EERSTE BLAD. Zaterdag 26 Mei 1966, 21slc Jaargang N". 1140. Antirevo lu tion a Ir Orgaan wmsir «ie Kuidhoilandsclie en Meeuwsciie FJlaii«len. IN HOC SIGN O VIN CE S Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHO VEN. i Telefoon Intercomiii. Silo. 3. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %lie stukken voer «le Hedactie iiesteaid. Adveilentië« en verdere Administratie franco foe te xendea dan <len Uitgever a- mmA«U «Sic kICBI im fjjWP aboitneere», ont- viuiüTii «Ie no ge vóór 1 Juni verscliijneiitie iiuns- iikts ftWATll. begint ons kort doch zeer boeiende Feulleton getite'd „ONGELOOF LIJK naar het Duitsch door L. van Bericel. Ken gewijzigd besluit. lil. Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen Art. I. Elke Kamer van arbeid ver zamelt met betrekking tot de daarin vertegenwoordigde bedrijfstakken, voorzoover deze binnen het gebied der Kamers worden uitgeoefend, in lichtingen omtrent 1. den stand van het loon en den arbeidsduur, 2. bestaande vakorganisatie. 3. bestaande arbeidsbeurzen. 4. gedwongen winkelnering. 5. vakopleiding en leerlingwezen. 6. den algemeenen toestand in de bedrijfstakken en den stand der arbeidsmarkt. 7. voorvallen, die van belang zijn voor de kennis der arbeidsver houdingen. Er zullen als voorheen drie soorten van inlichtingen moeten worden ver- schalt, nl. elk jaarelke maand en zoodra de gegevens bekend zijn. De inlichtingen van 1 tot en met 5 over elk kalenderjaar. Die onder 6 elke maand. Die onder 7 zoodra zich een geval voordoet. Maar nu behoeft men niet meer met looze cijfers te komen, doch wordt gevraagd een algemeene beschouwing. Het Departement wil inzicht krijgen in den toestand, gestaafd door gege vens, die vleesch en been zijnhet wil den stand der zaken niet leeren kennen uit cijfers alleen, maar uit cijfers, [gerugsteund door de praktijk van 't arbeidsleven en de wenschen van hen, die arbeiden. Is het jaar om, dan heeft het De partement een kijk op de ontstane en verdwenen organisatiesop de toename of afneming der gedwongen winkelnering en de oorzaken daarvan op vraag en aandod der arbeidsmarkt en haar oorzaken met gevolgenen zoodra contracten gesloten worden, komt men dat te weten evenzeer als de werkstakingen in haar oorsprong, verloop en eind geheel gekend zullen worden weinige weken nadat ze zijn uitgebroken. De Kamers van Arbeid krijgen meer nuttig werk af te doenhet eischt meer inspanning, zorg tot onderzoek en noopt tot 't verkrijgen van beter inzicht. Als zij willen kunnen ze met de gestelde vragen geen dorre cijfering, maar een breed inzicht geven in den toestand Wel is de verplichting om antwoorden te geven op de vragen niet gebiedendmaar de Voorzitter en Secretaris eener Kamer zijn meest al, als ze maar willen, mans genoeg, om allerlei informaties in te winnen. Het Tijdschrift zal maandelijks ver schijnen, dan kunnen daarin al dein punt ögenoemde bedrijfstakken, waarin bloei ol verdorring is waar te nemen, besproken worden. En dan krijgen ze ook waarde. Vooral de arbeidsmarkt geeft beter inzicht. Vroeger, zoo schre ven we reeds, kwamen deze opgaven soms maanden na dato nu hoogstens een week of drie, want vóór den elfden van de volgende maand moeten ze reeds 't Departement bereikt hebben. Met de werkstakingen idem. In één woorddat Besluit geeft grond te hopen, dat men beter op de hoogte komt en spoediger vanj den Arbeid, zooals hij reilt en zeilt. Vraagt ge: komt men geheel op de hoogte? Volstrekt niet; want Kamers van Arbeid zijn er op 't platteland nog heel weinig. En toch, de Land bouw behoort toch ook onder de bedrijfstakken. Wil men het geheele veld overzien èn van Landbouw, èn van Veeteelt, èn van Handel èn van Nijverheid, dan dienen de Kamers gansch anders inge richt te worden en de organisaties uitgebreid in stad en dorp. Een organisatie van onder op. Hoe dit zij 't nieuwe Besluit moge meewerken om 't terrein van den ar beid hoe langs zoo meer te verkennen. Want zonder die kennis ook geen Sociale wetten. Na de Enquete van 1888 ging er een lulling door Neder land over de barbaarsche