Zaterdag 21 April 1906. 21sle Jaargang N° 1130. EERSTE BLAD. Antirevolutionair Orgaan T. BOEKHOVEN. FEUILLETON. EEN DONKERE WEG IN HOC SIGN O VIN CE S Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. 1 SOMiWELStoiJBi. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- e i Vrijdagmorgen 10 uur. %ïle «lukken voor «Ie Hetlactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever. 't Staken van Postbe ambten L. VAN BERKEL. Uit de Pers. UITGEVER Eenige weken geleden is in de Kamer behandeld het Post- en Tele grafiewezen. Allerlei klachten wer- den door afgevaardigden geopperd en menig bezwaar uitgesproken, die ie,der in de Handelingen uitvoerig lezen kan. Maar ook kwam toen naar aanleiding der dienstorder No. 248 de kwestie in 't geding van Vakvereeniging öf Groepsvertegenwoordiging. De debat ten kwamen ons weer voor den geest in deze dagen, nu in Parijs een staking is uitgebroken onder de postambte naren. We lazen dit De .staking der bestellers te Parijs heett zich belangrijk uitgebreid. Er waren gister 4000 stakers. Aan het hoofdpostkantoor stonden óoo manden met drukwerken, die niet uitgebracht konden worden. Ook de telegrambestellers staakten. De regeering weigert elke onder handeling, en zegt alle stakers te zullen ontslaan. Niemand zal den hoogen ernst van zulk een staking kunnen ontkennen, 't Maatschappelijk verkeer wordt daar door, als in 1903 bij ons door 't Spoor - en Trampersoneel, gestremd en allerlei moeilijkheden aan handel, nijverheid, scheepvaart en gewoon huishoudelijke zaken in den weg gelegd. In onze Kamer stonden twee partijen vlak tegenover elkaar. De heer Loh- man was de tolk dergenen, die een Vakvereeniging der Staatsambtenaren afkeurden, omdat deze mannen door hun vereeniging een strijdmiddel kiezen dat geen Staatsambtenaar ooit mag gebruiken. De heer Ketelaar stond daar tegenover. Hij achtte de Vakver eeniging noodzakelijk, en wat Lohman wilde nl. de Groepsvertegenwoordi ging een wassen neus niet alleen, maar zelfs schadelijk voor de ontwik keling van het sociaal Ambtenaars- streven. Het standpunt, dat wij persoonlijk innemen, is noch dat van Lohman, noch dat van Ketelaar. Wij zien het groote nut van een Groepsvertegen woordiging zeer wel in, maar niet minder het groote voordeel van een Vakvereeniging en we zien niet in, waarom aan beide geen recht van bestaan mag verzekerd zijn. Daarom zouden wij willen zoowel de Groepsvertegenwoordiging door den Staat gegenereerd, als de V akvereeni- ging uit de laagte opgekomen, of »van anderen op« zooals men dat ook wel uitdrukt. De Groepsvertegenwoordiging heeft ontegenzeggelijk dit voordeeldat alle ambtenaren er in opgenomen zijn, maar even ontegenzeggelijk dit nadeel, dat ze is opgelegd en dies voor natuur lijken groei en bloei niet die kracht ontplooien zal, welke noodzakelijk is om ook den Postambtenaar een menschwaardig bestaan te verschaften. De Vakvereeniging heeft het voor deel, dat ze leeft uit een ontwaakte en opwassende actie voor lotsverbe tering er zit, kan althans in zitten meer spirit, meer drijfkracht, meer energie, omdat ze vooral eigen belan gen zoekt. Al zijn die eigen belangen daarom volstrekt nog niet schadelijk voor den Staat. Want men vergist zich zeer, wie meent, dat het zoeken van lotsverbetering den Staatsdienst schaden zal. Integendeelhoe beter de Staat den dienst inricht, hoe hoo- ger loon, hoe beter verdeeling van emolumenten, hoe meer Zondagsrust, hoe meer rechtvaardigheid in benoe mingen, hoe meer billijkheid in opklim ming van rang enz. enz. des te meer zal bij den rechtschapen Postambte naar de idee vaststaan Waar de Staat onze belangen behartigt, dienen wij zijn belangen allernauwst te dienen. Waarmee we dus zeggen willen, dat de Staat nooit bang behoeft te zijn, dat een rechtschapen Ambte naarscorps in te groote weelderigheid en overvloed van »levensbestaan« de gedachte zal gaan koesteren wij heb ben het nu goed, laat de boel maar draaien. Neen, wij meenen, dat de Staatsdienst, en alle particuliere dienst het flinkst behartigd wordt door te geven »loon naar werk.