TWE Advertentiën. 7A 2 j/ROTOGRAAF PHOTO GRAAF POTTER DAM. 'i KipstraatlOl Kipstraaï ROTTERDAM. -f. B I Siloams toren gewezen als op roep stemmen tot bekeering. Voor zooveel het liberaal protest deze roepstem tot boete, tot verne dering voor den levenden God, wil weerstaan, omdat hier de prikkel van Gods Woord, ondanks alle aanstellerij van het ongeloof de conscientien raakt, moet en mag ons antwoord geen ander zijn dan dat alle Dienaren van Gods Woord als een eenig man en met hen alle geloovigen, die voor Gods Woord beven, dien prikkel nog dieper in de conscientien drijven. Het gaat hierin ten principale niet om den persoon van Ds. Laman die thans aangevallen wordt, of om diens particuliere uitlatingen, maar om het Woord van den eenigen waarachtigen levenden Goddie den hemel en de aarde gemaakt heeft. Dat Woord Gods moet over het menschelijk leven in zijn gang en lot, en ook over het leven van ons volk in zijn aangrij pende crisis, over het leven van den dag, uitgeroepen worden, ondanks alle ongeloof en ondanks allen afval onzer eeuwhetzij dat het volk hoore, hetzij dat het spotte en hoone, om daarmee Christus' koorden af te werpen en het Woord Gods van de conscientien af te weren Het is de dure roeping van de Dienaren des Woords, om het Woord Gods in het leven van de tijden, in het leven van den dag te spreken. Niet allereerst in macht, in over- heersching, in geweld van genie of getal, van naam of rijkdom in het wapen, waarmee voor den Heere en zijn Gezalfden gestreden moet worden, het middel, waarmee van 's Heeren wege gearbeid moet worden, om de menschheid tot Hem te drijven eh van zijnentwege te vernederen en te troos ten, te Verootmoedigen en te redden, maar in de -prediking van Gods Wo rd. Het getuigenis der geloovigen, ook in de Pers, moet zich hierbij aanslui ten, maar de eerste roeping is hier toch bij de Dienaren des Woords. Zij zijn hiervocr" van den Heere q eg even en in Christus' Gemeente ge roepen. Zij zijn hiervooren wee hunner, zoo zij het Woord Gods niet spreken in den tijd waarin de Heere hen ge steld heeft. Dit Woord Gods hebben zij te spreken, en hen als het licht des Heeren te laten uitkomen over de wegen en daden, over de zegeningen en kastijdingen des Heeren in de levenstijden. Zeker, zij mogen daarin niet anders spreken dan het Woord Gods spreekt. Zij mogen niet bepaalde oordeelen aan bepaalde zonden wijten. Dit bij zonder verband is ons verborgen. Nochtans hebben zij bij Gods oor deelen de zonden te ontdekken. Zoo mogen zij den watersnood niet een oordeel Gods over de politieke verkiezingen noemen, maar wel moeten zij ook bij den watersnood de zonden van land en volk ontdekken, en tot verootmoediging roepende zonden van land en volk bepaald ook in de verwerping en verlating van het Woord Gods gelijk dit ook in de politiek smadelijk uitkomt, waar enkel heil ge zocht wordt in den mensch, in den vleeschelijken strijd, in vleeschelijke overmacht en vleeschelijke wegen en middèlen. Bij dit ontdekken der zonden hebben de Dienaren des Woords steeds van Jeruzalem uit te gaan. Het zijn vooral ook de zondeu dergenen, die Gods Woord kennen en erkennen, om welke de Heere land en volk bezoekt. Zoo zij, die den Naam des Heeren be lijden, mochten bidden en waken in geloof, en in den eenigen weg van Gods Woord mochten volharden, de Heere zou door zijn arm heil over den landzaat brengen, al ware het getal zijner getrouwen gering. Maar zoo zij vleeschelijk zich den eigen weg