voor de Knidiiollandsche en Keenwiche Eilanden, EERSTE BLAD. Modegids. Zaterdag 23 Juni 1906 21sle Jaargang N°. 1148, Antirevolu tionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES FEUILLETON. ONGELOOFLIJK? Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- eT Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. Patroonsorganisatie. L. VAN BERKEL. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. UITGETEE T. BOEKHOVEN. «oiiiim.njiMii Telefoon Intercomm. Ho. 2. Abonneert li mei 1 JULI o[i onze Wekelijkscli een nummer met Riiip-patroon. lil. De Patroons organiseerden zich en gebruikten verschillende methoden om de vakvereenigingen te temperen in hare actie. We noemden Duitschland als 't Land, waar de Patroonsvereeni- gingen vooral er slag van hebben om ontzaglijke, drukkende maatregelen te nemen bij stakingen om de werklie den te nekken. Maar voordat we die methode be spreken, willen we iets opmerken nl. dat hier en daar de Staten aan de zijde der patroons staan, om ze in hun actie te steunenen dat dus daardoor deze nog sterker en krachti ger optreden, dan wel eerst in hun voornemen en bedoelen lag. We berinneren ons een artikel over zulke toestanden, in Amerika, ontleend aan »Het Volk« van 23 Juli 1905. In 1889 had de Kamer van Afge vaardigden van den Staat New-York een wet aangenomenwaarbij de arbeidstijd voor bakkerijen van alle soort, ook de banket en suikerbak kerijen, tot 10 uur werd beperkt. De arbeiders begonnen zelf op den duur de wet te overtreden, hetzij de inkomsten er onderleden, of dat het publiek mopperde, dan wel dat de patroons zich er niet mee konden verzoenen Maar in '99 trachten de bakkersge zellen van Utica de toepassing te verkrijgen, en stelden een strafver volging in tegen een patroon, Lochner, die de wet voortdurend overtrad. Lochner voor de rechtbank gedaagd, betwistte, ook in naam van alle zijn medepatroons, de grondwettelijkheid der wet. Hij verloor zijn zaak in eerste instantie ook in tweede maar het Bondsgerecht, het hoogste Rechts college, gaf hem gelijk en verklaarde de wet in strijd te zijn met de Con stitutie of Grondwet. Daarmee verviel heel de 10 urendag voor de bakkerijenmaar tevens moesten worden ingetrokken de wetten die hier en daar den arbeid zelfs op 8 uur hadden bepaald. Ziedaar één staaltje, hoe de Staats macht mede hi^lp om een wettig tot stand gekomen 'maatregel te vernieti gen en alzoo de patroonsorganisatie innerlijk en uiterlijk te versterken Een ander. De fabriek F. R. Patch te Rusland, in den Staat Vermont, liet het eigendom en huisraad van 23 leden der vakver eenigingen van machinisten, benevens hun loon, in beslag nemen, om zich daarvan een schadevergoeding van 7500 gld. te doen betalen. Deze 7500 gld. waren aan de firma toegekend in een proces tegen de vakvereeniging, die de firma geboycot had, d. w. z. die een oproep had gedaan aan alle vakgenooten en werklieden om bij die firma niet te gaan werken. Want zulk een oproep is verboden en de leden der vakorganisatie zijn hoofdelijk schuldig en dus worden ze ook persoon lijk in hun inkomsten, goederen en bezittingen getroffen. Nu beweren we niet, dat de patroons hier onrechtmatig handeldenwant immers de wet gaf hun het wapen der beslaglegging in handenmaar dat de Staatsmacht hier de patroons organisatie steunde, is buiten kijf. Een ander staaltje. De Kamer van New-Jersey had een wet aangenomen, waarin het insigne van de vakvereeniging of het kontrole- merk beschermd wordt en namaak er van verboden wordt en strafbaar ge steld Dat merk werd geëischt van de fabrikanten op de waren, die aan de markt werden gebracht. Een siga renfabrikant te Newark maakte het na en op klacht der vakvereeniging werd hij gestraft. Maar weer ver klaarde een hooger gerecht de wet, welke strafbaarstelling uitsprak, voor inconstitutioneel, voor