„RENS" Het AïMsconiraci, Advertentiën. Gemengd nieuws Mor-, Machine- en Cylmfleroliën, Wagen smeer, enz. ff. vanRenssen, Onmishaar yoor Iedereen. 2 M! HOBleO, ÜSN, LÏOtBB, taco, toejuichingen ontvangen. De dringendste verklaring werd aangenomen en onmid dellijke beraadslaging bevolen. Hierbij ontstond eenig geharrewar tusschen socialisten en leden der rech terzijde. Na de voorlezing van het rapport bovengenoemd, vroog depresident op de gebruikelijke wijze: Vraagt iemand het woord?" Rechter- en lin kerzijde keken elkaar aan als twee kampvechters. Opeens klonk een scherpe stem van links: „Daar zullen ze zich wel voor wachten 1" „Wanneer wij het woord niet vragen, dan komt dat omdat ons dat niet lust," riep Lasies van rechts terug, en hij vloog tegelijk naar de banken der linkerzijde toe, waar het een oogenblik scheen dat men opnieuw handgemeen zou raken. De opschudding was heel groot, en de minister van oorlog moest zelfs door zijn vrienden worden gekalmeerd. Het applaus, waar mee de aanneming der gelegenheids wet door de linkerzijde werd begroet, was een hartstochtelijke politieke manifestatie. Het stond 473 tegen 42 stemmen. ■*- Bijna de geheele pers in binnen- en buitenland heeft de rehabilitatie van Dreyfus met vreugde ot, zoo dat te veel gezegd is, met een gevoel van verlichting begroet. RUSLAND. Volgens den //Timesv-correspondent te Petersburg heeft het geheele ministerie opnieuw den Tsaar zijn ontslag aange boden, en bovendien heeft iedere minister voor zich zijn portefeuille ter beschikking gesteld. De natuurlijke gevolgtrekking zou dus zijn, dat de keus van een ministerie uit de Doema een besloten zaak is. Maar er moeten nog twee kwestiën opgelost worden Zal men te Peterhof tot de uoodige concession willen overgaan, en zal bet nieuwe ministerie uitsluitend worden saam- gesteld uit constitutioneel-democraten, of uit vertegenwoordigers van verschillende partijen Zoo het heet, zou de omgeving van den Tsaar de portefeuilles liefst toevertrouwen aan Tsjipof of aan graaf Heyden, die zich dan tot de kadetten zou wenden. Maar de leiders dezer partij verklaren, dat zij in zulke omstandigheden nooit zitting zouden nemen in een ministerie. Anderzijds zullen noch Tsjipof noch Heyden de opdracht aannemen, als zij niet gesteund worden door de const.-democraten, daar zij zeer goed begrijpen dat zij anders geen invloed hebben op de Doema. De toestand is dus op dit oogenblik aldusdat het bewind in handen van Goremykin zal blijven, tenzij een zuiver constitutioneel-democratisch ministerie ge vormd wordt. Russische kruisers moeten in de Pinsche Golf twee vreemde stoomschepen hebben opgebracht, die 80.000 patronen en een hoeveelheid dynamiet aan boord hadden. Dit klinkt zoo vreemd niet, als men let op wat uit Petersburg aan het //Berl. Tagebl.// wordt geschreven Het is voor de ingewijden geen geheim, dat een bewapening plaats vindt van alle revolutionaire organisaties in Rusland. Ik ben in staat te verzekeren, dat over Finland waarlijk geweldige wapenvoorraden naar Rusland worden binnengesmokkeld. Het conservatieve blad de '/Novoje Vremja// heeft herhaaldelijk alarm geslagen over dezen wapeninvoer, dien zij meende, dat voor Finland zelf was bestemd die wapenen gaan in tusschen over de Finsche grens verder Rusland in, zij wórden in geheele scheepsladingen de Wolga afgevoerd en bereiken zelfs den Kaukasus. Dat alles gaat zoo stil en vredig in zijn werk, alsof het een heel gewonen tak van handel be trof, die bezig is zich te ontwikkelen. Voor de regeering is deze wapeninvoer geen ge heim, maar zij is machteloos, er iets tegen te doen. //Aan de Finsche kusten kruist een klein eskader, de landsgrenzen worden be waakt maar de stroom van den wapen invoer wil niet afnemen. Misschien is de omkoopbaarheid der ambtenaren al te ver gevorderd, misschien