1 I I EERSTE BLAD. Zaterdag 19 Mei 1906. isrn^l IN. itie. \EN, I AAR 21stc Jaargang N°. 1138. Orgaan Antirevola tionair voor lie Zuidliollandftclie eo Keeuwsche Eilanden. is IN HOC SIGN O VINCES EEN DONKERE WEG FEUILLETON. raaaimachines 2 paards [aaimachines üe drijfkracht, aaling en het porden gaarne oedel enz. wil dan eerst 'remie, Lertogenbossche fis. laarzen. bij DIJ KEMA 'nelsdijkbij A. oopers, Jstoffen, s Tocht- xpansche )ERIJ. IA, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHOVEN. &O.MMELSIHJH Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentlën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Zij die zich nu abonnccren, ont vangen de nog- vóór 1 Juni verschijnende nun»' mers OKATIS. Een gewijzigd besluit. Den 19 Febr. 19Ü6 is een Koninklijk Besluit verschenen tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur ingevolge art. 33, derde lid, der Ka mers van Arbeid met intrekking van het Koninklijk Besluit van 9 Juli 1901. Vóór we dit Besluit meedeelen, wen- schen we eerst iets toe te lichten. Den 2den Mei '97 stond in 't Staats blad de Wet tot oprichting van Ka mers van Arbeid. Wat zijn dat Het zijn Organisaties, bestaande uit patroons en werklieden, hetzij mannelijke of vrouwelijke, die in een zeker bedrijf arbeiden en uit dat bedrijfsleven allerlei gegevens kun nen verstrekken. Er zijn kiezers voor de Kamers van Arbeid en leden. De kiezers zijn al de patroons en al de werklieden, die in een vak arbeiden. Op één kiezerslijst worden de namen der patroons ge plaatstop een andere de namen der werklieden. De patroons uit een zeker vak kun nen kiezen tot lid een patroon; de werk lieden een werkman. En deze gekozen patroons met de gekozen werklieden vormen te zamen de Kamer van Ar beid, waarachter natuurlijk de kiezers staanuit die patroons en werklieden (er worden er van elk evenveel geko zen) kiest men weer een Voorzitter en Secretaris. Wat is nu 't werk van de Kamer van Arbeid Let wel, in elke stad of dorp kunnen verschillende Kamers van Arbeid zijn. Zooveel vakken, zooveel Kamers. Maar 't gebeurt ook, dat som mige vakken te zamen werken om te komen tot een Kamer, 't Doet er trou wens verder niet toe, of er veel of weinig zijnwe vragen slechtswat is haar (Zie art. doel. En 't antwoord is dit. De K. v. A. heeft ten doel de belangen van patroons en werk lieden in ondei linge samenwerking te bevorderen door het verzamelen van inlichtingen over arbeidsaange- legenheden het dienen van advies aan de hoofden van de Departemen ten van algemeen bestuur en de besturen van provinciën en ge meenten, hetzij op aanvrage van die autoriteiten, hetzij uit eigen beweging ten aanzien van alle onderwerpen, welke de belangen van den arbeid raken het dienen van advies en het ontwerpen van overeenkomsten en regelingen op verzoek van daarbij belanghebben den het voorkomen en vereflenen van geschillen over arbeidsaange- legenheden, ook, voor zoover noo- dig, door te bewerken, dat een scheidsrechtelijke uitspraak tus- schen de partijen tot stand kome. Hoofdzaak is duseen arbeidssta- tistiek te leveren ènalsverzoeningsraad optreden. Wat het laatste betreft: onze indruk over dien arbeid is steeds ongunstig geweest. Wat we van 't begin af al gevreesd hebben, is verwezenlijkt, nl. dat de verzoenende kracht der orga nisatie zeer luttel zou zijn. En de oor zaak is bekend er moest achter de in art. 2 genoemde «bewerking® een wettelijke sanctie liggen. Er moest meer dringende macht van de Kamer uit kunnen gaan doch dat is thans niet 't geval. Algemeen wordt dan ook maar schouderophalend over de waardij der Kamers gesproken de onverschilligheid op den dag van stemming voor een patroon of arbeider is miniem, onbeduidend, 't Is of er geen fut in zit. We zullen daar nu niet verder op ingaan en niet bespre ken de wijzigingen, die in enkele arti kelen beslist zouden moeten worden gemaakt, zou er nog wat