banen, moet het oordeel Gods wel doorbreken tegen hen. Maar toch, het opzettelijk en ho nend verwerpen van Gods IVoord als het Woord Gods voor overheid en volk, gelijk dit geschiedt door hen, die zich Vrijzinnigen noemen, is een openbare zonde in ons volk, die tegen dat volk roept naar den hemel, en waarover bij den Dienst des Woords, die de zonden ontdekt, geen stilzwij gen mag zijn. Wij weten zeer wel dat juist dit spreken van Gods Woord voor land en volk ei maatschappijde ergenis wekt van het afvallig geslacht. Wij weten zeer wel, dat als de wet geving doorgaat op het spoor, dat de eigenwilligheid onzer dagen wijst, en alle levensgemeenschap onder de wet telijke boeien der staatsgemeenschap geregeld en verzekerd wordt, het slot gereed ligt voor den mond van de Dienaren des Woords, die hierin over land en volk en leven het Woord Gods willen spreken. Wij weten zeer wel, dat hierin vooral het conflict dreigt tusschen het Woord Gods en den alval van het zich emancipeerend geslacht. Maar dil conflict wenschen wij niet te ontwijken. Dit conflict ontwijkt Gods Woord niet. In dit conflict juist moet het Woord des Heeren zegepralen, zij het mede door ons kruis. Niet door getal of macht maar door 's Heeren Geest. Hierin vooral moet onze strijd zijn, de strijd van het Woord des Heeren, de strijd des Heeren zelf. En daarom mag in dezen, ten spijt van alle rumoer, waarmee men den Dienaren des Woords den mond wil stoppen, geen stilzwijgen bij hen zijn. Tiiiii' en iiaiidtiou» WAT MEN DAARMEE BEDOELT. Een landman zat te bladeren in een hem toe gezonden prijskrant. Daar stond van veevoer een en ander in en ook van kunstmeststoffen. Vooral aan wat hij van de laatste opgegeven vond schonk hij z'n volle aandacht. Want hij was bezig nate- gaan, hoeveel 't hem zoowat kosten kan, als hij dit voorjaar eens een proef nam met wat stik- stof mest. Chilisalpeter meende hij, was wei het aangewezen zout Maat vlak daaronder leest hij zwavelzuren-ammouiak. En het gehalte aan stikstof is daarin nog vrij wat hooger. Doch nu bemerkt hij, dat bij chili opgegeven staat .-„stik stof, gebonden in salpeterzuur", terwijl van zwavelz. amm. vermeld wordt„stikstof, gebon den in ammoniak". „Daar schijnt alzoo verschil nog te bestaan", dacht onze vriend. Eu zoo kwam het, dat hij tot my zich richtte met de vraag: „Wat wordt daarmee bedoeld?" Ik heb hem dit geantwoord. „De stikstof is een gas, een luchtsoort. Vrij is alleen de stikstof in de lucht. Gebonden heet z«, als ze, om zoo te zeggen, vast gekoppeld is aan andere stoffen, als ze daarvan een deel uitmaakt, zonder dat men zulks oppervlakkig merken kan. Zoo komt gebonden stikstof voor in alle eiwit soorten. Of 't eiwit is uit ei of melk, uit erwten, boonen, lijnmeel, tarwe, rogge, gerst of haver, 't komt er niet op aan; steeds zit in eiwit gebon den stikstof. Wordt het er uitgehaald, zoo is het eiwit geen eiwit meer. Gebonden stikstof vindt men ook in het salpeterzuur. En mede in ammo niak. Van beide stoffen, van salpeterzuur en ammoniak bestaan zouten. Zoowel in de salpeter- zuurzouten als in de ammoniakzouten zit dus gebonden stikstof. Maar dat men in beide gevallen met zeer onderscheiden stoffen te doen heeft, is zeker". „Ja, ja, dat heb ik in de gaten", viel de vrager mij hier in de rede. „De handelaar zou 'tanders in z'n prijskrant ook niet mededeelen". „Zoo is het", ging ik voort. „Maar wat een boer vooral omtrent dit onderscheid moet weten 't Is dit, dat chili met