Woensdag 16 Mei 1906. 21sle Jaargang IS". 1137, Antirevo lu tionair voor lie %uidhollandüehe en %eeuw*clic Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Antwoorden of mededeelingen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SftUMMilAfUJIi Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en '/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiëlï worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. Alle bukken v«or de iiedactle bestemd, Advertentiën ess verdere Administratie franc© toe te «enden aan den Ultgrever. Ziij die zicli mi abonsieeren, ont- van^en de nog' vódr 1 Juni verscliUrcemle num- uiers GW ATB». Vervroegde Winkel sluiting. (Slot.) Ook in ons Land is zoowel buiten als in de Kamer, zeiden we, een agi tatie gewekt voor vervroegde sluiting, maar voorstellen bleven uit en de ver schillende Comite's wendden zich tot de Gemeentebesturen, welke, al zijn zij niet door een wet tot regeling dezer materie verplicht, daartoe naar veler oordeel alleszins de bevoegdheid bezitten. In Art. 144 der Grondwet lezen we: »Aan den Raad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der Gemeente overgelaten. Hij maakt de verordeningen, die hij in 't belang der Gemeente noodig oordeelt.® Dit Grondwetsartikel wordt nader uitge werkt in Art. 135 der Gemeentewet ïAan den Gemeenteraad behoort het maken van de verordeningen, die in 't belang der openbare orde, zedelijk heid en gezondheid worden vereischt en van andere, betreffende de huis houding der Gemeente, Op grond van deze artikels conclu- deeren velen tofs Raads bevoegdheid in dezen. Er zijn er ook, die deze arti kelen niet van toepassing verklaren. De Leeuwarder Commissie van straf verordeningen om praeadviesgevraagd in zake adressen betreffende de 9 uur uursluiting, adviseerde in 1904 een stemmig, afwijzend te beschikken. In de motiveering luidde het o.a.Wij zijn van meening, dat bet maken eener bepaling, waarbij vervroegde winkel sluiting wordt bevolen, geenszins raakt een der drie onderwerpen van art. 135 der Grondwet, veel minder de huis houding der Gemeente. Zoo blijkt dus, dat vaneenalgemeene meoning, alsof m de Grondwet de bevoegdheid lag om verordeningen tot 9 uur sluiting door Gemeenteraden vast te stellen, volstrekt nog niet algemeen is. Voor dat idee zal nog baan moeten worden gebroken in tal van dorpen en steden. Maar ook, als men zoover isals men de overtuiging koestert, dat werkelijk de 9 uurslui ting tot de huishouding der Gemeente behoort en deze de Openbare orde, zedelijkheid en gezondheid bevordert, als er zulk een verordening gemaakt wordt, dan is men ook klaar. Een ge ringe actie van de belanghebbenden, gesteund door de welmeenenden uit 't- publiek is dan voldoende om tot de sluiting te komen. Indien we een kort overzicht over deze kwestie wilden geven, zouden we het volgende puntsgewijs opmerken Het winkelpersoneel wenscht vrije uren. Uitnemend. Maar naast den win kel staat het handelskantoor daar naast het laboratorium, daarnaast Doch genoegzal men van Staatswege gaan verordenen, hoe lang men aller- wege zal arbeiden èn zelf in eigen zaak als klein koopman en als inwoner des huizes? Zal en mag de Staat hier zijn macht uitoefenen De meeningen zijn verdeeld in Neder land Ja, zegt menig winkelbediende neen beweren anderen. Moet dan de lange arbeidstijd van dat personeel voortduren, vraagt men en t publiek die jonge mannen, vrou wen en knapen door zijn late inkoopen als t ware at blijven beulen En men antwoordt: de handels en kantoorbedienden moeten door eigen initiatief maar zorgen, dat er een vroe gere rusttijd dan elf uur a half twaalf intreedtde Staat of de Gemeente heeft er niets mee te maken, waarte gen wordt aangevoerd als 't particulier initiatief dat moet doen, dan ontsnapt zeer waarschijnlijk de kleine koopman, die zonder bedienden werkt. En als hij ontsnappen kan, dan is 't veld der concurrentie weer overal open en het eigen initiatief dood geslagen. Men dwinge dus door de Wet, zegt de een. Gij moogt niet, zegt de ander, omdat eerlijke arbeid van den klein- koopman naar ieders krachten in onzen Staat moet geoorloofd zijn en blijven. De Wet dwinge dan zoo, dat elke Gemeente die zaak regelen kan naar aard en wezen van den winkelstand ter plaatse, zegt de een, want dan zijn de scherpe kanten van een uniforme regeling afgeslepen laat elke Gemeen teraad de bevoegdheid