Woensdag Mei 1906. 21s!e Jaargang N°. 1133, Antirevolu tionair voor de Xnidhollaiidicbe Tt Orgaan Eilanden. I 'M /ji f en. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. %lie stukken voor tóe itedactle t»e*tesu«f, Advertentiën en verdere Adimnisfteatle tranen Ine te aemlesi aan den Uitgever Tentoonstelling in onze Ambachtschool FEUILLETON. EEN DONKERE WEG L. VAN BERKEL. Antwoorden of mededeelingen ril i 1 m ,E. „Maasnymph". il tot en met 29 Sept. ide W.Z. terdam, Dagelijks vm. n [9,uur. Ie Maandag en Dinsdag en 6.30 uur. Overige 30 en 6,30 uur. lag doch niet op He- dag. iksterdag, dienst als op r Botterdam. en Dinsdag vm. 5,30, ur. Overige dagen vm. )AM. ij Maasnymph." ril tot en met 29 Sept. ide WZ. lamdagelijks, zoomede om. 1,30 en 5,45* uur. lendamMaandag en uur. Overige dagen en 2e Pinksterdag vm. Pernis", lat 41. de W.Z. ■rdamZondag 9, 3 en 7*. Dinsdag 9, 12.15, 9, 12.15, 4 en 7* uur. ninuteu, Schiedam 20 :t. worden de diensten igen van 2 April tot 1 gens 6.15 uur. isZondag 8, 2 en 6* uur, Dinsdag 7,30, 10,1 50, 10, 2 an 6* uur. wordt de dienst nm. gen van 2 April tot 1 5,30 uur. BRIELLE. Postboot. Aankomst. 10.20 3.15 5,10 8,15 3TTERDAM D.P Postboot. Aankomst. 8,6 1,81 5.— 8.45 ellevoet- Rotterd. sluis. D.P. a Vlaard. Postbo. ertrek. Aankomst. 6.10 7.35 12.35 3.— 6,40 9>— 8.66 9,39 2.34 5,- 8.45 11,55 lamsche tijd.) tl, Numansdorp- 4.10 4.41 5.05 p.12 >.53 15.16 6.— 6.24 6.43 6.53 7.24 7 44 8.35 9.06 9.25 9.29 10.10 7.22 8.57 >.53 7.42 9.18 5.05 7.51 9.29 j.45 8.24 10.08 i.07 8.42 10.25 Ï.35 9,06 10.53 r zeer onregelmatig, ing te Ooltgensplaat gen halten. 5.45 7.55 6.05 8,13 6.26 8 35 7.35 9 06 6.— 8.35 7.02 9.12 .7.24 9.33 7.45 9.52 onregelmatig. Rotterdam 6.— 7.43 6.13 7.56 6.25 8.07 6.40 8.21 7.35 9.06 6.— 8.35 6.45 9.25 6.57 9.37 7.07 9.47 7.25 10.05 Mig- degen halten, j.10 6.— 8.35 .45 7.54 .58 8.07 10.40 ,.55 .08 .35 regelmatig. 7.01 8.24 7.14 8.37 9.06 10.53 levoetsluis 4.20 6.20 4.55 6.52 5.25 7.20 5.43 7.40 6.— 7.52 6.15 8.05 3.50 7.05 4.03 7.18 4.20 7.40 4.40 7.55 5.07 8.20 5.40 8.55 regelmatig. lilipsland, 7.50 u.— 44 8.32 11.35 56 9.15 12.18 |5 9.45 10.6 10.45 8.15 8.58 9.20 9.40 10.23 10.58 11.10 11.53 12.14 12.34 1.20 1.54 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SH UITGEVER SOMlttELSlHJ Mi Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. De tentoonstelling der werkstukken van onze Ambachtsschool, dat is in deze dagen de attractie, het aantrekke lijke van Middelharnis. We zijn er geweest Vrijdagavond en met 't grootste genot hebben we in alle werkplaatsen rondgewandeld om de legio voorwerpen met de aan dacht, waarop ze aanspraak hebben te bezien. Maar we hadden vóór dien tijd, dat is van halt acht tot acht uur een plechtigheid bijgewoond. Stel u voor één der Zalen, de Schaftkamer. Op den voorgrond de Bestuurstafel. Links eenige banken, waarop allerlei eerste, tweede en derde prijzen voor vorderingen, ijver en trouw schoolbe zoek vóór de tafel een 60 stoelen om de leerlingen en hun ouders metgenoo- digden te ontvangenaan de muren eenige tributen en zinspreuken We gingen binnen, en de heer Mijs, Voorzitter, opent de vergadering, nadat de laatste Ambachtsjongen, reeds onder den indruk van een belangrijken avond had plaats genomen. Geachte aanwezigen aldus sprak hij, weer is een jaar voorbijgegaan een jaar voorbijgesneld, sinds we aan andere leerlingen, die nu reeds de wereld zijn ingegaan, voor hun ijver en vorderingen en getrouw schoolbe zoek een prijs uitdeelden, of hun een diploma uitreiktenen nu herhaalt