterdagmorgen had de heer J. C. de G. uit Sommelsdijk het onge luk, doordat het stuur bleef haken, met zijn stoomfiets waaraan een voorspanwagentje was bevestigd en waarin een kind van hem gezeten was, van den dijk in de sloot bij de Chr, School terecht te komen. Door ijlings toegeschoten hulp was alles spoedig op het droge gebracht en liep het ongeval, behoudens dat genoemde heer zich een weinig aan het been bezeerd moet hebben en het kind eenige verwonding in het ge zicht bekwam, vrij goed af. - Zaterdagavond viel het dochtertje van Van E. achter het huis in de Sommels- dijksche haven. Gelukkig waren aan de overzijde een paar jongens die het ongeval bemerkten en luidkeels om hulp begonnen te roepen, waarop de vader toeschoot zich zonder aarzelen te water begaf en daardoor zijn bijna geheel gezonken dochtertje van een anders wissen dood redde. De rekening van de inkomsten en uitgaven dezer Gemeente over het dienstjaar 1905 is overgelegd aan den Raad en ge durende 14 dagen van den 21 Juli tot en met den 4 Augustus a.s. ter Gemeente- Secretarie ter lezing neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar. De Deurwaarder der directe-belas- tingen de heer A. J. Paling alhier, is met ingang van 1 September in gelijke betrekking benoemd te Schiedam. Stad aan 't Haringvliet. In deze gemeente is het thans eene bijzondere drukte met het plukken van witte uien. Bij bekkenslag werd Maandagavond 1.1. bekend gemaakt, dat ahvie daarin wilde werken, zich te vervoegen had bij den heer A. Koppenaal, die naar men zeide een 400 tal personen daartoe kan gebruiken, Alzoo eene aardige verdienste voor deze gemeente. Burg. en Weth. maken bekend dat op Maandag 30 Juli de brandbluschmiddelen zulleu worden beproefd en dat een ieder die daaraan verbonden is, verplicht is zich kwart voor 6 ure des avonds te bevinden bij het brandspuithuis op de Voorstraat. Den Dommel. H. M. de Koningin schonk aan den arbeider J. v. d. B. alhier, f 70 als vergoeding voor geleden schade bij den stormvloed van 12 Maart jl. Nieuwe Tonge. 23 Juli. Het muziek gezelschap Apollo alhier, heeft de tweede prijs in de tweede afdeeling, dewelke zij op het gehouden concours te Alblasserdam heeft verworven, heden ontvangen zijnde een zilveren medaille en een diploma Dirksiaild. Het logement van den Heer P. Brooshoofd heeft weer een aan merkelijke verbetering ondergaan, nl. dat aan zijn logement, een pension is verbon den. Uit goede bron vernemen wij dat deze week van hier een paar gezinnen naar Amerika zullen vertrekken, wij wen- schen deze emigranten een goede reis toe. Het metselwerk voor het te bou wen paardenstal ten behoeve van den heer P. Brooshoofd is bij inschrijving voor f 630 aangenomen door D. Gestel metselaar alhier. Als een zeldzaamheid mag wel worden gemeld dat eenige werklieden op een stuk laDd een nest met 6 jonge wezels (halfwas) ontdekten die alle door hen gedood werden en waarvoor zij f 1.50 ontvingen. Volgens gegevens leggen wezels zelve meer dan 3 a 4 jongen af. Iferkingéii. 20 Juli, iu de heden morgen gehouden Openbare Verga dering van den Daad Heser gemeente is het voorstel tot afschaffing der Kermis op grond van Art, 50 der Gemeentewet verworpen. MeSissant. In deze gemeente wordt tegen 1 December a s. gevraagd een dokter op een jaarwedde van t 1000 en vrije woning. Sollicitanten naar die betrekking kunnen hunne sollicitatie vóór 1 2 Augustus a.s. inzenden bij den burgemeester. Maandagmiddag sloeg een paard, gespannen voor een vierwielskar aan den Molendijk op hol. De op de kar zittende bestuurder J. B. trachtte het dier tot staan te brengen, met het ongelukkig gevolg echter, dat de burry uitpikte en hij in vliegenden vaart achter het paard aan over den grond werd gesleurd. Toen hij zich eindelijk wist los te werken, bleek het dat een been gebroken en het andere zwaar gekneusd was. De sboedig ter plaatse verschenen geneeskundige achtte het noodig, dat de patient werd opgeno men in een ziekenhuis te Rotterdam. Het paard werd later gegrepen. Ter Secrerarie dezer gemeente ligt voor een ieder ter teekening, een adres aan den heer .Minister van Waterstaat, om te Ooltgensplaat, voor rekening van den Staat, een aanlegsteiger te verkrijgen. Vrijdag jl. vergaderde in het ge meentehuis de afdeeling van het 2,Groene Kruis<r alhier. Volgens de overgelegde rekening werd van 1 Juli 1905 tot 30 Juni d. a. v. ontvangen f i49,55V2> terwijl over hetzelfde tijdvak werd uitgegeven f 101,54. Het ledenaantal bedroeg 62, dat der be gunstigers i 29. Stellendam. Met het oog op het aanrijpen van den oogst worden door vele landbouwers in deze streek machti gingen aangevraagd en verkregen tot het schieten van schadelijk gevogelte. Volgens publicatie is de rekening van de inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1905 den Raad overgelegd en gedurende veertien dagen, van 21 Juli jl. 3 Augustus a.s. voor een ieder ter lezing gelegd Tegen 15 Augustus a.s. worden sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van havenmeester in deze gemeente tegen eene bezoldiging van f 50 'sjaars. Goedereede. Welgemoed togen Vrij dagmorgen j.l. omsteeks 5 uur een ruim 60 tal kinderen der O. L. S. in een 11 tal gereedstaande rijtuigen, om de reis te aanvaarden naar de Maasstad. Velen, vooral de moeders der kleinen, bevonden zich op straat, om hun kroost in blijde stemming de gemeente te zien uitrijden naar de hen wachtende stoomboot »Maas- nymph« te Stellendam. Onder het zingen van eenige schoolversjes werd deze gemeente verlaten en koers gezet naar Stellendam. Na aldaar over het dorp te zijn gereden, stapten zij uit en begaven zich in regelmatige orde met hun geleider aan boord Be - gunstigd door gewenscht weder, stak de stoomboot van wal, en verliet weldra de haven, om de verdere reis naar Rotterdam te ondernemen. Omstreeks halftien -aldaar aangekomen, begaven^ de kleinen zich naar de Amerikaansche Stoomboot »Noordam« waarmede zoovelen uit deze streek de reis naar het Nieuwe Werelddeel hebben

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1