ontvangen te doen wat zijns insziens in zijn Gemeente noodig is. Dat kan een Gemeenteraad niet, beweert een ander, want elke winkel heeft zijn eigen eischen een sigarenwinkel moet langer open blijven dan een galanterie- of porceleinwinkel; een manufactuurwinkel korter dan een vleesehhouwerij of banketbakkerszaak. Hoe, zoo vraagt men, moet zoo'n ver ordening er dan wel uitzien met al haar verschillende uren voor dit en voor dat bedrijf. Zoo'n regeling zal ten slotte een chaos, een warboel zijn en de kiemen des doods door te veel onderscheiding van »zaken en bedrij ven® met zich meebrengen. De Een vormigheid der Rijkswet tot uniforme sluiting is onuitstaanbaar, maar de veelvormigheid dei' plaatselijke veror dening. maakt onuitvoerbaar wat be geerd wordt. Moeten de venters dan ook onder worpen zijn aan de regeling der Ge meente 1 Ja, zegt de een, want anders is er concurrentie. Neen, beweert een ander, dat komt de vrijheid van den koopman en burger toch al te na. Hoe laat zou men dan moeten slui ten Om negen uur zegt de een, als in Duitschland. Ondoenlijk, zegt de ander, want de avonddrukte 'begint pas om 7 a 9 uur. Zóó dobbert dit vraagstuk nog op de krachtige golven van eigenbelang en vrijheid Of het in behouden haven zal aaidanden wij twijfelen voor de eerste tien jaar. Maar dat het een actie en agitatie waard isdat voor het particulier initiatief sporen zijn te ver dienen, is zonder tegenspraak. De Pers is ook hierin een der middelen van niet ongewone béteekénis. 't Was te verwachten. Het vermoeden lag voor de hand, dat de groep Gorter na de bekende Congres-resolutie ('t Besluit op de Algemeene vergader, der Socialisten) niet zou zwijgen en de oppositie teg,en de groep Troelstra nietzou verzwakken. Een groep, die gelooft een degelijk beginsel te bezitten een beginsel, dat leven wekken kan, dat leven geven en mainteeren zal, laat zich niet door moties en resoluties regeeren. Groote woorden, noch retborische kracht zijn in staat zulk een beginsel te doodzwijgen. De groep Gorter zal dan ook na tuurlijk voortgaan om met meer propagandiscb inzicht, met meer tac tiek de gedachten, welke hem bezielen in woord en tijdschrift te ontwikkelen, en op den duur zal de schijnbaar bezworen storm losbreken, zoodat er, ondanks alle geroep van Éénheid bij Verscheidenheid, een Verscheidenheid zonder Éénheid zal komen, die zich wreken zal in allerlei tegenactie van deze of gene zijde. De Verscheiden heid wordt Oppositie. En 't slot is, de feiten wijzen 't in alle landen uit, de minderheid, de principieele minderheid zal de sterkste blijken; vooral in de gewichtige, cri- tieke oogenblikken, die elke partij op haar tijd doormaakt. En de meer derheid, door opportunisme gedreven, zakt naar de partijen af, die met haar principieel verschillen, wat haar kracht op den duur verlamt, ze verwatert en ten slotte vereenzelvigen doet met wat ze moest bestrijden. Dan is de tijd der minderheid om te oogsten, rijp en ze draagt volle garven naar de schuur. Hoe langs zoo meer De toekomst zal blijven aan de Gortergroep. Têiiü- en Ijaridbouw. IETS OVER ARALIA'S. De vrager schreef er vingerplanten voor. Maar hij bedoelt gewis aralia's. Daarom heb ik er de echte naam maar bovenaan gezet, 'tls altijd makkelijk als men die ook kent. Aralia's zijn heel algemeen bekende kamer planten. Vooral de soort met groote handvor mige bladen, waaraan ze den naam „vingerplant" gewis te danken heeft. Veelal zijn deze heel mooi groen van kleur. Maar bonte variteiten komen ook niet zelden voor. „Hoewel de Aralia's veel gekweekt worden," zegt de heer E. Th. Witte in zijn „Handboek tot het kweeken van planten in de kamer," treft men er toch slechts zelden werkelijk schoone planten van aan. En als reden geeft de aange haalde schrijver op, dat men over't algemeen de planten te warm houdt. De oudste bladeren gaan dan neer hangen. Ze worden daarenboven geel van kleur c-n min of meer flets. Daarom zorge men er vooral des winters voor, de planten niet in een warm vertrek te houden. De huiskamer is niet te best. Want 't mag voor deAralianiet warmen zijn dan 40 A 50 graden Fahrenheit, ter wijl we 't graag ten minste 60 graden hebben. Voorts mag men in die periode maar heel weinig water geven aan de plant. Dan boude men de bladeren altijd vrij van stof. 