TWEE BUDEH, Zaterdag 21 Juli 1906. 218tc Jaargang N°. 1156, 2 Antirevolutionair Orgaan voor de Znidhollandüche en üaenwicbe Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. Alle stukken voor de Redactie toestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. De motie-De Wilde c.s. Uit de Pers. Plaatselijk Mieuws, TT A A UT TSTIffOfJII Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER &OMMELSi>WJtH. Telefoon Intercomm. No. 3. I Advertentiën 10 cent per regëï en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit De Staten van Zuid-Holland verga derden deze week drie dagen achtereen. Het nieuwe reglement voor den Zwijn- drechtschen Waard gaf aanleiding tot langdurige bespreking terwijl ook de talrijke aanvragen om subsidiën voor vakscholen veel van de aandacht der Staten eischten. Eerst Donderdag kwam de Begroo ting voor 1907 aan de orde. Algemeen rapporteur voor de Begrooting was de heer De Wilde, Statenlid voor Middelharnis- Bij de beraadslagingen over de Begrooting bracht de heer De Wilde ter sprake den steiger bij Ooltgensplaat, daarbij tredende in uitvoerige beschou wingen. Zeer scherp werd door den spreker gelaakt de houding van Min. Kraus, die van de Staats Begrooting voor 1906 een post van f 145,000 voor den steiger had afgenomen, een post die onder het Ministerie-Kuyper op de Begrooting was gebracht Ten slotte stelde de heer De Wilde de volgende motie voor: »De Staten van Zuid Holland overwegende dat een aanzienlijk bedrag als renteloos voorschot uit de provinciale fondsen werd verstrekt tot het verkrijgen van tramverkeer op het eiland Goeree en Overflakkee en dat daarbij de over tuiging vast stond dat het Rijk de verplichting op zich had genomen een steiger bij Ooltgengsplaat aan te brengen die gelijktijdig met de tram in exploitatie zou worden gebracht »spreken hun leedwezen er over uit, dat de uitvoering van dit werk nog altijd op zich laat wachten en noodigen Ged. Staten uit alle middelen waarover'zij te beschikken hebben aan te wenden ten einde de Regeering te bewegen een post voor dat werk op de Staats-Begrooting voor 1907 te brengen. Beze motie was ook onderteekend door de heerenVegtel, Roodzant, O verwater, Korteweg, Verhoeven en Van Driel. De Voorzitter verklaarde, dat Ged. Staten geheel met de motie-De Wilde c.s. kunnen vereenigen, waarop zij met algemeene stemmen werd aange nomen. Thans geen kabaal: Men herinnert zich het kabaal, dat het landehblad maakte, toen de commis saris der Koningin in de Provincie Lim- ur§> op een vergadering van katholieke spoorwegmanneD, dezen wees op de e ee ems van de pers en er op aan drong ir O Zy 1voora' de verspreiding van de katholieke pers moesten bevorderen. Was lets vreeselijks, dit officieel bevorderen van een partijpers en van de belangen van een partij De Maasbode wijst echter nu od een ander feit: Wat gebeurt echter nu? knmt de N' R CL Van 12 dezer Komt een advertentie voor waarin ennis wordt gegeven van de strem ming van het verkeer over een.brug in het Kanaal van Voorne. Deze advertentie is onderteekend door deu heer Patijn, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Hier heeft men dus een Commis saris die niet als particulier persoon, doch in ambtenaarskwaliteit de libe rale pers steunt met geld ook van niet-liberalen Die feit nu - en ze liggen voor het grijpen in de liberale pers is en blijft den niet-liberalen een voortdu rende, hevige ergenis. Zoodoende maakt dus de heer Patijn en tutti quanti onge paste propaganda voor het liberale blad en worden de Katholieken op allerhande wijze gedwongen om b.v. de N B Ct te lezen. Of is die Rijksbrug alleen bestemd ten dienste van hen die de liberale bla den lezen Of is het Handelsblad misschien van meening dat over die brug alleen maar liberalen loopen Zoo niet, waarom dan niet eens te velde getrokken jtegen ,die