salpeterstikstof, zoodra dit opgelost is in het bodemwater, den planten groei ten goede komen kan. Stikstof, gebonden in ammoniak moet vooraf nog veranderen, 't Dient omgezet te worden in salpeterstikstoi. Zulks heeft plaats door den invloed van heel kleine wezentjes. De mannen van de wetenschap noem den die salpeterzuurgistingsbacteriën. Ze kunnen dus heel nuttig werkzaam zijn voor boeren. Want niet alleen de stikstof uit zwavelzuren amm. wordt door haar pasklaar gemaakt, ook die uit stalmest en andere stikstof bevattende meststoffen, die geen salpeterstikstof inhouden. Intusschen werken ze ook niet voor niemendal. Ze eischen loon. En dit bestaat in een deel van de ver werkte stikstof. Dus zal de stikstof uit zwavel zuren amm. ook niet geheel den plantengroei ten goede komen. Gemtenlijfe rekent men, dat 85% er van voor piantenvoedsel overschiet". „En ook leer ik uit het door u gegeven ant woord", viel de boer hier in, „dat chili als voor- jaarsmest veel meer geschikt is dan zwavelzuren ammoniak". De vrager dankte mij voor 't antwoord. Hij had zyn keus nu gauw gedaan. Ik meende wel te doen, het bovenstaande in de krant te zetten. Wellicht, dat ook nog andere landlui er partij van kunnen trekken. G. VAN DER MOLEN Landbouwonderwijzer. Vlaardingen, April 1906. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen sijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vrag en. 935. Hoe eieren tin te maken« 936. Wat zijn koekoeksbloemen 937. Wat te doen, als een merrie haar veulen niet wil aannemen Antwoorden en mededeelingen. 932. Wat te doen als azalaar uitgebloeid is. Met kluit op een mooi (niet al te zonnig) plaatsje in den tuin zetten. De aarde vrij goed vruchtbaar. De plant blijft daar tot 't najaar. Dan oppotten en binnen brengen. Doch zelden krijgt men ze zonder broeikas zoo mooi als de tuinman ze levert. 933. Of er overblijvende papavers zijn Stellig. En die kunnen heel mooi doen soms in den bloementuin. Gemengd lieuws De Vesuvius in vroeger en later tijd. De Vesuvius, bij Napels, wordt gerekend tot de zeer werkzame vulkanen. Eens werd gedacht dat hij uitgedoofd was. Dit was het geval na de uitbarsting in 79 n. Ohr. toen PompejienHercu- lanum verwoest werden. Voor dien tijd seheen de vulkaan eeuwenlang, zich zeer kalm gehouden te hebben. Volgens beschrijvingen van oude auteurs was de Vesuvius toen een gesloten kegel, tot den top met wouden bedekt. Niemand dacht dat deze berg een vulkaan was, daar hij niet de minste teekenen vertoonde van werkzaamheid. De voorboden van de uitbarsting van '79 waren hevige aardstooten in het jaar '63. Zestien jaren later had de eigenlijke uitbarsting plaats. Uit de oude beschrijvingen is niet met zekerheid op te maken, of de werking zich uitte alléén in een lava-stroom. Zeker, is dat de vorm van den berg totaal veranderde. Het gedeelte aan de zeezijde sprong in de lucht. Zelfs aan de andere zijde van de golf van Napels, bij Misenum, werd de zon verduisterd, zoodat het midden op den dag duister was.De beroemde natuurvorscher Plinius, de oudere, was van Misenum naar Stabia gegaan, naar het huis van een vriend om onderzoekingen te doen. Daar dit huis dreigde in te storten, liep hij naar buiten, het boofd met een kussen bescher mende tegen vallende steenen. Aan het strand gekomen, stikte hij tengevolge van de zwavel dampen. Deze treurige gebeurtenis vertelt zijn neef Plinius, de jongere, in twee brieven aan Tacitus. Sedert dien tijd is de Vesuvius voortdurend