zich deze belangrijke gebeurtenis an dermaal. Weer staan er velen gereed afscheid te nemen van de Ambachts school, die gepoogd heelt hun vakken nis te verrijken, hun ontwikkeling te verhoogen, terwijl de anderen nog hopen voort te gaan hun leerjaren te voltooien. U allen, ouders en leerlin gen belangstellendenU allen heet ik hartelijk welkom. U1 ouders in de eerste plaatswant zonder belangstel ling der ouders is de school overbodig en tot weinig in staat, maar met Uw steun en daardoor ook vermag ze zeer veel. We vertrouwen dat uwe aanwe zigheid hier zal vers'erken den band tusschen U en de school en dat Ge ook in uw kring en daarbuiten van uwe flinke sympathie iets zult over dragen op die ouders, welke nu in eenigszins afwachtende of onverschil lige houding deschool gadeslaan. Wees welkom dan en wil luisteren naar de namen der leerlingen, die voor een prijs in aanmerking komen. Daarna geschiedde de uitdeehng der diploma's en der prijzen, en natuurlijk dat na afloop een ernstig woord hier op zijn plaats was Een ernstig woord tot hen, die een diploma ontvingen en nu althans los van de School, hun kennis zouden moeten gaan toepassen bij den patroon, bij wien ze in dienst waren of kwamen; maar ook een woord van aanmoediging tot de blijvende leerlingen, die iets ontvangen hadden maar ook een woord van zacht en liefderijk vermaan aan degenen, die geen prijs konden verwerven. Aldus sprak de Voorzitter Jongens gediplo meerden 't Is voor 't laatst, dat ge U bevindt voor Uw gezamenlijk Be stuur en onderwijzers, en voortaan zult ge uw eigen weg moeten gaan. Houdt uw diploma in eere tegenover anderen En vergeet vooral niet, dat wel uwe school-, maar nooit uwe leer jaren om zijnimmers wie is ooit te oud geweest om te leeren En hoeveel te meer gij, die nog jong zijt en nog voorlichting in menig opzicht noodig hebt. Toon uwe bescheidenheid, indien Ge waar ook, uw arbeid verricht; bescheidenheid jegens uw patroon en zucht om door dagelijksche oefening U verder te bekwamen. Hier op dê School is de grond gelegdhoe de opbouw wezen zal, hangt ook grooten- deels van Uw ijver en nauwgezetheid af. Wij nemen afscheid van IJBlijft de Ambachtsschool gedenkenblijft gedenken Uw onderwijzers en streeft er naar waardige leden te worden der Maatschappij. Na deze toespraak plaatsten zich voor de tafel N. Nieuwland, als de tolk der schildersgezellenP. Figee voor de timmerjongensen B. v. d. Jagt voor de leerlingen uit de smederij. Hun hartelijk woord was een uiting van dankbaarheid, van erkentelijk heid, van waardeering, en maakte op allen een zeer aangenamen indruk, die door den Voorzitter vertolkt werd. Nog enkele woorden werden toen gericht tot de prijswinners, en het eind der plechtigheid was gekomen. Met een woord van dank aan allen, werd ze gesloten en de Tentoonstelling geopend. We verspreidden ons en een groote massa van kijkers bewoog zich door de lokalen. Nu, 't was mooi. We zagen kranig werk. Voorzeker, laat nu nie mand verzuimen eens te gaan kijken. Laat men achterbaks geen praatjes verkoopen over dit of dat gebrek van de Ambachtsschool, maar gaan kijken. Zien is waardeeren. Toon nu belang stelling, lezervraag den Directeur inlichtingenhij zal met de grootste humaniteit uwe mogelijke bezwaren trachten op te lossen. Maar niet thuis blijvenGaan kijken. 