aanhou dende, jarenlange, schreeuwend par tijdige bevoorrechting der liberale pers door liberale staatsambtenaren, van de hoog sten tot de laag sten, en dit in hun kwaliteit, openlijk zoowel als bedekt? Och, Maasbode, het is het oude lied, dat een liberaal veel meer doen en laten mag, dan een niet-vrijzinnige. Zie maar aan Minister Kraus. Geen liberale haan kraait naar de heele opzienbarende rede van Valparaiso. Tot zoover De Standaard. En er is reden om aldus te schrijven. Zie op ons Eiland. We gunnen 't Weekblaadje Vooruit, dat te Middelharnis verschijnt allerlei advertentiëneen paar gulden kan het best gebruikenmaar het is toch niet in orde, dat daarin de heer Patijn diezelfde advertentie plaatst, aangezien het blaadje in heel Voorne en Putten ternauwernood bekend is. Toch gaat de heer Patijn in dat blaadje adverteeren en passeert ons Bladdat daar vele lezers heeft. Nog eens! 't deert ons om die paar losse centen niemendalmaar het teekent toch wel den ijvervan den heer Patijn, Commissaris nota bene, om eigen partijgenooteu vóór te trekken en anderen uit te sluiten Die Oud-Liberale heeren hoevelen zijn er onder hen, die nimmer leeren, en nooit tot de kennis der waarheid komen.« Hoe lang nog? Wandelen met een dominee. »De Zeeuw« schrijft naar aanleiding van de circulaire van den minister Nu heeft de minister als volgt besloten Wanneer er is een dominee of pas toor, die een schepeling of marinier, die tot zijn »kerkgenootschap« behoort, wenscht te bezoeken, dan heeft hij hier van slechts kennis te geven aan den direc teur en commandant der marine te Wil lemsoord. Deze directeur of commandant zal dan den schepeling of marinier vragen, of hij zich met dien wensch vereenigt, dus of hij den dominee of pastoor wil ontvan gen, en met hem wil spreken. Zoo ja, dan bericht de directeur of commandant aan den godsdienstleeraar dat aan het verzoek kan voldaan worden. Zoo neen, dan worden de redenen der verhindering meegedeeld. In het laatste geval is natuurlijk alles afgeloopen. In het eerste geval, indien dus de de schepeling den dominee wenscht te ontvangen, dan mag hij op den bepaalden tijd den godstdienstleeraar gaan af halen van de boot, of van den trein, of van de directie. En voorts mag de schepeling dan met den dominee wandelen, of ook binnens huis een gedeelte van den dag met hem doorbrengen, waartoe desverkiezende een der kamers van het wachtlokaal aan de marinehaven zal worden beschikbaar gesteld. En, gelijk wij hierboven reeds zeiden, de reis- en verblijfkosten worden vergoed. In een beoordeeling van de circulaire te treden worde ons nu eens niet voor ongepaste oppositie aangerekend. Want wij mogen het niet verzwijgen, hoezeer het ons smart dat de geest, dank zij de opruiing van de anti-militairisten en dergelijken, zoo erbarmelijk slecht is ook onder ons zeevolk, dat ons dit remedie al erger dunkt dan de kwaal. Onder onze Jantjes zijn weinig jongelui van gereformeerden huize. Gereformeerde predikanten zullen derhalve wel niet van de uitnoodiging gebruik makea. Rest derhalve de Hervormde predi kanten. Maar hoe weinigen zullen een recht zinnige opleiding gehad hebben, indien zij nog voor een openbare belijdenis zijn opgeleid geworden. De bezoekers zullen derhalve zijn modernen a la Bax die sociaal democraat, a la Schermerhorn die vrij-socialisten anti militarist, a la Bahler die Boeddhist is, of a la Bruining die nog vasthoudt aan deugd en onsterfelijkheid doch alles los gemaakt van zijn wortel. Van de overige kerken zwijgen wij. De Roomschen en Joden zullen zeiven te beoordeelen hebben, of hunne geeste lijken en rabijnen nog wat te zeggen hebben over deze jongens, over wie, naar zoo menigeen klaagde,"de geest der revolutie zoo vaardig werd. Van dezen maatregel valt voor onze protestantsche jongens niets te verwach ten. Integendeel, predikers