« Maar de Vakvereeniging heeft een nadeel, dat ze het h rakter van strijd- 0 yaan niet verliest. Dat is wel jammer maar 't is zoo. Een Vakvereeniging, we hebben dit vroeger herhaalde malen al betoogd, mag geen strijdmid del zijn de klassenstrijd mag haar niet als eeri harer wapenen hanteeren, en de socialisten zijn de oorzaak, dat de Vakvereeniging in 't oog van Jan en Alleman haar tegenwoordig strijdka rakter niet at kan schudtien De vakvereeniging draagt door de Socialisten den smaad van een orgaan voor den Klassenstrijd, voor den Maat- schappelijken strijd, voor den <c no- mischen oorlog te zijnmaar dat is ze pertinent niet. Dat mag ze niet zijn, want dan brengt ze 't leven achteruit, inplaats van vooruit. De Vakvereeniging is een Verbroe deringsinstituut een orgaan tot Samen werking V3n Kapitaal en Aibeid; dat waren ze in den ouden Tijd, toen ze Gilden heettendat moeten ze noq zijn. Maar desniettemin is de Vakver eeniging in 't oog van honderden onder den verwoestenden invloed van ,t Socialistisch dogma den klassestrijd, geworden een orgaan, dat brieschend als een paard slaat en verplettert. De Groepsvertegenwoordiging heeft haar voordeelen. maar de Vakvereeni ging ook en daarom zouden wij, met 'c oog op de Staatsambtenaren, zoo wel de eene als de andere begeeren. Maar nu staakt men in Parijs. Is dat geen argument om de Vakver eeniging totaal uit den Booze te ver klaren P Aangenomen eens, wat we n;et weten, dat de Postambtenaren in Parijs georganiseerden zijn, en hun Vakvereeniging den strijd heeft aange bonden tegen den Staat, in wiens dienst ze is of moet zijn maar eilieve, zou dan een Groepsvertegenwoordi ging de Stading belet hebben uit te breken F' Immers neen Wie dat meentwie gelooft, dat een Groeps- organisatie ooit eenige Staking be letten zal, die vergist zich toch schro melijk. Een staking wordt nooit door eenige wel- of niet organisatie tegengehou door 17 Hoofdstuk VIII. 1 Zomer, zomer, zomerweelde 1 Schoone tijd, ja de schoonste tijd van het jaar, wanneer alles het oog boeit en bekoort. Die heerlijke tijd was weer daar. De boomen, de huizen, de schuiten blakenden in den zomermiddag-zonneschijn. De vogels hadden in de met vollen bladerdos prijkende boomen een heerlijk, koel plekje opgezocht en dommelden in. De trampaarden knikten met d'r koppen en liepen loom-langzaam, zich niet bekom merend om de zweepslagen der koetsiers. Rijtuigen met rijk gemonteerde koetsiers en palfreniers reden op den Scheveningsche weg af en aan, brengend en halend dames van allerlei leeftijd t Haagsche Bosch en de Scheveningsche °sc jes vol wandelaars, of juister uitge- drU.k;,' vo1 rustende wandelaars. es' wat hans en gelegenheid had, was naar buiten gevlucht, had de warme, benauwde stadswoning verlaten. Juffrouw Wouters zat voor het hoog opgeschoven raam op de eerste verdie ping. Ze woonde in een »nette« straat en kon dit doen, omdat haar man een goed weekgeld verdiende. Het was doodstil in de straatdoor geen enkel rijtuig of kar werd de stilte verbroken. Ook in Lena's kamer was het bladstil en zorgvuldig vermeed ze alles, wat onnoodig leven kon veroorzaken. Kleine broer sliep. Den heelen morgen was hij lastig geweest, had moeder heel wat -moeite veroorzaakt, zóó zelfs, dat Hermans eten niet op tijd gereed was en hij haar daarom beknord had, 'tWas broertjes schuld én niet de hare. Hij gaf het haar niet gewonnen. Zij was vrouw en moest zorgen, dat alles op tijd klaar was en bedenken, dat hij nog al ver van de fabriek woonde. Enfin, van zachte woorden was het tot hardere ge komen en zoo was er 'n huiselijke twist ontstaan, die den waren vrede niet be vorderde. Aan dat alles dacht Lena, terwijl ze voor het hoog-open raam zat te naaien. 