onrechtvaardig en de patroon werd vrijgesproken. De patroons mochten wel schadever goeding ontvangen, denk om de 7500 gld. uit 't vorige geval, als zij in hun belangen geschaad werden door den boycot, maar als de vakvereeniging opkwam voor haar recht van octrooi, als ze eischte volkomen waarborg, dat niemand haar producten namaakte dan werd zij niet ontvankelijk gesteld in haar eisch en de desbetreffende wet niet toepasselijk verklaard. Nog zoo iets. De vertegenwoordigers der schoen- makersgezeilen- vereeniging hadden met de schoenfabrikanten Hagen B Goodsich Co. in Haverhill een over eenkomst getroffen, waarbij die firma slechts leden van die vakvereeniging aan 't werk zou hebben. Een schoen - maker, Berry, die geen lid der vak vereeniging wasmoest daardoor ontslagen worden. Hij klaagde de organisatie aan en eischte schadever goeding. Deze werd hem toegewezen door de rechtbank en wet tot een bedrag, van 3750 gld. Het hoogste Hof wees een ingesteld appel af, wijl de overeenkomst met de firma om slechts georganiseerden aan het werk te hebben, de concurrentie onder drukten monopolies schiep Tot zoover onze inlichtingen. Wellicht zegt een onzer lezers: de eisch der vakvereeniging om niet- aangeslotenen aan te sluiten was veel te kras 't was een dwingen om tot de organisatie toe te treden en Berry ral zijn goede redenen gehad hebben om op zich zelf te blijven staan en geen lid te worden We willen op deze ook in ons Land nog hangende kwestie nu niet ingaan, en niet een pleidooi voeren voor de dwingende noodzakelijkheid om als werkman op te treden, opdat alzoo het Draagt Elkan ders Lasten ook in dit opzicht vervuld worde, waarnevens nog dit onloochen bare feit staat, dat de niet-aangeslo- tenen wel graag de voordeelen genieten der actie der vakorganisatie die bestaat in hooger loon en minder werktijd, maar toch zoo de anderen de kastanjes uit het vuur laten halen en zelf buiten schot blijven, en vrij blijven in het steunen der strijdkas Maar het voorbeeld van Berry en zijn schadevergoeding bewijst in elk geval, dat de Staatsmacht daar diende om de organisatie niet te steunen, want dun had men hem óf tot de organic satie moeten verwijzen óf de vergoe ding ten eenenmale ontzeggen, Doch door die Vergoeding werd hij juist in zijn indivueel standpunt gesteund. En nu moge men bij dit voorbeeld zeggende Staat heeft gelijk, want de Patroon kan kiezen, wien hij wil maar daar staat tegenover, dat de arbei ders toch ook de voorwaarden mogen stellen, waaronder zij werken willen. Genoeg over Amerika. Nog iets aan gaande Engeland, om dan te besluiten, hoe in Duitschland en Oostenrijk zich iets tegenovergestelds heeft voorge daan. In Engeland telt men een 1300 vak vereenigingen met 130.000 afdeelingen en 1 611.000 leden, die een jaarlijksche contributie samenbrengen van 23 millioen. De steeds dreigende concur rentie dreef den patroons ertoe om de macht der vakactie te breken en men tracht ze te treffen in haar vermogen door-' haar voor het gerecht aan te spreken voor contractbreuk eenmaal deed de rechtbank reeds uitspraak ten gunste der patroons (Taff vale case) Nu scharen we ons in deze kwestie niet tegenover den rechter, die de voor de vakvereenigingen ongun stige beslissing nam ten opzichte van de door de spoorwegmaatschappij uitte keeren duizenden guldens, die geëischt werden als schadevergoeding; maar wel vinden we het onbillijk, dat, zooals hier in Wales 't geval was, de vak vereeniging moest lijden voor wat een al te voorbarigen Secretaris had ge wrocht, en het sposten" als een schuldige zaak werd verklaard. Waar we nog eens op die Taff- valerzaak terugkomen, zullen we er thans niet verder op ingaan. Wat is er in Oostenrijk gebeurd Dit. Het Rechtsgericht in Duitschland had reeds in 1904 een oordeel uitge sproken, dat het aanleggen van zwarte lijsten, die