van terecht kunnen komen. Doch het andere punt willen we even bezien in vecband met het nieuwe Koninklijke Besluit. Art. 33 der Wet eischt, datdeKamer jaarlijks een verslag inzendt aan den Minister en bij algemeenen maatregel van bestuur zal of zou bepaald worden in hoever en naar welke regelen de Kamer, afgezien nog van datjaarlijk- sche Verslag, verplicht is de inlichtin gen te verstrekken, die we hierboven in art. 2 hebben meegedeeld. De eerste beslissing, hoe en wat de Kamer moest verzamelen, verscheen op 9 Juli 1901, dus vier jaar na dato en nu, op 19 Februari is hij ingetrok ken en door een ander vervangen. We lezen nu in 't Staatsblad Hebben goedgevonden en ver staan Art. 1. Elke Kamer van arbeid verzamelt met betrekking tot de daarin vertegenwoordigde bedrijfs takken, voor zoover deze binnen het gebied der Kamer worden uit geoefend, inlichtingen omtrent 1. den stand van-het loon en den arbeidsduur. 2. bestaande vakorganisaties. 3. bestaande arbeidsbeurzen. 4. gedwongen winkelnering. 5. vakopleiding en leerlingwezen. 6. den algemeenen toestand in de bedrijfstakken en den stand der arbeidsmarkt 7. voorvallen, die van belang zijn voor de kennis der arbeidsverhou dingen, in het bijzonder omtrent pogingen, die werden beraamd of aangewend om veranderingen te brengen in loon of arbeidsduur 't uitbreken van werkstakingen en uitsluitingende oprichting, het werk en de opheffing van organisa ties. Over den inhoud van dit art. 33 en 't daaruit gevloeide Besluit in een volgend artikel. De 9 uursluiting. Zoo heeft dan Amsterdam zijn 9 uursluiting. Natuurlijk, zooals we ook in onze jongste hoofdartikelen schre ven, met de noodzakelijke beperkingen op Zaterdagavond. Een artikel hadden we gaarne gewijzigd gezien nl. dat de kappers- en barbiersbedienden op Zondag pas om 10 uur behoeven te sluiten. Overigens verheugt het ons, dat Amsterdam in dezen voorgaat en niet wacht op een Rijkswet. Een oordeel over deze zaak te vellen met een groot woord en zooals meer malen gezegd wordter komt toch niets vanen men kan dat toch niet stipt handhaven, is onmogelijk. Laat men nu flink de verordening handhavendan kunnen alle belang stellenden zien, hoe de afloop is. Want waarlijk, wat in Engeland, Noorwegen, Duitschland enz. mogelijk blijkt, kan bij goeden wil onder eenigs- zins anderen vorm ook hier gebeuren. Democratisch Zeer terecht wordt door de Neder lander een rake opmerking gemaakt, die we ook zelfs in 't Zondagsnummer van Het Volk vonden en door Loopuit geschreven. Eerst dreigde mr. Troelstra met ontslag als Kamerlid, als hij tegenover Gorter e.a. niet werd in 't gelijk ge steld. En nu dreigt Gorter om alle partij- werk los te laten, als de resolutie niet wordt veranderd en dus Troelstra ongelijk krijgt. Loopuit schreef Zondag: Ik aarzel geen oogenblik deze daad (nl. de resolutie tegen de Gortergroep) een gewelddaad te noemenmaar voegt hij er bij «Doch al begrijp ik de positie »van Van der Goes volkomen, «ik meen dat zijn opvatting »practiseh in strijd komt met «de democratie in de Partij, die »ons gebiedt te bukken, ook al «valt,dit ons moeilijk. Prachtige democratie, die der heerenDwang van den een op den anderEn zijt ge minderheiddan bukken, al geloof je ook het beste te zoekenWe schreven laatstEr is een democratie, die den dood werkt 't was naar aanleiding van de zwakke Regeeringi in Frankrijk bij de werk stakingen. Welnu, hier in de Socia listische partij, evenknie der Franscbe toestanden, ziet ge 't zelfde. De «zelf bewuster zijn ledepoppen. Een paar trekken aan de touwtjes en alles moet buigen ot bersten. Uit «Ie Pers. Partijbenoeiuingen. L. VAN BERKEL. handelsmerk Ballegooij Eesteren. ianijer Josteiihrugge Spee. IMMELSDIJK. en dij maalcte It Seliietlamsche <1 viel niets af pen van Papen- ,'ant die kenden sn bekend type. Et Papendreclit- len was hij daar lodschappen en Chtte hij voor len glaasje bier