toestanden in tal van fabrieken en werkplaatsen, en Minister Ruis van Berenbrouck maakte zijn bekend wetje over den werktijd van vrouwen en jeugdige personen. En na dien tijd is er in niet een partij meer een rustig domme len geweest, maar een steeds zoeken naar betere arbeidsvoorwaarden, denk om de ongevallen-, woning-, gezond heidswetten; en nu weer aan het arbeidscontract. Geen partij heeft den moed den Arbeid onverschillig te bejegenenen 't is de Enquete, die zooveel belangstelling heeft gewrocht. En zoo moet het nu ook met de Kame-s van Arbeid. Zij moeten heel Nederland bestrijken, en de Kamerle den moeien kunnen weten, wat er gaande is in stad en land. Doch wie nu de debatten nagaat over 't Arbeidscontract, vraagt zich soms af: zijt ge wel geheel op de hoogte Genoeg De Regeering en de Verte genwoordiging profiteere dan van de betere resultaten, die het gewijzigd besluit gewis opleveren zal. 't Reglement van Orde. De werkwijze in de Kamer bevalt noch aan de Leden noch aan 't buiten staand publiek. Wat er in deze en voorgaande dagen met 't Arbeidscontract, de bespreking nl. is voorgevallen, dat er een verwar ring is als te Babyion, moest niet en nooit kunnen voorkomen. Er zit geen leiding in de behande ling luk-raak wordt overwogen en de Minister gaat of retireeren óf zet zich als een bij op een bloem, op het eene of andere amendement uit de Kamer om er wat honing uit te puren en komt dan den volgenden dag met een nota van wijziging of wat ook al gebeurd is, laat dat aangevochten arti kei een paar dagen in de watten lig gen of er niet onder den invloed van de warmte der rapporteurs een of ander sub-amendement met een aan hangsel voor den dag kome. 't Reglement van Orde deugt niet. reeds vergaderingen uit kamer- Gelukkig komt er verandering. Wij lazen, dat een paar leden, ieder ge heel zelfstandig, bezig zijn studie te maken van de verbeteringen, die kun nen aangebracht worden. Ook dat zelfs leden gehouden zijn. Zoo is 't in orde. Hoe eer dan maar boe liever, kome de wijziging, waarvan zeer zeker het fondament wel dit zal zijn Grondiger vooronderzoekminder gelegenheid tot ondoordachte amendementen -in - diening een breed voorloopig verslag met al de bedenkingen, die mogelijk zijn; een breede Memorie van Ant woord, waaraan de Minister alle zorg kan besteden en waaraan de Leden houvast hebben bij komende debatten in één woor^lEen voorbereiding, die verre boven de huidige afsteekt. Want de slechte voorarbeid is de kanker. En laat men in passant naar Duitsch- lands wijze besluiten, dat er boete staat op 'tniet aanwezig zijn öf bij de debatten óf bij de stemming. In Duitschland wordt den afgevaar digden gekort voor verzuim. In orde. 't Moest bij ons ook zoo wezen. Komt er al geen verbeteringgeen beter bezoek der vergaderingen doorer wordt dan toch geen geld uitgegeven, dat niet »verdiend« is. Met den kinderwagen. Het geval is typisch voor de is dendaagsche legertoestanden. he- Lees 't bericht: Een landweerplichtige uit Soes- terberg, die voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen moest komen en zich daarvoor in de legerplaats had aan te melden, bracht behalve zijn uitrustingstukken ook mee een kinderwagen, waarin een aanvallig kindje van eenige maanden. De man was weduwnaar en vader van eenige kinderen. Ieder voelt, dat hier iets hokt. De wet, regelende de vergoeding en vrijstelling aan de landweerplich- tigen is nog niet verschenen en de weduwnaar wordt daarvan een typisch slachtoffer. En dat geval staat niet op zich zelf. Want wel moge niet altijd de kinderwagen de rol vervullen, die hij hier innam om een kleintje naar de legerplaats te voeren, maar er wordt her en der last en moeite genoeg ervaren van de herhalingsoefeningen, zoo voor militie als voor landweer. Snel werkt 't raderwerk des Staats niet. Doch 't kan gaan verkeeren, zeide Bredero. SJif «le Pers. II UITGEVER Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en fc/s «naai. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dis zij beslaan. A s. ISiimdag* (Slot.) Geen valsche Gerustheid Onderstaand waarschuwend stukje is ont leend aan het A.