Zaterdag 14 April 1906 21stc Jaargang N°. 1128, voor lie ^niülioilasidsciie en 8 TWEE BLADEN Antirevolutionair Orgaan ililillliloii J N HOC SIGN O VINCES Eerste BlacL 7EÜILLET0ÏT. EEN DONKERE WEG T. BOEKHOVEN. «lukken voor «Ie Hedactie t>e*teiad, :%<Jverteiï8iën ess verdere tdsniFiislraSie franco toe ie zendeet aan den Uitgever. 13 oe sfa-ut iiel itu met 'f 4rbeirt^cosUracS m SOiHMEIUSBlJH. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en **/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit B Wegens den ïn vallenden feestdag vërsehiint a.s. Woensdag geen nummer van ons JBlad. Tweeërlei ftorgeiistoiitl. (PASCHEN.) Alles heeft een bestemden tijd en alle voornemen onder den hemel heeft zijn tijd, zegt de Prediker. Daar is een tijd om geboren te worden en om te sterven om te planten en om uit te roeienom te dooden en te genezen. Een tijd om te weenen en om "te lachen om te kermen en om op te springen van blijdschap. Een tijd om steenen weg te werpen en om ze te vergaderen om te om helzen en om verre te zijn van om helzen om te zoeken en om te laten verloren gaan. Een tijd om te scheuren en om toe te naaienom te zwijgen en te spre ken; om lief te hebben en te haten. Een tijddeel is de morgenstond, en daarom zoo verschillend van karakter, van strekking, van doel en daad als de tijd zelve. Tweeërlei Morgenstond De eerste »En als 't nu morgenstondgewotden 3>was, hebben al de overpriesters en »de ouderlingen des volks te zamen »raad genomen tegen Jezus, dat zij »Hem dooden zouden. De tweede »En op den eersten dag der week, »zeer vroeg in den morgenstond, gin- »gen zij naar het grafen inge- »gaan zijnde, vonden zij het lichaam »van den Heere Jezus niet. Daar staan ze geteekend De ochtend des verraads, des jammers, des vlij menden spots, des hellegods victorie en de ochtend des hemelgejubels, der Zaligheidsvolmaking, der finale Kop vertredingHemel en aarde omvattend welbehagen. Tweeërlei morgenstond. En Judas had Hem overgeleverd Judas had zich verworgd. Petrus was gevallen en 't hanengekraai had 't moreele doem- vonnis over de verloochening geveld. Petrus was weggegaan uit de zaal, bitterlijk weenende. De discipelen waren her- en derwaarts gevlucht ingezonken hun geloofhun hoop nog wat levendhun liefde onverkoeld maar toch gevlucht, verstrooid, ver borgen voor 't oog van Kajafas' spion nen. Het Sanhedrin in lichter laaie broedend op moord met schreeuwen de onrechtvaardigheid berechtend het vonnis eens ünschuldigen. Jeruzalem ligt nog in rust. Slechts een enkele j werkman is bezig drie kruisen te timmeren één voor een onschuldig ter dood geëischte, twee voor schuldig ter dood verwezenen. Pilatus slaapt den slaap des gefol- tei'den landvoogds. Herodes ziet in zijn droomen nog steeds het beeld van den door hem onthoofden Johannes. Gethsemane, 't tooneel van} Ziele- smart, ligt verlaten. Wat een morgenstond! Kuokemle wraak, opgezweepte hartstocht, dier lijke bloeddorstweggedoken trouw, ingezonken geloof, schuchtere vrij moedigheid alles mengelt zich in dien ochtend door een. Weg met Hem En Satan lacht, De Rechtvaardige zwijgt tegenover zijn belagers. 