heeft men met een samenzwering tegen de hoogere ambtenaren te doen om hun waakzaamheid te be driegeneen feit is het, dat dagelijks groote wapenzendingen van Finland naar Rusland gaan Woensdag zijn wel veertigduizend Joden uit Warschau gevlucht, vooral oude mannen, vrouwen en kinderen. De meeste volwassen, krachtige mannen bleven om hun eigendom te verdedigen. Aan de poorten van alle huizen werden gewapende wakers opgesteld. Later werd de Joodsche bevolking gerust gesteld van vvege de politie. Er zijn te Warschau 250,000 Joden. Gruwelijk is 't schandaal, dat aan 't licht komt in Egypte. Dezer dagen kon men in de bladen lezen hoe de Engelsche minister van Buiteni. zaken, op een daartoe gedane vraag antwoordde, dat in Egypt# eenige Engelsche officieren waren aangevallen door „dweepzuchtige" Fellah's en dat die gods dienstige waanzinnigen zijn gestraft, 't Engelsche prestige mag een beleediging van officieren niet j dulden. En nog meer fraais. Maar wat nu naderhand aan 't licht komt is zoo reeht-tergend en wreed, dat 't levendig her innert aan 't barbaarsche optreden der Engelschen in de Kaapkolonie, waarvan Lion Chachet zoo treffend verhaalt in z'n „Worstelstrijd derTrans- valers". De zaak is deze: Den 13en Juni 11. verlieten «enige Engelsche officieren hun kamp en passeer den zij niet ver van Densjawie in de provincie Menofee om op particulier terrein op duiven te gaan jagen. Een oude landbouwer waarschuwde den tolk, die hen vergezelde, door hem mee te deelen, dat het vorig jaar de inwoners in hooge mate ontstemd waren geworden, toen de Engelsche officieren hun duiven waren komen doodschieten, en dat men hen dus weer zou kunnen prikkelen door te gaan jagen. Niettegenstaande deze waarschuwing wordt met de jacht begonnen. Er wordt geschoten, een vrouw ^vordt gekwetst en een hoeve geraakt in brand. De Fellah's komen van alle zijden toesnellen en er heeft een opstootje plaats, waarbij drie Egyp- tenaren door de Engelschen worden gekwetst, en drie Engelsche officieren door de Egyptenaren Een der gekwetsten, kapitein Buil, ontsnapt uit het gedrang en loopt, zoo hard hij kan, een afstand van 5 K.M. bij een hitte van 42° C. hij krijgt een zonnesteek en valt dood neer. De Engelsche soldaten overvallen, als zij vernomen hebben wat hun officieren is overkomen, een dorp in de buurt van Densjawie, en vermoorden er een Fellah, wien de hersenpan wordt ingeslagen. Ziedaar de feiten. En nauwelijks zijn ze bekend, of de Engelsche autoriteiten beramen een geduchts wraak. Die Fellah's mochten hun goed niet ver dedigen als Engelsche roovers 't willen hebben. Dat is misdaad. Daar moet voorbeeldige straf op gesteld. Den 24en Juni kwam de rechtbank bijeen. Een buitengewone rechtbank, aan wet noch voorschrift gebonden, welker leden alle denkbare straffen konden opleggeneen rechtbank, waarin de meerderheid bestaat uit Engelschen, en van welker uitspraak noch gratie nog appel mogelijk is. Die rechtbank besteed drie dagen voor 'i be- studeeren der zaak. Dan weet ze 't. 30 minuten wordt besteed aan 't ondervragen der 50 beschul digden, alleen de officieren zijn getuigen. Een politieagent, die verzekert Engelsche officieren op Fellah's te hebben zien schieten (voor de aar digheid mag niet getuigen. Den 27en Juni wordt uitspraak gedaan 4 Egyp tenaren worden veroordeeld tot ophanging, 2 tot levenslangen dwangarbeid, 1 tot vijftienjarigen dwangarbeid, 6 tot zevenjarigen dwangarbeid, 3 tot gevangenisstraf van één jaar en openbare geeseling, en, ten slotte 5 tot geeseling zonder ge vangenisstraf. Deze laatsten zullen ieder 50 slagen krijgen met de zweep met 5 koorden. Het vonnis beveelt, dat de uitvoering reeds den volgenden dag zal plaats vinden op dezelfde plaats waar de daad is gepleegd. In een cirkelvormige ruimte van 2000 M. omtrek, afgezet met touwen, werden