werkgevers voor elkander opmaken van de namen der arbeiders, die hun om de een of andere reden niet bevallen, tegen de wet is en dat de patroon, welke zoo'n lijst toch aanlegt, verplicht is aan die werklieden schadevergoeding te betalen. In Oostenrijk werd dit goede voor beeld gevolgd. De bakkersknechts te Weenen dienden een aanklacht in tegen een patroonsclub, die hare leden een lijst zond van knechts, die niet mochten worden aangenomen. Maar omdat er geen wet was, die de knechts in hun aanklacht steunde, verloren ze, en de vergoeding werd niet uitgekeerd. Doch men zocht hooger op. En waarlijk ze kregen gelijk op grond van een ar tikel, waarin staat, dat geen patroon in het arbeidsboek een ongunstig oordeel over een werkman mag neer schrijven. En daaruit trok het hoogste Rechtscollege het besluit, dat, als in geen arbeidsboek zooiets staan mocht, het nog veel minder aan een ander patroon mocht verklikt worden. Te vens merkte het übergericht op, dat die zwarte lijsten infaam slecht waren, omdat ze den werkman ten eenenmale broodeloos maakten voor zeer langen tijd. Ziedaar een paar voorbeelden, die met tal van andere zouden te ver meerderen zijn, hoe de patroonsorga nisaties door den Staat kunnen gesteund of tegengewerkt worden in hare middelen om de macht der werklie den organisaties te breken. Een heel andere kwestie is de stakingswet van 1903 in Nederland. Daar gold het noch een patroons-, noch een arbeidersbelang; daar was het een algemeen, een nationaal belang, dat de treinen bleven looperi en de vrijheid van arbeid werd gewaarborgd voor iederen welwillende. Zien we nu in een volgend artikel de strijdmethodes der Patroons eens na. Wordt vervolgd. DOOR 7 Hoofdstuk IV. Wat een vreugde, toen de oude de doeken van den boom nam, de kaarsen ontstak en het lieve kind, als buiten zich zelf van verrukking, vraagde 2>Maar is dit nu alles voor mij Wat zijt u toch goedWaarom toch Heeft de Heere Jezus u dat ook geleerd o, Ik zal ook goed zijn voor u en voor ieder een Zie, toen blonk een traan in het oog van den oude en hij hoorde niet eens, dat de deur zacht geopend jverd en een mand binnengeschoven. Eerst toen de leur weer dicht getrokken werd, keek hij om.> Een mand Wat zou dat zijn en wie had die gebracht. Maar juffrouw Becker, die juist van voren kwam, wist het wel, en toen daar een fonkelnieuwe winterjas voor Ehrhardt en een paar jurkjes voor de kleine en nog zooveel meer voor hen beiden uit de mand kwam, toen zette zij een ge.yjpht, alsof zij zeggen wilde »'t Helpt toch wel, als een mensch den koetsier van de Etons eens vertelt, hoe goed de oude is en hoe gek hij doet 1c Hoofdstuk V. Jaren gingen voorbij. Marie was niet meer op school. De meester had haar voor uitgeleerd verklaard en ze was nu al een knap, jong meisje geworden, dat onder de leiding van juffrouw Becker geleerd had, het geheele huishouden van vader Ehrhardt op zich te nemen en waarlijk, ge mocht daar binnen komen kijken. De oude had vaak met haar over haar lieve ouders ge sproken en nog altijd hoopten zij beiden, dat er een dag zou komen, waarop Marie hun zou weergegeven worden. Toch mocht hij er niet aan denken, dat zij van hem zou weggenomen worden, want de oude werd zwak en ziekelijk en welk een trouwe liefderijke zorg vond hij in haarVaak dankte hij God uit den grond zijns harten voor hetgeen Hij hem in Marie geschon ken had. Juffrouw Becker was niet weinig trotsch op haar kweekeling, doch zij niet alleen. De dochter van den generaal had zich het kind aangetrokken, toen zij van den meester vernomen had, welk een goeden aanleg Marie bezat. Dag aan dag zat Marie bij haar, leerde van haar nuttige en fraaie handwerken, pianospel, kortom, al wat zij op de school niet geleerd had. En Marie gevoelde zich in het gezin van den generaal thuis, alsof zij altijd in zulke kringen