werkzaam gebleven. In het begin van de veertiende eeuw trad een rustpoos in van bijna 300 jaar. De berg was weer begroeid. Eiken en andere woudboomen beschaduwden de binnezijde van den krater, in welks midden een klein meer on t- ataan was. Niets deed tegen het einde van het jaar 1613 vermoeden, dat een nieuwe ramp te. vreezen was. En toch stond men toen aan den vooravond van de verschrikkelijkste uitbarsting, die ooit heeft plaats gehad, Eenige dagen tevoren werd door de bewoners der omliggende streken in de stilte van den nacht een eigenaardig geluid gehoord, waarop echter niet verder gelet werd.'s Morgens, kort voor zonsopgang, begon de uitbarsting. Met gonderend geweld opende zich de berg. Onder een onophoudelijk aardbevcn werden gloeiende steenen, groote rookzuilen en aschwolken uitge- stooten, die zelfs waargenomen zijn in Dalmatië en op de kust van Thessalië. De gloeiende stee nen vernielden ailes, in Nota, Ottajano en andere oostelijk van den Vesuvius gelegen plaatsen. Een dezer steenen, meldt een tijdgenoot, was zoo zwaar, dat hij niet voortgespleept kon worden door 20 ossen. Een andere steen vloog twaalf mijlen de lucht door, en viel op een dak van een huis, dat ineenstortte. De uitbarsting bereikte haar hoogtepunt op 18 December. Na een zeer hevigen aardstoot kv am uit den krater plotseling een geweldige lavavloed, die zich in drie armen splitste en alles vernielde wat in den weg stond. Bosco, Trecase, Terra, Annunziata en een groot deei van Torre del Greco, Portici en Resina werden vernietigd en meer dan 3000 mensehen gedood. In de volgende jaren wisselden sterke en zwak kere uitbarsiingen elkaar af. Van 1712 tot 1737 kwamen zij zoo vaak voor, dat men spreken kon van een voortdurende werking, af en toe onder broken door een stilte. Een nieuwe, zeer ernstige uitbarsting had plaats in 1794 Daarbij sprong het bovenste gedeelte van den berg in de lucht. Aan den voet o ltstond een opening van 2000 voet lengte en 100 voet breedte, waaruit een machtige lava-vloed golfde. Leopold Buck geeft van deze eruptie de volgende beschrijving: „s Nachts om elf uur kwam de lava-stroom en reeds om vijf uur 's morgens bestond Terro del Greco niet meer. I11 zes uren tijds had de gloeiende massa vier Italiaansche miilen afgelegd, een nog niet waar genomen snelheid. Zelfs de groote zee bood geen hinderpaal. Machtig schoof de gloeiende lava voort over de onderste lagen, die stolden in het water dat kookte en bruiste. De oppervlakte was later bedekt met gekookte visschen." De verwoestingen in Terro del Greco door de lava aangericht, waren zeker van niet zooveel beteekenis als de sebade, veroorzaakt door het water, dat het land instroomde, bruggen, huizen en velden vernielend. Toen de aschwolk van den krater verdwenen was, zag men, dat de punt van den kegel aan de westelijke zijde ingestort was. De Vesuvius was één vierde gedeelte lager gewor den. De laatste groote uitbarsting dateert van April 1872. Reeds in 1865 was de werking begonnen. Deze eruptie onderscheidde zich door de verbazing wekkende snelheid, waarmee zij opkwam, en den korten duur. De eigenlijke ramp was binnen zes uren afgespeeld. Lang genoeg echter om een deel der steden Massa en San Sebastiano in rookende puinhoopen te veranderen. Zoo onverwacht kwam de uitbarsting, dat vele menschen den berg be klommen om het schouwspel van den lichtenden lava-stroom te zien. Zij werden plotseling in wol ken gehuld, overvallen door een regen