't Is weer morgenstond De hemel koren ruischen de gezaligden hebben hun cithers gegrepen en brengen Eere aan 't Lam, dat geslacht was; de Engelen omringen den troon, en de Hallelujahs der Serafijnen en Cheru bijnen klinken door de hemelzalen Slechts een tweetal is afwezig, Ze zitten, de een bij de voeten de ander bij 't hoofd des verrezenen Heilands. Ze zijn naar de aarde neergedaald om den Zoon, den Koning der Eere als Godsgezanten het allereerst de hulde te bewijzen, die Hem reeds uit En gelen mond in Efrata was toegebracht Jezus Christus is opgestaanGeen graf hield Davids Zoon omkneld Hij overwon, die sterke Held O, morgenstond der nieuwe Schep ping Morgenstond der Verrijzenis, der volkomen Voldoening, der ongebreidel de, alles- en allesomvattende Liefde Morgenstond, zoo heerlijk, zoo glo rieus voor U vluchtten de wachters, want de Duisternis kan geen gemeen schap hebben met 't Lichtnaar U smachtten Maria en Magdalena om de laatste eere aan hun dierbaren Mees ter en Heere te bewijzen om U is de hemel ontroerd, de hel vervaard, Jeruzalem verbijsterd. MorgenstondPaaschmorgen Och, giet een enkele straal van Uw Opstanding-slicht in onze harten giet er meer ingiet overvloedig dat het een zee worde van verkwikkend, diep instralend licht; een oceaan van warm te voor U, voor Uw W7et, voor Uw Gebod. Paaschmorgenstond Straal in breede wijde, stralen uw licht ui' over den akker der wereld; de erreinen van Kerk en Maatschappij. Doe in Staat en Gezin meer ontwa ken de lus' om den ongestanen Heiland •oe te brengen de Lof en de Eereen de Heerlijkheid tot de laatste Morgenstond komt, wanneer er geen tijd meer zijn zal. Dan is de Morgen stond eeuwigheid. (Slot.) Een der behandelde artikelen sprak en spreekt ook over de vaststelling van 't. loon, dat bestaat uit geld, voort brengselen, gebruik van grond of lokalen enz. Nu luidde het Regeerings- artikel dat slechts bij .schriftelijk aan gegane overeenkomst of bij reglement dat loon mag worden vastgesteld. Daartegen is bezwaar gemaakt door de heeren De Waal Malelijt, Regout enz., want het is voor arbeiders en hoeren niet gemakkelijk, om zulke bepalingen schriftelijk goed in elkaar te zetten, waarom zij dan indienden een amendement om bij arbeidsover eenkomsten tusselien boeren en arbei ders die loonsvaststelling ook mondeling te doen plaats grijpen. Onder boeren dan ook te verstaan de veehouders en tuinbazen. Het artikel had reeds verandering ondergaan na de indiening. Vuur en licht mochten eerst gekort worden het woord »sterke dranken« is ver anderd in «alcoholhoudende® dranken, zoodat dus ook bier niet als loon ge geven worden de betaling in loon ge heel in winkelwaren is ook onmogelijk; maar hoe zeer ook reeds verbeterd, het sluiten van 't contract schriftelijk dat was voor 't platteland een bezwaar De heeren Ter Laan, De Klerk enz. wilden wel een mondelijke afspraak, als de heer De Waal Malefijt, maar slechts als de arbeiders korter dan zes weken in dienst waren. Slot was. dat de heer De Waal Malefijt zijn zin kreegzoodat'dè landbouw buiten het artikel valt. Is het loon anders vastgesteld dan volgens de wet mag, en beschreven in het hierboven bedoelde artikel, heeft de arbeider recht op verhooging van een derde, voorzoover het loon tenminste in geld wordt uitbetaald. Er openbaarden zich drie richtingen; de richting Van der Velde, die boete wou heffen alleen van het loon, dat onwettig is vastgesteld nl het dubbele loon. De richting van den Minister om het heele loon met een derde te beboeten, voor zoover dat loon in geld wordt uithe- keerd; dus bij fG— loon plus eenige liters drank dan ƒ2,boete. De heer Van Idsinga wilde de liters sterken drank op geld waardeeren en verder geen boete opleggen De heeren Re- gont, Limburg en Troelstra wilden de boete door Van Veen bedoeld nl. het 2-voud van het onwettige verhoogen tot het 5-voud, doch dan weer zoo, dat het eigenlijke loon maar met een derde werd verhoogd. Was er bv. (3,— loon en eenige liters drank, dan kreeg de arbeider 5-maal de waarde van twee liters drank, doch meer dan 8,en de waarde van den drank mocht hij niet, ontvangen. Het was