als Van der Heide, Klein, en hoe zij heeten mogen, zullen, met hun anti militairisme, hun leer der twee beloften, hun prediking van de wapens hier, niets dan kwaad kunnen stichten, wanneer zij zich op staatskosten tot biechtvader van deze jongens weten op te werpen. Dat Het Volk er den draak mee steekt, bewijst nog niet dat zij den maatregel in 't eind nog niet aanprijst. Maar wij zouden ernstig aan den min. van marine willen gebeden hebben trek toch zoo spoedig mogelijk deze circulaire in. Met godsdienst a la Boeddha of Spi noza, zelfs met dien van den dwependen modernen of den braven Groninger pre dikant zijn uwe lotelingen niet te redden. Integendeel gij maakt ze er nog slech ter mee. Wij verwachten alleen heil van de prediking des Woords naar de Schrif ten, van het christelijk voorbeeld, van de chr. militaire tehuizen, en van de bevor dering van chr. lectuur. En in de maatschappij van opheffing van Overheidswege, van elke belemmering voor den voortgang van het Evangelie in alle lagen der maatschappij. Het Christendom staat te hoog om zich als politieagent te laten gebruiken. En dan dit ministerie is voortge komen uit de actie tegen een christelijk kabinet dat voortbouwen ging op de chr. grondslagen der natiedat getuigde tegen allerlei opkomende paganistische factoren, dat land en volk terugriep tot de erken ning van den Christus op ieder levenster rein. Wat zwakheid en machteloosheid spreekt er nu niet uit, wanneer een minister uit de vrijzinnigheid, wiens optreden een protest tegen den godsdienst ook in krijgs zaken is, gaat zeggenik weet geen raad meer. Godsdienstleeraars, wij hebben u wel gesmaad bij de stembus, en uw gods dienst en godsdienstleer van ons geschud, maar komt nu toch maar over en help ons die stoute jongens naar bed te krijgen, want voor mij willen zij niet Vrees voor verantwoordelijkheid. Het Hbl. vertelt Vele ambtenaren houden zich steeds krampachtig aan de leuning van routine vast als vreesden ze te zullen vallen Zoo verleden Zondag te IJmuiden. De Willem II kwam enkele uren na uitgezeild te zijn te IJmuiden terug, zonder een buitenlandsche haven te hebben aange daan, maar door aanvaring daartoe genood zaakt. Dit wisten de douane-ambtenaren Er was juist tijd voor de passagiers om den trein naar Amsterdam te halen en dus nog 's avonds in de stad te zijn en hun betrekkingen gerust te stellen. Maar de douane-ambtenaren dus deelt men ons mede eischten dat de koffers en valiezen eerst nog gevisiteerd zouden worden Hoe onzinnig schijnt ons ditHet is een ongelukkig iets dat vaak ambtenaren zoo doodbang zijn eenige verantwoordelijk heid op zich te nemen en liever Neder landers, pas uit een Hollandsche haven vertrokken, in deze zelfde haven gaan visiteeren alsof er Engelsche winkels in zee ronddreven dan dat ze hun gezond verstand gebruiken. Sommelsdijk. In de plaats van den heer D. Joppe Cz. welke op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, is de heer P. Kastelein benoemd als brandmeester gene raai bij spuit II. Bij de op 18 Juli jl. gehouden centrale Rijkspremiekeuringen van paarden uit de Provincie Zuid Holland, werd aan de wed. D. Vis van Heemst alhier, voor een tweejarig paard de ie prijs en voor een driejarig paard de 2e prijs toegekend terwijl voor ieder paard daarenboven nog f75 zal worden uitgekeerd. Middelharnis. Maandagavond viel het zoontje van A. V., doordat hij van het daarover gelegen bruggetje gleed in de kreek. Reeds was het ventje bijna geheel gezonken, toen zijn oudere broeder op het ongeval opmerkzaam werd, waarop hij zich haastte ter redding, waarin hij gelukkig mocht slagen. Dinsdag had J. van E. zijn zoontje meegenomen naar Rotterdam, waar hij op eenmaal, zeker tengevolge der drukte ot dat hij zijn aandacht aan iets anders schonk, het ventje kwijt raakte. Na langen tijd tevergeefs gezocht te