van gloei ende steenen, ingehaald door de lava, zoodat bijna allen omkwamen. De latere uitbarstingen waren van mindere beteekenis, tot op de groote ramp die nu weer plaats had. Een 9-jarige jongen, M. van der L., is Dinsdagochtend aan de 3e Kade te Gouda door een trem gegrepen en vermorseld. Men meldt ons uit Delft: Een schipper, liggende met zijn vaartuig in de Schie alhier, zou Maandagavond voor zijne vrouw een boodschap doen. Na enkele minuten aan boord terugkeerende miste hij zijne vrouw, bij een oiimiddelijk ingesteld onderzoek werd haar lijk naast het vaartuig opgehaald. Men ver moedt dat de vrouw door een duizeling be vangen, overboord is geslagen. Zondagavond kregen in de Bagijnestraat in den Haag twee polderwerkers twist. De een smeet den ander op den grond en trapte hem op zijn lichaam, met het gevolg, dat hij dood bleef liggen. De dader vluchtte over het dak van een huis, maar werd toch ingerekend. (i>Vad.&) Donderdagavond werd een trein, vol met reizigers, ergens in Wales tot staan gebracht doordat een baanwachter met een roode lantaarn zwaaide. Hij vertelde, dat twee mannen een eind verder dwarsliggers en palen over de sporen hadden gelegd om den trein te doen verongelukken. Toen hij hen stoorde hadden zij hem tegen den grond geslagen. Toen hij uit zijn bewusteloosheid ontwaakte was hij den trein tegemoet geloopen. Hij had nog wonden aan zijn hals en viel weer flauw. Algemeene dankbaarheid voor zijn heldhaf tig gedrag, dat een groot ongeluk had over komen. Bij onderzoek schijnt echter gebleken dat de man het verhaal verzonnen had en zelf het spoor onveilig had gemaakt. Hij had den laatsten tijd veel gelezen in een boek over heldhaftige daden en dat schijnt hem van streek te hebben gebracht. Hij werd uit zijn dienst ontslagen en heeft zich doodgeschoten. Hij was 20 jaar oud. Wat een hollend paard teweegbracht. Gisterenmiddag reed de heer Jac. Ston- ninga, te Bedum, met zijn schoonzoon en diens vrouw en drie kinderen in een rijtuig langs den Bedumerweg, te Groningen. Het paard, schrikkende voor een op den weg lig- gjnd stuk papier, sloeg op hol. De schoonzoon, de heer Straatsma, wo nende le Haarlem, wilde un het rijtuig stappen, maar toen hij op het eenspan stond, brak dit, waardoor het rijtuig achterover sloeg. De heer Straatsma geraakte onder het rij tuig en brak dientengevo'ge zijn linker bo venarm. De 75-jarige Stonninga, diens echtgenoote en de drie kinderen kwamen er met den schrik af. De hter S. is ter verpleging in de R.-Katb. ziekenverpleging opgenomen, nadat Dr. van Calcar hem de eerste hulp had verleend. Het gevaarlijke kopje te Bloemendaal. Men schrijft aan de Tel. Alweer heeft op de helling van hel Kopje bij Bloemendaal een fietsongeluk plaats gehad. Dit is in een week het derde, niettegen staande de Aig. Wielrijdersuond toch duidelijk zichtbare waarschuwingsborden heeft geplaatst om het gevaar aan te duiden. Nu reed Woensdagavond een zekere Van der Sink uit Amsterdam de helling af, viel, en werd bewusteloos naar de woning van zijn broeder te Haarlem gebracht. Zijn toestand is onrustbarend. Men zij toch voorzichtig. Een rumoerig kerkbezoeker. Bij den aanvang van de godsdienstoefening 1.1. Donderdagavond in de Luthersche Kerk te 's-Gravenhage, waar ds. Weinpe den dienst tot het H. Avondmaal leidde, had een klein inci dent plaats. Toen namelijk de leeraar had gebeden eti het gezang had voorgelezen, dat de toehoorders moesten zingen, stond een man op en zeide dat het niet waar was wat het gezang inhield. Spc dig kwamen de koster en de hulp- koster, die den mmi aanpakten en het kerkgebouw uitzetten. Of de man niet goed bij het hoofd was of dronko weet men niet. Het geval gaf heel wat opschudding. („Vad.") Ook voordeel. