voor de Sftuidhollandsclie en Sfieeuwsche Eilanden. EERSTE BLAD. Ji Men Liefde" Zaterdag 30 Juni 1906. An tir evolu tion air &Lste Jaargang N", 1150, Orgaan IN HOC SIGN O VIN CE S 4lle «tukken voor de Medactie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franco toe te Kenden aan den Uitgever. Patroonsorganisatie. Uandw eer en de vergoe ding*. Uit de Pers. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Uï TOEVEE T. BOEKHOVEN. toOiHAtEBjBJ Mi Telefoon Intercom in. lo. 2. Advertentiën 10 cent por regel en -Vj maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal- Menstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. MMELALXGHIJH HEUICHT We hebben bet genoegen onze abonnès mede te deelen dat wij er in geslaagd zijn, te bewerkstelligen, dat wij vanaf aanstaande week en voortaan in ons Woensdagnummer onder de Marktberichten ook zullen opnemen de Veemarkt, Eieren-en Botermarkt van Dinsdagmorgen te Rotterdam Onze lezers zullen dus Dinsdagmiddag reeds de Markt van dienzelfden dag onder de oogen krijgen. We meenen hiermede zeker niet ondienstig te zijn. DE UITGEVER. Op Woensdag 4 Juli as. beginnen wij met het zeer interressante en boeiende Feuilleton, getiteld door den welbekenden schrijver den heer P. Brouwer. We kunnen niet nalaten onze lezers hierop te wijzen, temeer, daar wij dit niet op de gewone wijze zullen plaat sen, maar alléén bij ons Woensdag nummer als Bijvoegsel zullen geven en zóó gedrukt, dat het bewaard, later een geheel boekdeel vormt van onge veer 250 pagina's. Onze abonne's, die met meer anderen samen lezen, zouden we in overweging geven om zich ieder afzonderlijk te abonneeren, daar zij dan zonder geld uit te geven in bet bezit komen van een prachtig werk. Keurige Stempelbanden worden later, bij genoegzame deelneming ver krijgbaar gesteld. DE UITGEVER. IV. De organisatie in Duitschland. Voor aan die der metaalindustrieelen. Ze bedoelt, naar haar beweren, het welzijn van de in de duitsche metaal industrie werkende arbeiders voortdu rend werkdadig te behartigen. Welke zijn de middelen om dat »welzijn« te bevorderen Ze zijn a. De uitsluiting. b. De werkstakingsverzekering. c. De arbeidsbeurzen. Over elk een kort woord. Er bestaat een geheele uitsluiting een uitsluiting volgens het a. b. c. èn het ouderdomsstelsel. In 1903 vonden 95 uitsluitingen plaats, totalewaardoor 39000 arbei ders getroffen werden. Dat dit voor de werklieden groote schadeposten waren, is te begrijpen, maar ze waren het evenzeer voor de patoonswant geassureerd als ze waren tegen de gevolgen van werkstakingmoesten hun premiën ontzaglijk hoog zijn, niet alleen, maar hun onderling v'erzeke- rinasfonds werd na zulke dagen zooda nig uitgeput, dat de industrieëlen tegen een totale uitsluiting begonnen op te zien. Men wierp 't op een anderen boeg men ging namelijk toepassen het a. b. c. systeem. Wat is dit stelsel? DitBij een staking ontsloeg men niet alle mannetjes tegelijk, maar eerst hen, wier naam met een A dan hen, wier naam met een B, een C, een D, een E enz. enz. (de 26 letters van 't alfabet langs) begon. En nu wordt, volgens de berichten, die we daarover lazen, het ouderdoms stelsel in ernstige overweging geno men. Wat is dat Volgens dit stelsel wordt ieder uitgesloten, die 20 jaar en jonger is. Baat de maatregel niet, dan sluit men uit de lui, die van 20 tot 22 jaar zijn en zoo voortsteeds den leeftijd uitbreidende. Ten slotte kan men, als de arbeiders voet bij stuk houden, zoojjpende ook komen tot de totale uitsluitingmaar een ieder gevoelt wel, dat deze wijze voor de patroons heel wat practischer en goedkooper is. Want immers de kans bestaat nudat de stakende arbeiders, het lijden en de ellende hunner door hun toedoen uitgesloten medearbeiders ziende, aanstonds de staking opheffen. En dan is er over de heele linie weer werk en eten. Misschien begrijpt één onzer lezers nog niet, wat eigenlijk uitsluiting bij staking is. Dit zit zóó: Er wordt bij patroon A. gestaaktmen wil hooger loon of zoo ietsmaar nu hebben de patroons vooraf zich verbonden, om hun werklieden geen werk te geven, zoolang de staking bij A. duurt. Ge zegtmoeten dan onschuldigen, die bij patroon B. en C. en D. werken, en daar niets aan te merken hebben, moeten die dan lijden voor wat hun kameraads bij A. uithalen. Ja, zoo willen de patroons het. Ze sluiten al hun eigen werklieden uit, om die van A, te dwingen het werk weer te be ginnen, en dwingen hun eigen werk lieden om bij A. in de plaats van de stakers te gaan werken, of zooals de term ook genoemd wordtze dwingen tot onderkruiperswerkze dwingen om de stakers, hun kameraads, in den rug aan te vallenen wie dat niet wil doen, wordt uitgesloten, wegge stuurd en mag niet terug komen, voor de arbeiders van A. weer aan 't werk cs gaan. 