de galgen en geesel- palen opgericht. De veroordeelden waren omringd door Engelsche soldaten (dragonders), deze waren op hun beurt weer gedekt door Egyptische ruiterij. De heer Matchell en de gouverneur der provincie leidden de terechtstelling. Daar treedt de zoon van den eersten veroordeelde op deze beide toe en vraagt toestemming, de laatste wenschen zijns vaders te mogen vernemen. Het verzoek wordt geweigerd. Halftwee stijgen de Engelsche soldaten te paard en trekken de sabeleen minuut later begint de ophangpartij. Een man wordt opgeknooptzijn verwanten en heel de plaatselijke beyolking, in de verte bijeengeschoold, vervullen de lucht van hun kreten. Twe» anderen worden naast het bengelende lijk gesleept. Hetzelfde tooneel herhaalt zich driemaal: vier mannen worden opgehangen, 8 gezweept. Het ontzettende tooneel duurt een uur. Een bar- baarsch, afschuwwekkend tooneel, waarbij de aanwezige Europeanen tranen weenen van mede lijden en ontzetting. En elkeen herhaalt, als hij zich verwijdert, de woorden van een der gehange nen: „Vervloekt zullen zij zijn, die beulen; ver vloekt zullen zij zijn I" Deze onmenschelijke wraakoefening heeft een machtige verontwaardiging in Egypte gewekt. En niet alleen daar. Als bovenstaand verhaal waarheid is, zal geheel de beschaafde wereld nogmaals gruwen van Engelsche rechtvaardigheid. Een onvermoeide. Men schrijft uit Twello aan de //Tel. Als een zeldzaam voorbeeld van een nog gezond en krachtig lichaam op hoogen leef tijd, kan worden medegedeeld, dat men dezer dagen, dag in dag uit, alhier een 88-jarige onvermoeid kon zien maaien en de zies han- teeren op een wijze, dat menig jonge man het hem niet verbeteren zou. Een doove vrouw overreden. Te 's Hertogenbosch werd Vrijdag een oude, doove vrouw overreden door een rijtuig waarin Baron v. H, aldaar, was gezeten. Al hoewel de koetsier, door luide te roepen, het ongeluk had trachten te voorkomen en kwalijk kan worden geacht daaraan schuldig te zijn, is tegen hem procesverbaal opgemaakt. Baron v. H. bleef ter plaaatse tot hij zekerheid had, dat de vrouw in het gasthuis was op genomen, alwaar mocht blijken, dat het onge luk, alhoewel ernstig, toch nog beter was atgeloopen dan men aanvankelijk vreesde, dat dit het geval zou zijn. Men hoopt het oudje te behouden. Van den brand tc Bra kei. Men meldt aan de //N. R. Ct. De justitie te Tiel vertrok Vrijdag naar Brakel, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den grooten brand aldaar. Droevig terugvinden. Vrijdagavond is aan de Feijenoordkade te Botterdam opgehaald het lijkje van den 6 jarigen B. T., die sedert 10 dezer uit de ouderlijke woning aan de Nassauhaven Oz. 8 werd vermist. Zich ontrokken aan de aardsche gerechtigheid. Uit de Kralingsche Plas te Rotterdam werd Vrijdagnamiddag opgevischt h t lijk van den 27-jarigen kantoorbediende Th. J. A. W. wiens aanhoudinh verzocht was ter zake verduistering van f. 1700 ten nadeele van den graanhandelaar P. B. Briejer alhier. Het lijk is naar Crooswijk overgebracht. Tijdig gered. Men meldt ons uit Vlissingen Hot water schijnt in dit warme weder sterko aantrekkingskracht te hebben. Thans viel een driejarig kind in het kanaal. Een vrouw sprong het na, maar kon het niet redden. Gelukkig kwamen juist de heer Bos, Christ, onderwijzer, en zekere G. die vronw en kind op het droge braohten. Het kind was reeds bewusteloos, maar men mooht er gelukkig in slagen do levonsgeosten op te wekkou. Plotselinge dood. Te Velp is eon dame, die tijdelijk in een pension verblijf hiold, toen zij op het punt stond om uit rijden te gaan, plotseling overleden. Vergoeding aan een landweerman Naar „Het Volk" uit Arnhem meldt zb aan een gezin, bestaande uit 3 personen, dat van f 11 per week moet rondkomen en dus niitg overhouden kan, als landweorvergoeding toege wezen 80 cent