hebben, wist hij niet beter te doen dan maar eens op het politiebureau te gaan informeeren, waar hij, zeker tot zijn blijdschap, zijn kind ontmoette, 't welk door de politie daarheen gebracht was Toen de knecht van den vrachtrijder Van den B. uit Sommelsdijk Dinsdagavond een reiiiger in het hotel Meijer terug bracht, werd het paard even na het uitstappen schichtig en wilde keeren, doch nam daarbij den draai te kort, waardoor het rijtuig omsloeg. Nu werd het dier nog onstuimiger en zou op hol gegaan zijn, zoo niet A. B. het bij den neus gegrepen had en tot stilstaan had gedrongen. De materieele schade is nog al belangrijk, daar het rijtuig bijna geheel werd verbrijzeld persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. C. Reevers, die zich vrijwillig in militairen dienst wilde begeven bij het Instructie Bateljon te Schoonhoven, is daarvoor afgekeurd. Woensdagmiddag werd A, V. bij zijn werk op het land, zoodanig door de hitte bevangen, dat hij bedweld ineen zakte en na door zijn kameraden weder bijgebracht te zijn, huiswaarts moest keeren daar hij niet in staat was zijn werkzaamheden voort te zetten. Alhier hebben zich eenige gevallen van de zoo zeer gevreesde vlekziekte onder de varkens voorgedaan. Kortstondig. P. van A. die Woens dag nog den geheelen dag op het land gearbeid had en thuis gekomen zich onwel gevoelde, overleed eenige oogenblikken daarna. Stad aan 't Haringvliet. Op 1 Aug. a. s. zullen diegenen, die behooren tot de lichting der Nat. Militie van 1899 naar de Landweer overgaan. Aan deze gemeente is ingevolge art. S3 der Wet op het Lager Onderwijs eene buitengewone subsidie toegestaan, groot f 3875. Het zoontje van M. de Leeuw, wilde op zij gaan voor een stoomfiets, waar door het in de sloot terecht kwam en door eenige toeschouwers daar werd uit gehaald, Dat hier veel zoogenaamd buntzaad groeit, moge blijken, dat schipper J. v. d. Gevel met zijn motor, deze week eene lading daarvan voor den heer A. Kop penaal vervoert naar Arnhem. Den Bommel. Jl. Donderdag had W. Smits bezig zijnde uit het schip van G. Dekker steenen te lossen, het ongeluk zich zoodanig te klemmen, dat van een zijner vingers den nagel werd verbrijzeld, en den vinger ontveld. Ooltgensplaat. 18 Juli. Tijdens de kermisvreugde hadden er in het Café »De Hoopt alhier hedenavond ernstige onge regeldheden plaats, zoodat de politie zich genoodzaakt zag van hun sabel gebruik te maken, waardoor verwondingen werden veroorzaakt. Ruiten etc. werden verbrijzeld. De Loco-Burgemeester den heer J. van Noordt aldaar tegenwoordig, liet een der belhamels achter slot en grendel opbergen. Naar men verneemt is van een en ander verbaal opgemaakt. Dirksland. Een der dames B. had naar men vernomen heeft, bij het afsprin gen van een fiets het ongeluk haar voet of been te breken. Het 8-jarig zoontje van J. Nagte- gaal alhier die in de Paardenmarktstraat achter een wagen van M. K. liep, en deze zooals het scheen vasthield, werd door M. K. (die eerst uit den wagen sprong) met een zweep waaraan geen slag bevestigd was, een bloedend hoofd gesla gen. De vader van den jongen stelde met het voorgevallene de politie er mede in kennis. Over het algemeen genomen staan de gewassen hier nog al prachtig te velde. Het hooi heeft puik weer getroffen, voor het vlas werden flinke prijzen besteed, de ajuin staat vooral in niet al te zware grond goed, erwten hebben prachtig ge groeid, haver beloofde in het begin niet veel, nochtans is deze op verscheiden plaatsen veel bijgewerkt, rogge, gerst en ijaardenboonen zijn weinig verbouwd, de tarwe staat best, koe- en suikerpeen groeien best, bruine booDen en aardappelen indien er goen onheilen aan komen, beloven een betere obprengst als verleden jaar, zoodat op het oogenblik de landbouwer tevreden mag zijn.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3