'tls een kolossaal wapen, 't valt niet t,e ontkennen, maar zooals we reeds opmerkten de patroons zijn er zelf huiverig van, omdat het hen zooveel geld kost door dat hun werk stakingsfonds zoo stevig moet worden aangepakt. Waarom heeft men 't a. b. c. stelsel al willen laten varen, om het ouder- domssysteem toe te passen Hierom. Bij de namen met A. kunnen allerlei oude mannen zijnmaar die zijn niet en nooit de voorvechters bij een sta king dat zijn meest de jonge kerels. En om die nu het eerst te treilen, daarom wilde men het a. b c stelsel door het scherpere ouderdomssysteem vervangen. Eerst de jongsten eruitdan de volgenden enzoovoorttot dat men eindelijk bij de ouden kwam, maar dan was waarschijnlijk de staking ten einde en hadden juist de jongeren, de »belhamels« met de macht der patroonsorganisatie kennis gemaakt. Doch genoeg over de uitsluiiing. Zien we naar de fondsen. Op tweeërlei manier steunden de patroons elkaar bij een staking. Men vormde door een jaarlijksche contributie een weer- standskas, waaruit betaald werd het verlies, dat die patroon leed, bij wien een staking uitbrak. De andere manier was deze: Was de staking bij A. rfgeloopen, dan berekende hij de schade; die werd dan omgeslagen over al de leden der organisatie, een ieder naar draagkracht, een ieder patroon betaalde zijn deel. Deze laatste prak tijk is niet slecht, in elk geval voor den patroon veel beter en voor de arbeiders beter. Om deze reden: Is er een fonds, allicht wordt gezegd we zullen volhouden tot de laatste cent uit de kas gehaald ismaar is er geen fonds en moet men »omslaan«, dan is ieder maar graag heel gauw van de staking af, om de bijdragen maar des te kleiner te doen zijn. Vele patroon sorgo nisa tie bezitten zulk een fonds en thans is men nog verder gegaan. Na een voorbereiding van jaren is er tusschen al de verzekeringsver- eenigingen een zoo nauwe band gelegd, dat er nu opgericht is een Maatschappij voor schadeloosstelling bij iverkstaking van de vereeniging van Duitsche patroons bonden. De Bonden van me!aal-, hout-, textielnijverheid, die de grootste zijn, vormen dus met de kleinere Bonden van industrieelen een weerstandskas, die 't heele Duitsche Rijk kan omvat ten. Deze Maatschappij heeft vooral ten doel om de scha door groote werk stakingen ontstaan te vergoeden, maar de kleinere stakingen en hare gevol gen laat ze aan de afzonderlijke verze keringskassen over. Terecht is dan ook opgemerkt; »Zoo raakt de tijd, dat de arbeiders door werkstaking een bepaalden werkgever of een groep van werkgevers konden treffen 'in de gevoelige plek van hun beurs, door winstderving of door rechtstreeksch geldverlies wegens stilstand van het bedrijf, hoe langer hoe meer volledig voorbij. Want als het er op aankomt staat de groote massa aangesloten werkgevers van de voornaamste be drijven in heel Duitschland als een man tegenover elke arbeidersvakver- eeniging, die in één vak den strijd durft beginnen. Over de patroonsbeurzen, als strijd middel, in een volgend artikel. Wordt vervolgd.) Het heeft onze aandacht getrokken, dat zoo weinig vermeld wordt van een aanvrage oea vergoeding voor de Landweeroefening. Voor de Herha lingsoefeningen leest men slag op slag, dat idem zooveel is uitgekeerd. Daar blijkt dus gevraagd te zijn. 