TWEE BLADEH, Zaterdag 10 Mei 1906. Antirevolutionair 21ste J aar gang JS1 1138. Orgaan IN HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. SOMMMJSBBJH Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Officieel Gedeelte. Uil de Pers. Binnenland. Plaatselijk Aieuws, m Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij YOoruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UJTGEYER Advertentiën 10 cent per regel en s/j maal. Reclames 20 per regel, i Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/j maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Dit nummer bestaat, uit Kiezerslijst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente SOMMELSDIJK maken bekend, dat de op den 22sten Maart 11. vastgestelde kiezerslijst voer het jaar 1906—1907, zooals deze thans luidt, van heden tot den 15den Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen ten ge volge van rechterlijke uitspraak en aanteekenin- gen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Sommelsdijk, den löden Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J, B. MIJ3. DE GEAAFE. Kiezerslijst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente OOLTGENSPLAAT maken bekend, dat de op den 22sten Maart 11. vastgestelde Kiezers lijst voor het jaar 1906 tot 1907 zooals deze thans luidt vanaf heden tot den löden Mei van het volgende jaar van kracht blijft behoudens wijzi ging ten gevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekening omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd in afschrift of afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Ooltgensplaat, den 15 Mei 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, (w.g.) P. van Weel G.Gz. |(w.g.) Joh. van Puiten. Kohier van den Hoofdelijken Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente OOLTGENSPLAAT maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag van het dienstjaar 1906 gedurende vijf maanden vanaf 16 Mei 1906 tot en met den 16 October 1906 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Ooltgensplaat, den 15 Mei 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, P. VAN WEEL G.Gz. JOH. VAN PUTTEN Kennisgeving kohier van belasting op de Honden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente OOLTGENSPLAAT maken bekend van het primitief kohier op de belasting der honden, voor het dienstjaar 1906 en tot en met den löden October 1906 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Ooltgensplaat, den 15 Mei 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris P. VAN WEEL G.Gz. JOH. VAN PUTTEN. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente OOLTGENSPLAAT zullen op Zaterdag 19 Mei 1906 des namiddags ten drie ure bij enkele inschrijving aanbesteden het verzamelen van de asch, vuilnis, straatmest en haardasch. Uitdoen van slooten etc. binnen de kom der gemeente Ooltgensplaat waarvan voorwaarden ter lezing liggen ter gemeentesecretarie vanaf heden. Ooltgensplaat, 12 Mei 1906. De Burgemeester, De Secretaris, P. VAN WEEL G.Gz. JOH. VAN PUTTEjz; De Tariefquaestic. Dezer dagen kon men lezen in het Nieuws van den Dag Men verwacht algemeen, dat de thee verbruikers in Engeland door de ver laagde invoerrechten op dat artikel geen minderen prijs zullen betalen, maar een betere qualiteit van thee zullen krijgen. Dit althans is gezegd op een vergade ring van theehandelaren, te Londen ge houden ter bespreking van die quaestie. Drie vierden van den theeverkoop in het klein geschiedt bij pakjes van p0nd, en op die geringe hoeveelheid kan dé verlaging van rechten niet in den prijs bemerkbaar zijn. De Gelderlander teekent daarbij aan Het berichtje komt ons, om voor de and liggende reden, merkwaardig voor. Immers, daarin wordt eene stem ver nomen, niet uit de droge theorie der economische handboeken maar uit de practijk der handelswereld, welke zegt, dat een kleine verlaging van invoerrecht geen prijsverschil voor de verbruikers meebrengt. Hier wordt dus ten deele bevestigd, wat de practici onder de protectionisten altijd beweerd