-R. oi»gaan voor O en D. »Onze Courant. Tegen twee verkeerde gedachten dient gewaakt en gewaarschuwd. De eerste is deze De eenheid ter lin kerzijde kan niet van langen duur zijn. De> vrijz. democraten mopperen de oud-libe ralen kijken gedurig schichtig terzijde naar het dreigende blanco artikel. Dus weldra zal de linkermeerderheid vanzelf uit elkaar vallen. Mis driemaal mis En als gevolg van die eerste dwaling meent men dan, dat de rechtsche »coalite« wel weer aan 't roer komt. Sommigen voorspellen zelfs, dat het de vier jaren niet uit duren zal. Dan schommelen wij weer naar boven. Mis driemaal mis 'k Zeg niet, dat het onmogelijk is, maar ik kom op tegen hen, die meenen, dat het een vanzelfsheid is en dat gelijk de zomer den winter, zoo ook de coalitie de »vrijzinnigheid< weer moet opvolgen. Zulke gerusten moeten eens onzacht wakker ge schud worden. Want op die verwachtingen is het volgende aan te merken. Vooreerst, dat de »coalitie« niet weer aan 't roer kan komen, zooals ze d'r af gegooid werd. Daar zijn in dien tusschen tijd vragen gerezen, (denkt aan 't kiesrecht!) waaromtrent vooraf overeenstemming dient verkregen. Vervolgens, dat er nog steeds tal van christenmannen zijn, die niet zullen mede werken, om de rechterzijde de meerderheid te hergeven. Met name de christen-demo craten en de Friesch chr. hislorischen. Op deze twee groepen te rekenen, zou dwaas zijn. Ze zijn niet links, maar ook niet rechts. Ze nemen een afzonderlijke positie in en schoven sinds '05 eer nog verder van ons af, dan dat ze nabij kwamen. Dat wat de rechterzijde betreft. En nu de linkerzijde. Alles wat men blieft te zeggen van ver deeldheid, daar beamen we. Dat is trou wens niets nieuws. Vroeger was 't al net z?>o. Eerst had men liberalen en conser vatieven. Toen kreeg men Torbeckianen en Puttianen. Later de Kapeijnianen. Toen de Radicalen. En zoo was 'l altijd wat. En die verschillende fracties konden on gemanierd plukharen, ja zeer wezenlijk in politieken zin gesproken op dood en leven worstelen. MaarVergeet een zaak nietToen konden ze zich die weelde veroorloven Want hoe 't ook uitviel de klok bleef steeds vrijzinnig slaan. En zoo is 't nu niet. Laat het daarom 'allen slapers en droo- mers gezegd zijn Waakt. Dit wil de vrij zinnigheid Eerst den toestand van voorheen herstellen. De christelijke partijen zoo slaan, dat ze lam liggen. En dan zullen de »vrijzinnigen« onder ling gaan kijven. Eer niet Of men het gelooven wilde Over de Schooi. Zooals men weet, geeft men aan socialis tische zijde nu en dan de voorstelling, dat bij deze heeren niet alleen godsdienst »pri- vaatzaak« is, maar ook dat socialistische onderwijzers op de volksschool absoluut geen socialistischen invloed op de jeugd oefenen daar zijn de heeren slechts onder wijzers van een prima-soort, die niet vragen naar dit of dat, alleen maar er rekening mee houden wat »des kinds« is. En de vrijzinnigheid, voor zoover ze nog niet socialistisch is, gelooft dit o, zoo gaarne geeft tenminste voor, dat zij dit gelooft want dat is verbazend gemakkelijk, en geeft bij de stembus althans heel wat voordeel. In onbewaakte oogenblikken wordt echter ook op dit gebied wel eens een enkele maal waarheid gesproken en het zou zonde en jammer zijn, om die oogenblikken van hel derheid gedachteloos voorbij te gaan. Zoo heeft ons de Voorzorg verplicht door op onderstaand stukje uil Het Volk de aan dacht te vestigen, dat over de opvoeding der Belgische socialisten-kinderen te Gent handelt. Ziehier wat omtrent die Belgische jeugd wordt verhaald Do Volkskinderen gaan alle op de gewone openbare sohool. Na den schooltijd komen zij in de lokalen van „Vooruit" bijeen en krijgen daar een soort „bjjgevoegde" opvoeding. Zang, tooneol, voordracht en gymnastiek zijn de vakken van onderwijs en alles go- schiedt naar den gulden stelregel van De Genestet: mijn leeren is spolon, mijn spelen is leeren. Wij hebben daarbij de bedoeling de dog ma's der burgerljjke moraal bij onzo kinderen te vernietigen. Als ik spreek van