't Is mogelijk, dat men niet op de hoogte is met de Wet van 27 April 1906, houdende aanvulling der Land- weerwet, hoewel het ons vreemd toe schijnt, aangezien toch, evenals voor de miliciens der Herhalingsoefening, wel kaarten of oproepingen zullen gezonden zijn, waarop op de achter zijde zoo ongeveer hetzelfde staat of staan zal dan op de Herhalingskaarten. Mocht het waar zijn, dat men dit nog niet weet, dan leze men 't wetsar tikel, dat aldus luidt Art 15 bis der Landweerwet. Indien blijkt, dat tengevolge van 't ver blijf onder de wapenen of in wer- kelijken dienst van een dienst plichtige bij de Landweer door het gezin, waartoe deze behoort, of waarin hij is opgenomen of door den persoon of de personen, in wiens of wier levensonderhoud hij voorzag of hielp voorzien, zon der zijn aanwezigheid niet of niet voldoende in eigen onderhoud kan worden voorzien, dan wordt aan dat gezin aan dien persoon, naar door Ons te stellen regelen, voor eiken dag, dien de dienstplichtige onder de wapenen of in werkelijken dienst is, op hun verzoek uit 's Rijks kas eene vergoeding toegekend van ten hoogste een gulden en vijftig- cent, tenzij door onzen Minister van Oorlog aan Ons wordt voor gesteld, den dienstplichtige van den werkelijken dienst te onthef fen en deze ontheffing door Ons wordt verleend. Misschien, dat de tijden voor de gehuwde arbeiders miliciens zoo kleu rig zijn, dat ze geen vergoeding be- geeren 't Is in elk geval te hopen daar niets van voor eene Rechtsgelijkheid. Wij hebben onder het vorige Ministerie een belangrijke stap op den weg naar j.rechtsgelijkheidtusschen het aneulraal* openbaar en bijzonder onderwijs gedaan. Wij zijn daar dankbaar voor. Maar niemand meene, dat wij daarmede het einddoel van onze wenschen rechts gelijkheid«, de volkomene vrijheid van het onderwijs hebben bereikt. Dat laat nog wel iets te wenschen over Letten wij maar eens op onze kweekscho len voor onderwijzers. Er bestaan in ons land zeven rijkskweek scholen, een ^te Maastricht, een te Middel burg, een te Nijmegen, een te Groningen, een te Deventer en een te Apeldoorn. Elk dier opleidingscholen kost aan Rijks schatkist het bagatel van f 75,000. Let wel. Vijf en zeventig duizend gulden per stuk en per jaar. Waarlijk geen klei nigheid In het geheel betalen wij dus voor de opleiding van de onderwijzers aan onze 2>moderne secteschool,* om met wijlen een vrijzinnig* hoogleeraar te spreken, de kapi tale som van vijf honderd vijf en twintig duizend gulden. Nu zeggen wij goede, degelijke opleiding onzer onderwij zers geeft men niet spoedig te veel uit. Maar hoeveel wil nu het tegenwoordige, vrijzinnige Ministerie voor de opleiding der bijzondere, der Christelijke onderwij :ers uitkeeren Krijgen die nu ook voor elk harer kweekscholen f 75,000 per stuk en per jaar Men zou het mogen verwachten, omdat het Koninklijk Besluit van 8 Meijl. waar over wij in ons vorig No. spraken, aan de bijzondere kweekscholen ongeveer dezelfde eischen stelt als aan die van het Rijk. Volgens gemeld Kon. Besluit zal voor de opleiding van eiken bijzonderen onder wijzer of onderwijzeres worden toegekend a. Voor eiken geslaagden kweekeling f 480, en b. voor elk lesuur jaarlijks f 35, en dit voor hoogstens 120 lesuren, dat is dus niet meer dan f 4200. Rekent men nu, dat aan een particuliere kweekschool 20 leerlingen slagen, en dit getal 20 is zeer hoog genomen dan krijgt zulk een inrichting 20 maal f 480, dit is f 9600 plus f 4200 lesgeld samen f 13800. Zegge dertien duizend achthonderd gul den en geen cent meer Dit verschilt nog al, met wat voor de Rijks kweekscholen wordt uitgegeven. Vijf en zeventig duizend voor de oplei ding onzer »neutrale« ondei wijzers en hoog stens slechts dertien duizend achthonderd voor de bijzondere. Waarlijk, de rechtsgelijkheid op het stuk van het openbaar en bijzonder onderwijs laat Dog wel iets te wenschen over (Graafschapper.) Abonnement op een vrouw. In de 18e eeuw is Nederland neergeploft in een zee van jammer en ellende, doordat het zich Frankrijk ten voorbeeld stelde. Onze Patriotten sneden zich de muts naar 't voorbeeld der Fransche Jacobijven. Zoo zot kon men 't daar niet uitdenken of hier vond men 't mooi 't Is het Bilderdijk jaar welnu, ge moet er den »oude, met de stroeve trekken* maar eens over gaan hooren i Zijn we genezen van die kwaal Frankrijk is klaarblijkelijk weer op weg naar een crisis. Het holt den weg van het radicalisme at. Met groote meerderheid nam Maandag de Fransche Kamer de volgende motie aan

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1