'k Zeg altijd, want dit geldt, het spreekt wel haast van zelf, ook voor den zomer. Trouw stoffe men de bladeren af, of giete ze eenmaal per week goed schoon. Doch dit geldt voor den zomer, den groeitijd. Vooraf dient de overwinterde plant in nieuwen grond gebracht te worden. De heer Witte spreekt van gelijke deelen blad- en broei- aarde, vermengd met wat graszodengrond. Maar zoogenaamde boomaarde, gelijk men die veelvul dig aantreft in uitgeholde boomstammen, oude wilgen (kopboomen) vooral, die zal ook wel goed zijn. Meng er een beetje superphosphaat door, zooveel als ge in een keer met eGn klein theele peltje kunt opscheppen. Ook kunt ge gerust een weinig chilisalpeter geven. Maar let welweinig is weinig, in dit geval niet meer, dan de punt van een mesje even bedekt met 't zout. Als ge bemerkt, dat de plant goed gaat groeien, dan herhaalt ge 't verstrekken van wat chili nog maar een keer. Doch de steller van vraag 944 jvou graag „nieuwe planten" hebben. Ik' denk, dat hij een exemplaar bezit, dat wel wat lijken gaat op een heel kalen, langen stam met boven aan een enkel blad. En daarvan nu is wel gemakkelijk een echt mooie nieuweling te maken. Men make daartoe op de plaats zoover onder de kroon als men zelf verkiest eene schuine insnijding in den stam, zoo onge veer halverwege er door, opdat de snijvlakken elkaar niet zullen raken, schuive men er een dun stukje hout tusschen. En vervolgens hinde men rondom de wonde een ferme prop vochtig mos. Dit houde men voortdurend goed nat. Daar zullen zich dan bij warm weer als wij nu hadden vrij spoedig wortels in ontwikken. En niet zoodra zijn die goed voor den dag gekomen, of onder de plek waar ze om zoo te zeggen, kunstmatig zijn ontstaan, snijdt men den stam midden door en poot 't bovengedeelte in een pot. Zoo krijgt men een „nieuwe" plant. De oude kan intusschen blijven staan. En als ze goed gezond is, geeft ze wis weer nieuwe scheuten. Wanneer die lang genoeg zijn, kan men ook met deze handelen als met den top. Derhalve is het langs een omweg „mogelijk" de plant door wat men noemt ringen te vermenig vuldigen. De heer Witte zegt ook nog, dat men de gewone Aralia gemakkelijk kan voortkweeken uit zaden. Maar waar men deze koopen kan weet ik niet. M. Vraagitaali. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaats zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vrageD waarop ze betrekking hebben. Vragen. 945. Mogen broedeieren niet «uder zijn dan 6 of 7 dagen 7 Antwoorden en tnededeelingen. 942. Wat kropaar is Op 't eiland zegt men daar knobbeltjesbunt tegen. Nu weet ge 't zeker wei. 943. Tulpen „op kleur" krijgen. Dat gaat vrij gemakkelijk. U bindt aan elke plant een stukje stevig bordpapier, daarop zet den naam van de kleur b.v. geel, rood, wit enz. Maar 't moet nu spoedig gebeuren. De bloembladen vallen haast af. En ook dient ge de stengels met de stampers aan den top af te snijden. 944. Yan „vingerplanten" nieuwe krijgen Zie onder Tuin- en Landbouw. illlHICSllaiHl. Uit Enschede wordt aan de »Tel« gemeld, dat H M. de Koningin-Moeder Maandag met de vorstelijke familie te Burg- steinfurt een auto tocht maakte. De eerste auto kwam aldaar in aanraking met een slagerskar waardoor H. M. en de vorst van Bentheim uit de auto werden geslingerd. Zij kwamen gelukkig met den schrik vrij. Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schooloiulerwijs. Het 46 jaarverslag der Vereenigiug voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs geeft eenige mededeelingen omtrent het verhan delde - op de Conferenties der Centrale onderwijsvereenigingen in het afgeloopen jaar, alsm;de de punten waar omtrpnt met het ^Gereformeerd Schoolverbandover eenkomstig is verkregen. Bij de Vereeniging sloten zich aan Dus- sen, Het Harde, (gemeente Oldebroek) Brummee, Oegstgeest, Nieuwkoop, Helle- voetsluis, Zuid Legmeer, Vijfhuizen, (Haar lemmermeer) Sloterweg, (idem) Vrouwen polder, Baarland, Colijnsplaat, Het Noorden, (gemeente Wilnis) Donkerbroek, Appelscha en Tzummarum. Thans zijn 271 scholen bij de Vereeni ging aangesloten. In het jaar 1904/5 werd verstrekt aan 21 Scholen f 100 aan40 een bedrag van f75 en aan 49 een som f50, De hypotheek aanvragen beloopen circa f 400,000. Het verslag vestigt nogmaals de aandacht op de opleiding van Christelijke Onderwijzers. In 1905 werd door 35 onderwijzers en onderwijzeressen de aanteekening der Ver- eeDiging voor Christelijk-Nationaal School onderwijs verkregen op het