per dag is f4,80. Huisgezinmn met 2 kinderen ontvingen 20 cent meer per dag en zoo naar evenredigheid. Van de mishandeling te Gendringen. De rechtbank te Arnhem heeft thans J. J. G. uit Gendringen, ter zake van zware mishandeling van Dr. Rupert aldaar, verwezen naar de open bare terechtzitting, met last tot zijn gevangen houding. (A. Ct.) Een wethouder in het arrestantenhok. In 't dorp Denekamp (achterhoek van Overijsol) was een gedeelte van den straatweg afgesloten wegens reparatie, hetgeen natuurlijk nogal stoor nis in 't verkeer veroorzaakte. Dit hinderde den wethouder zoo, dat hij het hekwerk, dienende tot afsluiting, verwijderde, om de passage over het te repareeron gedeelte vrij te laten. Een politieagent verbood dit en zette het hek weder op zijn plaats, doch wederom werd dat hinderlijke ding door den wethouder verwijderd. De man der wet liet niet langer met zich „sollen" en bracht het lid van het Dagelijksch Bestuur in 't arrestantenhok. Een half uur ongeveer heeft hij zoo gebromd. Hot kalme dorp was geruimen tijd in rep en roer. (Hbld.) üleer dan achttien dieren verbrand. "Woensdagnacht omstreeks twee uur is in de asoh gelegd de sohuur vau den landbouwer D. onder St. Kruis. Drie paarden met veulens, vijf Btieren en 10 kalveren zijn met den landbouwin- span verbrand, evenals het gedorsehen graan, hooi en stroo. De overige paarden werden gered. Ook de koeien, die in de weide waren, bleven behouden. De knecht en de koewachter werden met moeite uit het brandende perceel gered Alles is verze kerd. Men vermoedt, dat de brand aan kwaad willigheid is toe te schrijve/!. (M. Ct.) Een spoorwegongeluk in Frankrijk. De trein van Calais naar Bazel kwam Woensdag bij Ailly sur Somme in botsing met een goede rentrein. De machinist en vijf reizigers werden gewond, locomotieven, wagons en goederenwagons verbrijzeld een gedeelte van het station en een nabij gelegen huis werden vernield. Goed afgeloopen. De mast van een stoomboot, waarmede een 60-tal schoolkinderen een pleiziertochtje maak ten, kwam Vrijdag in aanraking met de tuitouwen van eene stelling van de in bouw zijnde Scharrebiersluis, bij Amsterdam. Het gevolg was, dat de stelling naar beneden viel en de mast van de boot brak. Wonder boven wonder heeft niemand daar bij eenig letsel bekomen. Smakelijk eten Na 10 dagen ziek geweest te zijn, stierf te Bergen een varken, en 't cadaver was plotse ling verdwenen. De politie kwam dit ter oore. Een zorgvuldig onderzoek werd ingesteld en ontdekt werd, dat in 't gehucht Ooi (Herden) 't diertje reeds behoorlijk onder de pekel stond. Onmiddelijk ging de politie er op af. Het vleeseh werd in beslag genomen, door don veearts ondeugdelijk verklaard en vernietigd onder politietoezicht. Een kras oudje. Te Tilburg vierde Vrijdag Mej. de wed, Anna Cornelia van Gorp wonende in de //Rcitsohe Hoeve// en eekend onder den naam van //Anne uit de Hoeve// haar lOlen verjaardag. Trots haar hoogen leeftijd geniet Anna een goede gezondheid. Eene schipbreuk. Te Kampen is Donderdagnacht bij het stormachtige weder in de nieuwe Buitenhaven een botter gezonken, behoorende aan den visscher Gerrit Diender te Kampen. Een oude baker. Zondag is te Benningbroek (N.-H.) een kind ten doop gehouden door dezelfde vrouw, die den vader en de grootmoeder van de kleine ten doop hield. Fata Morgana. Donderdagavond om 8| uur was er te Scheveningen een zeldzame fata morgana te zien. Aan den westelijken horizon vertoonde zich een groote havenstad met koepeldasen, groote huizen en schepen. Het geheel was in roode vlammen gehuld en maakte diepen indruk op allen die het zagen. //(Vad.)