't Was tien uur, toen de meeste bezoekers aftrokken. Handdrukken werden gewisseld tusschen leerlingen en onderwijzers, dankbetuigingen nog eens in weinig woorden herhaald in een Dank U, Directeur voor uw arbeid! Dank u, meester en de School raakte ledig. De gezellen zullen de wereld ingaan hier en elders zal hun woon plaats zijn. Moge 't den jongens uit stekend gaan en de school geëerd wor den door het werk der gediplomeer den. SJit fle Pees. De >Leidenaar<r ook het stuk van Dr. Zuidema, wat we uitvoerig iu ons Zater- dagnuminer reeds vermeldde, besprekende, schijfc Waartoe een dwaas antipapisme leidt Dit trad dezer dagen duidelijk in het licht in 't droeve feit, hetwelk op de Amsferdamsche Leliegracht geschiedde. Kalm gaat een pater zijns weegs. Plotseling springt een voorbijganger op hem toe, jouwt hem uit, spuwt hem in 't gelaat, en grijpt hem aan, zoodat de verschrikte pater alleen door de hulp van verontwaardigde voorbijgangers aan de felle woede van zijn aanvaller ont snapt. En wie is deze felle papenhater F Niemand minder dan Dr. Zuidema, een der redacteuren van >de Grenswach ten, welk blad 't bekende antipapisti sche orgaan is van Ds. Quast uit Utrecht 't Bekende blad, dat altijd vol staat van de gruwelen, die door Rome worden gepleegd, en van de brandstapels en schavotten, die we van Rome nog te wachten hebben. door 20 Hoofdstuk IX. Hij beefde over al z'n leden, zijn gelaat zag doodsbleek, zijn neusvleugels trilden en woest, als een getergde leeuw, sprong hij op Willemsen toe, pakte hem met z'n ijzeren vuist bij de keel en bulderde hem toe: »Van mijn moeder blijft je af, versta je me Dat mensch is aan d'r pink beter dan wij allen aan ons heele lichaam, 't Is erg genoeg, dat ik haar zooveel verdriet aandoetnooit duld ik, dat ge op zulk een minachtenden toon over haar spreekt, want dan wurg ik je.« Willemsen, die op zoo'n aanval niet be dacht was geweest en het bovendien in lichaamskracht van Wouters verloor, was dankbaar, dat de overige werklieden tus- schenbeide kwamen en hem uit zijn netelige positie verlosten. Eerst raasde hij over den aanval van Wouters, doch toen hij zag, dat Herman zich al meer en meer opwond en er wel licht ongelukken zouden gebeuren, erkende hij, dat hij het zoo kwaad niet bedoeld had. Het was volstrekt zijn plan niet Hermans moeder te beleedigen, alleen was het nog een werking van het oude zuur deeg, den godsdienst, waai in Wouters van jongst aan was onderwezen. Zoo liep dit antecedent af, doch de verhouding tusschen den Grootmeester en Wouters was er niet beter op geworden. Na het voorval met Herman Wouters was men eenigszins bevreesd den stand van zaken te bespreken en aan die bespre king kwam voorloopig een einde, doordat de opzichter in de fabriek kwam en den geheelen dag een wakend oog hield over de werklieden. Men vond dit vreemd. Het scheen wel, alsof er iets uitgelekt was. Toen men 's avonds gezamenlijk naar huis ging, wist men nog niet, hoe men handelen zou. Een der werklieden stelde dan ook de vraag»Nouwat moeten we doen, want nou weten we het nog nief.« Ja, antwoordden de meesten, i-er zijn heel wat woorden gewisseldmen begon zelfs handgemeen te worden, maar we ziju niets gevorderd en nu nog even wijs als van morgen. Laat ieder er van avond nog eens over denken, dan kunnen we morgenochtend in hel schaftuur er nog eens over praten. Dat voorstel werd door allen anngenomen en met hoofd vol plannen keerde men huiswaarts. Herman Wouters, die het verst van de fabriek woonde, had stof tot overdenking. Hij was uit zijn humeurhad het land aan alles, en het meest aan zichzelven. Hij gevoelde het, dat hij niet goed handelde, dat hij op den verkeerden weg wandelde van het Vaderhuis. Vaderhuis F Was er wel een Vaderhuis F Was God