hebben dat een matige wijzi ging van invoerrechten op de prijzen bij verkoop in 't klein geen verschil kan veroorzaken. De verschillen immers wor den breukcijfers van halve centen, die niet in rekening zijn te brengen. Wanneer een matige verlaging van invoerrecht geen prijsverlaging meebrengt, kan een matige verhooging van invoer recht geen prijsverhooging meebrengen. Hoogstens zou men kunnen beweren, dat, indien bij tariefverlaging de kwali teit van het artikel stijgt wat we neg ernstig betwijfelen bij tariefverhooging de kwaliteit dalen zou. En dit laatste betwijfelen we al evenzeer, omdat de concurrentie der handelaren hen dwingt de hoedanigheid hunner waren zooveel mogelijk op vast peil te houden. Het is goed zulke dingen in gedachtenis te houden. We zullen over de Tariefwet wel weer aan 't praten komen, en dan heeft deze uiting haar waarde. Stand. Dwaasheid. Een der Noord-Brabantsche bladen deelt mede, dat door den Minister "van Justitie, Mr. van Raalte, een >staat van inlich tingen* is vastgesteld omtrent jeugdige personen, wier plaatsing is bevolen in een tuchtschool. De burgemeesters worden met de be antwoording van de vragen belast. Dezer dagen ontving de burgemeester eener gemeente een dergelijken staat ter beantwoording. Inlichtingen werden gevraagd omtrent 1. Den vader. 2. De moeder. 3. Zijn de vader en de moeder gehuwd Datum van het huwelijk. 4. Verwantschap van vader en moeder. 5Hoeveel kind eren hebben zij gehad? 6. Hoeveel kinderen zijn daarvan gestorven Waaraan 7/14. Is iets bekend van: zenuw ziekte, krankzinnigheid, tuberculose, syphilis, andere ziekten voor het kind van belang, dronkenschap, zelfmoord, misdrijven, bij de ouders, de groot ouders, ooms, tantes, broeders of zusters 15 Zijn de ouders beide of een van beide ontheven of ontzet van de ouderlijke macht of van de voogdij zoo ja, bij welke uitspraak en op grond waarvan en hoe is daarna in de verzorging van het kind voorzien 16. Het hoeveelste kind is de ver pleegde 17. Hadden zwangerschap en ge boorte normaal verloop? 18. Was het een borstkind? 19. Leed het aan stuipen in de eerste levensjaren 20. Hoe oud kreeg het tanden P 21Hoe oud leerde het spreken 22. Hoe oud leerde het loopen 23. Leed het aan Engelsche ziekte 24. Heeft het aan eenige ziekte geleden, zoo ja en aan welke 2 5Leed het aan toevallen 26. Bestonden er andere afwij kingen in het zenuwleven 27. Hoe oud was het zindelijk 28. Was het achterlijk? (licha melijk, geestelijk). 29 Hoe is het karakter? (valsch of eerlijk, ondeugend of gehoorzaam, plaagziek of vriendelijk.) 30. Hoe is het temperament (drittig of kalm.) 31Had het liefhebberijen, welke En zoo kwamen er op het tormulier nog een 60 tal andere vragen voor. Wie nog niet goed weet, wat een burge meester inzonderheid in een kleinere gemeente alzoo te doen heeft, kan zijn kennis ver volledigen. Is er een adspirant voor een tuchtschool, dan moet de burgemeester o.m. vragen heeft het jongske ook soms een dronken tante gehad Is hij gezoogd, of kreeg hij een fleschje Wanneer kwam zijn eerste tandje? Ja zelfs, hoe oud is de lieveling zinde lijk geworden Nu willen wij het nut van verschillende onderzoekingen niet in twijfel trekken, maar er is een wijsgeerigheid, die overslaat tot dwaasheid. Rotterdammer. Een boek van Dr. Kuyper. Men schrijft aan het »Ulr. Dbl.,« dat Dr. Kuyper, toen hij door de ziekte van zijn dochter zijn reis moest onderbreken en in Den Haag aankwam, den volgenden dag een bezoek ontving van een uitgever uit Weeuen, die hem aanbood zijn reisbe schrijving geïllustreerd uit te geven in eenige talen, en hem daarvoor aanbood het bedrag van f 60.000. Soiiuiiefsdijk. De Iotelingen D. Kas telein en A. Springvloed lichting 1906 zijn ingedeeld bij het 6e en 3e Regt Inft. gar nizoensplaats Breda en Bergen op Zoom, terwijl J. Th. Heintjes is ingedeeld bij het 4e Regt. Vest. Art. te 's Gravenhage. Met den aanleg van de telefoon is hier een begin gemaakt. In den achterom op het school- en Gemeentehuis zijn palen geplaatst tot bevestiging der draden. Dinsdagmorgen