i zwier geweest, zijn broar en. bor alle soorten ften Heeren- en 5HOENEN en lEN WATER- v.v.'"T :ller UIER a DEN hen a 50 ets, Apothekers en |rk „Anker tterdam. r-l»aïn-Ex- bij A. Gf. P. d en ffiij A. L at. DAM. soliditeit als in imachinehandel Cloppenburg. ïevenstaand ge- elsdijk. UITGEVER 9 2.) (Wordt vervolgd.) Sluitend is wat te Zelhem gebeurde. In deze antirevolutionaire gemeente heelt de Regeering een liberalen burgemeester benoemd, geheel tegen den wensch van de meerderheid der ingezetenen. Ei was een adres naar Den Haag gegaan met ongeveer 700 handteekeningen, waarin verzocht werd, om den heer Witteveen te benoemen. Maar dat maakte de rekening van den heer Commissaris van Gelderland blijkbaar nietde Zelhemmers mochten hun adres naar de Residentie zenden, niet hun wensch maar die van den heer Commissaris zou gelden. En in Den Haag heeft de Regeering blijkbaar ook slechts gerekend met den wensch van den Commissarisnu ja, de Zelhemmers tellen niet mee. Dat heet nu natuurlijk volkomen onpar tijdig Hier is nu eens Diet naar >de richting* gevraagd Och komieder, die Gelderland kent, weet wel beter. Hier is met opzet den antirevolutionairen weer eens aan het verstand gebracht, dat ze onder een vrijzinnig bewind niets te vertellen hebben. Nu wordt nimmer naar >richting« ge vraagd, en toch worden slag op slag partij benoemingen gedaan van de ergerlijkste soort. Heeft één man het in handen, hoe de ambten in gansch een provincie worden bezeten wordt er met de ingezetenen eenvoudig niet gerekend. Waar blijft nu de bekende Van Rij Is de man zijn pen kwijt, of is zijn liefde voor den strijd verkoeld Intusschen, de Regeering moet zoo maar voortgaan. Op die wijze wordt naar „verzoening" getrachtzooveel mogelijk rekening gehou den met de wenschen van al de groepen des volks. Zoo toont men met de daad, dat de antithese de wereld uit, de verdeeling des volks in twee kampen voorbij is. We zijn alweer mooi op den ouden weg van onderdrukking en achteruitzettingop nieuw is getoond, wat men van de vrien delijke verzekeringen, die het Kabinet bij zijp. optreden gaf, te denken heeft. door 14 Hoofdstuk XI. Herman Wouters was ook niet voldaan, »Was dat nu een kopstuk van de socia listen? Als Willemsen zoo gepraat had, dan was het te begrijpen geweest, maar voor een kopstuk was dit geen wederleg ging geweest. Hoe arm, hoe zielig was dat alles.® Toen de debatter uitgesproken had, kwam mr. Kartens naar voien en begon op dege lijke, zaakrijke wijze te argumenteeren. Zeker,* zoo begon de spreker, de Bijbel wordt misbruikt, doch daarmede heeft de heer Slichter zich niet bezig te houden. De socialisten rekenen immers niet met het Woord onzes Heeren en daarom moeten ook nooit beginnen met ons op dat Woord te wijzen. Hier geld het, wat last1013 ^ezus leer(^e: 31 Gij legt een ander oü °P\ te zwaar onl te dragen, doch r 1 ze met den vinger niet aan* r(>f,L(aa,r0m e.r noS geen juist omschreven er arbeiders is Wel, dat is nog al gemakkelijk en daarvan behoeft men ons geen verwijt te maken. Een zestigtal jaren hebben we al gezucht onder het liberalen juk en dus moet ge het den liberalen verwijten, dat ze in die zestig jaren nog niet gezorgd hebben voor een recht der arbeiders. Dit beloof ik u, dat wij er geen tien jaren voor noodig zul len hebben. Verlangt uw partij dus naar het goed omschreven arbeiders recht, laat dan uw ongeloof in den steek en maak met ons Gods daden groot. Doch dat willen de socialisten nietvan de christenen moeten zij niets hebben. Dominé's en Priesters zijn in hun oogen de grootste volksverleiders, die er op aarde rond loopen. Waarom verwonderen zich de heeren toch zoo om het verbond tus- schen Rome en Dordt Is dat zoo onbe grijpelijk Zeker, Rome gelooft het anders dan wij, doch Rome wil evenals de christe lijke partij uitkomen voor Gods Naam op de erve des publiek en des staatkundigeus levens, Daarom