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Do nieuwe Maasmond, waarop reeds zooveel gesmaald is, heeft de Beneden Maas met visch bevolkt, welke men or vroeger niet kende met elft, waarvan men te Appeltern een paar pracht exemplaren gevangen heeft. Bijna gestikt. L.l. Vrijdagin >rgïn half 12 maakte de aardap pelhandelaar G, van W., Cellebroedersstraat no. 1 te Utrecht zich ongerust, omdat hij nog geen teoken van leven h id gehoord van zijn bovenburen, den 73-jarigen J. M. H. en diens 81 jarige echtgenoote. Naar hoven gaande bleef zijn herhaald kloppen onbeantwoord. Een smid maakte do deur open en daar vond men de oudjes bewusteloos te bod, oogensehijulijk gestikt door den damp van een afgesloten vulkachel. Dr. H. Franken, van het Lucasbolwerk, werd geroepen en vei'Boheen onmiddellijk. Hij zag het ernstige van den toestand onmiddellijk ia vooral de vrouw was er erg aan toe. De zuurstofkist van het hoofdbureau van politie werd gehaald en daarmede de vrouw beha ideld. Met het rijtuig van don arts haalde de rechercheur v. Doorn een dergelijke kist aau het politiebureau aan de Tolsteegbrug. Binuon 10 minuten t on toeu ook de kunstbewerking op den man worden toege past en dank zij deze behandeling werden twee mensehenlevens behouden, die reeds verloren schenen. Om half X kon de oude man weder op zijn stoel zitten en gaf ook de vrouw weder teekeneu van leven. Een inbreker-braiulstichtcr. Men schrijft aan de //Tel. Even buiten het stadje Bolsward werd dezer dagen bij den bewoner van een boerderij, den heer Osinga, ingebroken, 't Was omstreeks drie uur. De echtgenoote van den heer O., op dit ongewone uur in het naastgelegen ver trek geritsel hoorende, wekte daarop haar man. Nog juist zag men een man zich haastig verwijderen in de richting van den grintweg, en in de andere kamer gekomen ontwaarde riten, dat de inbreker zich door het uitsnijden van een Tuit toegang had verschaft. De kast was geforceerd, doch bij onderzoek bleek, dat er nog niets ontvreemd was. Toen een uur daarna de arbeider uit de stad kwam om behulpzaam te zijn bij het melken, zag deze rook opstijgen uit den water molen, het eigendom van den heer Osinga, en het mocht hem gelukken een begin van brand nog tijdig te blusschen. Bij den molen werd niets anders gevonden dan eenige lucifers en een paar snippertjes papier, terwijl bij de boerenhuizingen een fleschje, oorspronkelijk voor eau de cologne be stemd, doch nu drank bevattend, ondekt werd. Een paar dagen daarna brandde onder Al- lingawier, een dorp, ruim een half uur van Bolsward verwijderd, in den nanacht een boe renplaats at, bewoond door den heer Postma. Door het rumoer van het vee in den stal wer den de bewoners gewekt; in een hoek, waar nooit vuur wordt ontstolen, stond alles reeds in voile vlam. Aan blusschon viel niet te den ken en slechts het vee kon worden gered. Maar nog heviger brand woedde in den avond van denzelfden dag in een boerderij, onder het dorp Wommels, eveneens niet ver van Bols ward verwijderd. Omstreeks half elf sloegen de vlammen bij den heer Westerterp aldaar 't dak uit. Hier viel aan redden van vee of huisraad niet te denkenmen kon slechts zorgen voor eigen leven. Iemand, die naderhand