j.l. reed de knecht van G. van E. van onder Sommelsdijk welke met een te breed geladen voer hooi door de St. Joris Doelstraat reed, een paar zonneblinden van de woning van C. v. d. Berg stuk. Middelharnis. Bij de op Dinsdag j.l. plaats gehad hebbende Verloting in de Ambachtsschool is de eerste prijs, bestaande uit een in stijl geschilderde Slaapkamer- Ameubliment, ten deel gevallen aan C. Reevers alhier. Het vonnis, door de Rotterdamsche Rechtbank uitgesproken over Joh. de R. en te 's Gravenhage eveneens, is naar wij vernemen opnieuw bevestigd, zoodat hij de twee jaar gevangenisstraf, waartoe hij werd veroordeeld, zal hebben te ondergaan. Onze dorpsgenoot A. v. d. N., varende van Rotterdam op Amerika, heeft zich op de laatste reis zoodanig aan de handen verwond, dat hij zich bij aankomst direct onder geneeskundige hulp moest stellen. Aan J. van S. is voor den tijd dat zijn zoon onder de wapenen wordt ge houden f o,3S vergoeding per dag toegekend. Vööfjöhgelieden van 1624 jarigen leeftijd wordt de gelegenheid opengesteld tot het kosteloos ontvangen van voorbe reidend militair onderricht. De aanmelding tot deelneming daaraan moet geschieden voor 1 Juni a s. ter secretarie bij den Burg. op de werkdagen van 9 tot 12 uur, alwaar verdere inlichtingen kunnen worden ver kregen en de volledige regeling dezer aangelegenheden voor belangstellenden ter inzage ligt. Deze week had J. J. het ongeluk zich aan de handen te verwondden. Eenigen tijd daarna begon deze zoodanig op te zwellen, dat geneeskundige hulp werd inge roepen, die bloedvergiftiging constateerde. Woensdag had op het Hoofd een droevig ongeluk plaats. Een 2 -jarig kind van een der keetbewoners trok in een onbewaakt oogenblik een petroleumstel omver, waardoor het een ketel kokend vocht over het lichaam kreeg en als gevolg daarvan hevige brandwonden bekwam. Na voorloopig alhier door den geneesheer te zijn behandeld is het kind naar het Zieken huis te Rotterdam vervoerd. De moeder der arme kleine was radeloos. Stad aan 't Haringvliet. De Burg. maakt bekend, dat de verlofganger Jan Maliepaard der lichting 1903 den 9 Juli 1906 bij het Korps Pontonniers te Dordrecht, en Marinus Arensman der lich ting 1899 den 30 Juli a.s. bij het 3e Regt Inf. 3e Bat. te Bergen op Zoom in werkelij- ken dienst worden opgeroepen om in den wapenhandel te worden geoefend. Burg. en Weth maken bekend, dat het onderzoek van verlofgangers der Militie zal worden gehouden te Dirksland op Vrijdag den 22 Juni 1906 des voormiddags ten 9 ure. Burg. en Weth. maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingkohier no. r der hondenbelasting gedurende vijf maan den voor een ieder ter secretarie ter neder is gelegd. De Burg. maakt bekend, dat voor jongelieden van 16 tot 24 jaar, indien een voldoend aantal zich aan meldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehouden tot het ontvangen van het voor bereidend militair onderricht en dat zij zich op de gemeente-secretarie moeten aanmel den voor den 1 Juli a.s. Eene postduif met ringetje aan haren poot is Dinsdag 1.1. gevangen door den heer C. Machielse alhier, bij wien de recht matige eigenaar ze kan terugbekomen. Dell Bommel. De milicien-verlofganger Jan Verkerke is opgeroepen om op den 5 Juni 1906 onder de wapenen te komen. De keislag voor het beharden der Schaapseweg is alhier gearriveerd, de stoom machine zal later volgen. Bij Jacobus Ottevanger bestaat het voornemen zijn vergunning tot verkoop van sterken drank te laten varen. Oude Tonge. Kiezerslijst. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst van 15 Mei tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft. De lijst blijft gedurende dien tijd voor een ieder ter Secretarie ter lezing liggen en is tegen betaling der kosten ver krijgbaar in afschrift of afdruk. De 3 viermaanders, waarvan E. de Haas van Dorsser en A. Kanters van de lichting 1906 en A. van Dongen van de lichting van het vorige jaar, zijn Woensdag j.l. vertrokken ter inlijving bij de Nat. militie. Woensdag 16 Mei j.l. is de basalt slag, waarmee in deze gemeente eenige gedeelten grintweg zullen worden behard, uit het schip op den wal gekomen. Nieuwe Tonge. De milicien Adr. Knops (zgn, viermaander) is ingedeeld bij de Vesting Art. 