wel een Vader? Ja, zeide een stem hem, ja, riep zijn geweten, God is een Vader, een liefheb bend Vader, die het goed meent met zijn kinderen. En weer kwam het gebed hem voor den geest, dat moeder zoo dikwijls met hem en voor hem gebeden had, het »Onze Vader, die in de hemelen zijt.» O, wat had Lena dit vroeger vaak ge beden. Lena Lena Hij huiverde bij het noemen van dien naam. Lena, Leentje, zooals hij haar in zijn kinderjaren steeds noemde. Wat \vas er toch veel veranderd in de •tien jaren, die hij nu getrouwd was. Veran dering in ieder opzicht. De liefde was verkoeldde gezelligheid geweken de huiselijkheid het raam uitge vlogen de onderlinge gemeenschap voor De krankzinnige daad van Dr. Zuidema doet ons duidelijk zien, wat we te wach ten hadden, wanneer mannen als Dr. Zuidema, Ds. Quast en Dr. Bronsveld eens 't roer in handen kregen. Want dat de anti-revolutionairen dan een gelijk lot met de roomschen zouden deelen, is buiten kijf. We werden met de room schen niet alleen uit 't publieke leven, maar zelfs van de straat gebannen. De dwaze daad van dezen heetgeba- kerden docter maakt evenwel ook, dat deze mannen van nu voortaan 't recht hebben verloren om over roomsche vervolgingszucht te spreken, tenzij zij hun laatdunkendheid zoover wilden drij ven, dat zij van zichzelven door de vingers zagen, wat zij in andeten laken. Vreeselijk I Naar aanleiding van een driestar, door prof. Fabius geschreven in de Botter dammer waarin aanmerking gemaakt werd op een passage uit een rede van den heer Reijne, het Kamerlid voor Kampen, schrijft de heer W. G. Scheeres uit den Haag in het zelfde blad een stukje waai in omtrent de heer Reijne de volgende mededeeling voorkomt Maar ik kan mij maar niet losma ken van een stukje historie uit het leven van K. Reijne, gedurende zijn verblijf te Beverwijk en wel dit dat ik zelf hem hoorde zeggen toen hij met iemand mij van zeer nabij be kend een gesprek had gevoerd over het bestaan van God, hij aldus besloot «Mijnheer, als er een God is waarvan U spreekt, dan tart ik hem mij hier dood te laten vallen. Het is, zegt de Stichtsche Ct. gruwelijk wat hier verteld wordt doch het feit, dat de schrijver met zijn vollen naam het stukje onderteekend, pleit voor zijn betrouwbaar heid »En dan te denken, dat deze heer Reijne verleden jaar in Kampen tegenover prof. Noordzij werd aanbevolen sin 't belang der Hervormde kerk Tuin- en Lanüiioow. ZAAI KUNSTMEST OP DEN JUISTEN TIJD. En wel vooral, als 't eenmaal groeien gaatin 't voorjaar dus. Want dan kan kunstmest, en inzonderheid wat chili, op den juisten tijd ge strooid en tot voldoende hoeveelheid, heel wat voordeel geven. Een mijner lezers wou m'n meening graag vernemen over de hoeveelheid chili, die men met succes op suikerbieten strooien kan. Opdat m'n antwoord ook op officiëele cijfers steunen zou, ging ik weer bladeren in de reeks verslagen van ryksproeivelden. En daarbij vond ik 't on derstaande omtrent een bemestingsproefop suiker bieten van den Heer J KOERT te Wolfaaetsdijk, welke ondermeer ten doel had 't bemestingsre sultaat van chilisalpeter en van superphosphaat, op verschillende tijden uitgezaaid, na te gaan. Bemesting per H.A. Opbrengst in K.G. bieten per H.A. Gehalte. I. Onbemest. 29.550 17.4 II. 16 December 700 K.G. Superpb. 4 Juni 300 KG. €hili 3 Juli 300 42 270 16.9 III. 15 Maart 700 KG. Superphosph. 4 Juni 200 KG. Cbili 19 200 3 Juli 200 40.820 16.8 IV. 15 Maart 700 KG. superpbospb. 2 Mei 200 KG. Chili 24 400 40.730 16.6 V. 15 Maart 700 KG. Superhposph. 