burgerlijke moraal, dan doel ik daarmee op wat men pleegt samen te vatten onder de benaming „de Christelijke en maatschappelijke deug- doD," alsonderdanigheid, nederigheid, filantbropis, vaderlandsliefde. Daartegenover worden aangekweekt de algemeene priucipen van het socialisme, niet door wetenschappe lijke lezingen natuurlijk, maar in liedjes, labels, voordrachten. Wij gaan uit van de gedachte dat de arbeider een en ondeelbaar moet zjju met de werkliedenpartij. Is het kind zes jaar, dan komt hot in deu kring der Volkskinde ren. Komt de jongen dan een vak te leeren, dan gaat hjj over naar de vakvereeniging. Sticht hjj een gezin, dan wordt hjj lid van de coöperatie, die hem ook steunt bij ziekte en ongeval. Is hjj oud en op, dan trekt hjj uit de pensioenkas en tot aan zjjn laatsto rustplaats zal de partjj hem geleiden. Er wordt ons door sommigen gezegd, dat onze kinderen nog wat te jong zjjn om alles te begrijpen wat zij zingen en voordra gen. Dat ia ook wol zoo; alles zal wel niet tot hun verstand doordringen. Maar er zal genoeg bljjven hangen tot later en dan zal het hun duideljjk worden. Dat heeft eene ervaring van 8 jaren ons geleerd. De Volks kinderen worden de meest overtuigde socia listen en zij leveren do beste krachten voor partjj, vakbeweging en de coöperatie. Zij houden een diep ingegroeid befef van de Internationale broederschap en solidariteit. De Nederlander concludeert uit deze mededeeling le. dat ook roods onder kinderen, naar het bekende reoept van mevrouw Roland Holst, de Christeljjlce en maatschappelijke deugden (als nederigheid, onderdanigheid, philautropie) „verniotigd," worden en ver vangen door de soo.-dom. dougden 2e. dat het doel der partij is, de mensohen van do wieg tot hot graf te „geleiden, iets, wat, zoo do kerk hot poogt te doen, wordt afgekeurd 3e. dat oen „neutrale, kleurloozo opvoe ding, opdat het kind tater zelfstandig zal kunnen kiezen, goljjk hier to lande vaak wordt aanbevolen blijkbaar sleobts in zoover een soc. dem. dogma is, als dit neu trale eu ktéui'looze een masker bolooft te zjjn, waarachter een gansch niet neutrale en felrood-geklourde opvoeding zich kan schuil houden. Men sluite voor dezo onwraakbare feiten niet de oogen. Het is niet te denken, dat men op den duur niet wakker zal worden maar dat zal voor de vrijzinnigheid nog wel een poosje aanhouden. Het valt zoo zwaar te erkennen, dat onze huidige openbare school, het troetelkind van heel de vrijzinnigheid, een jammerlijk fiasco isen toch worden de stemmen, die daar, ook aan de vrijzinnige zijde, over opgaan, meerder en sterker. Onlangs had zelfs de N. R. Ct. een artikel over opvoeding, waarin niet minder dan de hulp der kerk werd ingeroepen. Doch al deze zwaluwen maken nog geen lentewe moeten hier ook geduld hebben, en inmid dels staaltjes als bovenstaande onder de aandacht van het publiek brengen. (Stand,) De scSioo! en de verkiezingen. De jongste Fransche verkiezingen hebben een opschuiving naar links, een safghbbereni naar het radicalisme, zou het Hbl. zeggen, te zien gegeven, en in dit blad wordt in een Parijsche correspondentie op het leit gewezen, dat een van de oorzaken in Fran krijk moet gezocht worden in de school. Tenminste zoo heeft een Franschman zelf het uitgerekend. We achten het merkwaar dig genoeg om de rekening over te nemen Bij de algemeene verkiezingen van 1902 bestond do jongste generatie die meestomde, uit hen die geboren waren in '77. (De gene raties van '78, '79, en'80 waven toen onder de wapenen, en soldaten stemmen niet.) Maar de onderwijswet, die den tot dan toe grooton invloed dergèesteljjkcn op het school kind goheol wegnam en tevens door de instelling van dj leerplicht en de betere orgaciseering van don onderwijzersstand den gfooteten duw gaf in de richting van een geprononceerd leekeuonderwjjs, was van '82. De generatie van '77 was dus de eerste generatie geweest, die geleverd werd door den nieuwen Fransohen ouderwjjzer, groot eten concurrent op liet platteland van de geestelijkheid.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1