verkeerd had. Gelukkig, juffrouw Eton was ook een christin en Marie was dus in goed gezelschap. Zij en Marie gevoelden zooveel liefde voor elkaar, dat zij geheel in elkaar opgingen. Maar tegen den tijd, dat vader Ehrhardt thuis komen zou, was Marie in zijn kamertje, want zij wist wel, dat zij zijn zonnetje was en het zonnetje mocht daarbinnen niet ontbreken. »Hum kuchte de generaal op zekeren avond, toen Marie weer naar vader Ehrhardt vertrokken was. Dat gaat niet langer :»Wat niet, vader vraagde zijn dochter verbaasd. »Zie eens, kindGij hebt dat meisje zoo aan u gehecht en, ja, ja, beken het maar, gij kunt zonder haar niet leven. Dat kind weet veel meer dan voor haar omge ving goed is. Die oude wordt ziek en zwak en kan niet behoorlijk voor haar. zorgen. Ik heb er eens over gedachtzij moest maar altijd hier blijven »Dat is heel lief van u, pa, en u hebt gelijk Ik kan niet meer zonder het kind, geloof ik; 'tis of het mijn jongere zuster is, maar zij zal dat nooit doen en de oude Ehrhardt dan »Hum,« zeide de generaal, »dat wist ik wel en ik ben dan ook niet zoo goed, als ge wel meent. De oude wordt te krukkerig om dag aan dag op den hoek van de straat te zitten. En ik verlang naar iemand, die een pijp met mij rookt en over den dienst praten kan. Laat ze die kamer opzeggen en bij ons komen. Wij hebben wel drie kamers te veel hier en kunnen er twee voor hen inruimen. Gij zit dan niet altijd opgescheept met dien ouden knorrepot van een vader en ik hoor eens wat anders dan het gebabbel van jonge damesGlim lachend legde hij de hand op den schouder van zijn Edith. »We hebben, God zij ge dankt, meer geld dan we op kunnen en waarom zouden wij het hun en ons niet aangenaam maken »Gij zijt toch een goed vadertje zeide Edith gelukkig. »Ik heb er niets tegen, doch u moet het maar afpraten. Den volgenden dag stelde de generaal aan Marie voor bij hen te biijven, doch 't kwam juist uit, zooals Edith gedacht had. Zij bedankte hem voor zijn vriendelijkheid, maar onder tranen verklaarde zij, dat zij nooit van vader Ehrhardt af kon. >Zoo'n kind Dat gaat me schreien en, kijk, die dwaze Edith ook alWel ja, jonge dameskuren Marsch daarmee Trek het je maar niet aan MarieWij wisten dat wel en we houden er des te meer om van je kind! Kom, kom, weg met de tranen en de deur openende, riep hij 3>Johan, vraag of de oude Ehrhardt een kop thee bij ons komt drinken !<r En Ehrhardt kwam en drie weken later woonden hij en Marie bij den generaal in. Daar was voor den ouden knutselaar altijd wat te doeD, in huis en in den tuin en, al ze daar bij elkaar zaten te dampen, de generaal en hij en voor de honderdste maal over dezen slag en dien tocht spra ken, als de beide meisjes haar eigen gesprekken hadden, of zich met vrouwe lijke handwerken bezig hielden, dan wist de generaal haast niet, wie de beste koop gesloten had, de oude Ehrhardt of hij. Ongeveer een half jaar later moest de heer Eton een paar weken in de hoofstad doorbrengen en den dag vóór zijn terug komst meldde hij zijn dochter, dat hij een oud vriend ontmoet had en dezen met diens vrouw den volgenden dag mede bren gen zou. Edith was druk met de toebe reidselen tot hun ontvangst en Marie hielp haar trouw,, hoewel zij zich treurig gestemd gevoelde. Zij benijdde Edith, die straks haar vader wederzien zou en zij Wanneer zou God haar gebed eens verhooren en haar in de armen haren ouders terug voe ren Nog altijd hield zij aan deze hoop vast, al verliep er ook jaar na jaar, maar toch soms was haar hart met droefheid vervuld en ook nu zocht zij haar kamertje op om er in stilte te weenen. Daar hield een rijtuig stil en Marie kon duidelijk ver nemen, hoe Edith haar vader en zijn gasten verwelkomde. Een uur later zat het geheele gezelschap rondom de theetafel. Slot volgt.)

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1