't Was een jaar lang goed gegaan 't kon niet beter. Hij volgde haar in alles, uitgenomen in het naar de kerk gaan. Daar had ze hem niet toe kunnen bewegen, maar hij liet haar in alles vrij. Zij kon getrouw haar godsdienstplichten vervullen en bemoeilijkte haar in geen enkel opzicht. Hij was een uitnemende man voor haar en in alles had hij getoond, dat hij veel van haar hield. Zoo was een jaar voorbij gesneld en in dat jaar was de liefdeband hechter geworden, toen kleine Herman het levenslicht had aanschouwd. Dat was vreugde, geluk geweest. Vrede, geluk voor beiden. Telkens wilde groote Herman den klei nen Herman op de armen houden en als hij dat deed, dan keek Lena angstig, vree- zend elk oogenblik, dat broer zou vallen. Het geluk, de vreugde was echter maar tijdelijk. Alras volgde de ontnuchtering. Zij wilde haar eersteling laten doopen en daar was hij tegen. Dat had toch geen haast, dat kon later ook wel. 't Kind had er nu toch geen bewustzijn van't begreep totaal niets van de handeling. Doopen als het volwassen is, leek veel beter, dan kon hij eerst belijdenis des geloofs afleggen en zich daarna laten doopen. Hij wist dan, wat hij deed en als hij «iet geloofde, dan behoefde hij zich ook niet te laten doopen. Een naam had hij toch, daarvoor behoefde men niet naar de kerk te gaan. den, adres aan de anarchistische be weging maar wel wordt ze door een Organisatie wat geleid en geregeld. Er komt door een Vakbeweging zooals men dat noemt, systeem in; 't is geen chaos, maar meer langs afge- 'bakenden weg. Nochtans: geen orga nisatie is ooit in staat een staking in 't leven te roepen, als er in de leden niet de drijfkracht zit, die als van zelf tot actie noopt en tot staking uitdrijft En een anarchisme, een vrij heid der individuen, belemmert de staking ook niet. Wat in de lucht hangt, komt, vroeg of laat. Maar daarom moet de Staat zorgen, dat hij door heel zijn optreden, als werkgever, het levensbestaan zijner ambtenaren redelijk maakt. Hem daarin te steunen is de taak der Vakbeweging en Groeps vertegenwoordiging. Te veel ideaal. De Bond voor Staatspensioneering is bezig te verworden. Wel schijnt er toenadering gekomen tusschen de twee fracties, maar na weinige jaren komt het verschil in actie- toch weer uit. Nu legt men maar eenige doekjes tegen 't ergste bloeden. Er was te veel ideaal. En dan sterft meeststijds een zaak aan »daad.« De Bond bedoelde 'tgoed. Alle mannen en vrouwen boven 65 jaar zouden 3 gld. pensioen krijgen en dat zonder een cent premie. De praktische Bondslui zagen wel, dat dit voorstel nooit genoeg ingang kon vinden en de 48 miliioen niet te krijgen zouden zijn. Daarom gingen die aan 't neerhalen van dat veel te hoog mikkend ideaal, en wilden gren zen stellen. Want wel mogen de heeren Wieringa en Voorbrood (Voorz. en Secretaris) schrijven: »Maar die 48 miliioen gul sden jagen ons geen vrees aan, en dat »niet omdat wij dat bedrag niet groot, skolossaal groot vinden, maar eenvou- »dig omdat dat bedrag voor het groot- »ste deel aanwezig is« en wel mogen ze dan gaan uitcijferen, wat de parti culiere en gemeentelijke armverzor ging doet en dat de bedelaarskoloniën en de gevangenissen ook geld kosten, en dat dit alles bij elkaar niet ver van de 48 miliioen afblijft, en dus de wanorde; maar wij meenen. dat een 48 miliioen zoo maar niet eens met een »zuchU te krijgen zijn. En dat het stichten van »orde« uit swan- orde« ten eenenmale ondoenlijk zal blijken. Practisch schijnt 't ons onmo gelijk. En er zit ook onrecht in dat stelsel. Maar wil men als de practici een minimuminkomen stellen, ja, dan kan men eens praten. Doch dan wachte men op Staatspensioneering van