kunnen wij met Rome samen gaan en het is niet, zooals de heer Slichter het voorstelt. Trouwens, hij weet het beter. Als wij de mannen van de geldkist en de brandkast zijn, waarom ons dan op het eind zijner rede uilgenoodigd met zijn partij samen te werken Getuigt deze uitnoodiging niet om aan te toonen, dat 'wij toch nog zoo slecht niet zijn als de spreker het wilde voorstellen De socia listen zijn godloochenaars. Ze mogen het willen verbloemen, maar toch is het waar. Als er socialisten in ons midden zijn, eerlijke socialisten, laten ze dan maar eerlijk zeggen, dat de woordvoeders al het moge lijke doen om hen van den godsdienst los te maken. De socialisten zijn den godsdienst vijandigzij hebben er immers geen flauw begrip vandat toonde ook de uiting van den spreker. Hij zeide, dat Dominé's en Pastoors voorschreven, 'hoe men en wat men gelooven moet. Doch, dat zegt God. Hij en Hij alleen wijst ons den weg en als er dan ook een Dominé of een Pastoor is, die stellingen verkondigt in strijd met het Woord, weet ge wat er dan gebeurd? dan zet de gemeente hem af. Dit is toch geen bewijs van de macht, die Dominé of Pastoor heeft, zooals de heer Slichter het wilde voorstellen. Daarom, niemand schrijft ons de wet voor dan God. Hij, de Oppermajesteit, Hij, de Schepper van hemel en aarde, Hij de Formeerder van den mensch, zegt, hoe wij te leven hebben. Hij wil door alle menschen geëerd en gediend worden. De vergadering was door den Voorzit ter met een woord van dank en door den spreker met een vurig dankgebed gesloten. Men was huiswaarts gegaan. Van der Hoek nam op den hoek van de Prinsengracht afscheid. Hij had nacht dienst en moest naar 't kantoor. Morgen kwam hij eens aanloopen en dan zouden ze samen nog eens praten. Wouters versnelde zijn pas. De toren klok sloeg elf uur en het was in de meeste straten doodelijk stil. Zijn hoofd was ver vuld met alles, wat hij dien avond gehoord had. Geregeld denken, kon hij niet. Bij zijn woning gekomen, zag hij het licht op. Lena was niet naar bed gegaan. Alles was opgeruimd avondeten stond ge reed, de koffie verspreidde een aangenamen geur door het vertrek en met een vriende lijk, van vreugde stralend gelaat trad zij hem tegemoet en heette hem welkom. ï-Was het druk op die vergadering, Herman vroeg zij belangstellend. Ach, Leens, het was er stampvol, doch mijn hoofd is zoo met alles vervuld, dat ik haast niet meer ordelijk denken kan. Dit weet ik wel, dat ik op een verkeerden weg ben dat ik God verlaten, jou en moeder verdriet gedaan heb en nu niet weet, hoe ik terecht zal komen.* O, dat is nog al gemakkelijk, Herman. God zegtBidt en gij zult ontvangen, klopt en u zal open gedaan worden. Wan neer gij tot God gaat met een gebroken hart en een verslagen geest dan zal God u hooren en u alles vergeven.* Hai maar Leens, ik kan niet bidden niet bidden, zooals het behoort.* >Ochj Herman, dat zal God je wel leeren.* Laten we nu gaan eten, dan kunnen we morgen wel eens verder praten, want je hadt mij immers nog wat van de fabriek te vertellen >Ja, dat is zoo, doch ik ben er nu niet voor in staathet duizelt mij.* »Nu, het kan morgen ook wel* was haar antwoord. Toen zij zaten te eten, zei Herman plots »Hoor eens Leens, jij moest nu maar lezen en bidden. Ik kan het niet, doe jij het dan maar.* >Graag,* antwoordde zij. Het is zóó beter dan voorheen, toen wij beiden ons eigen weg bewandelden. Toch Herman, hoop ik, dat gij die taak spoedig van mij zult overnemen. De man is priester in z'n eigen huis en behoort in alles voor te gaan. Hij moet den toon aangeven. Van hem moet de geest der liefde, de geest van den huiselijken vader uit gaan. Nu zal ik het wel doen, doch ik wensch, dat het voor korten tijd zij. Daarop knielden beide neer en werd een vurig gebed opgezonden tot den Vader, die in de hemelen woont, (Slot volgt.)

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1