// Door de machine gedood. Men meldt uit Koewacht De 24-jarige P, Er. v. Ageboren te Koewacht is op eene noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij was meesterknecht in de fabriek van den heer Dierma te Lokeren (België) en wilde een riem op de machine leggen. Eensklaps werd hij medegesleurd en verschillende keeren achtereen tegen den zolder geslagen, onder de oogen van zijn broeder, die naast hem stond te werken. Toen de ongelukkige uit zijn netelige positie gered was, bleek het, dat zijn armen en beenen gebroken waren. Kort daarop gaf hij den geest. Hij zou Zaterdag in het huwelijk getreden zijn. Het parket van Gent is ter plaatse geweest om een onderzoek in te stellen. Gevaarlijke strooper. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de jachtopziener Beuning, die met een collega surveilleerde op de terreinen van den heer Boreel ouder de gemeente Wijk aan Zee en Duin, dooreen strooper aangevallen en met een schot hagel vrij ernstig gewond. De ongelukkige is Maandag per rijtuig naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De strooper een zekere Gertenbach, ging naar huis om zich te verkleeden en trachtte daarna via I-Jmuiden te ontvluchten. Hij werd aldaar echter door de politie aan gehouden. Zelfbewust. Men meldt Te Scheveningen is in de visschershaven na een afwezigheid van vier weken terug gekeerd een sloep, die door den reeder II. den Duik aldaar ter haringvissc'nerij was uitgezonden. De bemanning bricht geen enkelen haring mede. Ter haringvisscherij zijnde, beweerde het grootste deel der equipage, dat het vaartuig lek was, en weigerde ronduit den schipper,te gehoorzamen op zijn bevel om de netten buiten boord te zetten. Men heeft den schipper gedwongen weer huiswaarts te keeren. Ben deskundig onderzoek heeft nu plaats gehad en van lekkage was niets te bespeuren de geheele vleet is o.a. kurk droog uit het schip gelost. Een verduisterde sleepboot. Uit Lobilh meldt meu.aan de »N. R. 0.// Aan de politie alhier werd Vrijdag uit Rotterdam het Telegrafische verzoekgericht hare medewerking te willen verleenen tot aanhouding van de verduisterde sleepboot //Theodor Anton". Die boot was 's nachts heimelijk van daar vertrokken, niettegenstaande ze van rechtswege aan den ketting was gelegd en onder bewaking gesteld. Inderdaad zag men haar ook tegen den namiddag in de verte den Rijn opkomen en het duurde niet lang of de beide alhier gestationeerde veldwachters van rijk en gemeente voeren haar in een gehuurd bootje tegemoet. Toen de politiemannen naderbij waren gekomen en den kapitein sommeerden bij te draaien, verklaarde deze hem heelemaal niet te begrijpen hij heesch vervolgeus de Duitsche vlag en wist door versnelling zijner vaart, nog juist zoo tijdig op het Duiische grondgebied te komen dat ver volging niet meer mogelijk was. Men mag iutusschen hopeu, dat de Duit sche regeeriug termen zal kunnen vinden de eenmaal iubeslag genomen boot wederom uit te leveren. Gauwdieven in de spoorwagens. Op Stillere, doch niet minder gevaarlijke wijze dan de gemaskerde roover met de re volver in de hand, werkt sedert eenigen tijd een internationale zakkenrollersbende in de Duitsche snel- en luxetreinen. Deze dieven maakten in de laatste weken voor eenige honderdduizenden marken buit. Tot nu loe zijn de volgende gevallen bekend geworden. Een reiziger, die van Frankfort naar Bazel ging, miste bij aankomst een portefeuille van groen slangen-leer, welke tien biljetten bev&tte van 100 mark en 1500 t'rs. in Zwitsersehe en Eransche 50 en 100 francsbiljetten. Op de reis van Keulen naar Frankfort werd van een reiziger 530 mark gestolen. Een dame deed aangifte dat zij haar gouden horloge kwijt was, een andere miste 400 shilling en vier cheques. Een handelaarster in diamanten te Parijs is er zeer leelijk afgekomen. Haar werd een taschje met parelen en brillianten ontstolen, ter waarde van 210,000 francs, en eenige duizenden francs aan papier geld. Een be looning van 10,000 francs is uitgeloofd voor hem, die den dader vindt. Van langen duur. Een proces van 86 jaren is thans geëindigd. In 1818 werd een Venetiaansch schip onder gezag van kapitein Eiorio, dat een kostbare lading aan boord had, in de Aegeïsche Zee door een Turksch oorlogschip opgebracht. De kapitein werd gevangen gezet, verdacht oorlogcontrabande vervoerd Ie hebben voor de llelleensche opstandelingen. Twee jaren bleef hij in de gevangenis, en eerst na lange besprekingen tusschen de Oostenrijkse!