een der Ministers, die zijn of komen. Die stellen ook een minimum. Met premiebetaling, zegt geJa, is dat dan onrecht? Als ze maar niet te hoog is. Eerst voor zichzelf zien te zorgen, voor dat een ander er aan te pas komtdat is onze stelregel. Toch niet verkeerd, is 't wel We dienen bij al zulke bonden zeer nuchter te werk te gaan. Te veel ideaal schaadt het doel. Naar aanleiding van het schrijven van Ds. Laman zegt Ds. Sikkel o.m, in »Hol- landia« Een Zeeuwsch predikant heeft ge lijk recht en goed is, en gelijk zeker alle getrouwe predikers onder de Zeeuwen gedaan hebben, bij gelegen heid van den jongsten watersnood in zijn prediking tot verootmoediging voor God vermaand en bij de be zoekende hand des Heeren gewezen op de zonde van ons volk. Nog eens, dit was goed en recht. En wanneer deze prediker, na publi ceering van het feit zijner boetprediking, hierover door de Liberale Pers aan gevallen wordt, staan allen, die bewust Dienaren van Gods Woord zijn, aan zijne zijde. Sinds Henoch en Noach hebben alle predikers der gerechtigheid de roeping, om van Gods wege de menschen te leeren en te vermanen, en bij Gods oordeelen, die op de aarde zijn, te roepen tot schuldbe lijdenis en tot bekeering. V hebben al de profeten in Israël, in het nationale en sociale leven, in het leven der volken, gesproken. En de Christus heeft zelfs op ongelukken van den dag als bij den val van Lena had zich daar tegen verzet met al de kracht, die in haar was. Dat kind was opgenomen in het verbond, moest zijn het zaad der kerk en diende alzoo gedoopt te worden. Met klem van redenen bracht zij haar man onder het oog, dat hij ver keerd handelde met zoo te spreken. Haar woorden waren niet alleen aangehoord, maar op 't laatst ook ter harte genomen. Op welke wijze 2. Je kunt het voor mijn part laten doopen,was zijn antwoord geweest, maar ik ga niet mee, nooit. Als je het gedoopt wilt hebben, ga je maar alleen naar de kerk. Lena had dit gedaan en alleen had zij den zwaren, gewichtigen taak op zich geno men, dat kind te onderwijzen en te doen onderwijzen in de voorzeide leer. O, wat had ze zich toen gelukkig en sterk gevoeld. Hoe had zij de hulpe Gods ondervonden en hoe had haar ziel jubelend ingestemd met het lied der gemeente »Dat 's Heeren zegen op u daal k Doch na die plechtigheid was de goede verstandhouding tusschen het echtpaar ver broken, en begonnen zich de donkere wolkjes aan den huwelijkshemel te ver- toonen. Herman liet zich meer en meer inpalmen door zijn socialistische mede-werklieden, die niet nalieten hem te bearbeiden en hem geheel, naar lichaam en ziel voor zich te winnen. Vooral Willemsen, de optimist socialist was een echte zieltjes verkooper. Hij had er slag van propaganda voor zijn beginselenvoor zijn verderf-theorie te maken. Zoo geleidelijk bracht hij zijn discipelen, waar hij ze hebben moest. In den beginne was socialisme en christendom vereenigbaar, dan kon men een trouw Bijbel lezer en een goed sociaal democraat zijn, dan werd de stelling verkondigd, datjezus de grootste democraat was, de democraat bij uitnemendheid, die er op aandrong, dat de rijken hun goederen zouden ver- koopen en die daarom over de kapitalisti sche klasse gekruisigd werd. Hadden Willemsens volgelingen dit aan vaard, dan ging de leermeester een stapje verder, en begon hij te vertellen, dat naar de kerk gaan overbodig was. Het was zeer ongezond om in zoo'n vleeschpakhuis een paar uur te gaan zitten. De Zondag is gegeven om te rusten, om te genieten, om te wandelen, om vrienden en bekenden een bezoek te brengen. Men kon toch wel godsdienstig zijn. al ging men niet naar een vervelende preek luisteren. Heel de natuur leerde ons, wat godsdienst was en daarom: »ga tempelen in Gods vrije natuur en rook sigaren.« Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1