bar, zooals er geredekaveld werd. Het slot was de heeren Van der Velde met Regout enz. overwon nen, zoodat voortaan het onwettige gedeelte van het loon wordt beboet met vijfmaal de waarde, maar weer zoo, dat het totaal van alle loon niet meer is dan een en een derde maal het loon. Rij deze kwestie is het »immoreele« voorgevallen, waar Troelstra vóór stemde, en dat toch door hem onre delijk en onzedelijk werd genoemd. Want er ligt iets onzedelijks in die bepalingdat wascht het water van de zee niet af; de lastige werkman kan hier de patroon een koek bakken, die dik is. De Volk-Verslaggever schreef op '24 Maart: »Meu kan dit met veel recht inderdaad immoreele wetgeving, wettelijke verleiding tot wetschennis noemen.En nota bene, 'twas juist 'tamendemeut van Troel stra met Limburg en Regout. Het volgende artikel was en is tegen de gedwongen winkelnering. Ontzaglijk veel is er over gesproken. Schaper wilde schrappen liet verlof aan den werkgever, bij wien de werk man de materialen moest koopen. Jannink had er bezwaar tegen, dat het ingehouden loon alleen op de Rijkspostspaarbank mocht staan. Nol- ting wilde niet, dat voor fondsen geld ingehouden werd, want er zijn werk gevers, die daarmede de vakvereeni- ging zullen nekken, die ook een zie- kenfons hebben. Immers aan twee ziekenfondsen betaalt men niet licht, Slot was, de aanneming van 't amen dement Schaper. Het volgende artikel was 't beruchte Boeteartikel. Het is bijna ondoenlijk kort weer te geven wat er in detaïz. 1450 tot en met 1522 is afgepraat. door L. VAN BERKEL. 16 Hoofdstuk VII. »Ach, Heere,bad zij, als de kindereu in de Scheveningsche Boschjes speelden en zij op een rustbank onder het lommer der boomen zat, »één woord slechts en ik zal u mijn heel leven dankbaar zijn.« Doch ook dat ééne woord werd niet gesproken. Waarom toch niet »Ze hebben Mozes en de profeten, dat ze die hooren Lena had haar Bijbel, die, die alleen kon en zou baar antwoorden en Gods Geest zou haar daarbij behulpzaam zijn. Die Bijbel, de Bijbel. Lena kende hem, kende hem goed en menige troost had zij er uit geput. Hoe was ze niet bemoe digd, en verstrekt door dien Bijbel, door dat eeuwig-blijvend woord van God, toen vader grafwaarts gedragen werd. »Ik zal met u zijn Ik zal uw vader, uw Hemelsch Vader zijn« en blijmoedig kon ze dan ook haar oude moeder troos ten en van ganscher harten bidden »Onze "Vader, die in de hemelen zijt, LTw naam worde geheiligd, Uw Koninkrijk kome, Uw wil geschiede, gelijk in den hemel, alzoo ook op de aarde. Evenals toen bij vaders dood las ze ook nu in haren Bijbel, doch vond geen troost. Nu eens dacht ze bij het sluiten van het woord »ik zal het huwelijk met Herman Wouters niet aangaan,om een oogenblik later weer te zeggen, »ik kan hem niet missen ik moet hem hebben. En zoo had ze langen tijd op twee ge dachten gehinktweken achtereen een strijd gestreden, zoo zwaar, dat zij er ook licha melijk onder leed en de sporen van dien zielestrijd op haar gelaat zichtbaar waren. Goddank, de strijd was nu gestreden, zij was de bruid geworden, werd door kennis sen en vriendinnen benijd, over enkele uren zou ze voor altijd aan hem verbonden zijn. Dan zou zij zich geven, geheel en al geve zij zou zich opofferen en zóó zijn, dat Herman met haar mee ging en weer werd als vroeger. »Dat gaat nooit daar komt niets van fluisterde van tijd tot tijd een stem in haar binnenste»je zult Herman nooit winnen je krijgt een hard leven. Dat was immers niet zoo Dat kon niet waar zijn. Ze ZOU hem winnen. Ze 2i v.den vast en zeker gelukkig zijn en hand aan hand voortschrijden op den weg des levens. Tien slagen slaat