'te 's Gravenhage. De milicien M. Heemes der lichting 1906 en ingedeeld bij de Vesting te Gorinchem is j.l. Dinsdag door Gedeputeerde Staten voor den dienst ongeschikt verklaard. Het was gisteren voor de heer H. zeker wel een aangenamen avond, toen de veldwachter J. Hage de -[- f 370 terug kwam brengen die hem voor ó1^ maand waren ontstolen en waarvoor J. de R. uit Middelharnis 2 jaar celstraf moet ondergaan. Dirksland. Mej. E. Oudenaeren heeft deze week met gunstig gevolg te 's Gra venhage het examen als onderwijzeres afgelegd. Voor Vrijdag den 1 Juni as. moeten binnen de kom der gemeente alle mestputten en vuilnisbakken opgeruimd worden. Bij nalatigheid kunnen de overtreders gestraft worden. De vastgestelde Kiezerslijst voor 1906/07, zooals deze nu luidt, blijft tot 'den 15 Mei van het volgende jaar van kracht, behoudens wijzigingen, tengevolge van rechterlijke uitspraak omtrent schorsing. Herkingen. Het onderzoek der ver lofgangers dezer gemeente zal worden gehouden op 22 Juni a.s. Zij die wenschen deel te nemen aan het te geven voorbereidend militair onder richt, moeten zich daarvoor in Juni ter Secretarie aangeven. Behoudens wijzigingen, tengevolge eener rechterlijke uitspraak, blijft de kie zerslijst, zooals deze op 22 Maart j.l. is vastgesteld tot 15 Mei 1907 van kracht en is tegen betaling Jn afschrift of afdruk verkrijgbaar gesteld, terwijl een ieder be voegd is inzage daarvan te nemen. Op het onverwachts geraakte de burry van de met een paard bespannen wielslede van C. Tanis onder deze gemeente los, zoodat het paard terzijde uitweek en ware het niet eene vlugge bestuurder ge weest, de gevolgen ware niet te voorzien geweest. Nu echter kwam deze met den schrik vrij. Melissant. De op den 22 Maart jl. vastgestelde Kiezerslijst voor 19061907, ligt tot den 15 Mei van het volgende jaar ter gemeente-secretarie ter inzage. De jongelieden dezer gemeente van 1624 jaar, die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, dat, indien zich een voldoend aantal aan meldt, van October tot einde Januari a.s. in deze gemeente zal worden gehouden, moeten zich, volgens gedane publicatie, voor den 15 Juni e.k. ter secretarie aan melden. Aan het onderzoek van verlofgangers, dat op Vrijdag 22 Juni as. des voorm. 9 uur te Dirksland zal worden gehouden, zullen moeten deelnemen J. van Dijk, A. Touw, K. Neels, M. W. Struijk, J. Nag- tegaal, C. Melissant, J. van 't Hof, L. van Oudenaren, L. E. van Vliet en M. van Immerzeel. Stellendam. De 19 jarige dochter van A. v. d. H. die sinds eenigen tijd de ouderlijke woning was ontvlucht, is onder politiegeleide uit Rotterdam huiswaarts ge bracht. - De milicien-verlofganger P. M. Rie- mens der lichting 1899, dienende bij het 3e Regt. Inf. ie. Bat. garnizoensplaats Bergen op Zoom is tegen 30 Juli a.s. op geroepen tot het houden van herhalings oefeningen. Bij het verlaten der haven door den stoombootdienst »Maasnymph III« geraakte j.l. Dinsdagmorgen dc schroef verward in een ketting waarmede één der visschers- vaartuigen aan den wal gemeerd lag. Eerst na veel moeite mocht men met behulp van een duiker erin slagen de schroef vrij te maken. Goedereede. De wei ken tot herstel van de beschoeiing aan de Zuidzijde der haven in de gemeentekom zijn beëindigd. Thans zal de hand worden gelegd aan de beschoei ing, gelegen aan de Noordzijde. Met de ontgraving aldaar is reeds een begin ge maakt. Ouddorp. Het veelbesproken plan van de coöperatieve landbouwvereeniging »Oud- dorpc om een tweede beurtschipper aan te stellen, is in 't water gevallen. Heel deze beweging, welke niets anders was als een storm in een glas water, behoort voor de landbouwvereeniging weer tot het verleden. Naar wij vernemen zal er nu uit eigen be weging een beurtschipper uit Dirksland alhier komen.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3