het tooneel van de zen laatsten brand heeft bezocht, deelde ons mede //De plaats brandde geheel af, met het treu rig gevolg, dat al het vee, ongeveer 30 stuks, in de vlammen omkwam. De bewoners wer den, hoewel met blaren aan de voeten, nog gered//. De vermoedelijke brandstichter-inbreker i« gevat en voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. Een seinfout. Men schrijft uit Deventer Toen hier onlangs brand was en een familie lid van het betrokken gezin te Zaandam in een der avondoladen van de ramp las, seinde dit althans en oood 't het volgende telegram ter verzending naar Deventer aan //Is toe stand ernstig, kom over.// De telegrafist door welke omstandigheden dan ook seinde over Toestaod ernstig, kom over.// De familie te Deventer in zak en asch dat was me een ongeluksdag. De moeder van het familielid, het ergste vreezende op dezen rampzaligen dag, pal te den eersten den besten trein naar Zaandam, om gevolg te geven aan den dringenden oproep. In Zaandam begreep men er niets van en er waren heel wat uitleggingen noodig om tot de wetenschap te komen, dat moeder hel slachtoffer was geweest van een seinfout. Door deu drank. Gisterenmorgen omstreeks acht uur sprong een ongehuwde, 29-jarige man door de ruiten zijner bovenwoning in de Nieuwstraaf te Middelburg. Hij kwam op de slraatsteenen terecht en werd dood in huis gedragen. Reeds den heelen nacht was hij onrustig geweest, vóór hij den noodlottigen sprong deed. Misbruik van sterkeu drank moet in dezen een hoofdrol gespeeld beuuen. //M. Ct.// De iiritia Bervoets te Rotterdam ''eelt met de verkeerde gewoonte geuroken om ook gedurende de Paascbdagen haar magazijnen geoptnd te houden. Den len Paaschdag heeft zij geslotenden 2den Paaschdag was zij slechts de morgenuren geopend. Accuratesse. Men schrijft ons uit Giessen-Nieuwkerk Als bewijs van accuratesse kan 't volgende als det vermelding waard aan de vergetelijk- heid worde onttrokken. Giessen-Nieuwkerk, een betrekkelijk wel varend dorp in de Alblasserwaard heeft naast een flink Hulppostkantoor ook in de laatste twee jaren een Hulptelegraatkanloor. Tenge volge van minder maatschappelijken welstand, was de Telcplioonhouder verplicht ontslag aan le vragen tigen 1 April 1906, wat door B. en W. werd verleend Er werd een oproeping gedaan en er boden zich drie personen aan, waaruit werd benoemd de heer G van Zij 1st, drogist. Deze laat zijn woning inrichten om de te verplaatsen telephoon te kunnen herbergen. De zoon van den vorigen Telephoonhouder, geeft zijn opvolger acht dagen lang les inde behandeling, die acht dagen verstreken zijnde, wordt 't vroegere Hiilptelegraafkantoor een voudig gesloten, niemand ziet meer naar het ding om; Wie een draadbericht wil zenden, moet zien dat hij of te Neder-Hardinxveld of te Hoornaar zijn woorden kwijt raakt. Wie een telegram ontvangt moet evenals voor eenige jaren minsten veertig cent bodeloon betalen. Wel een bewijs dat of B. en W. niet op hun tellen hebben gepast, of dat er van andere zijde gedraald wordt met liet verplaatsen der toe stellen. Hoe 't zij, het publiek is alweer de dupe. Jammer dat Barbertje er niet meer is om ook hiervan de schuld op haar breeden rug te nemen. Bleef voor Juni 1905 het een of ander in het maatschappelijk leven onuit gevoerd, of werd er te veel uitgevoerd, dan werd de naam van zekeren Dr. K. gefluisterd en alles was weer in orde. De premie up „(Iaarlemsclie Frans". Uit Utrecht wordt ons gemeld, dat de venleeling der premie ad f 500, uitgeloofd op de aanwijzing van Frans Rosier, moet geregeld zijn als volgt: tie barnier, de heer Cover 100, de heer Lamme f350 en de barbiersbediende, Korn, f50. (//Vad.