het klokje op den zwart-glimmende schoorsteenmantel Moe der Hoogstraten is in Zondagsch gewaad. Ook zij is niet vroolijk gestemd. »Dat had mijn man nu eens moeten beleven,t zucht ze. Wat zou hij gelukkig geweest zijn. Straks worden veel namen gezet, doch een naam ontbreekt, die van Lena's vader. Ze wil voortmijmeren, maar kan niet. Lena treedt binnen. In bruidstoilet. Een zwart-laken japon, keurig gegar neerd, sluit haar slank lichaam. tiet mat-bleeke lijdens-gelaat schijnt nog bleeker te zijn en doet denken" aan een licht getinte crayon-teekening in zwart- ebbenhouten lijst gevat. De rok sleept eenigszins. In het donkere springbaar een takje. Een keurige, eenvoudige, innemende verschijning. Moeder Hoogstraten glimlacht, bekijkl haar dochter nauwkeurig en drukt haar als teeken van goedkeuring een moederlij ken kus op het voorhoofd, terwijl ze zegt s>Kind, je doet een gewichtige stap, een stap voor je leven, God zegene je. Niet lang zal ik het hier meer maken, ik voel hetstraks, straks ben ik niet meer je kunt ,dan,« gaat ze snikkend voort »bij je moedertje niet meer om hulp of raad vragen, je kunt haar niet je blijdschap aan mij komen vertellen, maar dat is niets hoor. Ga maar met alles wat je drukt en verheugt tot den Heere, die nog meer dan een vader en moeder voor je wil zijn. Eenmaal hoop ik u weer te zien. God zegene je, Lena.« »Dank u moeder,was alles wat de bruid kon zeggen. De tranen liepen haar over de wangen. Ze snikte, ze had het wel willen uitschreeuwen de smart, die haar verteerde »Goeden morgen, bruidje< sprak Her man Wouters opgewekt, terwijl hij haar op beide wangen kuste. «Goeden morgen, bruidje,wat ziel ge er lief uitik ben blij, dat ik je heb hoor, maar nog blijer zal ik wezen, wanneer je mijn vrouwtje, mijn allerliefste wijfje bent, want dat zijt ge nu nog niet. »Je kunt nog terug, Lena, als je wift« ging Herman schertsend voort. Had hij geweten, welken strijd Lena ge streden had, ware het hem vergund ge worden één blik, één enkele slechts, te kunnen slaan in dat gefolterd hart, gewis hij had op zulk een luidruchtige wijze niet gesproken. Hij zou haar hebben gespaard, haar misschien meer gewaardeerd, omdat ze alles verliet om hem. Lena was getrouwd. Goddank De plechtigheid was afgeloopen. Voor altijd verbonden Toen het trouwen op het Stadhuis ge- |chied was en de ambtenaar van den bur gelijken stand zijn plicht vervuld en een vormelijke, »neutrale« toespraak gehouden had, was men naar huis terug gereden. 2>Ze trouwden niet over in de kerk.v Herman vond dit niet noodig en Lena had er niet op aangedrongen, alleen moeder Hoogstraten had zich veel moeite gegeven om het huwelijk kerkelijk te doen inze genen. »De eerste stap beslisthad ze gezegd. >Een slecht begin, een slecht eindë,« Toen men terug was, werd er druk ge geten en gedronken. Bruiloft vieren deed men nietde omstandigheden lieten het niet toe. Men liet het maar eenvoudig geschieden. Gezellig zat men bijeen. Er werd ge praat, gelachen, geschertst, gezinspeeld, zooals men bij zulk een gelegenheid gewoon is te doen, Op christelijke wijze werd er zoo wat gefeest, doch de Christus ontbrak er. Een bruiloft van Kana was het in geen geval 's Avonds kwam er bijna geen einde aan het afscheid nemen. De een had dit, jde ander weer dat te zeggen en onder luid gejubel der aanwezigen reed het jonge paar naar de echtelijke woning. Toen alles voorbij was en de gasten huiswaarts waren gekeerdbad moeder Hoogstraten, terwijl zij zich ter ruste begaf: Heere, zegent die twee, o, zegen ze, houd ze dicht bij u.« Wordt vervolgd

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1