diploma van den Schoolraad. De 44 Algemeene Vergadering zal D. V. gehouden worden op 7 Juni a.s. te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Op het Agendum komen voor De Inspectie; De opleidingInleider de Heer H. Bij- levelt. De positie van het Bijzonder Onderwijs na de jongste wetswijziging Inleider de Heer M. Bremer. M. BREMER Secretaris. SSiiitenland. ITALIË. Bij stakingen gaat het overal soms wonderlijk toemaar Italië, singulier in velerlei opzicht, spant met de alge meene „sluike" die Donderdag geprocla meerd werd, loch de kroon. Te Turijn is een staking geweest; men kwam tot een oplQssing van zekere quaesties, waarotp het werk werd neer gelegd en nu, als protest tegen de manier waarop de autoriteiten de orde bij de plaats gehad hebbende ongere geldheden handhaafden, werd voor heel Italië de staking geproclameerd 't Lijkt, haast een paskwilmaar het volk dat het „raderwerk" kan doen stil staan, wil blijkbaar zijn macht eens toonen. Gelukkig dat de „strike" 't geldt ook alleen een protestmaar een etmaal zal duren. Misschien dorsten ook de stakingslustigen de tijdruime niet langer nemen, uit vrees dat hun anders een te groot echée te wachten stond. Intusschen hebben in verschillende steden de arbeiders aan den oproep van het algemeene arbeidssecretariaat gehoor gegeven. Te Bologna, waar Woensdag de staking reeds begon, kwam het dadelijk tot bloedstorting. Stakers trachten de mili taire construetiewerkplaatsen binnen te dringen om het personeel tot staking over te halen. Een escadron calvalerie rukte aan, maar werd met een hagelbui vaa steenen begroet. Eenige officieren en soldaten werden toen gekwetst, en ook een paar burgers. Het tentoonste(lingsbestuur te Milaan heeft besloten, met het oog op de siaking de tentoonstelling voorloopig maar te sluiten. De gebouwen worden door mili tairen bewaakt. De „strike" wirdf, zoo 't heet, wel door de socialisten afge keurd, maar schijnt desondanks tamelijk algemeen te wezen. Donderdag kwamen tenmiste ook de dagbladen niet uit en reden de trams niet. Precies zoo staat, of stond, het er te Rome bij. Een tele gram meldt van daar Tengevolge van de afkondiging der algemeene werkstaking geven de bladen hier bijzondere edities uit, waarin wordt medegedeeld, dat zij niet zullen verschij nen vóór de arbeid in de drukkerijen is hervat. De trams rjjden niet, de winkels zijn gesloten. Afdeelingen infanterie bewaken de omgeving van de gebouwen der Kamer, der ministerie s en der banken. De wegen die naar Moute Citorio het Kamergebouw leiden, zijn door cavalerie bezet. Over de ongeregeldheden te Turijn de oorzaak der algemeene staking wordt gemeld, dat de stakers een poging aanwendden oqj het tuighuis binnen te dringeD, teneinde daar het werk te belemmeren. De ruiterij deed toen een aanval en verstrooide den troep. Toen wierpen de stakers met keien, die ze uit de straat losmaakten een kapitein en achttien soldaten werden daarbij gewond. Men legde stukken ijzer dwaas over de rails om het treinenver- keer te beletten, en spande touwen over de straat om de paarden te laten strui kelen, Eenige dieren werden met messen Ook op andere punten van de stad was het woelig. Men hield het er voor, dat een groot aantal anarchisten zien onder de stakers bevonden de politie nam er eenigen in hechtenis, en anderen werden door de werklui zelf, die hun hulp niet verlangden, aan de politie overgeleverd. Het wordt zoo wel duidelijk, waarom de socialisten de algemeene staking, bij wijze van protest, niet wilden. Hun anarchistische broeders hadden, Det als bij 01:8 indertijd, het heft in handen. Maar die wind zaaien, moeten storm oogsten. De socialisten staan verantwoor delijk voor al dit revolutionair gedoe, waarin de anarchisten groeien. De -toestand in het noorden van Frankrijk verbetert gaandeweg. Dearbeid wordt hier langzamerhand overal hervat en de troepen worden teruggetrokken. Ook uit andere industrieele centra en do havensteden komen gunstige berichten. Te Parijs echter blijven de stakingen voortduren. Het aantal stakende schrijn werkers Deemt zelfs toe, terwijl het aantal stakers in de automobiel- en rijtuigfabrieken thans een 25.000 be draagt. De Bond van Duitsche metaal-fabri kanten heeft een schrijven gericht aan de redactie van het „Berl Tagebl.", waarin gezegd wordt dat de couranten-

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1