//) Verbrand in een ketel met kokende soep. Te Nieuwstad (Liraburg) geraakie het 2-jarig kind der echtelieden Stevens op een onbewaakt oogenblik in een ketel niet kokende soep. Het kreeg zulke hevige brandwonden, dat de dood spoedig volgde. Het schecpsongeluk op de Merwede. Donderdag-morgen te ongeveer half zes deed een vleselijke knal de bewo ners van Sliedrecht uit hun slaap op schrikkeD. Öpoedig bleek, dat van de sleepboot „Dieu donné no. 7" (eigenaar P. W. Hulsman te Rotteidam, kapitein W. Gijsbers), welke juist de spoorbrug bij Baanboek stroomafwaarts was doorgeva ren, achter zich sleepende twee gedeel telijk met stukgoederen beladen sleep- kanen de stoomketel gesprongen was. De sleepboot kwam in sehuineu stand te liggen, met de boeg in de hoogte, wat ten gevolge had, dat de zich in de voorkajuit bevindende personen, zijnde de vrouw van den kapitein en de oud ste stoker, zoomede de 2e machinist, die bovenop liep, zich vrij gemakkelijk konden begeven op de sleepkaaD, die zien dadelijk achter de snepboot b - voud, doch die, door het onmiddelijk laten vallen van hare ankers, mei op de sleepboot liep, maar op zeer korten afstand van deze laatste bleef liggen. Een dekknecht, die zich tijdens het ongeluk op het achterdek bevond, werd door de hevige luchtverplaatsing naar voren gesmeten en kon, wonderlijk ge noeg, ongedeerd ook op de sieepkaan worden overgebracht. Deze vier personen zijn gered, ter wijl de kapitein, twee stokers en een stuurman, die zich in de machinekamer bevonden, zijn gedood. Hunne lijken zijn nog niet gevonden. Van twee metselaars, die zich op het oogenblik dat het ongeluk gebeurde, ia een roeiboot naar hun werk aan den zuideljjken oever der rivier begaven en op ongeveer 10 meters van de plaats des onheils bevonden, werd er één, Pie- ter de Jong, ter hoogte van het linker oog door een stuk ijzer zoodanig getrof fen, dat een gapende woüde ontstond en hij na voorloopig op de werf van den heer L. Volker te zijn verbonden, naar huis werd gebracht, waar Dr. Meyer hem verder in behandeling nam. De beide aleepkanen werden door de inmiddels gezonden sleepboot „Carl Schoers" no. 6 op sleeptouw genomen in de ricating van Dordrecht. De Dieu Donne" is gezonken. De oorzaak van He f o-igduk. is vooralsnog onbekend. 4. BRUGGEMAN, II anc!«*l in: DROOG YPEN-, ESSEN-, ACCAS1A- EIKEN-, NOTEN-, PLAAT- en TOPHOUT. BRABANTSCHE SPEEKBLOKKEN. Persooiisliaveii W Z. 24, I Deze Courat Abonnemen Buitenland Afzonderiy All< 1 eerste AAcIiei" eerste Etage. De overw 1905 werd 1 tieve leuze 3 Van verdt sprake. Nadat de aanstonds u vrijzinnigen Kabinets-crit En nog s Zelfs zeer De Am nu, waaJ want zij kan van niets min bij de ondei formatie. Daarover der, het b heeren Goe spreken. Onder he rel bij de binets-form Het is Standaa, den neer Neen, democrat® Inderd meer dai Laat c duidelijk onderhar matie ge en waari staan het Tot d tij man c dat de qi kunnen 1 Wie betrokke leenen Diep, zinnig-di Arnhemj dag aan en gelijk vcroorza nederlaa Wat Willet Dat is t Het zinnig N de Vrijz of vtjart De vrijzii laste een insinueeren Kan he En toch medicijn t wordt dan dan nog a Dr. Ku; den vrijzii hen kort 1 Wat ee En wat G Het teg zins verzc haast van hemmer, Nu, va gekomen.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 2