/ e re geering en de Verheven Porte lieten de Turken hem los. Zijn zeilschip vond hij in jammerlijken staat terug en de lading was verdwenen. Nu eischte hij schadevergoeding van het Ottomaansche gouvernement, wat op heel wat bezwaren stuitte, maar Elorio hield aan, en in 1851 verkreeg hij een rechterlijke uitspraak, die hem een schadeloosstelling toewees. Kort daarop stierf hij echter en liet aan zijne erfgenamen de zorg over om de zaak verder af te wikkelen, want deze had nog verschillende instanties te doorloopen en eindelijk heeft thans de Turkscbe legee ring toegestaan een half milioen gulden als schadevergoeding te Oetalen aan den laatsten nakomeling van kapitein Plorio, een gepen- sionneerd Oostenrijksch zee-officier, die juist twee dagen stierf voordat deze beslissidg viel 1 De voordeeligste truck in het moderne bedelaaraberoep moet, volgens //Macmillans Magazine», het bedelen met visitekaartjes wezen. Om op deze wijze zaken te maken, dient de bedelaar iemand van aanzienlijk uiterlijk en eenige beschaving te zijn, want zijn heele streven is daarop gericht, toegang in de salons te krijgen. Is hij eenmaal tot de studeer kamer, doorgedrongen, dan huichelt hij een onwel worden en vraagt met zwakke stem om een glas water. Terwijl het water gehaald wordt, neemt de gauwdief zijn kans waar om eenige visitekaartjes te gappen. Een paar van deze kaartjes keeren zeker tot hun vroegere bezitters terug, maar zij worden door een anderen bedelaar verhandigd en op den achterkant staat te lezen //Brenger dezer is een zeernooddruftigman.Ik hebhem f 10 gegeven. Kunt gij hem ook niet eeD handje helpen Zelden weerstaat iemand" zoo'n dringende uitnoodiging van een vriend of bekende en de slimme dief gaat met een gulden of wat weg. Later komt natuurlijk het bedrog uit. In de bedelaars-herbergen doen dan ook visitekaartjes van aanzienlijke lieden hooge prijzen. Postpapier met den opgedrukten naam van den eigenaar prij zen uitermate best. Een goed gestelde bedelbrief, die den lezer werkelijk ontroert en naast zijn hart de hand opent, wordt niet onder de 100 galden verkocht. Eene aanvaring. Zaterdag vertrok van IJmuiden het stoom schip s/Koning Willem II« van de Maatschappij ««Nederland*. Zondagavond kwam de ïKoning Willem II« reeds terug. Wat was er gebeurd In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks 2 uur, was het stoomschip in botsing gekomen met de «zlsle of Caldyn. De aanvaring had plaats ter hoogte van de Sandettij bij dikken mist en west zuidwes e 1 wind. De aisle of Caldy«, een Engelsch stoom schip, gebouwd in 1895, bij J. Readhead en Sons te Shields, groot bruto 1381, netto 667 tons, toebehoorende aan de »Isle of Caldy* S. S. Co. Ltd., reeder J. .F Williams, Liver pool, was geladen met koperérts, komende van Heul va, inet bestemming naar Amster dam. Het s.s. »Isle of Caldyn werd door de «/Koning Willem Ila aan bakhoord midscheeps aangevaren met zoo groote kracht, dat de schoorsteen van de nlsie of Caldy* direct overboord sloeg en de vlammen naar buiten sloegen. De «/Koning Willem II* drong zoo diep in de midscheeps bakboordzij van de z>Isle of Caldyï, dat aan redden geen denken meer was. Oogenblikkelijk werden van de »Isle of Caldy* de sloepen uitgezet, waarin zich hals over kop de equipage stortte, met het onge lukkig gevolg, dat één der overboord sprin gende machinisten verdronk. De andere