2 Mei 200 KG. Chili 23 200 3 Juli 200 43.080 16.6 VI. 15 Maart 700 KG. superphosph. 2 Mei 600 KG. Chili. 38.400 16.7 Wanneer ik hier nog bij vertel, dat't zaad den derden Mei gezaaid werd, danzal'tgeen verwon dering baren, als conclusie door den Rijksland- bouwleeraar dit te hooren zeggen: „Datdechili- salpeterbemesting in 3 keer gegeven, waarvan de eerste maal vóör het zaaien, de grootste opbrengst heeft gegeven." Ook is't klaar, hoe 't uitstrooien van een deel van 'tzout na 't opéénzetten der planten verre de voorkeur verdient boven 'tin eens geven van de geheele hoeveelheid. Alzoo kan men op 'tbietenland ook thans nog aardig profiteeren van zoo'n baaltje of twee. g. Van der molen, Landbouwonderwijzer. Vlaardingen, Mei 1906 fraafliaah. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaats zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrokking hebbon. Vragen. 940. Zit er ook stikstof in schuimaarde 941. Kan ik nu nog chilisalpeter bij aardappelen gebruiken Antwoorden en mededeeling en. 938. Eenzaadlobbige planten 7 Zoo noemt men die planten, welker zaden nitt zooals die van boonen, erwten, kastanjes enz. in twee gelijke deelen verdeeld kunnen worden, als goed geschokt. Verandering ook in ander opzicht. »Een hok met jongens,zooals hij het in zijn booze buien steeds noemde en welke uitdrukking Lena steeds tranen uit de oogen perste. »Een hok met jongens. Wie gevoelde daar den loodzwaren last meer van dan zij. Wie ging gebukt onder de zorgen Wie had zulk een ondragelij- ken hoofdpijn Wie sloofde en beulde zich het meest af Was zij het niet? Lena, zijn vrouw Het was haar aan te zien, dat zij ge bukt ging onder de zorgen, dat zij nauwe lijks rond wist te komen. Ja, haar man verdiende een goed week geld, doch hij volgde het voorbeeld van zijn verderfelijke vrienden en hield 's Zater dags een aanmerkelijk deel van het loon af. Ja, zijn vrouw leed, naar lichaam en naar ziel. Dikwijls had hij het opgemerkt, wanneer hij 's avonds laat van de eene of andere vergadering huiswaarts keerde en haar oogen rood, vuur-rood, neen brandend gloeiend-rood van 't schreien waren. En toch zij klaagde nietzij murmureerde niet, nooit, nooit van z'n leven kwam één klacht haar over de lippen, In al die jaren had zij nimmer klagend gezegd Was ik maar nooit getrouwd. Vreemd toch. Wonderlijk. Hoe kwam het toch, dat zij zoo gedul dig was, zoo verdraagzaam? Hij had het haar nooit gevraagddat was hem de moeite niet waard. Maar nu kwam hem dit alles voor den geest. Die WillemsenWat verbeeldde de vent zich wel. Nooit zou hij het toelaten, dat men zijn moeder, zijn oude moeder ineen bespotlijk daglicht plaatste. Worgen zou hij hem, die zoo iets durfde wagen. Het was zijn moeder; haar leven zou hij verdedigen met zijn bloed. Haar eer moest niemand durven aantasten. Moeder Wouters was oud geworden. Grijs was d'r haar; gerimpeld haar ge laat, knokkig d'r kreukelige handen. Menig maal had zij haar zoon gewaarschuwd, vermaand, gebeden den weg des verderfs te verlaten en zijn slechte kameraden den rug toe te keeren. 3>Herman« zei ze dan; het is ook mijn schuld, dat ge zoo ver dwaald zijt. Moeder Hoogstraten had wel gelijk, toen zij beweerde, dat het huwelijk kerkelijk ingezegend moest worden. Wij hebben de overwinning in den wind gesla gen en het niet noodig geoordeeld. Het was niet goed, mijn jongen ik heb het later met heete tranen beschreid en ingezien, dat een huwelijk zonder God een slecht huwelijk is. {Wordt, vervolgd.) 1 I I i Lj>;B

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1