ma chinist is hoogst waarschijnlijk in de machineka mer verpletterd. Althans van de equipage werden 2 man vermist en 15 gered. Ook de loods K. Wijker redde het leven en nam direct aan boord van de //Koning Willem II« het beleid over. honing W/Hem Ut bekwam ernstige averij aan stuurboordzij. Boven de waterlijn werden de ijzeren platen op twee plaatsen doorgedrukt en beneden de waterlijn was ook een groot gat zichtbaar. Men kan zich eenigszins de consternatie voorstellen, toen bericht werd, dat de /«Ko ning Willem Ila wegens zware averij terugkeerde. Ondanks den in stroomen neerplassenden regen verdrong zich een groote massa menschen aan de nieuwe sluizen te IJmuiden waar met zeer veel moeite, met behulp van de sleep - booten »Simson« en //Adsistenta van de firma C. D. en A. E. Zurmuhlen, de «/Koning Willem Ila werd binnengebracht. Onder de geredden van de ulsle of Caldys bevonden zich ook de gezagvoerder en dieus echtgenoote. De equipage vond een onderkomen in het Zeemanshuis van miss Woodman te IJmuiden. Vele passagiers van de Koning Willem lis verlieten bij aankomst te IJmuiden het stoom schip en keerden per trein naar hun woonplaats terug. Het stoomschip «/Koning Willem Ila werd na geschut te zijn, naar Amsterdam opgesleept. Het stoomschip was z'n stuur kwijt er« eischte aarom assistentie. De stoomvaart Maatschappij «/Nederland* meldt in verband met het ongeluk met de «/Koning Willem Ila o.a. het volgende: sz Waar het in alle opzichten te verkiezen is, dat de noodige reparatjën aan de «/Koning Willem lis te Amsterdam worden uitgevoerd besloot de gezagvoerder van het stoomschip naar Amsterdam terug te keeren. Zondagavond te IJmuiden binnengekomen meerde het schip Maandagmorgen te acht uur aan de gewone ligplaats aan de Handelskade. De passagiers werden geland en zullen met het thans op Zaterdag a.s. vertrekkende stoomschip //Koning Willem Ia hun voorge nomen re/s kunnen vervolgen dit stoomschip zal echter Southampton niet aandoen, doch rechtstreeks naar Genua vertrekken, vanwaar het Maandag 30 dezer kan vertrekken, zoodat voor de Indische passagiers de vertraging slechts vier dagen zal bedragen. Het stoomschip «/Koning Willem lis, zal gedeeltelijk worden gelost in het droge dok worden opgenomen om de noodige reparaties te ondergaan, en, buitengewone omstandigheden buitengesloten, Zaterdag 28 Juli de reis naar Nederl. Oost Indië aanvangen. Je moet maar durveu. Een brutaal stukje wordt uit Winscho ten gemeld. Bij een rijwielhandelaar aldaar vervoegde zich een Duitscher, die een gebruikte fiets voor een betere dito wenschte te verwisselen 't Acooord werd getroffen, de cliënt zou t 60 toegeven en stelde den fietshandelaar een Schein van 100 Mark ter hand. Onderwijl nu laatstgenoemde zich even verwijderd had om zich van de echtheid van het biljet te overtuigen, wendde de vreemde aan den winkelbediende voor eventj'es het nieuwe rijwiel te willen probeeren. Hij stapte op, reed weg en keerde niet terug. De rijwielhandelaar, die ont dekt had dat het biljet, door den Duit scher in betaling gegeven, niets was dan een Duitsch reclamepapiertje waarop o.a. in het Duitsch voorkwam „Die dit ontvangt is een groote stom merik" waarschuwde onmiddelijk de politie. Deze stelde alles in het werk den oplichter te vinden, maar al haar nasporingen bleven vruchteloos. Achterna bleek nog, dat het gebruikte rijwiel, dat de oplichter in ruiling gaf, gestolen was te Zuid broek en reeds door den eigenaar als het zijne werd herkend. (We 11 i g gedeponeerd) zijn zuiver en goedkoop. in het kort verklaard voor Werkgever en Arbeider. PRIJS 10 CENT. Voorhanden bij W. BOEKHOVEN te SOMMELSDIJK. ZOU 0 0 S eeds ruim voorzien van en wat verder 1 ot het vak behoort. Concurreerende prijs. OUDE TONGE. M. P. KOSTEN.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 2